g) OMIJN'S GELUKSKANTOOR HAARLEM Voetbal-programma voor Zondag. DINSDAG 1 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S D A G B E A' D 9 KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. OVERZICHT. J2. Zondag was voor de Haarlemsche korf ballers lang geen onfortuinlijke dag, hoewel de tegenstanders nu juist niet al gemakkelijk waren. THB behaalde na een forsch gespeelden strijd haar eerste punt, door met Allen Weer baar 3-3 gelijk te spelen. Zie zoo, 't begin is er! Sport Vereent wist zoowaar aan Blauw Wit 3 een stevige nederlaag toe te brengen, waardoor haar positie aardig verbeterde. De leiders, DED wonnen van Groen Geel met 65. Het oude Volharding, nu Archipel versloeg Vesta met 42. O. K. bracht aan Hercules een 7—0 neder laag toe, zoodat de Haarlemmers' nog ongesla gen boven aan staan. ZKV won met 41 van KVD, Oosterpark verloor voor de vierde maal nu tegen WK 2 met 10—3, BEP won van Zui derkwartier met 43. Haarlem deed goed werk door Blauw Wit 4 met 3—1 te overwinnen. DDV 2 versloeg ZKV 2 met 40. N. Flora kwam met een 3—2 overwinning op Swift 2 naar Haarlem terug. SVK 2, de con- rurrente van N. Flora, won met 42 van Spor tief 2. j S. V. 2 deelde met Blauw Wit 5 de punten 2—2. Luto 2 bleek veel sterker dan KVD 2, dat met 10—4 verloor. RANGLIJSTJES gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem TWEEDE KLASSE B: D. E. D. 6 5 0 1 10 35—21 1.67 A. W. 4 2 1 1 5 16—15 1.25 Archipel 7 4 0 3 8 31—27 1.14 Rohda 5 2 1 2 5 19—16 1.— S. V. 5 2 1 2 5 15—14 1— Blauw Wit 3 4 2 0 2 4 15—22 1.— Vesta 5 2 0 3 4 22—26 0.80 Groen Geel 4 1 0 3 2 19—25 0.50 T. H. B. 4 0 1 3 1 12—18 0.25 TWEEDE KLASSE C: O. K. 4 4 0 0 8 23—5 2.- Z. K. V. 6 5 0 1 10 32—17 1.67 BI. Wit 2 4 2 1 1 5 16—17 1.25 W. K. 2 5 2 1 2 5 3121 1.— B. E. P. 5 2 1 2 5 17—21 l._ Zuiderkwartier 5 1 2 2 4 15—21 0.80 Hercules 4 0 2 2 2 12—23 0.50 K. V. D. 3 0 1 2 1 6—14 0.33 Oosterpark 4 0 0 4 0 11—24 0.- DERDE KLASSE-B: Amstelodanum 4 4 0 0 8 35—12 2.— D. V. D. 2 4 3 0 1 6 21—10 1.50 D. D. V. 2 3 2 0 1 4 IB—16 1.33 BI. Wit 4 3 1 0 2 2 9—13 0.67 Ados 3 1 0 2 2 11—17 0.67 Haarlem 4 1 0 3 2 11—24 0.50 Z. K. V. 2 5 1 0 4 2 8—21 0.40 DERDE KLASSE D: N. Flora 3 3 0 0 6 12—6 2.— S. V. K. 4 3 0 1 6 12—9 1.50 O. K. 2 4 2 0 2 4 1311 1.— Indo 2 1 0 1 2 4—4 1.— Swift 2 4 1 0 3 2 12—13 0.50 Sportief 2 3 0 0 3 0 4—14 0— Togo 0 0 0 0 0 0—0 0.— DERDE KLASSE E: Luto 2 3 3 0 0 6 19—8 2.— A'dam Zuid 4 3 0 1 6 10—3 1.50 BI. Wit 5 5 3 1 1 7 14—9 1.40 Rohda 2 4 2 1 1 5 14—10 1.25 S. V. 2 4 1 1 2 3 9—14 0.75 O. K. 3 5 1 1 3 3 10—12 0.60 K. V. D. 2 5 0 0 5 0 6—26 0.— SNELWANDELEN. H. A. V. „DE KAMPIOEN". Zondag had bij het gebouw „Olympia" de start plaats van den 15 K.M, Snelwandel wedstrijd om het kampioenschap van Haar lem 1938. Direct na den start nam Van de Vijver den kop, om dien niet meer af te staan. De uitslag was: 1. en kampioen F. v. d. Vijver 1 uur 22 min. 7.9 sec., 2. H. Tol 1 uur 28 min. 20 sec., 3. J. Staleman 1 uur 29 min. 50 sec. en 4. J. van Looij 1 uur 33 min. De heer A. A. Ramaker reikte de prijzen uit. WÏELRÏ.TDEN. H. S. V. „DE KAMPIOEN". Ondanks de minder gunstige weersomstan digheden waren er voor den sluitingswedstrijd twintig renners opgekomen, die een wedstrijd reden over 37*4 K.M. De uitslag bij de A-klasse was: 1. De Best, 2. J. Bos, 3. S. Bos, 4. de Brey, 5. v. d. Ves. Bij de B-klasse: 1. Eldik, 2. Fijen, 3. v. Egmond, 4. Schenk. 5. Laan, 6. H. Bos, 7. Koster, 8. Wolff WATERPOLO. PROMOTIEWEDSTRIJD DALIES le KLASSE. D.W.R.—Zian (2—1). Den eersten promotiewedstrijd hebben de Haarlemsche dames niet kunnen winnen. Het spel der Waterratten-dames was lang niet zoo goed als in den afgeloopen zomer. Toch zag het er hoopvol uit, want reeds bij de eerste aanvallen hadden de Waterratten succes toen mej. Kuiper naar W. Compiet plaatste, die goed doorzwom en aan de Haagse he keepster geen schijn gaf (1—0). Zian kwam nu sterk in den aanval; toen mej. Stammes op zij geduwd werd, had de Haagsche middenvoor vrij spel (11). Toch gaven de Waterratten zich niet gewonnen, want hoewel mej. Kuiper het water uitgestuurd werd, hielden zij goed vol. On danks de numerieke meerderheid hielden de Waterratten tot na de rust stand; toen liet mej. Kollerie een bal door haar handen schie ten (12). Even later zitten de D.W.R.-dames. echter weer voor het Haagsche doel; het was mej. Zieren die na een vrijen worp gelijk maakte (22). Doch toen kwamen de Zian- dames in den aanval; steeds waren zij voor het Haarlemsche doel .waar mej. Kollerie zich nog tweemaal gepasseerd zag (24). TAFELTENNIS. H.T.T.C. 1—H.T.T.C. 2 (7—3). Het eerste team moest den strijd met een 30 achterstand aanbinden, daar Vetter niet was opgekomen. Dit was echter geen beletsel om nog met 73 te winnen. Heeck won met groot verschil zijn enkelspe len. v. Beelen bracht het in de tweede set nog het beste af door met 22—20 te verliezen. De eerste set had hij echter met 2110 verloren. Weener verloor met 2114 2116 en Honing met 21—11, 21—12 Vogelzang had meer moeite met zijn tegen standers. Tegen v. Beelen verloor hij met mi nimum verschil de eerste set. De tweede set was geheel voor Vogelzang en in de derde set, nam hij een kleinen voorsprong die hij niet meer af stond (19—21, 21—12, 21—16). Van Honing won Vogelenzang na een spannenden strijd met 2117, 2119 en van Weener met 2113, 21—14. Het dubbelspel wonnen Heeck-Vogelzang van Weener-Honing met 2113, 2117. BARNA—L.U.T.O. (4—6). Het Alltmaarsche L.U.TO. debuteerde op ver dienstelijke wijze in de competitie, door Barna een 64 nederlaag toe te brengen. De Lange won zijn drie enkelspelen. Bruin nam te veel een afwachtende houding aan. Dit is hem in twee partijen noodlottig geworden. Te gen de Jong stond Bruin in de beslissende set met 17—14 voor. De Jong hield echter moedig vol en slaagde er in de partij in zijn voordeel te beslissen (16 21, 21—7 en 21—17). Tegen Jansen kwam Bruin in de derde set rnet 16—2 achter te staan Eerst toen veranderde hij zijn spel, om tot den aanval over te gaan. Doch de achterstand was te groot om nog in winst om te zetten (2116, 1221, 1821). Brandse verloor van De Jong met 21—17, jg21 en 1421. Van Berkemeijer won Brandse met 21—17, 9—21, 21—18 en van Jansen met. 21—7, 21—15. Het dubbelspel werd een overwinning voor het Barna-dubbel De Jong-Berkemeiier op de Lange «Bruin met 17—21. 21—16, 21—16. Tweede klasse A: H.TT.C. 3Shot 2 9—1 Tweede klasse B: Barna 2—L.U.T.O. 2 '—3 Derde klasse B (Dames): Barna 3—L.U.T.O. 0—1° KOOPT TIJDIG UW LOTISICO-KANS BIJ: SCHOTERWEG 90 Naast het Postkantoor TELEFOON 11600 GIRO No. 2 1487 1 <Adv. ingez. Mea.i HENGELEN. „MORGENROOD". Zondag hield bovengenoemde vereeniging met haar zusterverenigingen „Nooit Ge dacht" te Vogelenzang en „Het Karpertje" te Haarlem een wedstrijd om den Akersloot beker. Deze witvisch-wedstrijd werd gehouden in de Ringvaart bij Vijfhuizen. De uitslag was: JVTorgenrood" 80 stuks, „Nooit Gedacht" 66 stuks en „Het Karpertje" 61 stuks. „Held van den dag" was A. v. d. Aar van „Het Karper tje" met 27 stuks. Zondag 13 November heeft de tweede wedstrijd n.l. een baarswedstrijd plaats om bovengenoemden beker. 1NGEZ0MLEIM /TIKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet -cplaatst, wordt de kopij den inzender nief teruggegeven. De wilde Busdiensten. Geachte redactie, Met veel belangstelling heb ik den loop ge volgd van de zaak der wilde busdiensten hier ter stede. Het stopzetten van de bussen is afkeurenswaardig. Is de minister zich wel bewust van wat het met .zich..medebrengt, 3000 chauffeurs naar de stempellokalen te jagen om het lagere winstmaken van de groote lichamen? In plaats van ondernemin gen als du Mée en Bouckaert enz. tè huldi gen voor zulk een groote werkverruiming. Waarom moet het belangstingcijfer van de Haarlemsche betalers met opzet opgejaagd worden? Want dat is toch het gevolg! En waarom moeten nu jongens, die werken willen en kunnen, loopen lanterfanten? En gedemoraliseerd rondzwerven! Ik zou willen vragen of 100.000 Nederlan- ders met mij den Minister willen verzoeken deze fout zoo spoedig mogelijk te herstellen en de bussen te laten rijden. U dankend voor de verkregen plaatsruimte. W. EDERVEEN. Geachte redactie, Als antwoord op het ingezonden stuk van een N-ZJI.TJH.-beambte van Woensdag 26 October zou ik het volgende willen opmerken. Aan het slot van het ingezonden stuk komt voor: Wilde busdiensten beteekenen voor mij broodroof. De inzender merkt echter niet op dat wij als beroepschauffeurs ook reeds ette lijke jaren door de diverse handelaren wor den benadeeld (lees broodroof). Ettelijke jaren geleden verdienden wij iets als beroeps chauffeurs; tegenwoordig is iedereen chauf feur, onverschillig welke branche men ook neemt: bakkers, melkventers, enz. enz. U, als beambte heeft in elk geval dit voor, dat u vaste inkomsten hebt; het mag niet veel zijn wat u verdient, u heeft dit althans. Doch wij die speciaal ons brood met chauf- feeren moeten verdienen, zien met leede oogen hoe langer hoe meer autorijders verschijnen, en het wordt hoe langer hoe moeilijker in ons vak wat te verdienen.Dus over broodroof, geachte beambte, kunt u niet alléén spreken, ofschoon u tot nog toe geen klagen hadt en onze strijd al reeds jaren oud is. Menschen die het volgens u wel kunnen betalen om per tram of trein te gaan, moeten toch zelf weten, hoe zij willen reizen! En als alle z.g.n. wilde diensten worden ge staakt zouden er dan niet meer dan 500 men schen steun moeten hebben? EEN BEROEPSCHAUFFEUR. Het lijkt mij voor het ontslagen personeel van de wilde busdiensten niet prettig te gaan stempelen, maar vooropgesteld dat deze wilde diensten maar steeds door gingen, waar zou den dan de 100.000 spoor- en trammannen moeten blijven? Stempelen? Dit zou een werkloozenvermeerdering geven van 97.000, voorwaar geen prettig vooruitzicht voor de be lastingbetalers. Of zou men van meening zijn dat de spoor- en tram-directies het geheele personeel in dienst houden en maar week in week uit het salaris uitbetalen als de inkom sten achteruitgaan. Dit is toch niet denkbaar. Maar er is nog iets en wel: Maanden terug kon men al zien dat een ingrijpen van de overheid niet achter wege kon blijven. Ten eerste niet omdat het verkeer op den weg niet anders dan een wan ordelijke bende dreigde te worden. Ten twee de: Geen enkele regeering, ook de onze niet, kan of mag toestaan dat een staatsbedrijf, waaronder ook in zekere mate het trambedrijf gerekend kan worden, waar millioenen en nog eens millioenen mee gemoeid zijn, ten gronde gericht wordt door ondernemers, die op ver voergebied elkander vermoorden. Dit schijnt men niet te beseffen. P. H J. MOONE, Reitzstraat 84. Geachte redactie, Als er een vervolg zou komen op de plaat van P. v. d- Hem, waarop een rechter afgebeeld staat, trachtende een autobus en een locomo tief vrij van elkaar te maken, zou dit m.i. zoo kunnen worden: „De rechter heeft zijn arm verlengd met een hamer, waardoor die arm Sterk is geworden. Hij slaat met dien hamer de bus plat". Duidelijk zou aldus zijn uitge beeld wat thans is geschied De wet moet geëerbiedigd en nageleefd wor den. Goed, maar waarom rijden al sinds jaren z.g. wilde busdiensten waartegen wel is op getreden, maar die daarna toch weer getole reerd wex-den? Nu een groote maatschappij als de N.Z.H. T.M. haar invloed deed gelden met het bekende gevolg, zal dit niet nalaten bij iedereen een eigenaardigen indruk te wekken. Waarom is bij de ondernemers de gedachte gekweekt: mijn collega wordt niet gehinderd, ik kan het dus ook best doen. De bedrijven wer den er op ingesteld, personeel wordt aange nomen en de gebruikers van dit vervoermiddel maakten kennis met deze prettige,, makkelijke en goedkoope manier van reizen. Is het wonder, cïat niemand goed begrijpt, hoe het mogelijk is dat nu in eens deze wet, die blijkbaar op verschillende manieren kan 50 JAAR ACHTEREEN COURANTENRECLAME Reeds meer dan 50 jaar adverteert een aannemersbedrijf in New York iedere week in de krant met een advertentie De tekst is nog nim mer gewijzigd en toch komen de aanvragen het heele jaar door bin nen. Temeer wekt dit verwonde ring en temeer getuigt dit van de waarde van couranten-reclame, wijl het hier een aanbod betreft van het verbeteren of herstellen van schoor- sleenen. De tegenwoordige directeur is dan ook vast overtuigd van de verkoop kracht van advertenties in couran ten. „Menigeen, die meent niet vol doende geld te hebben voor groote advertenties", zoo zeide hij, „zou kunnen profiteeren van kleine ad vertenties in couranten" Afdeeling I. Eerste klasse: SpartaBlauw Wit A.D.O.—K.F.C. StormvogelsXerxes Hermes-D.V.S.D.W.S. H.B.S.—C.V.V. Tweede klasse A: H.F.C.—E.D.O. Alkm. BoysR.C.H. West FrisiaO.S.V. W.F.C.De Kennemers H.R.C.Alcm. Victrix Tweede klasse B: SpartaanVriendenschaar H.V.C.Hilversum D.W.V.Zeeburgia Z.F.C.Hercules A.F.C.Watergraafsmeer Derde klasse A: Bever wij kHeld er AssendelftZ.V.V. KinheimQ.S.C. ZaandijkHollandia SuccesPurmersteyn Derde klasse B: RipperdaSchoten A.P.G.S.Bloemendaal ZeemeeuwenZandvoort GermaanAalsmeer T.I.W.—V.V.A. Vierde klasse B: C.S.V.—K.V.V. I.V.V.—Andijk BergenMonnikendam E.V.C.Uitgeest Vierde klasse C: T.H.B.Zilvermeeuwen E.H.S.Zaanlandia SpaarnevogelsA.E.D. VerkadeV.VJ3. A.S.V.K.W estzaan Vierde klasse D: Halfweg—B.P.C. AvantiMeervogels MadjoeVI. Vogels D.I.O.S.L.T.O. Z.R.C.D.J.K. Reserve eerste klasse* A.F.C. 2Haarlem 2 Hilversum 2Z.F.C. 2 Blauw Wit 2Stormvogels 2 R.C.H. 2Spartaan 2 E.D.O. 2Ajax 2 Reserve tweede klasse B: De Kennemers 2D.E.C. 2 Zeeburgia 2Ajax 4 V.S.V. 2-T.O.G. 2 Spartaan 3D.W.S. 3 Reserve derde klasse C: S.L.T.O. 2—Z.R.C. 2 B.P.C. 2—Avanti 2 Afdeeling II. Eerste klasse: D.H.C.—D.O.S. Feij enoordV.U.C. Ajax—V.S.V. 't GooiR.F.C. HaarlemD.F.C. Tweede klasse A: GoudaQuick H.V.V.—O.D.S. U.V.S.Overmaas U.V.V.—B.E.C. Velox—B.M.T. Tweede klasse B" SliedrechtHollandiaao Fluks—S.V.V. D.C.P.Neptunus EmmaUnitas V.D.L.Excelsior, Tweede klasse A: HillinenAlphen V.D.S.Terlaak S.V.C.—A.S.C. ScheveningenH i Uegom PostduivenLugdunum Afdeeling III. Tweede klasse A: SallandiaP.E.C. Ph en i xR i gtersbleek BorneAlmelo Zwolsëhe BoysK.H.C. Tweede klasse B: Be Quick—S.C.H. VitesseW.V.C. TheoleZutphania Afdeeling IV. Eerste klasse: BleijerheideB.V.V. Tweede klasse A: BredaR.C.S. De BaronieDe Zeeuwen VlissingenT.S.C. ZeelandiaR.B.C. GoesMiddelburg Tweede klasse B: HelmondiaW.S.C. Picus—V.V.V. E.S.V.Helmond WilhelminaHero Tweede klasse C: MirandaGroene Ster Willem ISportclub Emma Mauri tsSittard Wa ubachLi mburgia PalemigKolonia £Sportkr.) worden toegepast, ten behoeve van de N.Z.H. T.M, wordt ten uitvoer gelegd ten nadeele van de busdiensten? Daarom is het zaak, wanneer in Februari deze wet gewijzigd zal worden, aan hen die invloed daarop kunnen uitoefenen, duidelijk te maken dat het in het algemeen belang is, dat er vergunningen worden verstrekt aan ondernemers, die getoond hebben voor hun taak berekend te zijn. De beambte van de N.Z.H.TM. die het in zijn Ingezonden stuk van 26 October opneemt voor de Mij. waarbij hij in dienst is, is te veel vervuld van het belang zijner eigen groep en ziet daardoor het algemeen belang over het hoofd. De democratie waar inzender zich op beroept, eischt, dat men zich als groep niet het belangrijkste acht, maar het algemeen belang vooropstelt. Dat dit in den regel niet gebeurt is dan ook oorzaak dat de democratie in discrediet raakt. De reizigers zijn er niet voor de N.Z.H.T.M. De tram is er voor de reizigers. De reizigers behoeven, door het betalen van hooge ver- voerprijzen toch niet te zorgen dat het per soneel een behoorlijk loon c.i pensioen krijgt? Integendeel ieder die een zaak drijft, dient alles te doen om zooveel mogelijk cliënten te krijgen, zoodat een behoorlijk loon betaald kan worden aan het personeel. Het brandschatten van het publiek kan alleen geschieden bij monopoliebedrijven, zoo als men ook dikwijls constateert bij gemeente bedrijven, die geen concurrentie hebben. Ik zou dezen inzender nog willen vragen of zijn vrouw bij haar inkoopen van levensmiddelen kleeding etc. eerst informeert bij de betref fende leveranciers of het personeel we! behoor lijk betaald wordt en pensioen heeft en zoo Ik denk niet dat zij voor elk artikel meer zal willen betalen, als op die vraag bevestigend geantwoord zou worden. Zij en niemand behoeft zich te schamen te bezuinigen op alle uitgaven, vooral wanneer het in verband met het inkomen niet anders kan. Duizenden menschen verkeeren niet in de bevoorrechte positie van een vast weekloon en uitzicht op pensioen zooals de inzender. Ik misgun hem dit niet en zou het voor ieder wenschen, maar de economische noodzakelijk heid blijkt dit niet te veroorloven. Daar dit nu eenmaal zoo is zoeken wij: goedkoop en goed, ook in de reisgelegenheden. Ten slotte: nu de busondernemers een ge weldige actie ontwikkelen, geholpen door rechtskundige adviseurs enz., heeft het geen zin dit op eigen houtje te doen. De kaarten en brieven die ik ontving zal ik dus naar de ondernemers zenden, die er zeker goed gebruik van zullen maken. Intusschen bedank ik allen, die mijn vragen beantwoordden, voor de ge nomen moeite. Ongetwijfeld zullen wij allen onze medewerking geven, zoo die van ons mocht worden gevraagd. Leve de busdiensten! A. J. P. v. d. HEIJDEN. Haarlem, 27 October 1938. The Ramblers. Van den vroolijken avond, die het bekende ensemble der V.A.R.A. Maandag in de groote zaal van het Concertgebouw gaf, heb ik een gedeelte bijgewoond. De virtuoziteit dezer instrumentalisten staat boven bedenking en de meesten van hen zijn op meer dan één instrument volkomen thuis. Meer dan deze virtuoziteit bewonderen kon ik uit een zuiver muzikaal oogpunt moeilijk. Zelfs gevoelt de volbloed-musicus het eenigs- zins als spijtig, dat zóóveel technische be kwaamheid aan muzikaal zoo weinig zeggende en gedeeltelijk zoo laag staande composities verspild wordt. Welk een glans zou een der beide trompettisten aan een orkest als dat onzer H.O.V. kunnen toevoegen! Een deel der door „The Ramblers" gegeven nummers vormden evenveel kijk- als hoor spel. De dwaasheden, die bij vele voordrachten van dergelijke bands toegepast plegen te wor den ontbraken ook ditmaal niet. Soms waren verrassende licht- en donker-effecten er het gevolg van. En zelfs in het meest volstrekte duister vond de drummer feilloos den weg in zijn veelsoortige batterij. Ook een ernstig woord heeft op dezen vroo lijken avond niet ontbroken. Het was vervat in de rede van den propagandist en het ver wekte door zijn scherpte, juistheid en actuali teit menige uiting van bijval. Het „Neder land, pas op uw saeck". van dien kant. door dien mond gesproken, verdient zeker dubbele aandacht en de instemming van allen wien het welzijn van ons land ter harte gaat. K. DE JONG. llN/riMIUlIfM HET TOONEEL Pater Malachius' Mirakel. Men weet, dat na de première van „Pater Malachius' Mirakel" in den Stadsschouwburg te Amsterdam waarover de heer P. H. Schroder in September verslag heeft geleverd in ons blad heel wat stof is opgewaaid naar aanleiding van dit stuk van Brian Doherty. Burgemeester De Vlugt, die met de pauze verontwaar digd den schouwburg had verlaten, liet het too- neelspel den volgenden dag opvragen en heeft pas zijn toestemming tot verdere opvoeringen gegeven, nadat eenige wijzigingen in den tekst waren aangebracht en het tweede tafereel in den Hof van Eden geschrapt was. Ik heb de première niet bijgewoond en kan dus niet beoordeelen, of er veel in het stuk ge wijzigd is, maar wel kan ik mij begrijpen, dat een zeer godsdienstig man als de heer De Vlugt zich aan sommige gedeelten van dit stuk heeft gestooten en aan profaneeren heeft ge dacht. En toch is „Pater Malachius' Mirakel" au fond een diep religieus stuk. Anders zou het immers ondenkbaar zijn, dat dit tooneelspel in het zuiden van ons land veel gespeeld werd en o.a. door Geloof en Wetenschap in verschillende steden gevraagd wordt. Het is de bedoeling van den schrijver geweest te laten zien, hoe ver de wereld is afgedwaald van het ware Geloof en niet meer zooals de menschheid van vroeger in staat Is een wonder te aanvaarden. Om te bewijzen, hoe diep de wereld is gezonken, plaatste hij een „dancing" tusschen twee kerken een katholieke en een Anglikaansche kerk waardoor als vanzelf schrille tegenstellingen ontstonden. In zijn hoofdpersoon Pater Mala chius teekende hij een wat naief, maar diep geloovig mensch, en deze Pater komt door zijn Geloof te staan tegenover de ongeloovige wereld om hem heen. Het is met dit stuk ongeveer als met „De reis van Noach over de Wateren", dat ook diep reli gieus van gedachte was. maar om den laten wij zeggen familiaren huiselijken toon door sommigen werd veroordeeld Ook in „Pater Ma lachius' Mirakel" zal het realisme van de taal en van enkele tafereelen sommigen wellicht erge ren, juist omdat het hier om een zoo religieus onderwerp als „wonderen" gaat. Maar de schrijver meende dit noodig te hebben voor zijn bewijsvoering en om ons te laten zien, hoe ver de wereld van het ware Geloof verpersoon lijkt in den hoofdpersoon is afgedwaald. Wat ik voor mij den zwakken kant van het stuk vind. is de oorpsrong van het „wonder". Wan neer Pater Malachius God het wonder had afge smeekt uit diepe verontwaardiging over de zon den der wereld dus vooral om wat in de dancing gebeurde dan zou het wonder ook voor ons raïson hebben gehad. Maar nu hij het doet als een soort weddenschap tegenover den afgedwaalden Anglilcaanschen geestelijke, kun nen wij, toeschouwers, het wonder moeilijk au sérieux nemen, Wij voelen, dat voor zoo iets gerings het Wonder niet gerechtvaardigd is Het is dan ook opmerkelijk, dat het tweede wonder een zoo veel grooter indruk maakte, omdat dit Wonder zooveel beter was voorbereid en ook wij er toen veel meer de hoogere bestiering in kon den zien. Het knappe van het stuk is ongetwijfeld de teekening der reactie van de wereld op het won der, vooral van de ruwe en harde zakenwereld, die het wil exploiteeren. En door deze reactie wordt ook de brave maar wat naieve Pater een tragische persoon Het stuk is hier gisteren op een abonnements voorstelling zeer warm ontvangen. Aan het slot heeft de stampvolle zaal. Van der Lugt Melsert. die den hoofdpersoon zoo prachtig menschelijk had gespeeld, ontelbare malen teruggeroepen. Het succes is dan ook in de eerste plaats voor Van der Lugt. al moeten na hem dan ook on middellijk Louis van Gasteren als de strenge Kanunnik en Albert van Dalsum als de meer wereldsche Bisschop worden genoemd. Het laatste tafereel in het Casino op de Bass-rots was voortreffelijk van regie en gaf wel volkomen de verdorvenheid van dit milieu in dezen Kerstnacht weer. En het was hierdoor vooral, waarom wij Pater Malachius' tweede mirakel tot „redding van de wereld" en ver sterking van het Geloof zoo veel gemakkelijker aanvaardden. J. B. SCHUIL. PROGRAMMA WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. N.C.R.V.-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8,15 Berichten, gramofoonmuziek (9.30—9.45 Geluk wenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cellovoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.30 Berichten). 12.45 Het AU-Round-sextet en gramofoonmuziek. 2.302.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.45 Berichten, gramofoonmuziek. 4.00 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwen- schen, 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Orgelspel. 6.30 Taalles en causerie over het Blnnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Causerie over leerbe- werking. 8.00 Berichten A.N.P.. herhaling SOS- Berlchten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Cau serie „De groeiende beteekenls van de Neder- landsch-Indische burgerluchtvaart". 8.40 Gramofoonmuziek. 9.00 Causerie „Voor wat hoort wat". 9.10 Reportage 10.00 Berichten ANP, hierna actueele uitzending. 10.30 Gra mofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.35 Gramofoon muziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 11.00—11.30 en 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 VARA-kalender. 8.15 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzen ding voor Arbeiders in de Continubedrij ven. 11.00 Causerie „Onze woning". 11.30 Gra mofoonmuziek. 11.40 Causerie „Hoe staat het met de industrialisatie?" 12.00 Gramofoon muziek. (Om 12.15 Berichten). 1.00—1 45 Het VARA-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramo foonmuziek. "6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie over erfelijkheid en solidariteit. 7.00 Felicitaties. 7.05 Vocaal concert.. 7.15 Causerie „Van stre ven en strijden". 7.30 Causerie „Vernieuwing van opvoeding en onderwijs". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP.. VARA- Varia. 8.15 „Esmeralda" m.m.v. solist. 8.45 Orgel en zang. 9.15 Voor schakers. 9.16 VARA- orkest m.m.v. salisten. 10.00 Berichten ANP. 11.00 Pianovoordracht. 11.3012.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11,25—11.50 Jack Wilson and his Versatile Five. 12.10 Het BBC-Northern-orkest. 12,50 Het Ilarpkwartet. 1,10 Gramofoonmuziek. I.502.20 Declamatie. 3.10 Gramofoonmu ziek. 3.20 Het Carlton Hotel Orkest. 4.05 Popu lair programma. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gra mofoonmuziek. 5.40 Jay Wilbur en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Causerie „Whitehall Tour". 6.55 Pianovoordracht. 7.20 Orgelspel. 7.50 Causerie „Photography in the service of mankind". 8.05 Actueele uitzending, 8.35 BBC-Symphonie-orkest, m.m.v. solist, 9.35 Be richten. 9.55 Vervolg concert. 10.50 Het BBC- Variété-orkest en solisten. 11,20 Fransche cau serie „La musique dans la vie quotidienne". II,35 Jack White and hls Collegians. 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Het Bai'.ly-orkest. 12.35 Zang. 1.05 Het Pascal- orkest. 2.35 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Het Lejeune-kwartet, 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.25 Het Derveauxorkest. 6.35 Pianovoordracht. 6.50 Zang. 7.50 Gra mofoonmuziek. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Gevarieerd programma. 10.50—11.20 Gramo foonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Amusementsorkest. 7.50 en 11.20 Gra- 'mofoonmuziek. 12.35 Omroepkleinorkest, so listen en pianoduo. 1.30 Populair concert. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroep-Amuse- mentsorkest. 5.40 Omroeporkest en -koor. 6.25 Leo Eysold met zijn orkest en solisten. 8.20 Literairmuzikaal programma. 9.35 Het Goebel-kwartet. 10.2011.20 Omroepklein orkest en Weensch Mandoline-orkest, m.m.v. solist. BRUSSEL 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Het Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoon muziek.. 5.20 Zang 5.50 en 6.50 Gramofoon muziek. 7.20 Het Omroepsalonorkest. 8.20 Het Omroeporkest. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Zang en harmonica. 10.5011.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Strijk orkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Kwartetconcert. 6.20 Orgel en zang. 7.05 Vioolvoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Het Omroepsymphonie-orkest en gemengd koor. 9.35 Planovoordracht. 9.50 Vervolg con cert. 10.30—11.29 Gramofoonmuziek. DEl'TSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Radiotooneel. 8.10 Het Weensch Sym- phonie-orkest. 9.00 Planovoordracht. 9.20 Be richten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13