Haarlem's Dagblad Groote Stadsbrand. Een verlossend woord. Noodlottig ongeval bij de Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Na de „invasie der Marsbewoners". belangrijkste 56e Jaargang No. 16983 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adroin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 1 November 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertrntiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonncwcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. De geweldige brand die in het hart van de groote Fransche havenstad Marseille is uit gebroken, het warenhuis Les Nouvelles Gale ries, het Grand Hotel en het Hotel de Noailles heeft verwoest en omtrent zeventig menschen van het leven beroofd, is niet alleen een ont stellende en schokkende, maar ook een onge wone gebeurtenis in dezen tijd. Tot en met de achttiende eeuw kwamen zulke enorme branden in de centra van groote steden vrij veel in de wereld voor. Het beruchte voorbeeld Is de Groote Brand van Londen, befaamd ge bleven in de historie, die in 1666 een groot deel van de Engelsche hoofdstad in de asch legde.' In de negentiende eeuw namen deze rampen al sterk in aantal af door de verbe tering en uitbreiding der bluschmiddelen, in de twintigste vorderde deze techniek nog veel sneller, ontstonden bovendien overal de groote structuren van steen en staal die zooveel min der brandgevaar opleveren en nam het aantal eigen bluschinrichtingen in groote gebouwen sterk toe. De kansen op een grooten brand midden in de moderne steden zijn uiterst ge ring geworden; tegenwoordig weet het vuur, in vredestijd tenminste, alleen nog in werke lijk grooten omvang vat te krijgen op petro- leumbronnen en op sommige fabrieken die extra-brandbare materialen vervaardigen en die sinds lang niet meer midden in de steden liggen. In Nederland voelen wij ons zeer veilig ten aanzien van stadsbranden pmdat de uit rusting en „efficiency" van onze brandweer korpsen bewezen hebben ze te kunnen voor komen. Haarlem, met zijn uitstekende vrij willige brandweer die altijd weer zoo snel en doeltreffend weet op te treden, is daar een kenmerkend voorbeeld van. De groote brand in Marseille was in de eerste plaats te wijten aan een samenloop van ongelukkige omstandigheden. Het warenhuis waarin het vuur uitbrak was inderdaad een van die moderne staal-en-beton-paleizen die over een eigen bluschinrichting beschikken, maar die was toevallig juist buiten werking wegens een verbouwing. Toen greep het vuur in het licht-brandbare materiaal met gewel dige snelheid om zich heen. Bovendien blies juist de gevreesde „mistral" met volle kracht. Er schijnt geen twijfel te zijn dat de brand ontzettende gevolgen gehad zou hebben ook als de brandweer in orde was geweest. Maar die leek naar niets, behoudens dan den per soonlijken moed van haar leden. Marseille bleek maar over vijf spuiten te beschikken, meerendeels nog verouderd ook, en de rest was naar rato: kapotte slangen, brandladders die niet verder dan de eerste verdieping van een modern warenhuis reikten en een volko men gemis aan springzeilen, zoodat wanho pige menschen uit ramen op straat sprongen en den nek braken of zwaar gewond werden opgenomen. Een janboel, aanschouwd door minister-president Daladier zelf en zijn radi cale mede-ministers en overige partijgenoo- ten, die juist hun congres in de havenstad hielden. Het was een treurige vertooning die voor Marseille wel zeer beschamend moet zijn. Het gaat prat op zijn prachtige hoofdstraat, de Canebière, die nu voor een deel verwoest is. Het gaat er zoo prat op dat de Marseillais plegen te zeggen dat „als Parijs een Cane bière had, het een tweede Marseille zou zijn". Maar behalve het verlies van zooveel men- schenlevens en de verwoesting van een mach tig stuk Canebière heeft het nu voor de tweede maal in weinige jaren tijds het bewijs geleverd van een zeer slechte stedelijke organisatie. Ieder zal zich nog den moord op koning Alexander van Joego-Slavië en den Franschen minister Louis Barthou herinneren, waarbij bleek dat de bewakingsdienst zoowel als de hulpverleening treurig te kort schoten. Ten aanzien van die diensten heeft men toen denkelijk iets geleerd en sindsdien verbeterd, maar nu blijkt dat de brandweer in volkomen verwaarloosden staat verkeerde en dat ten slotte het uitstekende materiaal uit andere steden dat evenwel wegens de afstanden pas met groote vertraging in actie kon komen de ramp moest bezweren. De commentaren die de ministers op het stadsbestuur gaven zijn dan ook zeer scherp geweest. Dat een zoo ener giek man als Daladier deze janboel zelf aan schouwd heeft belooft niet veel goeds voor de verantwoordelijke personen en waarborgt in elk geval de invoering van groote verbeteringen in de stad Marseille. Merkwaardig was, dat Daladier in zijn groote rede op het partijcongres, vlak tevoren gehouden, juist zijn politiek van langer ar beidstijden, grooter ontwikkeling van volks kracht en samenwerking, versterking van het productie-apparaat uiteen had gezet. De brand en zijn gevolgen schijnen de juistheid en noodzakelijkheid van zijn meeningen en aansporingen als het ware verklaard te heb ben. Men ziet er dan ook in vele Fransche kringen een symbolische beteekenis in. De symboliek ligt zoo voor het grijpen dat zij wel zeer weinig menschen kan ontgaan zijn. Mocht in zooverre deze ramp nog een goede nawerking hebben dan is dat een geluk bij een ongeluk, waarvoor men in Frankrijk dank baar zal kunnen zijn. Maar de Marseillais zullen goed doen met hun localen overmoed voorloopig maar wat in te perken en te be proeven hun stadsbestuur op het peil van andere moderne steden te brengen. Marseille heeft bewezen leelijk achterop te zijn. (De nieuwste modéleuze, door Neiv York uitgevaardigd, luidt: Kleed u in overeenstemming met uw rhythme.) De nieuwste mode-leuze, Die New York heeft bedacht, (Wat is die vondst weer reuze) Wordt straks ook hier van kracht. Want wat ze daar verzinnen, Komt in het algemeen, Ook automatisch binnen Zeer korten tijd hierheen. Dus: kleed u naar uw rhythme, Wat een diepzinnig woord, Graag geef ik toe, dat dit me, Als denkbeeld sterk bekoort. Dus rhythmisch maken kleeren, Dan voortaan ook den man, Wat kan hij meer begeeren, Het is een prachtig plan. Dit heeft ons juist ontbroken, Maar nu is ook voorgoed, 't Verlossend woord gesproken, Dat redding brengen moet Wat vraagt u m' uit te leggen, Bedoelt men er dan mee, Ik zal u eerlijk zeggen, Ik heb geen flauw idee. Maar 't zal u weinig deren, Als u den zin niet ziet, Uw en mijn kou we kleeren, Raakt het tenslotte niet. Jonge arbeider van een steiger gestort en gedood. Gisteren heeft bij den bouw van de Staalfabriek van de Hoogovens te IJmuiden een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De 23-jarige, on gehuwde, arbeider A. M. de Dreu, die in dienst was bij de Amsterdamsche Bal last Mij., welke Mij. het bouwwerk uit voert, was bezig met het verplaatsen van gordingen op een der betonnen dakspanten. Hij is hierbij uitgegleden en van een hoogte van 22 M. neergestort. De verbandmeester van Hoogovens en Dr. Büller, waren spoedig na het on geval ter plaatse aanwezig, doch hun hulp mocht niet meer baten. Tien mi nuten na het ongeval gaf hij den geest. ACHT niet af, tot de reden om een Groentje in Haarlem's Dagblad te plaatsen zich onweerstaanbaar aan U opdringt. Zie uit naar een reden, want dat is Uw voordeeL Te Rome is het huwelijk voltrokken tusschen Bruno Mussolini, den tweeden zoon van den Duce, en mej. Gina Ruberti. Strenger controle op de Amerikaan- sche Radio-uitzendingen NEW-YORK, 1 Nov. (Havas). De ernst van de incidenten, welke veroor zaakt zijn door de radio-uitzending van het boek „War of the Worlds", heeft onmiddellijk reacties teweeggebracht in bevoegde kringen, die overwegen, controle op de radioprogramma's in te stellen. Het station der Columbia Broad casting Corporation heeft zijn leedwe zen uitgesproken en den luisteraars ver zekerd, dat het geen „gefingeerde radio reportages" meer zal geven, wanneer het programma onder het publiek ont steltenis teweeg zou kunnen brengen. De federale autoriteiten hebben bovendien een onderzoek ingesteld naar de bewuste radio-uit- zending. Volgens United Press kan het ontstaan van de paniek ten deele geweten worden aan het feit, dat de wijze van uitzending eenige gelijkenis vertoonde met de wijze, waarop gedurende de Europeesche crisis de programma's onderbroken werden voor het verspreiden van het laatste nieuws uit Europa. Men heeft blijkbaar geen acht geslagen op de mededeeling, dat het hier een hoorspel betrof. In den loop van de uitzending werd met korte berichten meegedeeld, achtereenvolgens, dat astronomen een reeks korte explosies op Mars hadden waargenomen, vervolgens dat een me teoor bij Princeton was neergekomen, daarop dat deze meteoor een groote metalen raket bleek te zijn. Toen kwam de mededeeling: „Een oogen blik. Het is verschrikkelijk. De raket gaat open. Hij moet hol zijn". Daarop volgde de mededee- lingen, dat monsters, groot als wolkenkrabbers te voorschijn kwamen, dat zij gewapend waren met doodende stralen en dat reeds tweehonderd menschen daardoor gedood waren. De omroeper riep opgewonden uit „Dc mon sters zijn op weg in de richting van New-York... zij gooien het hoogspanningsstation omver.... een der monsters heft zijn reusachtigen arm op... een groene bliksemstraalzij vernietigen ons met vlammengasmaskers helpen niet laten de menschen vluchten naar het open veld". De scène veranderde daarop, men bevond zich op het dak van het omroepgebouw „De klok ken, die u hoort, waarschuwen de bevolking New-York te ontruimen, de Marsioten naderen, ons leger is vernietigd". Op dit oogenblik werd het publiek opnieuw medegedeeld, dat het een hoorspel was, doch duizenden waren reeds uit hun huizen gevlucht of hadden de telefoon ge grepen. Bij honderden vluchtten auto's de stad uit, de groote straatweg was vrijwel verstopt en slechts sporadisch zag men enkele auto's terugkeeren. Doch niet alleen in New-York was de paniek uitgebroken. In Orange (New Jersey) had een man reeds een geladen geweer klaar om zijn familie neer te schieten, liever dan haar door gas te laten omkomen. Toen het bericht in Washington kwam, dat New-York verwoest was en de aanval thans op Washington gericht werd, werden vergaderingen onderbroken en vluchtte men naar huis. Te Pittsburg in Penssylvanië vond een man zijn vrouw met een fleschje vergif in de hand. Zij riep uit: ,Ik wil liever op deze wijze sterven, dan op die". Te Asheville in Noord-Carolina brak een pa niek uit in een kostschool voor jongens. Ook de leerlingen vreesden, dat het einde der wereld was gekomen en zij vochten om de telefoons, ten einde hun ouders op te bellen om te vragen hen weg te komen halen. Vijf jongens vielen flauw. Te Concrete in Washington ontstond een sto ring in het electrisch licht, zoodat het uitging, juist op het oogenblik, dat in de radio werd aan gekondigd, dat de monsters uit de lucht op de Vereenigde Staten neerdaalden, zoodat de paniek hier dubbel groot werd. Nieuwe clief van den generalen staf in Duitschland. Generaal Beek door generaal Halder vervangen. Naar het D. N. B. meldt heeft Hitier den op perbevelhebber van legergroep I, kolonel-ge neraal von Rundstedt op diens verzoek met in gang van 31 October 1938 ontslag verleend uit den actieven dienst en hem het recht toege kend de uniform van het achttiende regiment infanterie te blijven dragen. Tot zijn opvolger werd benoemd kolonel-generaal Von Bock. die tot nu toe opperbevelhebber was van leger groep III. De Führer heeft voorts den chef van den generalen staf van het leger, generaal der ar tillerie Beek. op diens verzoek uit den actieven dienst ontslagen met ingang van 31 October, onder toekenning van den rang van kolonel- generaal en het recht de uniform te dragen van het vijfde regiment artillerie. Tot zijn opvolger als chef van den gene ralen staf van het leger heeft de Führer den generaal der artillerie, Halder. benoemd. Hitier heeft in een persoonlijk.schrijven aan generaal Beek zijn dank betuigd voor diens onvermoeïden arbeid en hem hulde gebracht voor zijn geheel aan den militairen dienst ge wijde' loopbaan. Hij legde den nadruk op het aandeel, dat generaal Beek heeft gehad bij de reorganisatie van het Dujtsche leger. De Führer geeft uitdrukking aan de hoop. dat generaal Beck in nauwe betrekking zal blij ven met het leger en zijn generalen staf. Ook aan generaal Von Rundstedt heeft Hit- Ier een persoonlijken brief met dankbetuiging gericht. United Press verneemt uit Berlijn, dat het aftreden van generaal Beck in politieke en militaire kringen geen verwondering heeft ge baard. Er was al sinds maanden sprake van, daar Beek zich niet kon vereenigen met een militair optreden tegen Tsjecho-Slowakije. In officieele kringen deelt men echter mede, dat het aftreden van generaal Beek geen verband houdt met politieke redenen. Botsing tusschen vrachtauto en invalidewagentje. Bejaarde dame tamelijk ernstig gewond. Maandag heeft op den Wagenweg een bot sing plaats gehad tusschen een vrachtauto en een invaliede-wagentje bestuurd door een 71- jarige dame. De botsing ontstond doordat de vrachtauto bij het passeeren weer te snel naar rechts week, waardoor het rechterge deelte van den laadbak het wagentje raakte. De bestuurster kwam te vallen en werd in een woning gebracht, waar zij door een lid van den O.D. is verbonden. Vervolgens is zij per taxi naar het Diaconessenhuis gebracht. Zij had haar linkerbeen gebroken en een schaaf wond aan de knie. De politie stelt een nader onderzoek naar de oox-zaak van dit ongeval in. Duitschland en de Balkan. Vandaag beginnen de onderhandelingen met Roemenië. Vandaag zullen in Boekarest de onderhande lingen beginnen tusschen Roemenië en Duitschland en hiermede zal het Derde Rijk, naar men verwacht, een stap verder doen op den weg naar economische beheersching van de Balkanlanden, niet slechts als producent van gebruiksgoederen, doch ook en vooral als consument van grondstoffen. De bespre kingen zijn in zooverre belangrijk, daar Roe menië van alle landen aan den Donau nog het meeste buiten Duitschland's invloedssfeer was gebleven. Nu de Kleine Entente voor een be langrijk deel heeft afgedaan en zoowel Tsjecho Slowakije als Joego Slavië zeer tot vriendschappelijke stappen geneigd zijn ten gunste van het Derde Rijk, verwacht men dat ook Roemenië minder afzijdig zal blijven. (United Press). POLITIE-AGENT MAG NIET TEN ALLEN TIJDE EN OVERAL ZIJN GUMMISTOK DRAGEN. De Hooge Raad heeft Maandag beslist, dat een politie-agent. in zijn vrijen tijd in een an dere gemeente vertoevend geen wapenstok mag dragen. De Hooge Raad is van oordeel, dat hij, zich in een andere gemeente buiten dienst be vindend, tijdelijk zijn functie van politie-agent heeft afgelegd en niet meer als zoodanig kan zijn uitgerust. Hedenmorgen werd in een gedeelte van de wagenmakerij in het fabrieksgebouw van de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Bevnes te Haarlem een herdenkingsbijeenkomst gehouden, ter gelegenheid van het lÖO-jarig bestaan van de fabriek. De minister van economische zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, sprak de directie en dc commissarissen toe. Deze gebeurtenis is hierboven in beeld gebracht. (Voor het verslag der plechtigheid zie men pag. 2.) Het woord is aan Dr. K. H. E. de Jong: Velen ivorden professor niet door hun kennis, maar door hun kennissen. De strijd tegen de wilde bus diensten. Weer twee diensten verboden. AMSTERDAM, 1 November. De president van de rechtbank heeft heden wederom uitspraak gedaan in twee korte gedingen, door de Spoor wegen aanhangig gemaakt tegen wilde autobus diensten. Hij verbood den dienst Amsterdam Arnhem, die onderhouden wordt door den Uni- verseelen Automobielhandel „Unah" en de Noord-Holland Express, die den dienst Amster damAlkmaar onderhoudt Trein met vrijwilligers aan de Spaansch-Fransche grens vast gehouden. Alleen de Franschen mochten doorreizen. Het vraagstuk van het toelaten van de strij ders der Spaansche internationale brigade in Frankrijk is sedert eenige maanden een onder werp van nauwkeurige studie van de Fransche regeering. Overwegingen van hygiëne en bin- nenlandsche orde doen zich hierbij voor. Gisteren is een trein met driehonderd gewon den van de internationale brigade te Portbou aan de Fransche grens aangekomen. De prefect van het departement van de oostelijke Pyre neeën heeft alleen de Franschen, ten getale van 69, toegelaten en doorgezonden naar hun woon plaatsen. De buitenlanders bleven op Spaansch gebied, aangezien de voorwaarden tot hun toe lating in Frankrijk niet vervuld waren. Het Deensche lid van de volkenbondscommissie voor het terugtrekken van de vrijwilligers, kapitein Cassal, was aanwezig bij de aankomst van den trein. KRANTENLEZEN ALS SCHOOLVAK. Onlangs werd in een hoofdartikel in dit blad melding gemaakt van het in Engeland door ge neraal Sir Frederick Maurice, leider van het Britsche Legioen van Oud-Strijders, geopperde denkbeeld om aan kinderen van de hoogste klassen der scholen les te geven in het kranten- lezen. Door een lezer wordt onze aandacht gevestigd op het feit, dat het leervak kranten- lezen sinds eenige jaren voorkomt op het les rooster van de te Amsterdam gevestigde School voor Chr. Soc. Arbeid, die als instelling te vergelijken is met de eveneens te Amsterdam gevestigde School voor Maatschappelijk Werk. In het bedoelde hoofdartikel, waarin ver schillende wenschelljkhèden voor het Neder- landsche onderwijs werden betoogd, werd het onderwijs in den breedsten zin bedoeld, even als Sir Frederick Maurice dat in Engeland op het oog had toen hij zijn denkbeeld opperde. Overigens vermelden wij gaarne dat de ge dachte in ons land reeds in daden is omge zet, zij het dan alleen aan een zeer gespecia liseerde inrichting van onderwijs in Amster dam. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMSTREKEN. pag- Het eeuwfeest van de firma Bevnes 2 De ziekenhuisverpleging voor rekening der gemeente Haarlem. 2 In de laatste week steeg het aantal werk- loozcn te Haarlem met "5. 6 Het 200-jarig bestaan van het Wees- en Oudeliedenhuis der Evang. Luthersche Gemeente te Haarlem. 6 BINNENLAND. De ondernemers van wilde busdiensten verklaren alleen met wettige midde len te willen strijden. 3 De inkomsten van „Artis" blijven lang zaam stijgen. 3 De uityoer van versche haring is dit jaar veel minder dan in 1937. 3 BUITENLAND. Tsjang Kai Sjek heeft het Chineesclie volk in een proclamatie aangespoord vol te houden. 5 Een luchtbombardement aan de Spaan sche oostkust eischt 70 dooden en 200 ge wonden. 5 Sir John Anderson en Lord Runciman zijn opgenomen in het Britsche kabinet. 5 Damrubrick. Schaakrubrick. SPORT. ARTIKELEN. R. P.: Groote stadsbrand. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Middenstandsfail lissementen en hun oorzaken. 3 Mr. E. Elias: Mijn tante Suze. 3 Winston S. Churchill: Palestina op een kruispunt. 5 Een „Tsjechische kwestie" in 1864. 6 Van een bijzonderen correspondent: Italië herdacht den marsch naar Rome. 6 II. D. Vertelling: Klanten hebben altijd gelijk. 7 K. dc Jong over The Ramblers. 9 J. B. Schuil over Pater Malachius' Mirakel 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem Ls op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1