SCHUDT UW LEVER WAKKER MIDDENSTANDERS-FAILLISSEMENTEN oorzaken. Aspirin REYMBORC Paraat voor wellevendheid op straat' Mijn tante Suze. Ruwe schrale huid PUROLf D T X S P A r, 1 NOVEMBER 1938 HAARLE M'S DAGBEAD 3 E ENIGEN tijd geleden werd door een aantal Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland medegewerkt aan het verzamelen van materiaal, teneinde eenig inzicht te kunnen verkrijgen omtrent de'oorzaken van het failliet-gaan van middenstandsbedrijven in Nederland. De Kamers, die daarbij hare hulp verleenden, konden zulks alleen doen, indien de desbetref fende curatoren het benoodigde materiaal wilden verstrekken, waaraan van die zijde op de meest welwillende wijze is voldaan. Het Economisch Instituut voor den Midden stand heeft thans het verzamelde materiaal van dit proefonderzoek verwerkt en daarover het een en ander medegedeeld. Voor 133 gevallen zijn de gegevens verza meld, en daaruit zijn voorloopige conclusies getrokken. Het is zeker wenschelijk er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen dat het alles inderdaad als een eerste proef beschouwd moet worden en dat de conclusies in verband daarmede een beperkte beteekenis hebben, al was het alleen maar omdat het beschikbare materiaal van zeer bescheiden omvang is. Het feit evenwel dat enkele oorzaken van faillis sement buitengewoon sterk opvallen wettigt een publicatie als dezd volkomen. Van de 133 onderzochte gevallen waren er 105 ondernemingen toebehoorende aan al- leenhandelende kooplieden, 13 vennootschap pen onder firma. 12 naamlooze vennootschap pen, 1 commanditaire vennootschap, terwijl van 2 ondernemingen de rechtsvorm niet be kend was. Van deze 133 ondernemingen waren er 58 werkzaam op het terrein van den han del, 52 op het terrein van de nijverheid, 19 op dat van het verkeer en een 4-tal op verschil lende andere terreinen. Voor zoover zulks mo gelijk was werd ook een onderzoek ingesteld naar den ouderdom dezer gefailleerde onder nemingen. In 92 gevallen bleek zulks het ge val te zijn. Het onderzoek toonde daarbij aan, dat in 2/3 van de gevallen de gefailleerde on derneming nog geen tien jaren bestond. Een 32-tal ondernemingen van de onderzochte 92 failleerden vóórdat zij 5 jaar bestonden, een 27-tal toen zij een leeftijd hadden van 5 tot 10 jaar en 33 konden den strijd om het be staan niet meer volhouden, toen zij reeds ouder waren dan 10 jaar. Naast het onderzoek naar den leeftijd van het bedrijf dat failleerde werd ook nagegaan hoe oud de gefailleerde ondernemers zelf waren Het grootste gedeelte nml. 27 was tusschen de 40 en 50 jaar oud, een 26-tal waren van 30 tot 40 jaar, 24 dezer ondernemers waren tusschen 50 en 60 jaar,- terwijl er 11 gefailleerde ondernemers waren van 20 tot 30 jaar en eon zelfde aantal van 60 tot 70 jaar, terwijl een tweetal ouder was dan 70 jaar. Voor zoover dit uit de ge gevens was na te gaan bleek voorts, dat nog geen 15 procent der gefailleerden meer dan lager onderwijs had genoten. Van zeer groot belang was het zoo mogelijk vast te stellen, wanneer de financieele moeilijkheden begon nen. Ook daarover verschafte het verzamelde materiaal wel eenig licht. Zoo bleek dat bij 18 der 133 ondernemingen de financieele moei lijkheden onmiddellijk na de oprichting be gonnen, bij 8 binnen één jaar na de oprich- ting.bij 2 binnen 1 tot 2 jaar, bij 10 binnen 2 tot 5 jaar, bij 9 binnen 5 tot 10 jaar, bij 10 binnen 10 tot 25 jaar en bij 1 na meer dan 25 jaar na de oprichting. Voorts kon worden vastgesteld, dat deze moeilijkheden in 22 ge vallen begonnen vlak voor het faillissement, in 6 gevallen sedert de crisis en in 3 gevallen reeds lang geleden. In 44 gevallen was niet na te gaan wanneer de moeilijkheden be gonnen. Het is vanzelfsprekend dat de oorzaken van de mislukkingen buitengewoon talrijk zijn. Van de zijde der curatoren werd daarover be langrijk materiaal verstrekt, hetwelk het Eco nomisch Instituut voor den Middenstand als volgt samenvatte: Hoofd- Neven oorzaak oorzaak Gebrek aan beheerkwaliteiten 67 44 Onvoldoende kapitaal 21 29 Con junctuurin vloeden 37 65 Ziekte, oneenigheid, processen 10 6 Gebrek aan beheerkwaliteiten en onjuiste financiering zijn dus de voornaamste oorza ken van de mislukking. Vooral het gebrek aan beheerkwaliteiten valt sterk op en vindt steun bij een aantal verschijnselen, welke op zich zelf reeds te denken geven. Zoo werd van de 133 onderzochte ondernemingen bij 48 in het geheel geen boekhouding aangetroffen, ter wijl in 46 gevallen een onvoldoende boekhou- ling werd gevonden, en ten aanzien van dat onderdeel alles in orde was bij slechts 39 van de 133 zaken. In meer dan 70 pCt. der gevallen liet de boekhouding dus veel of alles te wenschen over. In dat verband behoeft het aan ook geen bevreemding te wekken dat cu ratoren als hun oordeel te kennen geven, dat de gefailleerden geen inzicht hadden in den stand hunner zaken. Bij een onderzoek naar de outillage der ge failleerde bedrijven moest in niet minder dan 50 gevallen worden vastgesteld, dat deze ge brekkig genoemd moest worden, in 71 geval len was deze normaal en in 3 gevallen luxueus. Het verzamelde materiaal betreft natuur lijk alleen „mislukte" bedrijven, zoodat wel bedacht moge worden, dat het geen betrek king heeft op den geheelen middenstand. Voorts geeft het verkregen beeld toch wel een zekere richting aan en wijst zonder mankeeren op eenige fundamenteele zwak heden in het middenstandsbedrijf. De aller belangrijkste gevolgtrekking is zeker deze dat de moeilijkheden, welke ten slotte tot het „Indische bevolking wil in Neder- landsch Staatsverband blijven". Vragen van den heer Soetardjo beantwoord, BATAVIA, 31 Oct. De regeering heeft thans geantwoord op de schriftelijke vraag van den heer Soetardjo in zake de ongerust heid omtrent de gevolgen van de recente be slissingen in de internationale politiek voor het lot van Ned.-Indië. De regeering zegt in haar antwoord, dat daarvoor hoegenaamd geen grond is. De re geering kan het punt van uitgang voor de vragen van den heer Soetardjo dan ook niet aanvaarden en is overigens van oordeel, dat de „wil van de Indische bevolking om inte graal in het Nederlandsche staatsverband te blijven", niet twijfelachtig is en geen beves tiging behoeft. (Aneta.) faillissement hebben geleid, in vele gevallen reeds dateeren van de oprichting der zaak. Dat feit op zich zelf is reeds van het grootste belang. Het is mij alleen daarom al volkomen duidelijk dat het Economisch Instituut voor den Middenstand, zelf beseffend, dat het verzamelde materiaal nog van zeer bescheiden omvang is, toch het een en ander heeft ge publiceerd. Laatstbedoelde gevolgtrekking is een vingerwijzing die niet genoeg in acht ge nomen kan worden. Bij een bestudeering der gegevens blijk een en ander ook logisch op el kander te volgen. Gebrek aan beheerkwalitei ten, onjuiste financiering, ontbreken van boekhouding en mitsdien van een leidraad voor een richtig bedrijfsbeheer. Het proef onderzoek heeft ongetwijfeld ook het bewijs geleverd dat het middenstandsprobleem niet in de laatste plaats een vraagstuk van voor opleiding genoemd kan worden. Een en ander vormt naar de meening van het reeds meer genoemde Economisch Instituut een bevesti ging van de overwegingen en argumenten, welke blijkens de Memorie van Toelichting aan de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 ten grondslag liggen. Reeds daarom is het aan te bevelen het onderzoek voort te zetten en daar aan een uitgebreid detail-onderzoek te ver binden. De zekerheid, dat daardoor belangrij ke richtlijnen verkregen zullen worden voor het practische onderwijs, ten behoeve van toe komstige middenstanders is daarmede wel verzekerd. Het saneeringswerk zal daardoor tevens bevorderd kunnen worden. Bij het reeds uitgebreide materiaal, hetwelk een in zicht geeft in de werkelijke structuur van het middenstandswezen in ons land vormt dit on derzoek een niet te verwaarloozen onderdeel. Met belangstelling zal men ongetwijfeld de resultaten der voortgezette onderzoekingen op dit gebied tegemoet zien. MOLLERUS dej&vjd sftwJ-crunti le kijkeus dat ik nog zoo opgeruimd ben. Het is toch zoo eenvoudig: ik bekijkalles van den vroolijken kant. Natuurlijk - ook wel eens wat rheumatiek of spit, maar dan neem ik één of twee Aspirintjes en...het leed is geleden! HET PRODUCT VAN VERTROUWENI (Adv. Ingez. Med.) ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verleert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zyn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomgn en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- piUetjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Adv. Ingez. MedJ Vaste lasten in den tuinbouw worden geregeld. Minister tevreden over de resultaten der commissies. Op de vragen van den heer Van der Weij den betreffende de resultaten van de ingestel de vaste-lasten-commissies voor den tuinbouw heeft de minister van Economische Zaken het volgende geantwoord: In alle deelen des lands, doch vooral in de tuinbouwjiistricten van Noord- en Zuid- Holland, zijn bij de commissies talrijke aan vragen om haar bemiddeling tot regeling der vaste lasten ingekomen. Het meerendeel dier aanvragen kon in behandeling worden ge nomen; na onderzoek der bedrijven zijn plan nen tot financieele saneering ontworpen, waarna onderhandelingen met crediteuren geopend. In verschillende gevallen werd het gestelde doel, ni. de aanpassing van den druk der vaste lasten aan de tegenwoordige waar de van het bedrijf en het herstel van het even wicht in de bedrijfsfinanciën, reeds volledig bereikt, zoodat weidra met de uitvoering van den voor die gevallen in uitzicht gestelden steun in natura in den vorm vpn reparatiën en andere noodzakelijke voorzieningen in het bedrijf zal worden begonnen. In verband met het bovenstaande wordt het overwegen van andere maatregelen voorals nog niet noodzakelijk geacht. De uitvoering der regeling, waarvan de eerste resultaten geenszins onbevredigend zijn, wordt dezerzijds met aandacht gevolgd. Met het oog op den moeilijken toestand in vele tuinbouwbedrij ven wordt een spoedige behandeling der aan vragen zooveel mogelijk bevorderd, doch anderzijds dient te worden bedacht dat de taak der commissies zeer moeilijk is en voor het bereiken der beoogde resultaten vaak een voorzichtig en beleidvol optreden geboden is. WAARSCHUWINGSBORDEN BIJ OVERSTEEKPLAATSEN VAN WILD. Naar aanleiding van verschillende ongeval len, veroorzaakt door botsingen van auto's met onverwachts overstekend wild heeft de K. N. A. G, een onderzoek ingesteld naar den omvang var dit gevaar. Het resultaat daarvan is geweest, dat naar de meening van de K. N. A. C. in bepaalde streken en op bepaalde wegen een aandui ding van het gevaar noodzakelijk is gebleken, voorzoover aan de bezwaren niet is tegemoet te komen door het plaatsen van afrasterin gen van z.g. herten gaas of anderszins. Zij hpeft zich dienaangaande tot het kroon domein gewend van welke zijde thans bericht ontvangen werd, dat toestemming is verleend tot het plaatsen der borden. VAARRORG-KLEEMVC (Adv. Ingez. Med.) K.N.A.C. wil ivellevende weggebruikers kweeken. RECTOR M. A. THOMPSON OVERLEDEN Op 76-jarigen leeftijd is Maandag te Voor schoten overleden rector M. A. Thompson, oud- hoofdredacteur-directeur van ,„de Maasbode". Het is nu reeds voor de achtste maal in suc cessie. dat de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club door middel van haar jaarlijksche veiligheidsweek de bijzondere aandacht van de weggebruikers vestigt op de verkeersveiligheid. In deze week zal zij op tal van manieren en in velerlei vorm extra belangstelling wekken voor de, in verband met de toeneming van het ver keer, steeds dringender eisch tot verhooging van de veiligheid op straat en weg. De automobielclub meent, dat aan het per soonlijk element zeer veel, zoo niet alles kan worden gedaan om verbetering in den ongunsti- gen toestand te krijgen. Fouten welke worden gemaakt uit onbedrevenheid, onwetendheid, on nadenkendheid, onverschilligheid of onverant woordelijkheid komen het moderne verkeer duur te staan. De K.N.A.C. is verder van meening, dat in de verkeersveiligheid de wellevendheid een zeer groote rol kan spelen. Zij heeft de overtuiging, dat zéér vele moeilijkheden en gevaren in het moderne wegverkeer zouden zijn te vermijden door grootere hoffelijkheid en wellevendheid van alle weggebruikers. In verband daarmede heeft zij gemeend goed te doen ditmaal in haar jaarlijksche veiligheidsweek een begin te ma ken met een actie voor wellevendheid in het verkeer onder den slagzin: paraat voor welle vendheid op straat. Teneinde daarvoor een zoo groot en algemeen mogelijke belangstelling te wekken bij alle weg gebruikers, dus zoowel bij automobilisten als vrachtautobestuurders, motorrijders als fietsers, karrevoerders als voetgangers, heeft zij beslo ten een weinig of nooit gevolgden weg in te slaan, nl. door oprichting van een bond, welke geen bestuur heeft, nooit vergaderingen zal hou den. geen contributie heft, maar aan alle toe- getredenen de moreele verplichting oplegt het devies te onderschrijven: vrijwillige verkeers- discipline door en voor allen! Onder den naam „legioen van welle vende weggebruikers" hoopt de K.N. A.C. allen bijeen te brengen, die met haar de overtuiging bezitten dat de hof felijkheid in het veilige verkeer een belangrijke rol kan vervullen. Alle le den van de K.N.A.C. zijn automatisch bij 't legioen ingelijfd en iedere wegge bruiker, die zijn devies onderschrijft kan er zich eveneens bij aansluiten. Inkomsten van „Artis" blijven stijgen. Zij het in geringe mate. Onder voorzitterschap van den heer Robert May heeft het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap „Natura Artis Magistra" Maandagmid dag zijn jaarlijksche algemeene ledenverga dering te Amsterdam gehouden. In zijn openingswoord herdacht de heer May de in het laatste verslagjaar overleden be stuursleden, de heeren Jhr. van Lennep en Rehbock. In het jaarverslag van den directeur, dr. A. Sunier, dat hierna werd uitgebracht, wordt o.m. medegedeeld, dat de lichte stijging der inkomsten van het genootschap, aangevangen in het vorige verslagjaar na een daaraan voor afgaande ononderbroken daling der inkom sten sedert 1931 32, zich ook in het laatste ver slagjaar voortzette, zij het dan, dat deze stij ging slechts zeer gering was. Wat de inkomsten in het verslagjaar 1937 38 betreft, zoo wordt er op gewezen, dat het des betreffende cijfer van f 217.625.53Vz in belang rijke mate wordt beinvloed door het feit, dat de gedurende het verslagjaar aan erflatingen ep legaten gerealiseerde bedragen 29,5 duizend gulden meer beliepen dan in het vorige ge nootschapsjaar. Het nadeelig saldo der exploitatie, met in begrip van den dienst der beide geldleeningen ten laste van het genootschap, bedroeg in het verslagjaar f 91.253 tegen f 104.770 in het vo rige en f 109.817 in het voor-vorige genoot schapsjaar. De dienst der beide geldleeningen niet me- degerekend bedroeg het nadeelig saldo der exploitatie in het verslagjaar f 17.003 tegen f 31.950 ln het vorige en f 36.997 in het voor vorige genootschapsjaar. De jaarstukken werden goedgekeurd. Het periodiek aftredend bestuurslid de heer Edw. van Rath, werd herkozen. Het lidmaatschap van Vredes organisaties. Een adres aan H. M. de Koningin. Namens de Algemeene Nederlandsche Vredes Actie, Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond, Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, afd. Nederl. Jongeren Vre des Actie, Katholieke Jongeren Vredes Actie en Kerk en Vrede is het onderstaande adres aan H. M. de Koningin der Nederlanden gezonden: „Ondergeteekenden, vertegenwoordigende de navolgende organisaties A. N. V. A.. A. N. V. V., I. V. V. V. (afd. Ned.), J. V. A., K. J. V. A. en Kerk en Vrede, overwegende, dat Uwe Majesteit bij verschil lende gelegenheden getoond heeft, hoezeer haar de zaak van den vrede ter harte gaat, dat de organisaties, uit wier naam zij spre ken, zich van haar oprichting af de verbrei ding der vredesgedachte ten doel hebben ge steld, dat zij voortdurend den oorlog bestreden hebben, en den bewapeningswedloop, waarvan Uwe Majesteit in haar antwoord aan presi dent Roosevelt in 1933 verklaarde, dat het einde oorlog moest zijn, dat zij altijd de mogelijkheid van vreed zame samenwerking tusschen de volkeren heb ben gepropageerd, en dat zij wegen hebben gezocht en aangewezen om deze samenwerking mogelijk te maken, dat zij daarom altijd stelling hebben ge nomen tegen het wapengeweld als middel om geschillen tusschen de volkeren te beslechten, en dat zij er daarom trotsch op waren, dat de traditie van ons land met zich bracht, dat Ne derland zich mag beschouwen als bewaarder der vredesgedachte, zooals Uwe Majesteit in 1903 aan den heer Carnegie schreef, overwegende voorts, dat de beschikking van Zijne Excellentie den minister van algemeene zaken van 13 September 1938, no. 385 kabinet m. pr., het lidmaatschap hunner organisaties voor ambtenaren verboden verklaart, dat derhalve de leden hunner organisaties worden beschouwd als minder goede staats burgers en zulks omdat zij altijd in eigen kring en daarbuiten hun geloof en vertrouwen in een meer vreedzame samenleving hebben uit gesproken, verzoeken zij Uwe Majesteit eerbiedig wel Haar invloed te willen aanwenden, dat aan deze grievende bejegening een einde wordt gemaakt." Alleen wettige middelen in den bus-strijd. Ondernemers hebben een onderhoud met den procureur-generaal. Het dagelijksch bestuur van het comité van actie van het Nederlandsche touringcar-be drijf deelt mede naar aanleiding van de po litiemaatregelen, welke op last van den mi nister van justitie zijn genomen tegen diverse zoogenaamde wilde busdiensten, dat dit co mité zich voorstelt, zijn actie te voeren uit sluitend met gebruikmaking van wettige middelen. Getracht zal worden door overleg met de autoriteiten, door inschakeling van de pu blieke opinie, door perscommuniqués en ver spreiding van geschriften het voortbestaan van het touringcar-bedrijf mogelijk te maken. Ook zullen de Eerste- en Tweede Kamerleden middels adressen uitvoerig worden ingelicht door het comité. Uitdrukkelijk verklaart het comité, zich niet te kunnen vereenigen met en zijn afkeuring -uit te spreken over elk ver zet tegen politiemaatregelen en dat zij bij voortduring de aangesloten ondernemers daarop zal wijzen. In het uiterste geval zal zelfs tot uitsluiting uit het comité worden overgegaan. Naar aanleiding van het verzoek om in audiëntie te worden toegelaten bij den Minis ter van Justitie hebben de voorzitter, de heer J. Stoop en de heer J. F. A. Du Mee, secretaris van het bestuur, Maandagmiddag een onder houd gehad met den procureur-generaal, Mr A. baron van Harinxma thoe Slooten. Schiphol grooter geworden. Nieuwe startbanen in gebruik genomen. Zaterdag was het op Schiphol feest ter ge legenheid van de officieele in gebruik ne ming van het vergroote landingsterrein en de nieuwe startbanen. Burgemeester De Vlugt gaf met een zilve ren staaf een teeken en toen startten een drietal vliegtuigen, twee van de K.L.M., en één van de bevriende maatschappij de Danske Luftfahrtgesellschaft. Zij rolden langs de startbanen en dat verbeeldde dan de opening en het in gebruik nemen van deze voor Schip hol zoo belangrijke verbetering. Symbolisch hadden de vliegtuigen bezit genomen van startbanen en vergroot landingsterrein. De burgemeester noemde in zijn rede enkele cijfers. Er zijn draineerbuizen tot een lengte van 250 K.M. gelegd en er is 300.000 M2. verhard. De havenmeester van Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, gaf met kaarten toelichtingen. De onderhandelingen tusschen het departe ment van Defensie en de gemeente Amster dam met het oog op verkrijging door de ge meente van het mifitaire terrein in den Oost hoek van Schiphol zijn in een vergevorderd stadium. Uitstekend gelegen terrein voor een groot toekomstig stationsgebouw komt dan beschikbaar. Een stationsgebouw van, als het moet, ruim een halven kilometer gevellengte (d.i. aanzienlijk meer dan de gevellengte van het Centraalstation met postkantoor), kan hier worden opgericht. Parkeeren van auto's gedurende den nacht. Iemand, die gedurende den nacht zijn auto op den openbaren weg te Utrecht onbeheerd had laten staan, werd door den kantonrech ter aldaar veroordeeld tot een geldboete van 1 gulden wegens het gebruik van den open baren weg als bergplaats, hetgeen bij artikel 41 der Utrechtsche politieverordening is ver boden, welke uitspraak in hooger beroep door de Utrechtsche rechtbank werd bevestigd. De automobilist ging in cassatie bij den Hoogen Raad. Deze heeft evenwel het cassatieberoep ver worpen. Naar het oordeel van den Hoogen Raad betreft art. 11 bis van het motor- en rij wielreglement, voorzooveel hier van belang, liet op den openbaren weg gedurende korten of langeren tijd in stilstand hebben van motor rijtuigen doch dit brengt niet mede, dat art. 41 van genoemde verordening, althans ten aanzien van automobielen niet verbindend zou zijn. Immers art. 41 toegepast op auto's, ver biedt niet het enkele op den obenbaren weg in stilstand hebben van die rijtuigen, doch het op den openbaren weg laten staan van auto's in gevallen, waar die. volgens normale verkeers- gewoonten, in een garage worden geborgen. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad 1888. 1 November: De Waterweg van Amsterdam naar IJmuiden langs het Noordzeekanaal laat in sommige opzichten veel te wenschen over. De smalle vaargeul is dikwijls oor zaak dat diepgeladen vaartuigen bij geringe afwijking aan den grond varen. Dit gebeurde ook j.l. Zondagmiddag met het Nederlandsche barkschip Antonia, bestemd voor Amsterdam, dat bij zij- kanaal F aan den grond liep. Na geriii- men tijd slaagde men er door middel van de sleepboot de Rijp in het vaartuig weder vlot te krijgen. Ik hoop nu maar van harte, dat u mij geen onhoffelijken knaap vindt, maar ik houd niet van „het verschijnsel oude-dame". „Het verschijnsel oude-dame" is iets anders dan de massa der individueele oude dames. Daaronder zyn er die lief en goed en teeder zijn. Dat zijn bijvoorbeeld de oude dames van de leunstoe len, de antimacassars, de trommeltjes met al lerhande en speculaas. Dat zijn de grootmoe ders die sprookjes vertellen: veel lievere sprookjes dan haar kleindochters ons wel eens op den mouw trachten te spelden. Maar „het verschijnsel oude-dame" is iets anders. Kent u bijvoorbeeld mijn tante Suze? Mijn tante Suze heeft twee wapenen in haar strijd tegen haar familie. Het eerste is haar spionnetje. Het tweede is haar spitse tong. Dat spionnetje en die tong hangen samen. De tong zou niet spits zijn zonder het spionne tje en het spionnetje zou zijn glurenden ar beid tevergeefs verrichten als de tong er niet was om dien voort te zetten. Mijn tante Suze gaat veel naar de bioscoop en den schouwburg. Dan laat zij het spion netje thuis, maar de tong neemt zij mee. Eensdeels om vele rumboonen uit onuitputte lijke, knetterende en knisperende papieren zakken te zuigen; anderdeels om de voorstel ling op te luisteren met haar merkwaardige en irriteerende commentaren. Wanneer Gre ta Garbo speelt heeft ze het over den verloofde van nicht Miepie en wanneer Cor van der Lugt speelt heeft ze het over den leeftijd van Annie van Ees. den prijs van de eieren en de koers van de Koninklijke. Mijn tante Suze heeft het altijd over iets anders dan over de dingen die de aandacht van de meerderheid hebben. Mijn tante Suze zit overal op de eerste rij en zij heeft overal altijd het laatste woord. Wanneer zij ergens binnenzeilt als een fregat waarop zij en niemand anders admiraalsche is, gaat dat altijd gepaard met veel geluiden. Mijn tante Suze gaat nooit ergens onopge merkt weg. Zij pleegt de waarheid te zetten op de meest onlogische gronden en op de meest grove wijze en zij pleegt jokkentjes te verkoo- pen op de meest onbeschaamde manier met het meest charmante tuitmondje. Wat het ergste is: mijn tante Suze maakt misbruik van haar oude-dame-schap. Zij gebruikt haar grijsheid als een schild, haar ouderdom als een pantser, den last harer jaren als een bewijs van levenswijsheid. Men kan mijn tante Suze niet op haar plaats zetten, niet de les lezen en laat staan zoo onheusch behan delen als zij in feite verdient, omdat dit altijd als een lafheid jegens een „weerloos oud mensch" geldt. Ik mag mijn tante Suze niet. En omdat zij het verschijnsel-oude-dame ten voeten uit representeert mag ik vanzelf het verschijnsel-oude-dame ook niet. En wan neer u zegt dat dit ongemanierd van mij is, zal ik u eens aan mijn tante Suze voorstellen. Mr. E. ELIAS. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Dooi30-60ct. Bij Apoth.en Drogisten MIJN HARDT MB (Adv. Ingez. Med.) Uitvoer van versclie haring sterk gedaald. Overproductie van mosselen. De uitvoer van versche haring is volgens ge- gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, in het tweede kwartaal van 1938 ver ten achter gebleven bij den uitvoer in de overeenkomstige periode van 1937. De uitvoer bedroeg nl. in genoemde periode 80.000 kilo gram netto met een waarde van f 15.000 tegen 2.454.000 kilogram netto met een waarde van f 227.000 in het tweede kwartaal van 1937. Ook de uitvoer van pekel- en steurharing is ten achter gebleven bij het vorige jaar. In het tweede kwartaal van 1937 bedroeg hij 6.148.000 kilogram bruto met een waarde van f 529.000, terwijl hij dit jaar is gedaald tot 3,661.000 kilogram bruto met een waarde van f 290.000. Van 18 Mei tot 23 Juli 1938 heeft een vloot van 262 schepen deelgenomen aan de haring vangst tegen 267 schepen in het vorige jaar. De ansjovisvangst was beter dan in 1937, de uitvoer, die vrijwel geheel naar Duitsch- land gaat, vertoont echter voor de maanden April, Mei en Juni. een aanzienlijke daling. Ook de aanvoer van oesters vertoont eenigen achteruitgang, maar hier nam de uitvoer iets toe. Zulks was eveneens het geval bij de mosselen. Er bestaat op dit gebied een groote overproductie. Daarom is thans een standaard- capaciteit-cijfer vastgesteld. Hoewel er geen verbod bestaat om méér mosselen te kweeken dan geleverd kunnen worden, mag worden aangenomen, dat de kweekers met de afzet mogelijkheden rekening zullen houden. Tragische thuiskomst. Jongeman springt haastig uit taxi. valt en wordt doodelijk gewond opgenomen. Maandag is de 19-jarige jongeman Houiba nabij zijn ouderlijke woning te Tegelen, nog voordat de taxi. waarmede hij huiswaarts werd gebracht, stilstond, uit den wagen ge sprongen. H. kwam te struikelen en liep daar bij een dubbele schedelbreuk op. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis te Tegelen overge bracht, waar hij Maandagavond is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5