Nederland met bij koloniale herverdeeling betrokken ABDIJSIROOP Defensie betracht de noodige zuinigheid. W erkloosheidsbestrijding op andere wijze. Regeering blijft tegen verhooging der leerlingenschaal WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 H X X R L* E M'S D X G B E X D 7 Vervangende Kruiser noodzakelijk. Het behoeft wel geen nadrukkelijke ver melding, dat de regeering de noodzakelijk heid van de sterke verhooging der militaire uitgaven betreurt, aldus antwoordt zij op de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de rijksbegrooting 1939. Zij is dan ook eerst laat er toe overgegaan, volgens sommigen zelfs te laat. Zoolang intusschen de hoop niet vervlogen was, dat de bewape ningswedloop elders zou worden gestuit, kon de regeering geen vrijheid vinden deze zware r.ieuwe lasten aan de bevolking op te leggen. Maar evenzeer, toen die wedloop allerwege versneld werd en de internationale horizon steeds duisterder werd, mocht niet worden ge aarzeld onze militaire uitrusting op zoodanig peil te brengen, dat wij in staat zouden zijn onze beproefde zelfstandigheidspolitiek ook metterdaad door te voeren. Daarvoor was noo- dig de weermacht hier te lande zoodanig op te voeren, dat ons grondgebied in Europa niet zonder meer door anderen als tooneel van den strijd kon worden gebezigd. Voor zooveel Oost-Azië betreft behoeven de voorzieningen stellig geen nadere verklaring. De regeering gaat bij dit alles stel selmatig te werk en de indruk, waar van'in het voorloopig verslag gewaagd wordt, alsof wij „voor een stelsellooze verhooging van de militaire uitgaven staan" is derhalve niet juist. Wat den thans aangevraagden vervangen- den kruiser betreft wordt het volgende opge merkt. In verband met de ontwikkeling van de internationaal-politieke omstandigheden acht de regeering het gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk worde beschikt over een drietal volwaardige moderne schepen van het genoemde type. Weliswaar werd de vuurlei dingsinstallatie van Hr. Ms. Java te vorigen jare gemoderniseerd, doch hiermede werd de Java is ruim 20 jaren geleden ontworpen uiteraard geen schip verkregen met dezelfde gevechtswaarde als een nieuw te bouwen kruiser. Het door de regeering opgesteld schema van onze maritieme macht, zooals dat ten vorige jare werd medegedeeld, blijft gehand haafd, behoudens de thans aangevraagde aanvulling van klein materieel. Of en in hoever, na het gereedkomen van den ver- vangenden kruiser, nog van de Java gebruik zou kunnen worden gemaakt, zal afhankelijk zijn van de dan aanwezige omstandigheden. De minister van Defensie heeft er de ver schillende militaire autoriteiten nadrukkelijk op gewezen, dat steeds de grootst mogelijke soberheid moet worden 'betracht en dat in geen geval de gedachte mag postvatten, dat het thans de tijd is om alle wenschen in ver vulling te doen gaan. De regeering heeft geen plannen betref fende nieuwe fabrieken, die uitsluitend wa pentuig vervaardigen. Wel is een toenemende samenwerking tus- schen het staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen en verschillende particuliere bedrijven ontstaan, ten einde allerlei oorlogsmateriaal, dat voorheen uit het buitenland werd be trokken, thans hier te lande te fabrlceeren. Door plaatsing van educatie-orders, bijdra gen in de aanschaffing van speciale werktui gen, aankoop van licenties, enz. voor deze doeleinden is f 1.000.000,— op de begrooting van 1939 uitgetrokken. Het ligt in het voor nemen ook in volgende jaren bedragen daar voor uit te trekken. Koopvaardij-officieren worden voorbereid op oorlogsgevaar. Cursussen te Amsterdam en Rotterdam. In verband met de groote gevaren, welken ons land in oorlogstijd kunnen voortvloeien uit een stagnatie van den aanvoer van levens middelen en grondstoffen over zee, ligt het in het voornemen van den minister van defensie den officieren van de koopvaardij gelegen heid te geven zich vertrouwd te maken met met de maatregelen, welke bij bedreiging op, onder of boven water genomen dienen te worden. Daarom zullen eerlang te Amster dam en Rotterdam cursussen worden ge opend, waar aan de koopvaardij-officieren kennis zal worden bijgebracht over de aan- valsmogelijkheden op zee en van de afweer middelen daartegen. Bijzondere aandacht zal daarbij besteed worden aan het varen in convooi en de bescherming tegen mijnen en gassen. De cursussen zijn voor die officieren der koopvaardij bestemd, die reeds alle examens, welke vereischt worden voor het bereiken van den hoogsten rang, afgelegd hebben. Daarnaast ligt het in het voornemen hen, die zich voorbereiden voor de voorge schreven examens voor hoogeren rang bij de handelsscheepvaart, in de gelegenheid te stellen een cursus „handelsbescherming" te volgen bij de bestaande centra van zeevaart kundig onderwijs. MOTORSCHOENER VEILIG BINNEN GEBRACHT. Op het eiland Terschelling werden gister avond noodsignalen waargenomen, afkomstig van een klein schip dat in den z.g. Engel- schen hoek in moeilijkheden verkeerde. On middellijk zijn de reddingsboot Brandaris en de sleepboot Holland van de firma Doeksen ter assistentie uitgevaren. Het bleek, dat men te doen had met den motorschoener Deo Glo ria uit Winsum (Groningen). Het vaartuig dreef rond met een gebroken roer. Daar er geen direct gevaar bestond, wenschte de be manning het schip nog niet te verlaten, doch de sleepboothulp werd aanvaard. Hedennacht kwart voor een werd het scheepje veilig de haven van Terschelling binnengebracht. Spoedige beslissing inzake het centrale vliegveld? Ten aanzien van de kwestie van het cen trale vliegveld blijft de regeering onveranderd van zienswijze, dat het voor het behoud der positie van Nederland in het internationale luchtverkeer noodzakelijk is versnippering van het verkeer over verschillende vliegvelden zoo veel mogelijk te vermijden en onderlinge con currentie dier velden uit te schakelen. Od welke wijze dat doel ware te bereiken, hangt af van een complex van zich wijzigende factoren. De regeering stelt zich vóór, omtrent de in de gegeven omstandigheden meest aange wezen oplossing spoedig haar standpunt te bepalen. Al in oude Lijden gebruikten de geleerden de „Geneescruy- den", die nog heden bij de bereiding van Abdijsiroop ge bruikt worden. Reeds toen en nu nog steeds zijn deze kruiden gebruikt ter bestrijding van hoest, bronchitis en asthma. Meer nog. de tegenwoordige weten schap keert zelfs weer terug naar de genezing door middel van plan ten en kruiden Behalve kruiden extracten bevat Abdijsiroop thans bovendien ..codeïne", de krachtig ste hoeststlllende stof. Deze aldus versterkte Abdijsiroop verdrijft nu nog sneller en beter benauwdheid bij het ademhalen, beklemming op de borst, hoest en bronchitis. AKKER 'S Eenige der 20 geneeskr. kruiden veftst&ikbe tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Med.) Tewerkstelling uit sfeer van iverkloozenzorg. De regeering zegt van haar voornemens be treffende de werkloosheidsbestrijding in haar antwoord aan de Tweede Kamer, dat allereerst worden genoemd de voorgenomen uitbreiding der tewerkgestelden aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blij vende werkgelegenheid, en de daarmee ge paard gaande wijziging van het karakter der „werkverschaffing". Maatregelen zullen worden genomen om derden te doen medewerken. Wat betreft de wijziging van het karakter der voorziening wordt opgemerkt, dat het inderdaad, in verband met aen productieven aard van de objecten der tewerkstelling zoo mede ter opheffing van het onbevredigende in de huidige werkverschaffing welke de tewerk gestelden doet blijven „werkloozen", in de be doeling ligt, om de tewerkstelling te bevrijden uit de sfeer van werkloozenzorg. Deze wijzi ging, welke zich geleidelijk zal voltrekken, zal als het ware haar bekroning vinden in de totstandkoming der nieuwe organisatie, welke met den dagelijkschen gang van zaken zal worden belast en waarvoor de directe verant woordelijkheid zal berusten bij den minister van Sociale Zaken. Aangaande de financiering kan voorloopig worden medegedeeld, dat het ten laste van het rijk komende gedeelte is begroot op een jaarlijksch bedrag van 75.000.000, waarvan het verantwoord is 20.000.000 te brengen ten laste van den kapitaaldienst. Tegenover een vermeerdering van uitgaven voor den ge wonen dienst van 55 millioen staat een ver laging van uitgaven voor steun en werkver schaffing tot een gelijk bedrag. Gelijk voor de hand ligt, zullen voorts ook de gemeenten, waterschappen, particulieren en anderen, wier medewerking voor de totstandkoming van het door de regeering beoogde resultaat on misbaar is, ook financieel erbij betrokken zijn. Hoe daarbij precies de verhouding tus- schen het rijk en in het bijzonder de gemeen ten zal zijn, kan nog niet worden gezegd. De regeering heeft, na op den grondslag van het rapport-Westhoff tot haar beslissingen in groote lijn te zijn gekomen, opdracht gegeven tot nadere concretiseering en uitwerking, en zij vertrouwt, dat in afzienbaren tijd daarmee zoodanige vorderingen zullen zijn gemaakt, dat ook op de verschillende nog openstaande onderdeelen besluiten kunnen worden geno men. Inmiddels wordt aan de opvoering van het aantal tewerkgestelden al het mogelijke gedaan. Naast de bemoeiingen met de totnogtoe be sproken tewerkstelling heeft de regeering ook een nader onderzoek met betrekking tot het werkfonds ter hand genomen, een onderzoek analoog aan dat hetwelk op cultuur-technisch gebied tot het rapport-Westhoff heeft geleid. Zoodra ook dit onderzoek zijn beslag zal heb ben gekregen hetgeen zeer spoedig ver wacht mag worden zal de regeering, aan de hand der dan verkregen stelselmatige ge gevens, zich opnieuw ten dezen beraden en van haar standpunt doen blijken. Werkloozen maakten valsche kwartjes. Zij haalden er sigaretten-automaten mee leeg. De zoon van een sigarenwinkelier op het Bezuidenhout te 's-Gravenhage zag op een avond, dat een man eenige pakjes sigaretten vlak na'elkaar uit de automaat, welke zich vóór den winkel bevond, haalde. Dit kwam hem verdacht voor, vooral omdat de man later op den avond deze handelingen her haalde en er in het geldlaadje van de auto maat valsche kwartjes terecht kwamen. Toen zijn vader thuiskwam, maakte de zoon hem op dit feit opmerkzaam en toen de man nog een keer terugkwam om met valsche kwartjes de automaat leeg te halen, ging de sigarenhan delaar hem achterna en wist den dief te snappen. Bij huiszoeking vond de politie materiaal en instrumenten om valsche kwartjes te maken en ook een groot aantal van deze valsche munten. Tevens werd een medeplichtige ge- arrsteerd. Beiden, een werkloos timmerman en werkloos boekdrukker, moesten zich Dinsdag voor de Haagsche rechtbank verantwoorden. Zij bekenden volledig. Hun was zoowel val sche munterij, als diefstal ten laste gelegd. De officier van justitie mr. N. S. Hoekstra achtte hen schuldig aan belde misdrijven en vorderde tegen beiden anderhalf jaar gevan genisstraf. Uitspraak 15 November. In haar Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen der Tweede Kamer nopens de Rijksbegrooting voor 1939 verklaart de Regeering De regeering heeft geen enkele reden om aan te nemen, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot herverdeeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden betrokken, eenigen grond van waarheid hebben. Het standpunt der regeering ten aanzien van zoodanige conferentie zou zijn, dat Nederland, niet belast zijnde met het beheer van eenige voormalige Duitsche kolome, geen reden zou hebben aan een conferentie als hier bedoeld, deel te nemen." Een halve eeuw geleden De strijd tusschen spoorwegen en wilde busdiensten. Eisch der spoorwegen heeft in Rotterdam geen succes. De Nederlandsche Spoorwegen hebben ook in Rotterdam den strijd met de z.g. wilde busdien sten aangebonden. In kort geding eischten zij van den rechter stopzetting te gelasten van een twee tal busdiensten t.w. van Zetten's Tourtaxcen- trale en van de Coöp. Rotterdamsche Reiscen- trale, welke diensten onderhielden op Den Haag en Amsterdam. De rechtbank deed Dinsdag uitspraak en ver wierp den eisch der Nederlandsche Spoorwegen. GEEN PARTIEELE SALARISHERZIENINGEN VOOR RIJKSAMBTENAREN. De regeering heeft aan de Kamer kenbaar gemaakt, dat voorstellen tot partieele positie verbetering voor rijksambtenaren moeten wor den getoetst aan de vraag of aan de op het stuk der salarieering verkregen goede onder linge verhoudingen geen schade wordt gedaan. FILM INGEKORT BUITEN DE KEURING. Voor den Rotterdamschen kantonrechter werd Dinsdag behandeld een zaak tegen den directeur van het City- en het Capitol Thea ter te Rotterdam, den heer A. de Jong, die in zijn theater 'n film had vertoond, welke in ver band met den beschikbaren tijd was verkort. De ambtenaar van het O.M. interpreteerde art. 42 van het bioscoopbesluit aldus, dat een film niet vertoond mag worden in andere samen stelling dan voor de keuring. Hij vorderde 6 boete of 3 dagen hechtenis. De heer De Jong werd bijgestaan door den heer A. de Hoop. directeur van den Nederland- schen Bioscoopbond, die betoogde dat de film niet van strekking is veranderd, maar alleen bekort. De bedoeling van art. 42 is te voor komen, dat er behalve de centrale keurings commissie nog andere keuringslichamen in het leven geroepen zouden kunnen worden. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochmonar, Vancr. n. Rott. 31 te San Franc. Nela, Vancouver n. Rott. 1 te Londen. Noordam, Rott. n. Philadelphia p. 31 Lizard. Binnendijk, Philadelphia n. Rott. 31 te Boston Drechtdijk 20 v. Rott. te Vancouver. Breedijk 29 v. N.-Orleans n. Rotterdam. HALCYON LIJN. Stad Maassluis 31 v. Rott. te Kirkenes. Rozenburg, 30 te Bordeaux v. Bilbao. Stad Dordrecht, 1 v. Lulea n. Rott. Stad Zaandam n. Chantenau p. 30 Ouessant. Stad Zwolle, n. Bilbao p. 30 B. Head. Maasburg 31 v. Vlaardingen te Narvik. Vredenburg, n. Waban, 30, 40 mijl W. van Land's End. HOLLANI>—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (uitr.) 31 van Singapore. Gaasterdijk (thuisr.) 1 v. Kobe. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk 1 v. Bremen te Hamburg. Meliskerk (uitr.) 31 van Dakar. Bloemfontein 1 v. Amst. n. Beira. Springfontein (thuisr.) 1 van Dar es Salaam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (uitr.) 31 van Santa Isabel. KON NED STOOMBOOT MIJ Van Rensselaer 1 v. Amst. n. West-Indië. Fauna 31 van Piraeus n. Volo. Berenice, 30 v. Barbados n. La Guayra. Titus 1 van Genua te Palermo. Pluto, 1 van Kopenhagen te Stettin. Rhea, 1 van Livorno te Civita Vecchia. Vulcanus, Venetië n. Amst. p. 1 (11.15 v.m.) Lydd. Euterpe. 1 v. Bordeaux te Amsterdam. Aurora, Palermo n. Amst. p. 1 (1.30 n.m.)Lvdd Vesta, Levant n. Amst. 1 1.80 m. Z.W. v. Ouess. Mars. Rott. n. Oran p. 31 Ouessant. Pygmalion, Rott. n. Tanger p. 31 Ouessant. Ceres, 1 v. Antwerpen te Amsterdam. Nereus, 1 van Gothenburg te Amsterdam. Achilles, 31 v. Stamboul te Bourgas. Ajax, Danzig n. Amst. p. 1 Brunsbuttel. Iris 31 v. Amsterdam te Gdynia. Orestes, 31 v. Niguero n. Nuevitas. Perseus 1 van Stettin te Amsterdam. Venus 31 v. Algiers n. Thessaloniki. Bacchus, 1 van New-York n. La Guayra. MEYER CO.'S SCHEEPV. MIJ. Bendoran, Rott. n. Japan 31 v. Hongkong. Benvorlich, Japan n. Rott. 1 v. Singapore. Calchas, Japan n. Rott. 1 v. Singapore. Glenfinlas, Dairen n. Rott. vertr. 4 v. Londen. Stentor 7 v. Patavia A - -terdam verw. Radnorshire, 29 v. Yokohama n. Amsterdam. Bellerophon, Rott n. Japan 1 te Penang. Maron, Batavia n. Amst. 1 van Belawan. Alcinous, Amst. n. Java 1 te Port Said. Neleus, 31 v. Batavia en Amst. te Liverpool. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisr.) 1 van Marseille. Kertosono (thuisr.) p. 1 Kaap del Armi. Sitoebondo (uitr.) p. 1 Sagres. Blitar (uitr.) p. 1 Perim. Kedoe (thuisr.) p. 31 Sagres. Tapanoeli (thuisr.) p. 31 GuardafuL Tosnri (thuisr.) p. 31 Guardafui. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Marnix 1 van Batavia te Amsterdam. Johan v Oldenb. (uitr.) 31 v. Belawan. Saleier (thuisr.) 1 v. Aden. WIJK LIJN. Naaldwijk, Norfolk n. Hamburg 31 300 mijl Z.W. v. Valentia. Vereeniging voor den Effecten handel neemt maatregelen. In verband met de malversaties bij Wiegerinck, Muschter Co. Het bestuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel heeft, in verband met de aan het licht gekomen omstandigheden waaronder on langs een commanditaire bankvereeniging, waar van de beide beheerende vennooten leden der vereeniging waren, haar betalingen staakte, den leden der vereeniging het volgende medege deeld: Het betreft hier inderdaad feiten, welke zeer betreurenswaardig zijn en welke in wijden kring sterke reacties opwekten, ook al plegen fraudes en malversaties van tijd tot tijd, niet alleen in binnen- of buitenlandsche beurskringen, doch in alle takken van handel en bedrijf en zelfs bij overheidsdiensten en overheidsbedrijven voor te komen. Geheel afdoende maatregelen daartegen zijn nimmer bereikt en ook niet bereikbaar. Het ware verkeerd uit dit betreurenswaar dige, doch op zichzelf staande geval een wan trouwen te creëeren tegen de Amsterdamsche beurs in het algemeen, die op bijzonder bevre digende wijze aan de geweldige fluctuaties der laatste decennia het hoofd heeft geboden. Geleid door den wensch, aan het publiek in het verkeer met de leden der vereeniging als mede aan de leden in hun onderling verkeer, een grooter mate van zekerheid te verschaffen, heeft het bestuur uit zijn midden een commis sie benoemd, welke de opdracht heeft, zoo spoe dig mogelijk advies uit te brengen aan het be stuur omtrent aard en uitwerking van zekere controle-maatregelen op de leden der vereeni ging, waarvan de wensch el ijkheid door het be stuur in principe al reeds is erkend. Een nauw keurig onderzoek van 'n onderwerp van zoo ver- strekkenden aard zal eenigen tijd vorderen, waar bij ook overleg met de zusterorganisaties zal worden gepleegd. Onafhankelijk daarvan acht het bestuur het van gewicht, dat zoowel de leden als het publiek en de autoriteiten het bestuur in voorkomende gevallen terstond verwittigen van symptomen, dat met een lid der vereeniging financieel iets niet geheel in orde zou zijn. Aan medewerking op dit punt heeft het in het verleden vaak ont broken. Nadat het rapport der commissie zal zijn uit gebracht, zal het bestuur daaromtrent nadere mededeelingen doen. Tienjarig bestaan tier K. N. I. L. M. herdacht. Bijeenkomst in het Koloniaal Instituut te Amsterdam. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard is Dinsdag in de aula, van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam het tienjarig bestaan herdacht van de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij. Van 3 tot 4 bestond voor de vele belang stellenden uit zeer uiteenloopende kringen ge legenheid den raad van bestuur en den raad van comissarissen geluk te wenschen. Een groot aantal bloemstukken, welke de K. N. I. L. M. van tal van relaties had ont vangen, stonden opgesteld In de hall, waar den bezoekers ververschingen werden aange boden tot dat kort voor vier uur, alle aanwe zigen plaatsnamen in de aula. De raad van beheer, waarvan o.a. deel uit maken generaal Snijders en de heer Plesman. directeur van de K. L. M., bleef in de hall teneinde Prins Bernhard te verwelkomen, die te vier uur arriveerde, vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Roo van Alderwerelt. Toen Z. K. H. werd binnengeleid verhieven allen zich van hun zetel en speelde de mu ziek het Wilhelmus. Rede van den heer Enthoven. De voorzitter van den raad van bestuur der K. N. I. L. M. de heer E. Enthoven, heette hierna Prins Bernhard, dr. Colijn, oud-gou verneur-generaal Fock, den vertegenwoordi gers der Indische vorsten en alle overige aan wezigen hartelijk welkom. Spr. gaf hierna een ovrezicht van het K. N. I. L. M. werk en historie en van de beteekenis der maat schappij. Nadat de heer Enthoven gesproken had, gingen de lichten uit en werd de herdenkings film getoond, die een overzicht gaf van de geschiedenis der totstandkoming van de K. N. I. L. M., van de ontwikkeling van het lucht net dezer maatschappij, van de uitbreiding van het gebied harer werkzaamheden en van het materiaal en de organisatie, waarover zij thans beschikt. Rede dr. H. Colijn. Nadat de film, die ongeveer drie kwartier duurde, vertoond was. nam de voorzitter van den ministerraad dr. H. Colijn. het woord. Spr. herinnert eraan, hoe ten tijde van Jan Pieterszoon Coen de machthebbers in Neder land besloten, dat aan den strijd tusschen de Nederlandsche en Engelsche vloot in de In dische wateren een einde moest komen en dat de vloten moesten worden samengevoegd onder bevel van den Engelschen admiraal. Toen de boodschapper van de Staten acht maanden later in Indië aankwam, waren de Engelschen reeds uit de Indische wateren verdreven. Met de moderne verkeersmiddelen zou Coen tijdig zijn orders hebben gekregen en wat zou er dan van onze overzeesche be zittingen zijn geworden? Vooral zij, die kinderen en relaties in Indië hebben spr. zelf heeft drie zoons in Indië zullen de snelle verbindingen waardeeren. die K. L. M. en K. N. I. L. M. tot stand heb ben gebracht en waardoor het overzeesche Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 2 November: In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad van Groningen werd een voorstel van B. en W., om het herstel van den Martinitoren te bekostigen uit buitengewone uitgaven, en daarvoor een bedrag van f 20.000 op de begrooting van 1889 uit te trekken, aangenomen met 18 tegen 8 stemmen. gebied zoo dicht bij het moederland is ge bracht. Heil de K. L. M.. heil de K. N. I. L. M., aldus eindigde dr. Colijn zijn rede. Na het vertrek van Prins Bernhard werd de bijeenkomst gesloten. Des avonds werd in het Carlton Hotel een banket gehouden, waarbij o.a. ook dr. Colijn aanzat. De regeering schrijft aan de Tweede Kamer: De uiteenzetting in de milioenen- nota, dat naar het oordeel der regee ring het af/ien van wenschen en ver langens in het huidig stadium onver mijdelijk is, heeft uiteraard mede het oog op den wensch tot herziening van de leerlingenschaal. PROGRAMMA DONDERDAG 3 NOVEMBER. HILVERSUM I, 1875 en 451.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 Be richten) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest (1.151.30 Gramofoonmuziek)2.002.55 Handwerkuur- tje. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmu ziek. 3.45 Berichten, hierna: Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.40 Causerie: Wat doet het Leger der HeUs in Nederlandsch Indië? 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek week overzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berieh- ten ANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Dank stond voor het Gewas. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, hierna: Actueele uitzen ding. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnas tiekles. 11.00 Piano voordracht. 11.25 Gramo foonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek rom 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Omroep orkest en soliste (in de pauze: declamatie). Om ca. 12.15 Berichten;. 12.3(^ AVRO-amuse- mentsorkest. 1.15 Bert van Dinteren's ensem ble. 2.0C Voor de vrouw. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3 45 Berichten, Pianospel. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.20 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Aeolian orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De Staalmeesters. 7.30 Engelsche les. 8.00 Be richten ANP. Radiojournaal en mededeelin gen. 8.20 AVRO-Vaudevilleorkest en solist. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Concertgebouw-orkest en solist. 10.30 Ensemble Goulesco. 11.00 Berich ten A.N.P. 11.10 Canaro-Tango-orkest. 11.30 12.00 Eddy Oliver's orkest. DROITWICH 1500 M. 12.05 Het BBC-Welsh orkest en solist. 12.55 Gramofoonmuziek. 1.20 Een sectie van het BBC-Northern Ireland-orkest. 1.50—2.20 Om- roepkleinorkest. 3.15 Declamatie. 3.35 Het Ste delijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Zang met citherbegelei- ding. 5.40 Het Clarilyn-sextet. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Radiotooneel. 7.20 Ken Johnson en zijn West-Indisch dansorkest. 7.50 Het BBC-orkest. 8.50 Causerie over Span je. 9.20 Berichten. 9.45 Reportage. 9.55 Orgel spel. 10.20 Korte Avondwijding. 10.30 Causerie Mainly about Manhattan (uit Amerika). 10.55 Het BBC-Theater-orkest. 11.35 Billy Cotton, en zijn band. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.00 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Fred Adison's orkest. 2.35 Gramo foonmuziek. 2.45 Zang. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.05 Radio tooneel. 5.25 Kamermuziek. 6.35 Zang. 6.50 Gramofoonmuziek. 7 20 Locvatelli-orkest. 8.35. Zang. 8.50—1^.05 Uitzending uit het Théatre National de l'Opéra-Comique. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Otto Frlcke's or kest. 7.50 Omroepdansorkest. 9.209.50 Volks- liederenconcert. 11.20 Omroepkleinorkest en solist. 1.30 Populair concert. 3.20 Amusements orkest en solisten. 5.50 Pianovoordracht. 6.20 Verzoekconcert, 7.30 Programma ter gelegen heid van St. Hubertus-dag. 9.35 Gramofoon muziek. 9.5011.20 Gevarieerd concert. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20, 5.20 en 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.23 Orgelconcert. 8.20 Gramo foonmuziek. 9.20 en 10.30 Het omroepsympho- nie-orkest en het Omroep-gemengd koor. 10.50 —11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Muzikale causerie. 6.35 en 7.35 Gramo foonmuziek. 8.20 Omroepdansorkest en salon- orkest. 8.35 Cabaretprogramma. 9.05 Vervolg van 8.20, 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Interview. 8.00 Omroeporkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Be richten. 10.20—11.20 Omroeporkest, -koor en solisten (opn.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11