Haarlem's Dagblad Verlaging van belastingen en accijnzen? Paul Reynaud wordt Minister van Financiën. Verschillende voornemens der regeering. Marchandeau naar Justitie. Het Gezonde Verstand. Hulde, Knilm! V* „Voor soberheid en somberheid was rede". Het belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ■rjEHALVE de reeds vroeger aangekondigde maatregelen tot verlaging van den belastingdruk, is de regeering voornemens over te gaan tot afschaffing van den geslachtaccijns, gepaard gaande met ver hooging van omzetbelasting van de artikelen waarop de accijns drukt van 4 op 6 pCt.; vrijstelling van omzetbelasting van varkensvleesch, paardenvleesch e.d. afschaffing van den zoutaccijns verlaging van den gedistilleerd- en bieraccijns; verlaging van de omzetbelas ting op thee en benzine herziening van den grondslag dienstboden in de Personeele Belasting in dien zin, dat één dienstbode steeds vrij zal zijn en verlaging van de tarieven verlaging van den druk van de Personeele Belasting op motorrijtuigen; vrijstelling van Perso neele Belasting van winkels, hotels, cafés en restaurants, van biljarten en van pleziervaartuigen. Verwisseling in het Fransche kabinet. Onverwachte crisis snel opgelost. 56e jaargang No. 16984 Uitgave Leuren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. „Praat niet, twist niet, wees eendrachtig en werk harder", heeft de Fransche premier Daladier een paar dagen geleden te Marseille tot het Fransche volk gezegd. En deze taal van het gezonde verstand komt eveneens tot uiting, in het betoog, dat de En- gelsche premier Neville Chamberlain gisteren in het Lagerhuis heeft gehouden en dat, via de afgevaardigden des volks, ook tot dat volk zelf gericht was. Wie de hoofdpunten van beide redevoeringen heeft gelezen begrijpt wel heel goed dat er tusschen deze beide re- geeringsleiders een zeer groote overeenstem ming van inzichten bestaat en men moet hopen dat zij lang genoeg aan het bewind zullen blijven om die tot werkelijkheid te brengen. Ook en vooral waar het de samen werking met de totalitaire staten betreft. Daladier heeft de Fransch-Duitsche verstand houding ten zeerste verbeterd en is op weg naar een actieve samenwerking op handels gebied. Chamberlain heeft een motie, het „aceoord LondenRome" goedkeurend, aan het Lagerhuis ter bekrachtiging aangeboden. Men kan zwartgallig tegenover deze po gingen staan, maar wat wil men dan liever? Een oorlog? Neen, zegt iedereen, zooals wel heel duidelijk was toen op 28 September dit gevaar vlak voor de deur stond en er nergens eenige geestdrift, maar wel overal afgrijzen jegens dit alternatief getoond werd. En angst bovendien. De volken willen dus geen oorlog. Als zij dien niet willen, moeten zij beproeven met elkaar samen te werken om uit de put van de economische ellende te raken, handelsver dragen sluiten en de tot in het onzinnige op gedreven bewapeningen te verminderen. Mis schien zijn er nog menschen die meenen dat wij in Nederland er geen belang bij hebben als de groote mogendheden dat doen. Die lee- ren het dan denkelijk nooit. Bij hun welvaart hebben wij het .grootste belang, door de op heffing van hun geschillen en eeuwig onder ling wantrouwen alleen kan ook Nederland rust en veiligheid verwerven en een goede in ternationale samenwerking in Europa is het eenige middel dat ons van te zware defensie- lasten en van de ramp der werkloosheid kan bevrijden. Het is vervelend en pijnlijk dit te moeten erkennen. Veel aangenamer ware het te betoogen, dat een klein land als het onze alles wel ten goede kan regelen al ligt de heele rest van Europa onderling overhoop en ver keert zij in de diepste armoede en nood. Maar zoo'n betoog zou onzin zijn. Het is heel ge makkelijk alle nooden en beproevingen der tijden aan de eigen regeering te verwijten en van haar te eischen dat zij ze opheft, maar 't is nonsens. Geen enkele Nederlandsche regeering zou dat in deze omstandigheden kunnen. Chamberlain is een nuchter, zakelijk man. Ik geloof niet dat hij een genie is, begaafd met geweldige verbeeldingskracht en een groote gedachtenvlucht die tot wereldschok kende daden voert. Maar hij, evenals Dala dier, beschikt over een gezond verstand en gebruikt dat, hetgeen meer is dan men van velen hunner politieke tijdgenooten zou dur ven zeggen. Twee uitlatingen in Chamberlain's rede van Dinsdag heb ik onder „Het Woord is aan op deze pagina vermeld. Zij zijn zeer eenvou dig; het zijn grondwaarheden die ook op deze plaats al vaak naar voren zijn gebracht. Maar wij mogen heel blij zijn als deze een voudige gedachten werkelijk het beleid der Europeesche regeeringen gaan beheerschen. Eenvoudige grondwaarheden vorderen veelal de grootste inspanning zoowel om erkenning te vinden als om in daden te worden toe gepast. Chamberlain's eerste uiting, erkennend dat het niet in het Engelsche belang is, dat een deel der wereld arm blijft, had betrekking op de reis van den Duitschen minister van Eco nomische Zaken, dr. Funk, in de Balkansta- ten. Het geuite wantrouwen in die reis hekel de hij. „Het is juist dat wantrouwen, waar door iemand nooit iets kan doen of iemand anders ziet er een duister motief in, dat zeer waarschijnlijk de kern is van de heerschen- de achterdocht in Europa", zei Chamber lain en wie geregeld perscommentaren in binnen- en buitenland volgt kan dat tenvolle beamen. Inderdaad kan in de internationale politiek nooit iemand iets doen of iemand anders ziet er een duister motief in. Hebt u wel eens overdacht hoe onzinnig en hoe rem mend voor eiken vooruitgang dat is? Dat Funk handelsrelaties in de Balkansta- ten poogt aan te knoopen erkent Chamber lain, maar verontrust hem niet. Hij zei heel rustig: „Wij willen Duitschland in die lan den niet uitsluiten of het economisch om singelen. Wij hebben er ook handelsbelangen, maar moeten niet meenen dat er een econo mische oorlog tusschen Duitschland en ons moet worden gevoerd. Wel een concurrentie In het verleden zijn wij groot geworden door concurrentie". Daarop volgden de woorden: „Het is niet in ons belang dat een deel der wereld arm blijft" met de toevoeging: „Indien door den handel tusschen Duitschland en de Balkan- landen de economische toestand daar verbe tert, zal onze handel daar voordeel van hebben". Ja. Is dit gezonde taal of niet? En weet niet ieder, die met Engeland zaken doet of ge daan heeft, dat aan die concurreerende kracht, waardoor het in het verleden groot is geworden, in latere jaren heel wat is gaan De regeering zegt omtrent haar belasting plannen in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer: Na nauwgezette overweging is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat de belasting maatregelen, die zij heeft aangekondigd, het minst bezwaarlijk zullen zijn voor het econo misch leven, en dat ook de bevolking langs dezen weg de middelen, die thans noodig zijn, het best kan opbrengen. Bij de beoordeeling van deze belastingplan nen moet wel in het oog worden gehouden, dat de nationale inkomsten- en winstbelasting bestemd is om te dienen tot dekking van een tekort, dat in hoofdzaak wordt veroorzaakt door de bijzondere uitgaven ten behoeve van de defensie en ter bestrijding van de werkloos heid. Deze belangen raken het geheele volk zoodat het billijk is, dat iedereen in de daartoe noodzakelijke uitgaven naar vermogen bij draagt. In verband met het systeem der be staande belastingen is dit alléén te bereiken langs den weg van heffingen bij de bron. Wat de maatregelen, die in het voorloopig verslag in de plaats van de nationale inkom sten- en winstbelasting worden aanbevolen betreft, is de regeering, evenals voorheen, van meening, dat het recht van successie, waarop thans reeds 20 tijdelijke opcenten worden ge heven, zonder schade voor de volksgemeen schap, niet voor verdere verhooging vatbaar is. Tot opheffing van het z.g. bankgeheim, kan. met het oog op nadeelige gevolgen van eco- nomischen aard. waarop van regeeringswege reeds herhaaldelijk de aandacht is gevestigd, niet worden overgegaan. Het tarief van een winstbelasting die. ter vervanging van de di vidend- en tantième-belasting, het dubbele van de opbrengst van laatstgenoemde belas ting zou moeten opleveren, zou niet onaan zienlijk hooger moeten worden gesteld dan 8 pet., waartegen ongetwijfeld bezwaren zou den rijzen. De regeering blijft dan ook van oordeel, dat het door haar voorgestane stelsel de minste bezwaren heeft. Ten aanzien van de personeele belasting voor motorrijtuigen wordt overwogen deze aanzienlijk te verminderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een geringe verhooging van de andere belastingen welke op het motorrijtuigen verkeer drukken De afschaffing van de zakelijke be drijfsbelasting is door de regeering buiten het verband van de onderhavige voorstellen in overioeging genomen. haperen? Hier klinkt dezelfde taal die Dala dier tot zijn Franschen sprak: Werk harder! Chamberlain's tweede eenvoudige grond waarheid was, dat men niet moet stilzitten en op den vrede wachten, maar daadwer kelijk handelen om hem te verwezenlijken. Niet wachten tot een crisis verscherpt wordt, maar trachten den goeden wil der vier mo gendheden van München te consolideeren en het vertrouwen in Europa te herstellen. Zijn sommigen dat niet met hem eens? Wat willen zij dan? Oorlog? Neen. Wat dan? Er zijn nu eenmaal twee soorten staten, parlementaire en totalitaire, naast elkaar. Zij moeten sa men zien te leven. Zij hebben elkaar econo misch noodig bovendien. Als men nu geen samenwerking en geen oorlog wil, wat rest dan anders dan onvruchtbaar en nutteloos nijdassen, dat tenslotte toch tot oorlog zou leiden? „Het doel: verbetering van den levens standaard van het volk is moeilijk vereenig- baar met het voortdurend opstapelen van wapens", zei Chamberlain ronduit. „Wij wil len beperking der bewapening door een ac- coord, omdat door eenzijdige ontwapening niemand wordt geholpen. Tenslotte moeten wij komen tot algeheele afschaffing der be wapening. Maar nu loop ik te ver vooruit: ik zal dat niet meer beleven. Evenwel kan ik niet inzien, waarom wij de eerste stadia, die der beperking, niet. zouden bereiken als wij onze politiek voortzetten. De regeering wil zich van ganscher harte aan deze politiek der verzoening wijden." Wie kan ontkennen dat dit de taal van. het gezonde verstand en van den goeden wil is? Zulk een beleid kan ook in ons land niet anders dan instemming verwerven R P. Na afloop van den Franschen kabinetsraad van Dinsdagavond werd bekend gemaakt, dat minister Mar chandeau de portefeuille van finan ciën had verwisseld tegen die van justitie en dat Paul Reynaud hem opgevolgd was als minister van financiën. Paul Reynaud. De minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, las den persvertegenwoordigers het volgende communiqué voor: „Tijdens gedachtenwisselingen in de Maandag en Dinsdag gehouden bijeen komsten van den kabinetsraad heeft Marchandeau, de minister van financiën, den wensch uitgesproken de taak. welke hij op zich had genomen, neer te leggen. Op aandrang van minister-president Daladier waarbij de ministers zich una niem aansloten, heeft Marchandeau er in toegestemd zijn medewerking aan de re geering van Daladier voort te zetten in de functie van minister van justitie in de plaats van Paul Reynaud, die de leiding van het ministerie van financiën heeft aanvaard." De nieuwe minister van financiën heeft gis teravond tegenover de pers nog verklaard, dat hij zijn taak had aanvaard in den geestes staat die op het oogenblik alle Franschen be zield ieder moet dienen. Mijn eerste werk zal zijn een balans op te makeu van den financieelen en De Knilm is ook alweer tien jaar geworden, In rustloos streven van een hooge orde. Al leefde zij dien tijd alleen van lucht. Zij nam de jaren door steeds grooter vlucht; Wij kunnen dan haar dreunende motoren, Op zulk een grooten afstand wel niet hooren. Wij zien haar vogels niet de lucht in gaan, Of slank en machtig op een vliegveld staan, Wij kunnen niet bij haar een ticket koopen, Om ons eens vluchtig lucht te laten doopen; Maar ook zij streeft voortdurend naar den top En ook haar vlieger gaat geregeld op. Dus nu voor haar. zij 't ver van onze oogen, Weer metterdaad tien jaar zijn omgevlogen. Nu lichten wij ook hier voor haar den hoed En brengen huldigend een verren groet. Haar diensten die door 't tropisch luchtruim suizen. Zijn ook van goeden Nederlandschen huize. Ver van ons weg, dichtbij aan ons verwant, Tien jaar een deel van vliegend Nederland. P. GASUS. VU LP EN-PRIJSVRAAG O.lhükirttünti» Hoeveel VULPENNEN en VULPOTLOODEN zijn in onze etalage FRAAIE PRIJZEN Ziet onze etalage ZIJLSTRAAT 90. (Adv. Ingez. Med.) At J Marchandeau. economisclnm toestand van Frankrijk. Hiervoor heb ik vijf dagen noodig. Daarna zullen de daden volgen. Op het oogenbiik heb ik slechts één ding te zeggen. Er is een tijd geweest, dat het vraagstuk der devaluatie aan de orde was omdat onze prijzen te hoog waren in verhouding tot de prij zen in het buitenland. Destijds heb ik niet gevreesd zeer luid de waarheid te doen hooren. Thans verklaar ik met dezelfde duidelijkheid dat die tijd thans voorbij is. Het herstel is geen monetaire kwestie meer, het is een finanrieele en een economische kwestie. Alle Franschen willen zich zetten aan de gemeenschappelijke taak: de regecring zal hen de midde len daar toe verschaffen. Havas meldt nog nader: De oneenigheid, welke zich Maandag in den kabinetsraad heeft voorgedaan tusschen Marchandeau en de meeste van zijn collega's over de maatrege len, welke de minister van financiën voor stelde voor het herstel van het land, heeft haar ontknocping gevonden tijdens de nieuwe beraadslaging, welke Dinsdagmiddag door de ministers, onder leiding van Daladier is ge houden. Tijdens een zeer langdurig onderhoud, dat ook Georges Bonnet heeft bijgewoond, heeft Marchandeau te kennen gegeven voornemens te zijn vast te houden aan de algemeene lijnen welke hij had opgesteld. Daladier heeft daartegenover gewezen op de politieke zoowel als practische inccnvenien- ten van dit plan. daar een controle op de va luta slechts doelmatig zou kunnen zijn bin nen het kader van een organisatie van de onderdrukking van fraude welke zeer inge wikkeld zou zijn. Onder deze omstandigheden heeft Mar chandeau er de voorkeur aan gegeven zijn ontwerpen terug te nemen. Hij diende zijn ontslag in om niet de van het kabinet van Daladier verwachte actie te verhit,deren De minister-president drong er evenwel op aan, dat hij op een andere post zijn medewerking zou blijven verleenen. Hij bood hem daarom aan Paul Reynaud te vervangen, waarbij de minister van justitie zijnerzijds minister van financiën zou worden Marchandeau en Reynaud namen dit voor stel aan. waardoor deze onverwachte crisis in het kabinet direct werd opgelost. Woensdag 2 November 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. loMie nummer» 6 cent per ex. Ad verten tien 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reelame» f 0.60 per regeL Rettelabonnement»tarieven »»p aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» «ie rubriek. Het woord is aan Neville Chamberlain: Het is niet in ons belang, dat een deel der wereld arm blijft. Wij moeten niet stilzitten en op den vrede wachten. W{) moeten actief optreden. (Uit zijn rede in het Lagerhuis op 1 November 1938) Regeering verdedigt vorm en toon der Troonrede. De sobere toon en het gemis aan opgewekt heid der Troonrede van dit jaar is in ver schillende bladen en door verschillende Ka merleden gecritlseerd De regeering wijst thans, als verklaring van deze somberheid, op de dagen, waarin de Troonrede werd opgesteld en uitgesproken. Voorts wijst zij er ook op. dat zelfs geheel los daarvan geen reden was voor een „opgewekte" Troonrede. De regeering moet de waarheid zoo dicht mogelijk benaderen en psychologische experimenten zouden volkomen misplaatst zijn. Dat de Troonrede sober was, wordt erkend, doch traditioneel zijn onze Troonreden kort en als de regeering al haar plannen had moeten meedeelen, zou zelfs een korte samenvatting daarvan de maat eener normale Troonrede verre te buiten-zijn gegaan. Bovendien zijn op den zelfden dag millioenen- nota en uitvoerige memories van toelichting verschenen, zoodat ook op die gronden de regeering een uitvoeriger Troonrede onge- wenscht oordeelde. Haarlem en de Forensenbelasting. Een onderzoek van het Haarlemsche gemeentebestuur. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het gemeentebsetuur van Haarlem met spoed een onderzoek in te stellen naar de vraag welke uitkomsten voor Haarlem zijn te verwachten van de door de regeering voorge stelde forensenbelasting. Daardoor zou dan zekerheid verkregen kunnen worden over de vraag hoeveel Haarlem zou ontvangen aan belastingen van de personen die in Haar lem werken en ln de randgemeenten wonen en hoeveel belasting a f g e st aan moet wor den voor de Haarlemmers die te Amsterdam werkforens zijn. EBT U iets op te ruimen? Iets te vragen? Doe het op de eenvoudigste wijze, zoo als tienduizenden het elk jaar doen Plaats een Groentje in Haarlem's Dagblad. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMSTREKEN. pag. Er komt een nieuwe „Lichthoeve" op de Veluwe. 2 Een schoolmeester uit 1804 moest orde en tucht in een wees- en oudelicdcnhuis herstellen. 4 De verpleging van particuliere patiënten in de Haarlemsche ziekenhuizen. 4 Het eeuwfeest der firma J. J. Beyncs. 6 BINNENLAND. De regeering is voornemens enkele verla gingen in de personeele belasting en de accijnzen toe te passen. 1 .Mr. Ries, oud-thesaurier-gencraal heeft zich met een schrijven betreffende den toestand van 's Lands financiën tot dr. H. Colijn gericht. 3 Op een onbewaakten overweg te Avenhorn is een vrachtauto door een trein versplin terd; de chauffeur is gedood. 3 De regeering blijft tegen verlaging van de leerlingenschaal. 7 Nederland is niet bij de koloniale herver- dceling betrokken. 7 BUITENLAND. Paul Reynaud wordt Fransch minister van Financiën. 1 Chamberlain heeft het Britsch-ltaliaan- sche pact gisteren aan het Lagerhuis ter goedkeuring voorgelegd. 5 Jhr. dr. B. de Jong van Beek cn Donk: Hy giënische arbeid van den Volkenbond. 5 SPORT. Cor Kïnl verbetert een wereldrecord. 6 ARTIKELEN. R. P.: Het gezonde verstand. 1 K. de Jong: Eerste concert der Bachver- eeniging te Haarlem. 2 K. de Jong: Zangkoor „De Nachtegalen" 2 I. B. Schuil over „Groot Slem" 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Max. Dagboek van een H. B. S.-er. 3 II. P. van den Aardweg: St. Pieterskerk en Yatikaan. u I)e Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1