Eerste Concert. Groot Slem. Ochtendbeurs Amsterdam EEN NIEUWE LICHTHOEVE. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 HAAKLE M'S DAGBEAD IN/T IN lITÏIKEN^j MUZIEK Zangkoor „De Nachtegalen". In de geheel bezette tuinzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw hebben Maandag avond kinderen en jonge meisjes onder leiding van mej. Cis Kampmeyer gezongen en ge speeld. Het zingen geschiedde meerendeels in groepsverband, soms ook getweeën of als solo voordracht. De meeste nummers werden in toepasselijke costumeering gegeven en door actie aanschouwelijk gemaakt.Het programma deed de reeks zangnummers als een gesloten geheel zien „Een vroolijke reis in drie uren" geheeten Tusschen de zangnummers waren pianovoordrachten voor twee, vier en zes handjes geplaatst. En een omroeper kondigde met bekkenslag telkens den inhoud der voor drachten aan. We kregen den Indruk dat de kinderen hun best deden om naar de hun gegeven aanwij zingen te handelen. Er waren aardige cos tumes, b.v. het verpleegstertje en de verkeers agent. Zoo was er voldoende om de aanwezige ouders en verdere verwanten en vrienden tot- tevredenheid en vreugde te stemmen. Voor den ernstigen criticus klinkt echter de naam „De Nachtegalen" als een die te hooge verwachtingen doet koesteren. Van eenige stemcultuur bemerkten we niets; de zuiverheid was af en toe problematisch, de voordracht slap en zonder uitdrukking. Een zoo machtelooze „Marseillaise", om een voor beeld te noemen, als die op dezen avond dooi de meisjes gezongen werd hadden we nog nimmer gehoord. Was dat het beroemde strijd lied van Rouget de 1' Isle? En komt daar een gedeelte in 3 4 maat in voor? Van de pianovoordrachten was er ééne, die aanleg en reeds een zekere ontwikkeling van talent openbaarde: die van het kleintje dat „Des Kindes Gebet" keurig en correct speelde en het was alleen jammer dat voor de demon stratie van dat talent een verouderd wan- smasksproduct als dat van Streabbog gekozen was. De 3 zustertjes speelden hun Walsje van Diabelli heel aardig, en vooral de middelste verdiende een pluimpje voor de nauwkeurig heid waarmee ze de naslaande begeleidings figuren op tijd inzette. De rest der pianovoor drachten die we hoorden en ook de begelei ding toonden nogal wat onvolkomenheden. De „Alte Kameraden" struikelden; de „Schone blaue Donau" bergde klippen, die stroomverlajigzamingen en schipbreuken ver oorzaakten. We hebben echter niet alle piano voordrachten kunnen hooren, omdat ook „The Ramblers" onze tegenwoordigheid eischten en dus zullen we maar hopen en veronderstellen dat de niet gehoorde goed waren. De „Vroolijke Reis" was nogal fantastisch samengesteld. We hebben b.v. niet kunnen vermoeden dat in Tyrol (no. V) nog een echo uit Luzern kon doordringen. En wat nu iets als die hoedenzaak met de terugreis te maken had, is ons niet duidelijk geworden. Over de regie der tafereeltjes willen we geen oordeel uitspreken. De kinderen en de toeschouwers amuseerden zich; het hoeden zaak-klantje speelde met veel temperament, en wanneer alle verpleegsters waren als het kleine „verpleegstertje" zou iemand voor z'n genoegen „verpleegde" willen zijn. De bate van deze uitvoering was voor de t. b. c -bestrijding bestemd. Een hoogst sym pathiek doel. Niet minder sympathiek was het, dat mej. Kampmeyer de haar door den heer Van Waart, namens de Ver. t. Bestrijding der Tuberculose geboden bloemen aanvaardde als een dank die zij aan de nagedachtenis van haar onlangs overleden vader overdroeg. De gevoelige woorden die zij daarbij sprak hebben zeker allen getroffen. K. DE JONG Haarlemsche Bachvereeniging Drie groote werken vormden het programma van het eerste Bachconcert: twee soloconcerten en een symphonie. De volgorde was anders dan men gewend is, want de symphonie vormde het besluit. En zoo viel de solist Arthur Rubinstein, zooals men wel eens zegt, „met de deur in huis". Men zou zich minder welkome gasten kun nen denken dan deze sinds lang internatio naal beroemde pianist is. Het was Dinsdag voor de derde maal, dat ik hem op een Bachconcert hoorde. De eersten keer, nu vele jaren gele den, speelde hij Tschaikowsky als iemand dat zegt bedoelt hij natuurlijk het eerste con cert; het tweede wordt zelden, het derde zoo goed als nooit in 't openbaar gespeeld den tweeden keer Beethoven's vierde, en nu het eerste van Brahms. Al die drie vertolkingen waren geweldig. Zij imponeerden door tech nische volmaaktheid en door een dynamiek, die alle schakeeringen, van het meest subtiele pianissimo af tot de meest verpletterende energie-ontlading toe, overspant; zij boeiden door den logischen opbouw en door de poëti sche momenten. Zijn Brahms-interpretatie kende ik door radio-uitzendingen. Toch schonk de directe auditie een verhoogd genot. Welk een psychische concentratie, welk een phy- sieke veerkracht en uithoudingsvermogen! En welk een wijze gereserveerdheid in de keuze der hoofdtempo's, die de stretta's des te werk zamer deed uitkomen! Welk een poëzie in de zangthemagroep van het eerste hoofddeel en ln het Adagio! Dat was alles doorvoeld en toch vrij van sentimentaliteit of effectzoekerij. Doch ik zou onbillijk zijn, indien Ik verzuimde het aandeel te vermelden dat de dirigent Georg Szell en het Residentie-orkest in het welslagen der vertolking van dit symphonisch gecon strueerde werk hadden. De aaneensluiting was uitmuntend: in technisch opzicht liet de orkestrale reproductie slechts weinig wen- schen onvervuld. Symphonisch is ook Alexander Voormolen's hoboconcert gebouwd. Diepe geestelijke waarden bergt het evenmin als het enkele jaren geleden door Voormolen geschreven concert voor 2 hobo's, dat vader en zoon Sto- tijn eens op een Bachconcert voordroegen. Zijn nieuw hoboconcert de uitvoering hier was de allereerste van het nog slechts als ma nuscript aanwezige werk Ls een echt speel stuk. vol geestige harmonische wendingen, rhythmische pikanterieën, veelkleurige instru mentale vondsten en contrapuntische combi naties: factoren die het eenigszins burgerlijk- gezellige der hoofdthema's doen vergeten. Er zit een enorme hoeveelheid vakkennis op het gebied van vormleer en contrapunt in dit stuk; alleen de cadens schijnt, althans bij een eerste kennismaking, veel te lang uitgevallen. Een tegen de gewone regels strijdende bijzonder heid is, dat, terwijl het eerste hoofddeel, het Allegro vivace, in F gr. t. begint en eindigt, de Finale in Es gr. t. aanvangt, daarna wel spoedig in F. gr. t. overgaat, maar haar de finitieve afsluiting toch in Es gr. t. vindt. Dat Jaap Stotijn het technisch volmaakt en met alle charmes van zijn onvergetelijken toon voor droeg, spreekt wel van zelf. Georg Szell zelf was de hoofdpersoon bij de interpretatie van Schumann's vierde Sym phonie. Hij deed een zeer persoonlijke visie op het werk kennen, waarvan hij het romantisch karakter onderstreepte door het aanbrengen van vele niet voorgeschreven en dus onver wachte tempoveranderingen, meerendeels ver snellingen, een enkele maal, als in het Scherzo, door een min of meer rustieke opvatting. Of het werk dit alles noodlg heeft om indruk te maken staat te bezien. Maar Szell's interpre tatie boeide zeer zeker, en de dikwijls als slecht gehekelde eigenschappen der orkestra tie deden zich nu volstrekt niet als zoodanig gelden. Integendeel: het werk boeide van be gin tot eind. Alles bijeengenomen vormde dit Bachcon cert een belangrijken en gelukkigen inzet dei- voor dit seizoen geplande reeks. En er waren vier hoofdpersonen, wien achtereenvolgens de hun toekomende hulde en dank gebracht werd: Arthur Rubinstein, Jaap Stotijn, Alex. Voormolen de componist was n.l. bij deze première aanwezig en Georg Szell. K. DE JONG. HET TÜONEEL DE SCHAKEL. Ik durf het nauwelijks bekennen, maar ik behoor tot de uitzonderingsmenschen, die geen bridge ja zelfs in het geheel niet kaart spelen. Maar dit heeft mij niet belet gisteravond, toen het tooneelgezelschap „De Schakel" hier met Groot Slem kwam, dit al- lervroolijkste en amusante blijspel van den bridge-kampioen Gustave Lorillon, die on danks zijn nederigen staat van huisknecht tot de jockey-club weet duor te dringen al wordt hij er dan ook later weer uitgesmeten te gaan zien. En ook bij deze tweede opvoe ring heb ik de goede eigenschappen van dit wel echt Fransche blijspel, dat nergens an ders dan op de Boulevards te Parijs geboren had kunnen worden, gewaardeerd. En ook de voorstelling, die nog niets van haar leven digheid en vlotheid verloren had. Gimberg in de rol van den „heer" en Constant van Kerckhoven als de huisknecht met den bridge-knobbel speelden samen in een prettig-vlug tempo en met een brio, dat re gelrecht naar het succes voert. Zij hadden er blijkbaar zelf pleizier in en dat vloeit dade lijk op de zaal over. Tilly Lus. die den heelen middag in onzen Schouwburg haar jubileum-stuk, dat van avond in Den Haag voor het eerst wordt ge speeld had gerepeteerd, toonde geen moment van vermoeidheid en speelde de rol van de avonturierster met het Oostersche bloed met een spirit en een temperament, die ons bijna geheel deden vergeten, dat zij bij uitstek de ontroerende vertolkster is van het in stilte gedragen groote vrouwen-leed. En Mien van KerckhovenKling completeerde dit kwartet met een amusante uitbeelding van een luchthartig Fransch diplomaten vrouwtje. Het publiek had veel pleizier in dit Parij- sche geval. Groot Slem sloeg in, dank zij ook den dikwijls zeer geestigen dialoog, die in deze opvoering zoo volkomen tot zijn recht kwam. J. B. SCHUIL. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.3011.25 uur. Kon. Olie 327—9. Amst. Rubber 233 AKU 42. Beth. Steel 50 1/4—3/8. U.S. Steel 48 1/4. Republic Steel 14%. Anaconda 27 3/47/8. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.74 3/8. Berlijn 73.60. Parijs 4.89 1/4. Brussel 31.08'2. Zwitserland 41.71. New-York 1.83 3/4. 12.— uur. Londen 8.74 13/16. Berlijn 73.60. Parijs 4.89 3/4. Brussel 31.08%. Zwitserland 41.71. Kopenhagen 39.05. Stockholm 45.05. Oslo 43.95. New-York 1.83 13/16. Praag 6.33. Italië; a. vrije lire 9.72%. b. reislire 8.75. c. bankpapier 6.70. W1ELRIJDSTER AANGEREDEN. Dinsdagavond ongeveer zes uur fietste een 33-jarige dame van de Paviljoenslaan naar de Dreef. Alvorens over te steken liet zij eerst een tram uit Haarlem naar Heemstede passeeren, maar toen naderde uit de richting Heemstede een auto, die door haar niet op gemerkt werd. Ze werd aangereden, waardoor zij viel en een lichte hersenschudding en een wond boven het rechteroog kreeg. Door leden van den Ongevallendienst werd zij de wo ning van een dokter in de nabijheid binnen gedragen. Hier bleek dat ook haar rechter sleutelbeen gebroken was. Na door den ge- neerheer behandeld te zijn, werd zij op diens advies naar haar woning aan den Verspronck- weg vervoerd. De autobestuurder heeft geen schuld aan het ongeluk. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE VROUWEN. De afdeelingen Bloemendaal, Haarlem en Heemstede van de Vrijz. Dem. Vrouwenclub hielden dezer dagen in Hotel Lion d'Or een bijeenkomst. Spreekster was mevrouw Ch. C Polak Rosenberg uit Amsterdam. Haar on derwerp: „Vrouwen als kameraden" viel zeer in den smaak. Duidelijk toonde zij de eman cipatie der vrouw in den loop der jaren aan. De vrouw staat nu naast den man. Ook in politieke opzichten heeft de vrouw haar rechten veroverd en haar aanspraken laten gelden. Het aandeel dat de Vrijz. Democraten in den vooruitgang hebben gehad werd be sproken. De voordracht werd met applaus beloond. Gezien de groote belangstelling, die er in Vrijz. Democratische kringen voor dergelijke bijeenkomsten bestaat, heeft het bestuur be sloten tot het houden van nog eenige ver gaderingen. Zoo zal o.a. de heer A. Jong bloed spreken over de s teun ver leen ing en de heer E. Geerts Wzn: over „Het buitengewoon onderwijs". De Bilt voorspelt Krachtigen tot matigen tijdelijk verder afnemenden, Westelijken tot Zuidelijken wind, aanvankelijk nog buiig weer, later gedeeltelijk bewolkt, met weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 762.2 m.M. te Biarritz. Laagste 725.1 m.M. te Thorshavn. Het centrum van de Oceaandepressie ver plaatste zich Noordwaarts en nam in diepte af. In het Westen op den Oceaan naderen nieuwe storingen. De hooge druk in het Zuidoosten van het waarnemingsgebied nam in beteeke- nis af. De koude Westelijke luchtstroom breidde zich over geheel West-Europa uit. De wind is matig tot krachtig uit Westelijke richtingen, het weer is buiig, de temperatuur is overal lager dan gisteren. Op de Britsche eilanden is de temperatuur nu onder normaal, overigens is zij echter in West-Europa en Scandinavië nog boven normaal. Op IJsland stijgt de luchtdruk en ook de temperatuur is daar sinds gisteren gestegen. Voor morgen wordt afnemend buiig weer verwacht met kouden nacht en eenige stijging van temperatuur overdag. De wind zal naar Zuidwest of Zuid krimpen en geleidelijk in kracht afne men tot matig of zwak. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 11.27 uur; n.m. 23.54 uur. Strand berijdbaar van 16.30—22.00 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 WACHT NIET TOT MORGEN. Een goede BRIL bespaart U zorgen. W. KUIPERS ZN., gedipl. Opticien. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 (Adv. Ingez. Med.) Verruiming der steunregeling gevraagd. Een adres van den H. B. B. Door de heeren A. Mars en J. Timmer res pectievelijk voorzitter en secretaris van den Haarlemschen Bestuurdersbond is een adres aan B. en W. gericht, waarin om verruiming der steunregeling wordt gevraagd. I11 dit adres wordt ö:m. gemeld: „dat het hun be kend is, dat in Amsterdam, wanneer de huis- genooten van een gesteunden werklooze, werkzaam zijn en een afstand van 3 K.M. moeten afleggen f 1 per week tram- of bus- geld wordt vergoed; dat dit geschiedt op grond van een aan schrijving van den Minister van Sociale Zaken, waarin de Minister mededeelt: „Ik heb daarom besloten goed te keuren, dat in afwijking van het daaromtrent in ge- noemed circulaire voorgeschrevene behalve bedoelde f 2 en f 4, ook van de verdienste mogen worden afgetrokken de noodzakelijk te maken onkosten, welke het werk met zich medebrengt, zooals autobuskosten, tramgel den, kosten van aanschaffing van werk- kleeding, enz."; dat ondergeteekenden het zeer wenschelijk achten, dat uitvoering zal worden gegeven aan de circulaire bovengenoemd in het belang der werkloozen; reden waarom zijn het College beleefd doch dringend verzoeken, stappen te doen, welke er toe zullen leiden, dat aan de gesteunde werk loozen voor elk der huisgenooten, die hun werkkring hebben buiten een cirkel met een straal van 3 KM. vanuit hun woning berekend een afstandsvergoeding wordt gegeven van f 1 per week". Georges Boulon overleden. Pionier der automobielindustrie. PARIJS, 2 Novemiber (Havas). De „Matin" meldt, dat Georges Bouton, die tezamen met den markies De Dion de vooral vroeger be kende De Dion Bouton automobielen heeft ge bouwd en die steeds voor de volksauto heeft geijverd, op 91-jarigen leeftijd is overleden. De kwestie der kinderbijslag- verzekering. Het advies voor den Hoogen Raad van Arbeid. 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De Hooge Raad van Arbeid- heeft advies uitgebracht aan den minister van Economische Zaken over het voor ontwerp wettelijke regelen inzake kinderbijslag verzekering. De Raad heeft zijn discussie gevoerd aan de hand van de volgende vragen. 1. Verdient de strekking van het ontwerp, dat bij de loonbepaling van hen, wier gezin den feitelij k-gemiddelden omvang overtreft, met de daarmede samenhangende grootere lasten wordt rekening gehouden, aanbeveling? 2. Dient de mogelijkheid te worden openge laten, dat bedrijfsgewijze afwijkende regelingen worden getroffen, eventueel onder goedkeuring van den minister? 3. Dient het voorontwerp zich te beperken tot de loontrekkenden, of dient het zich ook uit te strekken tot andere groepen van het bedrijfs leven? 4. Dient bij deze verzekering een loon- of in komens-grens te worden gesteld? 5. Wanneer behoort het recht op kinderbijslag te ontstaan en hoe hoog zal deze kinderbijslag moeten zijn? 6. Wie behooren de kosten der kinderbijslag regeling te dragen? 7. Welke organen dienen de verzekering uit te voeren? 8. Het vraagstuk der financiering, enz. De meerderheid van den Raad beantwoordde de eerste vraag bevestigend. Daarentegen heeft de Raad zich met 22 tegen 12 stemmen uitgesproken tegen het scheppen van de mogelijkheid van bedrijfsgewijze getroffen afwijkende regelingen. Voorts adviseert de meerderheid van den Raad', het 2e lid van art. 4 te laten vervallen. De meerderheid van den Raad is van oordeel, dat de kleine zelfstandigen niet onder de kin derbijslagverzekering dienen te worden ge bracht. De stemmen hebben gestaakt over de vraag, of de werkgevers onder de kinderbijslagverze kering dienen te worden gebracht. De kleinst mogelijke meerderheid van den raad is van oordeel, dat in het wetsontwerp een loon-of inkomstengrens dient te worden opge nomen. De meerderheid van den Raad is van oordeel, dat de kinderbijslagverzekering dient aan te vangen bij het 4e kind. De groote meerderheid van den Raad is van oordeel, dat de leeftijds grens moet gesteld worden op 15 jaar. Voorts bleek de raad met op een na algemeene stemmen van oordeel, dat het systeem van het voorontwerp ter berekening van de hoogte van den kinderbijslag wegens te groote administra tieve moeilijkheden niet kan worden gehand haafd. In een afzonderlijke bijlage stelt de raad een klassestelsel voor. De grootst mogelijke meerderheid van den Raad is van oordeel, dat de totale kosten der verzekering niet door den staat behoören te worden gedragen. De groote meerderheid van den Raad is van oordeel, dat verhaal op de arbeiders terecht in het voorontwerp niet is toegelaten. De meerderheid van den Raad is van oordeel, dat de uitvoevorganen van de verzekering niet moeten worden gekozen zooals het voorontwerp voorstelt. Zij is daartegenover van oordeel, dat de uitvoering in de eerste plaats dient te ge schieden door de bedrijfsvereeniging. De raad is van oordeel, dat alleen de uitkee- ringen, berustend op de normaal wettelijke re geling, voor verevening in aanmerking komen. Een wetsbepaling in dien geest wordt wen schelijk geacht. PROPAGANDA-KUNSTAVOND CHR.-HIST. UNIE. De afdeeling Haarlem-Ocntrum van de Christ.-Hist. Unie houdt Donderdagavond 3 November in het Gemeentelijk Concertge bouw een propaganda-kunstavond, waar mr. dr. J. van Bruggen een rede zal uitspreken over het onderwerp: „Bouwen en bewaren". Medewerking wordt verleend door het Solo- mannenkwartet „Orpheus", dirigent de heer Nico de Zwager; mej. Lien Cornelissens, alt zangeres en mej. Annie Houwen, piano. Op de heide nabij Garderen. Het nieuw ontworpen gebouw. We hebben reeds eerder medegedeeld, dat de gebouwen aan de Kweekerslaan te Santpoort, waarin het bekende Kindertehuis „De Licht hoeve" (de stichting van Zuster J. Th. Kuyck) gevestigd is, niet meer voor dit liefdewerk ge schikt zijn. De Directrice heeft hiervoor een mooi en groot stuk heide nabij Garderen gekre gen, maar de middelen om het nieuwe tehuis te bouwen, zijn nog niet allemaal aanwezig. Iemand heeft een groot heerenhuis in Wasse naar ten geschenke aangeboden; dit huis mag ten bate van de nieuw te bouwen Lichthoeve verkocht worden. Maar helaas is nog geen koo- per gevonden. Pl.m. f 200.000 zijn noodig voor een gebouw, dat aan de door de regeering ge stelde eischen voldoet en waarin zeventig kin deren (halfweezen, kinderen uit echtscheidin gen en van ongehuwde moeders) verzorgd en opgevoed kunnen worden. Er bestaat nu een bouwfonds, waarvoor al verscheidene giften zijn binnengekomen, maar natuurlijk nog lang niet genoeg. Gehoopt wordt, dat steeds meer kindervrienden bereid gevon den zullen worden, om het fonds te versterken. Het postgironummer is 136245 te Santpoort Intusschen wil het Bestuur van de Lichthoeve gaarne de hand aan den ploeg slaan. Het is voornemens, om alvast ter aankleeding en be schutting van het terrein nabij Garderen een aantal boomen te doen planten, dan kunnen die alvast wortel schieten. Aan deze boomplanting zal een officieel karakter worden gegeven. In tegenwoordigheid van het bestuur en van ge- noodigde autoriteiten zullen de boomen op Woensdag 16 November, des middags twaalf uur, door de kinderen van de Lichthoeve geplant worden. Belangstellenden, die dit willen bijwo nen, zijn van harte welkom. Dat spoedig de har- tewensch van de zusters vervuld moge worden: Bloeiende heide, geurende wouden, Luister naar mij en versta toch mijn lied. Oud is mijn huis 'k heb er veel van gehouden. Maar 't baart mij zorg en geeft mij verdriet. Dit is mijn wensch dat de gaven gaan stroomen, Opdat wij spoedig te Garderen komen; Wuivende boomen, diep-paarse hei, In uw nabijheid, daar voel ik mij blij. Huil veroordeelt de handels politiek der dictaturen. „Wie handel met ons wil drijven, richte zich naar ons systeem". NEfW YORK, 1 November. Minis ter Huil heeft in een rede, uitgespro ken voor de nationale conventie voor den buitenlandschen handel, zijn oor deel gegeven over de handelspolitiek der totalitaire staten. Deze politiek, aldus Huil, zal een economische in eenstorting veroorzaken. Die staten, die met de V.S. handel willen drijven, zoo zeide Hull met stemverheffing, zullen zich moeten richten naar de handelspolitiek der Vereenigde Staten van Amerika. Na een korte beschouwing over de over eenkomst van München zeide Huil: „Het is mijn weloverwogen meen ing, dat niets, wat in de laatste jaren en laatste weken geschied is, afbreuk heeft gedaan aan de grondbeginselen, waarop wij trachten een herstel op te bouwen van gezonde economi sche verhoudngen als de noodzakelijke fun deering van een duurzamen vrede. Niets van wat er gebeurd is, heeft mijn rotstvaste over tuiging kunnen schokken, dat deze grondbe ginselen vroeger of later den vasten grond slag zullen vormen van de Internationale handelsbetrekkingen". Met betrekking tot de autarkieën zeide Huli nog: „Deze passen methodes toe van gedwon gen en kunstmatige stimuleering, welke ver hinderen, dat de handel ten volle bijdraagt ook tot hun eigen welzijn en economische stabiliteit". (United Press). Vijftigduizend man Cliineesche troepen vernietigd? Chineezen zouden hierdoor van belangrijke guerilla-basis beroofd zijn. De woordvoerder van het Japansche departement van oorlog heeft ver klaard, dat omstreeks 50.000 man Chl- neesche communistische troepen, die onder bevel stonden van de generaals Tsjautoen. Yang Tsjeng Woe en an deren, vernietigd zijn door een Ja- pansch expeditiecorps bij Woetaisjan, een der vier Boeddhistische heilige bergen in China, waar de Chineesche communistische troepen de basis ge vestigd hadden van hun guerrilla. Volgens het blad Nitsji Nitsji Sjimboen is hiermede een der beide basis van den guerrilla in Noord-China opgeheven; de tweede, in de Fransche concessie te Tientsin, bestaat nog. Voorts meldt de Japansche marine, dat aan het Zuid-Chineesche front een gevecht is geleverd tusschen twee Chineesche kanon- neerbooten en een Japansche batterij bij Samsjoei. Daarbij werd een der booten tot zinken gebracht. Japansche oorlogsschepen hebben verder een jonk buitgemaakt, waarop veertig mijnen geladen waren. De Japanners hebben te Kwangnan een scheepswerf bezet, waar groote hoevelheden kruit van Britsch fabricaat gevonden werden. Bij een gevecht te Janjoen zijn 2O0 Chineezen gesneuveld. Te Kanton is thans een militaire telefoon dienst geopend. Het telefoon- en telegraaf- verkeer zal binnenkort hersteld zijn. Er zal een commissie tot handhaving van orde en vrede ingesteld worden. Spanning in Palestina weer gestegen. Nu de Arabieren de algemeene staking hebben afgekondigd. JERUZALEM, 2 November. Palestina maakt de meest kritieke dagen van zijn ge schiedenis door als gevolg van de algemeene staking der Arabieren, hetgeen een aanwij zing is, dat de spanning nog grooter is gewor den. In Haifa is gisteravond om 7 uur een verbod om de woningen te verlaten afgekon digd. Ook in Jaffa heerscht dat verbod. Hier gaan de troepen voort straat voor straat te doorzoeken op jacht naar terroristen. (United Press). Franco leidt het offensief aan de Ebro. Mora de Ebro verwoest. Naar Havas uit Saragossa meldt hebben de luchtstrijdkrachten van Franco een belang rijk aandeel genomen in de zware gevechten, die geleverd zijn om de uitloopers van de Sierra de Caballos. In het begin van den middag waren 160 vliegtuigen in de lucht op een frontbreedte van 12 K.M. Mora de Ebro, aan den rechteroever, Mora la Nueva, aan den lin kerover, en het dorp Garcia zijn volkomen door de bommen verwoest. Na den nieuwen aanval, die door de recht- iche troepen is uitgevoerd aan de Oostelijke en Zuid-Oostelijke helling van de Sierra de Caballos. in den „zak" van Gandesa be strijkt de artillerie van Franco sinds gister morgen de oevers van de Ebro en de hellin gen, waar de regeerlngstroepen omheen ge trokken zijn. Franco heeft persoonlijk en ter plaatse dezen nieuwen aanval geleid. Engelsch schip bij bombardement getroffen. Bij een bombardement op Barcelona, dat gisteren plaats had, werden het Britsche schip „Gothic" en twee Spaansche schepen ernstig beschadigd. Eén enkel jachtvliegtuig der regeering steeg op en bond den strijd aan met de tien bommenwerpers, waarvan het er twee wist te treffen. Het kwam daarop met het derde in botsing en stortte 16 K.M. uit de kust in zee. BLOEMENDAAL AANBESTEDING. Vanwege den Rijkswaterstaat is heden aan besteed het baggeren van een kanaal ter lengte van 5 K.M. in den Noordoostelijken polder nabij Urk. Laagste inschrijver was D. Blankevonrt nzn* te Bloemendaal voor 1196.900.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2