Duiroelijntje HEEMAF f90.- THERMOGENE WOENSDAG 2 NOVEMBE R 1938 TT A 'A R t: E M'S D A" 'GBE'AD Een dankbetuiging van Chamberlain. Naar aanleiding van een schrijven, dat een geschenk van Delftsch aardewerk begeleidde ontving de samenwerkende organisatie voor den vleeschhandel te Haarlem de volgende dank/betuiging van den Engelschen minister president. .,De Minister-President verzoekt mij U en alle leden uwer organisatie zijn oprechten dank te betuigen voor uw schrijven en voor de drie buitengewoon mooie stukken Delftsch aardewerk, die daarbij gingen. Niet alleen dat de Minister-President zich interesseert voor Hollandsch aardewerk en er trotsch op is deze stukken in zijn bezit te heb ben, aangezien zij een symbool zijn van het landbouwkundig leven in Holland, maar hij is ook zeer gevoelig voor het motief, hetwelk U ertoe heeft gebracht hem dezen brief te zen den en voor de hulde die TJ hebt gebracht aan zijn werk in het belang van den vrede. De Minister-President wenscht U ervan in kennis te stellen dat hij uw brief en gaven zeer op prijs stelt en heeft mij verzocht zijn dank eveneens over te brengen aan de dame, die het aardewerk heeft ingepakt." GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Valstar, Oranjeboomstraat 149, Autoped; Politiebureau, Smedestraat, Koperen broche; Kip, Sehermerstraat 32rood, Boek „Tiny Car- tares"; Peters, Damaststraat 33, Diploma t.n. de Boer; Politiebureau, Smedestraat, Etui inh. getuigschriften enz.; Kok, Kruisweg 3"3, Hond (zwart)Politiebureau, Smedestraat, 1 paar bruine handschoenen; Heyselaar, Vrouwehek- straat 49, Hond (Holl. herder); Kruyt, Duin oordstraat 46, Bezoekkaart ziekenhuis t.n. Meyers; Paans, Dr. Schaepmanstraat 117, Ket tinkje; Stolwijk, Pieter Kiesstraat 19, 2 deur matten; Kievit, Leeuwerikstraat 70, Gele re genmuts; Visser, Waalstraat 77, Portemonnaie met inhoud; Merks, Achterweg 2, Padvinders- riem; Snoek, Dorreboomstraat 4, Rozenkrans in etui; Snel, Hasselaersplein 20, Rijwiel plaatje; Jansen, Heerensingel 69rood, Rijwiel plaatje in etui; Westerhoven, Raamsteeg 18 rood, Rijwielplaatje in etui; v. Raaphorst, By- zanthiumstraat 35, Rijwielplaatje in etui; Heneweer, Pijlslaan 79, Rijwielplaatje in etui; Biesbrouck, Nwe Kerksplein 19, Rozenkrans in etui; Schipper. Oude Groenmarkt 8, Kanarie; Kievit, Leeuwerikstraat 70, Vulpotlood. STOFZUIGER met den beroem den S.K.A. motor één model één prijs VERKRIJGBAAR TE HAARLEM C. J. v. d. BROEK, Oude Groenmarkt 24, Telefoon 11960. Groote Houtstraat 52, Telefoon 15813. (Adv. Ingez. Med.t op de pijnlijke ple.<. bestrijdt HOEST, KEELPUN CRIEP, RHEUHATIEK STEKEN IN DE ZU.EHZ doozen a 35 en 55 ct. PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv. Ingez. Med.) VAKCURSUS VOOR BAKKERS De samenwerkende organisaties van werk nemers in het Bakkersbedrijf heeft autoritei ten uitgenoodigd Donderdag 3 November, des namiddags te 5 uur tegenwoordig te zijn in Café Neuf, Groote Houtstraat, bij de opening van den vakcursus. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 3 NOVEMBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.00 Pa rijs Radio; 10.50 Diversen; 11.20 Parijs Radio. 12.50 Ned. Brussel 2.20 Danmarks Radio of Diversen; 3.20 Radio PTT Nord. 4.45 Pauze. 4.50 London Regional; 5.20 Ned. Brussel. 6.35 Fransch Brussel; 7.20 Keulen; 8.50 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen; London Regional; 12.05 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.35 Droitwich. 6.40 London Regio nal; 7.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Cabaret. 1. Throw another log on the fire, Layton and Johnstone. 2. Kitten on the keys, I Morton, D. Key. 3. Ich Wollt' ich war ein Huhn, Meistersextet 4. We were so young, Phil Regan. 5. The Whisperwaltz, Billy Reid. 6. Mood Indigo, Boswell Sisters. 7. Parle-moi, L. Boyer. 8. Mammy I'll sin about you, Harry Roy. 9. Wij brengen u, 2 Cavellis 10. One minute to one, Layton and Johnstone. 11. Regendroppen, Bob Scholte. 12. Gipsy Fiddles, Billy Reid. 13. Louisiana Hayride, Boswell Sisters. 14. Molly O'Donahue, Phil Regan. 15. In Mexico, Meistersextet. 16. Prenez mes Roses, L. Boyer. 17. She is a latin from Manhatt an, Harry Roy. 18. Send me, Gerry Moore. 8.0012.00 Diversen. Dr Haarlemsche Ziekenhuizen. Verpleging van particuliere patiënten. In ons vorig nummer gaven wij een statis tiek met beschouwing over het aantal ver- pleegdagen van de patiënten die geheel of ge deeltelijk voor gemeenterekening in de Haar lemsche ziekenhuizen verpleegd werden. Ter aanvulling geven wij nu het aantal ver- pleegdagen van de patiënten die voor parti culiere rekening in de ziekenhuizen verpleegd werden. Wij moeten daarbij de cijfers van de Mariastichting achterwege laten omdat door dat ziekenhuis voor de statistiek alleen gege vens verstrekt worden van de patiënten die er voor rekening der gemeente Haarlem liggen. De cijfers over de particuliere verpleegdagen zijn; Joleszie- Gasthuis Diacon.huis Deo kenhuis 1930 14344 21999 14513 1931 17815 22046 15268 828 1932 20581 23367 15719 1278 1933 20094 21573 30860 1611 1934 14809 25881 29640 1065 1935 15405 25616 28130 935 1936 16541 29600 26325 687 1937 13419 29658 26985 899 1938 (9 mild) 13610 24842 19428 388 Uit deze cijfers zien we dus dat het aantal particuliere verpleegdagen van het Diaconessen huis in den loop der jaren (alleen de inzin king van 1933 uitgezonderd) steeds naar boven gegaan is. Bij 1930 en 1931 vergeleken gaven 1936 en 1937 een stijging van bijna 35%. De 9 maanden van 1938 waren voor dit zieken huis ook zeer gunstig. Het laat zich zelfs aan zien dat het een recordjaar wordt. Ook in het ziekenhuis St. Johannes de Deo nam het aantal particuliere verpleegdagen sterk toe. De jaren 1933—1935 waren iets gunstiger dan 1936 en 1937. Bij 1930 en 1931 vergeleken gaven 1936 en 1937 een stijging van ongeveer 55% te zien. Het aantal verpleegdagen voor particuliere rekening in het St. Elisabeths Gasthuis is in de 8>4 jaar daarentegen bijna niet gestegen. De jaren 1932 en 1933 waren gunstig, maar toen is weer een belangrijke daling gekomen. 1937 was nog ver onder 1930. 1938 heeft voor het Gasthuis iets beter ingezet. Het ziet er naar uit, dat in dit jaar weer het cijfer van 1936 gehaald wordt. De cijfers van het Jolesziekenhuis zijn zeer sterk gedaald. In 1933 waren er 1611 verpleeg dagen voor particuliere rekening, in 1936 slechts 687. Het jaar 1938 zal vermoedelijk wel niet boven de 500 komen. OPVOERING VAN ..HET KRIJGSPLAN DER DEMONEN" Op Dinsdag 8 November a.s. geeft de Vredes- raad Haarlem voor leden van de aangesloten vereenigingen een voorstelling van het beken de historische Vredesspel: „Het Krijgsplan dei- Demonen" van H. Poort. De opvoering ge schiedt door de Haarlemsche Leekenspelers. De Regie is in handen van Joh. C. Frevel. Het zangkoor Joh. F. Keja verleent zijn medewer king. Het spel bestaat uit 26 tafereelen met een voor- en naspel. Ruiterclub „Velserbcek". Causerie van Mr. Jos. J. A. Gilissen. Dinsdagavond hielden leden en genoodig- den van de Ruiterclub „Velserbeek" een bij eenkomst in hotel Lion d'Or te Haarlem. Mr. Jos. J. A. Gilissen causeerde over het onderwerp „De jachtsport te paard". Dat de jachtsport te paard zoo populair is geworden in Engeland komt. aldus spr., doordat de En- gelschman van de sport om de sport houdt. Ook zonder dat er ooms en tantes staan te kijken hebben de Engelschen plezier in paard rijden. U zult zich misschien afvragen; hoe komt men tot de jachtsport? Het eerste dat ik van de sport zag was een plaatje van een jachtsporttafreel op de sigarettendoos van mijn vader, toen dacht ik meteen, dat is het. En ik ging met een paar kornuiten op de hei jagen op alles wat weg liep. Dat is mijn jongste jachtervaring. Hoe oud de jachtsport te paard is? Waarschijnlijk heeft Adam zich daaraan reeds gewijd. Ook op Babylonische steenen komen reeds afbeeldingen van de jachtsport voor. Doch eerst in de middel eeuwen beginnen we er meer van te weten. In de 15de en 16de eeuw beleeft deze sport haar bloei in Frankrijk. De afbeeldingen op Fran- sche gobelins spreken wat dat betreft boek- deelen. Nadat het buskruit uitgevonden werd en men dus met het geweer ging jagen werd de jachtsport alleen bedreven door edellieden. Eigenlijk is dat heden ten dage in Frankrijk nog het geval. De schilderachtige kleeder drachten en de oude jaehttradities zijn er nog in zwang. Iedere jarer heeft er zijn eigen fanfare. En elk beest bezit ook een aparte fanfare, zoodat, wil men een goed jager zijn, men ook over een zekere muzikaliteit moet beschikken om te begrijpen, wat of al die verschillende fanfares te beduiden hebben. In Frankrijk jaagt men heden ten dage op herten, reeën en zwijnen. De zwijnen zijn on gelooflijk vlug. De jachtsport is van Frankrijk naar Enge land gegaan en aldaar veranderd. Er kwam in Engeland hoe langer hoe minder bosch. De jacht op herten nam dus af. De vos kwam in zwang. Iedereen, ook de boer, ging aan de jacht meedoen. En dit kwam eigenlijk door de groote liefde, welke de Engelschen in het algemeen in tegenstelling tot de Franschen voor het paard koesteren. In Engeland werd de jachtsport democratisch. In Frank rijk bleef ze het tijdverdrijf der edellieden. De meeste democratische plek in Engeland is eigenlijk het jachtveld. In Ierland is het de volkssport bij uitstek. Daar rijdt zelfs de geestelijke mee. Het verschijnsel dat in Enge land soms wel 300 menschen aan een jacht deelnemen terwijl dit aantal in Frankrijk 14 zelden overschrijdt is in dit verband ken merkend. De boeren zijn in Engeland onbe grijpelijk gastvrij; de paarden beschadigen hun heggen enz. wel eens danig. Doch de Engelschman is een sportman in hart en nie ren en heeft respect voor de sport van een ander. De Fransche jachtsportschool heeft zich uitgebreid tot België. In Nederland, waar in 1918 te Amersfoort de Kon. Ned. Jachtvereeniging werd opge richt, volgt men de Engelsche school. Hoe gaat een jacht nu eigenlijk in haar werk? Daar is in de eerste plaats de master, die voor de paarden en voor de heele organi satie moet zorgen (waarvoor hij vooraf een bedrag krijgt, hetgeen naderhand meestal overschreden wordt, zoodat alleen welgestel de menschen zich deze functie permitteeren kunnen). De master neemt echter geen daad werkelijk aandeel in de jacht. Soms is de master ook hunsman. Meestal echter vervult 'n ander de functie van huntsman. De hunts man is de persoon, die de honden jaagt. Hij wordt daarbij door z.g.n. wipersin geholpen. Deze helpers zijn eigenlijk duvelstoejagers; als de vos kippen bij een boer heeft opgege ten of als er iemand van een paard is geval len. moeten zij al die narigheid verhelpen. Als de escherpe tonen van den jachthoorn weerklinken ten teeken dat de vos gezien is rept ieder ruiter zich in de aangegeven rich ting. Dit oogenblik vormt het hoogtepunt van de jacht. De slipjacht is een surrogaat. Men trekt daartoe een kunstmatig spoor. De honden volgen het spoor weliswaar, doch elke opwin ding ontbreekt. Een slip wordt nooit een heusche jacht. Mr. Gilissen besloot zijn met persoonlijke ervaringen doorspekte causerie met het voor lezen van eenige pagina's uit een door hem geschreven boek over de paardensport. De voorzitter van de ruiterclub „Velser beek", de heer K. F. H. Maas, die den spreker ook met eenige hartelijke woorden had in geleid, dankte mr. Gilissen voor zijn causerie. Na de pauze werden nog eenige films over paardenrennen enz. vertoond. A CONTANT PRIJZEN tn toch vanaf 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: „De Vrek", (300ste opvoering) 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Feestconcert H. O. V. 8.15 uur. Moviac: „Robinson Crusoe" Kindervoorstel ling, 2, 3, 4 en 5 uur. Frans Hals Theater: „Levensspiegel", 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Rosalie", 2,30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De macht van het goud" en „De gevaarlijke leeftijd", 2 en 8.15 u. Spaarne Theater: „Pleegkinderen" en „Het doode ravijn". Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen 2.3011 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. DONDERDAG 3 NOVEMBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met Shakespeare's Romeo en Julia. 8.15 uur. Muziekinstituut. Wilhelminastraat 51: Le zing over Klavarskribo, 8.15 uur. Jaar!. Alg Verg. v. Aandeelhouders N.V. Drukkerij v.h. de Erven Loosjes ten kantore der venn. Ged. Oude Gracht 88. 11 u. v.m. Bioscoopvoorstellingen s middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 35 en 79 uur VER. VOOR JAPANSCHE GRAFIEK EN KLEINKUNST. De rondleiding op Woensdagavond half negen door de Tentoonstelling van Japansche Teekeningen en Schetsen ln het Frans Hals museum, zal gehouden worden door den heer E. J. Modderma,. Zaalopening om half acht. Op Donderdagmiddag a.s. half drie zal de heer Hara nieuwe bloemschikkingen op Ja pansche wijze op de tentoonstelling aanbren gen. Belangstellenden, die den heer Hara aan het werk wenschen te zien worden aangeraden de tentoonstelling op dien middag te bezoeken. Nieuwsgierig liep de pad* op de tafel, waar Duimelijntje in haar |l keek er eens in, zag Duimelyntje en fluisterde: „Dat is nu precies bedje lag, heen en weer. Toen zag zij de gelakte notedop. Zij I de vrouw die ik voor myn zoon zoek." Zij tilde de notedop met haar voorpooten op en nam Duimelijntje met zich mede. (Wordt vervolgd). RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU. Bij K.B. van 28 October 1938 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. C. A. Honig, wonende te Overveen. gemeente Bloe- mendaal, oudste directeur van de N.V. Olie- fabrieken „Het hart en de zwaan" voorheen Adriaan Honig te Zaandam. Haarlem, 4 January 1801. De taak van een schoolmeester. Uit de archieven van het Wees- en Oudeliedenhuis. In ons vorig nummer gaven wij een overzicht van het Gedenkboek uitgegeven ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het Wees- en Oudeliedenhuis der Evangelisch Luthersche Ge meente te Haarlem. Wij ontleenen thans uit dit Gedenkboek nog een toespraak die op 4 Jan. 1801 in dit huis ge houden is bij de installatie van een school meester. Blijkbaar liet de tucht en orde wat te wenschen over in verband met het feit, dat de vader hardhoorend werd en nu werd aan den nieuwen schoolmeester opgedragen de tucht en orde weer te herstellen. De voorzitter van het college van regenten sprak: „Regenten van het Lutherse Weeshuis heb- hebben tot him uiterste leedwezen ondervonden, dat al sedert een geruimen tijd, alle goede orde, die te voren alhier plaats had, alle gehoorzaam heid en goede zeden in dit huis verminderen, ja door sommige door U.E. geheel verwaarloosd worden; en het heeft al lang blijkbaar geweest, dat noch vermaningen, noch bedreigingen hier toe van eenig gevolg is geweest. De steeds opklimmende jaren van Vader en daarbij komende zwakheid van zijn gehoor ge- looven wij zeker dat daar door eenigen onder U.E. misbruikt en tot een oorzaak geworden zijn, dat gij denkt dat door U.E. begane ongehoor zaamheid en daden geen kwaad is, als Vader het maar niet ziet of hoord, en het kwaad maar on gestraft kan plegen. Daar echter Regenten zich verplicht achten dit al weder tot uwe kennis te brengen, dat zij voor God en de gemeente het niet kunnen verantwoorden, om ondeugende on gehoorzaamheid en brutale kinderen voor de maatschappij op te voeden. Om dit, ware het mogelijk te verbeteren, hebben Regenten, als de laatste poging daartoe geresolveerd, om een tweede suppoost of meester aan te stellen, en ofschoon de zorgelijke omstandigheden hetzelven voor de inkomsten van het huis zeer bezwaar lijk maken, zoo heeft het ongehoorzaam gedrag van sommige onder U.E. ons hiertoe gedrongen. Het is dan dezen man, Mr. de Klerk, een man, van wien wij de beste getuigenissen hebben in gewonnen, die man hebben wij aangesteld tot uwen leermeester, dezen man, die ons bij hand en mond belooft, uwe zeden te zullen verbete ren en de pligten van gehoorzaamheid onder U.E. in dit Weeshuis met medehulp van Vader te herstellen, en u tot nuttige leden en brave burgers in de maatschappij op te leiden; wij hebben hem. benevens Vader daartoe de volkoo- menste en uitgestrekste magt gegeven, ten ein de alle ongeregeldheden van of door wien ook bedreven, ouden of jongen niemand uitgezondert, tege nte gaan, met vermaningen en desnoods met bestraffingen, en bij absentie ofte onge steldheid van Vader in hetzelfde recht gesteld, zonder dat hij aan iemand als ons Regenten ten eenige verantwoording verschuldigd is. Wij vermanen dus u kleine kinderen in de eer ste plaats, als onmiddellijk onder de school ge hoorzaamheid gesteld wordende, dat gij met al len vlijt en naarstigheid, liefde en achting, de lessen en vermaningen van dezen uwen meester aanneemt en betracht, en dat gij altoos wel be denkt, dat alle kosten en die moeite, die Regen ten aanwenden, alleen geschieden, om u geluk kig te maken en dat van het wel en naarstig waarnemen van de onderrigtingen van Vader en meester, uw geluk of ongeluk voor uw gantsche leven afhangt. En gij, kinderen! die meer in jaren gevordert zijt en dus ook reeds zelfs uw eigen welzijn kunt beoordeelen en uwe verpligtingen weten kunt, het behoorde onnodig te zijn, dat Regenten, u nog tot uwè verpligting moeten aanmanen; dan sommige onder u maken dit al mede noodzake lijk. Wij bevelen u allen op het nadrukkelijkst, van u zorgvuldig te wagten voor die onbedagte vloekwoorden uit te spreken, en uwe lompe en stuursche houding in beleefdheid en vriende lijkheid te veranderen en alzoo den kleinen met een goed voorbeeld voor te gaan. Wij vermanen u daartoe en zegge u tevens, dat voortaan nauw keurig op uw houding en gedrag zal gelet wor den. En ook gij oude lieden, die met waggelende schreden het graf nadert en dus wel ras ver antwoording van uw voorbeeld, dat gij hier aan deze jeugd gegeven hebt. zult moeten geven, ook gijlieden kunt nog nuttig zijn voor de maat schappij door het geven van goede voorbeelden aan deze opkomende jeugd. Wij verwagten van u geen morren of geschillen in presentie van de kinderen, veel minder blijken van misnoegen en ontevredenheid, integendeel verwagten wij van u lieden alle blijken van dankbaarheid voor de weldaden, die gij van Gods hand, onder onze be stiering geniet. Uwe jaren brengen mede, dat gij zelfs uwe pligten weet en dat wij dus tot UI. daarvan niets meerder behoeven te zeggen; gij weet, dat gij allen een vrijen toegang tot ons kantoor hebt, en dus nooit, zoo er onder u ge schillen mogten komen, zulks in presentie van de jeugd, door u zelfs moet worden beslist. Wij zullen hier niets bijvoegen dan alleen den wensch, dat deze poging onder UI. een ge- wenschte en gelukkige uitwerking mag hebben; onze bedoeling is alleen de bevordering van u tijdelijk en eeuwig geluk, en met die onder u te zien bevorderen, rekenen wij ons genoeg be loond voor alle onze moeitens en zorgen, die wij aan uw welzijn opofferen. God, hopen, wij, wil len uwer harten en wandel daartoe bestieren ten uwen beste. En hiermede Vader en Meester, menen wij in U.E. bijzijn, een ieder tot zijne verpligting te hebben aangemaand, alsmede u meester de Klerk uwen post te hebben doen horen en de pligten der kinderen, omtrent u te hebben aan getoond. Het is ons ten volle bekend, dat gij met geen ander oogmerk tot ons zijt gekomen, dan te wil len medewerken tot heil en welzijn dezer jeugd. God, wenschen wij, zal uwe welmeenende po gingen met Zijnen zegen bekroonen en u steeds doen indachtig zijn. dat nu aan uwe leiding veel afhangt tot het geluk dezer jeugd. Wij twijfelen geensints aan uwe oprechte wil hiertoe, en gij kunt daarvoor ook namaals wachten Gods belo ning in de eeuwige zaligheid". Copyright P 1 B. Box 6 Copenhagen Op die tafel had Duimelijntje ontzaggelijk veel schik. In de eerste plaats had de vrouw er een diep bord met water op staan. De rand van dit bord was door bloemen bedekt. En op het water dreef het blad van een tulp, waarop Duimelijntje kon zitten en van de eene zijde van het bord naar de andere kon varen. Als roeiriemen gebruikte ze daartoe een tweetal ragdunne bloem* Het was een allerliefst gezicht Duimelijntje te zien spelen. Soms zong ze ook; zoo hoog en fijntjes als niemand het kon. Zoo ver gleden de dagen zonder dat er iets gebeurde totEens op een nacht, Duimelijntje lag te slapen als een roos, kwam een leelijke, dikke pad door het raam. De ruit was namelijk stuk gegaan en men had vergeten een nieuwe er in te laten zetten. Hu, de pad was zoo groot, leelijk en nat..

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6