Britsch—ïtaliaansch pact aan het Lagerhuis voorgelegd. IVOROL -ió vewtukke&jk! Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid Hygiënische arbeid van den Volkenbond. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S DA'GBE'AD 5 Chamberlain verdedigt het buitenlandsch beleid der Britsche regeering. Liberaal amendement op regeeringsmotie. In de Dinsdag gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis heeft Cham berlain een motie van den volgenden inhoud ingediend: „Het Lagerhuis juicht het voorne men der regeering toe om het En- gelsch-Italiaansche accoord van kracht te doen worden." Deze medcdeeling werd met toejui chingen van de regeeringsbanken ontvangen. Men hoorde den commu nist Gallachcr schreeuwen: „Nooit". Chamberlain voegde aan zijn mede- deeling toe, dat het de bedoeling der regeering is het Engelsch-Italiaan- sche accoord zoo spoedig mogelijk van kracht te doen worden. Op de vraag van Attlee of de voor waarden verkregen waren voor het van kracht doen worden der overeen komst, merkte Chamberlain op, dat dit natuurlijk het onderwerp zou zijn van de debatten. De leider der arbeidersoppositie, Attlee, opende de debatten over de buitenlandsche politiek. Aangezien het Britsch-Italiaansche accoord den volgenden dag besproken zou worden zou spreker daarover nog niet het woord voeren. Hij wilde de aandacht vestigen op eenige consequenties, van wat hij een groote neder laag van Frankrijk en Groot-Brittannië noemde. Attlee. Ten aanzien van de nieuwe Tsjecho-Slo- waaksche grenzen handhaafde Attlee de mee ning, dat deze zelfs nog slechter zijn dan die, welke in de eischen van Godesberg waren ge definieerd en zelfs nog meer geven dat Hitier geëischt heeft. „Daarom hebben wij het recht te weten, wat gedaan is, wanneer al iets is ge daan door de Brische vertegenwoordigers in de internationale commissie". Er is in geen enkel opzicht, aldus vervolgde Attlee, rekening gehouden met de mogelijk heid, dat Tsjecho-Slowakije op politiek zoo wel als op economisch gebied binnen zijn grenzen een onfahankelijk leven zou behou den. Ik zou Chamberlain willen vragen, zoo zeide Attlee, welk standpunt de regeering inneemt ten aanzien van den waarborg, welken 't land wil geven, en wie de andere garanten zullen zijn. Behoort Rusland daar ook toe? Nu ik over Rusland spreek, moet ik verklaren het te betreuren, dat Winterton in dit land een aanval op de Sovjet-Unie heeft gedaan en ik zou van Chamberlain willen hooren, of Win terton de meening der regeering heeft weer gegeven. En verder, hoe zal de garantie zijn? Attlee verklaarde er tegen te zijn, dat Engeland garanties op zich neemt, die het niet kan nakomen. In verband met de leening voor Tsjecho- Slowakije stelde Attlee de vraag, of men ze ker kan zijn van een onafhankelijk Tsjecho- Slowakije en of het geen vazalstaat "van Duitschland zou zijn. Wat de vluchtelingen betreft: hoe meer de Duitsche invloed in Europa doordringt, des te ernstiger zal het probleem der verjaagde volken worden. Attlee wijdde zich vervolgens aan het kolo niale vraagstuk en bevestigde het standpunt der arbeiderspartij, dat er een einde moet komen aan de imperialistische houding tegen over de koloniën. Attlee stelde de vraag, welke gevolgen de Duitsche economische expansie in Midden- en Zuidoost-Europa voor den Britschen han del zou hebben. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor in het Verre Oosten. Attlee pleitte tenslotte voor nauwere samen werking op economisch gebied tusschen alle democratische staten en stelde in dit verband de vraag, hoe het stond met de handelsonder handelingen met Amerika. Welke plannen, aldus besloot Attlee, heeft de regeering voor d.e economische organisatie als essentieel element der defensie? (gejuich bij de oppositie). Minister-president Chamberlain, die met een warm applaus van de regeeringsbanken werd ontvangen, zeide vervolgens dat het onjuist was, dat München een groote nederlaag voor Engeland, Frankrijk en de zaak van recht en orde was geweest. Als Attlee dat werkelijk ge looft, aldus Chamberlain, betreur ik het nog, dat hij het in het openbaar zegt. Het is geen karaktertrek van de totalitaire staten hun eigen nest te bevuilen. Ik heb de strengste af keuring voor alle verklaringen, afgelegd door menschen op verantwoordelijke of zelfs op niet verantwoordelijke posten, die van de gelegen heid gebruik maken om de wereld te verkon digen, dat hun eigen land in. staat van verval is (toejuichingen bij de ministers). De communist Gallacher kreeg een waar schuwing van den Speaker, dat hij de zaal zou moeten verlaten, indien hij bleef interrum- peeren. Ik beschouw de overeenkomst van München, aldus vervolgde Chamber lain niet als een nederlaag voor de democratie of voor de zaak van recht en orde. Integendeel; de overeen komst was een poging om door bespre king tusschen twee vertegenwoordigers der autocratische en twee der demo cratische staten een oplossing te vin den voor een probleem, dat anders, naar het ons toescheen, slechts door geweld zou zijn opgelost. In plaats van op gewelddadige wijze is de overeen komst op ordelijke wijze ten uit voer gelegd. Het is waar, dat er vele dingen gebeurd zijn, die niemand van ons goedkeurt. Ik verzoek u echter, zooals ook de minister van buiten landsche zaken reeds gedaan heeft, in aan merking te nemen, dat wij tusschen twee kwade dingen moesten kiezen en, als ge het niet eens zijt met de oplossing, die in practijk is gebracht, moogt ge niet vergeten, wat het alternatief was (toejuichingen bij de minis ters) en welke gevolgen dat alternatief voor Tsjecho Slowakije zelf gehad zou hebben. Attlee kwam hier tusschenbeide met de ver klaring, dat hij had willen zeggen, dat de op- oplossing niet ten uitvoer was gelegd, waarop Chamberlain antwoordde, dat hij nog iets hoopte te zeggen, dat dit standpunt zou kun nen weerleggen. De minister-president zeide verder, dat de overeenkomst van München tot stand was gekomen in een betrekkelijk korten tijd, die met uren werd afgemeten, zoodat men niet kon verwachten, dat de over eenkomst zich bezig hield met ieder detail van de in overweging genomen operaties. Ten aanzien van de opmerkingen van Attlee op de internationale commissie zeide Cham berlain: Wij kunnen deze oplossing misschien niet wenschen, maar ik vraag Attlee niet te vergeten wat het alternatief was. De kwestie der vluchtelingen. Overgaande tot het vluchtelingenvraagstuk zeide Chamberlain, dat iedereen dit vraagstuk met de meest oprechte sympathie beziet. Na herinnerd te hebben aan de tien millioen pond, welke de regeering ter beschikking heeft gesteld van de regeering te Praag om het hoofd te bieden aan dringende behoeften, in het bijzonder van de vluchtelingen uit de af gestane gebieden en hun mogelijke verplaat sing naar elders, zeide Chamberlain, dat de kwestie der gewaarborgde leening, waarop deze tien millioen een voorschot zijn, een zaak van het parlement is. Chamberlain zeide dat er echter nog geen voldoende inlichtingen zijn ontvangen en dat evenmin bekend is welk standpunt de Fransche regeering inneemt ten aanzien van de deelneming aan eenige leening van dezen aard. Intusschen heeft de regeering van de Tsje chische regeering bericht ontvangen, dat deze iedere regeling zou toejuichen, waarbij de Britsche regeering op de hoogte kan worden gesteld van de methoden der besteding der gelden. De regeering heeft nu het lid der commissie- Runciman Stopford tot verbindingsofficier te Praag benoemd. Diens taak zal zijn inlichtin gen te verkrijgen over het aantal en de sociale groepeering der vluchtelingen in Tsjecho-Slo wakije en de omstandigheden .waarin degenen verkeeren, die zouden willen emigreeren, doch niet kunnen. Wat het nieuwe vraagstuk betreft van het steeds grooter aantal personen, dat staatloos is en verdreven wordt uit het land, waar zij gevestigd waren, zeide Chamberlain, dat dé interdepartementale commissie, welke onder leiding staat van den kanselier van het her- TANDPASTA (Adv. Ingez. Med.) tigdom Lancaster, tot taak heeft deze kwesties te behandelen. Engeland verkeert niet in de positie groote groepen emigranten op te nemen, doch het is een kwestie, welke de geheele wereld aangaat. Chamberlain was er echter van overtuigd dat men de hoop niet za lopgeven dat een op lossing zal worden gevonden om het leed te verzachten van deze ongelukkigen De garanties. Wat de kwestie der waarborgen betreft, zeide Chamberlain, dat deze niet kan worden opgeklaard aleer de geheele kwestie der min derheden in Tsjecho-Slowakije zal zijn ge regeld. Duitschland en Italië zijn bereid waarborgen aan te gaan, wanneer de kwestie der minderheden zal zijn geregeld. Dr. Funk' s reis. Chamberlain betreurde, dat Attlee het wegens de economische gevolgen van de activiteit van dr. Funk nood zakelijk achtte hierachter eenig si nister politiek motief te veronderstel len. Het is deze zelfde achterdocht die de eigenlijke oorzaak vormt van 't ge brek aan vertrouwen in Europa. Geografisch bezit Duitschland reeds een overheerschende positie in Midden- en Zuid- Oost Europa. Spreker ziet echter geen reden, waarom men zou verwachten, dat een funda- menteele wijziging in deze gebieden zou komen. Voor zoover Engeland betreft, wij hebben niet den wensch deze landen voor Duitschland te blokkeeren of het economisch te omsinge len (toejuichingen bij de ministers). Wij hebben daar zelf zekere handelsbelangen, welke wij moeten behouden, doch op dit punt kennen wij den goeden wil dier landen zelf, die den vrijen invoer wenscheir van producten en andere zaken, die zij niet van Duitschland kunnen krijgen. Laten wij niet veronderstel len, dat er noodzakelijk een economische oorlog moet zijn tusschen Duitschland en ons. Concurrentie is het, waar wij voorspoed door hebben gehad in het verleden. Het is niet in ons belang, dat een deel van de wereld arm blijft. Indien door den handel tusschen Duitschland en Engeland onze economische positie verbetert, zijn we er zeker van, dat we ons deel krijgen. Naar mijn mee ning, aldus Chamberlain, is er ruimte voor Duitschland en voor ons en moe ten wij noch de Duitschers trachten een exclusieve positie te verkrijgen. Naar aanleiding van de woorden, die Attlee had gesproken over schending der Tsjecho- Slowaaksche grenzen, zeide Chamberlain. „Wij zijn getuige van een reorga nisatie der grenzen van Versailles en ik be twijfel of de menschen van Versailles ver wacht hebben, dat de grenzen altijd zoo zouden blijven". Ten aanzien van China zeide Chamberlain: Ohma kan zich niet tot een werkelijke markt ontwikkelen zonder kapitaal en, dat er nu zooveel kapitaal wordt vernietigt, beteekent, dat er zooveel te meer moet worden inge voerd na den oorlog. Het is wel zeker, dat Japan dat niet kan verschaffen. Ik geloof daarom, dat Attlee tegen de feiten ingaat, wanneer hij een toekomst ziet, waarin Japan een monopolie voor den handel met China heeft. Anderson belast met luchtbescherming Chamberlain ging daarna over tot de civiele en militaire verdediging van het land. Wij zijn, aldus vervolgde Chamberlain, tot de slotsom gekomen, dat het stelsel van lucht beschermingsmaatregelen zulke reusachtige afmetingen heeft aangenomen en zoo'n ver scheidenheid bevat, dat de last werkelijk te groot is om door het ministerie van binnen- landsche zaken naast de gewone werkzaam heden verzorgd te worden. Wij hebben een specialen minister met bijzondere ervaring op het ge bied van organisatie en administratie noodig, die zijn geheele aandacht aan dit onderwerp kan wijden. Daarom heb ik Sir John Anderson uitgenoodigd deze taak op zich te nemen. Ander son zal als Lord- grootzegelbewaarder een niet te zwaren werkkring hebben en hij zal daarom in feite minister van bescherming der burgerbevolking zijn. In die functie zal hij direct be last zijn met de zorg voor de luchtbe schermingsmaatregelen en tevens ver antwoordelijk zijn voor de regeling van den vrijwillige nationalen dienst in overleg met de andere departe menten, die daarbij betrokken zijn (toejuichingen). Chamberlain zette uiteen hoe de departe menten van binnenlandsche zaken, gezond heid, opvoeding, arbeid en verkeer aan deze bescherming zullen hebben mede te werken Naar aanleiding van het voorstel van Attlee tot het benoemen van een minister voor voor raden zette de minister-president uiteen, dat een dergelijk minister bekleed moet zijn met STEGEMAN'S GEEDERSCHE Rookworst (Adv. Ingez. Med.) Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Activiteit van het Hygiënische Volkenbondscomité voorkwam een ernstige cholera-epidemie in China. Een conferentie over het leven ten plattelande in 1939. GENèVE. (Van onzen correspondent). VOLKSHUISVESTING, lichamelijke op voeding, gezondheidstoestand op het platteland en het voedingsvraagstuk, dit zijn de vier onderwerpen, die het Hiegienische Volkenbondscomïté in Mei 1937 op zijn „hygiënisch drie-jaren-plan" geplaatst heeft, daardoor te kennen gevend, dat het ge durende zijn toen juist aangevangen driejarige ambtsperiode vooral aan deze vier hygiënische vraagstukken zijn bijzondere aandacht zou willen wijden. Het is opnieuw niet mogelijk gebleken zich geheel aan dit voor drie jaren vooruit opgestel de plan te houden. Reeds in het eerste jaar van zijn ambtsperiode ontving het Hygiënische Vol kenbondscomité een bijzondere opdracht van de Volkenbondsvergadering, waarvan de groote ac- tueele practisehe beteekenis het vooral op de toekomst gerichte drie-jaren-plan eenigszins op den achtergrond liet treden. De opdracht was al het mogelijke te ondernemen om de Chinee- sche regeering een doeltreffende hulp bij de be strijding der besmettelijke ziekten in verband met den door Japan tegen China begonnen aan valsoorlog te verleenen. De Volkenbondsverga dering van September 1937 stelde aan het Hy giënische Volkenbondscomité voor dit doel een bedrag van twee millioen Zwitsersche franken ter beschikking. Het organiseeren van dit steunwerk en daarna het toezicht houden op de uitvoering daarvan heeft in den loop van dit jaar op een groot deel van den beschikbaren tijd en van de beschik bare arbeidskrachten van het Hygiënische Vol kenbondscomité en van de hygiënische afdee- ling van het Volkenbondssecretariaat beslag ge legd. En ook in 1939 zal het wellicht niet an ders worden. Tenzij de jongste militaire succes sen van Japan in den oorlog tegen China wel licht tot een zich gewonnen geven van de Chi- neesche regeerïng zouden leiden en de beëindi ging van den oorlog van zelf het beste voorbe hoedmiddel tegen het opnieuw uitbreken van besmettelijke ziekten zou worden. Mocht echter de oorlog worden voortgezet, dan zal de hygië nische Volkenbondsorganisatie ook in het ko mende jaar den strijd tegen de besmettelijke ziekten in China moeten voortzetten. Een bedrag van anderhalf millioen Zwitsersche franken is ditmaal voor dit doel op de Volkenbondsbegroo- ting geplaatst. Het Hygiënische Volkenbondsco mité heeft in zijn alhier gehouden 29ste zitting een plan voor de nuttigst mogelijke besteding van dit bedrag opgesteld Daar de dit jaar aan gewende methoden goed werken, kon het plan voor 1939 grootendeels op den bestaanden grond slag verder worden opgebouwd. Een fraai succes heeft de hygiënische Volkenbondsorganisatie van den zomer te boeken gehad, toen de Chineesche regeering den Volkenbond een telegra- fischen noodkreet zond om nog 6 mil lioen doses anti-cholera-vaccine méér dan in het oorspronkelijke steunplan was voorzien. De dreiging van een zeer ernstige cholera- epidemie had de Chineesche regeering tot het zenden van dezen noodkreet bewogen. In over leg met het bureau van het Hygiënische Vol kenbondscomité heeft de hygiënische afdeelïng van het Volkenbondssecretariaat toen onmiddel lijk bij alle regeeringen en particuliere organi saties, van wie hulp misschien verwacht mocht worden, stappen gedaan om in deze millioenen- behoefte te voorzien. Nog voordat de maand Juli ten einde was, werd het doel bereikt. En zelfs meer dan dat! Niet zes, doch ruim acht millioen doses anti- cholera-vaccine konden naar China worden ver zonden. Uit ongeveer 15 landen was aan de roepstem van Genève gehoor gegeven. Uit Nederland was het de te 's-Gravenhage gevestigde centrale com missie voor de hulpverleening aan de burgerbe volking van China, die tot het welslagen van deze menschlievende Volkenbondsbemoeiing heeft bijgedragen. Het Hygiënische Volken- bandscomité bedankte allen, die aldus er toe me- degeholpen hebben, dat de dreigende cholera- epidemie in China binnen beperkten omvang kon worden gehouden. Intusschen. al heeft dus de strijd tegen de be smettelijke ziekten in China op het arbeidsplan van het Hygiënische Volkenbondscomité een plaats ingenomen, die veel grooter is dan die van de vier eigenlijke onderwerpen van het hy giënische drie-jaren-plan, ook de zorg hiervoor is toch niet blijven rusten. Over de kwesties der volkshuisvesting en der lichamelijke opvoeding zijn de benoemde deskundigencommissies, na vel schillende vergaderingen te hebben gehouden, thans aan het samenstellen van hun eerste rap port bezig. Met betrekking tot het vraagstuk der verbetering der volksvoeding staat ons de volgende maand weer een bijeenkomst van de vertegenwoordigers der nationale commissies voor het voedingsvraagstuk te wachten die zeker het uitgangspunt tot nieuwe nationale en inter nationale actie zal worden. Het Hygiënische Vol kenbondscomité had zich in deze zijn 29ste zit ting vooral bezig te houden met het vierde punt van zijn drie-jaren-plan, de verbetering van de volksgezondheid op het platteland. Conferentie over plattelandsvraagstukken. Het Hygiënische Volkenbondscomité meent deze taak het beste te kunnen vervullen door mede te werken aan de voorbereiding der Europeesche Confe rentie voor het landelijke leven, die in Juli 1939 alhier zal worden gehouden en waarschijnlijk de belangrijkste Vol kenbondsuiting van het jaar op onpoli tiek gebied worden zal. Deze Europeesche conferentie heeft een ge weldig uitgebreide agenda voor zich Zij zal zich met alle verschillende onderdeelen van het le ven te land hebben bezig te houden en dus te bespreken hebben: 1. Het bevolkingsvraagstuk. 2. De stelsels van grondbezit, cultuurverbete- ring en andere agrarische kwesties. 3. De land bouwcoöperatie. 4. Landbouwcredieten en verze keringen tegen landbouwrisico's. 5. Algemeene huishoudelijke en technische opvoeding, kunst en gebruik van den vrijen tijd. 6. Woningtoe standen, drinkwatervoorziening, electriciteits- voorziening. 7. Volksgezondheid in het algemeen. 8 Het voedingsvraagstuk in het bijzonder, waar bij al deze onderwerpen natuurlijk van het standpunt van het plattelandsleven zullen wor den bezien. De voorbereiding dezer Europeesche lande lijke conferentie geschiedt eenerzijds door na tionale commissies van voorbereiding, anderzijds door de verschillende Volkenbondsorganen (Eco nomisch Volkenbondscomité, Financieel Volken bondscomité, Hygiënisch Volkenbondscomité, Volkenbondscommissie voor InMlectueele Sa menwerking, Internationaal Arbeidsbureau) en door het te Rome gevestigde Internationaal Landbouwkundig Instituut. Ten aanzien van alle punten der agenda zal uitsluitend de vraag wor den besproken: wat kan de overheid (zoowel het hoogste centrale gezag als de lagere plaatselijke organen) tot verbetering van den toestand der olattelandsbewoners doen, hetzü door eigen ini tiatief. hetzij door steunverleening aan particu liere bemoeiingen? Het Hygiënische Volken bondscomité heeft in zijn thans geëindigde 29ste zitting zijnerzijds de hoofdliinen vasteesteld voor het rapport, dat met betrekking tot het vraag stuk der volksgezondheid op het land aan de Europeesche confereptï'- worden voorgelegd. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. dwingende macht. Wanneer alles is gedaan op den weg van vrijwillige samenwerking en in dien dan nog niet voldoende wordt voorzien in de behoeften, dan is het tijd genoeg te spreken over het benoemen van een dergelijke minister functie. Defensie. Chamberlain verklaarde verder te willen op merken, dat het programma van herbewapening liep over vijf jaar, waarvan slechts drie om zijn. Hij betwijfelt of het mogelijk zou zijn geweest, zelfs indien men het van het begin af had ge poogd, het programma in drie jaar gereed te krijgen. Ten aanzien van de overeenkomst van München zeide de minister-president, dat Attlee blijkbaar de laatste daad te München welke niet de onbelangrijk ste was, heeft vergeten: de verklaring, welke is onderteekend door den minis ter-president en Hitier. Toch bergt deze verklaring kans voor een nieuwen tijd van vrede in Euorpa in zich (toe juichingen aan regeeringszijde). De minister president is overtuigd, dat deze verklaring ov er eenkomt met het verlangen van de meerderheid van de bevolking, zoowel in Engeland als in Duitschland. Men moet positief pogen het ver trouwen in Europa te herstellen. Het is moeilijk dit in overeenstemming te brengen met het op voeren van de bewapening, daarom streeft de regeering naar een overeenkomst tot beper king van de bewapening. Eenzijdige ontwape ning zou niet helpen, zoo verklaarde de minister president verder. Hij is overtuigd, dat hij zelf deze overeenkomst tot beperking van de bewa pening niet zal zien, doch dit is geen reden om niet de eerste stappen te zetten op den weg, welke hierheen zal leiden. Men zal het op dezen weg evenwel niet ver brengen, wanneer men zich niet went aan het denkbeeld, dat demo cratische en totalitaire staten niet in twee kam pen tegenover elkaar staan, doch zij met elkaar samenwerken. Onder toejuichingen van regeeringszijde keer de de minister-president naar zijn zetel terug. Verlangens der liberalen. Na den minister-president besteeg de leider der liberalen, Sinclair, het spreekgestoelte. Hij zeide, dat de minister-president in naam van de rechtvaardigheid en van het recht van zelfbe schikking tienduizenden Tsjechen, Duitschers en Joden heeft gevoegd bij de vluchtelingen op de wereld en duizenden anderen heeft veroor deeld tot concentratiekampen en mindere vor men van tirannie. Hij drong er op aan dat alle Italiaansche sol daten, vliegers en technici uit Spanje zullen worden teruggetrokken, voor het Britsch-Ita- liaansche verdrag van kracht wordt. Verder drong hij aan op het verleenen van financieelen steun aan China en op het verleenen van steun aan Frankrijk, wanneer dit land in moeilijkhe den zou komen door de klacht van Japan inzake de wapenlevering aan China. Hij spoorde verder aan tot het sluiten van een handelsverdrag met de Vereenigde Staten en tot een vriendschappelijke politiek jegens de Sovjet Unie. Inzake de koloniale politiek verlangde Sinclair een politiek, welke is gegrond op de volgende drie beginselen: Ten eerste: vertegenwoordigers tot het be hartigen der belangen der inboorlingen in het belang van de beschaving. Ten tweede: alle mogendheden met koloniale belangen moeten worden geraadpleegd. Ten derde: de oplossing van het koloniale vraagstuk moet deel uitmaken van een algemee ne regeling waarvoor de algemeene ontwape ning tot maatstaf moet dienen. In antwoord op de debatten verklaarde de minister van Handel. Stanley dat hij een Britsch Amerikaansch handelsverdrag zou begroeten. Een dergelijk verdrag moet evenwel eerlijk te genover beide zijden zijn. De Britsche regeering zal alles in het werk stellen om het programma van handelsbetrek kingen ten uitvoer te brengen. Na de rede van Stanley werd dc zitting van het Huis verdaagd. Amendement op de regeeringsmotie. De liberale oppositie zal vandaag het volgende amendement indienen op de motie van den mi nister-president welke de goedkeuring vraagt voor de onmiddellijke inwerkingstelling van het Britsch-Italiaansche accoord: „Het Huis kan, hoewel het de histori sche vriendschap tusschen de beide lan den wil herstellen, niet zijn goedkeu ring hechten aan het Britsch-Italiaan sche accoord, zoolang de Italiaansche regeering niet haar verplichtingen krachtens het non-interventie accoord is nagekomen en haar troepen, vliegers en militaire speciaisten in Spanje. Ma jorca en andere Spaansche gebieden niet heeft teruggeroepen. Poolsctt-Tsjechische grenskwestie definitief geregeld. Praag en Warschau wisselen nota's. Uit Praag: Volgens een officieel communiqué hebben de Tsjecho Slo- waaksche minister van buitenland sche zaken Tsjvalkofsky en de gezant van Polen te Praag gisteren nota's ge wisseld, waarbij de Poolsch-Tsjecho Slnvaaksche grenskwestie definitief wo: .it geregeld. Gemengde grenscommissies zullen de nieuwe grenslijn aangeven. De werkzaam heden der commissies moeten in Silezië voor 15 November en in Slowakije voor 30 Novem ber geëindigd zijn, waarna de nieuwe grenzen direct door troepen zullen worden bezet. Korter leertijd om meer arbeids krachten te krijgen. Twee jaar school volgens dr. Ley lang genoeg. De rijksleider van het Duitsche Ar beidsfront, dr. Ley, heeft verklaard, dat een vierjarige leertijd onder tegenwoordige omstandigheden een luxe is, welke het Rijk zich niet kan veroorloven. Hij voegde hieraan toe, dat de leertijd moet beginnen met het achtste schooljaar en niet langer dan twee jaren moet duren, hetgeen in staat zou stellen in zeer korten tijd een zoo groot mogelijk aantal arbeidskrachten ten dienste van het Duitsche bedrijfsleven te stellen. Meer dan anderhalf millioen arbeiders en bedienden zullen aldus ter beschikking komen van handel en* industrie. De laatste reserves aan arbeidskrachten zijn reeds sedert lang uitgeput. Wij moeten thans de reserves mobili- seeren, die zich in de arbeiders zeiven bevin den.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9