Hef A.V.R.O:-Tournooi PERRIEUX HET SPORTGESPREK Onze Indische Luchtpostbrief. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 HA" ARC EM'S DAGBCADX. SCHAKEN Dr. Aljechin over de kansen. „Dit A.V.R.O.-tournooi is een belangrijk ex periment", zei de wereldkampioen Dr. Aljechin, tegen een verslaggever van het A.N.P. in een bijeenkomst in het Carltonhotel te Amsterdam, waarbij ook Flohr, Reshevsky, Fine en Keres aanwezig waren; „nog nimmer is tijdens een tournooi in verschillende steden gespeeld; dit reizen en trekken zou misschien voor de verte genwoordigers van een oudere generatie als Ca- pablanca en ik, wel eens een nadeel kunnen be- teekenen. Overigens, tijdens de tweekamp met Dr. Euwe heb ik genoeg door Nederland ge reisd; omgeving en plaatsen ken ik nu heusch wel. En wat de kansen betreft? Alle deelnemers hebben m.i. gelijke kansen; de beslissing zal pas tegen het einde vallen. Een prognose is niet op te maken. De bezetting van het tournooi is bui tengewoon sterk; ik zou niet weten, hoe men de KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. OVERZICHT SENIORENAFDEELING. In de eerste klasse werd Haarlem 2—N. Flora 2 afgelast. Haarlem 2 ging naar Meerlebosch en verloor met 3—1, wat den gasten deerlijk egengevallen moet zijn. Palvu speelde 11 te gen Watervliet 1. Animo-Ready behaalde haar derde overwin ning en wel op O. K. 4 met 6—2. Het blijft een geduchte concurrente van Aurora. Dat belooft wat voor a.s. Zondag als Aurora naar A. Ready gaat. In de 2e klasse wist S. V. 3 één puntje op Meerlebosch 2 te veroveren (11). O. K. 5 blijft mededingen naar de eerste plaats door Aurora 3 met 4—2 te verslaan. De strijd Zwaluwen 1— Aurora 2 werd een 42 overwinning voor de bezoekers. In de 3e klasse A blijft Oosthoek 1 ongesla gen aan de spits; Animo-Ready 3 werd met 3-0 verslagen. Aurora 4-Palvu 2 verdeelden de puntjes (3-3) Watervliet 2 won met 7—2 van O. K. 7. In 3 B wist Oosthoek 1 te winnen van Auro ra 5 en wel 10. Patrimonium en Meerlebosch 3 verdeelden de puntjes (33). RANGLIJSTJES EERSTE KLASSE: Dr. A. ALJECHIN. kwaliteit nog had kunnen opvoeren. Hoogstens zijn er nog een twee of drie spelers in de wereld, die ongeveer of bijna op gelijke hoogte staan als het achttal van het A.V.R.O.-tournooi, maar dan was het tournooi nog grooter geworden. Doch zeker is het, dat er geen sterkere spelers dan deze deelnemers zijn". De verslaggever brengt de kwestie, dat Dr. Euwe waarschijnlijk zijn partijen te Amsterdam zal spelen, als de andere deelnemers in de pro vincie zijn, ter sprake. „Officieel is deze aangelegenheid nog niet ter sprake gebracht", zei Aljechin. „Maar ik sta op het standpunt, dat de laatste drie ronden niet gescheiden mogen worden gespeeld. En ik zie niet in, waarom Dr. Euwe de twaalfde ronde niet in Den Haag en de dertiende niet te Leiden zou kunnen spelen. Bij de veertiende ronde zijn natuurlijk alle deelnemers weer bij elkaar, om dat dan de hoofdstad weer het terrein van den strijd is." Een verklaring omtrent de situatie, welke in zake het wereldkampioenschap ontstaan is, in verband met het terugtrekken van Flohr, wilde Aljechin op het oogenblik niet afleggen. „Er zijn nog besprekingen gaande met de V.R.O. met betrekking tot het feit, in hoeverre de winnaar van het tournooi het recht heeft, den wereldkampioen uit te dagen. Binnenkort mag men hieromtrent nadere bijzonderheden tege moet zien". Op een vraag, wat Aljechin in de laatste maan den gedaan heeft, vertelde de wereldkampioen, dat hij o.a. een boek over schaken geschreven heeft, dat in December a.s. te Londen zal ver schijnen. „Buitengewoon jammer", riep Keres, „waarom het boek niet vóór het A.V.R.O.-tournooi uitge geven? Daar hadden wij nog wat uit kunnen leeren!" „Ik heb de eerste drukproeven bij mij", repli ceerde Aljechin, „die kun je met genoegen le zen!" „En er de fouten uit halen", merkte Keres on deugend op. E::i wereldreis. „Na het A.V.R.O.-tournooi ga ik op reis", ze Aljechin, „acht maanden buiten Europa. Zuid- Amerika is mijn doel; ik hoop op 1 Juli 1939 in Buenos Aires te zijn voor het F.I.D.E.-lan- dentournooi. Ik zal voor het Frans che team spe len. Het is jammer", zoo eindigde Aljechin, „dat Nederland niet te Buenos Aires zal mee spelen. Het sterke Hollandsche schaakleven mag daar toch eigenlijk niet ontbreken". IJSHOCKEY. DEN HAAG—BERLIJN (2—2). Woensdagavond heeft H.H.IJ.C. op de Haag- sche Kunstijsbaan een ijshockey wedstrijd tegen een sterke Berlijnsche ploeg gespeeld. De resul taten der drie speeltijden waren 11, 10, 01. De uitslag werd dus een 2—2 gelijk spel. VOETBAL. ENGELSCHE—SCHOTSCHE LEAGUE (3—1). Uit Wolverhampton: Op het terrein van de Wolverhampton Wanderers is Woensdagmiddag vcor 30.000 toeschouwers de voetbalwedstrijd tusschen de elftallen van de Engelsche en de Schotsche League gespeeld. De toeschouwers hebben van een snellen wed strijd kunnen genieten, waarin prachtig werd ge voetbald en waarin de Engelschen meestal licht in de meerderheid waren. Vóór de rust zorgden de linksbuiten en de linksbinnen, resp. Boyes en de nieuweling Dix, er voor, dat Engeland met een 20 voorsprong aan de tweede helft kon beginnen, In de tweede helft wist Dix nogmaals te sco ren; de vermaarde Tommy Walker die rechts binnen speelde, redde de Schotsche eer door een strafschop onhoudbaar in te schieten. (31). Door deze overwinning heeft de Engelsche ploeg zich van de eerste plaats in het tournooi om het inter-leaguekampioenschap verzekerd, wel zeer vroeg in het seizoen dus. POSTDUIVEN. TENTOONSTELLING De Haarlemsche Bond van Postduivenliefhcb bers houdt op 17 en 18 December zijn jaarlijk sche tentoonstelling in het gebouw „Flora" aan de President Steynstraat. COGNAC 3A«50 IEUX CLIGEc .75.425.475.5.25. 5.75 (Adv. Ingez. Med.) gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. A. Ready 3 3 0 0 6 173 2.— Aurora 4 4 0 0 8 17—4 2.— O. K. 4 4 2 1 1 5 17—5 1.25 Watervliet 3 1 1 1 3 4—6 1.— Palvu 3 1 1 1 3 7—9 1.— S. Flora 2 5 2 0 3 4 15—21 0.80 Haarlem 2 2 1 1 1 4—6 0.50 Meerlebosch 5 1 0 4 2 5—13 0.40 T. H. B. 2 3 0 0 3 0 4—13 0.— TWEEDE KLASSE: Aurora 2 5 5 0 0 10 20—8 2.— O. K. 5 4 3 0 1 6 14—6 1.50 Zwaluwen 3 2 0 1 4 12—9 1.33 Meerlebosch 2 6 2 1 3 5 9—19 0.83 A. Ready 2 4 1 1 2 3 11—7 0.75 Haarlem 3 2 0 1 1 1 2—11 0.50 Aurora 3 5 1 0 4 2 16—15 0.40 S. V. 3 3 0 1 2 1 1—10 0.33 DERDE KLASSE A: Oosthoek 1 4 4 0 0 8 283 2.— A. Ready 3 4 3 0 1 6 11—3 1.50 Palvu 2 4 2 1 1 5 10—8 1.25 O. K. 7 2 1 0 1 2 4—7 1.— Watervliet 2 4 2 0 2 4 10—13 1.— T. H. B. 3 3 1 0 2 2 118 0.67 Aurora 4 5 0 1 4 1 7—23 0.20 S. V. 4 2 0 0 2 0 1—8 0.— DERDE KLASSE B: O. K. 6 4 4 0 0 8 196 2.— Oosthoek 2 3 3 0 0 6 19—3 2.— Patrimonium 3 1 1 1 3 10—15 1.— Zwaluwen 2 3 1 0 2 2 7—10 0.67 Meerlebosch 3 3 0 1 2 1 5—10 0.33 Aurora 5 4 0 0 4 0 7_13 0.— OVERZICHT ADSPIRANTENAFDEELING Haarlem a wist in de le klasse haar leiden de plaats te behouden. O.K. a moest het on derspit tegen haar concurrente delven en ver loor tnet 61. Animo-Ready verdeelde met Patrimonium de punten; de uitslag was 0—0. In de 2e klasse wist Haarlem b op 't kantje af te winnen met 10 van O. K. b, dat nu ste vig onderaan staat. Meerlebosch a moest het tegen S. V. a afleg gen en verloor met 32. Aurora—Meerlebosch b had tot resultaat, dat Meerlebosch b met 8—0 verslagen werd. RANGLIJSTJES EERSTE KLASSE: gesi j.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Haarlem a 4 4 0 0 8 54—1 2.— O. K. a 3 2 0 1 4 11—6 1.33 Onder Ons 4 2 0 2 4 6—17 1.— A. Ready 3 0 1 2 1 1—24 0.33 Patrimonium 4 0 1 3 1 2—26 0.25 TWEEDE KLASSE: T. H. B. 4 3 1 0 7 17—5 1.75 S. V. a 4 3 0 1 6 17—5 1.50 Watervliet 3 1 1 1 3 6—10 1.— Meerlebosch a 3 1 0 2 2 4—5 0.67 Haarlem b 3 1 0 2 2 2—4 0.67 O. K. b 3 0 0 3 0 0—17 0.— DERDE KLASSE: Aurora 5 5 0 0 10 33—1 2.— Meerlebosch b 4 3 0 1 6 15—11 1.50 E. H. S. 2 1 1 0 3 3—1 1.50 Haarlem c 2 1 0 1 2 4—8 1.— S. V. b 2 0 1 1 1 2—3 0.50 O. K. c 3 0 0 3 0 1—12 0.00 Meerlebosch C 4 0 0 4 0 2—24 0.00 WIELRIJDEN. ACHILLES. In de door Achilles gehouden vergadering had de huldiging plaats van den kampioen op den korten afstand P. Duyns. Nadat de voorzitter hem had gecomplimen teerd, werd de avond verder gezellig doorge bracht. Ook de winnaar bij de C-klassers en de Juniores P. Wesselman had een flink applaus in ontvangst te nemen. Zondag a.s. nemen verscheidene juniores deel aan den open wegwedstrijd, uitgeschreven door „De Germaan". Daar dit de laatste open rit van dit seizoen is, ligt het in de bedoeling, dat alle leden en donateurs deze jonge renners zullen vergezellen om hen aan te moedigen. Men ver trekt te half twaalf van de Amsterdam sche poort. JAARFEEST „DE JONGE KAMPIOEN". Bovengenoemde vereeniging vierde haar 4de jaarfeest in het gebouw „St. Bavo". De heer J. van Gennep, voorzitter, opende den feestavond met een kort welkomstwoord. De heer Martin van Delden wist met de lach- revue „Geniet van het volle leven!" spoedig de ware feeststemming in de zaal te brengen. De heeren Henk Smal en Leo van Norde, de be kende artisten, deden de aanwezigen dikwijls schudden van het lachen. Alles werd opgeluisterd door de muziek van „The Marinucci's", onder leiding van den heer J. Hoogendoorn. De avond werd besloten met een bal. Tot 2 uur bleef men bij elkaar. VAN DE WEEK R. de Boer. Over korfbal. De heer R. de Boer, de enthousiaste voor zitter van den Haarl. Korfbal Bond, begon ons gesprek met een vraa-g, waarop hij zelf het antwoord liet volgen. „Waarom is de publieke belangstelling bij korfbalwedstrijden zoo gering? De hoofd oorzaak is m.i., dat zoo weinigen bekend zijn met de regels en de finesses van het spel. Maar al te dikwijls wordt beweerd, dat korf bal geen kijkspel is, doch hoe is het dan te verklaren, dat zij. die zich in deze sport heb ben ingeleefd en ook talrijke oud-beoefena ren, steeds de matches blijven bezoeken en het verloop van den strijd in spanning volgen? Trouwens ook de demonstraties ter gelegenheid van de Sportweek vielen zeer in den smaak; menig een, die op deze wijze toevallig kennis met onze sport maakte, was aangenaam verrast en liet het niet bij deze eerste kennismaking. Doch het feit, dat korfbal niet het groo- te aantal bezoekers trekt, dat bij andere sportwedstrijden aanwezig is, heeft ook zijn goede zijde. Daardoor blijven wij voor exces sen gespaard; gevallen van spelverruwing komen hier practisch niet voor, mede dank zij het goede scheidsrechterscox-ps, waarover wij beschikken. Aan de opleiding van scheidsrechters wordt veel zorg besteed; onze secretaris, de heer Lohuizen, heeft het vorig jaar een cursus van acht lessen gehouden en er is tevens een examen ingesteld, zoodat er thaxxs ook gedi plomeerde arbiters zijn." „Hoe staat het met den groei van den Haarl. Korfbal Bond?" „Na voetbal wordt korfbal in ons rayon het meest beoefend; Haarlem is een bolwerk van den Ned. Bond en de H. K. B. is grooter dan de Noord-Hollandsche K. B., die toch een veel ruimer gebied bestrijkt. Terwijl er eenige plaatsen in ons land zijn, waar de beoefening van korfbal een lichte achteruitgang ver toont, zooals b.v. in Amsterdam, waar de ter rein-kwestie veel moeilijkheden oplevert, valt er in Haarlem een groei te constateeren! In het seizoen 1935—'36 bedroeg het leden tal van onzen Bond 694 seniores en 60 adspi- ranten. Thans is het aantal seniores onge veer gelijk, doch er zijn niet minder dan 20 adspiranten-twaalf tallen." „Waaraan is deze vooruitgang toe te schrijven?" „Aan de zeer intensieve campagne, sinds 1935—'36 door het bestuur gevoerd. In den zomer van 1936 zijn wij met schoolkorfbal be gonnen, in denzelfden geest, zooals de H. V. B. schoolvoetbalwedstrijden uitschrijft. Het is echter veel moeilijker met 6 jongens en 6 meisjes een korfbalteam te vormen dan met 11 jongens een voetbalploeg. Immers bijna elke Hollandsche jongen kan een beetje voet ballen. maar de elementaire begrippen van het korfbal (zooals: niet loopen met den bal) moeten eerst geleerd worden, alvorens men de sport eenigszins volgens de regels kan beoefenen. Om dit doel te bereiken hebben wij, na een verzoek om medewerking aan het Gemeente bestuur en aan de onderwijzers, oefenmid dagen georganiseerd. Dank zij de paedagogi- sche capaciteiten van den heer Wiegmink (een bekende op speeltuingebied) en den heer Fabel, alsmede van de dames Ligtvoet en Lohuizen, werden er goede resultaten ge boekt. Deze oefenmiddagen werden druk bezocht, waarvan ook de vereenigingen profiteerden want vele jongens en meisjes werden lid van een club. Zoo heeft „Haarlem", dat 25 jaar bestaat en eertijds moeite had om adspiran- ten te krijgen, thans de sterkste adspiranten- afdeeling in onzen Bond. Ook door het school korfbal-tournooi gingen vele jongeren tot geregelde beoefening van het spel in club verband over." „Hoe groot was het aantal twaalftallen in dit tournooi?" „In Haarlem waren er acht ploegen van de partij, maar Velsen boekte een veel grooter succes; dank zij de deskundige leiding van den leeraar M. O., den heer Blaauw namen vijftien twaalftallen aan de wedstrijden deel." „Hoe komt het, dat onze stad geen eerste klasser telt?" „Dat is het gevolg van het feit, dat men hier te laat met het adspiranten-korfbal is begonnen. Vx-oeger waren de beginnelingen gemiddeld 16 jaar; het was erg moeilijk, de spelers en speelsters op dien leeftijd eenzelf den stijl bij te brengen en hen tot een team- eenheid op te leiden. De Nederlandsche Kampioensclub Blauw Wit heeft de waarde van een sterke adspi ran ten-af deeling al lang geleden ingezien; het twaalftal, dat den landstitel veroverde, bestond bijna geheel uit adspiranten, wier spel volkomen op elkaar was ingesteld. De Haarlemsche clubs volgen nu dit goede voorbeeld; zoo heeft Oosterkwartier, kam pioen van de tweede klasse van den K. N. K. B., thans 10 twaalftallen, waarvan er 7 in den Haarlemschen Bond spelen. Terwijl er eenige jaren geleden geen twee- de-klassers in het Haarlemsche rayon waren, hebben we er thans drie, n.l. Oosterkwartier, Sport Vereent en T. H. B.; we mogen gegron de hoop koesteren, dat Oosterkwartier eer lang het eerste-klasseschap verovert. Alles bijeen genomen kan het Bestuur van den Haarl. Korfbalbond over den gang van zaken in dit rayon meer dan tevreden zijn." BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3e KLASSE KLEIN-BILJART KADER. Dit kampioenschap, alsmede het 1ste dito, wordt ditmaal in verband met het 20-jarig bestaan van de Haarlemsche biljartclub „Ü.E.S." op 1 Januari e.k„ door deze vereeni ging in haar clublokaal, café-restaarant ,,'t Bolwerk" georganiseerd. De inschrijving sluit op 10 November; d< eventueel© voor wed - strijden moeten uiterlijk op 25 November ge ëindigd zijn. De eindstrijd met de 8 geplaatste spelers heeft plaats op 9. 10 en 11 December; naar wij vernemen, zullen uit Haarlem ver scheidene spelers zich hiervoor aanmelden bij het bestuur van den Ned. Biljartbond. DRAISI C (Adv. Ingez. Med.) ZWEMMEN DE WATERRATTEN. Zaterdag 5 November a.s. organiseert de H.Z. «n P.C. ,De Waterratten" een dansavond in de Dansschool Schroder. Medewerking wordt ver leend door „The Moonlight Serennders". Op dezen avond zullen de drie dameszeven tallen en het derde heerenz.evental, die in den afgeloopen zomer het kampioenschap behaald hebben, gehuldigd worden. Een regent voor den rechter. —Pest- bestrijding en malaria-explosie. De ontwikkeling van Zuid-Sumatra. Onze Indische E-correspondent schrijft ons uit Batavia: Er is op het oogenblik tegen den vroegeren regent van Bodjonegoro een belangrijke rechtszaak aanhangig, welke ook in Javaan- sche kringen groote aandacht trekt. De Raad van Justitie te Soerabaja heeft namelijk een groote fraudezaak in onderzoek genomen, waaruit bij de verhooren der getuigen en van den beklaagde reeds is gebleken, dat hier langen tijd misbruik van macht is gemaakt, die ernstige bestraffing vereischt. Zonder op een beoordeeling' van het vonnis, dat over enkele dagen zal geveld worden, vooruit te loopen, is deze vervolging van Javaansche zijde aangegrepen om daaraan enkele be schouwingen vast te knoopen, die zeker de moeite van het kennisnemen waard zijn. Dat de Regeering hier ten volle in haar recht is om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen en verdere toegeef lij kheid niet te dulden, is zeker te aanvaarden. Er kwamen onder het regentencorps, dat den bijna on- schendbaren band vormt tusschen het Euro- peesch bestuur en de Inlandsche bevolking, reeds herhaaldelijk fraudes voor, die aan dit corps als keurcorps groote afbreuk deden. Als basis van het binnenlandsch gezag mag men toch verwachten een volkomen betrouwbaar heid en hooge moraliteit. Maar van den anderen kant is het Inland sche volkswezen nog in een zóó volkomen anderen staat van ontwikkeling dan het Euro- peesche, dat een herhaalde en openlijke klei neering van den persoon van een Regent voor zijn rechters, een groote ontgoocheling moet brengen voor bepaalde weinig ontwikkelde lagen der bevolking en dat zijn er zeer groote die den Regent dikwijls bijna als een god vereeren. Die godheid wordt thans van zijn voetstuk gesleept en het aureool, dat óm hem hing als vertegenwoordiger van het hoogste gezag onder de inlanders op aan- wijzigingen van het Europeesch Nederlandsch bestuur, moet onvermijdelijk verbleeken. De positie der Inlandsche vorsten. Daarom zullen dergelijke vervolgingen vol gens deze Javaansche kringen In het openbaar niet veel herhaald mogen worden. Wel is het geboden, om bij knoeierijen op financieel ge bied niet meer zoo lang als vroeger te aarze len of slechts administratieve straffen uit te deelen, maar dadelijk zonder lankmoedigheid ontslag te laten volgen: Dan wordt voor het gewone volk althans het corps der Regenten in naam als keurcorps behouden. Als de Re geering daarenboven aanwijzingen geeft om, ook al behoort een overdadige levenswijze nu eenmaal tot de attributen van een Oostersch vorst, niet maar overal den Grooten Mijn heer uit te hangen, doch een voornamen een voud te beti-achten, dan zullen ongetwijfeld fraudes minder voorkomen, omdat deze an derzijds in de hand worden gewerkt doordat de tering niet naar de nering gezet wordt. Ook de velen, die daax*van op een bijzondere wijze profiteeren, treft een verwijt. Ander zijds heeft de crisistijd evenzeer voor de regen ten salarisverlagingen gebracht, doch weinig vermindering van verplichting, eerder een vermeerdering daarvan doordat vele behoef tige familieleden op hen terugvielen. Kiezen tusschen twee kwaden. Een dezer dagen kwam het verontrustend bericht hier binnen, dat de Resident van Priangan besloten had niet verder de woning verbetering ter bestrijding van de pest ten uitvoer te leggen, omdat die woningverbete ring-telkenmale blijkt gevolgd te worden door een hevige malaria-explosie. Om het binnen dringen van malaria op de Bandoengsche hoogvlakte, die daarvan tot nu toe volkomen vrij was, te vermijden, moest men hier tus schen twee kwaden waarvan het eene dan nog door het vaccin vaix Dr. Otten sterk was beteugeld kiezen. Het is begrijpelijk, dat deze beslissing van den Resident eenige ontsteltenis heeft teweeg gebracht en in de medische wereld dadelijk de noodige hypothesen zijn geuit omtrent de oor zaken van het samengaan van malaria en pestbestrijding. In een daartoe belegde verga dering te Bandoeng is besloten om hiernaar een diepgaand onderzoek in te stellen, daar gebleken is, dat soms de malariamuskiet niet voorkwam in streken, vóórdat de woningver betering was begonnen, maar daarna wel. De voorloopige onderzoekingen hebben tot de conclusie geleid, dat de oorzaak van de explosie waarschijnlijk in de nieuwe huizen zélf moet worden gezocht, die meer voor de malariamuskieten open staan. Zoo was ex- vroeger in de oude huizen zelfs geen uitlaat voor rook van het keukentje, doch trok deze door de dakspanten naar buiten, waardoor het geheele huis doortrokken werd van den scher pen rook; thans zijn de huizen luchtig en met een afzonderlijke keuken gebouwd en de ma lariamuskiet heeft vx-ijen toegang. Toch is deze conclusie nog niet in alle op zichten door de feiten bevestigd, maar de aan dacht is er nu op gevestigd en het onderzoek is gaande. Het gaat thans om den strijd tegen de pestrat en de malariamuskiet, en de keuze zal moeilijk zijn. Leven in de Lampongs. Na de openlegging van Sumatra door een uitgebreid wegenplan, vult men er thans uit de overbevolking van Java de dunne bevolking aan en is het proces van ontginning door de bewoners begonnen. Eerst als deze voldoende levenskracht zal blijken te bezitten, zullen deze gebieden doorloopend door het overschot der bevolking op Java kunnen worden bevolkt en deze levenskracht zal haar geschonken worden als de uitgebreide bevloeiïngswerkeix eenmaal tot stand zullen zijn gekomen. Dat er reeds welvaart is, blijkt hieruit, dat reeds thans het aantal geldzendingen stijgt van de kolonisten in de Lampongs van Zuid-Sumatra naar de achtergeblevenen op Java en dit geld is reeds overgespaard geld. Op een onlangs ondernomen reis naar deze streken heeft de Directeur van Verkeer en Waterstaat kunnen constateeren, dat boven dien de oorspronkelijke bevolking van de Lam pongs zeer goed met de-nieuwe kolonisten kan opschieten. Trouwens, de speciaal voor peper geschikte gronden blijven voor de autochtone bevolking gereserveerd, zoodat men elkaar niet in de wielen rijdt. Ook de lands kolenmijnen in Sumatra maken een goeden tijd door. Zoo vertoont deze land- stx-eek in alle opzichten duidelijke teekenen van opkomst. (Nadruk verboden DAMMEN. HAARL. DAMCLUB „KIJK UIT". Competitie eerste tiental: GoetsHendriks 11 BogaardVink 02 2de tiental: WarmerdamRooden 20 VerwaalFiset 02 MastenbroekBakker 02 DikkeboomKaandorp 1 20 VOORWEDSTRIJDEN MEESTERTITEL. Maandagavond werd voor den voorwedstrijd om den meestertitel (district Noord-Holland) een partij gespeeld tusschen P. H Meure (Haar lemsche Damclub) en H. Laros (Damclub „IJmuiden"), welke partij door laatstgenoemde werd gewonnen. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Voor bovengenoemde wedstrijden werden Maandagavond de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: G. Bakker wint van J. B. Slui ter Jr., D. Schrijnemakers remise met M. van Leeuwen: K. Olij remise met H. van Lunenburg Jr., G. Bakker remise met M van Leeuwen; Ph. G. Amelung Jr. wint van J. W. van Dartelen. Eerste klasse: L. Kisch wint van J. A. E. Eist- geest; A. Miedema wint van J. Kuntze; I. Ra- vensbergen remise met P L. Schrijnemakers; Th. Tolenaars wint van A. Smit. Tweede klasse: J. H. Spoor wint van J. Hel- mer; O. T. Glaser wint van J. J. Koren; J. J. Koren wint van W. Jonkhof: Y. Boterbloem re mise met J. Merts; H. A. Hoddenbach wint van C. B. de Laat; Th. Weyland wint van J. M- Rutgers. Derde klasse: A. J. Verwoerdt wint van G. J. Steenkist; A. Philippo wint van G. van Es; J. Piek wint van J. H. Lenaerts; G. de la Rie re mise met J. J. Salm. j RIJNO Sap van de tomaat, geeft gezondheid in 't kwadraat! Mij. „DE BETUWE" TIEL* (Adv. Ingeé. Med.) /CUEEP/ 'TJIIMINl HOLLAND—AMERIKA LIJN Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver 1 v. Lnd. Statendam 1 v. Newport n. Rotterdam. Lochgoil, Rott. n. Vancr. 1 v. Bermuda. Bilderdijk 2 v. Rott. n. New-Orleans. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (thuisreis) 2 v. Aden. Zuiderkerk 2 v. Japan te Rotterdam. Gaasterkerk (thuisreis) 1 v. Kobe. Serooskerk (uitreis) 1, 60 m. Z.W. v. Niton. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk, 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Jagersfontein 2 v. Beira n. Rotterdam. Randfontein (uitr.) 2 te Antwerpen. Bloemfontein (uitr.) 2 v. Hamburg te Antw. Boschfontein (thuisr.) vertr. 3 (n.m.) van Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk 2 v. Amsterd. n. West-Afrika. Jaarstroom 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Reggestroom (thuisreis) 2 te Havre. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Breda, Amst, n. Chili 1 van Cristobal. Van Rensselaer, Amst. n. Barbados 2 v. Dover. Simon Bolivar, Barbados n. Amst. p. 2 Flores. Berenice 1 van Barbados te La Guayra. Fauna 2 v. Volo te Thessaloniki. Merope 2 v. Messina te Palermo. Saturnus Bourgas n. Antwerpen 2 v. Algiers. Triton 1 v. Derindje te Tunis. Tiberius 2 v. Tunis te Alexandrië. Breda, Amsterdam n. Chili 31 te Cristobal. Ajax 2 van Danzig te Amsterdam. Ariadne 1 van Rotterdam te Tunis. Aurora 2 van Palex-mo te Amstei-dam. Orpheus 1 van Vigo naar Amsterdam. Poseidon l van Bari naar Algiers. Trajanus 1 van Beyrouth te Stamboul. Vesta Levant n. Amst. p. 2 Ouessant. Vulcanus 2 van Venetië te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland (uitreis) 29 van Santos. MEYER EN CO/S SCHEEPVRT. MIJ. City of Bagdad, Saigon n. Rott. p. 1 Ouess. Calchas Japan n. Rotterdam 2 Penang. Bellerophon Rott. n. Japan 1 van Penang. Alcinous Amsterdam n. Java, 2 van Suez. Radnorshire 1 van Kobe n. Amsterdam. Glenogle Dairen n. Rott. 31 te Singapore. Perseus Japan n. Rotterdam via Londen 1, 360 m. Z. van Land's End. Polydorus Batavia n. Amsterdam 1, 375 m. v. Land's End. Glenfinlas, Dairen n. Rotterdam via Londen 1, 10 mijl O. van Portland. Phrontis, Batavia n. Hamburg 1 v. Londen. Antilochus, Rott. n. Japan p. 2 Gibraltar. City of Oran, Dairen n. Rott. 2 v. Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera 2 v. Rotterdam n. Batavia. Sitoebondo (uitr.) p. 2 Gibraltar. Tosari (thuisreis) p. 2 Perim. Kedoe (thuisreis) p. 2 Finisterre. Kota Agoeng 2 v. Rotterdam te Batavia. Sibajak 2 v. Batavia n. Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisreis) 1 v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (thuisr.) 2 van Colombo J. P. Coen (uitreis) p. 31 Gibraltar. Poelau Roebiah (uitr.) 2 v. Port Said.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10