KREYMBORG TANDHEELK. INSTITUUT Amsterdamsche Aspecten. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 HAASLE M'S DAGBLAD 3 Geen R.A. l.-fentoonstelling in 1939 Naar wij vernemen is in een Woens dagmiddag te Amsterdam gehouden ver gadering van dc Verceniging Rijwiel en Automobielindustrie (R.A.I.) beslo ten in het begin van 1939 geen R.A.I.- tcntoonstelling te houden. Het besluit werd mei groote meerder heid van stemmen genomen. „Benzinebelasting nog de slechtste niet." DE HEER PETRUS BLUMBERGER VERLAAT HET MINISTERIE VAN KOLONIëN. De heer J. Th. Petrus Blumberger, oud-Ned. Indisch bestuursambtenaar hoofd der afdeeling kabinet van het ministerie van Koloniën, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1939, bij ministerieele beschikking eervol ontheven van zijn tijdelijke tewerkstelling bij het departement, onder dankbetuiging voor de vele door hem ge durende een reeks van jaren bij dat departe ment bewezen diensten. Ossche tewerkgesteld en staakten korten tijd. Maandag jl hadden werkloozen uit de ge meente Oss, tewerkgesteld bij de werkverschaf fing aan de Maas-verbetering, den arbeid neer gelegd, omdat zij van oordeel waren, dat de ge stelde tarieven door hen niet konden worden verdiend. De leiding van het werkkamp en de rijksinspectie voor de werkverschaffing waren echter niet bereid deze tarieven te verhoogen, omdat arbeiders uit andere gemeenten zonder al te groote inspanning het gestelde loon konden halen en zelfs daarboven uit gingen. Aan de werkloozen uit Oss werd namens den minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat onder die omstandigheden de werkgelegenheid voor hen open bleef en zij noch van de gemeen te noch van het armbestuur eenigen steun zou den ontvangen Woensdagmiddag zijn alle arbeiders wederom op gewone wijze aan het werk gegaan. DERDE EEUWFEEST VAN DEN AMSTERDAMSCHEN STADSSCHOUWBURG. Dit jaar is het drie eeuwen geleden, dat te Amsterdam de eerste schouwburg werd ge opend. Teneinde dit feit te herdenken, heeft zich een uitvoerend comité gevormd. Een herdenkingsvoorstelling zal worden gegeven op 1 December a.s. Zij zal bestaan uit een geheel Nederlandsch programma, dat door de N.V. „Het Nederlandsch Tooneel,, zal worden verzorgd. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag één uur is het zeven jarig dochtertje van den tuinman Rijvers te Princenhage door een personenauto, bestuurd door dr. M. uit Etten, aangereden en op slag gedood. Ernstig ongeluk bij werk verschaffing. Arbeider zwaar gewond. Woensdagmiddag heeft zich bij de werk verschaffing voor de normalisatie van de rivier de Aa nabij Beek en Donk een ernstig ongeluk voorgedaan. De 29-jarige C. Leemheers uit Den Bosch zou behulpzaam zijn bij het omver halen van een boom. Toen hij zich wilde verwijderen, struikelde hij echter. De man viel en kreeg de zware takken van den neerstortenden boom op het lichaam. Het slachtoffer liep ernstige in- en uitwendige verwondingen op. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD - TELEFOON 16726 Spreekuren iederen morgen 9—12. lederen middag van IV*4, behalve VRIJDAG en ZATERDAG. AVONDSPREEKUUR DINSDAG en DONDERDAG van 79. GEHEEL GEBIT pUta^repenken BEKENDE LAGE TARIEVIN (Adv. Ingez. Med.) Algemeene richting van het regeeringsbeleid. De regeering kenschetst in haar antwoord op de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer haar beleid als volgt: Het kabinet staat zoo na als voor een po litiek voor in Christelijk-nationalen zin. Chris telijk in dien positieven zin, dat het Gods wet tot richtsnoer voor zijn beleid wenscht te ne men, nationaal, doordat het met eerbiediging van een inderdaad groote verscheidenheid van schakeeringen op geestelijk terrein en van de rechtmatige vrijheden des volks op dien Christelijken grondslag samenbinding en samenwerking wil brengen en zoo het al gemeen welzijn bevorderen. Economisch wordt gestreefd naar bevor dering der volkswelvaart, waarbij, nu zoowel als vroeger geen enkel middel, dat aan dat doel dienstbaar wordt geacht, van te voren uitgesloten mag worden. De sociale werkzaamheid blijft ten deele in nauwe samenwerking met de economische politiek, allereerst gericht op een doelmatige bestrijding van de werkloosheid. De internationale toestand noopt nog altijd tot uitvoerihg van de plannen voor verster king van de landsverdediging. De voornemens tot verbetering van de uitrusting van de land macht en de voltooiing van de marineplannen behooren. zoo eenigszins mogelijk, in versneld tempo te worden uitgevoerd. Inzake het financieel beieid mag het herstel van het budgetair evenwicht geen oogenblik uit het oog worden verloren, omdat alle an dere voorzieningen van staatswege op den duur anders gevaar loopen niet te kunnen worden in stand gehouden. Wat het buitenlandsch beleid aangaat, is onjuist de gedachte alsof de regeering het zou willen doen voorkomen, dat Nederland nog steeds voert en moet voeren de oude neutra liteitspolitiek. Daartegenover merkt zij op. dat in hare uitlatingen niet sprake is van terug keer tot een neutraliteitspolitiek, maar tot de zelfstandigheidspolitiek. Oordeel van minister De Wilde. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffing van het bijzon der invoerrecht op benzine, wordt naar aan leiding van de beschouwingen van twee groe pen van leden over stimuleering van het benzineverbruik door verlaging van de belas ting opgemerkt, dat de achtereenvolgende verhoogingen die de benzinebelasting hier te lande heeft ondergaan, de opbrengst vrijwel evenredig hebben doen klimmen, een scherpe wijziging in de curve van het motorverkeer deed zich hierbij niet voor. Van een verlaging van den belastingdruk is dan ook omgekeerd stellig niet een zoo snelle en omvangrijke ge- bruiksvermeerdering te verwachten, dat deze een compensatie zou opleveren, die het offer, door de schatkist gebracht, zou goedmaken of ook maar eenigermate rechtvaardigen. Aan een plotseling sterke toeneming van het ben- zinemotorverkeer zouden trouwens mede niet te onderschatten nadeelen verbonden zijn. De voorgestelde verlenging van den wer kingsduur der benzinebelasting is gelijk aan die welke voor de omzetbelasting was voor gesteld en is aanvaard. Van beide heffingen is in redelijkheid niet te voorzien, dat 's rijks schatkist de opbrengst er van eerder kan mis sen. Mocht deze onderstelling te pessimistisch blijken, dan zal de verlenging natuurlijk niet beletten, tusschentijds tot verlaging of af schaffing over te gaan. Vooralsnog wil het den minister echter toeschijnen, dat de benzine belasting van de op het motorverkeer druk kende heffingen nog de slechtste niet is. Op grond van een en ander meent hij dan ook de voorgedragen verlenging met vijf jaar te moe ten handhaven. Chr. Democratische Unie. In de te Zwolle gehouden vergadering van de Christelijk Democratische Unie is een nieuw candidaatsstellingsreglement voor de Kamer verkiezing vastgesteld. In verband met de inwerkingtreding van de nieuwe partij-statuten op 1 Januari j.l. werd een geheel nieuw algemeen bestuur, alsmede een nieuwe Unieraad en een nieuwe jeugd raad benoemd. Het algemeen bestuur is thans als volgt sa mengesteld: R. van der Brug, Gouda, voorzit ter: J. Coenraadts, Utrecht, secretaris: L. P. du Bois, Amsterdam, penningmeester; J. Janze, Den Haag; I. de Jong, Utrecht; H. Steketee, Den Haag; A. D. Veenhoff, Groningen; G Eb- beling, Rotterdam; J. F. K. A. P. Filius, Ter- neuzen; G. Schaafsma, Haarlem; S. Noordhof. Zwolle. Dit bestuur zal met elf provinciale vertegenwoordigers worden uitgebreid. De Unieraad bestaat thans uit de heeren R. van der Brug, Gouda; mr. F. Heemskerk, Bus- sum; M. Kramer, Leeuwarden; J. Janze. Den Haag. S. Noordhof, Zwolle; mr. A. C. van den Brand, Barneveld; mevr. A. G. TooseDieck- meier, Doorn. De Tweede-Kamerleden H. van Houten en (Adv. Ingez. Med.) H. Posthuma zijn adviseerend lid van het al gemeen bestuur van den Unieraad. De Jeugdraad wordt thans gevormd door de heeren J. van der Brug, Gouda; A. M. van Diffelen, Abcoude en D. van der Meulen, Am sterdam. De heer H. van Houten hield daarop een rede over het werkloosheidsvraagstuk onder het motto: „Het behoeft niet en het mag niet". Op deze rede volgde een uitvoerige bespre king. Willem Hespe, veertig jaar dirigent. Op 6 November a.s. bestaat de Amster- damsche zangvereeniging „Zanglust" veertig jaar, en deze datum is tevens een jubileum voor den leider en oprichter van dit koor, den bekenden koordirigent Willem Hespe, die met de oprichting van „Zanglust" tevens zijn loopbaan als dirigent oegon. Na zijn geboorte op 25 December 1875 te 's-Gravenhage verhuisden zijn ouders reeds spoedig naar de hoofdstad, zoodat Willem Hespe een echte Amsterdammer werd. Na het beeldhouwen en de houtsnijkunst be oefend te hebben, bleek zijn voorkeur op ar tistiek gebied toch meer uit te gaan naar de toonkunst dan naar de beeldende kunst en met de oprichting van „Zanglust", koos hij op 23-jarigen leeftijd het nieuwe beroep van koordirigent. Tal van andere koren heeft Willem Hespe geleid en staan nog onder zijn leiding, o.a. het door de tijdsomstandigheden eenige jaren geleden opgeheven a capella koor „Crescendo" en de gemengde zang vereen igingen „Polyhym nia" te Haarlem en „Crescendo" te Noord- Scharwoude, en zeer veel heeft hij als be scheiden toonkunstenaar voor de bevorde ring van den Nederlandschen volkszang ge daan. Emigranten worden niet in Zuid-Afrika toegelaten. Tenzij zij b.v. renteniers zijn. Nog steeds ontvangt de Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche vereeniging tal van aanvragen van Nederlanders, die in Zuid-Afrika werk willen zoeken. Zij moet al die aanvragen met enkele uitzonderingen afwijzen, wat veel moeite en kosten veroorzaakt. Zij maakt daarom nogmaals bekend, dat de immigratie keurraad in Pretoria geen ..per mit' aan werkzoekenden verstrekt en dat het dus doelloos is een ■r.permit" aan te vragen Op verpleegsters, wegenbouwers, civiel in genieurs, studeerenden en renteniers is het bovenstaande niet van toepassing, al wordt niet gegarandeerd dat in al die gevallen een „permit" wordt verstrekt. Britsche onderdanen hebben geen „permit" noodig. PRINS BERNHARD OP DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL. 's-GRAVENHAGE, 2 November. Men meldt ons van officieele zijde, dat Z.K.H. Prins Bernhard gedurende dezen cursus enkele lessen zal volgen aan de Hoogere Krijgsschool. In verband hiermede heeft Z.K.H. heden middag de openingsbijeenkomst bijgewoond, waarin de officieren leeraren, de burger leera ren en de leerlingen door den directeur van de Hoogere Marine Krijgsschool en den direc teur van de Hoogere Krijgsschool aan Z.K.H. zijn voorgesteld. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot arts mej. N. Haverkamp Bege- mann. Helmond en de heeren T. Loonstra. Groningen en A. G. Vis, Delft: geslaagd voor het artsexamen, eerste gedeelte, mej, M. E. H. van Beek, Haarlem en de heeren A. M. Ha- gemeyer, Soerabaja. C. W. Ittmann. Brou wershaven en A. W. F. van Rijn, Rheden. Ge slaagd voor het doet.- examen rechten; de heer J. Varekamp en voor het cand.-ex. wis- en natuurkunde (L.)de heer L. van Buren Lensink. Wiskunde L. O. Voor het examen wiskunde L.O.. heer J. W. van den Abeele te Haarlem. de \VAAltBOIt<«-KLEEDIN(* is voor Heeren die goede kleeding het meest waardeeren. Waarborg-Kleeding alléén bij: (Adv. Ingez Med.) Het Vondelpark. In gedachten zie ik al menig lezer ietwat meesmuilend de schouders ophalen, alsof hij zeggen wilde: „Kom ons Haarlemmers nou met het Vondelpark aan! Het Vondelpark, dat is toch niet veel zaaks". En toch willen we eens probeeren dit misverstand dat ons overi gens zeer begrijpelijk voorkomt bij hen, die het voorrecht hebben te leven temidden van bosch, duin en strand te ontzenuwen. Want voor den Amsterdammer, van monumentaal natuurschoon nagenoeg geheel verstoken, is het park een voorwerp van rechtmatigen trots en beteekent één van de vreugden van zijn dagelijksch bestaan. Natuurlijk moet het Vondelpark het in ve lerlei opzicht afleggen bij den Haarlemmer en Alkmaarder Hout of het Haagsche Bosch, alle overblijfselen van de majestueuze woudpracht. welke eertijds onze Westelijke streken over dekte. Des te meer waardeering zou men juist daarom moeten koesteren voor het park-bosch dat geen erfenis is van de natuur, maar ont woekerd is aan een naar alle kanten open liggend moerassig weiland. Immers het Von delpark is inderdaad uit het niet geschapen en is aldus een waardige voorganger van het toekomstige hoofdstedelijke lustoord, het grootscheepsche Boschplan, dat thans van overheidswege ergens ver weg aan de Zuid- West grens van de stad uit het polderland wordt te voorschijn getooverd, den critici, die dit enorme werk als fantastisch hebben ge doodverfd. ten spijt. Deze angst voor het on bekende deed zich al evenzeer gelden in den tijd van den aanleg van het Vondelpark, nu welhaast driekwart eeuw geleden. Er waren toen lieden, die tegen het „onbekookte" plan ageerden. Wat al argumenten sloepten ze niet aan! Zoo gaf men o.a. uiting aan zijn bezorgd heid voor de omwonenden, die nadeel in hun gezondheid zouden ondervinden, doordat de hooge boomen den Noordenwind zouden on derscheppen Het Vondelpark is een treffend staal van wat burgerzin vermag tot stand te brengen. Toen de stad omstreeks de zestiger jaren van de vorige eeuw een wat al te somber beeld be gon te vertoonen met haar eindelooze reeksen van strakke, stijllooze en eentonige straten, die het symbool waren der levensvervlakking van die dagen, ontwierpen eenige stoere mannen, wien het al te bar werd, zonder veel ophef het plan voor den aanleg van een rij- en wandel park, kwamen met een inteekencirculaire voor den dag en in minder dan geen tijd was het benoodigde bedrag van een kleine ton gouds alles in giften bijeen, zoodat men reeds en kele maanden na de eerste bekendmaking aan den slag kon gaan. Hier manifesteert zich weer eens iets van dien goeden ouden tijd, die nu een museumstuk is geworden. Tot op den huidigen dag is het Vondelparkbestuur erin geslaagd het zuiver particuliere karakter van het park te behouden. De gemeente heeft er weinig of niets te vertellen, alleen met het politietoezicht belast zij zich. In het park bevindt men zich op „eigen weg" en men is er dus voor alles gast, iets wat velen, vooral de jeugd, wel eens lijken te ver geten. Het park is overigens de eenige plek in Amsterdam, waar de fietsers zonder rijwiel plaatje mogen rijden Het komt ons voor, dat het Vondelpark in ons land en misschien ook wel ten aanzien van het buitenland, een geheel eigen plaats in neemt. Zwaar geboomte, dat met reuzenstam men als pilasters eener kathedraal ten hemel wijst, treft men er niet aan. al vindt men er menig uit de kluiten gewassen exemplaar. Maar op den laagveenbodem krijgen de wor tels geen kans zich in de diepte vast te zetten, zoodat ze het in de breedte moeten zoeken hetgeen weer van invloed is op den groei, zoo dat inderdaad nooit een natuurwoud van groote allure kon ontstaan. Wat niet weg neemt dat er van het Vondelpark een groote bekoring" uitgaat, die vooral gelegen is in de afwisseling der beplanting. Men vindt er een st aalkaart bijeen van boomen en heesters, die over heel de wereld verspreid zijn. Onze voor ouders hadden er reeds slag van, zeevaarders als ze waren, exotische exemplaren mee naar huis te nemen en voort te kweeken. Reali seert men zich wel eens, dat de sering, de kastanje, en de acacia bijvoorbeeld, vóór 1600 in WestEuropa volslagen onbekend waren? Zoo vonden we nu in het Vondelpark ook voor on- zijn tijd nog vreemde gasten. We denken aan den Hemelboom, die uit China en Japan komt, de moeras-cypres, die uit Noord-Ame- rika is gehaald en de Gingko, ook een afge zant uit het Verre Oosten, om maar enkele te noemen. Het is inderdaad een verblijdend ver schijnsel, dat zoo velen een open oog hebben voor dit alles en met groote belangstelling de evolutie van het park, waar steeds iets nieuws te ontdekken valt. volgen Eenige jaren ge leden zijn een kleine tweehonderd bijzondere boomen van nummers voorzien, die correspon- deeren met de nummers op een verkrijgbaar gestelde lijst, vermeldende namen en afkomst, waardoor men zich gemakkelijk kan oriëntee- ren. Naar deze boomen-Baedeker bestaat voortdurende vraag, wel een bewijs, dat de Amsterdammers zich niet alleen voor wat aan de andere zijde van brugleuningen geschiedt, interesseeren Aan de behoefte aan groen en bloemen, aan kalmte en frissche lucht, heeft het Von delpark in alle opzichten voldaan, en aldus vervult het een onmisbare functie in het groote-stadsleven. Het is geworden tot een bedevaartsplaats van allen, die niet kunnen leven bij auto's, trams en winkels alleen. Het Vondelpark is de plek, waarheen we als het ons in het straatrumoer al te benauwd wordt, vluchten om ons korter of langer te koesteren aan de dingen van de stilte, waar we eens diep kunnen ademhalen en waar we steeds schoon heid ontdekken kunnen. Voor velen is het park de eerste aanraking met de natuur en daar moeten we ook niet te min over denken. Men kan in het park genieten van heerlijke vergezichten, toeven in prachtige, kronke lende lanen die een verrassend diepte-effect geven, men kan er peinzen aan de oevers van vijvers, waarin zich de wijde luchten spiege len en de kinderen kunnen er hun hart opha len aan veel dat ze in de stad moeten missen. Wat er ook veranderen moge, het Vondelpark is een rustige spil in de draaikolk, die het le ven in een groote stad nu eenmaal is. Het Vondelpark is een oord, waar de tijd is blijven stilstaan, of liever, waar dingen ge beuren, die van alle tijden zijn! Zoo ziet men er dag aan dag het nooit aflatende tafereel van de kleintjes, die de rappe eendjes en de statige zwanen voeren, terwijl de mummelende oudjes den cirkelgang des levens besluiten Plotseling gas geven Bruusk 'tstuur omhalen Krachtig remmen.... Op blad-bedekte herfst- wegen leidt dat 10 tegen 1 tot een riskante slippartijI GLADDE BANDEN met het om zich verzamelen van musschen, die met rijstkorrels worden gevoerd. En niet te vergeten de huwelijksreis van den kleinen man: De Donderdagsche bruiloftsstoeten, die sinds jaar en dag hun obligate toer door het Park maken!! Zoo mag het Vondelpark er zijn met z'n oppervlak van 500.000 M2., z'n 4000 boomen. z'n 6 K.M. rijweg en 2V2 K.M. ruiterpad. De hippische verrichtingen, die dank zij de steeds groeiende populariteit van het paard rijden men heeft er in dit blad een en thousiast getuigenis van kunnen vinden! voortdurend in aantal toenemen, verhoogen de aantrekkelijkheid van het Park in niet geringe mate. Het Vondelpark heeft moeilijke jaren ach ter den rug. want het is begrijpelijk, dat de crisis het juist op een particuliere instelling als deze, die niet aan den weg timmert, al is ze steeds bij den weg, begrepen heeft. Het Park begon te kwijnen, het onderhoud kon niet met de oude intensiviteit worden aan gepakt, de verwaarloozing trad steeds duide lijker aan den dag. Ook deze glorie van Am sterdam begon te wankelen, doch men heeft den stoot weten op te vangen. Jongere werk loozen werden aan den arbeid gezet onder de bezielende leiding van den jeugdigen, zijn naam eer aandoenden. heer J. Jongsma, die thans de opperste scepter zwaait in het Park. zoodat nu alles weer in de puntjes verzorgd is. De jaarlijksche bloemen- en plantenten- toonstellingen sloegen in en werden een bron van nieuwe vreugde eninkomsten, die voor het ovei?Tè slechts bestaan uit renten en pacht. De iepenziekte heeft veel onheil ge sticht. De zieke boomen zijn of worden ge rooid en vervangen door jong goed, zoodat het er hier en daar wat kaal komt uit te zien. Maar de doorkijkgaatjes zijn er te mooier om, vooral in deze herfstdagen, waarin de gouden esch als een vlam uitslaat tegen den donkeren achtergrond van beuk. linde of groene eik. Opmerkelijk is de rijkdom van bloemen, waarmede het park de laatste jaren is opgefleurd. Het rosarium is een van de nieuwe scheppingen, dat niet nalaat duizen den tot zich te trekken. Op het werkpro gramma staan nog veel onvervulde wenschen. Zoo zullen mettertijd meer waterplanten en riet worden aangebracht langs de oevers van vijvers en slooten, zoodat ook in dit opzicht het aan toewijding om het Park zoo aantrek kelijk mogelijk te maken, niet ontbreekt. Aan de vogels wijdt men eveneens aan dacht. Hier zijn het de leden van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, die zich hebben belast met het verzorgen der nestkastjes. De gemoederen van de Vondelparkminnaars zijn dezer dagen danig geschokt door het voor nemen der gemeente om ter wille van het snelverkeer een overbrugging te maken van de Van Baerlestraat naar de Constantijn Huyensstraat. Weliswaar zou het Vondelpark in ruil een nog te onteigenen stuk grond ont vangen. maar het principe van het Park, te zijn verspreider van rust. wordt hier met voe ten getreden. Ook het Vondelparkbestuur kon tegen den Moloch Verkeer geen kruid doen wassen, zoodat het plan doorgaat de Raad vereenigde er zich reeds mede maar ten minste heeft het Park bij deze transactie zijn zelfstandigheid weten te handhaven. Die nieuwe brug wordt een soort rutschbaan ter hoogte van de takken der boomen, waarop trams en auto's zullen daveren. Elegant is deze oplossing geenszins, maar we mogen al blij zijn. dat erger voorkomen is, nu slechts op de inrijlaan van het Park een aanslag is ge pleegd. Dat het geen precedent moge zijn. Want we willen ons Vondelpark voor geen goud missen, aangezien het een van de nood zakelijke bestanddeelen van Amsterdam is. een element, dat de stad opfleurt met wat lie felijkheid en romantiek Dingen, die niet voor het opscheppen liggen in dezen tijd. A. D. L. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 3 November: Volgens Gaston Calmetto van de Figaro, heeft de heer Jules Imbs, 9 Rue de Traktir, een stuurbaar luchtschip uit gevonden, waarmee men in één uur van Parijs naar Calais, in twee uren naar Marseille, in acht uur naar Petersburg zal kunnen gaan. Het schip kan 150 a 200 reizigers meenemen. Geen gering te schatten uitvinding. NEDERLAND EN DE INTER NATIONALE TOESTAND. Kamerleden juichen bezoek van Koning Leopold toe. PLEIDOOI VOOR DE BELANGEN VAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kanier inzake de begrooting van Buitenlandsehe Zaken gaven zeer vele leden uiting aan hun voldoening over het voorgenomen officieele be zoek van den Koning der Belgen aan ons land. Zij zagen in dat bezoek een hernieuwd bewijs van dc vriendschap, welke het Belgische en het Neder land volk aan elkander verbindt. Verscheidene leden geven te kennen, dat zij de door de regeering in den laatsten tijd met betrekking tot den Volkenbond gevolg de politiek wel konden begrijpen, doch aller minst konden bewonderen. Het optreden van de Osló-staten tijdens de jongste internationale crisis moet inoppor tuun worden geacht. Het behoud van den vrede werd door hun verklaring vooral ook gezien de internationale omstandigheden van het oogenblik. waarop zij werd gegeven niet gediend. Men vergroot het oorlogsgevaar door verklaringen af te leggen, waaruit agres sieve staten de wetenschap kunnen putten dat van bepaalde zijden geen gevaar is te duchten en waaraan zij zelfs de hoop kunnen ont- leenen, dat zij in geval van oorlog uit be paalde landen nog een en ander ten behoeve van hun voedselvoorziening zullen kunnen verkrijgen. De „vrede van München" kan. volgens deze leden, een bron van ellende worden. Wel is verklaard, dat de verlangens van Duitschland, althans voor wat Europa betreft, bevredigd zijn, doch aan deze verklaring valt weinig waarde te hechten, daar zij ook reeds vóór de annexatie van het Sudetengebied, dadelijk na de inlijving van Oostenrijk was afgelegd. Verscheidene leden verklaarden zich met de boven aangegeven zienswijze niet te kun nen vereenigen. De positie van Nederland aldus deze leden is, evenals die van andere landen, door de ontwikkeling, welke de politieke verhoudingen in Europa hebben genomen, sinds 1919 belangrijk gewijzigd. De toepassing van geweld is een middel tot oplossing van conflicten gebleven. Verschei dene groote landen verlieten den volkenbond. De collectieve veiligheid werd geen realiteit. Zou men in deze omstandigheden van ons land kunnen eischen, dat het bleef bouwen op de oude constructie, die getoond heeft niet stevig genoeg te zijn voor den last, dien zij moest torsen? Deze leden vestigden de aandacht op het streven naar geestelijke herbewape ning, dat thans alom aan het opkomen is en met ijver wordt gepropageerd. Het ware te wenschen. dat dit streven krachtig zou door dringen in alle landen, zonder uitzondering. Volgens vele andere leden moet voorts worden betreurd, dat men eerst nu den Volkenbond heeft losgemaakt van het trac- taat van Versailles, en niet minder betreurd moet worden het jammerlijke feit, dat men niet tijdig tot een revisie van de vredesver dragen is gekomen. Aan het laten voort bestaan van het onrecht, dat in die verdragen was gelegen, is in den grond de verzwakking van den Volkenbond te wijten. Wat financieelen steun aan Tsjecho Slowa kije betreft, op het verleenen waarvan door verscheidene leden werd aangedrongen, gaven vele leden als hun meening te kennen, dat het bieden van zoodanigen steun, mede gezien PSncl en goed «JO. helpen hierbij Griep, Kou, altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd„Mijnhardtjes"2st lOct Ddos50ct (Adv. Ingez. Med.) de moeilijkheden van economischen cn finan cieelen aard. waarmede wij zelf hebben te kampen, niet op den weg van ons land ligt. Verslagenheid over Duitsche toestanden. Met c" _pe verslagenheid hadden vele leden uit de dagbladen en uit verhalen van oogge tuigen kennis genomen van de in vele ge vallen onmenschelijke houding, welke door Duitsche overheidsorganen zoowel tegenover Joden als tegenover Katholieken, belijdende protestanten en „niet arische" christenen wordt aangenomen. Zij meenden, dat er reden is, te overwegen, of er geen aanleiding be staat te bevorderen, dat tegen het hierbe- doelde optreden, dat zij beschouwden als een slag in het gezicht der Europeesche bescha ving, door den volkenbond telkens en telkens weder wordt geprotesteerd. Wel is daarvan niet een onmiddellijke daadwerkelijke ver betering te verwachten, maar het zou een geste zijn. die in breeden kring eenige vol doening zou geven. En het zou dc publieke opinie, die ook een groote macht is, wakker houden, indien de protesten tot het Duitsche volk zouden kunnen doordringen, ook in Duitschland zelf. Belangen van Nederlanders in den vreemde. Bij een aantal leden bestond ongerustheid met betrekking tot de vraag, of de minister wel steeds voldoende opkomt voor de be langen van Nederlanders in den vreemde. In de eerste plaats werd in dit verband herinnerd aan het geval van den ingenieur De Wit, van wien aangenomen schijnt tc moe- tne worden, dat hij in Siberië in ballingschap het leven heeft gelaten. Voorts werd gewezen op de uitwijzing van de Nederlandsche journaliste mevrouw Van Meurs uit Polen. Naar men meende, is In dit geval door het departement van Buitenland sehe Zaken zeer weinig krachtig optreden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5