HC ANDERSEN Duiroelijotje DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBLAD 4 Uvertraa" iian""1" g Snel recht, ook in Haarlem. TI7 E lezen soms van Amerikaansche Vb/ loetsovertreders, die onmiddellijk door den rechter gevonnist wor den. En als we dat lezen, dan halen we onze schouders op en zeggen: Nou ja, dat is weer echt Amerika, zooiets komt in ons land toch niet voor. Als gij, waarde lezer, ook tot dezulken behoort, leest dan de volgende geschie denis. Het gebeurde voor den Haarlemschen kantonrechter Een kwade fox-terrier had een me vrouw in haar jas gebeten en de eigenaar van den hond stond nu terecht omdat zijn fox niet voorzien was van een deugd- zamen muilband. „Hoeveel schade hadt V?", vroeg de kantonrechter aan de dame wier jas zocfn begeerlijke prooi voor des fox- terrier's tanden waren geweest. „Acht gulden", luidde het antwoord en dat was niet te veel, want de dame had. de jas zoo goed en zoo kwaad als het ging laten stoppen, terwijl ze toch ook een nieuwe had kunnen eischen. Want wie zou haar dat kwalijk genomen héb ben met het oog op den nieuwen „Pa- rijschenivintervoorraad, die onze Haar- lemsche etalages opfleurt en de goede Spaarnestad zocfn ongewoon mondain karakter geeft? In ieder geval acht gulden was dus een billijke eisch. „Wilt U dat betalen?", zei de kanton rechter tot den verdachte. Jawel, mijnheer, maar ik wil ook mijn recht", zei de hondeneigenaar. „Juist", concludeerde de kantonrechter, „betaalt U dan maar aan mevrouw dan kunt U het recht meieen hier krijgen En zoo kon het gebeuren, dat de mijn heer zijn portefeuille voor den dag haal de en de dame een briefje van f 10 over handigde, waarop hij prompt twee gul den terugkreeg. Doch helaas, langen tijd mocht hij zich in dit bezit niet verheu gen. Vier gulden of vier dagen requi- r eer de de Ambtenaar, „Omdat U nu met een betaald hebt, zal ik er twee gulden van maken", luidde het vonnis van den Kantonrechter. Zoodat in den tijd van nog geen tien minuten het recht zijn loop had gehad. En dan spreken ze nog wel eens van langzame Hollandsche rechtsprocedures! HET ANTWOORD IS EENVOUDIG: BESTEL VAN BREEMEN'S BRAND STOFFEN U ONTVANGT DAN DE HOOGSTE CALORISCHE WAARDE! DWZ.BRANDSTOF WELKE BID VERBRANDING DE MEESTE WARMTE VERSPREIDTALLEEN EEN WEINIG ASCH NALAAT EN DAARDOOR VOORDEELIG IS. Erg mooi van voren zeg! E jon ge... van achteren ook! Waar? Bij P. van den Brul op pag... s (Adv. Ingez. Med.) De Bond van Invaliden. Streven naar lotsverbetering. Woensdagmiddag hield de Bond van Invali den een bijeenkomst in één der zalen van het St. Bavogebouw te Haarlem. Er was weliswaar niet veel belangstelling, doch dit was te ver wachten, want het gold hier een poging om tot de oprichting van een Haarlemsche afdee- ling te geraken van den Bond, die weliswaar reeds in 1925 bij K. B. goedgekeurd werd, doch welke sindsdien verliep en eerst in Ja nuari van dit jaar tot nieuw leven werd ge bracht door verschillende reorganisaties. De voorzitter van het dagelijksch bestuur van den Bond (Schipbeekstraat 5 huis in Am sterdam), de heer J. A. Harinck, hield een korte toespraak, waarin hij de bedoelingen van den Bond uiteen zette. De Bond streeft naar lotsverbetering der in validen. Door een hechte organisatie kan de invalide in breeden kring belangstelling voor zijn lot verkrijgen. Door propaganda kan de Overheid gebracht worden tot het treffen van maatregelen, die het lot der invaliden verbe teren. In dezen tijd kan iedereen begrijpen dat steun zonder werk de moraliteit van de men- schen naar beneden haalt. Dit heeft betrekking op de werkloozen. Doch dit geldt in alle tijden in grooter mate voor de invaliden. Vele invali den kunnen werken. En dat zal hen verheffen Er wordt in dit opzicht reeds het een en ander gedaan. Doch 't kan veel beter. De actie daar toe moet van de invaliden zelf uitgaan. Het is ook noodig dat de regeering bij haar plannen om werkloozen aan den arbeid te zet ten denkt aan de invaliden. De heer J. A. Harinck gaf de aanwezigen ge legenheid om met hem van gedachten te wis selen. De voorzitter hoopte dat de belangstel ling bij een volgende bijeenkomst grooter zal zijn. ONDERWIJZERS ST. NICOLAASFEEST. De penningmeester van het Onderwijzers St. Nicolaasfeest, de heer S. P. Doek, schrijft ons: Herhaalde malen bereiken de Sint Nicolaas Commissie van den Bond van Ned. Onder wijzers en de Vereeniging van Hoofden van Scholen klachten over het collecteeren voor „een" Sint Nicolaasfeest! We mogen er nog wel eens op wijzen, dat ons feest georganiseerd wordt voor alle leer lingen der Openbare en Doopsgezinde Scho len Onze collectrices (collectanten) zijn in het bezit van een legitimatie-bewijs, onder teekend door den penningmeester. Men vrage uitdrukkelijk of gecollecteerd wordt voor het Onderwijzers Sint-Nicolaasfeest. Onze lijsten hebben als hoofd „1938. 31ste Onderwijzers Sint Nicolaasfeest". Men zie dus goed toe, dat men niet op een verkeerde lijst teekent. Herscholing van Kleermakers. Stads-Bibliotlieek en Leeszaal van Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) Was dit voor de gepensionneerden al zeer teleurstellend, erger werd dit nog voor hen. nu de Tweede Kamer zich op 19 October j.l. tegen het bestendigen van de korting heeft uitgesproken, de Regeering haar stand punt althans voor het oogenblik nog hand haaft. Wij kunnen niet accoord gaan met de ar gumenten van den Minister van Waterstaat, die het te kort in het Spoorwegbedrijf als basis neemt voor handhaving der pensioen- korting, omdat de gemeenschap, die de baten van het Spoorwegbedrijf heeft genoten, ook de lasten dient te dragen; deze mogen der halve niet op een kleine groep van de ge meenschap worden afgeschoven. Wij hopen dat uwe Regeering spoedig de gepensionneerden door opheffing der 10 pet. korting in hun rechten zal herstellen". MENDER KINDERWAGENS - MEER ROLSTOELEN. Nieuwe gegevens over de bevolkingsstriictuur van Haarlem. IN 10 JAAR 50% MEER ZEVENTIG-JARIGEN. In de afgeloopen jaren hebben wij meermalen de aandacht gevestigd op twee voor de bevol kingsstriictuur belangrijke factoren, namelijk dat het geboortecijfer gedaald is en dat de leef- tijdsduur der menschen belangrijk is toegeno men. Door den tijd zullen beide verschijnselen een sterken invloed uitoefenen op de samenstel ling der bevolking. In dit verband is de kernachtige uitdrukking gebruikt: „er komen minder kinderwagens en meer rolstoelen". Dus minder kinderen en meer oude menschen! Een ander deskundige schreef: „Deze eeuw is begonnen als de eeuw van het kind, maar zij zal eindigen als de eeuw van den ouderdom". De bevolkingscijfers die in de Statistische Ge gevens der gemeente Haarlem worden opgeno men, toonen zeer duidelijk aan dat te Haarlem dezelfde verschijnselen worden waargenomen. Er sterven meer oudere menschen dan vroeger. Alleen in 1937 zijn te Haarlem niet minder dan 241 inwoners van 80 jaar en ouder overleden. In de drie eerste kwartalen van 1938 was dit aantal 153. Als men alleen op dit hooge aantal let en daarbij bedenkt, dat de groep 80- jarigen natuurlijk klein is bij de volkstelling van 31 Dec. 1930 werd geconstateerd dat er te Haarlem slechts 962 inwoners waren van 80 jaar en ouder zou de vrees naar boven komen dat wij weldra geen hoog-bej aarden meer zullen hebben. Maar die vrees is ongegrond. Een nade re bestudeering der cijfers wijst juist uit, dat er den laatsten tüd meer menschen van 80 jaar en ouder sterven omdat die groep zooveel grooter geworden is. Sinds 31 December 1930 zyn te Haarlem 1435 menschen van 80 jaar en ouder overleden, dus nog 473 meer dan er eind 1930 waren, maar er zijn in die 7 3/4 jaar ongetwijfeld veel meer inwoners van de groep 7280 jaar, die er in 1931 waren, in leven gebleven dan 80-jarigen stierven. De vólkstelling van 1940 zal dan ook, dit wordt reeds nu met stelligheid aangenomen, uitwijzen dat er dan veel meer 80-jarigen zijn dan in 1930. In 1930 waren er te Haarlem: 6064 jaar 1921 2220 4141 6569 jaar 1536 1971 3507 7074 jaar 1018 1258 2276 7580 jaar 634 800 1434 80 jaar en ouder 395 567 962 Totaal 5504 6816 12320 In den tijd die verstreek na 31 Dec. 1930 zijn er 4957 menschen van 60 jaar en ouder overle den. Er scheiden ons nog van de nieuwe volks telling (31 Dec. 1940) nog 2 1/4 jaar. In dat tijdvak zal het aantal oudjes dat overlijdt nog stijgen met pl.m. 1700. Het totaal wordt dan omstreeks 6650. Van de 12320 menschen die eind 1930 60 jaar en ouder waren, zijn er dan dus minstens 5670 over. Wij zeggen „minstens" want het is aan te nemen dat er in den loop van die 10 jaar onder het aantal dat overleed op Statistiek van bezoek en uitleening over October 1938 (1937). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2336 personen (v. j. 2457), t.w. 2066 mannen en 270 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5614 per sonen (v. j. 6150), t.w. 5132 mannen en 482 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7950 personen (v. j. 8607) t.w. 7198 mannen en 752 vrouwen. Uitgeleend werden 8039 boeken (v. j. 8019). II. Filiaal „Huis te Zaanen", Bezoek aan de leeszaal door 923 personen (v. j. 1081), t.w. 705 mannen en 218 vrouwen. Uitgeleend werden 3311 boeken (v. j. 3498). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te zamen bezocht door 8873 personen, (v. j. 9688), t.w. 7903 mannen en 970 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 11350 boe ken (v. j. 11517). SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAEL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.15 uur. Ochtenddienst te b' uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.08 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeente- gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN NED. SPOOR- EN TRAMWEGEN. Het bestuur van Bovengenoemden bond heeft aan den Raad van Ministers der Ne- derlandsche Regeering een adres verzonden, waaraan wij het volgende ontleenen: „Na de debatten over de Verkeersfondsbe- grooting 1938 is door den heer Van Houten een motie ingediend, welke inhield intrekking van de 10 pet. korting en opheffing van de art. 80a en 80b, regelende de pensioenen voor spoorwegpersoneel uit de Pensioenwet voor Spoorweg ambtenaren 1925. Bij de besprekingen over deze motie bleek reeds dat er een meerderheid in de Tweede Kamer was, die het onrecht en de uitzonde ringspositie waarin het gepensionneerde spoorwegpersoneel in tegenstelling van het gepensionneerde Indische en Rijkspersoneel was geplaatst ongedaan wenschen te maken. Wij koesterden de stille hoop, dat de Re geering deze stemming als een vingerwijzing zou hebben begrepen, dat de Kamer de kor ting wenschte opgeheven te zien. In tal van adressen is door onzen Bond op de grievende onrechtvaardigheid en het uit zonderlijke van deze regeling voor de ge pensionneerden gewezen, zonder dat uwe re geering hierin aanleiding vond, de korting op de pensioenen op te heffen. i70-jarigen leeftijd wel 1000 zijn die bij de volkstelling van 1930 nog tot de groep 50—60 jaar behoorden. Dat wil dus zeggen, dat van de groep van 12320 menschen die öp 31 Dec. 1930 60 jaar en ouder waren, er op 31 Dec. 1940 nog wel 6670 zullen over zijn. Die zijn dan dus 70 jaar en ouder geworden. Daarbij is dan nog geen aandacht gewijd aan de toeneming der bevolking. Het inwoner-aan tal van Haarlem zal in 1940 vermoedelijk op 140.000 komen, wat, sinds 1930, een toeneming beteekent van 16 pet. Het is dus wel aan te ne men dat ook tengevolge van de nieuwe vesti gingen in de gemeente het aantal bejaarden ook gestegen zal zijn. Dit te meer omdat in de laatste jaren vrij veel gepensionneerden zich te Haarlem vestigden. Daardoor stijgt het aantal 70-jarigen wellicht boven de 7000. Op 31 Dec. 1930 waren er slechts 4672. Haarlem zal dus in 1940 ongeveer 50 pet. meer inwoners van 70 jaar en ouder hebben dan in 1930. In 1879 had Haarlem op een bevolking van 36976 inwoners slechts 1201 menschen van 70 jaar en ouder (3.1 pet.) in 1930 op 119.700 in woners 4672 of 3.9 pet.: het aantal zal in 1940 vermoedelijk minstens 7000 bedragen of 5 pet. OPDRACHT. Door den Rijkswaterstaat werd bij onder- handsche overeenkomst opgedragen het ma ken van wegverhardingen op den Zuidelijken toegangsweg van de brug over den Moerdijk, aan de N.V. De Geruischlooze Weg te Heem stede, voor een bedrag van 69.330. Buiten, achter den tuin, stroomde een breed water. Aan den oever was de grond moerassig en modderig. Hier woonde de pad, met baar zoon. Hu, die zoon was ook al zoo leelijk. Afschuwelijk leelijk. Hjj leek precies op zijn moeder. En hjj was even nieuws gierig, want toen hij zijn moeder aan zag komen, kwam hij gauw naar haar toe Cursus door den heer J. Yader geopend. In het atelier van de firma N.V. G. A. v. d. Steur. Kruisstraat 7, is gister avond door den heer J. Vader, direc teur van de Gemeentelijke Arbeids beurs een cursus geopend voor de herscholing van kleermakers. Nadat de heer L. v. d. Steur een kort openingswoord had gesproken wees de heer J. Vader er op dat alle factoren om dezen cursus te doen slagen aanwezig zijn. Dank zij de firma v. d. Steur heeft men over een ruim atelier de beschikking, de cursistenleider, de heer Enterman is een uiterst bekwaam vak man terwijl het mogelijk is gebleken ook financieelen steun door de gemeente te ver kenen. De leerlingen zijn door de werknemers organisaties uitgezocht zoodat verwacht mag worden, dat zij van de lessen veel profijt zul len hebben. De lessen zullen driemaal in de week en wel Dinsdag-, Woensdag- en Don derdagavond, voorloopig voor een half jaar worden gehouden. Door de bedrijf scommis- sie tot bestrijding der werkloosheid in de kleedingmdustrie is uitgemaakt dat het niet bekend zijn met het moderne werk de werk loosheid in de hand werkt. Daarom zal deze cursus hopelijk in een behoefte voorzien. De heer F. v. d. Hout, vertegenwoordiger van het Dep. van Sociale Zaken zeide dat het instellen van dezen cursus een uitstekend be sluit van het Haarlemsche gemeentebestuur was geweest. Er wordt vaak gezegd, dat onder de werkloozen niet meer aanwezig is de goede wil om te werken. Uit eigen ervaring, aldus spr. kan ik constateeren dat deze ge- dachtengang onjuist is. Op al de cursussen die ingesteld worden om werkloozen meer dere vakbekwaamheid bij te brengen heerscht een uitstekende geest. Met den wensch dat de cursus veel succes zou mogen hebben, besloot de heer v. d. Hout zijn toespraak. De heer Mol. ondervoorzitter van den Bond van Kleermakerspatroons in het maatklee- dingbedrijf juichte dit initiatief eveneens van harte toe. Alle pogingen om de maatklee- ding weer op hooger peil te brengen hebben de volle sympathie van den bond. Namens de Vereenigde Besturen der werk nemersorganisaties sprak tenslotte nog de heer A. Knol die mededeelde dat door de werknemersvereenigingen reeds eerder der gelijke cursussen georganiseerd zijn, die ech ter om verschillende redenen niet alle even goed konden slagen. Hopelijk zal deze cursus echter in alle opzichten aan het gestelde doel beantwoorden. Onder leiding van den heer Enterman be zocht het gezelschap hierna de ateliers. 48 stralende zonnedagen vindt U geconcentreerd in 1 flesch Jecovitol. Houdt - nu de win ter komt - Uw kinderen zoo gezond als de zomerzon maakte - met Jecovitol. 75c per flesch (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op VRIJDAG 4 NOV. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.Keulen 9.20 Parijs Radio 10.50 Diversen 11.20 Parijs Radio 12.10 Droitwich 12.35 Keulen 1.20 Ned. Brussel 2.20 Parijs Radio 3.20 Keulen 4.20 Droitwich 5.20 Ned. Brussel 6.35 Fransch Brussel 7.20 Parijs Radio 8.20 Ned. Brussel 9.London Regional 9.20 Keulen 10.20 Ned. Brussel 10.30 Fransch Brussel 11.20 Danmarks Radio of Diversen Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.35 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 6.45 London Regional 7.20 Droitwich 3.20 Diversen of gramofoonmu- ziek 9.20 Droitwich 9.45 Pauze 9.50 London Re gional 10.20 Droitwich Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd programma. 1. Der Schwan, G. Boulanger. 2. Die kleine Patrouille. Dajos Bela 3. Alceste Ouverture, Willem Mengelberg. 4. Love Everlasting, A. Sandler. 5. Tina, L. P. A. Band. 6. Schlösser die im Monde liegen, R. Tauber, 7. Lampenputzer Galopp, Polydor Orkest. 8. Blackpool Songmixture, Reg. Dixon. 9. Elegie. G. Boulanger. 10. Memories of old Vienna, Vienna Orkest 11. Naehtliche Heerschau, Dajos Bela. 12. Adoree, A Sandler 13. There's no more you can say, L. P. A. Band 14. Vilja Lied. R. Tauber. 15. Stiefelputzer Galopp. Polydor Orkest. 16. Rosa Mia. L. P. A. Band. 8.00—12.00 Diversen. Koax, koax, brekkèkèkèxDat was alles wat de pad zei, II slapen. „St, maak niet Zoo'n lawaai", waarschuwde zijn moeder. toen hij in de'notedop keek en het fijne, kleine meisje daarin zag „Ze mag nu nog niet wakker worden, anders loopt ze weg. Ze ia net zoo licht als een vlokje zwanendons! We zullen haar zoo lang op één van de groote plompebladen II niet weg. Ondertusschen zullen wij in de modder de pronkkamer zetten, die op het water drijven. Dan zit zij op een eiland en kan in orde maken. Je weet het, daar zul je met je aanstaande vrouw moeten wonen." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6