Haarlem's Dagblad Vliegramp in Engeland Het A.N.P. Eskimofilm. 12 dooien Overal strijd tegen de wilde busdiensten. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16986 Uitgave Loureng Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Alge ui. Drukkerij N.'V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 4 November 1938 Abonnementen per week f0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel* Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes xle rubriek. Donderdagmiddag heeft te Amsterdam de efficiëele opening, plaats gehad van de nieuwe groote behuizing van het Algemeen Neder landsch Persbureau (A.N.P.). Die is geschied in tegenwoordigheid van den minister-presi dent dr. Colijn, den minister van Financiën mr. de Wilde, den minister van Koloniën Wel ter en vele andere autoriteiten. Het A.N.P. is een stichting van de Vereeniging de Neder landsche Dagbladpers, zijn leden zijn de dag bladen en dus spreekt het wel vanzelf dat de overgroote meerderheid der Nederlandsche dagbladdirecteuren bij de plechtigheid tegen woordig was. Na die plechtigheid, waarvan u een uitvoerig verslag in dit nummer vindt, bezichtigde het gezelschap in groepen het ge bouw met zijn velerlei hypermoderne techni sche installaties, en later vereenigden Raad van Beheer en Directie hun gasten en de leden aan een jjemeenschappelijken maaltijd in het Amstel-Hötel. Ieder begrijpt dat een plechtigheid in een particulier bedrijf, waarbij drie ministers, de diï'ecteur-generaal van de P.T.T. en zijn hoofdingenieurs, de waarnemend burgemees ter van Amsterdam en nog verscheidene an dere autoriteiten aanwezig zijn, wel een zaak van bijzonder belang moet gelden. Dat is dan ook zoo. En de algemeene voldoening die bij deze gebeurtenis tot uiting kwam gold dan ook de oplossing van een zeer moeilijk vraag stuk, de voltooiing van een stuk arbeid dat groote zorgen en groote toewijding heeft ver- eischt. Tot voor enkele jaren was de nieuwsvoor ziening in ons land, de voorziening dus van de bladen met binnen- en buitenlandsch nieuws, in een staat van versnippering. De verdeeling over een viertal bureaux het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, het Nederlandsch Correspondentiebureau te Den Haag, het Ne derlandsch Telegraaf Agentschap (agent schap van Reuter) en Aneta-Holland (voor Indisch nieuws) leverde in de practijk groote bezwaren op. Daarom werd door de Vereeni ging de Nederlandsche Dagbladpers, op ini tiatief van haar voorzitter den heer J. W. Henny, een studiecommissie ingesteld die de mogelijkheid van samenvoeging van al deze nieuwsvoorzieningen in een eigen bureau ging onderzoeken.-Binnen zes maanden kwam deze commissie met een volledig uitgewerkt plan in de algemeene vergadering. In die zelfde vergadering werd meteen het A. N. P. opge richt en werden de noodige gelden door de dagbladen beschikbaar gesteld. Daarop volg de een periode van onderhandelingen met de bestaande bureaux, waarbij voorstellen tot schadeloosstelling werden gedaan en aan vaard, personeel werd overgenomen enz., met het resultaat dat het Persbureau Vaz Dias zijn nieuwsvoorziening aan de pers aan het A.N.P. overdeed, het Ned. Correspondentiebureau en het N. T. A. erin werden opgenomen en ten slotte in dezen zomer het bureau Aneta- Holland eveneens. Nog veel meer moest geschieden. Een ge heel nieuwe tarieven-regeling diende ont worpen en door de bladen aanvaard te wor den. Men weet dat de Nederlandsche dagblad pers, zooals trouwens onvermijdelijk is, een afspiegeling vormt van de verschillende rich tingen die in ons volk leven. Maar bovendien zijn er groote, minder groote en kleine dag bladen, uit den aard der zaak verkeerend in uiteenloopende omstandigheden wat hun lezerstal en het gebied van hun verspreiding betreft. Dit leverde een zeer ingewikkelde situatie op. Het was aan de algemeene belang stelling voor het groote coördinatie-plan, aan de bereidheid van allen te danken dat men slaagde. En in dienzelfden tijd werd, voorna melijk door de invoering van dat nieuwe tech nische wonder, den verreschrijver die „telex' geheeten wordt en waarover al eerder in ons blad geschreven is, de gansche nieuwsvoorzie ning aan de bladen op geheel nieuwen leest geschoeid. In zeer korten tijd voltrok zich dus een totale omwenteling op organisatorisch zoowel als technisch gebied, waarbij ik nog als een zeer belangrijk feit moet vermelden dat het A.N.P. toetrad tot de z.g. „gealliëerde agent schappen", de internationale samenwerking van persbureaux waartoe ook Reuter, Havas, Stefani, Belga, het D.N.B. en vele anderen be- hooren en die elkaar onderling nieuws leve ren. Tevoren had Nederland daar nooit toe behoord. Natuurlijk heeft het A.N.P. zijn volmaaikte onafhankelijkheid van alle overheids- en andere instanties gehandhaafd. Het kan door niemand gesubsidieerd worden, het keert ook geen winst uit, zijn Raad van Beheer ont vangt geen vergoeding en is statutair zoo samengesteld, dat geenerlei groepeering van dagbladen daarin ooit overwicht zou kun nen doen gelden Aan alle bladen die daarvoor het tarief betalen, dus ook aan niet-leden, wordt nieuws geleverd. Strikte objectiviteit is het voorgeschreven richtsnoer bij de bericht geving Inderdaad is de schepping en voltooiing van deze instelling van groote beteekenis niet al leen voor de dagbladen maar voor het Ne derlandsche volk zelf, zooals gisteren met volle overtuiging werd vastgesteld. Dat ver klaart tevens de bijzondere belangstelling van regeenngszijde. Warme hulde is gebracht aan de persoon van den president-directeur, den heer H. H. J. van de Pol en welverdiend. Als directeur hoofdredacteur van een klein dagblad, de Delftsche Courant, werd hij secretaris der (Te Hollyivood is een eskimo aan gekomen, die geëngageerd is om de hoofdrol in een film te spelen.) Nu vraag ik u, om u eens voor te stellen, Dat u een eskimo in 't Noorden was, Lid van een achtenswaardig deugdzaam ras, Dat hoef ik u wel niet meer te vertellen. U zit eens rustig in een bijt te visschen, Daar komt opeens een heer uit Hollywood, En zegt: het filmspel zit u in het bloed, Ga mee met mij, maar nu direct beslissen. U zoudt dan peinzend even ijs gaan beren, Een wijl nadenkend voor uw sneeuwhut staan, Maar plots zou u een Noorderlicht opgaan, Met het besluit: ik zal het maar probeeren. 't Is ook niet alles in die poolsche streken, Met zeehond, zeeleeuw en een pinguin, Dus na een snel vaarwel aan uw gezin, Zoudt gij met hem de IJszee oversteken. Ik wil maar zeggen, het is te vergeven, Aan dezen man, dat hij zijn walvischtraan, Eens zonder traan een tijdje lang laat staan, Om in beschaving (zoo dat heet) te leven. Maar 'k vrees, dat als hij weer terug zal keeren, Waarschijnlijk gauw en met versnelden pas, In zijn verhaal 't beschaafde menschenras. Weer wordt beroofd van toch al schaarsche veeren. P. GASUS. VULPEN- PRIJSVRAAG 6.%S)oaaufl&i Hoeveel VULPENNEN en VULPOTLOODEN zijn in onze etalage? FRAAIE PRIJZEN Ziet onze etalage ZIJLSTRAAT 90. (Adv. Ingez. Med.) studie-commissie die ik hierboven noemde. Zijn voortreffelijk werk in die functie leidde tot de uitnoodiging, de directie der nieuwe instelling te willen aanvaarden en hij toonde zich een geboren organisator, onvermoeid werker en man met vooruitzienden blik en grooten ondernemingsgeest. Het algemeene vertrouwen in zijn kunde en beleid heeft in de hoogste mate bijgedragen tot een welsla gen over de geheele linie, dat tenslotte be kroond is door de vestiging van het Amster- damsche hoofdkantoor in een gebouw, het A. N. P. waardig. Bewezen is hier weer eens wat met energie, durf en geest van samen werking kan worden bereikt. Wij zijn trotsch op ons A. N. P. R. P. Nederlandsche Opera in voorbereiding. Initiatief te Amsterdam genomen. AMSTERDAM, 4 Nov. Gisteren werd te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van bestuurderen der Wagnervereeniging, der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en van den Bond van Volksuniversiteiten, ten einde zich te beraden over de bestaansmoge lijkheden van een Nederlandsche Opera. Besloten werd, een stichting in het leven te roepen, welke tot doel heeft, de operavoorstellingen met Neder landsche krachten tot dusver spora disch door de Wagnervereeniging en enkele andere instellingen en groepen gegeven, op breederen grondslag en systematisch voort te zetten. Daarnaast zal getracht worden, een uitbrei ding der reeds sinds eenige jaren bestaande muziekdramatische opleiding in Nederland te bevorderen, ten einde ten behoeve der opvoe ringen uit een zoo talrijk mogelijk en ge schoold materiaal te kunnen putten. Het voorloopig bestuur der stichting zal ge vormd worden door de drie voorzitters der in den aanvang genoemde instellingen. Ter vergadering waren mede aanwezig de heer P. Visser, chef der afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen alsmede mevrouw mr. H. van Dam van Isselt, referen daris der afdeeling kunstzaken van de ge meente Amsterdam. De hertog en de hertogin van Windsor zullen hun intrek nemen in een woning te Neuilly aan de Seine, waarvan men hierboven een afbeelding ziet. De les van Marseille. Behoefde aan de Haarlemsche Brandweer niets te leeren. Met verontwaardiging is kennis genomen van de onvoldoende uitrusting van de brand weer te Marseille, waardoor die vrijwel mach teloos stond tegenover den noodlottigen brand in een warenhuis. Er waren in de Fransche ha venstad van een millioen menschen niet meer dan 5 brandspuiten, terwijl de brandladders slechts reikten tot de tweede verdieping van het hooge gebouw. Groote rampen elders zijn altijd aanleiding de vraag te stellen of wij daaruit leering kun nen putten. Indertijd was de schouwburgbrand te Chicago aanleiding om de veiligheidsmaat regelen voor openbare gebouwen te Haarlem belangrijk te verscherpen. Nu hebben wij aan den Staf der Haarlemsche Brandweer de vraag gesteld of aan de les van Marseille ook con sequenties verbonden zijn. Het antwoord luidde: Marseille had ons niets te leeren. In die Fransche stad van een mil lioen menschen had men blijkbaar minder bluschmateriaal dan wij in het veel kleinere Haarlem. Bovendien zijn toen het hooge win kelcomplex van Vroom en Dreesmann gebouwd is door de brandweer alle voorzorgen geno men. Het gebouw is zoo hoog, dat de bovenste jedeelten niet bereikt worden met den gewonen druk op de waterleiding. Daarom is er een binnen-brandleiding waarvan de waterdruk verhoogd wordt door een pomp die brandvrij _eisoleerd staat. Bovendien zijn rondom het gebouw staande brandpijpen. zoodat daaraan de motorspuiten gekoppeld kunnen worden, waardoor het mogelijk wordt zelfs boven het gebouw uit te spuiten. De brandladders die nu te Haarlem zijn rei ken tot de vijfde verdieping waar de lunchroom gevestigd is. Reeds eenigen tijd geleden is door de Haarlemsche brandweer een nieuwe Magirus brandladder bij het college van B. en W. aangevraagd. De slechte staat van de gemeentefinanciën was aanleiding, dat de aanschaffing nog uitgesteld is geworden, maar de Brand weer neemt thans aan, dat binnen kort de machtiging van het Stadhuis zal komen, dat tot aankoop kan wor den overgegaan. Als de Brandweer de nieuwe brandladder heeft zal het zelfs mogelijk zijn tot de zesde verdieping te komen. De zevende verdieping is alleen voor magazijnen in gebruik. Bovendien zijn bij den bouw van het winkel complex alle mogelijke voorzorgen tegen brand genomen, zoodat hier te Haarlem niet de ge ringste aanleiding tot eenige ongerustheid bestaat. Helaas kan diezelfde gerustheid niet bestaan ten opzichte van de toren van de Groote Kerk te Haarlem. Eenige jaren geleden deelden wij reeds mede, dat de Brandweer uitvoerige plannen bij het gemeentebestuur heeft ingediend om de bluschmiddelen in de Groote Kerk. vooral wat betreft den toren, die gemeente-eigendom is, te verbeteren. Met de uitvoering dezer plannen zijn eenige tienduizenden guldens gemoeid. De financieele toestand der gemeente was tot heden ook reden om de uitvoering van die plannen te verdagen. Dit moet wel betreurd worden, want het zou een ramp voor Haarlem zijn als onze mooie toren, die naar men weet van hout is, eens door brand vernield werd. LONDEN, 4 November 1938. Een vliegtuig van de Yerey Airways is te pletter gevallen nadat het met bestemming voor Southampton was opgestegen. Hierbij kwamen tien pas sagiers en twee leden der bemanning om het leven. (United Press.) Sabotage op de „Vancouver''? Geheimzinnige berichtgeving aan de „Oakland Tribune". (Zie ook pag. 5). OAKLAND, 3 November. Omtrent de verdach te explosie aan boord van het Hapagschip „Van couver" in de nabijheid van deze stad. deelt de kapitein mede. dat van de 60 leden der beman ning en de 17 passagiers niemand gedood is, slechts waren enkelen flauw gevallen. Men ver onderstelt dat hier sabotage in het spel is; daar om hebben politie en het gerecht zich direct met de zaak bemoeid. Heden wordt het wrak dat de kapitein aan den grond heeft doen zetten voor dat het zonk slechts de boeg steekt boven het water uit door duikers onderzocht. Ook verklaarde de politie, dat het geval zeer verdacht is en deze meening wordt versterkt door een bericht van de „Oakland Tribune", volgens welk het heele geva lweinige minuten nadat de explosie had plaats gehad in de ge heele stad bekend was. Personen, die nog niet geïdentificeerd konden worden, hadden de re dactie getelefoneerd en gezegd „Wilt u een mooi bericht? Een bom heeft een Duitsch schip in de haven verwoest". Daarna zouden zij de tele foon hebben opgehangen. Politie zoekt thans de personen, die het dag blad hebben getelefoneerd om bovengenoemd bericht te melden (United Press). De ministers De Wilde. Colijn en Weiter (zittend v. 1. n. r.) tijdens de rede van den heer H. Nijgh, voorzitter van den Raad van Beheer van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, bij de opening van het nieuwe kantoorgebouw van het A. N. P. aan de Heerengracht te Amsterdam. Het woord is aan Nietzsche: Medevreugde, niet medelij den maakt den vriend. Donderdag heeft de president van de Arn- hemsche rechtbank, mr. J. Houwink, in kort ge ding uitspraak gedaan betreffende de vorde ring van de Nederlandsche Spoorwegen om de wilde busdiensten van de N.V. Matser, die de verbinding van Arnhem met Den Haag onder houdt, en de busdienst van het autobusbedrijf Toonen te Nijmegen, een dienst tusschen Nijme gen en Amsterdam, te staken. Vervroegd uitspraak doende, ontzegde de pre sident de vordering der spoorwegen. Donderdagochtend heeft de Arnhemsche poli tie het vertrekken van verschillende bussen uit Arnhem naar Amsterdam verhinderd. Deze diensten zijn door den president van de Amsterdamsche rechtbank verboden. De behandeling van het kort geding voor den president van de Haagsche rechtbannk, waarbij de atuoverhuurondernemer A. Koch den staat heeft gedagvaard vanwege het onrechtmatig aanhouden van zijn autobussen, is uitgesteld tot Vrijdag 11 November des ochtends om 11 uur. De behandeling van het kort geding van de Nederlandsche Unie N.V. tegen den staat is nog niet vastgesteld. Voorts vernemen wij, dat jhr. mr. W.H. den Beer Portugael. raadsman van de Haagsche Tramwegmaatschappij, als nog hooger beroep zal aanteekenen van het vonnis in kort geding van den president van de Haagsche rechtbank, waarbij de stopzetting van de autobusdiensten van het reisbureau Stoop werd geweigerd. AMSTERDAM. 4 November. De presi dent van de rechtbank mr. A. J. van Royen heeft vandaag weer uitspraak gedaan in een kort geding tegen een wilde 'autobus-onder neming en wel tegen de reisonderneming „Re- verti". De spoorwegen hadden stopzetting ge- eischt van den autobusdienst Amsterdam Arnhem. De president echter achtte niet be wezen dat Reverti dezen dienst onderhoudt. Gedaagde had aangevoerd, dat zij slechts een maal per week deze route berijdt, voor de an dere dagen verkoopt zij wel kaartjes, doch de dienst wordt dan door een andere onderne ming uitgevoerd. In de tweede plaats hadden de spoorwe gen stopzetting geëischt van den dienst Am sterdamDusseldorf, die ook door Reverti wordt onderhouden. Gedaagde had aange voerd. dat het hier een internationale auto- busdienst betreft en dat deze als zoodanig niet kan worden stopgezet. De spoorwegen voerden hiertegen aan, dat ook kaartjes voor tusschenliggende plaatsen worden verkocht. De president wees den eisch tot stopzetting af, omdat hij van oordeel was dat het hier een in ternationalen dienst betrof. In de derde plaats hadden de Spoorwegen stopzetting geëischt tegen Reverti's busdienst Amsterdam—Gorinchem—Breda—Antwerpen. De president verbood dezen dienst, waarop ook kaartjes voor Gorinchem en Breda wer den verkocht, van Amsterdam tot de grens. Prinselijk Gezin naar Duitscliland. Bezoek van 14 dagen aan Reckenwalde. 's-GRAVENHAGE. 4 November. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Beatrix heden naar Duitschland zijn vertrokken voor een 14-daagsch bezoek aan Prinses Arm gard te Reckenwalde. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMSTREKEN. pag. Haarlemmers worden oud. 4 Voor het spoorwegverkeer van Haarlem wordt gebruik gemaakt van de modern ste seininrichting. 6 Van trouwen en scheiden. Geringe invloed van de crisis. 6 Doordat benzinedampen tot ontploffing kwamen, is een bootje in het Zuider Bui ten Spaarne in brand gevlogen 6 BINNENLAND. Er worden pogingen in het werk gesteld een Nederlandsche Opera op te richten 1 Twee nieuwe spoorwegstations worden in Amsterdam gebouwd. 3 Het nieuwe gebouw van het A. N. P. is in gebruik genomen. 3 De politie is een smokkelarij van tanden en kiezen op liet spoor gekomen 3 Vele Tweede Kamerleden oefenen critick uit op de Onderwijsbegrooting 3 BUITENLAND. Ook het Britsche Hoogerhuis heeft zich met de inwerkingtreding van het En- gelsch-Italiaansehe pact accoord ver klaard. 5 Op een schip van de HamburgAmerika- lijn heeft zich een ontploffing onder ver dachte omstandigheden voorgedaan. 5 SPORT. Sport in 't Kort. g ARTIKELEN. R. P.: Het A. N. P. 1 J. B. Schuil over Renée-Jeanne; de jubi leum-voorstelling van Tilly Lus. 2 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Nieuwe mogelijk heden in Indo-China? 7 H. D. Vertelling: \Veentien in de bergen. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ig

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1