Haarlem's Dagblad DE BRITSCHE TROONREDE De Aanslag te Parijs. Ernstige overstroomingen in Syrië Schaaktournooi. 56e Jaargang No. 16989 Uitgave Lonreus Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AI gem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 8 November 1938 Abonnemenien per week f 0.25, p maand f I.IO. pei 3 ui mm tulen l 3.25 franco per pos! f3.55 lotute uumiiirrr 6 ren! per ex. Advertentiën 1-5 rebels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonneiuentslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes cie rubriek* Een jongen van zeventien jaar, een Pool- sche Jood heeft in de Duitsche ambassade te Parijs twee revolverschoten gelost op den jongen attaché Von Rath en hem zwaar ver wond. De jongen is natuurlijk in verhoor ge nomen door de Fransche politie en heeft ver klaard dat hij een Duitscher wou treffen als wraakneming voor het leed dat zijn ouders hebben ondervonden en nog ondervinden. Zij woonden in Hannover. Thans behooren zij tot de 7000 Poolsche Joden, die uit Duitschland zijn gezet. Zij vertoeven in een wagon aan de Poolsche grens en hebben geen cent en geen stuk kleeding behalve hun lijfgoed mogen meenemen. De moeder had daarover aan haar zoon geschreven. En de jongen zelf was in 1935 in Frankrijk gekomen om bij zijn oom het kleermakersvak te leeren, maar een paar jaar later uitgewezen omdat er al te veel kleermakers waren. Hij ging niet. Hij ver stopte zich. Een tijdlang leefde hij onder de Seine-bruggen. Maar zijn oom en tante gaven hem weer onderdak, op een zolderkamertje, en daarom zijn zij nu gearresteerd want zij hebben aan een uitgewezene asyl verleend. Dat verbiedt de wet. Nu zegt die jongen, dat toen hij den brief van zijn moeder kreeg hij tot wraak op de Duitschers besloot. Hij werd daartoe volgens zijn mededeeling, niet door anderen aange spoord. Hij handelde op eigen initiatief. Maai de Duitsche pers gelooft daar niets van en beschouwt hem als een werktuig van het in ternationale Jodendom. Een der Duitsche bladen zegt, dat de Joden in Duitschland de gevolgen hiervan zullen ondervinden. Ook wordt gezegd dat dit een poging zou zijn om de Duitsch-Fransche toenadering te belem meren. Ik geloof deze dingen niet. Als ik met een Duitscher, die een van die betoogen had ge schreven, over deze zaak kon spreken zou ik hem eerst de vraag stellen: „Acht gij het onmogelijk dat de lezing die de jongen geeft juist is? En waarom?" Dan zou ik daar het antwoord wel eens op willen hooren. Men moet toch in Duitschland zeer wel begrijpen dat men de tallooze Joden, die men van hun bestaan beroofd en tot paria's vernederd heeft ontzettend leed heeft aangedaan. Dat zal men toch niet betwisten. Men weet in Duitschland toch ook voldoende van psychologie om in te zien dat een zeventienjarige jongen, die op een zeer impressionabelen leeftijd is, hevig geschokt moet zijn in zijn levensillusies en in zijn vertrouwen in de menschheid als hij eerst ondervindt dat het buitenland geen plaats voor hem heeft, dat hij tot de duizen den voortgejaagden behoort, en dan nog van zijn moeder verneemt dat zijn ouders, met duizenden lotgenooten, van al hun have be roofd ergens op een grens in een spoorwaggon in de diepste ellende verkeeren. Is zoo'n jongen, die onder Seinebruggen heeft moeten slapen en dus zelf de treurigste verwording en misère heeft meegemaakt, uit zijn evenwicht geraakt is één zoo'n jongen op de duizenden niet van de taaie verdraagzaamheid en vol harding gebleken, die verreweg de meesten van zijn vervolgde ras kenmerkt is het dan onmogelijk dat hij tot een wanhoops daad komt? Natuurlijk is het een misdaad en ieder zal den jongen Duitscher beklagen die er, bij puur toeval want de jongen vroeg den ambassa deur te spreken, die hem niet ontvangen wou het slachtoffer van geworden is. Maar moet het voorkomen van zoo'n misdaad, juist bij een jongen die tot wanhoop gebracht is, als een onmogelijkheid verworpen worden? Zeker niet. De waarschijnlijkheid van zoo'n uitzon deringsgeval is zelfs groot. Mijn tweede vraag aan den Duitschen hoofdredacteur zou zijn: „Acht gij het waar schijnlijk dat andere Joden den jongen tot deze daad zouden hebben aangespoord?" Het antwoord wordt eigenlijk al gegeven door het Duitsche blad, dat zegt dat de Joden in Duitschland de gevolgen van het gebeurde zullen ondervinden. Van veel heeft men in dat land de Joden beschuldigd, maar nooit van domheid. Zij moeten dus, ook volgens de Duitschers, zeer wel beseffen dat het voor komen van een aanslag als deze een gevaar voor hen is. Hun geloofsgenooten in het bui tenland weten dat evenzeer. Is het dus niet zeer onwaarschijnlijk dat zij tot een aanslag zouden aansporen? Dan komt vraag nummer drie: „Waarom wacht gij de resultaten van het onderzoek niet af alvorens gij „het internationale Jodendom" beschuldigt van den aanslag op den jongen gezantschaps-attaché, bij wiens dood het waarlijk geen enkel belang kan hebben? Wie ter wereld zou daar trouwens belang bij kun nen hebben? Voor de Joden in het algemeen is, in hun huidigen toestand in de wereld, zoo'n moord aanslag een ramp. Dat heeft die jongen niet begrepen. Hij is pas zeventien, eigenlijk nog een kind. Hij heeft vreeselijke ellende door gemaakt en vernomen dat zijn ouders even zeer in ellende verkeerden Hier zou mijn laatste vraag aan den Duit scher komen: „Gelooft gij in ernst dat die jongen normaal is?" Waarom komt zooiets dan zoo uiterst zelden voor, ofschoon tien duizenden Joden verjaagd en vervolgd zijn? Die plegen geen aanslagen; dat beschouwt gij dan toch zeker niet als abnormaal? Als abnormaliteit, in deze wereld, geldt nog altijd het uitzonderingsgeval. En het is wel vreemd nietwaar, een willekeurigen jongen man te gaan vermoorden. Erg ongewoon. Dit zijn enkele koel-overwogen, sobere com mentaren op den in Parijs gepleegden aanslag R. P. De nieuwe burgemeester van Lisse. Jhr. Mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel benoemd. Jhr. Mr. F. J. C. M. van Ryckevorsel. Zooals wij gisteren reeds in een ge deelte onzer oplage hebben vermeld is bij Kon. besluit van 3 November 1938 met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Lisse: jhjr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel. De nieuwe burgemeester van Lisse werd 10 Februari 1907 te Den Dungen (N.B.) geboren. Hij doorliep het Gymnasium te 's-Hertogen- bosch en studeerde vervolgens aan de universi teit te Utrecht in de rechten. In 1934 promo veerde jhr. van Rijckevorsel waarna op 1 Fe bruari 1935 zijn benoeming tot adjunct-commies eerste klas ter gemeente-secretarie van Vught volgde. Deze functie heeft de heer Van Rijcke vorsel tot nu toe bekleed. Jhr. mr. van Rijcke vorsel is gehuwd met een dochter van den vroe- geren burgemeester van Vught, den heer van Lanschot. Hij is voorts 1ste luitenant der hu zaren. Wij vernemen dat de nieuw benoemde bur gemeester Jhr. Mr. Rijckevorsel, a.s. Woens dagmiddag een kennismakingbezoek aan de gemeente Lisse zal brengen. Verhoor in het New-Yorksche spionnage-proees geëindigd. NEW-YORK, 8 November (Havas). Gisteren is het verhoor der 37 door den openbaren aan klager gedagvaarde getuigen in het spionnage- proces, dat drie weken geduurd heeft, geëin digd. O.a. werd de vroegere kapitein van de „Europa" gehoord, die verklaarde, dat een ste ward aan boord onmogelijk de postzakken kan openen, daar deze door drie Duitsche en drie Amerikaansche controleurs worden bewaakt. Chineezen behalen succes aan het centrale front. Stad ten Noord-Oosten van Kanton heroverd. Het Chineesche persbureau „Central News" meldt uit Tsjocngking, dat de Chineesche troepen Leoengtsjau, 80 K.M. ten noordoosten van Kanton, heb ben heroverd. Zij zijn daarna verder naar het zuiden opgerukt en hebben strategisch belangrijke hoogten ten noordwesten van Tsoenghwa, dat op 50 K.M. van Kanton ligt bezet. Volgens United Press heeft dit verrassende offensief der Chineezen den Japanners gedwon gen, in allerijl naar het bedreigde gebied ver sterkingen te zenden. Vooral Fatsjan, 25 K.M. ten zuidwesten van Kanton, wordt onmiddellijk bedreigd. Het schijnt, dat de Japanners zich, toen zij in de minderheid geraakten, op Fatsjan hebben teruggetrokken. De Chineezen schijnen 250.000 groot te zijn. Zij rukken op over een breed front en men verwacht dan ook een groo- ten veldslag. Talrijke huizen ingestort Zeven personen gedood BEIROET 8 November De regen buien in Noordelijk Syrië hebben groote overstroomingen veroorzaakt. In het dorp Azas ten noorden van Aleppo zijn talrijke huizen ingestort. Zeven personen zijn omgekomen, en talrijke gezinnen zijn dakloos. De stadswijk Midan in Damascus is ge heel overstroomd. Hierbij zijn talrijke opslagplaatsen van meel, met eenige duizenden tonnen inhouds, door het water beschadigd. (D. N. B.) De inbraken in het badhotel te Wijk aan Zee. Dader reeds gevat. Ontvreemde lood opgespoord. Sneller dan men had mogen verwachten is de politie er in geslaagd den dader van de in het badhotel te Wijk aan Zee gepleegde looddief stallen, waarvan wij in ons blad van gisteren uitvoerig melding maakten, op te sporen en te arresteeren. Hoewel de politie aanhankelijk in de meening verkeerde met meer dan een inbreker te doen te hebben, het onderzoek wees er steeds meer op, dat één man kans had gezien de vloeren van de kamers op te breken en alle waterleidingbuizen weg te sloopen. Hij moet met dit werk vele nachten bezig zijn geweest. De heeren Ypma, agent der gemeentepolitie en Smit, rijksveldwachter hebben het onderzoek met groote voortvarendheid ter hand genomen en reeds Maandagmorgen waren zij er in ge slaagd een gedeelte van de buitgemaakte hoe veelheid lood bij een opkooper te Beverwijk in beslag te nemen. De ontdekking van de buit was een mooi succes, want van toen af waren de politiemannen den dader op het spoor. Zij wisten toen ook slechts met één dader te doen te hebben, wat het onderzoek niet weinig ver gemakkelijkte. De vermoedens, die tegen een bepaald persoon werden gekoesterd werden meer en meer zekerheid en Maandagmiddag waren de aanwijzingen zóó sterk, dat tot arrestatie van den vermoedelijken bedrijver van de looddief stallen kon worden overgegaan. De aangehoudene, J. B. genaamd en wonende in de badplaats werd aan een verhoor onder worpen. Hij legde daarbij een volledige be kentenis af. De man blijft in arrest en is hedenmorgen naar het Huis van Bewaring te Haarlem overge bracht. De beide politiemannen, die het onderzoek zoo voorspoedig tot een goed einde wisten te bren gen, smaakten bovendien het genoegen in den loop van den dag de geheele partij lood in be slag te nemen. De opkooper bleek niet op de hoogte te zijn geweest van de herkomst van het lood. De man had het behoorlijk in zijn register in geschreven en er den gangbaren prijs voor be taald. De dader van de diefstallen had hem ver zekerd, dat de oude waterleidingbuizen van een slooperij afkomstig waren. Zoo heeft deze geruchtmakende zaak een spoe dig einde genomen, dank zij het goede opspo ringswerk van de hierboven genoemde politie mannen. Joodsche zaken moeten duidelijk kenbaar zijn. Nieuwe verordening voor de Joodsche firma's te Weenen. WEENEN 8 November. De politie heeft verordend, dat alle Joodsche zaken en on dernemingen, van de groote firma's af tot de kleine winkels toe, in geheel Weenen. den firmanaam van dien van den eigenaar in groote Hebreeuwsche letters zoowel als in Duitsche letters van gelijke afmetingen op hun zaken zullen moeten doen aanbrengen. Zij die deze verordening niet nakomen, zul len met drie maanden hechtenis gestraft worden. (United Press). Het huis aan de Oscarstraat te Oslo. waar tengevolge van een hevigen brand 30 personen om het leven kwamen. Men ziet op de foto, dat de derde verdieping van het gebouw, waar een feest plaats vond, geheel is uitgebrand. Daar zijn ze, nu in bonte rij, Weer meesterlijk aan 't schaken, Ach, van die kunde zal ik mij Wel nimmer meester maken. Ik weet alleen maar van een bord Met vierenzestig ruiten, Maar wat daar op verhapstukt wordt, Daar sta 'wvolkomen buiten. Geen mensch die u 't vermaan belet: Nou vriend, dan moet je 't leeren, Wat op dat bord wordt voorgezet, Dat kan ik nooit verteren. Want ik ben, onder ons gezegd, En u moogt het gelooven, Voor deze kunst niet aangelegd, Zij gaat mijn pet te boven. Toch lees ik 's avonds in de krant, Na alle andre zaken, .Trouw alles (niet alleen den stand) Van dezen strijd in 't schaken. Ik lees van iedere partij Over de openingen, Het midden-, eindspel en daarbij Van de verwikkelingen. Van Siciliaansch en Caro-Kann Van kwaliteit, rochade Naar de beteekenis waarvan, Ik nog niet eens kan raden. Maar na het nieuws dat ik wel snap, In groote en kleine stukken. Vol nieuwe lasten, vijandschap En reeksen ongelukken; Keer ik mij zuchtend en bewust Van al die nare zaken, Om troost te vinden, troost en rust In 't onbegrepen schaken. Voor Vulpenhouder nieuw of reparatie, Is DANTUMA de zaak met reputatie! O.'üi^kuüuiTta ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM. TELEF. 11161. (Adv. Ingez. Med.) Engeland te allen tijde bereid in Spanje en China te bemiddelen LONDEN 8 November (Reuter). In de rede, waarmede de koning vandaag de par- lementszitting heropend heeft, zegt hij o.a. Mijn betrekkingen met het buitenland blij ven vriendschappelijk en mijn regeering zal al het mogelijke doen om de ontwikkeling van de goede verstandhouding in den geest van de gemeenschappelijke Britsch-Duitsche verklaring van München van 30 September te bevorderen. Het in April van dit jaar tot stand geko men accoord tusschen mijn regeering en de Italiaansche regeering zal thans spoedig in werking gesteld worden. Ik geloof, dat deze stap de traditioneele goede betrekkingen, die zoo lang tusschen onze beide landen hebben bestaan, zal bevestigen en zoodoende de zaak van den Europeeschen vrede zal bevestigen De koningin en ik zien met het grootste genoegen het bezoek tegemoet, dat wij in den a.s. zomer aan mijn dominion Canada hopen te brengen. Met vreugde heb ik de uitnoodi ging aanvaard, die president Roosevelt aan de koningin en mij gericht heeft, om voor afloop van mijn reis naar Canada een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen. Deze practische uiting van welgezindheid, die tus schen onze beide landen bestaat, juich ik van harte toe. Mijn ministers betreuren het voort duren der vijandelijkheden in Spanje zeer. Terwijl zij vasthouden aan de politiek van niet-inmenging. zullen zij op alle mogelijke manieren hun hulp verleenen bij het herstellen van den vrede in dat land. Mijn regeering zal, zoo de partijen in het conflict in het Verre Oosten dit wenschen, te allen tijde bereid zijn, te helpen bij het streven naar een regeling, die een duurzamen vrede in dat gebied zal verzekeren. Intusschen zullen mijn ministers alles doen wat in hun vermogen is om de Britsche belangen in de be trokken gebieden te beschermen Mijn ministers zullen u binnenkort een rap port van de commissie voor Palestina voor leggen, en een verklaring afleggen omtrent de toekomstige politiek. Mijn ministers hebben reeds maatregelen getroffen om een voorschot van 10 millioen pond sterling ter beschikking van de Tsjecho Slowaaksche regeering te stellen om in de dringende behoeften te voorzien, en u zullen wetten inzake financieelen steun aan deze regeering worden voorgelegd Ofschoon de uitrusting en uitbreiding van defensiekrachten snelle vorderingen maken, heeft de crisis, welke wij meegemaakt heb ben, aangetoond, dat bepaalde tekortkomin gen in onze voorbereidingen voor de militaire en burgerlijke verdediging nog verholpen moeten worden. Mijn ministers hebben deze kwestie bestudeerd en zullen te zijner tijd maatregelen nemen om de voorbereidingen, waaraan gewerkt wordt, te versnellen en aan te vullen. Het vraagstuk van de verdediging der burgerbevolking, o.a. dat. van een doel treffend gebruik van de hulpbronnen des lands voor een nationalen vrfjwilligersdienst, zal in de toekomst de onverdeelde aandacht van den lord-geheimzegelbewaarder hebben. De daadwerkelijke bevordering van den vrede in Europa, welke het voortdurende stre ven mijner regeering is. zal naar ik vertrouw leiden tot een wijderen geest van vertrouwen en een nieuwen prikkel opleveren voor uit breiding in handel, nijverheid en verschaf fing van werk. Het woord is aan Delavigne: Zoek U zelf bij het bestu deer en van anderen. De Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal Restauratie van het plafond. Op de agenda voor de aanstaande raadsver gadering komt het volgende punt voor „sub sidie restauratie schilderwerk plafond Ned. Herv. Kerk". Naar wij vernemen hebben Kerkvoogden hiervoor bij het gemeentebestuur een subsidie van 1500 aangevraagd, welk bedrag noodig is voor het blootleggen van het mooie oude pla fond, dat thans door een leelijke verflaag be dekt is. B. en W. stellen voor, 500 subsidie te geven, mits het Rijk en de provincie eveneens elk voor een derde bedoelde restauratie zullen subsidieeren. De werkloosheid te Haarlem. Geen gunstige week. De afgeloopen week was niet gunstig voor de Haarlemsche arbeidsmarkt. Het aantal werkloozen steeg met 102 (zelfde week van het vorige jaar slechts 59'. Er zijn te Haarlem 5658 werkloozen. Dat is 244 minder dan in 1937. 955 minder dan in 1936 en 426 minder dan in 1935. Roekeloos automobilist veroordeeld. Het Amsterdamsche gerechtshof veroordeelde vandaag een Hagenaar, die door roekeloos rijden te Wassenaar in den nacht van 1 op 2 Maart van het vorige jaar een auto-ongeluk heeft veroor zaakt tot een voorwaardelijke hechtenisstraf van twee maanden en f 2000 boete. Het rijbewijs van verd. was ingetrokken, hij was echter toch achter het stuur gaan zitten. Na te Den Haag het een en ander te hebben gedronken reed hij met groote snelheid over den rijksweg in de richting Amsterdam. De auto slipte bij het passeeren van een tegenligger en sloeg op den berm om. Een der inzittenden werd ernstig gewond. Op 20 October 1937 heeft de Haagsche recht bank dezen automobilist veroordeel tot drie maanden gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. In hooger beroep bevestigde het Hof te Den Haag dit vonnis. De Hoogc Raad verwees de zaak naar het Hof te Amsterdam. Is^E brievenbussen aan de bureaux van Haarlem's Dagblad zijn bijzonder ruim. Speciaal berekend op de ont vangst van stapels brieven op Groen tjes. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMSTREKEN. pag. 1 Te Haarlem zijn thans 5658 werkloozen. Jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel is be noemd tot burgemeester van Lisse. 1 Wat de Haarlemmers nu meer aan op centen op het Gemeentefonds moeten betalen. 2 Het derde jubileumsconcert der H. O. V. staat onder leiding van Van Bcinum met Willem Andriessen als solist. 5 BINNENLAND. De bushouders gaan verdere actie voeren 3 Te Kerkrade is een jonge man bij een twist gedood. 3 Het wetsontwerp tot wijziging der spoor- wegpensioenwet is ingetrokken. 3 BUITENLAND. Uit het verhoor van Grymsztan, de ple ger van den aanslag te Parijs, is op te maken, dat deze zijn ouders wilde wreken 5 De Belgische premier schijnt na het con gres der socialisten in een moeilijk par ket te zijn geraakt. 5 Verwacht wordt, dat deze week een ge meenschappelijke Fransch-Duitsche ver klaring gepubliceerd zal worden. 5 Volgens de Evening Standard zal de hertog van Windsor te Parijs zijn broe der, den hertog van Gloucester ont moeten. 5 SPORT. De partij AljechinReshevsky is remise gewordt* q ARTIKELEN. R. P.: De aanslag te Parijs. 1 H. D. Vertelling: Zóó plaatst men korte verhalen. 4 Prof. van Cauwelaert sprak voor „Geloof en Wetenschap" over „De strijd om de persoonlijkheid". 4 Speciale Brusselsche correspondentie: Het buitenlandsch beleid der Belgische regeering. 5 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De pijpleiding als leidsman. 7 J. B. Schuil: Het Nederlandsche Tooneel met „Don Carlos" 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1