Va ÏANDHEELK. INSTITUUT Anti-Revolutionnaire fractie stelt bezuinigingseisch. Mr. Joekes bepleit kabinet op breeder basis. Personeele belasting. Vergeten kleinigheden. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER. Jhr. de Geer waarschuwt voor optimisme. DEN HAAG, Woensdag. De heer Woudenberg (nat. soc.) kreeg toestemming van den Minister van Justitie te interpelleeren over zijn beleid in zaken het op treden tegen de wilde autobussen: de interpel latie, die aan de agenda is toegevoegd mag dus niet over 's Minister bevoegdheid in dezen loopen, want dat is 'n aangelegenheid, waar mee zich thans uitsluitend de rechterlijke macht heeft bezig te houden. Na deze beslissing zette de Kamer het al gemeen debat weer voort, dat tot nu toe een vrij mat karakter heeft. Eerst een klaagzang van den communist de Visser, die natuur lijk niets kon prijzen van het regeeringsbe- leid en bovenal verontwaardiging toonde over de z.i. „aarts-reactionaire belastingpolitiek", die het w* 2I kabinet voorstaat. Vervol gens wees Mr. Joekes (v. d.) er op, dat tot nu toe eigenlijk niets te be speuren valt van-een po- sitief-christelijk beleid, zoodat nogmaals te con- stateeren viel, dat de grondslag der formatie van dit kabinet een onna tuurlijke, dus ondeugde lijke was geweest. Vooral in dezen tijd van groote buitenlandsche en binnenlandsche moeilijk heden. Wat de internationale gebeurtenissen be treft, noemde spr. het gebeurde met Tsjecho Slowakije een harde les voor de kleine naties, die daaruit ook weer kunnen ervaren, dat bewapening op zichzelf hoe noodig deze thans ook moge wezen geenszins voldoende veiligheid verschaft, Vasthouden aan de juiste grondbeginselen van den Volkenbond is meer dan ooit noodig. Vandaar dat deze af gevaardigde den Minister-President eenige defaitistische uitlatingen omtrent den Bond kwalijk nam. De internationale boestand eischt intusschen versterking onzer weermacht; voor de Marine dient men de kern te zoeken in uitbreiding van het kleine materiaal en van de lucht macht. Op economisch gebied bepleitte mr. Joekes de noodige actie voor werkverruiming, terwijl hij vooral ook veel bleek te verwachten van zijn „arbeids-spreiding'. Speciaal dient men met spoed in te grijpen ten aanzien van de jeugdwerkloosheid en de leerlingenschaal, ten einde de werkloosheid in onderwijskringen te doen verminderen. In zijn financieele beschou wingen gaf de v. d. woordvoerder te kennen niet zoo pessimistisch gestemd te zijn, zeker niet wat aangaat de wijze, waarop de begroo ting is opgemaakt, als de financieele „negen mannen" Met groote verwondering had Mr. Joekes ook de President van de Nederlandsche Bank bij de onderteekenaars van het bewuste adres aangetroffen: als een der adviseurs van de regeering had deze dat moeten nalaten. Overigens keurde spr. met Ir. Albarda o.m. de bewering omtrent het op te grooten voet leven van heel ons volk ten sterkste af. In hooge mate teleurstellend was het, dat deze regeering blijkbaar niets verder wil doen voor de ouden van dagen. Met den s. d. woordvoer der keurde spr. af, dat bepaalde pacifistische vèreenigingen op de lijst der verboden ver een igingen zijn geplaatst, terwijl hij het even eens verkeerd vond dat die lijst niet in haar geheel is gepubliceerd. Spr. besloot met zich aan te sluiten bij de reeds geuite protesten te gen het anti-semitisme in ons land. Nadat de heer Schouten (a.r.) verklaard had in beginsel geen bezwaar te koesteren te gen matige bescherming (overigens moest hij z'n oordeel voorbehouden totdat hij de concrete voorstellen voor zich zou zien), vroeg hij zich af, of de waarde der werk- verruimingsplannen wel zoo groot is, als sommigen ze schetsen. Men zal zich moeten concentreeren op de uitvoering van die door Ir. Westhoff aanbe volen plannen, welke tot verbetering van den bo- j. Schoen dem leiden. Aan uitbrei- (Anii-Re* Pariii) ding van weiland is ech ter geen behoefte. Geen uitvoering van allerlei plannen op dit gebied, zonder eerst den Kamers gelegenheid te hebben gegeven er zich over uit te spreken. Eerbiediging van het budgetrecht van het Parlement is juist in dezen tijd, die herhaal delijk de toekenning van groote bevoegdheden van de Regeering vereischt, meer dan ooit vereischt. Wordt het gewone budgetrecht der Staten-Generaal ook gebruikt voor werk fondsobjecten? Omtrent de financiën verklaarde de leider der a. r. fractie, dat de schildering van de Millioenennota juist en geenszins te ongun stig was. We moeten de grootst mogelijke soberheid betrachten bij het aandringen op het doen van nieuwe uitgaven. „Eerst het gat dicht" moet eigenlijk het parool van ons allen zijn. Met de Regeering meent de a. .r. fractie dat in de tegenwoordige omstandig heden een verder speculeeren op de toekomst niet toelaatbaar is. Ten dezen aanzien be staat er verschil tussehen Roomsch-Katholie- ken en ons; in 't ondenkbare geval, dat de Regeering zich aan hun zijde zou scharen, zou zij ons tegen zich zien. De a.r. fractie had gaarne gezien dat reeds voor 1939 tot verdere inperking der uitgaven ware besloten. Daartoe had de Regeering, die heusch niet overvallen is door den toestand op financieel gebied, heusch nog wel den tijd gehad. En nu komt het kabinet straks met in grijpende belastingvoorstellen, die de toch reeds op de bevolking zwaar drukkende eischen van de schatkist nog erger zal doen gevoelen Dat is alleen toelaatbaar, wanneer men dat ook weet, dat op die manier de be- grooting eindelijk sluitend zal worden. Doch dan dienen er niet meer blijvende nieuwe ongedekte, uitgaven bij te komen; spr. noem de in dit verband de plannen ten aanzien van bestrijding der jeugdwerkloosheid, waar mee, naar het heet. ongeveer 10 millioen per jaar gemoeid zouden zijn. Het was duidelijk. Hier roerde de a. r. woord voerder een punt aan. waarover nogal wat meeningsverschil met de R. K. Staatspartij bestaat, hetgeen ook reeds binnen het Kabinet merkbaar geweest moet zijn. Vermakelijk was 's heeren Schouten's pole miek met „zekeren heer K.", die in het or gaan der R. K. werkgevers Minister De Wilde den raad had gegeven zich met den stroom mee te laten drijven. Die zekere heer K. was niemand anders, dan de vlak bij den heer Schouten gezeten Mr. Kortenhorst. Als men nu nog weet, dat deze een ijverig zwemmer en bezoeker van het volksbad te Schevenin- gen is, kan men zich voorstellen hoe amu sant het was om den a. r. woordvoerder te hooren ingaan op de, juist aan het zwemmen in zee, ontleende vergelijking. Van dat met den stroom meedrijven moest de a. r. woord voerder juist niets hebben. Dat achtte hij een gevaarlijk advies en daarom ried hij Minister de Wilde aan dit vooral niet te doen Aan het slot zijner rede verklaarde de heer Schouten de beste waarborg voor een gezond staatsbeleid te zien in het zich baseeren op de Christelijke beginselen. Nauwelijks was door deze rede gemanifes teerd, dat het op 'n zeer belangrijk punt (dat van 't financeel beleid) allerminst koek en ei tussehen anti-revolutionairen en Katholieken is, of Jhr. Mr. de Geer (c.h.) noemde het dood-natuurlijk dat 11 knappe mannen het niet altijd eens zijn. Trouwens, klachten over gebrek aan homogeniteit in de Regeering zijn er altijd haast geweest. Eens werd echter gezegd van een kabinet-Thorbecke: Thor- becke is de homo (man) en verder is er geen. Men moet niet te spoedig onder den indruk komen zoo sprak deze man met veel erva ring van verhalen als zou dit of dat deel van het kabinet de gevangene van een ander deel zijn! Op het verlanglijstje van den c. h. spreker kwam voorbehandeling door dit kabinet van het echtscheidingsvraagstuk, dat van de Begrafeni's- en dat van de Zondagswet. Na de vraag geopperd te hebben of „Kerk en Vre de" niet ten onrechte op de lijst der verboden ver- eenigingen geplaatst is, drong de heer De Geer u= op snelle uitvoering van cchr. Hist UniiT" de plannen-Westhoff aan, sprak hij er zijn waardeering voor uit, dat de Regeering de jeugdwerkloosheid flink, en als 'n afzonderlijk vraagstuk, zal aan pakken. Wat het financieel beleid aangaat, bleek deze oud-Minister van financiën mede te behooren tot hen, die vonden, dat Mr. de Wil de den toestand niet te ongunstig had ge schetst, vooral niet wanneer men op de toe komst let. Waar is nog altijd het gezegde „geef me goede financiën en ik geef u goede politiek". Spr. vermoedde dat de negen mannen met hun adres bedoeld hadden den Minister te steunen. Jammer was daarom de vorm van hun brief, die ten deele betwistbare cijfers bevatte en voorts niet de middelen aangaf, waardoor de financiën wel voor elkaar zouden komen. Zonder zich thans over de aangekondigde belastingplannen te willen uitspreken, gaf Mr. de Geer wel te verstaan, dat de druk op 't oogenblik toch al heel zwaar is. Begrepen we hem goed, dan zou hij liever 11 millioen aan gewend willen zien voor onmiddellijke betere ouderdomsvoorzieningen dan voor belasting verlaging ten behoeve van de groote gezinnen. Verder vernamen we, dat hij wel wat zag in verlaging van de salaris-normen voor jeug dige onderwijzers, gepaard gaande met ver mindering van de leerlingenschaal, aangezien aldus een gelukkig soort „arbeidsspreiding" bereikbaar ware. Tot besluit zijner rede keerde Jhr. Mr. de Geer zich op treffende, indrukwekkende wijze tegen den „rassenstrijd, die thans zijn orgiën viert". Den aanvoerder der N. S. B., verweet hij in optima forma aangetast te zijn door anti-semitische besmetting. De c. h. woord voerder gaf uiting aan de hoop, dat, even zeer als de kracht der Christelijke beginselen den klassenstrijd had weten te overwinnen, zulks ten aanzien van den door hem verfoei den rassenstrijd, die spot met alles wat Chris telijke naastenliefde is, het geval zal zijn. Aan het eind van den middag zette Mr. Te u lings (R.K.) in een financieele be schouwing uiteen eigenlijk veel te voelen voor wat meer leven. Tenslotte is hij echter bereid met de Regeering mee te gaan. E. v. R. Prijsval van rundvee wordt voorkomen. Veehouderijcentrale koopt koeien. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met het oog op den grooten aanvoer van koeien, welke als gevolg van het mond- en klauwzeer wordt verwacht, de minister van economische zaken de Nederlandsche Veehou derij Centrale heeft gemachtigd over te gaan tot het uit de markt nemen van een bepaalde kwaliteit rundvee. Deze maatregel heeft uitsluitend tot doel, de rundveemarkt te ondersteunen en naar ver wacht wordt, zal het uit de markt nemen van een beperkte hoeveelheid voldoende zijn den prijs op peil te houden. Reeds in den loop van de vorige week is bij wijze van proefne ming een klein aantal runderen opgekocht. Het vleesch der aangekochte dieren zal wor den ingeblikt ten behoeve van den afzet on der de werkloozen. De fraude te Maastricht. Vervalschingen gedurende eehige jaren gepleegd. AMSTERDAM, 9 November. In verband met de berichten in sommige bladen over de on regelmatigheden, welke op het kantoor Maas tricht van de Nederlandsche middenstands- bank zijn gepleegd, vernemen wij, dat geble ken is, dat de procuratiehouder N. reeds ge durende eenige jaren boeken en bescheiden heeft vervalscht teneinde speculatieverliezen van hem en een der cliënten te camoufleeren. De bank heeft den betrokken cliënt, die over belangrijke middelen beschikt, tot aanzui vering van het tekort aangesproken. Boven dien is de bank tegen fraude verzekerd bij Lloyds te Londen. ié RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD - TELEFOON 16726 Spreekuren iederen morgen 912. lederen middag van l'/s4, behalve VRIJDAG en ZATERDAG. AVONDSPREEKUUR DINSDAG en DONDERDAG van 7—9. Pi7ïTiri7T f 1715TT Pynl°os trekken LLÜLLL bltDll inbegrepen. BEKENDE LAGE TARIEVEN (Adv. ingez. Med.j ZAAKWAARNEMER BEWOOG JONGEMAN TOT MEINEED. Zielig verhaal van verliefden jongeling. BEIDEN IN ARREST GESTELD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde eenige maanden geleden den rechtskundig ad viseur en zaakwaarnemer B. Q. wegens op- lichitüng tot een jaar gevangenisstraf. Het O. M had twee jaar gevorderd. De zaakwaarnemer, die op brutale en ge raffineerde wijze iemand geld uit den zak had geklopt en die zich voor de rechtbank door den officier hoorde betitelen als „aas gier" en „rat", stond gisteren in hooger be roep terecht voor het Amsterdamsch ge rechtshof. De man voelt zich in het verdach tenbankje geen oogenblik uit het veld gesla gen, hij beschikt over een grooten woorden rijkdom en evenals voor de rechtbank heeft hij voor iedere vraag een antwoord klaar. Trou wens in de rechtszaal voelt hij zich thuis, hij is reeds herhaaldelijk met den strafrechter in aanraking gekomen. Nauwelijks de kinder schoenen ontgroeid, werd hij wegens een mis drijf tien maanden in een tuchtschool ge plaatst. Kort na elkaar volgden op later leef tijd vier straffen wegens vermogensmisdrij- ven, verduisterdng en oplichting. Ook voor een mishandeling hoorde hij zich veroordee- len. Hij werkt reeds geruimen tijd als „zaak waarnemer". Ditmaal had hij zich eenige nieuwe titels aangemeten, hij had zich be halve voor zaakwaarnemer ook voor advocaat en „beëedigd ambtenaar bij de rechtbank" uitgegeven en zich schuldig gemaakt aan op lichting. Om zijn onschuld te bewijzen had hij nu zijn halve .familie als getuigen a décharge naar het hof meegenomen, maar bij den eer sten den besten déchargegetuige liep het reeds mis. Een nog jeugdige jongeman verscheen voor het hekje, hij bleek verloofd te zijn met een dochter van verdachte. De jongeling ver klaarde dingen, die niet erg aannemelijk ble ken en de herhaalde waarschuwingen zoowel van den president, jhr. mr. Lewe van Nijen- stein als van den procureur-generaal: „denk er om. pleeg geen meineed", baatten niets. Krampachtig hield de jongen vol. Zijn verkla ringen werden in een acte vastgelegd, woord voor woord voorgelezen en de jongeman tee- kende zonder een letter terug te nemen. De procureur-generaal liet hem ter zitting arresteeren en voorgeleiden voor den officier van justitie, nadat het hof zich in raadka mer had teruggetrokken. Hierna kwamen de vrouw en de zoon van verdachte getuigen, doch hof en procureur- generaal waren huiverig deze menschen vra gen te stellen. Niet minder dan zesmaal, aldus de procu reur-generaal in zijn requisitoir is deze ver dachte veroordeeld. Dit heeft hem echter niet doen terugschrikken voor nieuwe misdrijven en hij ontziet zich niet om anderen mede te sleepen, waardoor zij in de gevangenis komen. Hij is iemand, die een groot gevaar oplevert voor zijn medemenschen. Gezien de houding van verd. was spr. van meening, dat de straf opgelegd door de recht bank, te laag was. Mr. Versteeg vorderde we gens oplichting een gevangenisstraf van an derhalf jaar. Het woord is dan aan den verdediger, die nauwelijks is begonnen of een veldwachter gaat naar den procureur-generaal en den pre sident. De jongeman, de verloofde van ver- dachte's dochter is op zijn verklaring terugge komen. Hij wil de waarheid zeggen. Het pleidooi wordt geschorst en de jongen begeleid door twee veldwachters, komt bin nen, bleek en angstig kijkend naar zijn schoonvader in spé. „Mijn verklaring was on juist" zegt getuige. Ik was verloofd met ver- dachte's dochter en hij wilde geen toestem ming geven. Verdachte zei tegen me, dat ik hem helpen moest en ik dacht, dat ik dan wel toestemming zou krijgen om te trouwen". Dit is in het kort het zielige verhaal van den verliefden jongen. „Mag ik nu weg?" Neen, zegt de president, je hebt eenvalsche verklaring afgelegd en de zaak is nu in han den van den officier van justitie. We hebben je herhaaldelijk op de feiten gewezen, je was gewaarschuwd. Maar als je zelf terecht staat, zullen we rekening houden met verdachte's Stil gaat getuige weg tussehen twee breed geschouderde veldwachters. De procureur-generaal vult zijn requisitoir aan: „Het blijkt dat verdachte zich niet ont ziet om hangende het geding de getuigen te bewerken. Op dezen grond vorder ik zijn on middellijke gevangenneming. Het hof willigde deze vordering in en ver dachte werd gearresteerd. De verdediger zag van pleidooi af, hij refe reerde zich aan het oordeel van het hof, dat op 23 November vonnis zal wijzen. DE „LUBETA-1938" WORDT VERLENGD. AMSTERDAM 9 November. Wegens de zeer groote belangstelling uit alle deelen van het land voor de in het. voormalige Tessel- schadeziekenhuis te Amsterdam gehouden luchtbeschermingstentoonstelling „Lubeta- 1938". heeft het comité besloten de tentoon stelling te verlengen tot en met 15 Novem ber a.s. Totnutoe is de tentoonstelling door meer dan 20.000 personen bezocht. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Hoofdsom daalde, opcenten stegen. In verband met de door de regeering aan gekondigde wijzigingen in de wet op de per soneele belasting, wordt de aandacht geves tigd op een door het Centraal Bureau voor de Statistiek verspreide mededeeling, waaraan het volgende is ontleend. Sinds 1931 komt de zuivere opbrengst van de hoofdsom dezer belasting aan de gemeente ten goede, met dien verstande dat van 1935 af 80 pet. van de hoofdsom naar de grondslagen huurwaarde, meubilair en dienstboden niet meer rechtstreeks wordt uitgekeerd, doch in het Werkloosheidssubsidiefonds wordt gestort, waaruit naar bepaalde normen wederom uit- keeringen aan de gemeenten worden gedaan. Slechts enkele gemeenten hebben sindsdien wijzigingen in de classificatie aangebracht. Voor het laatstbekende jaar 1937 werd geen belasting geheven naar den grondslag paar den in 42 gemeenten, naar den grondslag ple ziervaartuigen in 25 en naar den grondslag biljarten in 79 gemeenten. Van de bevoegdheid de belastbare huur waarde en de waarde van het meubilair voor koffiehuizen enz. lager vast te stellen, werd een voortdurend grooter gebruik gemaakt (in 1937 in 445 gemeenten! Het aantal gemeenten, dat van de bevoegd heid gebruik heeft gemaakt, voor de ver schillende grondslagen afwijkende tarieven vast te stellen, is gestegen van 274 over 1931 tot 502 over 1937. Het aantal perceelen, belast naar den eer sten grondslag, is onafgebroken gestegen van 1.490.327 over 1931 tot 1.701.227 over 1937. De belastbare huurwaarde dezer perceelen is ge stegen van f 483 millioen over 1931 tot f 516 millioen over 1934, waarop in hoofdzaak als gevolg der huurverlagingen een daling is ge volgd tot f 4T8 millioen over 1937. Alle grondslagen tezamen brachten in elk der jaren 1931 tot en met 1934 ruim f 38 mil lioen op, waarop een daling is gevolgd tot f 30 millioen over 1935 en f 27 millioen over 1937. Deze daling is in hoofdzaak veroorzaakt, door dat van 1935 af voor de grondslagen huur waarde, meubilair en dienstboden geen afwij kingen van de wettelijke tarieven meer mo gen gelden. Van alle grondslagen is de opbrengst in hoofdsom van den grondslag huurwaarde van het grootste, en van den grondslag pleizier- vaartuigen van het kleinste belang (resp. 71 en 0.2 pet.) Zoowel de hierboven genoemde daling van de -opbrengst in hoofdsom als de ongunstige tijdsomstancigheden maakten het voor een groot aantal gemeenten noodzakelijk het aan tal opcenten op deze belasting niet onbelang rijk te verhoogen, in verband waarmede de opbrengst dezer opcenten is gestegen van f 26 millioen over 1931 tot f 43 millioen over 1937. Ambtenaren wenschen autobus- dienst. Door R. A. P.-commissie echter afgewezen. Een autokwestie in klein formaat, maar daarom niet zonder principieele beteekenis, werd Woensdag voor den Raad van State be handeld. De R. A. P.-commissie heeft afwijzend be schikt op een verzoek van E. Jongsma, te Zandvoort, om vergunning voor de uitoefe ning van een autobusdienst tussehen Haar lem en 's Gravenhage over Hillegom, Lisse. Sassenheim en Haagsche Schouw, op werk dagen, tot vervoer van ambtenaren, werk zaam bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale te 's Gravenhage. Jongsma was tegen deze beslissing in be roep gegaan bij de Kroon, aanvoerende, dat het hier slechts om een kleine twintig ambte naren gaat. die woonachtig zijn te IJmuiden, Haarlem, Heemstede, Hillegom, Lisse en Sas senheim, die des morgens om half negen ten kantore van de Sierteeltcentrale, Tromp straat 73 te 'sGravenhage aanwezig moeten zijn en dat deze autobusverbinding voor hen een tijdsbesparing geeft, aangezien zij wor den opgenomen in de onmiddellijke omgeving van hun huis en direct op hun bestemming in Den Haag worden afgeleverd. Indien zij op tram en trein zouden zijn aangewezen dan zou dit voor de meesten van hen een ver lenging van den reisduur met 30 tot 40 mi nuten beteekenen, zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Namens de spoorwegen bestreed mr. Bier man het beroep, onder aanvoering, dat deze ambtenaren, aangewezen om ordening in het sierteeltbedrijf te brengen, gemakkeliijk zul len berusten in een afwijzing, welke z.i. noo dig is om in het vervoer ordening te ver krijgen. De koninklijke beslissing volgt later. P. T. T. blijft voor op 1937. September leverde 336.000 meer op dan verleden jaar. September was weer een goede maand voor het P.T.T.-bedrijf. De posterijen brachten op f 2,899.576, hetgeen f 79.071 meer is dan Sep tember 1937. De telegrafie had een opbrengst van f 362.424 (f 26.319 meer), de telefonie f 2,523.412 (f 274.091 meer) en de postchèque- en girodienst f 632.661 (f 13.461 minder). De totaalopbrengst van September 1938 was f 6.418.073, hetgeen f 36.020 meer is dan in de gelijknamige maand in 1937. Voor de maanden Januari tot en met Sep tember 1938 luiden de opbrengstcijfers pos terijen f 25.002.926 (f 709,511 minder), telegra fie f 2,817.093 (f 138.248 minder) telefonie f 20.976.030 (1.462.325 meer), postcheque- en girodienst f 5.897.675 (f 51.221 meer), totaal f 54.693.724 (f 665.787 meer). Terwijl ik over mijn schrijftafel staar om het onderwerp, waarmede ik u vandaag wil lastig vallen even, voor ik het opschrijf, eeni- gen vorm te geven, zie ik plotseling wat er eigenlijk allemaal op die schrijftafel staat, zonder dat ik mij daar eigenlijk ooit van be wust ben geweest. Ik laat dat oorspronkelijke onderwerp wegfladderen dat komt wel weer terug op het oude nest onder mijn schedel dak en bekijk nieuwsgierig het nieuwe. Gek denk ik dat ik nooit gezien heb wat er allemaal op mijn schrijftafel staat en ligt. Ik verkeer iederen dag vele uren in het gezelschap van al deze kleinigheden en zou ze alleen maar opmerken wanneer ik ze mis sen zou. Een tabakspot, die ik nooit gebruik omdat er een blikje met tabak in mijn bureaula ligt. Zoo'n standaardje-met-vakjes om allerlei dingen in te doenwel, al die dingen zijn er in, ze zijn er al jaren in, een beetje papier en enveloppen en een spoor boekje van.... laat 's kijken voor de aardig heid... van Mei 1933.... en ouwe visite kaartjes van me zelf, die onbruikbaar zijn ge worden omdat er een oud adres en een oude titulatuur op staaten verder een stapel lidmaatschapskaarten van 1929 afEen kapotte brieven-wegereen geval van allemaal moertjes en schroefjes en een naald die er af gebroken is. Onbruikbaar geworden. Trou wens: het is ook nooit gebruikt. Als 'n brief normaal is is het vijf cent en wanneer hij zwaar aanvoelt is het een dubbeltje en waar voor zou ik dan een kapotten brievenweger noo dig hebben? Maar dat kapotte ding staat er al zoo lang en bovendien heb ik het gekregen van iemand die ik erg aardig vind. Laat 'm maar staan. Staat er al zoo lang. Heeft nie- mind hinder van, zelfs onze afstofster Mina niet. want zoover, tot heelemaal achter op mijn schrijftafel, reiken haar ijver en stof doek niet. Een prachtige lucifershuls. Voor groote doozen lucifers. „Jij hebt nooit lucifers bij de hand. jij moet altijd weer 'n doosje lucifers uit de keuken hebben, hier heb je een groote doos in een mooie huls, een nuttig Sin terklaascadeau". heeft mijn vrouw gezegd. „Dank je wel, dat vind ik nu 's echt practisch. ik zal er een goed gebruik van maken", heb ik gezegdin 1931. Maar toen de groote doos leeg was, kreeg ik een automatischen aan steker. En die prachtige huls, dat practische cadeau, mooi goud en blauw met 'n kleurig blommetje, die ligt op mijn schrijftafel. Heb ik een maand gebruikt. Verder nooit naar om gekeken. Maar stel je voor dat je zoo iets zou weggooien. Laat maar rustig liggen. Trouwens, die automatische aansteker ligt er ook. in dat zilveren bakje met allerlei dingetjes. Dat bakje staat al jaren rechts achter op mijn schrijf tafel en ik heb het in geen jaren opgemerkt. Eens kijken wat ik er allemaal zoo zorgvuldig in heb bewaard: twee koffersleutels, (van een koffer die ik al lang niet meer heb) zes liefdadigheidsstempels, veertien postzegels van drie cent (heb ik nooit geweten dat ik die nog had, ben ik gisteren nog in den regen naar een postzegelautomaat geloopen voor een-van-drie en kletsnat thuisgekomen) en twee beenen overhemdknoopjes en een oude, afgebroken zilveren dasspeld, 'n foeileelijk ding, hoe heeft diehoe heette ze ook weerzoo'n ding kunnen uitkiezen! En zes punaises. Enocheen portefeuilletje met een portretje vannou ja.de naam doet er niet toemaar wat hebben we samen een diepgaande gesprekken gevoerd over leven en liefde en lijden. Laat alles maar rustig in dat bakje liggen. Waarom zou ik iets weggooien waar toch wel herinneringen aan verbonden zijn? En het ligt er allemaal al zoo lang en niemand heeft er hinder van Er ligt zoo veel dat vergeten !s op mijn schrijftafel, zooveel dat onnuttig is en' nooit gebruikt wordt en waaraan de een of andere niet eens-heel-belangrijke herinnering ver bonden is. En zoo is het in de laden van mijn schrijftafel, die ik niet gebruik, laden met papieren en krantenknipsels en tijdschriften en brieven en portretten. Ik durf ze niet te gaan ordenen. Later, als ik tachtig ben, dan is dat gezellig werk. Zoo, als op mijn schrijftafel, is het overal in huis. Overal zijn onbeduidende, geringe en onnutte dingen die zonder dat ge het weet, en zonder dat ge er eenig nut van hebt u vergezellen. Dingen, waarvan ge het bestaan niet kent en waarvan ge niet kunt scheiden. Een heel menschenleven gaan die dingen mee. Een heel menschenleven zijn ze kostbaar. Een heel menschenleven zijn ze onafscheide lijk en veel te belangrijk om er afstand van te doen en ze in de aschemmer te werpen. Neef-de-executeur-testamentair zal het met genoegen doen. Weg die luci'fershuls, dat vod van een brievenweger, dat gekke ouwe portretje die nonsensicale brieven van ouder- wetsche, lang-vergeten menschen. Vort er mee de vuilnisbak in. O ja. ik had over een ander onderwerp wil len schrijven, maar ik heb over mijn schrijf bureau zitten staren en gepeinsd bij dingen zonder waarde. En wanneer je er goed over nadenkt, dan is dit eigenlijk een onderwerp dat zoo diep gaat als geen ander onderwerp, dat zoo mensche- lijk is als nauwelijks iets anders en weemoe diger dan de weemoedigste dag in November., Mr. E. ELIAS. MIJNHARDT'S laxeer- tabletten werken zacht en zeker DOOS 60CT (Adv. Ingez. Med.) Burgemeester van Amsterdam bevoegd tot afgifte van passen. AMSTERDAM, 9 November. Een man, die in het bezit was van een pas, afgegeven na mens den burgemeester van Amsterdam, had dit document zelf verlengd. Hij werd vervolgd wegens het vervalschen van een pas. Voor den politierechter voerde de verdediger, mr. W. van Everdingen aan, dat de burgemees ter van Amsterdam niet de bevoegdheid had om een buitenlandsch paspoort af te geven. Zijn betoog berustte op historische gronden; de politierechter onderschreef de argumenten van den verdediger en sprak verdachte vrij. In hooger beroep voor het hof requireerde de procureur-generaal vier maanden gevan genisstraf. Het gerechtshof, heden arrest wijzende, ver oordeelde verdachte tot vier maanden gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het hof overwoog, dat in den loop der tijden het verkeer in geheel andere banen is geleid. In verband hiermede is ook de autoriteit en de bevoegdheid om passen af t.e geven aan andere instanties van administratieven aard toevertrouwd. Verdachte zal van dit arrest in cassatie gaan

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5