Record-aanvoer van versche haring. De onderhandelingen over de zeelieden-contracten. Haarlemsche coupeur krijgt 400 boete BURGERLIJKE STAND. n n y n f r n a r, in november" 1938 H A ARE EM'S D'A'GBEAD 11 IJMUIDEN Naar Duitschland vertrok een trein van bijna 60 wagons. IJmuiden beleeft, dank zij de groote haring vangsten der loggers weer drukke dagen. Ook dit jaar wordt weer bewezen, dat onze eigen schepen maar al te goed in staat zijn, de En- gelsche., drifters te vervangen. Katwijksche en Scheveningsche loggers voeren enorme hoe-, veelheden versche haring aan en nu Duitsch land en Tsjecho-Slowakije weer groote hoe veelheden afnemen, gaan dagelijks groote zendingen haring de grens over. Gisteren wa-s er een record-aanvoer. Niet minder dan 10144 kisten (a 50 Kg.) werden in de markt gelost. Daar haring spoedig bederft, meet deze enorme hoeveelheid op denzelfden dag waarop ze wordt aangevoerd, verzonden worden. De verzending geschiedt in hoofdzaak „los in den wagon gestort", hetgeen natuurlijk een Vlugge verzending in de hand werkt. Van wélken omvang deze verzending is blijkt hieruit, dat vannacht een trein van bijna 60 wagons, bestemd voor Duitschland en Tsjecho-Sloioakije van het Havenstation werd afgezon den. In den loop van den dag toaren reeds 14 wagons als ijlgoed verzonden. De Duitsche trein van Dinsdagnacht telde 44 wagons. De totale aanvoer van versche haring op de eerste drie dagen dezer week bedroeg bijna 24000 kisten of 1.200.000 kg. MARKTBERICHT Scheveningen, 9 November. Volle haring wellen f 10.2010.60 Ijle haring wellen f 8.608.90 Steurharing wellen f 8.509.40 Alles per ton naar kwaliteit. Restaiit besommingen. Loggers: KW 159 f 1560, KW 78 f 1240. Loggers met versche haring; KW 173 f 860, KW 15 f 720, KW 96 f 570, M.A. 5 f 660, SCH 66 f 1320, SCH 361 f 2260, SCH 45 f 1290, SCH 195 f 1190, SCH 314 f 570, SCH 87 f 560, SCH 97 f 690, SCH 332 f 1220. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden 10 Nov. 1938 (A.N.P.) Tarbot 78—62 ct. per kilo. Tong f 1.34f 1 per kilo. Heilbot f 1.14f 0.60 per kilo. Griet f 23f 13 per 50 kilo. Groote schol f 18 idem. Zetschol f 19—f 18 idem. Kleine schol f 26—f 10 idem. Bot f 21—f 16 idem. Schar f 11f 1.60 idem. Tongschar f 40f 21 idem. Poontjes f 4.60f 3.50 idem. Groote schelvisch f 23f 14 idem. Middel schelvisch f 22.50f 17 idem. Kleinmiddel schelvisch f 17f 12 idem. Kleine schelvisch f 10f 3.20 idem. Kleine gul f 6.50—f 3.60 idem. Wijting f 3.10f 1.40 idem. Makreel f 13f 3.20 idem. Versche haring f 3f 1.30 idem, Kabeljauw f 421 15 per 125 kilo. Vleet f 5f 1 per stuk. Leng f 1.80f0 ,85 per stuk. Koolvisch f 0,60—f 0.12 idem. Rog f 22—f 17 per koop. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 775 Schoorl IJM. 39f 2560 180 Oostzee IJM. 147f 1660 665 Prinses Beatrix IJM. 117f 3510 610 Gloria IJM. 37 f 3100 735 Gerberdina Johanna IJM. 38... f 3450 330 Ewald IJM. 48f 1630 Kotters: E. 111 f 1510. Loggers: KW. 91 f 670. Schepen met versche haring: SCH. 45 f21; SCH. 332 f 70; SCH. 79 f 1130; SCH. 297 f 450; SCH. 5 f 1020; SCH. 261 f 880; SCH. 107 f 690; SCH. 302 f 840; SCH. 195 f 250; SCH. 4 f 690; SCH. 66 f 250; KW. 158 f 360; KW. 122 f 510; KW. 16 f 550; KW. 33 f 850; KW. 9 f 420; KW. 40 f 1280; KW. 144 f 780; KW. 70 f 220; M.A. 5 f 260; IJM 283 f 190; IJ. H. 87 f 840. Tijdelijke afsluiting van wegen te Santpoort. Burgemeester en Wethouder van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Duinweg van den Bloemendaalschestraatweg tot de Vinkenbaan, van Maandag 14 November a.s af tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgeslo ten. Bericht over opzegging der contracten onjuist. Enkele bladen bevatten gisteravond een be richt, afkomstig uit Egmond volgens hetwelk de organisaties van werknemers in het trawl- visscherij bed rijf het contract met de Reeders- vereeniging hebben opgezegd. Wij kunnen dit bericht met de meeste beslistheid tegenspreken. Er wordt door de organisatiebesturen nog steeds met hunne leden overleg gepleegd of men de contracten al of niet zal op zeggen. Een besluit dienaangaande is echter nog niet gevallen. HILLECOM De heeren De Brabander en Zeeuw pleiten voor afschaffing der saneering. Afd. Hillegom der Ver. tot behoud van het Bloembollenvak opgericht. In de groote zaal van Hotel Sister mans or ganiseerde bovengenoemde vereeniging Woensdagavond een propaganda-avond welke zeer druk bezocht was en onder leiding stond van den heer W. Murk. Na het openingswoord van den heer Murk, kreeg de eerste spreker, de heer Jac. de Bra bander het woord. Hij had zijn rede getiteld: „Niets nieuws onder de zon". Tijdens de saneeri'ngperiode. is de cultuur in het buitenland op onrustbarende wij ze toegenomen: in Engeland van 680 tot meer dan 4000 HA., in België van 5 tot 70 HA., Dene marken voorzien bijna voor de helft in eigen behoefte; de cultures in Duitschland, Frank rijk, Japan, Hongarije, Zuid-Zweden en Noor wegen zijn niet te onderschatten. De Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur heeft daarom een studie-commissie van drie naar Engeland gezonden en in het openbaar heeft de voorzitter van die commissie bij zijn terugkomst verklaard geschrokken te zijn van hetgeen hij heeft waargenomen. Maar het rapport der commissie heeft de Alg. Vereen, nog steeds niet durven publiceeren. De uiterst kostbare saneeringsmaatregelen hier te lande maken dat het buitenland goedkooper dan Nederland kan leveren. Nu reeds wordt wederom een nieuwe in krimping van het areaal voor hyacinten en late tulpen aanbevolen en men zal blijven inkrimpen tot er niets meer over is. Er zijn reeds 6000 klein kweekers weggesaneerd, de menschen zijn tot armoede gevallen en hun teeltbewijzen door de grootbedrijven opge kocht. Wanneer de maatregelen in eigen beheer genomen worden, hetgeen de' minister van Economische Zaken van plan is, omdat hij bevreesd wordt voor de financieele gevolgen zullen de vakgenooten zelf maatregelen nemen, dat beteekent, dat een kleine kring van belanghebbenden kans heeft zich te be- voordeelen, terwijl de enorme kosten zeker niet zullen verminderen. Daarom zal de vereeniging tot behoud van het Bloembollenvak steeds blijven strijden voor vrijheid van teelt en prijzen. Wel is men voorstander van ordening op gezonde basis. Typeerend is dat de export der gesaneerde artikelen steeds minder is geworden, terwijl die der niet gesaneerde steeg. In 1938 is door de afschaffing der buitenlandsche minimum, prijzen de export reeds gestegen, waaruit spr. concludeerde dat de feiten hem in het gelijk stelden. De tweede spreker, de heer P. C. de Zeeuw uit Hoofddorp bezag een en ander van het standpunt van den kweeker. Wanneer men na aftrek der verplichte kortingen, gratis inlevering en vernietiging de netto-opbrengst der kramen berekent, zal men tot een groot verlies komen. Fel becritiseerde hij de hou ding der groot-bedrijven die hun geld en vak bekwaamheid hadden gebruikt om buiten landsche cultures te stichten. Spr. heeft zit ting gehad in de commissie voor het referen dum der Hobako dat met groote objectivi teit is uitgevoerd en' waaraan 2200 menschen deelnamen. Teekenend hiervan is dat alle kleinere kweekers zich tegen saneering uit spraken, voorstanders waren alleen grootbe drijven met 30.000 tot 50.000 R.R. beteelde oppervlakte. Men wordt hoe langer hoe meer aan het surplusfonds gebonden omdat vraag en aanbod ontbreekt. Beide redevoeringen werden herhaaldelijk door applaus onderbroken. Vervolgens ging men over tot de oprichting van de af deeling Hillegom, die tevens de ge meenten Bennebroek, Haarlemmermeer en de Zilk omvat. Het bestuur bestaat uit de heeren H. 't Mannetje, voorzitter, J. van Til (Harte- baan), J. Voges en P. Walkers. Medegedeeld werd dat 49 nieuwe leden waren toegetreden. HAARLEMMERMEER BUITENGEWONE VERGADERING Gisteravond hield de Oranjevereeniging „Hoofddorp" in café Krielen een buitenge wone vergadering, onder presidium van den heer P. Heilker. „Buitengewoon is de vergadering, doch ook het bezoek", begon de voorzitter na zijn wel komstwoord. Oorzaak daarvan is wel het be langrijke punt „Bestuursverkiezing". Vier van de vijf leden treden af en zijn niet meer herkiesbaar. Dit besluit vloeit niet voort uit oneenigheid in het bestuur. In de boezem van het bestuur, aldus spr., is geen enkel mo tief om af te treden. Veel heeft de vereeniging in het laatste jaar tot stand gebracht. Hoofddorp heeft feest gevierd als nooit te voren. Vele vereeni- gingen en organisaties hebben hun medewer king daartoe verleend. Financieel is het feest echter een debacle geworden. Een tekort is ontstaan van pl.m. f 150. Een schriftelijk verzoek aan de Eere-leden om het tekort te willen helpen wegwerken, werd door enkelen reeds beantwoord met financieelen steun, waardoor een bedrag van f 30 werd ingeloopen op het tekort van f 150. Het bestuur kwam er als volgt uit te zien. De heeren S G. Thuis, G. v. Driel, H. Kiste- maker, die bedankt hebben, treden af. De heeren P. Heilker en Mr. J. E. Goudsmit wer den herkozen. Dit tweetal werd aangevuld achtereenvolgens met de heeren T. F. v. d. Geer, J. v. d. Sluys en C. Meeuwig. De heer Heilker dankte voor het groote ver trouwen in hem en zijn medebestuurders ge steld en hoopte dat de samenwerking in het nieuwe bestuur even hecht moge worden als in het oude. Door de bestuursleden werd nog een woord van dank uitgesproken. BRUTALE MOLLEN.TAGER BETRAPT. Gistermorgen reden twee politie-ambtenaren over den Rijksweg en zagen aldaar een zekeren E. met. een geweer bij zich, waarmede hij, toen de politie-auto passeerde, juist een schot in den grond loste. Aangezien dit de politie verdacht voorkwam, begaven zij zich naar E. die bezig was met behulp van het geweer mollen te van gen. Twee aardvoeters had hij reeds op deze wijze weten te vangen. De beestjes wei-den, evenals het geweer dooi de politie in beslag genomen. Tegen E. zal we gens overtreding van de Egel- mollen-, kikvor- schenwet, en wegens het dragen van een vuur wapen proces-verbaal worden opgemaakt. MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN. Gistermorgen heeft op den IJ weg een perso nenauto een meisje overreden dat ernstig werd gewond. Drie meisjes, waaronder de twee zusjes V., wonende aan den IJweg liepen al spelende naai school. Achter hen reed een personenauto, be stuurd door den heer S., werkzaam bij de P. T.T. Toen hij de meisjes genaderd was, gaf de bestuurder signaal. Hoewel de meisjes hier niet op reageerden, dacht de chauffeur, dat zij het gehoord hadden, daar de zusjes V. links van den weg en het andere meisje rechts bleef loo- pen. Juist op het moment, dat de automobilist zou passeeren, stak een der zusjes nog den weg over De bestuurder remde met kracht en door naar rechts uit te wijken, trachtte hij een aanrijding te voorkomen. Dit bleek niet mogelijk; het meisje kwam met den bumper van den wagen in aanraking, en werd tegen den grond gesmakt. Daarna rukte de bestuurder om het meisje niet te overrijden, het stuur naar links met het gevolg, dat de auto tegen een in den linker berm staanden boom opbotste. Onmiddellijk begaf de bestuurder zich naar het meisje, dat, zoo hij vermoedde, het linker been had gebroken. Hij nam het slachtoffer op en bracht het in zijn auto naar den geneesheer Dr. Bult te Hoofddorp. Daar bleek, dat het kind beide dijbeenen had gebroken. Na voorloopig te zijn verbonden, is het op last van den dokter naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, en aldaar ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. BLOEMENDAAL SCHAKEN. De voorloopige uitslag van den wedstrijd voor de 3e klas van den Noordhollandschen Schaakbond in het Jeugdhuis tusschen Bloemendaal IVHeemstede V. luidt 72. Eén partij zal arbitrair beslist worden. LiSSE De nieuwe Burgemeester. Officïëele ambtsaanvaarding op 15 November. De nieuwe burgemeester, jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel, bracht Woensdagmiddag voor het eerst een bezoek aan onze ge meente. Te ongeveer half 3 arriveerde de burgemeester in zijn two-seater en werd ten Raadhuize door den gemeente-secretaris welkom geheeten. De eerste kennismaking be trof natuurlijk de beide wethouders met wie- de burgemeester zich ruim een uur heeft onderhouden. Na dit onderhoud maakte jhr. Van Rijcke vorsel kennis met de ambtenaren der ver schillende afdeelingen. De nieuwe burge meester heeft bij allen een aangenamen in druk gemaakt. Wij vernemen dat de officieele ontvangst zal plaats hebben op Dinsdag 15 November a.s. De ontvangst zal een feestelijk karakter dra gen. Het programma zal nader worden be kend gemaakt. DS. H. LIGTENBERG. Ds. H. Ligtehberg, predikant bij de Geref. Gemeente alhier heeft een beroep naar Dirksland ontvangen. HALFWEG „RITMEESTER DE KRUYFF". Opvoering van „Drie muggen om de kaars", De Landelijke Rij vereeniging „Ritmeester de Kruyff" zal haar jaarlijksche uitvoering ge ven op Woensdag 30 November in de groote zaal van den heer Cornelissen. Had deze vereeniging het vorig jaar groot succes met de opvoering van het tooneelstuk „Robbedoes", ook dit jaar heeft het bestuur besloten den avond aan te vullen met het tooneelstuk „Drie muggen om de kaars". SANTPOORT JUBILé. De heer H. R. Saager, verpleger in het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, hoopt 11 Nov. den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij bovengenoemde in richting. De heer Saager geniet een bekend heid, daar hij ook als sportleider optreedt, als onderdeel van de actieve therapie der pa tiënten. VOOR HET BEHOUD VAN DEN VOGELSTAND Het bestuur van „Santpoorts Bloei" schrijft ons: „Zooals reeds vroeger gepubliceerd werd, heeft onze vereeniging dit voorjaar een groot aantal nestkastjes in het Burg. Rijkenspark geplaatst. Van het Gemeentebestuur hebben wij nu toestemming gekregen ook eenige voederbak jes en -tafels te plaatsen, waartoe dan ook binnenkort zal worden overgegaan. De bedoe ling hiervan is, dat vogelvrienden, zoowel vol wassenen als kinderen, bij hun wandelingen in het Burg. Rijkenspark, gedurende den winter iets zullen medebrengen voor onze ge vederde vriendjes en het zullen deponeeren op de voedertafels of in de bakjes. U zult on dervinden, welk een pleizier en voldoening U daarvan zult hebben!" CONCERT IN „ZOMERLUST". Zondag a.s. geeft het harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria" onder leiding van Jan Groot een concert in „Zomerlust". Het programma vermeldt: 1. Florentiner-marsch, Fucik; 2. Ouverture Romantique Kéler Bela; 3. Les Saltimbanques, Louis Ganne, arr. G Meister; 4. Chant du Soir, wals Sam Vlessing; 5. Walram, M. J. H. Kessels; 6. The Gladiators Farewell, Blankenburg. Ter afwisseling zullen eenige leden een klucht opvoeren, n.l. „Meneer Plumps als meid-alleen". (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) N.V. Sommeling contra den Staat. 's-GRAVENHAGE, 9 November Heden ochtend is voor den president van de Haag- sche rechtbank mr. A. S. Rueb in kort geding de eerste van een reeks procedures behandeld van zgn. „wilde" autobusondernemingen tegen den Staat der Nederlanden op grond dat de minister van Justitie busdiensten heeft belet, welke niet door een rechterlijk vonnis zijn verboden. De N.V. Sommeling eischt, dat gedaagden zich zullen onthouden van ieder ingrijpen of belemmeren van haar bedrijf met een dwang som van f 1000 voor iederen dag. Mr. G. de Grooth voerde voor de N.V. het woord. Waarop zou de overheid zich kunnen beroe pen ter rechtvaardiging van haar gedrag? al dus mr. de Grooth. Zelfs na lezing van de conclusie van ant woord was dit pleiter niet recht duidelijk. Misschien beroept zij zich op het politie- reglement van 1851, maar daarin wordt de politie juist bevoegdheden gegeven ter hand having van de rechten der burgers, terwijl dit ter sprake komt bij de preventieve taak van de politie. Voorts moet de uitoefening van de politie-macht in harmonie zijn met het recht. Dat is hier zeker niet het geval, getuige het aantal vonnissen, waarbij Sommeling is vrij gesproken en waarbij de eisch der spoorwegen is afgewezen. Al die twee jaar, dat het R. A. P. bestaat, heeft de staat rustig de autobussen laten rijden en nu plotseling, nu de wet auto.- vervoer personen in zicht is, gaat de staat de diensten verbieden. De politiedwang, waarmee dit gepaard gaat, is zeker onrechtmatig. Met een enkel woord deelde pleiter mede, waarom hij ook den minister persoonlijk heeft gedagvaard. Volgens den Hoogen Raad is een orgaan van een openbaar lichaam ook zelf verant woordelijk voor zijn handelingen, wanneer dat orgaan onvoorzichtig heeft gehandeld. En is dit hier niet het geval? Daarom was pleiter van meening, dat beide vorderingen kunnen worden toegewezen. Mr. D. J. Veegens zeide in zijn pleidooi voor den Staat en voor den minister, dat men de handelingen van den minister in zijn geheel moet bezien. Hij heeft onlangs den strijd te gen de wilde autobusdiensten begonnen met de processen voor de Amsterdamsche recht bank en haar president. De bussen zijn daar op veroordeeld. Wat zij daarna hebben gedaan is een openlijke tarting van de overheid. De minister van justitie zou zijn plicht schromelijk verzaken als hij bij een dergelij- ken toestand lijdelijk zou blijven toezien. Bij zijn maatregelen heeft het belang van de spoorwegen geen rol gespeeld.- De minister is van meening ge weest, dat de bus-ondernemers deel namen aan verboden vereenigingen.. Vereenigingen, die ten doel hadden wetsontduiking en aantasting van de rechten van anderen. Wat de bevoegdheden van de politie betreft, hierover is reeds een bibliotheek vol geschre ven. Het rijkspolitiebesluit van 1935 is hiel de bron. De politie heeft een algemeene taak om de orde en rust te handhaven. Dat was hier gerechtvaardigd, omdat men probeerde zich te verzetten tegen de vonnis sen van den Amsterdamschen president- Het oordeel van den Hoogen Raad over de strafzaak Sommeling is aanstaande. Wil Som meling nu een verbod voor onbepaalden tijd, ook na een ongunstig oordeel van den Hoogen Raad? Tenslotte achtte pleiter het nu gevoerde kort geding ondoelmatig, nu de beslissing van den Hoogen Raad in zicht is. De staat zal zich aan deze beslissing houden. Wat de dagvaar ding van den minister in privé betreft, dit achtte mr. Veegens onjuist. Hoogstens zou men schadevergoeding van den minister kun nen vorderen, geen dwangsom. M&ar de mi nister heeft in dezen geheel als ambtenaar van den staat gehandeld. Bij repliek antwoordde mr. de Grooth, dat Sommeling nooit getracht heeft rechterlijke beslissingen te ontduiken en over hen, die dit wel deden, steeds zijn afkeuring heeft be tuigd. „Wanneer mr. Veegens handhaving van het vonnis van den Amsterdamschen president eischt, dan eisch ik dat voor het vonnis van den Haagschen president", zoo vervolgde mr. de Grooth. Indien de tegenpartij het niet doelmatig acht, nu de beslissing van den Hoogen Raad in zicht is, een proces in kort geding te begin nen, dan is Sommeling daartoe gedwongen doordat de staat, met deze beslissing van den Hoogen Raad in zicht, zeer ondoelmatige maatregelen heeft genomen door de bus diensten te beletten. Na dupliek van mr. Veegens werd de uit spraak bepaald op Maandag 14 November a.s. Driemaandelijksclie conf eren tic N. Z. H. T. M. Geen wijziging in het afrekensysteem. Dinsdagmiddag had in 't Hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij aan de Leidschevaart te Haarlem de gebruikelijke driemaandelijksche samenspre- king plaats tusschen de directie en de drie vakorganisaties. De directeur zette uitvoerig uiteen, welke bezwaren er verbonden zijn aan de inwilliging van het verzoek om ten opzichte van som mige personeelleden den aanvangsdatum van het vaste dienstverband te herzien in ver band met de toekenning van loonsverhooging wegens 121/2-, resp. 25-jarigen vasten dienst Ten aanzien hiervan kan geen algemeene regel worden toegepast en moet elk individueel geval afzonderlijk bekeken worden Toegezegd wordt, dat voortaan de hand ge houden zal worden aan de bestaande rege ling omtrent de korting wegens het dienstdoen als conducteur. Geen wijziging zal worden gebracht in het afrekensysteem, tenzij alsnog mocht blijken dat er werkelijk regelmatig stagnatie te dezer zake bestaat. De geldelijke vergoeding, welke wordt ver leend voor het waarnemen van haltedienst. wordt voldoende geacht; elk betrokken per soneellid kan evenwel verzoeken, om voor een zoodanige waarneming niet in aanmer king te komen; alsdan zal worden nagegaan gaan, of aan zoodanig verzoek zonder be zwaar voor den dienst kan worden vol daan. Nu de dienstroosters van de conducteurs en van de wagenvoerders te Voorburg tenge volge van een wetswijziging met ingang van 1 Januari 1939 vernieuwd moeten worden, zal aan eenige bezwaren, die terzake bestaan, tegemoet gekomen worden. Uitsluitend voor het jaar 1938 zal in de maand Januari 1939 een uitkeering gegeven worden aan het zgn. reorganisatie-personeel. Aangezien tijdens de besprekingen zich een tot nu toé onbekend gezichtspunt opent, ten opzichte van het verzoek, om de werkdagver goeding van de hulppersoneelleden in bepaalde omstandigheden te verhoogen, zegde de directie toe, het desbetreffende verzoek in na dere overweging te nemen. PERSONALIA. Onze stadgenoote mej. C. J. van der Maat slaagde te Amsterdam voor het examen voor apothekersassistente. HAARLEMSCHF WERKINRICHTING. Tot leidster van de afd. meisjes van de Haarl Werkinrichting is benoemd mej. M. C. van Ma- ris, thans leidster van een weefinrichting te Utrecht. Maximumstraf tegen „puzzle- koning" geëisclit. AMSTERDAM, 9 November. Het Hof zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen een man, die zich „puzzle- koning" noemt, doch die tegelijkertijd expert is in het aanknoopen van relaties met dames. Hij maakt zijn slachtoffers wijs, dat hij trouwplannen heeft, weet haar geld af te troggelen en van trouwen komt niets. Dit maal was een dienstbode de dupe geworden. De procureur-generaal was van meening, dat de maximumstraf moet worden opgelegd n.l. drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. dr. A. Sternheim drong op vrijspraak aan. Arres 23 November. Wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst HAARLEM, Woensdag. Vijfmaal op één dag had een 52- jarige Haarlemsche coupeur de ge neeskunst onbevoegd uitgeoefend door vijf personen, die op 16 September bij hem kwamen voor hun kwalen te behandelen en ze kruiden of fleschjes met vloeistof als geneesmiddel te geven. Voor deze overtredingen had hij zich heden morgen voor den Haarlemschen kantonrech ter te verantwoorden. Hem was ten laste ge legd, dat hij twee dames had behandeld voor nierkwalen en ze daarvoor fleschjes met een zekere vloeistof had gegeven. Verder had hij een dame behandeld, die last had van suizen in het hoofd en een heer, die een „beroeps knie" had en daardoor niet kon bukken. Ook hier luidden de recepten: druppels ne men uit een fleschje met vloeistof en een af treksel van kruiden gebruiken. Ook had de kleermaker een patiente, die aan open beenen leed, over haar beenen gestreken. De verdachte erkende de ten laste gelegde feiten. Voor de behandeling en de kruiden hadden zijn „patiënten" hem meestal vrij willig wat geld gegeven. Bij het getuigenverhoor vertelden de meeste getuigen dat zij bij de behandeling wel baat hadden gevonden. Een 35-jarige juffrouw, die voor haar nier ziekte reeds een jaar bij den kleermaker- „dokter" in behandeling was en trouw iederen dag 15 druppels van de vloeistof, die zij ge kregen had, innam, was door de behandeling wel verbeterd. Iedere week ging ze een keer naar den ver dachte toe en dan betaalde ze hem f 0.50. De tweede getuige een 33-Jarige behanger uit Hillegom, was eveneens onder behandeling bij den coupeur geweest. Deze getuige had een zgn. „beroepsknie", waardoor het onmogelijk was te bukken. De verdachte had gedurende tien minuten over zijn knie gestreken en hem vervolgens kruiden meegegeven. Ambtenaar van het O.M.: En hebt U daar nu baat bij gevonden?" Get.: „Ja, mijnheer, het gezwel is nu weg en ik kan de knie weer buigen". Ambtenaar: „En schrijft u dat aan die be handeling toe?" Get.; „Ja, dat weet ik niet Een 52-jarige vrouw uit Lisse had den laat- sten tijd veel last gehad van sulzen in het hoofd. De kleermaker had haar over het hoofd gestreken en een fleschje met. vloeistof gegeven. Ook deze getuige zeide, dat zij bij de behandeling wel eenige verlichting had onder vonden. De laatste getuige was een 51-jarige weduwe uit Heemstede die voor haar nierlijden even eens de hulp van den kleermaker had Inge roepen. Als geneesmiddel had ook nu weer het geheimzinnige fleschje met den nog ge heimzinniger inhoud dienst gedaan. De getuige had daarvoor f 1.— betaald. Uit roeping. „Hoe bent u er nu toe gekomen dit beroep uit te oefenen", vroeg de Ambtenaar aan den verdachte. Verd.: „Ik ben er voor geroepen op een avond heb ik plotseling ontdekt, dat ik kracht in mijn handen had". De verdachte dééd nu een heel verhaal, hoe hij tot die ontdekking is gekomen doch de kantonrechter interrumpeerde: „Misschien kunt u dat beter na het requisitoir zeggen". De Ambtenaar zeide, dat hij ln zijn requisi toir kort kon zijn. Nog slechts enkele weken ge leden is er een vrijwel analoog geval van een IJmuidensche kwakzalfster geweest. Hoewel deze verdachte alles bekent en de kwakzalfster alles ontkende is toch een zeer strenge straf geboden. Het beroep op een roeping gaat voor de wet niet op. Het publiek moet tegen derge lijke kwakzalvers beveiligd worden. Het ter rein waarop verdachte zich begeven heeft, niag uitsluitend door deskundigen worden be treden. Slechts door een toeval bij een exe cutie voor een civiele procedure ontdekte men eenige boeken, die erop wezen, dat verdachte zich met de geneeskunst bezig hield is deze zaak aan het licht gekomen. Voor elk der vijf overtredingen eischte de Ambtenaar f 100.boete of 1 maand. De kantonrechter achtte vier van de vijf ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde verd. tot 4 geldboeten van honderd gulden elk te vervangen door 20 dagen hechtenis. HAARLEM, 9 November. Ondertrouwd 9 November: W. J. M. Eldering en A. J. H. Stierp; W. F. van Riezen en J. de Leeuw; B. H. L. M. Schrama en J. A. Schulz; J. G. Hirs en A. H. Koehorst; F. J. Wittkamper en V. M. Amse; G. J. Gerritsen en A. v. d. Werff; J. A. Bakker en H. R. Re- nout; L. Prins en K. Koers; W. Wildschut en J. Brondsema; J. Noppe en L. C. Bakker; Getrouwd 9 November: H. Buijs en J. B. Nijssen; B. Huijbens en M. Martens; G. Th. J. Fonville en G. J. M. Hazenberg; W. C. Geels en J. M. G. de Jong; N. L. Maas en G. Zwarter; J, de Boorder en C. Baert; A. A. Versteeg en P. J. Geerlings; W. J. Koster en M. G. Nan; J. Verburg en K. Gorls; J. Sival en J. Vermaas; J. J. Beenders en G. H. v. d. Horst; K. Jonges en E. K. Tillema; H. J. Robin en E. G. Streef- land. Bevallen 6 November: A. I. c. Hoving Holtermann, z.; 7 November: I. C. Voetelink— de Nieuwe, z,; 8 November: G. J. Lammers Leenders, z.; C. G. Mokkenstorm—de Boode, d.; 9 November: J. Luman—v. d. Kleij, z. Overleden 8 November: J. Bosch—v. Es, 70 j., Dr. Schaepmanstraat; L. v. d. Aar, 76 j., Kamperlaan; 9 November: M. E. Vhik—v. Al phen, 49 j., Rijksstraatweg.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7