Antwoord op het adres der Negen. Vredesbodem moet zorgvuldig geprepareerd worden". Open brief van veertien anderen. mviM* [01IC0 Drie gouden jubilea op één dag. De zakelijke belasting te Haarlem Geen wereldoorlog om den Volkenbond te doen herleven. ■VEMBER 1938 HAAR I; EM'S DAGBEAÖ Verbetering der voorwaarden voor een wederopleving. In antwoord op het adres der „Negen man nen" betreffende den toestand der publieke financiën hier te lande hebben thans veertien anderen, die zich gedrongen voelen om uiting te geven aan hun beidenkingen tegen de strek king van een groot deel van genoemd adres, een open brief tot den voorzitter van den raad van ministers gericht. Deze open brief bevat de onderteekening van prof. Th. Limperg Jr., Amsterdam; prof. Ir. D. Dresden, Utrecht; prof. rar. H. Frijda, Amsterdam; prof. ir. J. Goudriaan, Utrecht; prof. H. A. Kaag, Tilburg; ir. G. A. Kessler, Velsen; mr. H. F. van Leeuwen, Laren; prof. mr. P. Lieftinck, Rotterdam; ir. A. Plate, Rotterdam; mr. dr. L. F. H. Regout, Meers - sen; P. E. Tegelberg. Baarn; prof. mr. F. de Vries, Rotterdam; E. D. van Malree, Baarn; ir. J. van der Waerden, Amsterdam. Aan het betoog der veertien ontleenen we het volgende: De ondergeteekenden willen zich, in volle vertrouwen in de mededeelingen van den Minister, bij de beoordeeling van den staat van 's lands financiën laten leiden door de berekeningen, welke in de Millioenennota worden gegeven. Zij vinden geen grond het tekort op de gewone uitgaven hooger te stel len dan de Minister heeft gedaan, toen hij het reëele tekort berekende op f 61 millioen. Tegen de in het adres aan het door den minister berekende reëele tekort toegevoeg de posten tot een gezamenlijk bedrag van niet minder dan f 137 millioen is overigens aan te voeren, dat deze voor het overgroote deel betrekking hebben op uitgaven, welker aard plaats laat voor een opvatting, afwij kende van die van adressanten. Dit geldt met name voor de annuiteit van de „onzichtbare schuld van den staat aan de verzekerings fondsen", in het adres berekend op f 45 mil lioen. De adressanten hebben in hun berekening als tekorten op den gewonen dienst aange merkt een aantal uitgaven, ten aanzien waarvan de Minister noch de ondergetee kenden de wenschelijkheid van dekking uit den gewonen dienst in gunstiger tijden ont kennen, doch die de ondergeteekenden met den Minister voor de tegenwoordige omstan digheden, als zijnde reserves, niet verant woord achten. De heeren Crena de Iongh c.s. wijzen in hun adres bij voorbaat het verwijt af, dat zij in gebreke zijn gebleven om de concrete maatregelen aan te geven, welke de nood zakelijk geachte verlaging der uitgaven zouden moeten teweeg brengen; zij zouden, zoo wordt gezegd, zich daarmede begeven hebben op een terrein, dat buiten hun be voegdheid ligt. De ondergeteekenden achten zich door dit verweer niet bevredigd. De wenschelijkheid van een versobering van den Staatsdienst op zichzelf wordt door slechts weinigen bestreden. Ook de Mil- lioenenota getuigt (blz. 11) van een gelijk inzicht bij de regeering. Het is niet moeillijk, den wensch naar verlaging der uitgaven uit te spreken. Maar het is een andere vraag, hoe die verlaging mogelijk is zonder ernstige schade te berokkenen aan de nationale wel vaart. Bestrijding der werkloosheid. Het is opmerkelijk, dat het adres der negen mannen zwijgt over de werkloosheid, naast de defensie de meest nabijliggende en meest op den voorgrond tredende oorzaak van de moei lijkheden waarvoor de Staat zich ziet ge plaatst; het zwijgt ook over den plicht van ons volk en van de regeering om de werkloosheid te bestrijden. Wat ten aapzien van dit belangrijke punt wordt gewenscht, wordt uit het adres niet duidelijk, maar wel mag uit den inhoud wor den afgeleid, dat de adressanten aan de rechtstreeksche bestrijding der werkloosheid geen waarde hechten. Het adres heeft slechts critiek voor de openbare werken. Zijn deze werken improductief? Het meerendeel van de publieke werken, welke het adres hier op het oog heeft en waarvan het de uitvoering wil achterwege la ten, is productief in den economischen zin van het woord, ook wanneer zij niet in den vorm van retributiën een bate afwerpen voor de schatkist. Liet men deze werken achter wege, dan zouden de omstandigheden, waar onder het bedrijfsleven in de naaste en ver der afgelegen toekomst zou moeten werken en met het buitenland zou moeten concurreeren, zooveel ongunstiger worden, dat aan de wel vaart van ons volk onberekenbare schade zou worden toegebracht. Het achterwege laten van de groote publie ke werken heeft echter nog verder strekkende gevolgen. Niet alleen zullen de productieve werken, indien zij tot gunstiger tijden wor den uitgesteld, meer gaan kosten omdat de prijzen dan hooger zullen zijn, maar alle wer ken productief of niet productief, verminde ren de uitgaven welke de gemeenschap voor den werkloosheidssteun zich heeft te ge troosten. De bezuinigingsmaatregelen. Het adres der negen mannen vat slechts het voordeel voor den Staat uit de bespaar- VOOR JOODSCHE KINDEREN UIT DUITSCHLAND Het gemeentebestuur van Haarden heeft het weeshuis, dat sinds eenige jaren onbewoond is, beschikbaar gesteld voor Joodsche kinderen, die zich aan de Duitsche grens bevinden. Maatregelen zijn in voorbereiding de kinderen de grens te doen passeeren. Volgens de Crt. zou de regeering verlof hebben gegeven, dat 200 kinderen ons land binnenkomen. Het Nederlandsche kindercomité, dat zich belast met het plaatsen van kinderen van emigranten van alle gezindten, was sinds eenigen tijd in onderhandeling met de regeering over het toelaten van kinderen, wier ouders suilen kunnen cmigreeren, als zij hun kinderen hier veilig weten. de uitgaven in het oog en schenkt geen aan dacht aan de economische schade uit hoofde van het gederfde inkomen van hen, wier arbeid zal worden uitgespaard of lager zal worden beloond. Elke uitgaaf van den Staat, voor zoover deze niet rechtstreeks of middellijk strekt tot verrichting van betalingen aan het buiten land, vindt haar tegenhanger in een inkomen van een grooter of kleiner aantal ingezete nen. De keerzijde van de bezuiniging, verkregen door het achterwege laten der groote werken, heeft nog andere aspecten. De werkloosheid zal toenemen en aldus zal het meest recht streeksche gevolg voor de staatsfinanciën zijn een toeneming van de lasten der ondersteu ning, terwijl de belastingen, welke een deel der uitgaven weder naar den Staat zouden hebben doen terugvloeien, zullen worden ge derfd. Soortgelijke gevolgen zijn verbonden aan de intrekking van de steunmaatregelen. Te genover elke besparing voor den Staat staat een gelijke derving van inkomen van de on dersteunden en dus de vermindering van hun verteringen. Vermeerdering van welvaart. Het heet in het adres, dat het overheidsbeleid tot nu toe met de uitvoering der groote wer ken en de steunmaatregelen is gericht ge weest op een kunstmatige vermeerdering van welvaart. Ondergeteekenden kunnen niet in zien, dat bij de terughouding, welke onze re geering t.a.v. de uitvoering van werken tot nu toe heeft in acht genomen van een kunst matige opvoering van welvaart kan worden gesproken. Maar gesteld al dat deze kwalifi catie van de getroffen maatregelen juist wa re, dan nog meenen ondergeteekenden, dat de welvaart, die aldus wordt verkregen, be ter „kunstmatig" wordt verkregen dan dat zij wordt gemist. De ondergeteekenden kunnen niet inzien, dat door de aangeprezen maatregelen de productiekosten van de private voortbren ging zullen dalen; vooralsnog zien zij in dat geval alleen een stijging dier kosten in het naaste verschiet als gevolg van de verminde ring van den binnenlandschen afzet. Maar, voor een oogenblik aangenomen, dat de rigoureuze vermindering der staatsuitgaven via de daardoor te verkrijgen verlaging der belastingen tenslotte zal leiden tot een ver laging der productiekosten, is daarvan dan een verruiming van werkgelegenheid te verwachten? Ondergeteekenden meenen dit voor de naaste toekomst te moeten betwij felen. Geen werkverruiming zonder vergroo ting van afzet. De ondergeteekenden zijn derhalve van oordeel, dat de in het adres aangeprezen doortastende maatregelen niet geschikt zijn om het in het adres gestelde doel, de ver betering der voorwaarden voor een weder opleving, te brengen en dat die maatregelen integendeel er toe zullen leiden, dat hetgeen j wij aan bedrijvigheid hebben behouden, nog verder zal inschrompelen. Demping der Bakenessergraclit Een adres der firma Joh. Enschedé en Zonen. Kennis genomen hebbende van het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Raad gedaan, om te besluiten tot demping van de Bakenessergracht, hebben de directeuren van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. een adres aan den Raad gezonden, waar in gezegd wordt: Ondergeteekenden achten het voor hun be drijf van groot belang, indien de toegangs wegen tot de gebouwen ,van hun vennootschap een verbetering ondergaan, hetgeen stellig door de vennootschap gebouwde perceel tus- bevorderd wordt. In dit verband veroorloven ondergeteeken den zich den Raad te wijzen op het onlangs door de venootschap gebouwde perceel tus- schen de Wijde Appelaarsteeg en Korte Be gijnenstraat, voor welk gebouw, evenzeer als voor het Hoofdgebouw, een ruimere toe gangsweg voor den aanvoer van de voor haar bedrijf benoodigde materialen schier onont beerlijk is". De Straatbelasting. Als huizen leeg staan vrijstelling. HAARLEM Maandag. Bij de toepassing van art. 9 der heffings- cerordening Straatbelasting, waarbij het ver- leenen. van ontheffing wordt geregeld in geval een gebouwd eigendom gedurende 6 achtereen volgende maanden ongebruikt en onverhuurd bleef, is het aan B. en W. gebleken, dat ge noemd tijdvak voor vele huiseigenaren, wier woningen herhaaldelijk leegstaan, te ruim is gesteld. Ten einde tegemoet te komen aan de te dien opzichte geuite bezwaren, waarvan B. en W. de gegrondheid erkennen, achten zij in krimping van het tijdvak, waarover aanspraak op ontheffing kan worden verkregen tot 3 maanden alleszins redelijk. Zij stellen den Raar daarom voor daartoe te besluiten. 6. 10, 13 CT. PER HALF ONS Heden viert mej. A. Smit te Ulrum haar TOsten verjaardag. Een zeldzaam feit hierbij is, dat zij heden drie gouden en één zilveren jubileum viert. Vijftig jaar geleden is zij korfloopster voor den bakker geworden en tevens melkventster, terwijl zij vijftig jaar geleden ook het ambt van dorpsomroepster aanvaardde. Verder is het heden vijfentwintig jaar gele den, dat zij de betrekking van telegrambestel- ster aanvaardde. Al deze functies worden momenteel nog door haar waargenomen. Groote groep vlekken op de zon zichtbaar. Vrijdag werd het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt opgebeld door waarnemers, die een zwarte vlek op de zon gezien hadden Deze waarnemingen werden Zaterdag door anderen schriftelijk bevestigd. Inderdaad is er op dit oogenblik een bijzonder groote groep zonne vlekken te zien zoo deelt de directie van het Instituut mede en maakt de nevelige at mosfeer de waarneming met het bloote oog mogelijk. Om de vlekken te zien neme men echter de voorzorg, een beroet glaasje voor het oog te houden en men hoede zich voor de schade, die het direct in de zon kijken voor het oog kan hebben. (Adv. Ingez. Med.) B. en W. willen die in 6 jaar afschaffen EVOLG gevende aan den drang, die -t|- sinds enkele jaren van verschillende zijden wordt uitgeoefend ter verkrij ging van een minder zwaren druk op de be drijven in deze gemeente, hebben B. en W. overwogen op wrelke wijze aan den wensch tot vermindering c.q. afschaffing der Zakelijke bedrijfsbelasting kan worden tegemoet ge komen. Hoewel onmiddellijke afschaffing der belas ting tot directe bevrediging van het verlan gen der bedrijfsondernemers zou leiden, be hoeft het geen betoog, dat de gemeente zich zoodanig offer in zijn vollen omvang niet terstond kan getroosten, waarom B. en W. dan ook aan een geleidelijke afschaffing der be lasting de voorkeur geven. Dit neemt evenwel niet weg. dat zij voor de jaren, gedurende welke de belasting nog zal worden geheven, de invoering van een nieuw tarief met uitgebrei der degressie billijk achten. Om hiertoe te ge raken. ware voor alle belastbare bedrijven de belasting slechts te berekenen voor de arbei ders boven het aantal van 9, terwijl tevens een tarief met meer geleidelijke opklimming, bijv. 1 voor iederen arbeider boven het ge noemd aantal, ware in te richten. Een zoo danige regeling is niet in strijd met art. 282 der Gemeentewet, hetwelk alleen een limiet van 10 arbeiders stelt, geneden welke een be drijf niet in de Zakelijke bedrijfsbelasting kan worden betrokken. De gevolgen van de toepas sing van het voorgestelde tarief, waarin beide gedachten zijn verwerkt, bestaan hierin, dat de kleine bedrijven worden ontlast en de be drijven, waarin meer dan 20 arbeiders werk zaam zijn, in totaal slechts 2 meer zouden hebben te betalen, ware het niet, dat tenge volge van een geleidelijke afschaffing der be lasting een verlaging over de geheele linie zal plaats vinden. Ondernemers van bedrijven, waarin ge regeld gemiddeld pl.m. 10 arbeiders «werkzaam zijn, zullen er niet meer naar behoeven te streven het aantal arbeiders angstvallig be neden 10 te houden, ten einde vrij van be lasting te blijven. Zulks zou immers weinig zin hebben, nu de eerste 9 arbeiders van een belastbaar bedrijf, d.i. een bedrijf, waarin 10 of meer arbeiders werkzaam zijn, buiten de berekening van belasting zullen vallen en voor de overige arbeiders slechts een matig bedrag zal worden gevorderd. Enkele voorbeelden mogen ter verduide lijking dienen. Bij een aantal arbeiders van 10 is thans verschuldigd 40, volgens het voorgestelde tarief is verschuldigd <109) X 2 2. Bij een aantal arbeiders van 15 zijn de be dragen resp. 70 en 159) X f 7 42; bij bij 20 arbeiders resp. 130 en (20—9) X 12 132; bij 30 arbeiders resp. 250 en (309) X 12 252; bij 50 arbeiders respj. 490 en (50—9) X 12 492. Zooals uit het vervolg van het voorstel blijkt, zal echter van een verhooging der be lasting voor bedrijven, waarin 20 of meer arbeiders werkzaam zijn. practisch geen sprake zijn. Gelijk gezegd, geven B. en W. aan een ge leidelijke afschaffing der belasting de voor keur. Zij hebben zich n.l. laten leiden door de gedachte, dat meer nog dan een ver- iB-omfA (Adv. Ingez. Med.) Jaarvergadering „Volkenbond en Vrede" De vereeniging „Volkenbond en Vrede" heeft onder voorzitterschap van dr. J. P. Fockema Andreae te Bussum haar jaarvergadering ge houden. Dr. Fockema Andreae heeft een ope ningsrede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Zij, die den vrede voor het oogenblik ver mochten te redden, doen ons minder aan grondvesters van een hechten, duurzamen vre destoestand denken, dan aan behendige vir tuozen. Aan het voorkomen of doen ophouden van een oorlog of hoe men het noemt kwam de Volkenbond, waaraan het karakter van univer saliteit helaas steeds meer vreemd is gewor den. nauwelijks meer te pas. Maar uit den nood, aldus spreker, zullen nieuwe strijdkrachten in onze gelederen ge boren worden. Het komt er nu op aan, den vredesbodem zorgvuldig, met goede kennis van zaken en volle toewijding te prepareeren. daarbij steeds opnieuw partij trekkend van de op gedane ervaringen, en aldus den voedings bodem immer vruchtbaarder en beter te maken. Vooral in het centrum der vereeniging zul len verschillende brandende vraagstukken, on derscheidene netelige problemen, behandeling vinden. Maar voor de leidende beginselen, die voor allen vaststaan en vast blijven staan, kan, ja moet in alle kringen en lagen der beweging onophoudelijk, onverflauwd, onver saagd worden geijverd. Nieuw bestuur. Na de rede van den voorzitter kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Bij acclamatie werden gekozen de heeren J. D. Brinkman, mr. dr. C. J. J. Caron, mr. A. B. Cohen Stuart, P. L. de Gaay Fortman, mr. dr. G. J. van Heu- ven Goedhart, mr J M in 't Veld, mej. dr. G. H. J. van der Molen, ir. F. J. Nieuwenhuysen. prof. mr. C. W. de Vries en mr. J. van Zwet. De aftredende voorzitter, dr. Fockema Andreae werd bij acclamatie herbenoemd. „Hoe zien wij voor den eerstvolgenden tijd de ontwikkeling van den Volkenbond en van de internationale rechtsorganisatie en welke gedragslijn moet daaruit voor onze vereeni ging voortvloeien?" was het volgende agan- dapunt. De eerste inleider was jhr. mr. dr. D, J. de Geer. Deze zei dat het vraagstuk niet actueel scheen, omdat de Volkenbond, naar veler mee ning dood was. De Volkenbond had echter toch nog zooveel liefde, dat men desnoods den baaierd van den nieuwen oorlog wilde ontke tenen als daaruit de Volkenbond met macht zou oprijzen. Deze gedachtengang noemde spr. verklaarbaar, maar verwerpelijk. De Bond was niet opgericht om tegenstellingen te scheppen, maar om ze op te heffen. Wil een duurzame vrede komen, dan moet deze niet alleen worden gepropageerd, maar georganiseerd, daarom zal hét signaal niet op veilig worden gezet, alvorens een Volkenbond, of hoe het toekomstige instituut zou heeten, de internationale rechtsgemeenschap had ge steld. Dit was de weg der bevrijding, aldus spr. Het Volkenbondsideaal mocht niet worden prijsgegeven. Deze tijd vooral gaf aanleiding en gelegenheid tot bezinning. De kleine na ties hadden daarbij een taak te vervullen; haar werd de roeping opgelegd niet achteraf te gaan staan. Rede J J. Vorrink. De heer J. J. Vorrink. tweede inleider van het vraagstuk, achtte het noodig de balans van het heden op te maken. De eerste post moest luiden: de gebeurtenissen op internatio- laging der belasting een, zij het geleidelijke, afschaffing niet alleen de uitbreiding der in deze gemeente gevestigde bedrijven zal bevor deren, maar ook en zulks niet het minst de vestiging van nieuwe bedrijven in de hand zal werken, ma.w. de aantrekkelijkheid dei- gemeente als nijverheidscentrum zal verhoo- gen. Een en ander vormt uiteraard een om standigheid, waardoor de gemeente bij verlies eenerzijds, anderszijds profijt trekt, waarbij B. en W. het oog hebben op een allengs vermeer deren van de opbrengst van andere belastingen. Zij noemen slechts inkomstenbelasting, perso- neele belasting en straatbelasting. Het spreekt van zelf, dat de te verwachten voordeelen, die het gevolg zullen zijn van den gunstigen in vloed, welke een geleidelijke afschaffing der Zakelijke bedrijfsbelasting op het bedrijfs leven in deze gemeente zal uitoefenen, zich niet aanstonds zullen doen gevoelen. Het tijd. vak, waarover de algeheele opheffing der be lasting zich dient te voltrekken, meenen B. en W. daarom op 6 jaar te moeten stellen. Telken jare zal dan de verlaging van het tarief met 15 pCt. moeten toenemen, met dien verstande, dat op 1 Januari 1945 de belasting komt te vervallen. B. en W. willen nu artikel 6 der Verordening laten luiden: De belasting bedraagt per arbeider, wan neer belasting verschuldigd is wegens 1 ar beider 2; 2 arbeiders 3; 3 arbeiders t 4; 4 arbeiders 5; 5 arbeiders 6; 6 arbeiders 7; 7 arbeiders 8; 8 arbeiders 9; 9 arbei ders 10; 10 arbeiders 11; 11 of meer ar beiders 12. De belasting wordt verminderd voor het belastingjaar 1939 met 15 pCt.; voor 1940 met 30 pCt.; voor 1941 met 45 pCt.; voor 1942 met 60 pCt.; voor 1943 met 75 pCt.: 1944 met 90 pCt. De nieuwe verordening zal 1 Januari 1939 in werking treden. naai politiek terrein hebben bewezen, dat de bij den Volkenbond aangesloten staten niet bereid zijn de verplichtingen, die zij op de meest essentieele punten met het lidmaat schap van den Volkenbond op zich hebben genomen, na te komen. Wat ons bedreigt is de Ineenstorting van de internationale rechtsgedachte, vooral ook in het rechtsbewustzijn der volkeren. Niet wei nigen hebben zich verklaard voor een vrede tot eiken prijs. Er bestaat geen rechtvaardige oorlog, zoo is hun meening. Niet zelden blijken zij te bedoelen: er is maar één rechtvaardige oorlog en dat is de oorlog dien wij met alle energie zullen voeren, als ons eigen land wordt aangevallen. Prof. Francois aan het woord. Als derde inleider sprak prof. mr. dr. J. P. A. Francois, die in zijn rede een overzicht gaf van de moeilijkheden, die aan de organi satie van een statengemeenschap zijn verbon den. Er moet sprake zijn van een Internatio naal recht. Het Volkenbondsverdrag is in dit opzicht volkomen ontoereikend gebleven. Te genover het recht op integriteit beroept men zich op een ander recht, dat tot zelfbeschik king. Mag dit conflict den inzet vormen van een algemeenen oorlog, welke waarschijnlijk niet tot Europa zal beperkt blijven, maar ook tot Azië zal overslaan? De leidende staats lieden van de twee groote Westersche democra tieën hebben gemeend van niet. Een universeele bond is onder de huidige omstandigheden niet anders mogelijk dan door hem op politiek gebied een uitsluitend conciliatoir karakter te geven. Bij de hui dige geestesgesteldheid der volken is geen Volkenbond denkbaar, die de collectieve vei ligheid ook maar eenigszins afdoende kan verzekeren. De huidige wereldconstellatie dwingt niet tot wanhoopspolitiek. Er volgde op de inleidingen gedachtenwisse- ling. BAZAR GHR. VER. TOT KRAAMHULP VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Maandag 21 en Dinsdag 22 November a.s. zal de Christelijke Vereeniging tot Kraam hulp voor Haarlem en Omstreken, des mid dags van 2.30 tot 5.30 en des avonds van 8 tot 10 uur een bazar houden in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36, ingang Kenaustraat, Het doel van de Vereeniging is het ver- leenen van kraam verzorging en huishoude lijke hulp aan on- en minvermogende kraam vrouwen. Er zijn voor de verschillende stands groote hoeveelheden zoowel waardevolle als nuttige zaken bijeengebracht, terwijl ook origineele attracties niet zullen ontbreken. Een zeer ge zellige thee-stand zal tot rusten nooden na het winkelen bij de fraaie stands. De opening zal Maandagmiddag. 21 Novem ber geschieden, om half drie door ds. C. Veen- hof. Ter opluistering zingt een dameskoor onder leiding van mevr. M. SybrandiHalber- stadt enkele liederen, begeleid door mej. Jikke Heijselaar. Het eere-comité bestaat uit de dames; A. A. Bar.esse RöellBar.esse de Vos van Steenwijk, J. W. Bar.esse de Vos van Steen- wijk—v. Royen, M. Bierens de Haan—Waller, J. en M. Bierens de Haan, H. J. en W. C. J. Bredius, A. E. H. Bar.esse van DedemZubli, C. van Eeghenvan Marle, Freule H. Hoeufft, F. L. R. RöellSteenberghe, E. van Schelven- Wilde, Douairière J. L. J. B. Baron Sweerts de LandasGoedkoop, A. E. v. Tienhovendel Court, H. Vening Meineszvan Hall. Verder zijn er een comité van aanbeveling en van uitvoering gevormd. „ANDERE PRINCIPIA BIJ DE WERKLOOS HEIDSBESTRIJDING". Vrijdag 18 November houdt Dr. J. Eykman, voor de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Departement Haarlem in de sociëteit „Vereeni ging" Zijlweg l een voordracht over „Andere principia bij werkloosheidsbestrijding". Een huishoudelijke vergadering gaat vooraf. Een afbeelding van den nieuwen kin- derporstzegel, welke binnenkort zal worden uitgegeven

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5