Goed nieuws van de Visschershaven. Sovjet-grooten wankelen op hun voetstuk Ook prof. Schmidt in ongenade Onzekerheid overhetlotvan maarschalk Blücher BURGERLIJKE STAND. M A ANDAG 14 NOVEMBER 1938 HAAHtE M'S DAG B E AD 13 Betere rusttijden op de groote booten? IJMUIDEN Zaterdag. De besprekingen tusschen de Reeders- vereeniging en de besturen van de werknemers-organisaties over het al of niet verlengen der collectieve con tracten zijn geëindigd, de leden der betrokken organisaties zijn in de gele genheid geweest, over het al of niet verlengen hun stem uit te brengen. En het resultaat dezer stemming is geweest, dat met een overgroote meer derheid, zoowel door de zeelieden als door de havenarbeiders, besloten werd, de contracten niet op te zeggen. Deze tijding zal ongetwijfeld door allen, die belang hebben bij en belang stellen in het vis- scherij bedrijf met vreugde vernomen worden, want dit beteekent, dat weer voor een vol jaar de rust in het bedrijf, waarin zoo dikwijls on rust is geweest en dat toch deze onrust zoo slecht kan verdragen, is ingekocht. Het is een goede tijding, niet alleen voor de beide direct betrokken partijen, de reeders en hun werk nemers, maar ook voor den vischhandel en voor den middenstand. Wat de stemmenverhouding betreft, bij de IJmuider Federatie, de grootste organisatie, was deze zoo, dat er ongeveer vijfmaal zooveel voorstemmers als tegenstemmers waren. Geen groote geschilpunten. Over het algemeen kan worden gezegd, dat er ditmaal geen groote geschilpunten waren. Voor wat de zeelieden betreft, is er van de zijde der organisaties nochtans een belangrijke kwestie ter tafel gebracht, n.l. de veel te korte we mogen haast wel zeggen: het ontbreken van behoorlijke rusttijden aan boord van de groote booten. Van de zijde der werkne mers werd er op gewezen, dat het toch ook in het belang der reeders is, dat den matrozen een behoorlijke rusttijd wordt gegarandeerd, daar men eerst dan aan boord in staat is, de noodige zorg aan de visch te besteden. Aanvankelijk was men aan de zijde der Ree- dersvereeniging niet genegen, ten dien op- Zeelieden en havenarbeiders besluiten, de contracten niet op te zeggen. zichte een wijziging in het contract aan te brengen of toezeggingen te doen, maar ten slotte verklaarde men zich van werkgevers zijde bereid, deze kwestie nader onder de oogen te zien en maatregelen te beramen om aan de verlangens der opvarenden tegemoet te komen. Er zullen nadere besprekingen in verband met de practisc.he uitvoering tusschen Ree- dersvereeniging en organisatiebesturen gehou den worden; voorts zullen de reeders deze aangelegenheid met hun schippers bespreken. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 460 Betje RO 16 f 2450 870 Eveline IJM 115 f 2930 735 En Avant IJM 8 f 3460 885 Amstelstroom IJM 91 f 1420 720 Limburgia IJM 54 f 2810 650 Alma IJM 44 f 2340 350 Maria S. Ommering IJM 7 f 2300 715 Utrecht IJM 73 f 2830 185 Emma IJM 177 f 1790 75 Zeehond IJM 70 f 1180 Kotters: E 19 f 1100; E 419 f1690. IJmuiden 14 November 1938. Tarbot 7646 cent per K.G. Tong 10274 cent per K.G. Heilbot 110—60 cent per K.G. Griet f 23—f 13 per 50 K.G. Groote schol f 20 per 50 K.G. Middel schol f 20 per 50 K.G. Zetschol f 24f 23 per 50 K.G. Kleinschol f 20—f 8 per 50 K.G. Bot f 12,50—f7 per 50 K.G. Schar f 7,50f 5 per 50 K.G. Tongschar f 45f 22,50 per 50 K.G. Poontjes 4,70f 1,10 per 50 K.G. Groote schelvisch f 18f 12,50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 16f 8,50 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 13f 5,80 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 8,50f 2,80 per 50 K.G. Groote gul f 10,50—f7,70 per 50 K.G. Kleine gul f 8— f3.30 per 50 K.G. Wijting f3,50—f 1.30 per 50 K.G. Makreel fllf 4,10 per 50 K.G. Versche haring f 3.85f 2,50 per 50 K.G. Kabeljauw f41—f20 per 125 K.G. Vleet f 2.20f 0,80 per stuk Leng f 1,20f 0,60 per stuk Koolvisch f 0,60f 0,32 per stuk Rog f 21f 17 per koop VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Amsterdam IJM 58. Vangst: 55 m. schel visch, 160 m. braadschelvisch, 50 m. radio, 5 m. platvisch, 40 m. koolvisch, 20 m. varia, 220 m. kabeljauw en gul, 650 m. makreel, to taal 12Ö0 m„ benevens 175 stuks stijve kabel jauw. Martha IJM 165. Vangst: 15 m. groote schol, 90 m. kleine schol, 55 m. gul en wijting, 4 m. rood poon, 8 m. schelvisch, 18 m. tarbot, to taal 190 m. Mary IJM 189. Vangst: 80 m. schelvisch, 300 m. braadschelvisch, 110 m. radio, 40 m. gul en kabeljauw, 10 m. makreel, 20 m. platvisch, 15 m. varia, totaal 575 m., benevens 20 stuks stijve kabeljauw. Catharina Duyvis IJM 60. Vangst: 55 m. schelvisch, 220 m. braadschelvisch, 20 m. gul, 20 m. platvisch, 140 m. radio, 30 m. makreel, 15 m. varia, totaal 500 manden, benevens 50 stuks stijve gul en leng. SANTPOORT DOELPUNTENHONGER. De vijf elftallen van onze plaatselijke ver- eeniging „Brederode" noteerden gisteren te zamen niet minder dan 46 tegenpunten. VOETBAL. De ontmoeting SantpoortH.B.C. is ge ëindigd in een 62 overwinning voor HB.C. Het begin zag er voor Santpoort gunstig uit, want binnen de minuut had zij reeds de leiding. Met de rust stond H.B.C. echter reeds met 31 voor. Na de rust voerde H.B.C. den stand op tot 6—1 Toen pas scoorde Santpoort door toedoen van Van den Pieterman, die ook het eerste doelpunt had gemaakt, ten tweeden male. S.D. VROUWENCLUB. Ter viering van den Internationalen Soc. Vrouwendag komt heden de afd. Santpoort- Bloemendaal van de Soc. Dem. Vrouwenclub in feestvergadering bijeen* Het propagandis tische deel van het programma wordt ver zorgd door mevr. C. NederhorstPothins, het feestelijke gedeelte door de arbeiders-zangver- eeniging „Morgenrood". De avond wordt be sloten met het vertoonen van enkele tableaux vivants. FEESTAVOND ZWEMVEREENIGING „VELS EREND". Ten einde in den tijd, waarin door velen niet gezwommen wordt, da band. welke de leden in de zomermaanden zoo hecht bindt, niet al te veel van die hechtheid te doen ver liezen, heeft het bestuur van de zwemver- eeniging „Velserend" voor dit winterseizoen eenige feestavonden georganiseerd. Zaterdagavond werd een dezer feestavonden in „De Weyman" gehouden. Het bestuur had voor de samenstelling van het programma de hulp ingeroepen van Jan van Dommelen en deze had met een aantal leden een drietal één-acters ingestudeerd. Hoewel natuurlijk een deel dezer dames en heeren de noodige tooneel-routine miste, was toch duidelijk merkbaar, dat onder deskundige leiding gestudeerd was. Ook de beide andere één-acters vielen zeer in den smaak, zoodat voorzitter Ritman, die den avond met een kort woord geopend had, en zijn mede-bestuursleden met genoegen op hun feestelijke bijeenkomst kunnen terugzien, temeer daar het bal, verzorgd door den heer Oostveen en The Harlem Rhythm Rascals een zeer gezellig karakter droeg. Concert Soli Deo Gloria. Het was een geheel gevulde Zomerlustzaal, waarvoor de R.K. Harmonievereeniging Soli Deo Gloria Zondagavond mocht concertee ren. Door een samentreffen van meerdere concerten op eenzelfden avond in vorige sei zoenen was het de eerste maal, dat we Soli Deo Gloria onder de leiding van haar nieu wen dirigent, den heer Jan Groot, konden hooren. En dan valt er, vergeleken met een vorig tijdvak (wij spreken dan van pl.m 1935) een aanzienlijke vooruitgang te constateeren. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m de bestuursleden van de zustervereeniging Wilhelmina uit Santpoort, die door den voor zitter van S. D. G. hartelijk welkom geheeten werden. Dirigent Jan Groot, die zijn orkest op rus tige en zeer muzikale wijze aanvoert, had uit maal een 4-tal groote werken benevens 2 mar- schen op het programma samengevoegd. De bekende Florentinermarsch van Fügik is geenszins een bagatelle om in tempo uit te voeren. Formidabel waren de dubbel-forti, die S. D. G. wist te ontwikkelen. Gesteund door een in het kader van dit corps gunstig passende tromboneregister kwamen de cres- cendi uitstekend tot hun recht. Er werd vlot gelezen en de orkestdiscipline is bevredigend in orde. Met de stemming was 't corps min der gelukkig, dit viel goed op in Keler Beia's Ouverture Romantique. waar dis- en baskant in diapason eensgezinder hadden mogen wezen. Het koper is in klank nog de meerdere van het hout en we denken daarbij aan de lage registers, die hun partijen bliezen, dat het een lieve lust was. Keurig liet dirigent Groot overal waar het vereischt was, de accenten leggen; het rhythme was goed gemarkeerd en de voordracht zooals het hoorde. De fantasie over Louis Ganne's Les Saltim- banques was een goede gelegenheid, de waar de van het solo-werk te toetsen, waar dit mogelijk was. De uitvoering van deze potpour ri was rijk geschakeerd, zoowel wat de dyna miek als de klankkleur door het aanwenden der verschillende instrumenten betrof. Zoo konden b.v. de klarinetten ons voldoen met hun warme timbre in de gedeelten, die voor deze blazers speciaal voorgeschreven staan Natuurlijk blijven er hier en daar nog wel wenschen, maar dat komt bij voortgaande studie wel in orde. De dirigent heeft het thans nog niet zoo als hij het zelf wel zal wenschen. Chc..it du Soir, een van de walsen van Sam Vlessing uit diens succesvolle jaren, is met ken nis van zaken geïnstrumenteerd en de melodieu ze introductie opende met een mooi geblazen solo-trekje; in de concertwals waren de be kende trombone-soli voor de blazers van Soli Deo Gloria even zoovele gelegenheden hun frisch geluid te doen hooren. De hout-instru menten lazen hun partijen vlot, gemakkelijk. Ook dit was voor het orkest een nummer naai den smaak en de krachten der leden. De heer Groot liet het pittig uitvoeren; aan het slot trad het stemmingsduiveltje weer even storend op. Saxofoons en barytons waren in Kessels ouverture Wolfram fraai van toon; in de klari netten en het hooge koper vielen sommige no ten niet altijd even gelijk. Dat had door strenger op den directeur te letten beter gekund: hij geeft steeds aan. Het tweede deel der ouverture was wat dit betrof beter gedisciplineerd, ook al omdat de thema's gemakkelijker aanspreken. Het lang niet overal even gemakkelijke werk werd met élan geblazen. De bekende bravoure-marsch van Blanken burg sloot het eerste deel van het programma af: de trombones, pistons en piccolo hebben een pluimpje voor hun „werken" in den marsch verdiend. Na de pauze voerden eenige leden van S.D.G. een klucht in 1 bedrijf op, die den veelbeloven- den titel droeg „Meneer Plumps als meid al leen". We hopen, dat deze eerbiedwaardige burger het er goed heeft afgebracht We hebben het maar niet meer afgewacht W. BEVERWIJK Directeur van de Arbeidsbeurs geschorst. Voor oneervol ontslag voorgedragen. In verband met de gepleegde straf bare feiten in zijn dienstbetrekking hebben B. en W. den j.l. Donderdag gearresteerden directeur van den ge meentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling met ingang van Vrijdag 11 dezer in zijn ambt geschorst met inhouding van salaris van het oogenblik van deze beslissing af. In overeenstemming met het gevoelen van de commissie van toezicht op den dienst, die zich eveneens met de schorsing heeft kunnen vereenigen, zijn B. en W. voorts van meening. dat die ambtenaar met ingang van den dag, waarop de beslissing van den Raad onherroe pelijk is geworden, niet eervol uit zijn ambt moet worden ontslagen B. en W. hebben den Raad voorgesteld dien overeenkomstig te besluiten. HILLECOM TOONEELUITVOERING Zondagavond gaf de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" in de groote zaal van Hotel „Flora" voor een goed bezette zaal haar eer sten tooneelavond. Opgevoerd werd een too- neelspel in drie bedrijven van A. Boer: „Wij zoeken. zoeken....". In dit zeer logisch opgebouwde stuk wordt beschreven hoe elk mensch naar het geluk in deze wereld zoekt, ieder op eigen wijze, maar menigmaal is dit zoeken tevergeefsch. Het stuk werd onder leiding van den heer Van Kesteren uitstekend ten tooneele ge bracht. Het spel van den scheepsbouwer Van Rossem was opmerkelijk goed en de scenes in II, tusschen hem en zijn zoon René, zijn vrouw Kitty en zijn dochter waren uitmuntend. Ook de rolkennis was zeer goed, alleen de uitspraak van vreemde woorden moet nog beter verzorgd worden.' LUSTRUM VAN HET HILLEGOMSCHE DAMESKOOR. Het Hillegomsche Dameskoor dat alhier zoo'n groote reputatie geniet op het gebied van vocale kunst, gaat zijn derde lustrum vieren, en het feestconcert zal op 16 Novem ber in hotel Sistermans worden gegeven. Gedurende deze reeks van jaren staat het koor onder de eminente leiding van de Haar- lemsche concertzangeres en leerares Cor Igesz, en het mag hier wel gezegd worden dat zonder mej. Igesz het koor dit lustrum niet zou hebben gevierd. Want zooals in elke vereeniging waren ook hier tijden van neer gang, die zij steeds heeft weten te overwin nen. Het koor heeft ons op alle concerten steeds doen genieten van bekende solisten op vo caal en instrumentaal gebied, terwijl ook de verschillende begeleidsters van het koor, achtereenvolgens mevr. T. Taylorde Wreede, mevr.A. Bothe—Jonkheer, mej. Rie Bielle en mej. Bets Nederkoorn, met eere mogen worden genoemd. Ook laatstgenoemde gaat nu wederom het koor verlaten wegens haar benoeming tot leerares aan de Muziekschool van Toonkunst te Haarlem. Aan het aanstaande feestconcert werken mede de dames Kitty Nederkoorn en Rie Tuyl Schuitemaker als vocale solisten. Instrumentale medewerking verleent een Haarlemsch Strijkkwartet bestaande uit de dames Rie van Eeden, Annie Ehrbecker, Suze Tak en Hendrika Hessels, drie hunner zijn orkestleden der H. O. V.. Zij spelen een Suite van Purcell en een kwartet van Haydn in C-dur, terwijl zij tevens het koor in een Cantate van Vincent Lübeck en de Donau- waJs van Strauss begeleiden. Het belooft dus wederom een kunstrijke avond te worden. HAARLEMMERMEER R.K. SCHOOL VOOR POLITIEK. De R.K. Politieke school, waarvoor thans reeds 75 leerlingen ingeschreven staan, houdt haar volgende bijeenkomst as. Dinsdag 29 No vember. Mr. Roeffen uit Aalsmeer zal dan een onderwerp inleiden. VACANTIE-KOLONIE Het bestuur van de Vacantie-kolonie organi seerde ten bate van het zwakke kind een olie bollendag, die zeer goed geslaagd mag heeten. De netto opbrengst bedroeg ongeveer 132. BUURTVEREENIGING „CRUQUIUS" De buurtvereeniging „Cruquius" houdt Don derdag in het theehuis „De Cruquius" een ver gadering. In den afgeloopen zomer is door het uit schrijven van een wedstrijd getracht, het uiterlijk van deze buurtschap te verfraaien. Het ging erom, wie den mooisten bloemen- of moestuin had. De uitslag van de keuring zal op de verga dering worden bekend gemaakt. CHRIST. NAT. VAKVERBOND. Wederom staat de November-propaganda- actie van het Christelijk Nationaal Vakver bond voor den boeg. In de Haarlemmermeer zullen in verband daarmede een tweetal ver gaderingen worden gehouden. De afdeeling Haarlemmermeer-Noord komt as. Woensdag bijeen in het Boaz-lokaal, waai de heer R. Kapinga, bestuurslid van den Ned. Christ. Bond van Personeel in Publieken dienst te Rotterdam, zal spreken over het on derwerp „Ons beginsel, onze kracht". De Christ. Besturenbond houdt voorts een bijeenkomst in hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw-Vennep. De spreker is een hoofdbe stuurder van het C. N. V. De heeren Ds. de Vries en Ds. Smilde zullen resp. een openings- en slotwoord spreken. De Christ. Zangvereeni- ging „Advendo" verleent medewerking. ZANDVOORT N. S. B. Op Dinsdag 22 November belegt de N. S. B een groote openbare vergadering in Groot- Badhuis. Als spreker zal optreden de heer C v. Geelkerken, plaatsvervangend '«ider der N. S. B. (Van onzen Russischen correspondent) DE enkele Russische dienaren van den staat die zich nog staande hebben kunnen houden, mag men gerust als wondermenschen beschouwen. Stalin en Lit- winof steken geestelijk niet boven hun mede werkers uit, maar het schijnt dat een eigen aardig instinct hen verre houdt van de ge varen, waaraan vele, zeer vele anderen ten offer zijn gevallen. Van Stalin was reeds lang bekend, dat hij slechts bij uitzondering zijn goed bewaakte woning in het Kremlin verliet. Na zijn verblijf in Zürich heeft Litwinof zich in den laatsten tijd dienzelfden karaktertrek eigen gemaakt. Zoo viel het bepaald op, dat hij niet aanwezig was bij de twee diners, ge geven ter eere van den uit Moskou vertrek- kenden Franschen gezant Coulondre, terwijl hij evenmin tegenwoordig was aan het sta tion, toen de gezant vertrok. Ieder heeft daar in het bewijs gezien, dat het niet vlot met de samenwerking tusschen Frankrijk en Rusland. Misschien was dit de reden, dat de andere buitenlandsche diplomaten zoo hartelijk en met zooveel sympathie den Franschen gezant uitgeleide deden. Iemand, die tot voor kort in Moskou zeer veel in te brengen had, was Nicolaï Jesjof, de volkscommissaris voor bïn- nenlandsche zaken en chef der G.P.Oe. Men noemde hem wel eens „Rusland's ijzeren vuist", zoo sterk leek zijn positie. Hij heeft echter een longontsteking opgedaan, waarbij complicaties optraden, die het ernstigste doen vreezen. Van de zes specialisten die hem be handelen, meenen enkelen, dat hij echter nog wel voldoende zal herstellen om hem naar den Krim te vervoeren voor een nakuur, maar de andere doctoren achten den toestand hopeloos. De procureur van den staat, Wis- jinski, die als aanklager békend is geworden in vele groote processen, heeft de leiding der G.P.Oe op zich genomen. Dank zij de politieke processen heeft Wisjinski zich de reputatie verworven een onwrikbaar man te zijn. Op het oogenblik werkt hij aan een nieuw recht spraaksysteem voor Rusland, dat aansluiten zal bij de door Stalin ontworpen constitutie. .Dit nieuwe systeem zal de Sovjet-Russische democratie", zoo schrijft Wisjinski, „een vas ten ethischen en juridischen grondslag geven en niet alleen in theoretisch opzicht, maar ook en nog veel meer in de practijk zijn nut bewijzen!" Een maarschalk Blücher? MTRENT maarschalk Blücher kunnen wij bijna niets melden. Wel is thans bekend geworden, dat •alle gedenkteekens, welke in de musea de herinnering aan zijn daden levend hielden, verwijderd zijn, het zichtbare bewijs, dat zijn ster gedaald is. Men weet echter niet of er nog een proces tegen hem gevoerd zal worden; er wordt reeds gemompeld, dat hij door een sluipmoordenaar om het leven is gebracht Professor Otto Schmidt, de Poolvorscher bij uitnemendheid, scheen ook eerst een be roemd man te zullen worden. De ommekeer bleef niet uit. Zijn naam verdween uit de Russische bladen. Men heeft nu den door hem geredden Poolonderzoeker Paponin gedwongen in de .Leningradskaja Prawda" een artikel te publiceeren, waarin ernstige beschuldi gingen jegens Schmidt geuit worden. In dit artikel wordt oa. gezegd, dat de Russische vloot, bestemd voor het onderzoek in de ijszee, door de slechte leiding en door verkeerde beslissingen langer dan een half jaar inge vroren is geweest, terwijl er niets gedaan is aan de ontginning van de groote rijkdommen in Noord-Rusland. Hier bevinden zich ge bieden, welke rijk aan steenkool zijn en welke alleen maar toegankelijk gemaakt moeten worden om in de behoeften van het geheele Noorden te voorzien. Tot nu toe hebben ver raders en spionnen dit weten te verhinderen Aan den ondergrondschen arbeid van de laat sten moet thans paal en perk gesteld worden, aldus heet het in dit artikel van Papanin, waarin ook aangedrongen wordt op een strenge bestraffing van de schuldige leiders. Hoewel er geen namen genoemd worden, is het iedereen bekend, dat prof. Schmidt in de eerste plaats door deze beschuldiging getrof fen wordt. Vroeger zou men dergelijke man nen, die tegen de moeilijkheden van hun positie niet langer opgewassen waren, eervol ontslagen hebben. In Rusland 1938 doen an dere opvattingen opgeld en het verslappen in zijn beleid, dat den 60-jarigen geleerde overkwam, wordt als een misdaad tegen den staat beschouwd. Overigens bewijzen de dagelijksche proces sen, die de staat voert, dat in Rusland heel andere dingen gebeuren dan vroeger, zooals bijvoorbeeld het proces tegen elf directeuren en een werkmeester van de grootste munitie fabriek te Leningrad. Zij werden er van be schuldigd in contact met een buitenlandsche mogendheid te hebben gestaan en opdracht gekregen te hebben de fabriek in de lucht te laten vliegen. Bij de voorbereidingen daarvoor werden zij echter gearresteerd. Enkele dagen later werd een proces tegen vijf Russen gevoerd, beschuldigd van spion- nage. Zij zouden o.a. aan een vreemdeling, die als toerist in Rusland reisde, de resultaten van nun activiteit hebben medegedeeld en nieuwe opdrachten van hem gekregen hebben. Voorts verschenen voor den Krijgsraad te Moskou in October acht officieren, die bij den bouw van een vesting aan de Poolsche grens sabo tage gepleegd hadden. Zij werden allen ter dood veroordeeld. In Moskou en Petersburg heeft men een samenzwering ontdekt, waarbij het den deel nemers er om te doen was, de groote electri- citeitswerken in Rusland uit te schakelen. Reeds waren deze saboteurs er in geslaagd een turbine in Moskou te vernielen, terwijl op verschillende andere plaatsen zooveel schade werd aangericht, dat een bedrag van 50 mil- lioen roebel uitgetrokken is om deze te her stellen In Stroej, een stad die dicht bij de Poolsche grens ligt, had onlangs een demon stratie plaats, waarin de bevrijding van de Oekraïne werd geëïscht. Ongeveer 800 per sonen kwamen bijeen. Politie en militairen grepen in en arresteerden 114 menschen. De overigen ontkwamen. Vermoedelijk gebeu ren dergelijke dingen ook in andere steden van de Oekraïne, maar in Rusland hoort men daar zeer weinig van. In Leningrad zijn de huizen, die voor de re- volutie privé-eigendom waren maar daarna door een speciaal comité verhuurd werden, door de stad overgenomen. Het grootste ge deelte van de bewoners betaalde de huur niet, terwijl bovendien de huizen zoo verval len waren, dat zij hoognoodig opgeknapt moesten worden. Op 1 Juli van dit jaar be droeg de achterstallige huur van deze huizen 14 millioen roebel ende meeste huur ders waren verdwenen. Van de huurders, die men nog heeft kunnen achterhalen, zijn er 48 gearresteerd en 650 uit hun werkkring ont slagen. Geheim klooster ontdekt. borgen klooster, met 26 monniken ont dekt. De monniken hebben allen vroqger in kloosters, welke zich nabij Moskou bevon den, gearbeid. Toen de kloosters opgehe ven werden, trokken de monniken naar de bosschen in Noord-Rusland, waar zü hutten bouwden of in bergholen gingen wonen. Voor de boeren, die hun van voedsel en kleeren voorzagen, organiseerden zij godsdienstige bijeenkomsten. Na de ontdekking zijn alle monniken en tal van boeren naar een concen tratiekamp overgebracht Merkwaardig is ook, dat men op verschil lende plaatsen in Rusland de afbeelding van den laatsten tsaar. Nicolaas II. weer als een heilige geest vereert. Vergeten schijnt het leed, dat zijn regeering heeft gebracht. Voor de vrome Russen omgeeft een aureool zijn hoofd en hij is het symbool van het Christelijk geloof geworden. Reeds is gemeld, dat deze vereering, behalve in Rusland, ook sterk ver breid is onder de Russische emigranten in het buitenland. In Joego-Slavië hebben de Rus sen, die daar wonen, deze beweging met zeer veel sympathie begroet. Zij schijnen zelfs ernstige plannen te koesteren om Nicolaas II tot heilige te verklaren. Onwillekeurig gaan de gedachten terug naar het begin van de 17de eeuw, toen Rusland ook een tijdperk van diep verval doormaakte en Zweden, Polen en Turken meerdere malen invallen deden. Aan deze periode kwam pas een einde, toen het huis Romanof den troon besteeg. Een voorbode van den nieuwen tijd, die toen inge- lui dwerd, was de heiligverklaring van Dimitri, een zoon van tsaar Iwan den Verschrikke- lijken, die in het jaar 1591 vermoord werd. Toen het Russische volk een nieuw leven begon was deze heiligverklaring van Dimitri een van de eerste gebeurtenissen. De zeden en gewoonten zijn thans weliswaar sterk ver anderd, maar het Russische volk in wezen maar weinig. En het feit, dat men tsaar Nico laas H thans ook heilig wil verklaren, is zeker te beschouwen als een voorbode van een nieuwen tijd KARL TIANDER. (Nadruk verboden). Herinnering P. Crama. Gedenkraam in de Remonstrantsche Kerk. Zooals wij reeds vroeger hebben meegedeeld was het oorspronkelijke plan om op het graf van wijlen den heer P. Crama een eenvoudige gedenksteen te plaatsen als blijvende hulde aan zijn velen arbeid op het gebied der barmhartigheid. Echter is op dit graf reeds een gedenksteen geplaatst ter nagedachtenis van wijlen mevrouw Crama, eenige jaren ge leden gestorven. Hierdoor kwam de commissie voor moeilijkheden te staan, terwijl bovendien de Algemeene Begraafplaats binnen afzien baren tijd gesloten zal worden door de in gebruikneming van de nieuwe begraafplaats aan den Vergierdeweg. In verband hiermede heeft de commissie, na rijp beraad besloten een gedenkraam te plaat sen in het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente, waarvan wijlen de heer Crama vele jaren een bijzonder toegewijd en actief lid is geweest Dit plan heeft de instemming verworven van de velen, die bijgedragen hebben aan het tot stand komen van een blijvende gedach tenis aan den overledene. Het ligt in het voornemen der commissie op een nader te bepalen datum het gedenk raam te onthullen in een bijeenkomst met orgelspel en zang, waarin ook verscheidene sprekers het leven en den arbeid van den heer Crama in het licht zullen stellen Mr. Dr. K. F. O. JAMES BURGEMEESTER VAN GOUDA. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 December as. benoemd tot bur gemeester der gemeente Gouda mr. dr. K. F. O. James te Rotterdam. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) HAARLEM. 12 Nov. 1938. Bevallen. 10 Nov.: M. H. v. Kampen—'Tietjen. z. H. M. Rijkers—v Slooten, z. 11 Nov.: J. E. M. Kuiper—Harkmans, d P. J. v TolTeile man. z. E Visbeen—v. Veen. d. H. Steensma— Nooitgedagt. d. M. P Storm—Besier. d. M. L J. Verhoeven—De Beer. z. W. Dotman—v d Veer. d. 12 Nov C M L. Ter Horst^-Ruigrok van der Werven, d. Overleden 10 Nov.: H. P. de Kiefte. 46 Jaar, Damaststraat. 11 Nov.: J. C. Huijkman—v. d. Bogaardt. 75 jaar Bakenessergracht. W C C C Kelderman. 60 Jaar. Meidoornplein, h! Turk—l'Amie, 71 jaar. Thorbeckestr. 12 Nov.- D. M. de Jager—De Graaf f, 67 Jaar, Jan van Zurenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7