Joden in Duitschland milliard mark „boete" opgelegd. Herwaardeerino; van den goudvoorraad. MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBEAD 5 Handel in het vervolg voor hen gesloten. Onder voorzitterschap van den gevolmachtigde voor het vierjaren plan, generaal-veldmaarschalk Goering, is Zaterdag een bespreking gevoerd, waaraan de Rijksministers Dr. Frick, Dr. Goebbels, Dr. Gürtner, graaf Krosigk en Funk deelnamen, om over de dringend noodig geworden oplossing van het Jodenvraagstuk te beraadslagen, aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Een reeks van zeer ingrijpende maatregelen werd tot oplossing van de Jodenkwestie besproken en voor een deel reeds aangenomen. Besloten is de Duitsche Joden, in hun totaliteit, in den vorm eener geldboete ten bedrage van een milliard rijksmark, „te straffen voor den snooden moord in Parijs". Dit bedrag komt volledig ten goede aan het Rijk. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan heeft reeds een dienovereenkomstige verordening uitgevaardigd. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan, generaal-veldmaar schalk Goering, heeft voorts een verordening uitgevaardigd, krach tens welke Joden van 1 Januari 1939 af, verboden wordt, een detail handel te drijven, verzendhuizen of bestelkantoren te hebben of zelfstandig een handwerk uit te oefenen. Evenzeer kan, volgens deze verordening, een Jood van 1 Januari 1939 af, geen bedrijfsleider meer zijn, in den zin der wet tot ordening van den nationalen arbeid van 1 Januari 1934. Is een Jood in een leidende betrekking in een handelsonderneming werkzaam, zonder bedrijfsleider te zijn, dan kan de bedrijfsleider hem met een termijn van zes weken opzeggen. Bovendien heeft de gevolmachtig de voor het vierjarenplan een ver ordening uitgevaardigd, krachtens welke de geheele schade, welke door de „verontwaardiging van het volk over het gestook van het internatio nale Jodendom tegen het nat. socia listische Duitschland", op 8, 9 en 10 November 1938 aan Joodsche zaken en woningen is aangericht, door de Joodsche eigenaars, resp. door de Joodsche handeldrijvenden, terstond moet worden hersteld. De kosten van het herstel komen voor rekening van den eigenaar der betrokken Joodsche handelszaken, resp. woonhuizen. Aan spraken op verzekeringsuitkeeringen van Joden van Duitsche nationali teit worden ten gunste van het rijk in beslag genomen. De verdere ingrijpende maatregelen dienende om „het Jodendom uit het Duitsche bedrijfsleven uit te schake len en een eind té maken aan toestan den welke een provocatie vormen", zullen zeer binnenkort in verorde ningen en wetten worden vastgelegd. De verordening betreffende de uitschakeling van de Joden uit het bedrijfsleven bepaalt nog, dat een Jood geen lid van een coöperatie kan zijn. Joodsche leden van coöperaties worden op 31 December 1938 geschrapt. De bevoegde mi nisters vaardigen uitvoeringsbepalingen uit. Zij kunnen uitzonderingen toelaten, voor zoover die noodig zijn in verband met de overdracht van een Joodsch bedrijf in niet-Joodsche handen, ter liquidatie van Joodsche bedrijven of in bij zondere gevallen in het belang der behoeften. Minister Goebbels heeft voorts aan alle schouwburg- en bioscoopondernemers, en aan organisatoren van dansuitvoe- ringen en openbare tentoonstellingen van cultureelen aard verboden, Jood sche bezoekers toe te laten. In antwoord op verschillende vragen van den Reuter-verslaggever te Berlijn heeft Goebbels o.a. gezegd, dat de boete van een milliard mark zal worden ge heven in den vorm van een belasting. Het Joodsche vermogen bedraagt, als ik goed ben ingelicht aldus Goebbels ongeveer 8 milliard. In de naaste toekomst zullen een geheele reeks Secreten worden uitgewerkt, die in hoofdzaak van economischen aard zullen zijn en ten doel hebben de Joden te verwijderen uit het zicht bare economische leven. De nieuwe wetten zul len in zekere mate ook betrekking hebben op cultureele vraagstukken Wij willen de Joodsche cultuur niet vernietigen, doch de Joden moeten hun cultuur voor hen zelf behouden. De nieuwe wetten zullen niet gelden voor Joden van an dere nationaliteiten. Wij zijn niet voornemens de Joden naar bepaalde stadswijken te drijven: zij kunnen blijven waar zij zijn, doch natuurlijk kunnen te dezen aanzien nieuwe maatregelen verwacht worden. Op de vraag, welk beroep de Joden zullen kunnen uitoefenen, antwoordde Goebbels: „zij kunnen hun zaken verkoopen en van de rente hunner beleggingen leven. Zij kunnen ook pro ductieven arbeid verrichten, doch ook daarin zullen zij beperkt worden, indien zij een uitda gende houding blijven aannemen en den toestand verscherpen. In geen geval zal een vreemdeling leed gedaan worden of een aanval worden on dernomen op buitenlandsch eigendom". Joodsche vermogen bijna gehalveerd Naar aanleiding van dit interview heeft de Berlijnsche correspondent van de „Courant" uit goed geïnformeerde Duitsche bankierskringen, die voortdu rend met het z.g. „ariseeren" van Jood sche zaken te maken hebben, vernomen, dat aldaar het huidige Joodsche vermo gen in Duitschland op 2, hoogstens 2y, milliard rijksmark geschat wordt. Volgens schattingen vertoeven op het oogen- iik in Groot-Duitschland nog 900.000 Duitsche .'-.den (dwz. Joden volgens de Neurenbergsche ssenwetten) leven, zoodat de boete van 1 mill, ksmark neerkomt op ruim 1000 riiksmark per jofd. Wanneer men bedenkt, dat in het getal 900.000 Duitsche Joden ook vrouwen en kinderen zijn inbegrepen en dat het overgroote deel dezer Joden tot de minder bemiddelden behoort en de voormalig gefortuneerde Joden door het „arisee- rings"-proces financieel reeds ernstig geleden hebben, kan men zich een duidelijk begrip ma ken van de zwaarte der opgelegde straf van 1 milliard rijksmark. Volgens de berekening van Havas zou de be lasting per hoofd op 3000 i-ijksmark neerkomen. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat Zondag Joodsche personen op het hoofdbureau van politie te Berlijn zijn ontboden om kennis te nemen van de wijze, waarop de collectieve „boete" moet worden betaald. Het schijnt, dat de betaling op ernstige moei lijkheden stuit, aangezien het niet gemakkelijk is een zoo groote som vrij te maken. Onder de Joodsche bevolking van Duitschland zoo meldt Reuter'uit Berlijn heerscht op het oogenblik, na de gebeurtenissen der laatste dagen, een ware angst. Vreezende voor arrestatie zijn duizenden Joden uit hun woningen te Ber lijn weggetrokken en daar zij niet durven terug- keeren, zwerven zij van plaats tot plaats, bezoe ken zij hun vrienden en bedelen om onderdak. Zelfs wordt gezegd, dat zij in de bosschen rond om Berlijn verblijf houden. Berichten van het platteland toonen aan, dat de maatregelen tegen de Joden in vele kleine centra veel heviger wa ren dan te Berlijn en in de groote ste den. Niet slechts enkele groepen herrie makers richtten schade aan aan Jood sche bezittingen, doch de geheele bevol king wérd aangezet om hun afkeer van de Joden tot uiting te brengen. Alle Joden tusschen 18 en 60 jaar te Frankfort gearresteerd. Te Frankfort a.d. Main worden, volgens Reuter, alle mannelijke Joden tusschen 18 en 60 jaar, die Duitsche onderdanen zijn, door de politie opgespoord en naar een concentra tiekamp gezonden. Ook zijn eenige Joodsche vrouwen, die reeds eerder met de politie te maken hebben gehad, in hechtenis genomen Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvestings- en nderhoudskosten zullen moeten betalen en dat de Joodsche gemeen schap zal hebben te betalen voor hen, die geen middelen hebben, zoodat de gearres teerde Joden niet ten laste van de Duitsche belasting betalers zullen komen De Joden boven de 60 jaar en Joodsche vrouwen en kinderen worden ongemoeid ge laten. Hoe de „ariseering" werkt. United Press meldt dat de Joodsche winkels tijdens de zoogenaamde „spontane" betoogin gen van Woensdag en Donderdag j.l. zoodanig vernield werden, dat de verkoop daarvan wel niets meer zal opbrengen. Daarenboven moe ten de Joden nog betalen voor het „voorrecht" dat zij ophouden eigenaars te zijn van hun vernielde zaken. De hardheid van de nieuwe decreten hebben, volgens United Press, zelfs neutrale waarnemers verrast. Onder het Duitsche volk is alhoewel zelden geuit een groote verontwaardiging waar te nemen over deze buitenge wone maatregelen. De meeste waar nemers zijn van meening, dat de extremistische anti-semieten er in ge slaagd zijn in den moord op Von Rath een voorwendsel te vinden om tenslotte hun anti-Joodsche plannen geheel ten uitvoer te leggen. Ook Nederlandsche Joden in Duitschland hadden onder de actie te lijden. In minstens vijf gevallen hebben Nederland sche Joden, die te Keulen wonen en daar zaken doen. te lijden gehad van de anti- semietische campagne der afgeloopen dagen meldt de Tel. Een der schrijnendste gevallen is dat van een Joodsche familie, waarvan de man in het ziekenhuis lag. Het gezin woonde op een bovenhuis. Donderdag kreeg men daar de mededeeling: over een half uur zal uw huis kort en klein geslagen worden. Het was toen half zes. De vrouw bracht zich in veilig heid en inderdaad verschenen om zes uur eenige mannen in de woning, die in de ver trekken van de Nederlandsche familie alles De Nederlandsche consul heeft zich. terstond over haar ontfermd en wist gedaan te krijgen dat zij dien nacht kon doorbrengen in het zelfde ziekenhuis, waarin haar man is opge nomen. Den volgenden dag heeft de consul zich naar het huis begeven, in gezelschap van eenige Duitsche ambtenaren. Gezamenlijk is toen vastgesteld hoe groot de aangerichte schade was, waarna deze officieel is gecon stateerd. Met vereende krachten heeft men daarop de woning dezer Joodsche familie weer in orde gemaakt, zoodat zij deze dienzelfden dag weer kon betrekken. Daarnaast zijn verscheiden winkels, groote en kleine, welke aan Nederlanders behoorden, door Duitschers vernield. Toen de eerste symptomen van de anti- Joodsche campagne merkbaar werden, be gaven verscheiden bang geworden Nederland sche Joden zich naar den consul, die hun on middellijk gastvrijheid verleende. Geen der te Keulen wonende Nederlanders heeft eenig letsel opgeloopen en wat de aan gerichte materieele schade betreft, zijn ter stond stappen gedaan bij de autoriteiten. Evenals in het geval van de eerstgenoemde Joodsche familie is ook in de gevallen, waarin winkels e.d. werden vernield, door de Duitsche autoriteiten officieel de schade vastgesteld. Van Nederlandsche zijde zal uiteraard schade vergoeding worden verlangd. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat deze ook toegekend zal worden. Hevige brand in Canadeesch stadje. Vermoedelijk verscheidene personen in het vuur omgekomen. ROUEN (Quebec Canada). 13 November. Een felle brand heeft in korten tijd een blok huizen in de asch gelegd. De brand brak in het Albert Hotel uit. Van hier sloegen de vlammen naar het Commercial Hotel over. Het vuur leek niet te blusschen. Ook werden drie winkels en drie woonhuizen door de vlammen ver nield. Volgens mededeeling van den bur gemeester zouden 8 personen, onder wie een vrouw vermist worden Men vreest, dat zij in de vlammen zijn om gekomen. Drie personen liepen zeer ernstige brandwonden op. (United Press) Mislukte noodlanding van Britschen bommenwerper. Een Britsche bommenwerper wilde een nood landing verrichten te Rugeley in Stafford shire. Het toestel viel evenwel te pletter en ging in vlammen op. Drie inzittenden kwamen om het leven. Anti-semietisme woedde ook in Dantzig. Havas verneemt uit Warschau, dat ook in Dantzig ernstige anti-Semieti- sche excessen hebben plaats gehad. Zaterdagnacht tegen drie uur heb ben jongelieden, die behooren tot na- tionaal-socialistische formaties, de synagoges te Langfuhr en Zoppot, een badplaats aan de kust, in brand ge stoken. Zondagochtend' stonden nog slechts de verschroeide muren over eind. In alle steden van Dantzig werden de mees te winkels van Joden verwoest en de ruiten vernield. De Joodsche pers meldt, dat tal van Dant- ziger Israëlieten ruw werden bejegend en dat verscheiden personen ernstige verwondingen hebben opgeloopen. GSLf Snel en goed rSQPj siOU) helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. 10ct Doos50ct (Adv. ingez. iviea.j „Duitsche Jodeu de meest schuldi gen aan den moord te Parijs." Dr. Goebbels heelt Zondag voor de helpers van het winterhulpwerk in de Germaniazalen in het Noorden van Berlijn in een toespraak o.m. gesproken over „den te Parijs door den Jood Grynszpan gepleegden moord en de ver geldingsmaatregelen der Rijksregeenng." Men wilde een Duitschen diplomaat neer schieten om daarmede een vertroebeling der betrekkmgen tusschen Duitschland en de £u- ropeesche groote mogendheden teweeg te bren gen en aldus de opklarende internationale atmosfeer opnieuw te verstoren, aldus Goeb bels. Het schot is echter naar achteren afgegaan. Het Duitsche vclk is scherphoorend geworden en heeft overeenkomstig gereageerd. Met nadruk, aldus vervolgt het Duitsche Nieuwsbureau, wendde de minister zich tegen de bewering dei „internationale jodenpers", dat de acties tegen Joodsche zaken en syna goges door de regeering' zijn geprovoceerd en georganiseerd. Het Duitsche volk was van een nog niet ge kende opwinding vervuld. Het heeft zich overi gens niet tegen de personen, doch slechts tegen de zaken gekeerd. De Jood Grynszpan, vervolgde de minister, heeft verklaard, dat hij het Duitsche volk heeft willen treffen. Dit volk heeft nu door zijn regeering een overeenkomstig antwoord ge geven. Het heeft zich als volk te weer gesteld tegen het ras, dat door tusschenkomst van Grynszpan op een Duitschen diplomatieken vertegenwoordiger heeft geschoten." Dr. Goebbels schetste vervolgens, aldus het D. N. B., hoe „belachelijk de bewering van een zekere kwaadwillende buitenlandsche pers is, dat de Duitsche Joden voor de te Parijs be gane misdaad niet verantwoordelijk zouden kunnen worden gesteld. Hij constateerde daar tegenover dat juist de Duitsche Joden de eigenlijke schuldigen zijn. Zij werken in de geheele wereld tegen Duitschland en moeten nu ook de gevolgen dragen van hun veelvul dige misdaden Er bestaat thans geen mogelijkheid meer door acties tegen zaken of ondernemingen de Joden te treffen, daar hun bezit in den kortst mogelijken tijd in Duitsche handen overgaat. Wie zich derhalve voortaan tegen dergelijke zaken, of bedrijven wendt, schaadt slechts het vermogen van het Duitsche volk. Daarom mogen voortaan dergelijke acties niet meer oorkomen. aldus Goebbels. wie deze zou willen ondernemen, bezondigt zich aan het Duitsche volksvermogen en is de overeenkomstige straf te verwachten. De nieuwe Fransche decreten. Vijfdaagsche afgeschaft. werkweek VerhoogmE; van belastingen. De nieuwe decreten der Fransche re geering zijn Zaterdag door den minis terraad goedgekeurd. Een der decreten bepaalt de her waardeering van den goudvoorraad der bank van Frankrijk op den grond slag van 170 franc voor één pond ster ling. Het belangrijkste decreet op sociaal gebied heeft betrekking op den ar beidsduur. De 40-urige werkweek wordt gehandhaafd, doch voor een periode van drie jaar zijn, met het oog op den ernst der economische si tuatie, wijzigingen gebracht in de toe passing van de 40-urige week. In be ginsel is het stelsel van vijf werkdagen elk van acht uur afgeschaft: de ar beidsduur wordt verdeeld over zes vol le dagen of over vijf dagen en een hal ven dag. Paul Reynaud. Voor de overuren is het volgende systeem ingesteld: de ondernemers krijgen de beschik king over een voorloopig „crediet" van vijftig uur. Om daarvan gebruik te maken behoeven zij slechts het ministerie van arbeid te waar schuwen. De minister kan de rest van het „crediet" bij misbruik vervallen verklaren. In dien het „crediet" onvoldoende blijkt, kan de ondernemer steeds aanvulling vragen, doch slechts bij gedeelten van veertig uur. Ten aanzien van de belastingen is het volgende bepaald: Van alle beroepsinkomsten wordt een buitengewone nationale contribu tie van twee procent geheven. Inkom stenbelasting, personeele belasting en zegelrecht worden verhoogd. De sala risbelasting wordt op 8 procent ge bracht. Ook couponbelasting en belas ting op koffie, suiker tabak, wijnen wor den verhoogd. Er zijn eenige wijzi gingen in de heffing der belasting ge komen. Niemand zal meer dan 50 pro cent van zijn inkomsten behoeven te betalen. Verder zijn wetsdecreten afgekondigd be treffende de positie van arbeidersgedelegeer den, weigering van overwerk in de voor de de fensie arbeidende industrie, bestrijding der werkloosheid speciaal door heropleiding van vaklieden, een nieuw stelsel van gezinsinko men ter verhooging van het geboortecijfer, prijsregeling, uitgiften van schatkistbiljetten en gewaarborgde stukken, nieuwe regeling voor de spaarkassen (beperking der stor tingen tot 20.000 franc), coördinatie van het verkeer, een crediet van 1800 millioen voor herziening van ambtenarensalarissen en pen sioenen, afschaffing der nationale loterij met ingang van 1 Januari 1940, maatregelen tegen belastingbedrog, toezicht op de spoorwegen. Ten bate van de ontwikkeling en de coör dinatie der landbouwproductie in moederland en koloniën is een decreet goedgekeurd krach tens hetwelk landbouwondernemingen flnan- cieele aanmoediging zullen genieten in den vorm van premiën, subsidies of voorschotten De credieten zullen gefinancierd worden door invoerbelastingen van ten hoogste drie procent. In afwachting van die inkomsten worden de uitgaven bestreden door een voor schot van 100 millioen, terug te betalen in tien jaar. De minister van binnenlandsche za ken heeft twee decreten betreffende de vreemdelingen doen teekenen. Het eerste versterkt het toezicht en de controlemaatregelen van Mei van dit jaar. De verwerving van het volle Fransche bur gerrecht wordt beperkt. Genaturaliseerden zullen eerst na vijf jaar het actieve kiesrecht verkrijgen. In bepaalde centra wordt een bij zondere controle ingesteld om ongewenschte elementen ten doen verdwijnen. Het tweede decreet stelt een grensgendar- merie van 1500 man in. die het clandestien binnenkomen of vertrekken practisch onmo gelijk zal maken. De kosten worden gedekt door verhooging van den prijs van identiteits bewijzen voor vreemdelingen. De Fransche minister van financiën, Paul Reynaud, heeft Zaterdagavond zijn aangekondigde rede naar aan- 1 leiding der nieuwe decreten gehouden. Hij zeide zich te wenden tot alle Fran- schen om hen te spreken over hun vaderland. Ik heb u een slechte en een goede boodschap te brengen. Eerst de slechte boodschap: uw toestand is zeer ernstig. En de goede boodschap: als uw hart moedig genoeg is. kunnen wij er zeker van zijn de moeilijkheden te boven te komen. Wij zullen het klaarspelen". Hoe is de verhouding tusschen de in- Paul Reynaud: „De toestand is ernstig, maar wij zullen het klaarspelen". dustrieën van Frankrijk en de andere landen in vergelijking met 1930?, vroeg Reynaud. Ik moet u tot mijn leedwezen zeggen, dat wij achteraan komen. In 1933 produceerde Frank rijk meer gietijzer dan Duitschland: nu brengt het viermaal minder voort. De uitvoer van onze fabrieksproducten is met de helft ge daald. Het spoorwegverkeer is met een derde verminderd. Er zijn 40.00 werkloozen meer dan verleden jaar. Terwijl bij ons de activiteit in het bouw bedrijf met de helft gedaald is, is zij in Duitschland de laatste negen jaar met zestig procent gestegen. De Fransche vloot is van de derde plaats in 1900 teruggevallen tot de vijfde in 1914 en de achtste op dit oogenblik. Onze schepen zijn evenals onze huizen, oud geworden. Bovendien zijn wij getroffen door de ernstige kwaal der wapening. De drie mi nisters voor de defensie vragen voor het vol gende jaar 25 milliard voor de vervaardiging van wapenen. Deze 25 milliard be teekenen ongetwijfeld economische activiteit. Maar tel kens als een arbeider een vliegtuigenfabriek verlaat, waar hij gewerkt heeft, moeten al zijn kameraden in geheel Frankrijk meer werken om hem te voeden en te kleeaen. De productie van Frankrijk moet omhoog. Welnu, zij neemt af. Er moet gehandeld worden, want de grootste belangen staan op het spel. Toen ik de portefeuille van financiën aanvaardde, aldus de minister, voorzag ik, dat wij zestig milliard zouden moeten leenen. als in den toestand geen verandering gebracht werd. Als wij niet hadden ingegrepen zouden over eenige maanden 250 francs gelijk hebben ge staan met 1 pond sterling en iater wellicht 500 francs met 1 pond sterling, hetgeen de volledige ruïneering van arbeiders, employés en ambtenaren zou hebben beteekend. Reynaud vervolgde: Wij zullen in het kader van de vrijheid een nieuw nationaal inkomen scheppen, dat de staatslasten zal kunnen dragen. Daarvoor zijn drie gelijktijdige acties noodig: een vrijzin niger regime voor de prijzen, voor het cre diet en voor den arbeid. Het vrijzinnige regi me voor de prijzen houdt in, dat men geen gesloten fabrieken meer zal zien of fabrieken, welke niet op volle capaciteit werken, want het veto der regeering zal haar verbieden haar producten tegen loonende prijzen te ver koopen. Op de kleinhandelsprijzen zal ook voortaan toezicht worden uitgeoefend. Het preventieve toezicht op de groothandelsprijzen zal worden vervangen door een repressief toezicht. De behoeften van den staat, de departementen, de gemeenten en de spoorwegen mogen de spaarders niet langer overstelpen. Voor de op leving van industrie en landbouw is het noo dig, dat de uitgaven dalen en de inkomsten stijgen. Er moeten maatregelen worden genomen tegen de misbruiken bij de staatsbetrekkingen. Hun aantal zal met 40.000 worden verminderd. Frankrijk heeft behoefte aan ar beiders. Er zijn vliegtuigen noodig. Het aantal arbeiders in de vliegtuig industrie moet toenemen. De hervormingen zullen van het volgende jaar af vruchtdragen. Wat- de openbare werken betreft: een land, dat 25 milliard aan bewapening uitgeeft kan zich niet de luxe permitteeren tegelijkertijd groote werken aan te leggen. Er zullen ook zekere belastingmaatregelen moeten worden genomen, .doch alle belastingvernoogingen vormen tezamen slechts een verhooging van 25 centimes per d^s per hoofd. Reynaud sprak vervolgens over de verkregen resultaten. Het tekort op de gewone begroo- ting is geheel verdwenen. De uitgaven ^oor openbare werken zijn verminderd. Het con stante tekort van het vervoer in het district Parijs is weggewerkt. In totaal is het tekort met 20 milliard verminderd Met uitzondering van een bedrag van enkele milliarden behoeft nu slechts geleend te worden voor de defen sie. En dit .s nog slechts een begin. De ba lans van de Bank van Frankrijk m gesa neerd en de goudvoorraad op zijn juiste waar de gesteld. De hieruit verkregen fondsen hebben gediend om de staatsschuld aan de Bank af te lossen. Onze politiek zal hierin bestaan, dat wij gedurende zes maanden geen beroep op de geldmarkt zullen doen. Daar door zullen de fondsen stijgen en de terugkeer van het kapitaal zal zoodoende gestimuleerd worden. Het is noodig, zeide Reynaud, dat de productie met 30 tot 40 pet, stijgt. Het is in Europa niet mogelijk 25 milliard oor wapening uit te geven en twee dagen pa- week te rusten. Werknemers en werkge vers zullen voortaan zonder eenige moeilijk heid to: overeenstemming kunnen komen over verlenging van den werktijd, door mid del van verhooging der loonen. De werkne mer behoeft niet meer te vreezen, dat door zijn vermeerderden arbeid slechts de winsten van zijn patroon zullen toenemen. Koning Carol naar Londlfc vertrokken. Prins Michael vergezelt zijn vader. Koning Carol van Roemenië is in gezelschap van prins Michael Zondag avond naar Londen vertrokken. Voor zijn vertrek heeft de koning den cor respondent van Reuter in een bijzondere audiëntie ontvangen. Hij deelde hem mede, dat hij met groot verlangen zijn bezoek aan Engeland tegemoet ziet. De koning heeft steeds de groote kwaliteiten van het Britsche volk gewaardeerd en hij gaat naar Engeland als ambassadeur van zijn volk. dat naar hij hoopt steeds beter bekend zal worden. Roe menië heeft een lange periode van vrede noodig. Vervolgens zeide de koning tot den corres pondent: „Ik ben er zeker van, dat u, die zoo veel jaren in Roemenië vertoefd hebt, zult toegeven, dat mijn volk thans één is een gemeenschappelijk verlangen en dat op het oogenblik meer dan ooit sedert de stichting van Groot-Roemenië en sedert de hereeniging met de verloren provincies, eenheid heerscht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9