„Ish (iim uil ééft stuk". Het vijftig-jarig bestaan van „Weldadigheid naar Vermogen" Herdenkingssamenkomst in de hal van het Stadhuis. Het leven van „PETER DE CROOTE' Geschenk van een aantal ingezetenen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereeniging „Welda digheid naar Vermogen" had Dins dagmiddag in de hal van het Stad huis, die kwistig met palmen, groen en bloemen was versierd en verlicht met kaarslicht, een openbare herdenkings bijeenkomst van leden plaats, die o.a. werd bijgewoond door den burgemees ter, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, de wethouders de heeren W. van Liemt, A. G. Boes en E. v. d. Wall; den gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wes- stra; mr. A. J. Backer, vertegenwoor diger van den Commissaris der Ko ningin in dit gewest. Voorts waren aanwezig de heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatsch. Hulpbe toon en vertegenwoordigers van verschillende instellingen op het gebied van armenzorg: de Armenraden te Haarlem en te Amsterdam; het Genootschap Liefdadigheid naar Vermo gen te Amsterdam; het Ned. Isr. Armbestuur; de Doopsgezinde Diaconie; de Ned. Herv. Dia conie; de Diaconie der Geref. Kerk en de Ver een. tot bestrijding der tuberculose. Een telegram van gelukwensch was ingeko men van de Ned. Vereen, voor Armenzorg en Weldadigheid. Rede van den voorzitter. De voorzitter van „Weldadigheid naar Ver mogen", jhr. J. van Reigersberg Versluys, gaf een overzicht van het wel en wee der vereeni ging in de afgeloopen vijftig jaar. Van de oprichters zijn thans nog in leven de heeren jhr. F. Teding van Berkhout, dr. L. C. Proot en mr. H. J. D. D. Enschedé. Spe ciaal de heer Berkhout heeft zich wel uiter mate verdienstelijk gemaakt jegens de ver eeniging en daarom werd hij in 1927 tot .eere bestuurder benoemd. Spreker bracht den heer Berkhout een eere-saluut voor al hetgeen hij in de afgeloopen vijftig jaar voor de vereeni ging gedaan heeft en stelde voor, jhr. Teding van Berkhout, die door ongesteldheid verhin derd was aanwezig te zijn, een telegram te zenden, waarin hem de dank der Vereeniging werd overgebracht en een spoedig herstel werd gewenscht. Onder applaus werd hiertoe beslo ten. In de oprichtersvergadering van 15 Novem ber 1888 werd de toenmalige burgemeester van Haarlem, mr. E. A. Iordens, tot eere-voorzitter benoemd. Sedert dien is het traditie geworden dat de eerste burger van Haarlem het eere voorzitterschap van de vereeniging bekleedt. Het doel der vereeniging was in de statuten omschreven als: voorkoming, bestrijding en leniging der armoede. Dat dit doel een gunstig onthaal had bij de Haarlemsche ingezetenen, moge blijken uit het feit, dat op den eersten oproep niet minder dan zeventig dames en heeren zich aanmeld den bij de commissie voor huisbezoek en 2619 aan lidmaatschappen, 1039 van donateurs en 1843 aan giften, totaal dus ruim 5500. werd ontvangen. De vereeniging heeft zich ook begeven op het terrein van de werkverschaffing, door het opsporen van werkobjecten om daardoor werklooze leden uit gezinnen aan werk te hel pen. Zoo zijn b.v. in den winter van 1924 12 man gedurende 6 weken werkzaam geweest in den Haarlemmerhout en werd voor werkver richtingen in de gemeente Bloemendaal 200 bijgedragen. Gezien de gunstige resultaten die deze wijze van steun opleverde, werd in den volgenden winter voor dit doel 600 baar gesteld. Tenslotte vragen de belangen van de z.g. „nieuwe armen" sinds 1920 de voortdurende zorg. Op het oogenblik behartigt de vereeni ging een veertiental dergelijke gevallen, welk aantal ongetwijfeld belangrijk grooter zou zijn indien men ..achter de schermen" kon kijken. Welke bedragen heeft de vereeniging in de afgedoopen vijftig jaar aan steun in allerlei vorm uitgekeerd? Aan wekelijksche onder steuning en giften werd uitgegeven 385.608, aan levensmiddelen 106.571, aan brandstof fen f 14.339 en aan kleeding en beddegoed 20.060. Spreker bracht hulde aan den penning meester, den heer S. Crommelin, die dit werk thans reeds gedurende drie-en-dertig jaar op voorbeeldige wijze verricht. In verband met de legaten, die aan de vereeniging vermaakt wer den. is de vraag gerezen of voor een weldadig heidsinstelling kapitaalvorming wenschelijk geacht moet worden. Het bestuur beantwoord de die vraag steeds in bevestigenden zin. Een legaat van wijlen dr. Wijnhoff. overleden in 1902. werd onder den naam van Dr. Wijnhoff- fonds bestemd voor kinderen van ondersteun de gezinnen. Een tweede fonds met een be paald doel werd gesticht, toen in 1902 de ver eeniging uit de ontbinding van de Vereeniging ter Behartiging van de Geestelijke en Stoffe lijke Belangen der Armen van Haarlem een kapitaal ontving. Dit fonds zou, onder den naam van G. S.-fonds, dienen voor het ver strekken van extra uitkeeringen in bijzondere gevallen aan Protestantsche armen. Eenige malen ontving de vereeniging een gift van het Koninklijk Huis. In ruime mate werd ook door de leden van het Koninklijk Huis bemiddeling ingeroepen en om advies gevraagd inzake verzoeken om steun, uit Haarlem tot het Koninklijk Huis gericht. Ook maakte spreker met erkentelijkheid melding van een jaarlijksche gift van den Bisschop van Haarlem, te verdeelen onder niet-R.K. gezinnen. Het leden-aantal van de vereeniging heeft' tijdens de crisisjaren zeer belangrijk geleden. De in November 1936 ingevoerde nieuwe pro paganda heeft daarin gelukkig verbetering gebracht, zoodat het ledenaantal en de giften zich van dien tijd af in opgaande lijn bewe gen. Echter is een aantal van pl.m. 1450 leden voor een stad als Haarlem volkomen onbevre digend. Spreker deed dan ook zeer dringend een ernstig beroep op allen om nieuwe leden voor de vereeniging te winnen. Alleen dan zal zij in staat blijven zooveel mogelijk aan de nog steeds toenemende aanvragen om steun te kunnen voldoen en het doel. dat de oprich ters zich in 1888 voor oogen gesteld hadden, zooveel mogelijk nabij te komen. sedert de oprichting der vereeniging de om standigheden wel zeer gewijzigd zijn; naast het particulier initiatief is de dienst van Maatsch. Hulpbetoon ontstaan, die zich steeds meer heeft uitgebreid. Bij beide vormen van armenzorg moeten hart en verstand spreken. Niettegenstaande de voortdurend groeiende moeilijkheden blijft de vereeniging onversaagd haar werk voortzetten. Er behoort veel overleg en controle te zijn, vóórdat men weet op welke wijze het ingeza melde bedrag zal moeten worden verdeeld; zonder goede controle is goede armenzorg on bestaanbaar. De taak van Weldadigheid naar Vermogen is dan ook zwaar en spr. bracht de vereeniging huide en dank namens de Haar lemsche burgerij, in 't bijzonder den voorzit ter, die gedurende een reeks van jaren zijn functie met zooveel enthousiasme heeft ver vuld. Met eenige dichtregelen van Boutens over barmhartigheid eindigde de burgemeester zijn toespraak. Andere sprekers. Namens mr. dr. A. baron Röell, den Com missaris der Koningin, wenschte mr. A. J. Backer de vereeniging geluk. Spr. komt tel kens weer onder den indruk van den burger zin, waarmede een groep menschen altijd weer bereid is nooden te lenigen. De Commissaris der Koningin heeft aan spr. medegedeeld, dat hij het werk van Weldadigheid naar Vermo gen beschouwt als een waardevolle aanvulling van het werk der overheid. Spr. wenschte de vereeniging toe. dat het enthousiasme waar mede zij werkt nooit zal verflauwen en dat de samenwerking tusschen haar en de overheid steeds zal zijn tot heil van degenen die door W. naar V. worden gesteund. De voorzitter van den Armenraad, mr. dr. W. P. Vis, vestigde er de aandacht op, dat Weldadigheid naar Vermogen altijd haar ge gevens ter beschikking van den Armenraad heeft gesteld, waarvoor de vereeniging dank toekomt. Namens allen, aangesloten bij den Armenraad, hoopte spr.. dat die samenwerking zal blijven bestaan en dat de voorzitter nog lang zijn functie zal blijven vervullen. Belangrijke gift voor de Stille Armen. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., zoon van den oprichter, voerde het woord namens eer. aantal ingezetenen van Haarlem en omstre ken. Uit hen heeft zich een comité gevormd, behalve spr. bestaande uit de heeren A. G. Boes, mr. dr. F. A. Bijvoet, B. F. Enschedé, H. Franken Jr. en J. L. Tadema, die ieder in eigen kring een inzameling van gelden hebben ge houden, waardoor het spr. nu mogelijk was, de jubileerende vereeniging een bedrag van 1507 aan te bieden, meer speciaal bedoeld 'voor de stille armen. Namens het Genootschap Liefdadigheid naar Vermogen te Amsterdam sprak de voor zitter, de heer J. Mendes da Costa, hartelijke woorden van gelukwensch, hulde en waardee ring. Jhr. van Reigersberg Versluys dankte voor het gesprokene en voor de gift van de ingeze tenen en herinnerde er aan, dat de admini stratrice, mevr. D. M. van Weerden-Sloof 12 Vz jaar haar functie met veel nauwgezetheid heeft vervuld, waarvoor spr. haar dank bracht. Voorts deelde de voorzitter mede, dat aan alle ondersteunden als feestgave twee weken extra uitkeering zal worden uitgereikt. Hierna volgde een receptie waarbij ieder ge legenheid kreeg, het bestuur geluk te wen- schen. gezien door het Russische cameraoog. Romantiek der zakelijkheid. Evenals Peter de Groote in zijn tijd een kerel uit één stuk was zoo is de film, die de Russen thans van zijn leven gemaakt hebben, een film uit één stuk. Het is een „vierkante" film met harde, soms snijdende, hoeken; er zitten geen teedere, geen gevoelige momen ten in. De film .Heter de Groote" is om een krassen doch m.i. juisten term te gebruiken een drama van vleesch en bloed, en alleen hij, die heel ver doorkijkt, voelt er een ziel achter. In 1700 voert Rusland oorlog met Zweden, om de heerschappij over de Oostzee. Peter wordt verslagen, doch hij is onversaagd. De slechte bewapening van zijn troepen speelt hem echter parten, en met inzet van zijn per soonlijke kracht wil hij de kerkelijke in stanties en de ede len dwingen hem geld af te staan om den krijg succesvol te kunnen voortzetten. Adel en geestelijkheid zwichten tenslotte, doch niet voor de eer en roem van hun vaderland. Neen, er staan rijke Engelsche kooplieden ge reed om Rusland te pachten, en uit angst voor Luxor dezen besluit de Russische upper-ten uit die dagen Peter te helpen. Anders zouden ze met huid en haar aan het buitenland verkocht worden! Zoo is het de heele film door een ge schiedenis van onwrikbaarheid, van oorzaak en gevolg. Wanneer de Russen Marienburg bestormen gaat dat niet onder het motto: ..Voor de eer van het vaderland". Neen. „Daar binnen is wijn en daar zijn ook vrouwen" klinkt het. En dan wordt Marienburg geno men, met de vrouwen en den wijn. Eén der vrouwen heet Jekaterina. Zij kan het goed vinden (dit is een salonterm vergeleken bij den aard der handeling) met een robusten soldaat, maar wanneer een oude generaal langs komt gaat Jekaterina met hem mee en verdwijnt de soldaat onder luid protest in het cachot. Mensjikof, de adjudant van Peter de Groote, komt bij den generaal op bezoek, en aan wordt de oude heer uit zijn eigen huis gebonjourd en blijft de jonge Mensjikof met de nog jon gere Jekaterina achter. Peter de Groote vindt dat zijn adjudant een goeden smaak heeft en verzoekt Jekaterina hem voor te willen lich ten naar zijn slaapkamer. Uiteraard een iet wat primaire wijze van ..voorlichting"! Jeka terina wordt Czarina Katharina I en zij WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBI1AD Rede van den burgemeester. Dr. J E. baron de Vos van Steenwijk sprak hierna, niet als eere-voorzitter der Vereeni ging, maar namens de geheele Haarlemsche burgerij. Spr. vestigde er de aandacht op, dat „Valse fantastïque" is één der vele fraaie tafreelcn uit de Bouwmeesterrevue „Neerlandsch Bloed", die van 20—27 November in den Haar- iemschen Stadsschouwburg wordt opgevoerd. Buziau treedt in deze revue met Joh. Kaart op. Voor de leden van den Haarlemschen Weer- en Sterrekundigen Kring (afd. van de Ned. Vereen, voor Weer- en Sterrenkunde) zal dr. J. v. d Bilt Vrijdagavond 18 November a.s. in het gebouw Ged. Oudegracht 104 een lezing houden over het onderwerp „Nevels" Curator mr. J. O. Baron te Beverwijk. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. J. Groot Tzn.. timmerman en aannemer, wonende te Vclsen. Curator mr. G. J. Paré te Haarlem. 2. mevr. Jelgersma, zonder beroep, wonen de te Haarlem. Curator mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. DIVIDEND N.V. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGENFABRIEK FOKKER. AMSTERDAM, 15 November. In de he den gehouden vergadering van den raad van commissarissen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker is besloten aan de binnenkort te houden vergadering van hou ders van preferente aandeelen voor te stellen de directie te machtigen om over te gaan tot een voorloopige uitkeering over het boekjaar 1938 van 5 pet, dividend op de preferente aandeelen en van 7 pet. dividend op de ge wone aandeelen. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. schenkt Peter den zoo hevig begeerden zoon, die zijn werk moet voorzetten. U ziet, ook hier het alles domineerende nutsmotief. Ex- gebeurt niets om niets. Alles heeft een harde zakelijke redexx; Rusland moet groeien. Eix die materieele groei sleept in zijn stuipen alles met zich mee. Elk geestelijk motief gaat onder. De eenige figuur, die naar hoogere, godsdienstige, motievexx wil luisteren, is n.b. de half idiote tsarewitsj Alexej. Hij vlucht zoo dra Peter, zijn vader, een nieuwen opvolger van Katharina heeft gekregen. Zooals gezegd; deze film is hard. Men kan voor deze mate van hardheid waai-deering hebben, groote waardeering zelfs, want er zit iets enorm eerlijks in. 'k Houd van romantiek, eerlijke romantiek. Maar de films, die wij tegenwoordig zien, en inzonderheid „histori sche" films, zijn doortrokken van valsche ro mantiek. Neen, dan kan men nog verre de films px-efereeeren, die eerlijk en hard zijn, zónder romantiek. En eigenlijk zou men deze Russische film vanwege haar volstrektheid, haar eei-lijke materialisme, de romantiek der zakelijkheid kunnen noemen. Dit is geen beoordeeling van de historie, doch zuiver een waardeering van de film, die naar die geschiedenis vervaardigd is. Die film is belangrijk, ze is een belevenis. Simonow schenkt ons een prachtigen Peter de Groote. Ook de andei'e personen zijn in overeenstem ming met het volstrekte filmkarakter. De fotografie en de regie zijn ti-effend, en wan neer we de wijze zien, waarop verscheidene ruwe beelden in het camera-oog vervuld wor den van schoonheid, bemerken we tevens dat de filmkunst aan het harde zakelijke, het vleesch-en-bloed-thema een glans van eeuwig heid kan geven als in een schilderij, zoodat de kenschetsing; romantiek der zakelijkheid, voor deze film zoo gek xxog niet is. Indien we „ro mantiek" althans opvatten in den zin van eeuwigheidsverlangen. v. H. De film draait vanaf Vrijdag a.s. in Luxor. Stadhuisambtcnaar lichtte Indisch man voor twintig mille op. Een 50-jarig ambtenaar ten stadhuize te Rotterdam is door de poltle aldaar gear resteerd, verdacht van oplichting. Gebleken is, dat de ambtenaar een Indischman een be drag van f 20.000 afhandig heeft weten te maken, door hem voor te spiegelen, dat hij daarvan wel een goede rente wist te maken. Van het geld is tot nu toe niets teruggevon den en men weet ook niet waar het gebleven is, hoewel de gearresteerde verklaart het bij speculaties te hebben verloren. Hij heeft ech ter geen enkel bewijs kunnen overleggen, dat dit inderdaad het geval is. Onderzocht wordt of de ambtenaar zich aan nog meer oplich tingen heeft schuldig gemaakt. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn geen faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 15 November. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. M. P. Zwaaneveld, kioskhouder, wonende te Overveen, gemeente Bloemendaal, Domp- vloedslaan 31. Curator mr. E. van Tuin te Driehuis, ge meente Velsen. 2. A. Visser, lid der firma Sporthuis Visser, vroeger wonende te Haarlem, thans te Zand- voort. Hoogeweg 69 rood. Curator mr. L. V. Hoog te Haarlem. 3. A. F. W. Husemeier, slager, wonende te Hillegom, Hoofdstraat 140. Curator mr. J. G. Bettink te Haarlem. 4. C. de Haan, koopman in ongeregelde goederen, wonende te Haarlem, Jan Haring straat 34. (Adv. Ingez Med.) >'n sierlijk roomstelletje maakt Uw theeuurtje dub bel gezellig: eigenlijk moest het op geen theetafel ontbreken! Als U slechts 20 bons van Sunlight Zeep, Lux, Vim, Rinso en Radion inwisselt aan het Geschenkendepot KRUISWEG 57, HAARLEM, is dit smaakvol uitgevoerde roomstel Uw eigendom. Ook zijn hier, zolang de voorraad strekt, nog verschillende andere artikelen tegen een zeer laag aantal bons verkrijgbaar: Prentenboek Bijouteriedoosje Zakspiegel in etui Gezelschapsspel Popje (in cellophaan) BONS 5 8 15 15 15 Doos Postpapier Bijouteriedoosje 2 Kandelaars met 6 kaarsen 28 Boodschappentas 45 Deze uiterst voordelige aanbieding is echter slechts geldig van 15 November tot 23 December 1938. Daar wij nu een ware stormloop op ons geschenken depot verwachten, raden wij U aan, wat van onze prima Sunlight-artikelen in huis te nemen en de bons er van zo spoedig mogelijk in te wisselen. De geschenken moeten persoonlijk worden afgehaald en worden dus niet toegezonden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11