AI1LEK GARAGE „DEN HOUT" Duiroelijolje Als Uw kind hoest... Rubriek voor Vragen WOE N S D A G 16 NOVEMBER 1918 HAAREEM'S DAGBEAD 4 Leven en werk van Maurice Ravel. Voordracht van M. Roland Manuel voor de Alliance Francaise. Voor de afdeeling Haarlem der Alliance Francaise heeft Dinsdag avond in De Kroon de Fransche com ponist en muziekcriticus Roland Manuel een voordracht gehouden over het leven en het werk van zijn leermeester, den grooten componist Maurice Ravel, die naar men weet, verleden jaar op 62-jarigen leeftijd overleden is. M. Manuel sprak over het werk van Ravel met die groote liefde en bewondering, die men slechts bij den dankbaren leerling tegen over den leermeester kan aantreffen. Zijn rede was één lofzang op Ravel's oeuvre, dat hij prees om den prachtigen vorm, de frisch- heid en de eerlijkheid. Uit al de composities van den grootmeester straalt een diepe ge voeligheid. die zich soms hartstochtelijk uit en soms in fantastische droomerijen. Spreker herinnerde er aan, van hoeveel invloed de afkomst van Ravel op zijn werk is geweest. Zijn „Baskisch temperament" ont dekt men in zijn operamuziek, waarvan L' Heure Espagnole wel de bekendste compo sitie is, maar ook in La Valse en de zeer be roemde Boléro. Romantisch droomer toont Ravel zich in zijn Shéhérazade (1898) en Ma Mère l'Oye (1908). Vooral in laatstgenoemde compositie een reeks muzikale vertellingen uit sprook jesland blijkt het machtig verhalende talent van den meester. Ravel voert zijn hoorders mee door een onwezenlijke wereld van feeën, kobolden en monsters en too ver t u talrijke figuren voor, die ge u als goede bekenden uit uw prille jeugd herinnert. Ravel hield er van te verwijlen in de geestes wereld van het kind. M. Manuel sprak ook over de moeilijkhe den. waarmede Ravel in zijn leven te kampen heeft gehad. Zoo liep zijn deelneming aan het Concours de Rome aan het begin van deze eeuw op een échec uit, maar deze tegenslag bleek niet van invloed op zijn scheppende kracht. Kort daarop kwam hij uit met zijn „Sonatine", dat tot zijn beste werken behoort. Spreker herinnerde voorts aan de bezoeken, die Ravel aan Nederland heeft gebracht en aan het succes, dat de meester als componist zoowel als toonkunstenaar hier te lande be haald heeft. Ravel vertoefde gaarne in Ne derland, voor welk land hij groote bewonde ring koesterde. De causerie van M. Manuel werd afgewis seld door pianovoordrachten van mej. Else Kempen, die de Sonatine en de dames van Luyn en Biele, die vierhandig Ma Mère l'Oye ten gehoore brachten. Zij hadden hiervoor een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter, de heer J. H. Sauveur maakte zich tot tolk der aanwezigen door na afloop den heer Manuel en de drie kunste naressen hartelijk dank te zeggen voor den mooien avond, dien zij den leden van de Alliance Francaise geboden hadden. M. Ma nuel voegde hieraan een woord van waardee ring toe voor de wijze, waaarop de composi ties van Ravel vertolkt waren. Ds. G. H. Moll van Charante opent bazar van de Ver. van Vrijz.- Hervormden. Dinsdagavond heeft ds. G. H. Moll van Cha rante de bazar, die in het gebouw Jacobstraat 6 door de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den is georganiseerd en waarover wij in ons nummer van gisteren reeds schreven, ge opend. Ds. Moll van Charante begon zijn korte toe spraak met er op te wijzen, dat hij geen feest redenaar van professie was zoodat het hem eenigszins moeilijk viel dezen zoo feestelijken bazar met de juiste woorden te openen. Misschien zijn er onder u, aldus spr. die zich met eenige verwondering hebben afgevraagd: waarom heeft het bestuur tot zoo iets ouder- wetsch als een bazar zijn toevlucht genomen. Het antwoord is heel eenvoudig: omdat deze bazar juist thans zoo noodig was. De Vereeni ging van Vrijz. Hervormden groeit nog steeds. Zij telt meer dan 500 catechisanten op de scholen en 300 andere catechisanten. De vrouwenvereenigingen omvatten 200 leden. Het is juist op het oogenblik dringend noodig een geestelijk bolwerk te vormen tegen de geest van den tijd. Wij missen, tot onze spijt, nog de steun van de kerk. Tot een samenwerking met de Hervormden zijn we niettegenstaande onze pogingen en ondanks het feit dat er ook onder de orthodoxen velen zijn, die ons goed gezind zijn niet kunnen komen. Hopelijk gaat men in breede kringen voelen hoe noodig het is thans eendrachtig samen te werken. Wij zullen schouder aan schouder moeten staan willen wij den geest van materialisme kunnen bestrijden. Ondanks den groei der vereeniging is de steun lang niet groot genoeg. Het aantal werkelijke leden is daarbij nog te gering. Deze steun nu kan alleen komen als er iets ge organiseerd wordt zooals bijv. deze bazar. Een bazar is daarom bij uitstek geschikt omdat men daarbij tracht zonder veel geld uit te geven zooveel mogelijk geld binnen te krij gen. Na een hartelijk woord van welkom te heb ben gesproken tot den burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, bedankte spr. het comité voor het vele werk dat het verricht had en wekte hij de aanwezigen op door een druk bezoek en veel te koopen, den bazar te doen slagen. Reeds den eersten avond heerschte er op den bazar, die zooals men weet ook heden en Don derdag geopend is, een gezellige drukte. Stellig zal dan ook door velen van de gelegenheid gebruik worden gemaakt zich de toekomst te laten voorspellen of de „geheimzinnige kamer" te bezoeken. Of u dit laatste bezoek zal be vallen durven wij u niet te beloven. Probeert u het zelf maar eens LEGER DES HEILS. In de Corpszaal van het Leger des Heils, Ce- ramstraat 4, Haarlem-N. zal a s. Donderdag avond een zeer bijzondere samenkomst plaats vinden. Een oud-bevelvoerend officier van dit corps, ndjudante Korthagcn van Zeist, zal deze bijeenkomst leiden. Ook zal zij dan enkele plaatselijke officieren van het groote groote corps, zoomede enkele J. L. plaatselijke officieren inzegenen en hun aan- "r-"*en uitreiken. LEsEN Groentje in Haarlem's Dagblad kost 1—3 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent. Dat is heel weinig. Het voordeel is zeer verschillend, maar altijd veel grooter. loert altijd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof „codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker's verstèrkte Abdijsiroop .,'s-Werelds beste Hoestsiroop". tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 et. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Adv. Ingez. Medj KINDERLIEDJES. Door de Algemeene Vereeniging „Radio Om roep" is uitgegeven: „Tiental kinderliedjes ge zongen door Jacob Hamel's A.V.R.O. Kinder koor", tekst van Piet Marée. Dit is de 6de editie in de serie zangbundeltjes van de A.V.R.O. In deze bundel staan o.a. „Er is een Prinsesje geboren", „De Keukenmeid", „Schommelen" enz. Er zijn ook alleraardigste foto's en een fijne teekening in het boekske, dat ongetwijfeld een attractie voor kinderen is. VERGADERING „MERCURIUS". Donderdag 17 November houdt de afd. Haarlem van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" een alge meene vergadering in hotel „De Leeuwerik" „WETENSCHAPPELIJKE DIDACTIEK" Woensdagavond 16 November houdt de heer C. Schreuder in „De Nijverheid" Jans straat 85 een lezing over „Wetenschappelijke Didactiek". Deze lezing gaat uit van de af deeling Haarlem van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers. Gewestelijke uitbreidingsplannen Salaris van het hoofd van het Stedebouw kundig Bureau voor Noord-Holland. De vaste commissie voor Uitbreidingsplan nen heeft, sedert haar oprichting in 1926, de aan haar opgedragen werkzaamheden belang rijk in omvang zien groeien'. Een enkel cijfer moge dit illustreeren. Terwijl in de eerste drie jaren het aantal der door haar behandelde uitbreidingsplannen en aanverwante aange legenheden nog beneden 60 bleef, is dit aantal daarna voortdurend gestegen en wel tot 140 in het laatste jaar. Ook ten aanzien van den aard van den dooi de Commissie te verrichten arbeid valt een ontwikkeling in stijgende lijn waar te nemen, niet het minst doordat de behoefte om de ont wikkelingsmogelijkheden in de provincie in haar onderlingen samenhang te bestudeeren, steeds grooter wordt. Naast de onderzoekingen omtrent de te verwachten bevolkingstoe neming en de middelen van bestaan der in gezetenen in bepaalde gemeenten of groepen van gemeenten, vraagt ook het z.g. gewestelijk onderzoekingswerk steeds meer haar aan dacht. Dat door een en ander ook de taak van de secretaresse der Vaste Commissie in omvang en belangrijkheid is toegenomen, behoeft geen nader betoog. Ged. Staten meenen dan ook, dat ae rang. welke thans door haar wordt be kleed. namelijk die van Ingenieur Prov. Wa terstaat niet in overeenstemming is met het tegenwoordige karakter van haar functie, noch met de verantwoordelijkheid, welke in deze betrekking op haar rust. Het College acht het daarom gewenscht, dat in het Salarisreglement wordt opgenomen een nieuwe rang, genaamd Hoofd van het stede bouwkundig bureau van den Provincialen Wa terstaat", aan welken rang de bezoldigings- grenzen van Referendaris ware te verbinden 4370—5700). EEN REUS IN PRESTATIE! 'n DWERG IN VERBRUIK! THANS f1485. Wagenweg 166—168 - Te!. 12138 (Adv. Ingez. Medj Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort. Lichamelijke oefening van patiënten. Een adspirant-gediplomeerd-verplegende op arbeidsovereenkomst bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, is sedert den dag waarop zij in 1933 als leerling-verplegende in dienst trad, belast met het geven van lessen in gymnastiek aan patiënten Reeds betrekkelijk spodeig kon haar de volledige leiding van de lichamelijke oefenini der vrouwelijke patiënten worden opgedragen, welk onderdeel van de actieve therapie een zeer belangrijk deel van de verpleging vormt en buitengewoon gunstige resultaten afwerpt, vooral met betrekking tot de oefeningen van opvoedkundigen aard die verricht worden door de moeilijkste patiënten. Aan de hierbedoelde werkneemster werd nimmer een scherp omlijnde opdracht ver strekt Zij heeft zich in dit moeilijke en aan vankelijk grootendeels onbekende gebied haar eigen weg gebaand. Voor het door haar ge geven onderwijs, dat een apart karakter draagt werd van verschillende zijde groote belang stelling getoond. Nu belanghebbende, die reeds bij haar in diensttreding in het bezit was van de akte M.O. lichamelijke oefening, onlangs bovendien het diploma heilgymnastiek en massage heeft behaald twee onderdeelen, waaraan zoowel voor patiënten als voor personeel behoefte be staat achten Ged. Staten den tijd gekomen haar een rang te verleenen, die met haar werk zaamheden In overeenstemming is. Te dien einde zou in het Salarisreglement kunnen worden opgenomen de functie van „Leidster (leider) lichamelijke oefeningen", salarisgrenzen f 1520f 2280 per jaar, met 6 éénjaarlijksche en 2 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 95 en met aftrek voor kost en inwoning van ten hoogste f 855. 35-JARIG BESTAAN. De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel geeft ter ge legenheid van haar 35-jarig bestaan op Zater dagmiddag 19 November een filmvoorstelling voor kinderen, in het Gemeentelijke Concert gebouw. Opgevoerd wordt o.a. „De Klas van boer Slim", „Charlie op de schaats", „De gui tenstreken van Felix" enz. Bovendien ont vangt ieder kind- een versnapering. Des avonds wordt voor de leden en genoo- digden de cabaret-revue „Hoera wij vliegen!" opgevoerd door de Utrechtsche Cabaret Ver eeniging. Voor vroolijke muziek zorgt de on- derafdeeling „Excelsior" onder leiding van den heer J. M. Peeters. Na afloop is er bal. GELOOF EN WETENSCHAP. De zesde bijeenkomst van de vereeniging .Geloof en Wetenschap" wordt Vrijdag avond 18 November in den Stadsschouwburg gehouden. Het gezelschap Jan Musch zal dien avond het tooneelstuk „Lodewijk de Elfde" opvoeren. Met een stuk vermolmd hout in zijn mond ging de mol Duime- II een beetje griezelig, zoo in het donker, maar met den mol bij zich lijntje en de veldmuis nu voor in de donkere gang. Het was wel behoefden zij niet bang te zijn. Bovendien verspreidde het hout een klein beetje licht HET ROODE KRUIS Opleiding oefening transports olonnes ^53 ones m_J isten II Inrichting hos- fRTT] pitalen in mobi- jjQO lisatie- of oor- logstyd I I Verzorging zieke fT en gewonde mill- T_ tairen in logstyd Uodera zieken- Hulp by rampen 600 hulppos ten langs de wegen Patrouilleeren bU gevaarl'jke punten enz. Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruis- hondenvcrecn. Sarste hulp by oarschen, wedstryden, vergaderingen 1 Uitwisseling krygsge vange nen, hulp aan vluchtelingen Levensmiddelen, kleeren,nedi- cynen naar nooddruftigen I— i/h buitenland Organisatie f hulpacties by 4 rampen en nood L OÏS DOELi I in ieder huis Een Lid van 't Roode Kruis Postgiro 2 2 12 0 (Adv. Ingez. Med.) „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Sophias t raat 2d. Ons Jubileum is aanstaande, weet u dat wel? Intusschen luiden wij daarom eens extra „de bel" Komt vrienden, geeft ons uwe extra gaven Om dit feit durven wij dit thans met onzen ilank wel vragen. Telefoon 12255 Postgiro 212793. PROGRAMMA VAN D$ HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 17 NOVEMBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.00 Pa rijs Radio. 10.50 Diversen. 11.20 Parijs Radio. 12.30 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio of diversen. 2.40 Radio PTT Nord. 3.20 Keulen. 3.50 London Regional. 4.50 Keulen. 5.20 Fr. Brussel. 5.50 Deutschlandsender of Diversen. 6.20 Keulen. 9.30 Straatsburg. 10.50 Keulen. 11.20 München. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. 12.05 Droitwich. 1.35 London Regional. 3.20 Diversen of pauze. 3 35 Droitwich. 5.05 Londen Regional. 5.20 Droit wich. 6.40 Fransch Brussel; 7.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversu. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd programma. 1. El Gaucho, Troise a. h. Mandoliers. 2. Bayerische Volkstanze, Tiroler Kapel. 3. Weaner Madlen, Wiener Bohème Orkest. 4. My girl is a rhythm fan, Harry Roy. 5. Rheinlanderpotpourri, Groot Blaasorkest. 6. Ho! Ho!, Paul Robeson. 7. Ouverture Dichter und Bauer, Ber. Philh. Orkest. 8. Standchen van Heykens, Dajos Bela. 9. White flowers of the Island, Troise a. h. Mandoliers. 10. Ajoen Ajoen en Ja Hoera, Krontjong Ork. 11. El Turia, Wiener Bohème Orkest. 12. Heart of gold, Harry Roy. 13. Climbing up, Paul Robeson. 14. Tanz-Improvisationen, Horst Schimmel- pfennig. 8.00—12.00 Diversen. Toen het drietal op de plaats kwam waar de do ode vogel be graven was, duwde de mol met zjjn breede neus tegen de zoldering en maakte zoodoende een gat, waar het daglicht doorheen kon vallen. En toen zagen zij den vogel, een zwaluw, liggen. De mooie vleugels waren vast tegen zijn lijf gedrukt, de pooten en de kop had hij onder zijn veeren verborgen. Och, hij was vast door de koude omgekomen. Duimelijntje werd er verdrietig van. Zij hield zoo veel van de vogeltjes, die den geheelen zomer zoo mooi voor haar gezongen hadden. Maar de mol voelde niet, wat er in Duimelijntje omging. Met één van zjjn korte beenen duwde bij den vogel opzij, waarbij hij opmerkte: „Nu, die zal ook niet meer zingen. Het moet toch wel verschrikkelijk zijn om als een vogel geboren te worden. Gelukkig, dat mtjn kinderen anders zullen zijn. Zoo'n gewone vogel kan nooit iets anders doen dan zingenen in den winter moet hij verhongeren!" (Wordt vervolgd). DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver- mélding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Als een vierjarig jongetje oen ruit in gooit, kan de vader daarvoor dan aansprakelijk worden gesteld door een verzekering-maatschap pij? ANTWOORD: Ja. tenzij zeer bijzondere om standigheden aanwezig waren, die de aansprake-- lijkheid uitsluiten. VRAAG: Mijn meisje is van S.30 tot 5 uur In dienst. Bij mij kreeg zij een ongeval, waarvoor ze in een ziekenhuis wordt verpleegd. Hoe lang moet ik haar het volle loon uitbetalen? ANTWOORD: Gedurende een week of 2 we ken. al naar gelang zij kort of al heel lang bij u in dienst Is. VRAAG: Ik heb een meisje voor 4 dagen per week. Loon 4.50 Na twee weken gewerkt te hebben verzuimde zij 1 >/2 week wegens ziekte. Hoeveel moet ik haar uitbetalen? ANTWOORD: 4.50. RECEPTEN. VRAAG: Hoe wasch ik een tafzijden japon? ANTWOORD: Glad op een tafel leggen en met zachte haren borstel en lauw neutraal zeepsopje goed afborstelen, daarna een paar maal met warm water afspoelen en tenslotte éénmaal met koud water waarin wat mierenzuur. Hierna door een oplossing halen van gummi arrnhicum en zonder wringen buiten ophangen te drogen. Als het z.g. „winddroog" is aan den verkeerden kant met een niet te warme bout strijken. VRAAG: Hoe krijg ik inktvlekken uit een pluche tafelkleed? ANTWOORD* De vlek eerst betten met heet water, daarna het overtollige water door klop pen met een zeemleeren lap zooveel mogelijk verwijderen en dan op de vlek citroensap drup pelen. Dit zoo noodig herhalen met tusschenpoo- zen van 10 minuten. VRAAG: Hoe wasch ik een beige gabardine re genjas zoodat deze waterdicht blijft? ANTWOORD: Waterdicht blijven is uitgesloten met wasschen. Als u de Jas met een neutraal zeepsop goed gewassohen heeft dan. zonder de zeep eruit te spoelen, de jas 10 min. glad op hangen om uit te druipen, daarna in een warme oplossing van 200 gr. fijne aluin op 12 lt. warm water 15 minuten behandelen, dan uitslaan en glad te drogen hangen, doch niet bij de kachel.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6