Roosevelt diep getroffen door de gebeurtenissen in Duitschland. Plaatsing van vluchtelingen in studie. Hoe in Berlijn huisgehouden werd. Duitsche persaanvallen op Engeland en Amerika. RADIO. PROGRAMMA WO E N S DS"G Ï6 NOVEMBER 1938 H A A R E EM'S D'A GBIiAD' 5 Roosevelt heeft in 'n Dinsdag ge houden persconferentie gezegd, dat hij nauwelijks kon gelooven, dat de anti- Joodsche campagne in Duitschland zich kon voordoen in de twintigste eeuw der beschaving. De president onthulde, dat hij zelf het voorstel had gedaan tot den terug keer van Wilson, die naar Washington is ontboden voor overleg. Het de laatste dagen uit Duitschland ontvangen nieuws heeft de openbare meening in de Vercenigde Staten diep geschokt, aldus de president. Derge lijk nieuws, afkomstig uit eenig deel der wereld, zou onvermijdelijk een zelfde diepe reactie teweegbrengen bij het Amerikaansche volk en in iedere groep der natie. ROOSEVELT. Teneinde uit de eerste hand te worden in gelicht over den toestand in Duitschland, aldus de president, heb ik den minister van buitenlandsche zaken verzocht den ambas sadeur te Berlijn op te dragen direct terug te keeren om rapport uit te brengen en over leg te plegen. Roosevelt onthulde niet hoe lang Wilson te Washington zal blijven. Hij legde zorgvuldig uit, dat in diplomatieke taal gezegd moet worden, dat de ambassadeur naar huis ont boden is en niet, dat hij werd -teruggeroe pen. Roosevelt zeide verder, dat de regeering der Vereenigde Staten te Berlijn niet heeft laten protesteeren, hetzij over de den Joden aange dane behandeling, hetzij over de aan Ameri kaansche bezittingen toegebrachte schade. De president zeide niet te weten, wat gebeurt in verband met berichten uit Londen, dat ambassadeur Kennedy probeert een gemeenschappelijke actie tot stand te brengen van Groot Brit- tannië en de Vereenigde Staten om hulp te bieden aan de Duitsche Joden. Het intergouvernementeele vluchtelingen comité te Londen, aldus vervolgde Roosevelt, gaat voort met te trachten hulp te verleenen om den toenemend moeilijken toestand het hoofd te bieden. Roosevelt zelf heeft er ernstig zijn gedachten over laten gaan, op welke wijze, Duitsche vluchtelingen ge plaatst zouden kunnen worden Hij achtte den tijd echter niet rijp om reeds eenige verklaring daarover af te leggen. Wel verklaarde hij, dat niet overwogen wordt wijziging te brengen in het Amerikaan sche stelsel der quota voor immigranten. Naar uit Berlijn vernomen wordt, zal Wilson hedenavond vertrekken. Definitieve oplossing nog niet gevonden. Naar United Press uit Londen meldt, heeft Engeland in antwoord op Kennedy's oor spronkelijke vraag, geantwoord, dat het gaarne bereid is, voorloopig onderdak te ver leenen aan Joodsche vluchtelingen, indien andere landen later permanent onderdak •kunnen geven. Kennedy moet daarop gezegd hebben, dat de Ver. Staten aan de immi gratiequota gebonden zijn, die voor Duitsch land reeds vol zijn tot Juli 1939. Kennedy moet daarop het denkbeeld geopperd hebben, dat er in dun bevolkte streken van het empire misschien wel wat ruimte te vinden zou zijn Van Engelsche zijde antwoordde men, dat er toch al wat meer vluchtelingen zijn toe gelaten dan officieel wordt gezegd en het moederland is dan ook vrijwel „verzadigd". In Noord-Rhdesia, Kenya en misschien in Tan ganyika kunnen nog wat gezinnen worden op- Een nieuw kabinet Imrédy in Hongarije. Wijziging in dc ministeries van handel, industrie, landbouw en defensie. Havas meldt uit Boedapest, dat minister president Imrédy een nieuwe regeering heeft gevormd, welke gelijk is aan de vorige regee ring met de volgende wijzigingen: de minister van handel, Kinder, zal ook de leiding van het ministerie van industrie op zich nemen, ter vervanging van den afgetreden minister Bornemisza; Graaf Teleky zal ministers Sztranyavszky opvolgen in het ministerie van landbouw; de minister van justitie Mikecz zal worden opgevolgd door Tasnasinagy; in het ministerie van landsverdediging zal gene raal Bartha vervangen worden door generaal Ratz. Verder zal de leider van de Hongaarsche partij in het bij Hongarije gevoegde deel van Tsjecho Slowakije, Jaross, als minister zonder portefeuille in het kabinet zitting krijgen. genomen, maar die mogelijkheden zijn be perkt. Australië neemt wel vluchtelingen op, doch Zuid-Arika en Canada weigeren. Voor de andere Europeesche landen eveneens het verzadigingspunt bereikt en Latijnsch Amerika kan slechts landbouwers opnemen. De meeste vluchtelingen komen uit de stad en bovendien is alle hoop die Rublee gekoesterd had, dat den vluchtelingen werd toegestaan, toch wat bezit mee te nemen thans vervlogen. Zoo is men nog niet verder gekomen dan te constateeren, dat tijdelijk onderdak wel wordt aangeboden, in de eerste plaats wel door Ne derland en voorts ook door Engeland, doch dat geen enkele uitweg naar een dèfinitieve oplossing te vinden is Koning Carol en kroonprins Michael te Londen. Aankomst der hooge gasten door den mist op het Kanaal vertraagd. Aan boord van den Britschen torpedojager „Sikh" zijn koning Carol van Roemenië en kroonprins Michael gisteren te 14.15 uur van Boulogne te Dover aangekomen. Boven het Kanaal hing een dichte mist, zoodat de jager en de begeleidende schepen eerst in zicht kwa men toen zij de 1 pier reeds dicht genaderd waren. De „Sikh" kwam drie kwartier later dan verwacht werd aan. De gasten werden be groet door saluutschoten van de batterijen te Dover. De hertog van Kent en de Roemeensche gezant begaven zich aan boord om de vorste lijke bezoekers te verwelkomen. Na den jager verlaten te hebben, inspecteerde Carol de ©erewacht aan de kade. Aan het Victoriastation te Londen werden koning Carol, die gekleed was in een donker blauwe uniform met een lange goud met witte cape over den linkerschouder en kroonprins Michael, in een grijze militaire uniform met baret verwelkomd door den koning, den hertog van Gloucester, Chamberlain, Hali fax, Hoare, Backhouse en vele andere hoog geplaatste persoonlijkheden. Onderweg naar Buckingham Palace werden de Koninklijke bezoekers geestdriftig door de bevolking toe gejuicht. In het paleis werden de gasten begroet door de Engelsche koningin en de prinsessen Elisa beth en Margaret. Later hebben zij een be zoek aan koningin Mary gebracht. Ongeveer 160 gasten, o.a. de eerste minister, de leden van het kabinet en alle zestien am bassadeurs, die geaccrediteerd zijn bij het hof van St. James, namen des avonds deel aan het banket, dat de koning en de koningin op Buckingham Palace gaven, aangeboden ter eere van koning Carol en kroonprins Michael. Attlee, Pirow en de Roemeensche ge zant waren eveneens aanwezig. Tijdens het -banket hield koning George een rede waarin hij voorstelde te drin ken op de gezond!1 vd van koning Carol en kroonprins Michael, alsmede op de welvaart en voorspoed van het Roemeensche volk. Hij vestigde verder den aandacht op de nauwe betrekkingen tusschen beide landen tijdens den oorlog en hij verklaarde te vertrouwen dat de goede betrekkingen zullen blijven be staan en dat de belangen van den vrede, welke door beide volken zoo wordt verlangd, zullen worden gediend. Koning Carol antwoordde, dat hij gelukkig is door dit bezoek de gelegenheid te hebben de banden van vriendschap welke beide lan den steeds hebben verbonden, te versterken. Officieel wordt nog medegedeeld, dat de koning van Engeland koning Carol heeft be noemd tot ridder in de Orde van den Kouse band, en aan kroonprins Michael het groot kruis van de Victoria-orde heeft verleend. KONINGIN VAN NOORWEGEN ZAL TE LONDEN EEN OPERATIE ONDERGAAN. LONDEN, 15 November. (Havas-A.N.P.) De Daily Express meldt, dat Koningin Maud van Noorwegen, die sedert vier dagen ziek is, giste ren is onderzocht door vier geneesheeren, die een chirurgisch ingrijpen onvermijdelijk acht ten. Ingevolge dit besluit heeft de Koningin den Koning van Noorwegen telegrafisch verzocht om over te komen. Koning Haakon is daarop gisteravond van Oslo vertrokken en morgen wordt hij te Londen verwacht. KABINETSHERVORMING IN AMERIKA OP TIL? WASHINGTON, 15 November. Hooge regee- ringsambtenaren hebben United Press medege deeld dat een kabinetsreorganisatie voor de deur staat. Roosevelt schijnt nog voor zijn ver trek naar Warmsprings het aftreden van den procureur-generaal Cummings te zullen aan kondigen. Hij zou opgevolgd worden door den advocaat-generaal Robert Jackson. Sedert de verkiezingen loopen geruchten over hervorming van het kabinet. Er zouden wijzi gingen plaats vinden ten aanzien van de mi nisteries van Justitie, Handel, Arbeid en Ma rine. (United Press). ITALIAANSCH HOOGLEERAAR VOORSPELT AARDBEVINGEN IN TURKESTAN EN KLEIN-AZIë. ROME, 14 Nov. Professor Raffaele Bendandi, die te Faenza vertoeft, heeft de Uni ted Press in een interview per telefoon mede gedeeld. dat hij op Woensdag en Donderdag 16 en 17 November a.s. verwacht, dat zich in Turkestan en Klein Azië hevige aardschok ken met de rampspoedige gevolgen daarvan zullen doen gevoelen. Deze self-made astronoom. die reeds een groot aantal aardbevingen, welke zich ge durende de laatste jaren voordeden, voor spelde, heeft de geleerde wereld reeds verbaasd over de nauwkeurigheid waarmede hij dit wat datum en plaats betreft heeft ge daan. Wat de aardbevingen op 16 en 17 November a.s. betreffen voegde Professor Bendandi in zijn interview er nog nog aan toe, dat een aan tal minder hevige schokken in den Balkan en in 't centrum van de Middellandsche Zee ge voeld zullen worden. (United Press.) Pauselijk orgaan veroordeelt de Italiaansclie rassenwetgeving. „Het Concordaat verbroken." Het orgaan van het Vaticaan, de Osservatore Romano, acht de door de nieuwe rassen politiek ontstane breuk zeer pijnlijk, gezien het feit, dat de Paus eigenhandig een schrij ven gericht heeft aan het hoofd der Italiaan- sche regeering en aan den koning, voordat de nieuwe wetten waren aangenomen. In een, officieel uitziende, aanteekening wijst het blad voorts op de tegenstelling tusschen de nieuwe fascistische wetten en het kanonnieke recht. De kerk heeft altijd huwelijken ontraden tusschen katholieken en personen van een ander geloof, doch haar optreden was geens zins dwingend. De nieuwe wetten nu vormen een verbreking van het concordaat, waar van artikel 34 de burgerlijke waarde van het kerkelijk huwelijk erkent. De Osservatore Romano merkt echter op, dat de nieuwe wetten betrekking zullen heb ben op een tiental huwelijken per jaar, terwijl dank zij het concordaat jaarlijks 300.000 hu welijken gesloten worden. Het blad besluit: „De fatsoenlijke menschen zijn smartelijk ver rast nu zij de concordaatsverplichtingen ver broken ziende beginselkwestie is van kapitaal belang." GEEN NIEUWE DEVALUATIE VAN POND STERLING. WASHINGTON, 15 November. (Havas) Om een einde te maken aan de geruchten volgens welke het binnenkort te verwachten Britsch- Amerikaansche handelsverdrag een nieuwe de valuatie van het pond sterling zou behelzen, wordt van bevoegde zijde te kennen gegeven, dat het verdrag „slechts de gewone z.g. veilig heidsclausule zal bevatten, welke herziening der teksten moelijk maakt als er in den koers dei- deviezen belangrijke wijzigingen zijn, doch dat het geen enkele clausule inhoudt, waarbij een koers voor het pond wordt vastgesteld". IN FEBRUARI ALGEMEENE VERKIE ZINGEN IN ENGELAND? De Londensche correspondent van de Manchester Guardian verneemt van verscheidene kanten, welke hij voor welingelicht houdt, dat thans besloten is begin Februari alge- meene verkiezingen te houden. ITALIAANSCHE PRINSES VERLOOFD. Officieel wordt te Rome de verloving van Prinses Maria, de jongste dochter van den Koning van Italië met Prins Lodewijk van Bourbon bekend gemaakt. Triest schouwspel in de groote winkelstraten ROTARY IN ITALIë ONTBONDEN. De secretaris van de Fascistische Partij in Italië heeft kennis genomen van de beslui ten van de Italiaansche Rotaryclub, zich te ontbinden. (Van onzen correspondent). EZER dagen had dr. Goebbels ons telefonisch naar het propaganda- ministerie laten roepen om daar zijn lezing aan te hooren van „het vergeldingswerk der Duitsche natie". Hij protesteerde tegelijkertijd „tegen de matelooze overdrijvingen en leugens van een zeker deel der kwaadwillige buitenlandsche pers" en verzocht ons „op loyale wijze en naar waarheid over de gebeurtenissen der laatste dagen te berichten". Wij voldoen gaarne aan zijn verzoek in het volle bewustzijn van het groote belang eener eerlijke berichtgeving bij gebeurtenissen, die moeten gelden, als „uitbarsting der kokende volksziel" en die zooveel leed brengen aan dui zenden, wier eenige schuld is te behooren tot het ras, wiens leed een onmondig rasgenoot wilde wreken door den waanzinnigen moord, waarvan een sympathieke jongeman het on schuldig slachtoffer is geworden. Wij nemen van harte deel in het leed der ouders om het verlies van een zoon, uit wiens vriendelijken open blik heel zijn beminnelijk wezen straalde. Oprechte betuigingen van deelneming als deze en van afschuw van den moord zijn al reeds tot „phrase" gestempeld omdat ze niet vergezeld gingen van een ver oordeeling van eiken Jood. Wij herinneren aan Rathenau's moeder, die na den moord op haar zoon, de moeder van een zijner moordenaars bezocht om het haar dien door te beweenen. Wij onthouden ons van beschouwingen en houden ons aan de feiten, die wij op loyale wijze en naar waarheid zullen weergeven. De persbureaux zonden u al berichten over synagogen, die van Hamburg tot Weenen in lichtelaaie stonden, over stuk gesla gen vensters en plunderingen. Als ooggetuige kan ik niets van plunderingen vertellenwel om te beginnen van de kleine glas scherven, die ik in de Leipzigerstrasse net jes samengeveegd zag tot groote hoopen dicht tegen eiken winkel, waar de „wraak oefening" plaats had gehad. De etalages waren leeg en ook netjes uitgeveegd niet, zooals mij later bleek door den winkelier of zijn personeel! Dezelfde tooneeltjes in de Frie- drichstrasse. Het gaf den indruk, alsof een woedende volksmenigte 's nachts of vroeg in den morgen haar woede gekoeld had en voor daglicht en politie de wijk had genomen. Overal leege etalages, waarvan de ingesla gen ruiten tot de laatste scherf waren weg genomen. Maar verderop bleek het oprui- mingswerk nog in vollen gang te zijn. Goed gekleede jongelui ruimden, om gevaar voor de voetgangers te voorkomen, stuk geslagen glas weg en veegden de vernielde waren uit de etalages den winkel in, waar evenmin een stuk was heel gebleven. Kostbare kunstvoor werpen, goud, zilver en juweelen, klokken, horloges, bijouterieën, kleeding en al die schatten, die in de etalages van voorname winkelstraten te bewonderen zijn, werden vernietigd en als vuilnis weggeveegd naar achteren toe, de winkelruïne in. Geen stuk kwam op straat, in dit centrum der groote stad, met zijn druk internationaal verkeer. Van verwoesting naar verwoesting trok men voor het opruimingswerk. Vooraf ging Op zonden van het eigen land" gewezen. De Duitsche pers zet haar heftige campagne voort tegen de Engelsche kringen, die de door Duitschland ge nomen anti-semietische maatregelen critiseeren, aldus meldt Havas uit Berlijn. Zij gaat verder voort Groot B'rittannië aan te vallen over haar Palestijnsche politiek en probeert een vergelijking te trekken tusschen de „vergeldingsmaatregelen" tegen de Joden en de onderdrukking van den Arabischen opstand in Palestina. De „Angriff" schrijft: Het is niet de eerste keer in de geschiedenis, dat de Engelschen koloniseeren met de wapens in de hand, doch nimmer is de cynische huichelachtigheid van hun politiek en de brutaliteit van hun regime zoo duidelijk aan het licht getreden als thans in Palestina. De Berlijnsche vertegenwoordiger van Ham burger Fremdenblatt verklaart: Dat men juist in de Angelsaksische landen het geheele ge wicht ten gunste van het Jodendom in de waagschaal werpt, is het duidelijkste bewijs, dat zooals vroeger een groote psychologische klove bestaat, die snelle vorderingen langs den weg van bijv. de Duitsch-Engelsche over eenstemming steeds opnieuw moeilijkt maakt. Menigen Britschen imperialist, aldus het blad, komt het zeer gelegen met een verwij zing naar den anti-semietischen koers in Duitschland den „roof" der Duitsche koloniën te probeeren te rechtvaardigen. Ook de ge heele openbare meening der Vereenigde Staten wordt met een lastercampagne overgoten. Amerikaansche persagentschappen, aldus vervolgt het Hamburger Fremdenblatt, bewe ren te kunnen melden, dat officieele kringen te Washington een diplomatieke krachtproef tusschen Engeland, Amerika, en Duitschland overwegen waarbij de economische afhanke lijkheid van het Britsche Rijk van de Ver eenigde Staten als kostbare factor wordt geboekt. De Joodsche kwestie is voor al deze ophitsers slechts een welkome aanleiding om opnieuw het ideologische conflict te ontkete nen, dat sinds München voor een poos ten minste tot zwijgen scheen te zijn gebracht. Deze kringen mpet men de zonden van het eigen land voor den geest roepen. Hoe Amerika pleegt om te gaan met rasminderheden in het eigen huis leert de geheele geschiedenis sinds de stichting der Vereenigde Staten. Rechter Lynch, die kleurlingen teert, in veeren rolt en opknoopt, is een volkomen eigen product van Amerika. De zegen der beschaving, welke door de oorlogsschepen van de Vereenigde Staten werd verbreid over Panama. Nicaragua, Mexico of andere staten van Midden Amerika, wordt door deze zelfbewuste volken geenszins als een ze gen gevoeld. De „Fairness", welke Duitschland tegenover Engelsche gebeurtenissen, bijv. tijdens het constitutioneele conflict aan den dag legde, vindt in Engeland niet op overeenkomstige wijze weerklank. Klaarblijkelijk bestaan er in Engeland maar al te veel kringen, die er be wust van afzien in Duitsche aangelegenheden fair te zijn. Niemand, die het anti-semietisme van het derde rijk kent, heeft eenig recht er verwon derd over te zijn, dat een volk van tachtig millioen langs evolutionnairen weg een vreemd lichaam van 600.000 menschen van vreemd ras verwijdert, nadat uit deze minderheid het Pa- rijsche schot tegen de Duitsche natie werd afgevuurd. De uitsluiting der Joden uit het zakenleven. Tijdens de installatie van den nieuwen leider van de Duitsche industrie, Zangen, heeft de Duitsche minister van Economische Zaken, Funk, een rede gehouden, waarin hij zich ook bezig hield met het Joden vraagstuk. Hij zeide o.a. dat men de Joden niet uit het leven van den staat kan uitscha kelen en ze toch in het economische leven laten bestaan. Van het op grond van de verplichte aanmelding van het vermogen vast gestelde netto-vermogen van de Joden in Duitschland van ongeveer zeven milliard rijksmark is reeds twee mil liard overgegaan in Duitsch bezit, zeide hij. De tot nu toe genomen maatrege len zullen het mogeüjk maken de Joden binnen eenigen tijd uit het Duitsche zakenleven te verwijderen en het nog in Joodsche handen zijnde bezit in Duitsche handen over te la ten gaan tegen een rente-regeling. Hierbij zal er op worden gelet, dat de in verband met het vierjarenplan zoo gewich tige en waardevolle voorraden zonder vermin dering aan waarde of hoeveelheid ten goede komen aan het Duitsche volk. Verhinderd moet verder worden, zoo besloot Funk, dat door het vastleggen van groote kapitalen voor het „arisch maken" de kapitaalmarkt voor de noodzakelijke leeningen te zeer be perkt wordt. Het Joodsche kapitaalbezit, volgens Duitsche schatting. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht: Naar omtrent de vermogenspositie der Ber lijnsche Joden bekend wordt, hebben de Joden op grond van een verordening van 26 April 1938 aangifte moeten doen van hun vermogen. Te Berlijn waren in totaal 35.802 Joden aan- meldingsplichtig. d.w.z. dat zij een vermogen van 5.000 mark of meer hadden. Het resultaat van het onderzoek berust uit sluitend op de eigen aangiften van de aan- meldingsplichtige Joden en de getallen zijn derhalve eerder te laag dan te hoog. Na aftrek van loopende schulden bezitten 894 Berlijnsche Joden een vermogen van 300.000 mark en meer. Hiervan bezitten er 346 een vermogen van meer dan een half millioen, 125 een vermogen van meer dan een millioen, 37 een vermogen van meer dan 2 millioen. 17 een vermogen van meer dan 3 millioen, 7 een vermogen van meer dan 4 millioen, 8 een ver. mogen van meer dan 5 millioen, en 5 onder scheidenlijk een vermogen van meer dan 6, 7, 8, 10 en 12 millioen mark. een groep van ongeveer 10 man. die het ver nietigingswerk verrichtte. Als sloopers van het vak gingen zij kalm van winkel tot win kel, waarvan de eigenaar Jood is. Unter den Linden zag ik ze rustig aan het werk in een bijouterie-winkel, die zelf een keurig bijoute rie-kastje leek en den Hollandschen firma naam „Van Santen" voerde. Het is van bui ten en van binnen geheel verwoest niet met dc- woede van een heftig bewogen volks menigte, maar met het kalm overleg van den slooper. De eerzame slooper-van-het-vak vergeve mij deze vergelijking, die als alle vergelijkingen mank gaat. Het was Donderdagmiddag half twee, toen van Santen aan de beurt was. Ik meende toen al. genoeg te hebben gezien om het ka rakter dezer „wraakoefening van een belee- digd volk" te leeren kennen. Er stond hier en daar een Schupo op post niet om 't werk der wrake tegen te gaan of een zaak onder zijn hoede te nemen, maar om, zooals in de Kronenstrasse, voorbijgangers te waarschu wen voor het gevaar, dat van stuk geslagen vensters in eer. bovenverdieping dreigde, om dat de kozijnen geen houvast meer schenen te hebben. Aan den overkant werd een kruide- nierswinkeltje gesloopt en vlogen pakjes koek, bonbons en zeep naar buiten. Op hoog bevel moeten de Joden nu nog zelf de schade betalen, die is aangericht aan per- ceelen. die zij voor woning of zaak hadden gehuurd. Het is den maatschappijen bij wie zij zich hadden verzekerd, verboden, hun ook maar een pfennig uit te betalen. Allen te zamen moeten zij „een milliard boete" be talen. Bovendien mogen zij aan het maat schappelijk leven in 't geheel niet meer deel nemen. Er is geen openbare meening, die het alge meen gevoelen over deze dingen weergeeft. Doch wat baten hier en over de grenzen alle betuigingen van medelijden met een ge kweld volk, dat in alle richtingen vluchten moet en nergens toevlucht vindt. De groot machten hebben in een gewichtige confe rentie hun bezwaren tegen doorgrijpende hulpmaatregelen breed uitgemeten, „en lieten de zaak zooals zij was". En toch zal ten spoedigste een actie moeten beginnen hoe moeilijk ook een oplossing zal te vinden zijn dit volk in zijn onbe schrijfelijke ellende te helpen. (Inmiddels is van Nederland daadwerke lijke actie uitgegaan. Red.) H. L. DONDERDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM I, 1875 en 451.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.00 en 1.30—1.40 Gramo foonmuziek). 2.00—2.55 Handwerkuurtje. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Berichten, hierna: Bijbellezing. 4.45 Gramo foonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 NCRV-Harmonie-orkest en gramofoon muziek. 6.45 Causerie namens het C.N.V. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Koorconcert. 9.00 Causerie: Onderwijsproblemen van onze tijd. 9.30 Fluitduo, piano en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel programma. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om ca. 8.15 berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgel- en piano- soli. 11.10 Declamatie. 11.30 Omroeporkest en soliste (om ca. 12.15 berichten). 12.30 AVRO- Amusementsorkest en het duo „Ja". 1.15 Gra mofoonmuziek. 2.00 Causerie: De gezondheid van onze kinderen. 2.30 Cellovoordracht met pianobegeleiding. 3.00 Cursussen voor de vrouw (om ca. 3.45 berichten). 3.45 Gramo foonmuziek. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Orgel spel (opn.) 5.00 Week-Kaleidoscoop. 5.20 Ge- lukwenschen. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Be richten ANP. Radiojournaal. Mededeelingen. 8.20 Omroeporkest en solist. 9.05 Radiotooneel met muziek. 10.20 AVRO-Vaudeville-orkest, solisten en gemengd koor. 11.00 Berichten A NP, schaaknieuws. Hierna tot 12.00 Winia Far- berow's ensemble. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.50 BBC-Welsh orkest en soliste. 1.502.20 Het Norbert Wethmar Trio. 3.15 Declamatie. 3.35 «Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor moeders. 5.20 Het Gershom Parkington kwintet en solist. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Zang. 7.20 BBC-Theaterorkest. 8.05 Billy Cot ton en zijn Band. 8.50 Causerie over Turkije. 9.20 Berichten. 9 45 Viool en piano. 10.20 Korte Avondwijding. 10.40 Uit Amerika: Mainly about Manhattan, causerie. 10.55 BBC-orkest en solist. 11.35 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.). RADIO-PARIS 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Frad Adison's orkest. 2.35 Gra mofoonmuziek. 3.30 Zang. 3.45 en 5.25 Gramo foonmuziek. 6.35 Viool en piano. 7.00 Gramo foonmuziek. 7.20 Cantrelle-orkest. 8.35 Zang. 8.5012.05 Uitzending uit het Théatre Natio nal de rOpéra-Comique. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Omroeporkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 9.209.50 Volksliede- renconcert. 11.20 Omroepdansorkest en piano duo. 1.30 Populair concert. 2.30 en 2.50 Gramo foonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt met zijn orkest en solisten. 6.20 Verzoekconcert. 7.30 Omroep orkest, Akensch Domkoor en solist. Hierna: Omroeporkest en solist. 9.35 Gramofoonmu ziek. 9.50—11.20 Will Glahe's orkest. BRUSSEL 322 M. 12.20 en 12.50 Gramofoonmuziek. 1.30 Gra mofoonmuziek met. toelichting. 1.50—2.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 10.30— 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Om roepkleinorkest. 1.50—2.20, 5.20. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.35 Omroepklein orkest en gramofoonmuziek. 10.30—11.20 Gra mofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9