HUGO Uit Haarlem's Gemeenteraad. ALBERT HEIJN'KAAS AKKERTJES' DONDERDAG 17 NOVEMBER' 1938 H A A R" E M'S D 'A 'G B E A D Gedachtenwisseling over de opgelegde nieuive bezuinigingen. De raad deelt in het algemeen niet de bezwaren die Ged. Staten tegen de kapitaals uitgaven hebben gemaakt. De asphalteerings- werken zullen nu over 2 jaar verdeeld icorden. Een nieuw gebouw voor Maatschappelijk Hulp betoon wordt door verschillende sprekers absoluut noodig geacht. De opcenten op de Gemeentefonds- belasting werden van 55 op 75 gebracht. De Commissie van Toezicht op het L. O. werd op geheven. Alleen voor het gebruik der rijwiel stallingen aan de H. B. S.-en en het Gymnasium zal een vergoeding gevraagd worden. Woensdagmiddag vergaderde de raad der gemeente Haarlem. Voorzitter: de Burgemeester, Dr. J. E. ba ron De Vos van Steenwijk. De voorzitter deelde mede, dat de heer Reinalda, wethouder, door ziekte verhinderd is in deze vergadering aanwezig te zijn. Hij uitte zijn beste wenschen voor diens spoedig herstel (applaus) Installatie nieuw lid. De heer M. J. A. van der Storm (lijst der Vrije Kiezers), die in de vacature van wijlen den heer G. J. Bouman gekozen is ver klaard, wordt geïnstalleerd. Hij legde de eeden af en wordt door den voorzitter gelukgewenscht met zijn benoeming. Goedgekeurd worden stellen: de volgende voor- De Stemdistricten. Voorstel om het aantal stemdistricten in Haarlem van 77 op 94 te brengen en wel door verhooging van het aantal stemdistric ten in kieskring I met 4, in kieskring II met 8 en in kieskring UI met 5 Voorstel om een bedrag van f 14.383 be schikbaar te stellen voor uitbreiding van het schoolgebouw van de Vereeniging „De Haar- lemsche Montessorischool" aan de Louise de Colignylaan. Het bestuur van de R.K. Jongensschool voor M.U.L.O. te Haarlem verzoekt de medewer king van de gemeente voor stichting van een bijzondere school (R.K. Jongensschool) voor uitgebreid lager onderwijs aan den Rijksstraatweg ter hoogte van de Jan Gijzen- vaart. Zoodra is komen vast te staan op welke wijze in de huisvesting der te stichten school zal kunnen worden voorzien, zullen B. en W. daartoe de noodige voorstellen, met kosten- begrooting, aanbieden. Verkoop grond: a. Gonnetstraat (F. Hop). b. Lodewijk Mulderstraat (L. v. d. Schaar) c. Muiderslotweg (N. V. „Vondelkwar tier".) Voorstel tot aankoop van grond in den Waarderpolder. Voorstel tot ruiling van grond in den Waar derpolder. Voorstel om te besluiten tot verbouwing van de perceelen Jacobijnestraat 24 en 26, namelijk voor het maken van een rijwielstal ling voor het Gymnasium en voor de uitbrei ding van de bureaux voor Openbare Werken. B. en W. vragen hiervoor een bedrag van f 10.994. De Bakenessergracht. De behandeling van het voorstel van de meerderheid van B. en W. om in beginsel te besluiten tot demping van de Bakenesser gracht werd aangehouden tot een volgende vergadering in verband met de ziekte van den heer Reinalda. De voorzitter deelde mede dat B. en W. dan tevens praeadvies zullen uitbrengen over het voorstel van den heer Klein Schiphorst. Rekening 1937. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de rekening van de gemeente en de bedrijven over 1937. De heer Westerveld s.da.p.) meende, dat de raad de rekening der bedrijven moeilijk kan goedkeuren, doordat de verslagen van die bedrijven nog niet verschenen zijn. Verder vond spreker het vreemd, dat het rijk wel extra bedragen aan gemeenten geeft als een begrooting een tekort aanwijst, maar dit niet doet als de begrooting aanvankelijk sloot, doch de rekening tenslotte toch met een te kort eindigt. In 1936 heeft de gemeente Haar lem aan werkloozen- en armenzorg f 600.000 meer uitgegeven dan geraamd was. De be doelde posten zijn ze'er moeilijk te ramen, zoo dat te verklaren is dat meer uitgegeven is dan begroot was. Ook de verhooging van het ge raamde tekort over 1937 is alleen te wijten aan het feit. dat er meer is uitgegeven voor werkloozen- en armenzorg. Kunnen B. en W. nog niet trachten alsnog daarin verandering te brengen ten gunste van Haarlem. Haarlem heeft ook recht op extra uitkeerig inzake het tekort 1938. De voorzitter meende, dat deze beschou wingen feitelijk bij het begrootingsdebat thuis hooren. De heer Wolzak (ar.) meende, dat als de Raad ingaat op het voorstel-Westerveld de goedkeuring der rekening moet worden aan gehouden. De heer Castricum (R.K.) was overtuigd, dat de regeering op dit verzoek zeker niet zal ingaan. Spreker heeft in 1936 al gezegd, dat de posten voor werkloozen- en armenzorg te laag geraamd werden. Als de raad toen naar spre ker geluisterd had, zou ook een extra bijdrage over" 1936 door de gemeente ontvangen zijn. De heer van der Wall (C.H.), wethouder, zei dat er voor 1936 niets meer aan de zaak te doen is. Daarom is bij het ontwerpen van de begrooting voor 1939 met deze mogelijkheden rekening gehouden. Daarom is nu zoo geraamd dat men overtuigd is dat de posten voldoende zullen zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangehou den opdat eerst de verslagen der bedrijven aan den raad kunnen worden gezonden. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) Begrooting 1938. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der eerste suppletoire begrooting van 1938. De heer Castricum (r.k.) betreurde het dat Ged. Staten er op aangedrongen hebben dat eenige normale werken van den kapitaal- dienst worden geschrapt. Op die manier blijven er alleen werkverschaffingsobjecten noodig. Dat de regeering geëischt heeft, dat onze opcenten op de belastingen verhoogd worden, is begrijpelijk. De raad heeft in het verleden verschillende financieele besluiten genomen die, zooals spreker al vroeger geconstateerd heeft, achterwege hadden moeten blijven. De heer Westerveld (s.d.a.p.) was het eens met den heer Castricum dat het te be treuren is, dat Ged. Staten bezwaar gemaakt hebben tegen kapitaalsuitgaven. De jaren 1936 en 1937 leverden voor de ge meente tekorten op van f 710.000 en f 745.000. De regeering wil niet bijdragen in die tekorten. Moeten wij er dan voor leenen? Dat zou de begrootingen voor komende jaren belangrijk bezwaren. Daarom stelde spreker een motie voor om uit te spreken, dat het zeer ongewenscht is voor de dekking van die kosten leeningen te sluiten. B. en W. werden uitgenoodigd zich tot de regeering te wenden met het verzoek om als nog extra bijdragen te krijgen voor de dekking der tekorten over 1936 en 1937. De voorzitter zei, dat B. en W. bereid zijn over deze motie praeadvies uit te brengen. Dan kan deze belangrijke aangelegenheid ter sprake komen bij de behandeling der begroo ting voor 1939. De heer Westerveld ging met die ge dachte accoord. De heer Peper (communist) vond de nu weer opgelegde bezuinigingen verkeerd. Door uitvoering van normale werken wordt de werk loosheid het beste bestreden. Er moet juist meer werk komen. Het is zeer noodig, dat de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon een betere huisvesting krijgt. Een eenvoudig on gelukje kan daar ernstige gevolgen hebben. Er zijn bijvoorbeeld afscheidingen gemaakt van triplex. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zou gaarne zien, dat B. en W., ook al zullen zij in Januari praeadvies aan den raad uitbrengen over de motie Westerveld, niet zullen berusten in den gang van zaken. B. en W. hebben in hun voor stel aan den raad gezegd, dat de regeering waarschijnlijk geen extra bijdrage zal geven voor de tekorten van 1936 en 1937. Er is dus nog een kansje. Laten B. en W. alles doen wat in hun vermogen is. Mevr. Sch'eltema VJB. constateerde dat Haarlem wat de belastingen beti-eft tot aan het plafond zit. De regeering is van plan aan noodlijdende gemeenten te verplichten een extra inkomstenbelasting te gaan in voeren. Haarlem is nog wel niet in den zin der wet noodlijdend, maar in financieel op zicht gaan wij steeds achteruit, zoodat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat wij nood lijdend worden. Als wij dan die extra in komstenbelasting zouden moeten gaan in voeren, zou het er zeer slecht voor Haarlem uitzien. Daarom moet het college reeds nu er op uit zijn om dat gevaar voor Haarlem af te wenden. Als wij met ons protest wach ten tot de behandeling der begrooting dan kan het wel eens te laat zijn, daar de Kamers dan de bedoelde belasting-voorstellen der re geering al aangenomen kunnen hebben. De heer Schafsma (CD.U.) vond het hoog noodig, dat Maatschappelijk Hulpbe toon een nieuw gebouw krijgt. De heer Van L i e m t (r.k.) verzekerde dat B. en W. ook niet instemmen met het verlangen van Ged. Staten om uitgaven van den kapitaaldienst te schrappen. Als het aan B. en W. alleen 'lag, zouden er nog meer Openbare Werken worden uitgevoerd. B. en W. doen alsnog wat ze kunnen. Ged. Staten hebben zich verzet tegen nieuwe asphal- teering, maar B. en W. hopen het nu zoo te doen, dat het voorgenomen asphalteerings- werk over eenige jaren wordt verdeeld. Wat een betere huisvesting van den dienst van NIET ALLEEN HET DEKBLAD Ook het binnengoed van ons nieuwe merk SUBLIEM is iets zeer bijzon- ders, want evenals bij de mensch v komt het tenslotte toch op het „binnen goed" aan. (Adv. Ingez. Med.) Alleen de heer van Engelen (k.d.p.) stemde tegen. Voor de raad over ging tot de benoemingen werd een geheime vergadering van 1 Vz uur ge houden. Maatschappelijk Hulpbetoon betreft staat het als een paal boven water dat er een betere huisvesting moet komen. B. en W. zullen overleggen om nog een betere oplossing te vinden dan eerst is voorgesteld Die andere oplossing zal dan goedkooper zijn en ook vlugger uit te voeren. Het tegenwoordige ge bouw is in zoover verbeterd, dat de Brand weer geen bezwaar heeft tegen het gebruik. De overtuiging van spreker is, dat hoe meer werken er worden uitgevoerd hoe grooter de welvaart zal worden. De heer Van der Wall (C.H.)wethouder zei dat de gemeente er niet op behoeft te rekenen, dat de regeering zal bijdragen in de tekorten over 1936 en 1937. De regeering zit zelf met groote tekorten. Er zit wel veel waar schijnlijkheid in de mogelijkheid waar op B. en W. zinspeelden in hun voorstel aan den raad. Er is dus niets anders aan te doen, dan de tekorten op de kapitaaldienst te bren gen en daarvoor een leening te sluiten. De gemeente kan nu nog niet protesteeren tegen de belastingplannen der regeering, om dat wij immers nog niet precies weten wat de regeering van plan is. De gemeente moet afwachten. Haarlem is nog lang niet nood lijdend, zoodat wij nog niet bang behoeven te zijn voor het opleggen van den plicht om de extra inkomstenbelasting in te voeren. Het vorstel van B. en W. om de supple toire begrooting vast te stellen werd aange nomen met de stemmen der communisten tegen. Opcenten Gemeentefonds- belasting verhoogd. Voorstel tot verhooging van het aantal op centen op de Gemeentefondsbelasting van 55 tot 75. De heer Westerveld (S.D.A.P.): Ook in deze zaak zitten wij in een dwangpositie. Spreker brengt hulde aan B. en W. voor het geen zij hebben gedaan om te trachten de re geering te overtuigen van het feit, dat het voor Haarlem ongewenscht is deze verhooging op te leggen. De minister heeft zich in zijn antwoord met een „Jantje van Leiden" van de zaak afgemaakt. Het feit, dat Haarlem concurrentie van de randgemeenten onder vindt zit niet alleen in het aangenaam wo nen, maar ook en vooral zelfs, in het feit, dat men daar minder belasting behoeft te be talen. De heer Wolzak (A.R.) was het niet eens met den heer Westerveld. Hij voelde meer voor het standpunt van den minister. De menschen wonen liever buiten. De heer Van der Wall (C.H.), wethou der, zei dat B. en W. alles gedaan hebben, om de opgelegde verhooging van belasting te voorkomen. Het mocht e verf wel niet baten. Gelukkig heeft Haarlem nog aantrekkelijkhe den voor nieuwe bewoners. De huren zijn la ger dan in de randgemeenten, bovendien zijn schoolgeld en tarieven voor gas, electriciteit en water te Haarlem in het algemeen lager. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Vergoeding voor het gebruik van rijwielbergplaats. Voorstel om B. en W. te machtigen tot het vorderen van een vergoeding voor het stal len van de rijwielen van de leerlingen van het Gymnasium, de Hoogere Burgerscholen, de Middelbare School voor Meisjes, met 5-j.c., de openbare scholen voor Uitgebreid Lager Onderwijs en de gemeentelijke Avond school voor Handelsonderwijs en Nijverheids onderwijs. Bedoeld wordt om van de leerlingen de vol gende vergoeding te heffen: a. voor de gemeentelijke inrichtingen voor dag-onderwijs; voor een half cursusjaar of minder f 0.75; voor een cursusjaar f l; b. voor de gemeentelijke Avondscholen voor Handels- en Nijverheidsonderwijs: voor een cursusjaar respectievelijk 75 en 50 cent. De heer Noordewier (communist) zei, (Adv. Ingez. Med.) Zooals gewoonlijk werd de opejüng van de automobiel- en rijwieltentoonstelling te Lon den, ook ditmaal gevierd met een historischen optocht. Deze verouderde typen van jietsen ondervonden natuurlijk groote belangstelling. dat het in den brief van Ged. Staten alleen gaat over de rijwielstalling bij het Gym nasium. Waarom willen B. en W. nu ook door de leerlingen van andere scholen laten be talen voor het gebruik van de rijwielstallin gen? Laten B. en W. zich in hun voorstel dan ook alleen bepalen tot het Gymnasium. De heer V a n D a m (V.D.)zal dezelfde ver goeding ook geheven worden bij het bij zonder onderwijs? De heer Boes, wethouder, zei, dat het bil lijk is als men aan één school betalen moet, dezelfde verplichting voor alle scholen op te leggen. Dezelfde verplichting ook aan het bijzonder onderwijs op te dringen gaat niet, Aan enkele bijzondere scholen wordt evenwei betaald. De Voorzitter zei, dat B. en W. veel moeilijkheden hebben moeten oplossen om te komen tot de mogelijkheid om een goede rij wielstalling te krijgen bij het Gynasium. Voor het gebruik een kleine vergoeding te vragen is billijk. De heer Noordhoff (S.D.A.P. stelde voor de vergoeding voor rijwielstallingen te beperken tot de H.B.S. en het Gymnasium. De Voorzitter: Daarmee gaan B. W. accoord. De heer B ij v o e t (R.K.) vroeg aan B. en W. de bevoegdheid te geven vrijstelling van betaling te geven bij onmacht der ouders. Daarop werd het voorstel van B. en W. aan genomen. Opheffing Commissie van Toezicht op het L.O. Aan de orde komt het voorstel van de meer derheid van B. en W. te besluiten tot op heffing der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Volgens hen is gedu rende de laatste jaren gebleken dat te Haarlem aan deze commissie weinig behoefte meer bestaat. De minderheid van B. en W. wenscht deze commissie te handhaven. De heer Peper (communist) zei dat 28 instanties van advies gevraagd is ver het voor stel van B. en W.. Een kleine meerderheid is voor het behoud. Er kan geen financieel argument zijn voor de opheffing, want de commissie kost slechts 600 in een heel jaar. Er zijn wel veel ad vies-colleges op onderwijsgebied, maar het zou jammer zijn daarbij de bedoelde commis sie te moeten znissen. Spreker drong daarom aan op behoud der commissie. De heer Drilsma (S.D.A.P.) zei dat spre- ,kers fractie accoord gaat met t voorstel der op- Tieffing. Door de voorgeschreven zonderlinge samenstelling der commissie kan die commis sie niet aan de verwachtingen beantwoorden. Dat de commissie nog wat presteert, komt om dat zij een uitstekenden voorzitter heeft, maar dat mag toch geen maatstaf zijn. Het verslag dat de commissie uitbrengt kan ook van gemeentewege verzorgd worden. De heer Van Dam (V.D.) zei dat de groot ste onderwijsorganisaties voor de opheffing der commissie zijn geweest, maar dat is te verklaren, omdat zij immers over middelen beschikken om hun meeningen kenbaar te maken in andere adviescommissies. Met klei ne organisaties is het evenwel anders. Daar om betreurde spreker het voorstel der ophef fing. Als het voorstel van B. en W. wordt aan genomen zullen B. en W. in het vervolg advies moeten vragen van de Centrale Oudercommissie en van „Volksonderwijs". Mevrouw Sc helt erna (V. B.) pleitte voor het behoud der commissie, omdat het de eenige commissie is waar onderwijzers en ouders bij het openbaar en bijzonder onder wijs betrokken samen komen. De voorzitter verdedigde het voorstel van de meerderheid van B. en W. In hoofdzaak kan spreker zich aansluiten bij de objectieve verdediging door den heer Drilsma gegeven. B. en W. moeten soms te veel adviezen in winnen. Als deze commissie wordt opgeheven zullen B. en W niet met beide handen in het haar zitten over de vraag wat in onderwijs zaken gedaan moet worden. Spreker heeft waardeering voor het geleverde werk der com missie, maar de commissie kan gemist wor den en in de opheffing zit een financieele bezuiniging. Alles wat gedaan kan worden om tot bezuiniging te komen moet gedaan worden om daardoor des te sterker te staan bij het af wijzen van ongewenschte bezuiniging. De heer Boes (V.D.) wethouder, die de minderheid in het college van B. en W. ver tegenwoordigde, pleitte voor het behoud. Het samenkomen van ouders en onderwijzers van verschillende richtingen heeft zijn nut. De Centrale ouderraad wordt alleen gevormd uit voorstanders van het openbaar onderwijs. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. (om tot opheffing der commissie te beslui ten) werd aapgenomen met 28 tegen 10 stemmen. Autobusdiensten, Voorstel van B, en W. om in beroep te gaan tegen de beschikking van de Commissie, be doeld bij artikel 5 R. A. P. van 23 September 1938, waarbij aan de N.V. Noord-Zuidholland- sche Tramweg Maatschappij vergunning is verleend tot de uitoefening van vijf dagelijk- sche autobusdiensten, waarvan er vier ten deele binnen de gemeente Haarlem zullen wor den uitgeoefend. De heer Klein Schiphorst (r.k.) vond het onjuist, dat over dit voorstel geen advies gevraagd is aan de tramcommissie. Bestaat die commissie nog? De heer van Kessel (r.k.* vond de route van de autobus Haarlem (Station)Overveen (Ramplaan) verkeerd. Hij had reeds het voor nemen daarover bij de begrooting te spreken. De voorzitter zei, dat B. en W. met hun voorstel alleen beoogen vast te stellen, dat het onjuist is, dat autobusvergunningen worden gegeven zonder dat de route precies wordt aangegeven en zonder dat het gemeentebe stuur daarin gekend is. Het gaat dus om een formeele quaestie. die in de toekomst var beteekenis kan zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. (Adv. Ingez. Med.) Benoemingen. Tot lid der Commissie van Bijstand voor Maatschappelijk Hulpbetoon (vacature G. J. Bouman) wordt benoemd de heer van Engelen. Verder worden benoemd: tot leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het M. O. de heeren J. G. Ho- genbirk, F. H. W. Vliegen en H. G. Canne- gieter; tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de H. B. S. a met 5-j. c. de heer L. Alles; tot tijdelijk leerares in de wiskunde aan de Midd. School voor Meisjes met 5-j.c. mej. J. J. Hofkes; tot leerkrachten aan de Avondschool voor Handelsonderwijs de heeren L. J. F. van der Meulen, A. J. Hekkelman, J. W. Schotman, J. L. Nanninga en W. Barneveld, en tot tij delijk leeraar voor het tijdvak van 1 Septem ber 1938 tot en met 31 Augustus 1939 de heeren J. van Ravenswaaij, L. Alles, J. M. Thierry, J. Kal en B. W. E. Veurman; tot leeraar aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs de heer W. B. Groeneveld te Haarlem, en tot tijdelijk leeraar voor het tijdvak van 1 October 1938 tot en met 30 September 1939 V. H. Salwegter te Am sterdam en G. de Boer te Witmarsum; tot onderwijzeres aan de Centrale School voor Gewoon L. O. No. 1 (Weltevredenplein) mej. N. H. Blaak te Krimpen aan den IJsel; tot onderwijzer aan de school No. 16 (Linschotenstraat) de heer J. de Snayer (no. 2 van de voordracht). tot onderwijzeres aan de school no. 17 (Wil- helminastraat) mej. W. F. J. Kingma; tot onderwijzeres aan de Dr. Huetschool (Prinsen Bolwerk) mej. M. C. A. Drijver te Amsterdam. TEGEN ALLE PIJN (Adv. Ingez. Med.) De Luchtbescherming in Haarlem. De heer Tenckinck voert het woord voot bewoners van vak VI. In het wijkgebouw aan de Molenaerstraat 18 werd gisteravond door de afd. Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming een vergadering gehouden bestemd voor de bewoners van vak VI dat het gedeelte van Haarlem Noord omvat begrensd door Kloppersingel, Schotersingel, Ver- spronckweg, Brederodestraat, Kleverpark weg, Kleverlaan Z.Z., Kloosterstraat Z.Z., Hertzogstraat Z.Z. en Spaarndamsche weg zuidwaarts tot Kloppersingel. De voorzitter van de afd. Haarlem der Ne derlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, Ir. J. C. Wolterbeek opende de vergade ring en gaf een kort overzicht van de organi satie der luchtbescherming in Haarlem Vervolgens nam het hoofd van den lucht beschermingsdienst in Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie, het woord. Bij de luchtaanvallen onderscheidt men drie soorten bommen: brisantbommen, gas bommen en brandbommen. Bij die gasbom men heeft men traan verwekkende, nies- en hoest verwekkende en blaartrekkende gassen. De luchtbescherming heeft nu ten doel maatregelen te nemen tegen de gevolgen van deze luchtaanvallen. Snelle hulpverleening is gebaat bij een ge decentraliseerde leiding. Haarlem is daar om verdeeld in tien vakken. Elk vak wordt geleid door een vakhoofd. Deze vakken zijn onderverdeeld in 22 wijken, die onder leiding staan van een wijkhoofd. Ook een verdere onderverdeeling in blokken is mogelijk. De hulpdiensten zijn verspreid opgesteld om zoo snel mogelijk hulp te kunnen ver- leenen. Verschillende hulpdiensten o.a. een genees kundige dienst, vrijwillige brandweer, bewa kingsdienst, opruimingsdienst, ontsmettings- dienst, gasverkenningsdienst zullen worden georganiseerd. De hulp van vrijwilligers voor deze ver schillende diensten is onmisbaar. Een bepaalde opleiding is daartoe echter noodig. In de woning moeten maatregelen worden getroffen betreffende de lichtuitstraling, brandgevaar, schuilgelegenheid en gasgevaar. Al deze maatregelen werden door spr. uit voerig besproken. Alle burgers kunnen en moeten elkaar hierin helpen. In de luchtbe scherming heeft iedereen een taak te ver vullen. Met eenvoudige middelen kan reeds veel bereikt worden. In vredestijd zal dan alles moeten worden voorbereid en gereedgemaakt. In de pauze bestond er gelegenheid zich tot lid van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming op te geven, waarvan ve len gebruik maakten. Verder werd een kern voor het vakcomité gevormd, terwijl verschil lende vragen door den heer Tenckinck wer den beantwoord.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10