Haarlem's Dagblad Poppenkamerpapier Onszelf Blijven. Coed nieuws. Verontwaardiging in Amerika blijft groeien. New-Yorksche pers verlangt verbod van handel met Duitschland. Wilde busdienst op Amsterdam verboden. Ochtendbeurs Amsterdam Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16997 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IS. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 17 November 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post 13.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels 1 1.75. elke regel meer t 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk© regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Dit schijnt wel een heel goed oogenblik om weer eens te herinneren aan een koninklijk woord, nu reeds jaren geleden tot ons ge richt: Wij willen onszelf zijn en blijven. In de stormen dezer tijden is er vaak aanleiding, dat woord in herinnering te brengen. Het is niet alleen een uiting van nationaal zelfbe wustzijn maar ook een van gezond verstand en karakter. Als wij, in de stormen die thans ontketend zijn door de Jodenvervolging in Duitschland, onszelf blijven en daarmee ons gezond verstand en karakter toonen houdt dat veel in. Het houdt zeer zeker in dat wij als Nederlanders onzen simpelen plicht van naastenliefde jegens de Duitsche vluchtelin gen vervullen. Niet slechts uit traditie, maar uit overtuiging. Wij verwerpen rassenhaat, wij hebben de Joden altijd als gelijkgerech tigde medeburgers en medemenschen er kend, wij blijven dat dus doen. En het ver heugt mij dat onze regeering bereidheid tot het ontvangen van eenige duizenden stakkers in vluchtelingenkampen heeft getoond. Niei minder verheugend is zeker de hulpvaardig heid van kerkelijke instellingen, locale over heden en particulieren. De oude geest blijkt nog krachtig te leven. Maar er is meer. Evenals onder den invloed van het Duitsche anti-semitisme een aantal menschen in den loop der jaren een afkeer jegens de Joden is gaan toonen, dien zij vroe ger niet aan den dag legden, wordt nu een aantal door buitenlandsch voorbeeld geleid tot schelden op Duitschland en tot het boy cotten van Duitsche artikelen. Dit voorbeeld vinden zij voornamelijk in Amerika. Een zoo uitgezochte stroom scheldwoorden aan Duitsch adres als thans over den Oceaan wordt uitgezonden heeft Europa zelden ver nomenzeker niet sinds den oorlog. Aller lei wilde voorstellen komen er bij. Sommige Amerikanen willen de diplomatieke betrek kingen met Duitschland verbreken en een embargo op Duitsche goederen instellen. Tot degenen die dit vragen behoort de Ameri- kaansche Bond voor Vrede en Democratie, die imet zulke ideeën zoowel den vrede als de democratie geweld aandoet. Drieduizend stu denten van Columbia University vragen Roosevelt om verbreking van de handelsbe trekkingen met Duitschland. Zij zijn jong, tmaar zij behooren tot het best opgevoede en ontwikkelde deel der natie en hadden dus beter hier hun verstand moeten gebruiken. De gouverneur van den staat Massachusetts beweert dat het beste middel om een betere behandeling voor de Duitsche minderheden te verkrijgen is, het gebruik van Amerikaan- sche havens door Duitsche schepen te beper ken. Het tegendeel is waar. De Joden Is Duitschland zouden rillen als zij dit alles lazen. Voor het overige zou ik met zekerheid kunnen voorspellen dat de diplo matieke betrekkingen tusschen Duitschland en Amerika evenmin als de handelsbetrek kingen verbroken zullen worden en dat het gebruik der Amerikaansche havens door Duitsche schepen niet zal worden beperkt. Want daar ben ik overtuigd van. De Ameri kaansche regeering zal heusch wel wijzer we zen en de huidige storm van opwinding zal binnen een week zijn geluwd. Maar intus- schen zal er weer verbittering geheerscht hebben en zullen haat en wantrouwen zijn gegroeid. En het boycotten van Duitsche goe deren door particulieren zal heel wat uitwer king hebben doen gelden en langer nawerken. Dit boycotten komt thans in ons land ook voor, evenals het schelden. Het eerste is nog erger dan het laatste. Ik heb van verschei dene gevallen gehoord waarin Hollanders weigerden Duitsche artikelen te koopen om dat zij Duitsch waren. Ik geloof dat dit abso luut verkeerd is. Eenerzijds benadeelt het het Duitsche volk, dat men niet aansprakelijk mag stellen voor hetgeen geschied is omdat het geen zeggenschap heeft en omdat ieder begrijpt, dat tallooze Duitschers het evenzeer zullen afkeuren als wij. Anderzijds benadeelt zulk optreden onzen handel met Duitschland, die op verdragen en op een stelsel van clear ing gebaseerd is. Een kind kan begrijpen dat wij het Nederlandsche belang schaden als wij de normale afneming van Duitsche produc ten, die goed zijn en die wij noodig hebben, gaan verminderen. Het is met die dingen nel- als in den oorlog: het gezonde verstand slaat op hol en gevoelens wraakzuchtige gevoe lens nemen er de overhand op. Velen zijn het niet eens met de door Cham berlain te Miinchen ingezette politiek van toe nadering. Sommigen hunner zullen ook wel weer schimpen op zijn gisteren onderteeken- üe accoord met Italië. Achten zij schelden en boycotten beter met inbegrip van de noodlot tige gevolgen die dit voor de Joden in Duitsch land, voor het Duitsche volk in het algemeen en voor de verhoudingen in Europa moet heb ben? Dan begrijp ik hem ten eenenmale-niet. Beter begrijp ik een Perzisch spreekwoord dat zegt: „Het is gemakkelijk kwaad met kwaad te vergelden. Als gij een man zijt, vergeld dan kwaad met goed". Dit laatste is moeilijk en wij hebben onze afkeuring van het in Duitschland gebeurde ook niet verzwegen. Maar de beste vergelding is inderdaad de gevluchte Joden te helpen en het Duitsche volk tevensdoor te werken voor Europeesche toenadering. Dan blijven wij snszelf. En nu wij besloten hebben tot het toe- ,sten van duizenden vluchtelingen wacht ik •elangstellend op de mededeeling van het veel grootere aantal, dat de machtige, geweldige (Met ingang van Augustus 1939 zullen ome hyacintbollen weder vrij als voorheen in Amerika mo gen worden ingevoerd). Dat is goed nieuws om te hooren, Onze hyacint gaat dra, Weer zoo vrij als lang tevoren, Naar den klant Amerika. Ja, dit is een blijde mare, Want u wist er toch ook van, Vele nare jaren waren Zij daarginder in den ban. Plantenziekten moesten gelden AJs de reden van 't verbod En langs onze bollenvelden Ging een zucht om 't zware lot. Totnutoe werd nooit tenvolle Ingewilligd wat men vroeg, Men beschouwde onze bollen Steeds niet als gezond genoeg. 't Lamme der geschiedenis was. Men hield zoo hardnekkig vol; Dat met onzen bol iets mis was, Wilde maar niet uit hun bol, En men wilde ze niet koopen Op dien bolle„boozen" grond. Maar nu gaat de markt weer open, Met de bollen, wil ik hopen, Is de zaak dan ook gezond. PULLMAN-BUSSEN mogen blijven rijden HAARLEM—DEN HAAG. Vertrek weer dageijks 8.—, 10.15, 2.15, 5.— 8.— uur. Plaatsen alleen GROOTE HOUTSTRAAT 48 - TELEF. 11006. (Adv. Ingez. Med.) Vereenigde Staten zullen opnemen. Als dat niet gebeurt, vind ik het lawaai aan den over kant van den Oceaan, behalve een ondienst aan Europa, eigenlijk vrij verachtelijk. Schreeuwen is makkelijk. Maar doen! R. P. De Haarlemsclie Bedrijven. Begrootingen voor 1939. Ter aanvulling van de -reeds Zaterdag ver schenen begrooting der gemeente Haarlem voor 1939 zijn nu ook de begrootingen voor de bedrijven door B. en W. aan den raad ge zonden.. Electriciteitsbedrijf. De winst van het G. E. B. wordt op 1.004.010 geraamd (1938: 959.986). De opbrengst van den verkoop van electrischen stroom is be groot op 2.553.250 40.000 meer dan voor 1938). De verkoop aan particulieren zal ver moedelijk iets minder opbrengen dan dit jaar, maar er wordt gerekend op een grooter ver bruik door de industrie. Aan brandstoffen zal in 1939 uitgegeven worden 249.000, tegen 195.018 in 1937. De prijs der kolen is namelijk sterk gestegen. Voor afschrijving wordt in 1939 503.567 bestemd, tegen 454.609 in 1938. De algemeene kosten die voor 1938 geraamd waren op 352.029 zijn nu op 351.632 begroot. In 1939 zal weer 337.500 besteed worden aan uitbreidingswerken, aanschaffing van nieuwe toestellen enz. Gasfabriek. Voor 1939 wordt de winst geraamd op 151.263 H938: 186.980 en 1937: 260.999). De opbrengst van den gasverkoop is uitge trokken op 1.391.640 18.000 minder dan. voor 1938). De algemeene kosten zullen 200.406 zijn, wat 10.000 hooger is dan in 1938. Voor steenkolen moet 431.870 uitgege ven worden, tegen 355.554 in 1937. Voor 46.000 gas zal door de fabriek van de Hoogovens betrokken worden, 268.080 wordt voor afschrijving bestemd (1938: f 272.640». 122.000 zal noodig zijn voor de uitbreiding van het buizennet, aanschaffing van meters enz. Waterleiding. Het batig saldo der Waterleiding is geraamd op 66.100 (1938: 73.752). De opbrengst van den watex-verkoop is uitgetrokken op 645.498 9000 minder dan voor het loopende jaar). Voor uitbreidingswei'ken zal in het komende jaar 99.850 noodig zijn. Slachthuis. Voor het Slachthuis is de winst voor 1939 geraamd op 50.800 (1938 51.468 De slacht- rechten, die voor 1938 op 165.000 geraamd waren, zijn nu op 160.000 gesteld wegens mindere ontvangst in het loopende jaar. Aan keurloonen rekent men 36.0u0 te ontvangen, tegen 21.600 in 1938 en 33.630 in 1937. Grondbedrijf Wat het Grondbedrijf betreft wordt geraamd dat uit de erfpachtsgronden aan de gemeente 51.020 als winst zal worden uitgekeerd. Voorts wordt ook 51.020 in het reservefonds gestort Reiniging Het nadeelig saldo van de reiniging is uit getrokken op 355.000 <1938 357.525). In 1939 zal 79.600 bestemd worden voor uitbrei ding (o.a. in verband met de moderniseering der vuilophaling die al eenige jaren loopen de is). Bank van Leening Het verlies van de Bank van Leening is be groot op 4114 (1938: 3436). Woningbedrijf Voor het Woningbedrijf is het nadeelig sal do geraamd op 311.248. Het nadeelig saldo van Tuinwijk is opge- loopen tot 110.559. Geraamd wordt dat in 1939 aan huur van de 86 woningen 35.000 ontvangen zal worden. Voor onderhoud be lastingen grondhuur enz. zal noodig zijn Protesten allerwegen. NEW YORK, 17 November. Indien ooit een zaak de gemoederen van een heel volk in al zijn geledingen tot het diepst beroerd heeft, dan is het wel het lot der Duitsche Joden. Wie ge meend zou hebben, dat de zoo snel opgelaaide verontwaardiging even snel zou dooven, heeft zich volkomen ver gist. Lx tegendeel, het schijnt wel, dat met den tijd de opwinding nog groeit. Er is thans aldus United Press geen enkel terrein der openbaarheid meer, waar niet voortdurend en op de duidelijkste wijze uiting wordt ge geven aan dien afkeer. In het geheele land, doch wel vooral in New York, worden voortdurend betoogingen geoi-ganiseerd. Het New Yorksche gemeente bestuur dringt er in een x-esolutie op aan dat Roosevelt en Huil een protest zullen indienen. In deze resolutie wordt de houding van de Duitsche regeex-irxg veroordeeld wegens de „onchristelijke eix lafhartige aanvallen, die gedaan zijn en nog gedaan woi-den zoowel op Joden als op Christenen" De New Yorksche dagbladen hebben gezamenlijk besloten, erbij den presi dent op aan te dx-ingen, dat „embar go wordt gelegd op allen handel met Duitschland als de welsprekendste methode om uitdrukking te geven aan de algemeene afschuw van de na- tionaal-socialistische wreedheid" Havas verneemt uit New York, dat 3000 studenten van de Columbia universiteit tot president Roosevelt een brief hebbeix gericht, waarin zij hem verzoeken de handelsbetrek kingen met Duitschland te verbreken. De Amerikaansche bond voor vrede en demo cratie heeft een vergadering belegd, waarin terugroeping werd geëischt van den Ameri- kaanschen ambassadeur en een embargo opj Duitsche goedereix. Gisteravond waren 20000 personen aanwezig bij een vergadering, waar 400 bekende artisten gelden inzamelden voor de vestiging van Duitsche en Oostenrijksche Joden in Palestina Een honderdtal geestelij ken van de Methodistische kerk heeft een motie aangenomen, waarin zij de anti-Jood- sche maatregelen veroordeelen. Zes katholieke hoogwaardigheidsbekleders, waaronder de aartsbisschop van San Fransico hebben voor de radio de vervolgingen tegen de geloovigen afgekeurd. Te Pittsburgh heeft het congres 21.438. Het ongedekt exploitatietekort is op 50.000 uitgetrokken. Incassodienst Voor den Incassodienst benevens Stortixxgs- en Ophaaldienst is het nadeelig saldo begroot op 2550 (1938: 2625). Maatschappelijk Hulpbetoon Het nadeelig saldo is nu uitgetrokken op 1.682.896 (1938: 1.493.475). Aan salarissen zal uitgegeven worden 84.105 (tegen 79.557 in 1938* plus 64.000 aan tijdelijk personeel <1938: f 62.000). Voor ondei-steuning aan invalide armlasti gen is uitgetrokken f 750.000 (1938: 600.000' en aan valide ax-mïastigen 650.000 <1938: f 575.000). Verder nog voor kleeding. ligging, 'voedingsmiddelen en brandstoffen 24.150. plus 40.000 voor losse giften en 30.000 aan voorschotten. Gerekend wordt dat aan voor schotten terug ontvangen zal worden 27.500 en aan steun f 47.000. De geneeskundige armverzorging zal 150.734 kosten. Aan valide werkloozen zal, naar begroot is, f 1.100.000 steun uitgekeerd worden (voor 1938 was 950.000 geraamd). Insluiting van Kanton door de Chineezen In de buitenwijken van de stad zou al gevochten worden. HONGKONG, 17 November. Volgens steeds weer herhaalde berichten van Chineesche zijde zouden de Chineesche troepen Kanton insluiten en de Japan- sche verdedigingen om die stad vernie tigd hebben. Zij zouden aldus wordt aan United Press gemeld een bestor ming van de stad voorbereiden. Volgens die berichten zouden de kerntroepen der Japanners zich uit verschillende richtingen naar Kanton terugtrekken. Meer dan 40 Japan- sche oorlogs- en transportschepen spoeden zich naar Kanton met versterkingen. De Japansche kruiser Jyoko, het vlaggeschip van vice-admi- raal Shiozawa, en het vijfde kruiser-eskader zijn aangekomen. Van Chineesche zijde wordt aan Reu ter gemeld, dat de Japanners, die Kan ton verdedigen, teruggeworpen zijn tot de stad zelf. In de buitenwijken van Kanton zou fel gestreden worden. Shiozawa heeft een communiqué uitgegeven dat luidt: „Gebruikmakend van de stilte aan het Zuid-Chineesche front heb ik admiraal Sir Percy Noble, opperste commandant van de En- gelsche vloot in China bezocht om met hem de middelen te bespreken teneinde de Engelsch- Japansche scheepvaartbetrekkingen te verbete ren". Aangeduid wordt dat Noble Shiozawa uitgenoodigd had om naar Hongkong te komen „teneinde tot een openhartige uitwisseling van meening te komen". der industriebonden eenstemmig een motie aangenomen, welke de verklaring van presi dent Roosevelt waarin hij het Duitsche anti-semietisme afkeurt, goedkeurt De gouverneur van Massachusetts heeft verklaard: het beste middel voor de Vereenigde Staten om een betere behandeling te verkrijgen voor de verdrukte minderheden in Duitsch land is, het gebruik van Amerikaan sche havens door Duitsche schepen te beperken. Duitsche consulaat te New-York door door Joden bewaakt. De burgemeester van New-York Laguardia heeft opdracht gegeven, dat de afdeeling politie, welke het Duitsche consulaat moet bewaken, geheel zal worden samengesteld uit Joden. Commandant van de afdeeling zal zijn kapitein Finkelstein, bijgestaan door luite nant Licker en sergeant Isaac Goldstein. Dezelfde afdeeling zal ook de delegatie van vooraanstaaixde nationaal-socialisten be- schei-men, welke binnenkort naar New-York zal komen. De cox-respondent van Reuter heeft in Duit sche kringen te Berlijn geïnformeerd naai den door dit bericht gewekten indruk. Het sarcastische antwooi-d van den Duitschen woordvoerder luidde als volgt: „Lidien Laguar- die niet genoeg Joden voor zijn politiecorps heeft, kunnen wij hem er misschien wat stu ren. New-York is blijkbaar zoo Joodsch, dat Laguardia niet genoeg andere mannnen voor het corps kan vinden". De Haarlemsclie Ziekenhuis- verzekering. Verschil in de premie. Indertijd deelden wij reeds mede, dat de dii-ecteur van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst te Haarlem het denkbeeld in studie had genomen om voor de Ziekenhuis verzekering een verschil in premie in te voe ren. Thans vernemen wij dat in het laatst dezer maand een conferentie gehouden zal woi-den tusschen den directeur van den Ge neeskundigen Dienst en de besturen van de Haarlemsche Ziekenfondsen om zich in be ginsel over deze aangelegenheid uit te spre ken. De directeur dr. W. B. Smit deelde ons mede. dat hij het sociaal gezien onjuist acht, dat iemand die slechts een inkomen van 900 heeft voor de Ziekenhuisvex-zekering evenveel premie (8 cent per week) betaalt als iemand die f 1900 of 3000 inkomen heeft. Want men moet daarbij bedenken, dat het hier niet geldt een verzekering voor opneming in een ziekenhuis, maar alleen voor verhaal. Als on-of minvermogende stadgenooten in een ziekenhuis opgenomen moeten worden geschiedt dit voor rekening der gemeente. De Geneeskundige Dienst beoordeelt dan hoeveel van de kosten op den patiënt of zijn familie verhaald kan worden. Om voor dit verhaal gevrijwaard te zijn is de ziekenhuisverzekering in gevoerd. Het verhaal op iemand die f 900 ver dient is natuurlijk veel kleiner dan dat op iemand met f 1900 of f 3000 inkomen. Van daar dat het billijk is de premie voor de ver zekering tegen dit verhaal ook verschillend te doen zijn. De opzet is niet dat er in totaal meer pre mie uit de Ziekenhuisverzekering komt. Thans wordt 220.000 aan px-emie ontvangen en dat bedrag moet ook in elk geval uit de nieuwe regeling komen. Er wordt over gedacht 3 premies in te voeren bijvoorbeeld voor inkomens beneden 1000, van 1000 tot 2000 en van 2000 tot 3000. De laagste inkomens zullen minder betalen dan thans, de hoogere meer. Hoe de premies precies moeten worden kan pas vastgesteld worden als eerst het inkomen der verzekerden is vastgesteld. Maar tot dat onderzoek wordt pas overgegaan als in beginsel overeenstem ming verkregen is met de besturen der zieken fondsen. De wijkverpleging. Het ligt verder in de bedoeling op die con- fex-entie ook de mogelijkheid onder oogen te zien de aangeslotenen bij de Ziekenfondsen te verzekeren voor kostelooze Wijkverpleging. Over de demping der Bakenesser gracht te Haarlem. Beslissing van den Raad verdaagd. Het voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. van Haarlem om in be ginsel te besluiten tot demping van de Bake- nessergracht is Woensdagmiddag nog niet in de gemeenteraad behandeld in verband met de ziekte van den heer M. A. Reinalda, wet houder van Openbare Werken. Waarschijnlijk komt het nu op 7 December aan de orde. B. en W. zullen in dien tusschentijd prae- advies uitbrengen op het voorstel van het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst om niet alleen de Bakenessergracht te dempen maar dan van de gelegenheid gebruik te maken om ter plaatse een schuilkelder te bouwen en tevens te besluiten om ter vervanging van de oude Gravensteenenbrug een nieuwe brug over het Spaarne te bouwen die een verbin ding zal geven tusschen de gedempte Bake nessergracht en de overkluisde Burgwal bij de Spaarnwouderstraat. Het woord is aan Descartes: Het is niet voldoende een goed verstand te hebben 'xef voornaamste is, het goed te gebruiken. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft wederom uitspraak gedaan in een kort geding tegen een wilden autobusdienst en de „Vergeet mij niet-tours", rijdende van Amster dam naar IJmuiden v.v. verboden. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 327''«—8. Philips 233. AKU 43. Unilever 145'/;3.4. Ned. Scheepvaart Unie 119. Beth. Steel 54 11/16—7/8. U. S. Steel 50 1,4—Va- Republic Steel 17 7 8—8 1/8. Anaconda 26V211/16. Shell 11 1/8. Ticewater Ass. Oil 10 3/8. North Am. Aviation 12 1/161/8. Kennecot Copper 33 3/4. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,68'/i. Berlijn 74.05. Parijs 4.86 Brussel 31,28l/i. Zwitserland 41,73. New-York 1.84 7/8. DANTUMA is toch zeker en beslist, Haarlem's grootste VULPENSPECIALIST I QffodarfStüfta ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. Ingez. Med.) Onze sorteering is wederom gereed van het reeds zoo bekende poppenkamerpapier, per meter vanaf 15 cent. Ziet ons model poppenhuis in de etalage. HART's BEHANGSELPAPIERHANDEL TEL. 11279, KL. HOUTSTRAAT 49, HAARLEM TEL. 11279, K. HOUTSTRAAT 49, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) HEDEN- 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen op het voorstel Klein Schiphorst inzake de demping van de Bakenessergracht en den bouw van een nieuwe brug over het Spaarne. 1 Zal voor de Ziekenhuisverzekering te Haar lem een verschillende premie ingevoerd worden? 2 De begrooting voor de Haarlemsche ge meentebedrijven voor 1939. 2 De Haarlemsche raad debatteert over de financieele moeilijkheden van de ge meente en de nieuwe opgelegde bezuini gingsmaatregelen. 6 BINNENLAND. De regeering waarschuwt dat Duitsche Joden slechts in beperkte mate in ons land zullen worden toegelaten. 3 De rijksmiddelen hebben reeds f 68 mil- lioen meer opgebracht dan de raming. 3 Indië rekent voor 1939 op een tekort van f 21.7 millioen. 3 De slachtoffers van dc ,,lJsvogel"-ramp worden Vrijdag ter aard besteld. 3 Minister Goseling is in de Tweede Kamer in de „wilde bussenkwestie" te voortva rend genoemd. 3 BUITENLAND. Het Italiaansch-Britsche accoord is gis teren van kracht geworden. 5 De Ver. Staten hebben te Berlijn gepro testeerd tegen beschadiging van Ameri- kaanscli eigendom. 5 Frankrijk en Engeland zullen geen kolo niaal gebied afstaan. 5 SPORT. Schaakrubriek. Het sportgesprek van de week over Politie- sport. De jeugd heeft in het groot-meesters- schaaktonrnooi de leiding. A. D. de Groot over het grootmeesters- schaaktournooi. ARTIKELEN enz. R. P.; Onszelf blijven. Jhr. dr. J. C. Mollerus over Amerikaansche reclame. J. B. Schuil over; Branies achter tralies. J. H. de Bois over een frescoschildering. Voor de Vrouw Mr. E. Elias: In rustig vaarwater. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1