V Reynaud's herstelplan. Uit steen gebeiteld gebed. W erkloosheidspercentage iets hooger. Zal de regeering tegen het verzet opgewassen zijn? VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 H AAR E EM'S D'AG BI) AD 9 Waar Koning Leopold straks zal toeven. Deze maand komt de koning van België naar Nederland. Op 22 November a.s. zal hij na een bezoek aan Paleis Soestdijk in gezelschap van H.M. de Koningin zich naar het Belgisch Monument te Amers foort begeven. Van dit suggestieve oorlogsgedenk- teeken, dat weldra in het brandpunt van aller aandacht zal staan, geven wij in bijgaand artikel een beschrijving. SOBER, in groote steenen vlak ken, verheft zich het Belgisch Monument tegen den hemel. Het is een symbool, dit mas sale blok steen en tevens een getuige nis. Hoog staat het boven de paadjes, die door bosch en kreupelhout kron kelen, hoog boven de schier onpeilbare groene omgeving, waarin zoovele tin ten tot een wonderlijke combinatie saamgeweven zijn: Amersfoort's na tuurschoon. Het Belgisch Monument beteekent een stuk verleden, een droeve plek in Amersfoort's historie. Het roept beel den op van de schrijnende tragiek van den oorlog, toen vele Belgen, uitge plunderd en gewond, een wanhopige vlucht ondernamen Zij hadden toen nog maar één doel: naar Holland.... het naakte leven redden Hildo Krop, wiens vaardige kunste naarshand reeds zooveel suggestief wist uit te beelden, heeft dit oorlogs moment in een reliëf-triptiek op den voormuur van het gedenkteeken vast gelegd. Rechts: België, meegesleurd in den wereldbrandbajonetten soldatengewonde burgers. In het middenveld weer een oorlogsflitseen bom barstvrouwen vluchten kinderen tuimelenellende en dood. De vluchtenden sluiten zich aaneen een lange stroom. Zij zoeken de twee figuren der gastvrijheid en ver troosting, waarmede in dit kunstwerk Nederland gesymboliseerd wordt. En links de interneering. Een soldaat ligt onder een dooden boom. Hem bleef het leven, zij het dan ook Jen gescheurd leven. Amersfoort zal zijn interneerings- kampen niet gemakkelijk vergeten. En de velen, die hier medelijden m ver zorging vonden, hebben bij hun te rugkeer meer willen geven dan een handdruk en woorden van dank. Zij wilden, dat hun dank, zwijgend en groot, de Amersfoorters altijd nabij zou zijn. Zij wilden de diepte van hun gevoel neerleggen in steen. Zoo staat dan daar het Belgisch Monument. Hoog op de westzijde van den Amersfoort- schen Berg tot ver in den omtrek zichtbaar. Een symmetrisch bouwwerk van drie vierkan te zuilen, door een wand onderling verben den. Het is in het algemeen minder bekend, dat het gedenkteeken uit twee deelen bestaat. Op vrij korten afstand, op een lager niveau, ver heft zich een steenen wand, 20 meter lang en vier meter hoog. Hierop vindt ge de triptiek van Hildo Krop als een monumentaal schil derij. De gedachten blijven hier bij oorlog en ellende. Doch ginds, op het eigenlijke monu ment, wordt de vrede gesymboliseerd. Een eenzame muui- De alleenstaande muur heeft zijn bijzon dere geschiedenis. Want oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat hij met drie andere wan den de omlijsting zou vormen van een mu seum. Een interneeringsmuseum, waarin tal van souvenirs uit de kampen geëtaleerd zou den worden. Foto's en brieven, kaarten en exemplaren van die merkwaardige eigen krantj es. die voor de distributie van het nieuws in deze noodkolonies zorg droegen. Toen de frontmuur stond, zagen de bouwers ineens af van het museum. De overige drie muren zijn in het niets gebleven. De enkele wand bleef eenzaam staan en kreeg de eervolle functie, tot basis te dienen ARROND RECHTBANK. Onjuiste belastingaangifte. De Haarlemsche Rechtbank behandelde gister middag de zaak tegen een 60-jarige weduwe uit Amsterdam, die terecht stond wegens overtre ding van art. 49, 117 van de Wet op de inkom stenbelasting 1914 en overtreding van art. 1653 van de Wet op de Vermogensbelasting van 1892. Op het aangiftebiljet voor het belastingjaar 19361937 had zij als inkomsten opgegeven een bedrag van f 2088 en als vermogen f 47033. Haar werkelijke inkomsten bedroegen echter ongeveer 12000 gulden terwijl zij een vermogen had van ongeveer f 270.000. Met horten en stooten vertelde de verdachte dat zij het belastingbiljet te laag had ingevuld hoewel ze echter ook nooit geweten had, hoe veel inkomsten ze precies had en hoe groot haar Vermogen was. Een hoofdinspecteur van de registratie der be lastingen te Amsterdam had bij haar aangifte over 't jaar '37'38 een aanzienlijke kapitaals vermeerdering geconstateerd, zonder dat daar voor eenige grondige reden kon worden aange voerd. Zoodoende was de zaak aan het licht ge komen. Uit het getuigenverhoor, o.a, legde een accountant uit Amsterdam eenige verklaringen af, kwam vast te staan dat de verdachte later al het mogelijke gedaan had om haar schuld uit te wisschen. Zij had reeds vrijwillig een flinke boete betaald. De Officier vond echter, dat dit geen reden kon zijn haar nu geheel en al van straf vrij te pleiten, hij vroeg daarom een gevangenisstraf van tweemaal vijf dagen. De verdediger, mr. W. B. Dullemond uit Am sterdam bestreed de dagvaarding op juridi- schen grond. Volgens zijn meening was de aan gifte nog vrijwillig geschied. Hij vroeg daarom niet ontvankelijk verklaring van de dagvaar ding en ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 1 December, voor Hildo Krop's schepping. Op de rugzijde werden de woorden gebeiteld: Vrijheid, Op beuring en Onderwijs. Francois Gos uit Lausanne hakte op het hoofdgebouw de basreliëfs, de symbolen van vrede, hoop en welvaart. Aan de achterzijde, hoog op de middenzuil, ontwierp hij een leeuw; de suggestie van kracht en nieuwen moed. Rechts de industrie en links de arbeid. Beneden schetste hij de maatschappij, waarin zich alles weer op dc welvaart richt. Aan de andere zijde, als hoofdmotief de vredesfiguur. Ter weerszijden van de middenzuil leidt een trap naar een bemuurde galerij. Op de eerste verdieping is een cel gebouwd, gewijd aan de nagedachtenis van 176 Belgen, die in de in- terneeringskampen het leven lieten. Op een gedenkplaat vindt ge een serie na men en wel van de belangrijkste oprichters. Verder is hierin de bouwdatum gegrift: 3 Oct. 1916. Camille Huijsmans was een der ontwer pers. Dan is hierboven nog een vertrek waar in destijds de portretten van de Koningin der Nederlanden en den Koning van België werden opgehangen. In de gave contouren van dit merkwaardige bouwwerk komt een diepe rust tot uitdruk king. Een zuiver, architectonisch kunstwerk, waarin iedere te decoratief gekrulde lijn ver meden is. Het wil de steenen gevoelsexpressie zijn van een groot, onzegbaar leed en een die pe, monumentale dankbaarheid. En deze ele menten zijn onweerlegbaar in de schepping met elkaar verbonden tot een eenheid. Een eenheid, die als een strak silhouet ge tuigt boven helder groen. Steeds zichzelf, steeds eender. Alleen als de hemel van kleur verandert schijnt het steen helderder of dof fer te worden. 's Winters, wanneer de omgeving tot een groot wit kleed is geworden, staat het monu ment als een zwart blok tegen het vale uit spansel. Dan wordt zijn zeggingskracht grooter. Dan zou men het gedenkteeken ook kunnen zien als een uit steen gebeiteld gebed om den vrede. Toch beneden vorige jaren. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrekte voorloo- pige gegevens in de week 24 t/m. 29 October 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas 566.374 personen, onder wie 74.971 landarbeiders waren aangesloten. Van de 491.403 verzekerden buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 22,5 (in de vorige verslagweek, 3 t/m. 8 Octo ber, was dit percentage 22,2). In de overeenkomstige verslagweek van October was het werkloosheidspercentage voor verzekerden f zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932: 26,8; 1933: 24,8; 1934: 27,1; 1935: 30,8; 1936: 30,1; 1937: 24,2. Op 29 October waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 332.934 werkzoekenden, waarvan er 315.703 werkloos waren (n.l. 301.744 mannen en 13.959 vrouwen) Van de geheel werklooze verzekerden ont vingen er in de verslagweek 17.822 uitkeering uit hun werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgave van den direc teur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening bedroeg op 29 October het aantal tewerkgestelde werkloozen 53.403 en het aantal gesteunde werkloozen 129.078, te zamen 182.481. (Hieronder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werkloozenkas). Voorts zijn een aantal werkloozen in cultu- reelen zorg (cursussen en kampen). Hun aan tal bedroeg in Augustus 12.669. Het groote verschil tusschen het aantal in geschreven werkloozen en het aantal perso nen door verzekering, steun en werkverschaf fing geholpen, wordt mede hierdoor ver klaard, dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezin0'eden niet worden me- degeteld. Deze zijn ~ehter wel als werkzoe kenden bij een arbeidsbeurs ingeschreven. Aannemer tot een jaar gevangenis straf wegens meineed veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een aannemer uit Hilversum conform den eisch van het O. M. tot een jaar gevangenis straf wegens meineed. Verdachte had in een quaestie tusschen twee bouwers een beëedigd rapport uitgebracht zonder zich op de hoogte van de feiten te stellen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. TRIPLEX a 25 CENT PER M2 bij de eenige VRIJE HOUTHANDEL ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL HOOGERWOERDSTR. 8—12 TELEF. 22730 PAUL KRUGERKADE 31—37 TELEF. 17071 RAMPLAAN 35. (Adv. Ingez. Med.) Oproep aan obligatiehouders van ..Artis". Om hun obligaties tijdelijk ter beschikking van professoren te stellen. De gezamenlijke hoogleeraren in de dierkun de aan de Nederlandsche universiteiten, heb ben zich gewend tot de houders van obliga ties van „Artis" te Amsterdam, met een uit voerig betoog, waarin zij de noodzaak van het behoud van „Artis" uit een oogpunt van weten schappelijke voorlichting bepeliten. Zij wijzen op het gevaar, dat de aandeel houdersvergadering, die 30 November a.s. bijeen komt, een besluit zou kunnen nemen, dat tot opheffing van den dierentuin zou leiden. Met het oog daarop verzoeken de hoogleeraren alle obligatiebezitters, die niet zelf ter vergadering kunnen komen, om hun obligaties tijdelijk ter beschikking te stellen van prof. Boschma te Leiden. Zij kunnen dit doen door de in hun bezit zijnde obligaties, liefst zoo spoedig mogelijk per aangeteekend schrijven te zenden aan de heeren Hope en Co., bankiers, Keizersgracht 577581, postbox 659 te Amsterdam, ten name van prof. dr. H. Boschma, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. De heeren Hope en Co. zullen, na ont vangst der obligaties, aan de obligatiehouders een recu doen toekomen en zullen na de ver gadering. de obligaties zoo spoedig mogelijk aan de afzenders terugzenden. Prof. Boschma zou daardoor in staat worden gesteld, ter vergadering een groot aantal stemmen uit te brengen ten gunste van hef behoud van „Artis". DE LUCHTBESCHERMING IN HAARLEM. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming zal thans aanvangen met de organisatie van vak I, het ge deelte van Haarlem-Centrum, begrensd door Nieuwe Gracht N.-Z., Kenaupark. Staten Bol werk, Kennemerplein, Prinsen Bolwerk, Var- kensmarkt, Hooimarkt. Uitsluitend voor de bewoners van dit stads deel zal de afdeeling Haarlem van genoemde ereeniging een vergadering beleggen op Woens dag 23 November a.s., des avonds te 8.15 uur. in Hotel „Lion d'Or" aan den Kruisweg no. 36. De heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem, zal op deze vergadering spreken over de noodzakelijk heid en nuttigheid van de gezinsbescherming bij de luchtbescherming en over de organisatie van vak I. Vervolgens zal, zoo mogelijk, worden overge gaan tot samenstelling van een vak-comité uit de bewoners van vak I. Dit vak-comité zal de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging voor luchtbescherming bij de organisa tie van vak I behulpzaam moeten zijn. Deze or ganisatie betreft eenerzijds de opleiding der be woners in de gezinsbescherming en anderzijds de vorming van de hulpgroepen, welke in tijden van nood de verschillende Overheidsdiensten in het betreffende vak moeten completeeren. Het zuur in Uw maag zou een gat in liet vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Fas ciites zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40 per pakje en 1.25 per groot pak. (Adv. Ingez, Med.) HET BELGISCHE MONUMENT. <Men zie het artikel op deze pagina). Ingrijpende bezuinigingen. (Van onzen Parijschen correspondent) 99 EEL vrienden zal ik hiermee niet winnen', besloot Paul Reynaud het onderhoud, dat hij na zijn radiorede tot het Fransche volk aan de pers had toegestaan. En inderdaad, de maatregelen door den minister van Financiën voorgesteld en door de regeering goedge keurd, zijn niet van dien aard om veel enthousiasme op te wekken. De zware reke ning is het, die voor al de fouten der voor gaande jaren betaald moet worden, een re kening, waarvoor iedereen, rijk en arm zon der uitzondering, zijn deel zal moeten bijdra gen. Elke onbevooroordeelde luisteraar, die naar de radiorede van Paul Reynaud geluisterd heeft, zal moeten erkennen, dat de minister van financiën bij het opmaken der balans van Frankrijk en bij het zoeken der middelen om deze weer in evenwicht te brengen, geen goedkoope populariteit gezocht heeft. Op rechtheid is overigens een eigenschap, die hem zelfs door zijn verbitterdste tegenstan ders nooit ontzegd is en van zijn groote com petentie op financieel gebied heeft hij talloo- ze bewijzen gegeven. Vrijwel de eenige was hij. die de devaluatie vj\n den frank voorstond en deze ook openlijk verdedigde, toen vrijwel heel Frankrijk een verdere muntontwaarding met gemeende, hier en daar ook met gefin geerde verontwaardiging afwees. De feiten hebben hem echter in het gelijk gesteld en van zelf dringt de vraag zich op: zal hij ook nu juist gezien hebben? In ieder geval heeft hij met bewonderens' waardige oprechtheid den meer dan treurigen financieelen en economischen toestand van Frankrijk bloot gelegd. Sinds acht jaren reeds glijdt Frankrijk af naar een financieelen af grond en naarmate de jaren voorbijgingen werd de toestand ernstiger en ernstiger, zoo dat op het oogenblik, zooals de heer Reynaud het uitdrukte, Frankrijk als op een met zeep besmeerde plank naar een volkomen bankroet afgleed. Een bewijs? Niet minder dan 60 mil liard zou het volgend jaar geleend moeten worden om aan al de uitgaven het hoofd te kunnen bieden! Op alle gebied is de laatste acht jaren Frankrijk achteruitgegaan er wordt minder geproduceerd, er wordt minder uitgevoerd, de handelsvloot is in enkele jaren tijds van de vierde naar de achtste plaats in de wereldrangorde afgezakt, huizen worden bijna niet meer gebouwd, een groot deel van het spoorwegmateriaal ligt stil. En dat, ter wijl in alle omringende landen de economische activiteit met sprongen omhoog gegaan is. Frankrijk heeft geleefd als het rijke-lui's- zoontje, dat niets uitvoerde en slechts op zijn kapitaal teerde. Doch dat is uit, verklaarde de heer Reynaud met kracht, er moet gewerkt worden en de tijd der weken met twee Zondagen is voorbij. Met werken alleen kan echter Frankrijk's toe stand niet opgeklaard worden: er moet ook bezuinigd worden en er moet meer worden opgebracht. En voor alles moeten allen een drachtig de handen ineen slaan: er moet een heid heerschen en vertrouwen om de voorge stelde plannen vruchten te laten dragen. Daartoe zijn een reeks maatregelen uitge vaardigd, die men gevoegelijk in drie hoofd stukken kan onderverdeelenfiscale maatre gelen. bezuinigingen en maatregelen om de economische activiteit te stimuleeren. We zullen ons niet verdiepen in een gedetailleerde uiteenzetting van alle decreten 32 in getal die in het staatsblad zijn verschenen en die morgen of overmorgen met nog een zeker aantal andere zullen vervolledigd worden doch slechts enkele der belangrijkste punten aanraken. In de eerste plaats de fiscale maatregelen, waardoor ieder zonder uitzondering getroffen wordt, hetzij door verhooging der indirecte be lastingen op allerlei artikelen, die voor rijk en arm noodzakelijk zijn, hetzij door een aan zienlijke verzwaring der directe belastingen met natuurlijk een progressieve schaal. Als uitzonderingsmaatregel komt hier nog bij een belasting van 2 pCt. op alle salarissen, zoowel van de ambtenaren als van de particuliere werknemers zonder aftrek, zooals dat bij de meeste belastingen het geval is, van een be paalde som voor het noodzakelijk levensonder houd. De toch al zware belastingen in Frank rijk worden hiermede tot een punt opgevoerd, dat vrijwel zeker niet overschreden zal kunnen worden. Wat de bezuinigingen betreft, de Staat moet, aldus Reynaud. het voorbeeld geven en niet- alle spaarpenningen der burgers opslokken En dus voorloopig geen leeningen meer, die tegen een steeds hooger percent uitgegeven de vroeger uitgegeven staatsfondsen doen da len en het geld onttrekken aan de particulie re bedrijven, die dergelijke hooge rentelasten niet kunnen opbrengen. Inkrimping ook der groote werken, die door den Staat onderno men werden: aanleg van wegen, electriciteits- voorziening op het platteland etc. en vooral bezuiniging op de spoorwegen, die groote slok op, waarvan de jaarlijksche milliarden deficit practisch voor rekening van den Staat kwa men. Hoe op die spoorwegen bezuinigd zal worden? Door afvloeiing o.a. gedurende het volgende jaar van niet minder dan 40.000 spoorwegbeambten en -arbeiders. Zullen echter al die spoorwegmannen, al die arbeiders, die door de inkrimping der groote staatswerken vrij komen, niet het onrustba rend stijgende leger der werkloozen gaan ver sterken, vraagt men zich onwillekeurig af. Neen. antwoordt de minister van financiën, die zullen te werk gesteld worden bij de par ticuliere bedrijven, bij de luchtvaartindustrie en al die andere bedrijven, die tengevolge der economische maatregelen grooter activiteit zullen kunnen ontplooien Welke die maatre gelen zijn? De voornaamste zijn die, welke een soepeler toepassing der huidig bestaande sociale wetten waarborgen. In de allereerste plaats verruiming van den arbeidstijd, of schoon het principe van de 40-urige arbeids week bewaard is gebleven Doch door het ruim toestaan van overuren tegen een loon, dat niet meer prohibitief is, zal in de practijk 45. 48 en zelfs 50 uur gewerkt kunnen worden, terwijl strenge sancties genomen zullen kun nen worden tegen degenen, die weigeren over uren te verrichten in de fabrieken, die voor de landsverdediging werken. Tenslotte wordt door enkele decreten een einde gemaakt aan den wantoestand, die ontstond, wanneer een der beide partijen en tot nu toe is dit her haaldelijk het geval geweest met de arbeiders organisaties de uitspraken der verplichte arbitrage niet aanvaardde en er lustig op los staakte, terwijl aan de bultenlandsche arbei ders. die dikwijls de raddraaiers bleken te zijn het stemrecht voor de aanwijzing der arbei dersgedelegeerden etc. is ontnomen. Als pleister op al deze pijnlijke wonden zullen de tractementen der rijksambtenaren verhoogd worden en zal een begin van uit voering worden gegeven aan de zoo lang door de arbeiders gevraagde ouderdomsverzekering. De houding der oppositie. In korte lijnen zijn dit de hoofdtrekken der door de regeering uitgevaardigde decreten, doch natuurlijk moet niet verwacht worden, dat oogenblikkelijk gunstige resultaten hier van waar te nemen zullen zijn. „Een crisis van acht jaren wordt niet in acht dagen opgelost" verklaarde de heer Reynaud zeer terecht en hij vraagt dan ook een tijd van drie jaar om de volledige uitwerking er van te kunnen waarborgen. Doch en nu komt de groote vraag zal de politiek de regeering-Daladier drie jaar den tijd gunnen? Reeds nu wordt een sterke oppositie tegen deze plannen waar neembaar, met name van de zijde der socia listen en vooral de communisten Men be schuldigt de regeering ervan de arbeidersklas se de rekening te laten betalen zonder zich te herinneren, dat juist tijdens de volksfront- regeeringen de zaken zoo hopeloos misliepen en zonder te wijzen op de offers, die eveneens van de bezittende klasse gevraagd worden. De politiek heeft zich onmiddellijk meester ge maakt van de herstelplannen om een actie tegen de regeering te voeren en nu zal het aankomen op de mate van energie, die de heer Daladier zal willen en durven toonen om het welslagen ervan te waarborgen. Wan neer de minister-president zijn woorden van Marseille in daden zal omzetten en met on wrikbare wilskracht de uitvoering van het her stelplan zal doorzetten, kan hij rekenen op den steun van het grootste deel van het Fran sche volk, dat niets liever vraagt dan een drachtige samenwerking om Frankrijk tegen te houden op den rand van den afgrond. Mocht hij echter slechts een duimbreed wij ken voor de eischen van uiterst links, dan is hij zijn crediet kwijt bij de rechterzijde en zal ook dit herstelplan gerangschikt kunnen wor den onder de categorie der schoone wenschen, waaraan Frankrijk zoo rijk is. En dan? Dan zal de ellende wellicht niet te overzien zijn. (Nadruk verboden). J. W. KOLKMAN ®Het Echte Natuurlijke EMSER-ZOUT Lat op is alleen verkrijgbaar In H.ndaii- vierkante glazen flacons. m,rl< Prijs per llacon i 1.10. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. Tweede Kamermuziekavond van Toonkunst Lola Bobesco en Theo van der Pas De inhoud van dit verslag kan kort zijn. Immers: als temperament, goede smaak, stijl gevoel en volledig instrumentaal-technische beheersching samengaan, dan blijft er voor den recensent niet veel anders over -dan een echo te zijn van eensgezinde loftuitingen die hij in de pauze ofwel na afloop van het con cert opving. Bij samenwerking tusschen twee artisten zou hij zijn critisch oor nog kunnen spitsen om te speuren naar uiteenloopende opvattingen of onvolkomen samenspel Maar als Theo van der Pas een der beide partners is, kan de recensent dat critische oor gerust on- gespltst laten en behagelijk in zijn loge zitten als een tevreden spinnende poes. Want ook Van der Pas heeft in zijn spel al de kwalitei ten, die ik hierboven noemde en bovendien heeft hij een onbegrensd aanpassingsvermo gen. We hebben dit al ettelijke malen kunnen bewonderen en toch vervult het ons eiken keer opnieuw met verbazing. Doch als ik zoo voortging zou de inhoud van mijn verslag toch lang worden, zelfs vóórdat ik iets in 't bijzonder van het concert van Donderdagavond zou hebben vermeld. Dus ter zake! De vertolking der Sonate van Veracini was overrijk aan fijne details, vooral in de con sordino gespeelde Menuet en Gavotte, waar van de laatste als alternatief fungeerde. In de gigue-achtige Finale trof me de stokbe- heersching der violiste bij de verlangzaming van het staccato en de volkomen overeen stemming tusschen de streek en de linker hand. De mooie toonproductle vond een weer slag in het spel van den pianist. Bij Schu mann's Sonate op 105 kreeg de romantiek haar recht, zoowel in de zwoele sfeer van het Allegro als in de wisselende, nu eens schuch tere, dan lyrische, dan weer doortastende mo menten van het Allegretto en het Allegro ging in een vaart, die het anders eenigszins moppe rend karakter deed vervliegen en opklaren. Met het „Concerto romain" van Stan Go- lestan kwamen we op onbekend terrein, dat der nationale kunst van het vaderland der violiste. De kennismaking viel me niet tegen* ondanks eenige dorre plekken, die voorname lijk in het eerste Allegro voorkwamen. Af en toe scheen dat Allegro eenige verwantschap met het eerste hoofddeel van Lalo's Symphonie espagnole te toonen. Het Andantino is een zeer bekoorlijk stuk in vertellenden trant: de Finale is blijkbaar op wilde Roomcensche dan sen gebaseerd en klinkt hier en daar wat leeg. Goed voor viool geschreven lijkt me het heele werk zeker, maar het stelt hooge eischen aan stok- en octaventechniek Een brill ant en eigenaardig stuk bleek ook „Le Laoutar" van Golestan. Gabriel Faure's ..Berceuse", een fijn stukje, genoot een zeer delicate vertolking; in Mous- sorgski's ..Hopak" laide het temperament van beide partners in volkomen homogeen spel op. Twee toegiften: een Rondino op een thema van Beethoven, con sordino gespeeld en een Tempo di Minuetto van PugnaniKreisler. Beide brachten een demonstratie van sierlijkheid en bekoorlijkheid die met de wilde Hopak een volkomen tegenstelling vormde en den avond weldadig besloot. Dit is nu het verslag. Dat de kennismaking met het talent der hoogst begaafde violiste een zeer aangename was. behoeft geen betoog en het spel van Van der Pas nog eens te loven zou gelijk staan met uilen naar Athene te dragen. Hij is als collaborant onovertrefbaar, misschien wel onevenaaibaar. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15