STEGEMAN'S DAMPO Vluchtelingenkwestie in het centrum. Avondvergadering. UW KINDJE VERKOUDEN Nieuws in het kort. Wielrijdster door goederentrein gegrepen. „Walborg" voor Bayonne gestrand. Amsterdamsche Aspecten. VRIJDAG 18 NOVEMBER 1938 HA ARE EM'S DAGBEAD 3 TWEEDE KA MEK Nog vele klachten. Behandeling der Justitiebegrooting. DEN HAAG Donderdag. Met 4831 stemmen nam de Kamer het wetsontwerp tot onteigening van Hotel „De Abdij" te Middelburg aan. Toen kwam weldra Justitie weer aan de orde. Mevr. de V r i e sB ruins (s.d.) trok eerst ten strijde tegen kwakzalverij, onbevoegde tandtechnici enz. om vervolgens er over te kla gen, dat het in de 100 jaren van het bestaan van ons Burgerlijk Wetboek met de juridische positie van de vrouw steeds triest gesteld was gebleven. Mr. Truyen (R.K.) achtte het houden van tentoonstellingen op het gebied van het Nieuw- Malthusianisme niet oorbaar, doch geweld dadig optreden daartegen door particulieren veroordeelde hij. Spr. be toogde voorts, dat spoe dig tot stand komen eener nieuwe wettelijke rege ling inzake toelating, uit zetting en uitlevering van vreemdelingen ten zeerste gewenscht is. Mr. v. d. Goes v. Na- t e r s (s.d.) constateerde het merkwaardige feit, dat heden ten dage de oude staatstaak bescherming van den staat weer zoo urgent is geworden. De afgevaardigde kon het beleid van den Minis ter. in zake niet tijdig optreden tegen de ver spreiding van bepaalde anti-semietische ge schriften, geenszins bewonderen. Spr. waarschuwt verder voor de gevaren, die ons bedreigen in den vorm van actie van het buitenland uit. Wat het vluchtelingenvraagstuk betreft, meent spr., dat thans blijkt, dat in de praktijk geenszins gedaan wordt hetgeen men had mo gen aannemen na de Dinsdag door den Pre mier afgelegde verklaring. Mevr. Mr. B a k k e r—N o r t (v.d.) bepleitte krachtig tegengaan van allerlei ophitsende uitin gen in woord en geschrift, welke de volksziel dreigen te vergiftigen, waarna de heer Postumus (Chr. dem.) o.a nog wat auto bus- en Ossche klanken liet hooren. Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.) betoogde z'n on tevredenheid over 't feit, dat er thans weer op eenmaal een wijziging ten aanzien van het beleid inzake toelating van vluchtelingen schijnt'in te treden. Gaarne zou dit Kamerlid zien, dat de Regeering een conferentie in den Haag zou beleggen om de immigratie van de Joden naar een land buiten Europa te bevor deren. Spr. betoogde voorts, dat het imet de zede- üijkheid lang nog niet zoo goed gesteld is als minister Goseling in de Memorie van Antwoord deed voorkomen. Tusschen de bedreigde eer baarheid der jeugd in Noord-Brabant en 't ge val Oss legde spr. een nauw verband. Mr. Rooi vink (R.K.) hield zijn maiden speech, waarin hij goed te volgen was. Aller eerst klaagde hij over excessen- in de pers, in den vorm van haatzaaierij en beleedigingen aan het adres van bepaalde groepen der be volking. Ons volk begrijpt niet de vrijheid, gelaten aan hen die onze Regeering beleedigen, die zich aan anti-semietisme te buiten gaan en minachtend schrijven over godsdienstige aan gelegenheden. Spreker kwam nu op het eeuwfeest van het Burgerlijk Wetboek, en wel op de daarin voorkomende regels van het erfrecht, die in de harten van de boerenbevolking in Overijssel nooit een plaatsje hebben kunnen veroveren, zoodat ze daar het z.g.n. „Aner- benrecht" plegen toe te passen. Men richt het dan zoo in, dat de oudste de boerderij erft en de overige zusters en broers het verbruiks- recht vergoed krijgen. Spr. meent, dat dit 100 jaar lang volgehouden verzet tegen wat ons Burgerl. Wetb. bevat leert, dat het mis schien toch wel gewenscht is een minder in dividualistische regeling dan de bestaande in het leven te roepen. Mr. v. Dij ken (a.r.) zou gaarne behandeling van een wetsontwerp tot re geling van de admini stratieve rechtspraak be vorderd zien en had ver der o.m. op zijn ver langlijstje soepeler beleid ten aanzien van toelating van Joodsche kinderen wensch, gedeeld door mevr. Mr. Mackay- Katz (c.h.), die we ver der o.a. een lans hoorden breken voor behandeling van het ontwerp tot wij ziging van het huwelijksvermogensrecht. De communist De Visser uitte 'n fel pro test tegen de z.i. veel te onsoepele wijze, waarop de Regeering met betrekking tot de toelating van de vluchtelingen optreedt. Spr. klaagde over fascistische neigingen bij sommige leden van de rechterlijke macht en verder o.m. over de uitspattingen tegen de nieuw-Malthusiaansche tentoonstelling be gaan. Mr. Jo ekes (v.d.) bracht het gebeurde met de vluchtelingen bij Vaals ten tooneele en vroeg of dit nu was de gedragslijn, die de Regeering aangekondigd had te zullen vol gen. Verder had men van den Minister-Presi dent ook 'n verklaring gekregen over het be leid in zake toelating van kinderen. Daaruit had men mogen opmaken, dat ook in dat op zicht voor den eerstvolgenden tijd ruimer zou worden opgetreden. Zoo dat niet de bedoeling was geweest, dan noemde spr. het een laak baar verzuim van den woordvoerder der Re geering, dat hij niet verder was gegaan. Is het niet mogelijk zoo vroeg Mr. Joekes dat voor zoover zij zich melden en de formaliteiten nog niet in orde zijn, die kinderen althans tijdelijk bij de grens onder dak krijgen om dan verder te wachten tot het met de formaliteiten in orde is. De v. d. fractieleider bepleitte voorts ten aanzien van bepaalde groepen van volwassenen wat soe peler optreden. Mr. Joekes vroeg of de Minister thans na dere mededeeling kon doen aangaande de kampen die er zouden komen, alsmede om trent de antwoorden van de buitenlandsche Regeeringen tot welke men zich gewend had. Doch wij hebben ook los van het internatio naal overleg een eigen taak. In de eerste plaats ruime toelating van kinderen, waar aan ook niet allerlei „concurrentie"-bezwaren zijn verbonden. Ir. Al bar da (s.d.) heeft de overtuiging, dat de Minister zoo spoedig mogelijk naai zij n Departement moet om verder aan het vluchtelingenvraagstuk te werken. Kort wijst spr. op de groote teleurstelling onder het Ne- derlandsche volk, waar alom de voortvarende bereidheid aan den spontane is ge treden om iets te doen voor de vluchtelingen. Spr. veroordeelt, dat het communiqué van den Regeeringspersdienst een handeling af keurt, die uit edelmoedige gevoelens voort komt. Als we in Nederland groote aantallen vluchtelingen toelaten, kunnen ze zeker niet blijvend hier vertoeven, maar dat zal ook niet noodig wezen. Want voor velen zal de oplos sing tot transmigratie gevonden worden. Ds. v. d. Zaal ia.r.) sloot zich bij de klach ten van Ir. Albarda en Mr. Joekes aan. De rest van zijn rede was aan het woonwagens probleem gewijd. Ongelijke druk van de grondbelasting en ge brek aan bereidheid van den Minister, ophef fing van het bankgeheim te bevorderen, waren de belangrijkste klachten door den heer IJzerman (s. d.) voorgedragen, waarna de heer Cohen (v. d.) er tegenwaarschuwde, dat de auto-belasting zoo zou worden, dat men voor een Fordje evenveel aan den fiscus zou moeten betalen als voor een Rolls Royce. De heer terLaan (s. d.) voelde niets voor ver laging van den drankaccijns en uitte verder o.m. bezwaar tegen een nieuwe inkomstenbe lasting bij de bron. Volgens de gekoesterde plannen zal een breede schare burgers, die thans geen inkomstenbelasting betalen, heel wat moeten opbrengen, iets wat ook de chr. dem. Posthumus critiseerde. Veeren pluk ken van een kikker achtte deze afgevaardigde een bedrijf, eèn positief-christelijk Minister onwaardig. Nadat de heer Hilgenga (s.d.) het had gehad over de landarbeiderswet, be pleitte de heer Bakker (c. h.i grondige voorbereiding van herziening der grondbelas ting, waarop de heer d'Ansembourg (nat. soc.) betoogde, dat ons huidige belastingstelsel werkt als een zuigpomp op het volksleven. Dr. Bierema (lib.) (insgelijks de v. d. Schilt- huis) juichte in tegenstelling met den heer ter Laan de plannen inzake de accijnzen toe evenals de voornemens, die de Minister met betrekking tot de Personeele Belasting koes tert. Uit de rede van Minister d e W i 1 d e zij aller eerst aangestipt, dat de minister den Economi- schen Raad nog eens zal raadplegen over de kwestie van opheffing van 't bankgeheim. In verband met allerlei opmerkingen over de belastingplannen, meende Mr. de Wilde dat 't doen beginnen van de Rijksinkomstenbe lasting bv. bij f 1400 inplaats van bij f 800 nog wel de overweging waard was, al bespeurde hij voorloopig allerlei bezwaren hiertegen. Wat de accijnsverlaging betreft, die moet men uit belasting- en niet uit drankbestrij- dingsoogpunt zien. Door de verlaging zal juist de opbrengst dier belasting aanmerkelijk toe nemen. Aangezien de staat voor den kleinen man veel doet, en men gaarne bijdraagt aan de vakorganisaties, acht de Minister de stelling, dat er van de minder kapitaalkrachtigen geen 2 pet. zou mogen worden geheven, onhoudbaar. Tegenover hen die beweerd hadden, dat de rente van 3 pet. voor landarbeiders-voorschot- ten te hoog is, ontkende de Minister, die ei- even op wees hoe er in 1937 in de terugbetaling van de boerenplaatsjes een achterstand van een klefne 3 ton was. Over het zuigpomp-beeld )fc~? Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt' Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. (Adv. lngez. Med.) Katteveïien tegen rheumatische pijnen. Warm zijn zij, maar zij kunnen U hoogstens tijdelijk helpen. Heusch, rheumatiek is niet voor de poes! Want reeds bij de allergeringste tocht of afkoeling zullen de pijnen in al hun felheid weer optreden en dit te eerder, omdat rheumatieklijders door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon gevoelig zijn. Roei dan ook de oorzaak van Uw pijnen, die gele gen is in een overmaat van urinezuur in het organisme, uit met wortel en tak. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige werking. Alle onrein heden zullen uit het bloed worden verwijderd en langzaam maar zeker verdwijnen Uw pijnen en komen nooit meer terug. Kruschen Salts is uitsluitena verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). (Adv. lngez. Med.) van den heer d'Ansembourg bleek de Minister slecht te spreken; hij vond dit onbillijk. We hoorden verder nog dat in de belastingplan nen verlaging van den accijns op thee opge sloten ligt en voorts dat het stelsel van de rijwielplaatjes voorloopig nog niet door een beter te vervangen is. Als steeds kwamen er bij de afdee- ling .Dienst der belastingen"' tal van perso neelskwesties ter sprake. De verdere afdee- lingen gaven geen aanleiding tot eenig debat van bijzondere beteekenis. Z. h. st. ging dit Begrootingshoofdstuk er door. E. v. R. De luchtbeschermingstentoonstelling „Lubeta" heeft 45.000 bezoekers getrokken. Dr. H. Sap, bekend zenuwarts in Den Haag, heeft Donderdag zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Op 1 December a.s. zal zuster A. Sievertsen Buvig gedurende vijf en twintig jaar verbonden zijn aan de kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Aan de Gooische Tramweg Mij. is conces sie verleend voor een autobusdienst tusschen Hilversum en Amsterdam. Een 26-jarig kantoorbediende J. J. v. d. V., werkzaam bij een verzekeringsmaatschappij te Rotterdam, is aangehouden wegens verduiste ring van f 5.000. Tegen den 33-jarigen brandstoffen ven ter J. van den B., te Delfzijl en den 57-jarigen koop man A. van Z. te Farmsum is wegens brand stichting 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Een 35-jarige arbeider bij de Amsterdam sche Dokmaatschappij is ernstig gewond doordat hij een ijzeren plaat op het lichaam heeft ge kregen. De besturen der gemeenten in het Gooi hebben in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voorgestelde belastingregeling voor forensen. Prins Ferdinand van Pruisen en groot vorstin Kyra van Rusland, die heden te Rot terdam zijn aangekomen zullen een bezoek brengen.aan den ex-lceizer te Doorn. Drie jaar gevangenisstraf is opgelegd aan den 48-jarigen Rotterdamschen koopman C. M. S. die bij een inbraak te Krimpen a. d. Lek f 4500 had buit gemaakt. Tot neuroloog-psychiater bij de gemeente ziekenhuizen te 's-Gravenhage is benoemd dr. J. W. G. ter Braak, conservator bij de physiolo- gie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Op slag gedood. Donderdagmiddag omstreeks half vijf is de 21-jarige dochter van den boschwachter de Gooyer te Hoeke- lom, toen zij per rijwiel de spoorbaan overstak, door een goederentrein, welke in de richting Ede reed, gegre pen en op slag gedood. Het slacht offer, dat eenigszins doof was, heeft den trein blijkbaar niet hooren na deren. Het ongeluk geschiedde op enkele Meters afstand van de ouderlijke woning. De trein heeft de reis na eenigen tijd vertraging voortgezet. Jeugdig liefhebher van autorijden gearresteerd. In het Huis van Bewaring te Rotterdam is opgesloten de negentienjarige kantoorbe diende S. T. C., een jongeman van goeden huize, die veel van autorijden hield. Aange zien hij hiervoor niet over voldoende geld beschikte, heeft hij dit geld weten te bemach tigen door het verduisteren van filmtoestellen en projectie-apparaten. De jongeman was diep in de schuld gekomen door het huren van auto's zonder de benzine te betalen. Om deze benzine-schuld te kunnen inlossen, heeft hij bij diverse firma's te Rotterdam filmapparaten gehuurd, die hij later weer beleende. Met dit geld betaalde hij gedeelte lijk zijn schuld af. Om nu de filmapparaten terug te kunnen brengen, heeft hij een Delftsche garagehouder een som gelds weten af te zetten, terwijl hij bovendien twee auto's verduisterde, die hij verkocht. Zoowel deze garagehouder als de man, aan wien de auto's verkocht waren, kregen echter door de ge dragingen van C. argwaan en waarschuwden de Delftsche politie. Deze hield C. aan en stelde hem ter beschikking van de justitie. Kok bij reddingswerk verdronken. Schip verloren. Het Nederl. stoomschip „Walborg van de rcederij Baltica te Amsterdam, is Donderdag voor den haveningang van Bayonne tegen de Noorderpier gestrand, Het schip, dat in wilde vaart voer, en met een lading kolen op weg was van Gdynia naar Bayonne zakt in den weeken zandbodem weg en wordt als verloren beschouwd. Toen 't schip in nood verkeerde, voer de reddingboot van Bayonne uit, om de uit achttien koppen bestaande be manning, allen Nederlanders, van boord te halen. Bij het reddingswerk geraakte de ongeveer dertigjarige scheepskok P. Vader, wonende te Amsterdam aan het Mariniersplein, gehuwd en vader van een kind, die zijn eerste reis aan boord van de „Wal borg" maakte, te water. De man ver dronk jammerlijk. De „Walborg" was in Maart 1937 uit Zweed- sche in Nederlandsche handen overgegaan Het schip was 1483 bruto en 872 netto ton groot. Koninklijk vreemdelingenverkeer. Het is zeker een merkwaardig schouw spel onze aloude stad, die zich aller - wege gereed maakt tot de overwin tering en daarmede tot zelfinkeer, zich tegelijkertijd te zien tooien met groen en vlaggedoek, met eerepoorten en lichtguirlan- des, als wilde zij de ontluistering van het jaar getijde teniet doen. Het a.s. bezoek van den Koning der Belgen, de sportieve figuur, die zich bij de Amsterdamsche bevolking, evenals in heel het land, in een groote populariteit mag verheugen, is een ongekend buitenkansje voor de hoofdstad, vooral nu het juist valt midden in de zoo weinig vertier biedende overgangsperiode tusschen nazomer en de donkere December-dagen. Het vormt tevens een prachtige bekroning van het vreemdelin genverkeer, welks bevordering Amsterdam met zooveel energie nastreeft. Immers de komst van den Koning zal heel wat leven in de door gaans ietwat saaie Amsterdamsche brouwerij brengen en duizenden van buiten naar de stad doen trekken, die niet zullen nalaten de bloe metjes buiten te zetten. Zoo zal het een korte herleving worden van de Septemberfeesten, van het fantastisch schouwspel van licht en kleuren langs de grachten tegen den don- ker-neveligen achtergrond van den winter avond. Het programma van het bezoek is so ber van opzet, doch de ontvangst zal er niet minder hartelijk om zijn. Er is een begroeting door het gemeentebestuur in het stadhuis, een bezoek aan het Rijksmuseum, aan de Fokker fabrieken, een diner ten hove en een gala concert in het Concertgebouw en een taptoe, 't Is alles van grooten eenvoud, zonder over bodige opschik, geheel in overeenstemming met het karakter van gastvrouw en gast en evenzeer met den aard van ons volk. Daarom ook is dit hooge bezoek een groote gebeurtenis, omdat de jongeren eigenlijk nog nooit van een officieel bezoek van een buiten- landsch staatshoofd getuige zijn geweest. Het oudere geslacht is op dit punt meer verwend, want voor den oorlog waren de visites van gasten van Koninklijken bloede en van andere staatshoofden om zoo te zeggen schering en inslag! Sindsdien is er in de wereld veel ver anderd, tronen wankelden, grenzen verdwe nen of veranderden. Het was in Mei 1914, dat het Deensche Ko ningspaar de rij der bezoeken van vorsten en staatshoofden aan ons land besloot. De we reldoorlog en zijn nasleep maakte er tijdelijk een eind aan. In Juli 1911 kwam de bejaarde president der Fransche republiek, Fallières, de Koningin met een driedaagsch bezoek ver eeren. En daarvóór, in 1910, waren het de ouders van Koning Leopold, die op enthou siaste wijze door het Nederlandsche volk werden ingehaald. Het bezoek duurde van 15 tot en met 17 September en het programma vertoonde veel overeenkomst met dat van de volgende week, al was 't in verband met den langeren duur uiteraard uitgebreider. Het ver meldde o.a. een vlootrevue op het IJ. De algemeene klacht was, dat zoowel het Paleis als het stadhuis volkomen ongeschikt waren voor een dergelijke ontvangst. Dit zal thans gelukkig anders zijn. Het Paleis is juist weer goed bewoonbaar gemaakt en ook de entree van het Prinsenhof en de Raadszaal zijn in alle opzichten representatief. Ook 28 jaar geleden deed zich de vraag voor, die ook nu weer is gesteld, namelijk of bij de offi- cieele begroeting het Fransch of het Neder- landseh dient te worden gebezigd. Volgens de traditie hield men zich aan de eerstgenoemde taal bij de begroeting en ook aan het diner werd in het Frar.sch getoast. Burgemeester Róell de tegenwoordige Commissaris der Koningin sprak het Belgisch vorstenpaar op het stadhuis echter toe in het Neder- landsch, in welke taal Koning Albert de rede beantwoordde. Koning Albert was al even po pulair als zijn zoon op het oogenblik. „Het was een democratische Koning, geen onge naakbaar machtsbeeld", lezen we in een be schouwing dier dagen. En verder: „Koning Albert is de personificatie van het eenvoudig geluk van zijn volk. Hij koestert geen troebele grootheidsdroomen, geen waanzinnige ver overingsplannen, vertoont geen majestatische bombast of arrogante roekeloosheid. Hij or- neert den vrede. Deze woorden zouden ook van toepassing kunnen zijn op het aanstaande bezoek van Koning Leopold. En evenzeer thans als toen kan men constateeren. dat de belangen van de twee kleine landen, die bij den wedijver der omringende groote rijken aile krachten moe ten inspannen om hun eigen plaats te be houden. vrijwel dezelfde zijn. Bovendien sprak men teen terecht niet slechts van buren, doch van broeders en ook in dit opzicht is er ge lukkig niets veranderd. Evenzeer leeft nog krachtig in de herinne ring voort het bezoek, dat de Duitsche Keizer, de „Vredesvorst", zooals men hem destijds noemde, eind 1907 aan de hoofdstad bracht, een bezoek, dat zeer groote geestdrift wekte, wat mede zijn grond vindt in de omstandig heid, dat een figuur als de zijne op de volks verbeelding werkte. Reeds zestien jaar tevo ren, kort na zijn troonsbestijging, had de Keizer de hoofdstad officieel bezocht, bij wel ke gelegenheid hij de harten van de Amster dammers won, door, staande op het balcon van het Paleis, de toen nog kleine Prinses Wilhelmina, beschermend in zijn armen te nemen en Haar zoo hoog op te heffen! Bij zijn tweede en laatste bezoek deed zich een grappige vergissing voor bij het verleenen der onderscheidingen. Van tevoren was daartoe een lijst opgemaakt voor hen, die voor een lintje in aanmerking kwamen Op die lijst prijkten o.a. de namen van den burgemeester, Van Leeuwen, en den waarnemend burgemees ter, Mr. Heemskerk. Daar nu de Duitschers dachten, dat de waarnemend burgemeester de burgemeester is, die alles waarneemt en dus de belangrijkste functie van de twee bekleed de, werd Mr. Heemskerk met een hoogere orde begiftigd dan burgemeester van Leeuwen, die de zaak natuurlijk van den vroolijken kant opnam. Velen kunnen U ook nog vertellen van het korte bezoek, dat de oud-president van de Vereenigde Staten, Roosevelt, aan de hoofd stad bracht, waarbij hij o.a. in de Vrije Ge meente aan de Weteringschans een gloed volle rede hield over staat en individu en daar bij zijn Nederlandsche afkomst niet verloo chende. Enorme geestdrift wekte dit alles. Dit was evenzeer het geval toen hulde gebracht werd aan President Kruger, die ten tijde van den Boerenoorlog naar Amsterdam kwam. Van de zeer velen van koninklijken bloede vooral uit het aan vorstenhuizen zoo rijke Duitschland, die vaak in Amsterdam vertoef den, meestal incognito, kan nog worden ge noemd de Keizerin van Oostenrijk, die er her haaldelijk geruimen tijd bleef om zich onder behandeling te stellen van den bekenden rheu matiekbestrijder Dr. Mezger. Zij maakte lange wandelingen door de stad, dikwijls onbege leid en kreeg daarbij nog al eens iets te hoo ren over een ietwat opzichtige waaier, waar mede ze zich wapende tegen het felle zon licht. Zelfs gaf iemand op het Rembrandts- plein met een parapluie eens een klap tegen het voorwerp, maar de goede betrekkingen kon dit incident niet verstoren! Wat het verre verleden betreft springen uit de historie te voorschijn de pracht en praal, waarmede in 1638, Maria de Medici, de echt- genoote van Hendrik IV van Frankrijk ont vangen werd. Barlaeus heeft van dat bezoek uitvoerig verslag gedaan in een boekwerk, met rijke illustraties verlucht. Kosten noch moei ten werden gespaard om deze afstammelinge van het zoo roemrijke geslacht waardig te ontvangen. Een waterfeest op het Rokin wordt in het bijzonder vermeld. De machtige stads regeering zelve was er een van vorstelijke al lure, die tot 't bereiden van 'n dergelijke ont vangst gemakkelijk in staat was. Gaan we tenslotte nog verder in de geschie denis terug dan ontmoeten we de figuur van Maximiliaan van Oostenrijk, die in 1484 een bedevaart naar Amsterdam ondernam uit dankbaarheid voor zijn genezing van een ge vaarlijke ziekte. Van hem kreeg de stad het recht den Keizerskroon in haar wapen te voeren, een geschenk waar zij niet weinig trots op was. Zoo ziet men, dat de stad zeer vertrouwd is met het ontvangen van hooge personagiën. Het behoort bij haar functie en karakter. Moge het verblijf van Koning Leopold aan leiding zijn tot een jubelend festijn, als in de dagen van weleer! A. D. L. Q PORTRET VAN winkelier die zegt: Eind goed, al goed. Hoe goed moet dan zoo'n worst wel zijn: die heeft twee einden. Maar als U de echte Geiaersche verlangt, die van Stegeman, met die heerlijke, zachte rooksmaak, kijk dan vooral welk loodje er aan het touwtje zit, dat ze bijeen houdtl LET OP o! er wel Stegeman op 't loodje staat- In winkels met ons raambil jet (Adv. lngez. Med.) Ziekte van Weil te Beusichem. Man met besmette rattennesten in aanraking gekomen. In de gemeente Beusichem is een geval van de ziekte van Weil geconstateerd bij een man van ruim zestig jaren. De patiënt is ernstig ziek. Vermoedelijke ooi-zaak is een sloot, waar in ratten hun nesten hadden gemaakt. De man had bloemen geplant in de nabijheid van de sloot en was zoo in aanraking gekomen met de nesten. NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK N.V. VEENDAM, 17 Nov. In de te Veendam gehouden buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Nederland sche Hypotheekbank NV„ werden de voor gestelde wijzigingen in de statuten met al gemeene stemmen aangenomen. LANGS DE STRAAT „Hfi-Hoo!" De korte dag is welhaast ten einde, en de schemer wordt nog verdicht door een zwaren klammen mist, die de wereld verkleint en zelfs de overzijde van de nette straat onzicht baar maakt. Geluiden zijn gedempt en alles ademt een trieste sfeer. De huizen zijn slechts zichtbaar tot de eer ste verdieping, wat daarboven is, verdwijnt in den mist. Vóór een der nette huizen en juist bij een lantarenpaal staat een monster-groote ver huiswagen, die al bijna heelemaal gevuld is met een netten inboedel. Midden op de stoep staat een man in een blauwe overall. Hij is mager, recht als een paal. en maakt met zijn afhangende schouders, groot hoofd en hangsnor een goedigen maar tragen indruk. Hij tuurt naar boven in de wolken alsof hij daaruit iets verwacht. Zonder geluid zakt een groote mand met kleingoed langzaam uit de duisternis omlaag. Als deze „hijsch" bijna den grond raakt, wordt de trage man plotseling actief. Hij kijkt scherp naar links en rechts, buigt het lichaam langzaam voorover, observeert nauwkeurig den afstand, dien de mand nog van de tegels verwijderd is, vouwt zich bijna dubbel in een uiterste poging om zijn groote hoofd op gelijke hoogte met de mand te houden. Nog vijftig centimeter, nog veertig, twintig, tien! Hij ligt bijna met zijn neus op den grond, dan klinkt voor de eerste maal zijn stem! Hij stoot een kreet uit. zooiets als „Hei-hóóóó!" De mand hangt stil. Als door een onzicht bare rem in haar gang gestuit. De man krab belt overeind, grijpt de mand van den haak, hangt er een leege mand aan en roept omhoog ongeveer „Hojóóóó!" Dit ceremonieel heeft tot gevolg dat de leege mand weer geruischloos in den duisteren mist verdwijnt. De heele voorstelling herhaalt zich in een lange reeks eensluidende tafe- reelen. Juist als weer een leege mand in het wazige niets is verdwenen vliegt er een deur open; een heer in kennelijk opgewonden staat stuift er uit en plant zich midden op het trottoir. Hij gesticuleert hevig met beide handen en brult: „Ken ik rustig me krantje lezen of niet, ken ik naar me moppie muziek luisteren of niet! Jij met je „Hei-hó, Hojó hoepla!" Schreeuw nou es wat anders!" De trage schrikt en kijkt verbouwereerd in het kwade gezicht. Hij kijkt schuldbewust maar weet niets te zeggen. Dan zakt weer een volle mand geniepig- geruischloos langzaam uit den mist omlaag, maar geen van beiden heeft daar thans oog voor. Tot de mand onverwacht op den kalen schedel van den bullebijterigen man drukt, die in een plotselingen schrik grauw wordt. Met een katachtigen sprong duikt hij onder de mand vandaan en krijscht met een van angst overslaande stem: „Hei hóóó!" Dan is alles plotseling stil. En in deze tast bare stilste drenst de lijzige stem van den trage: „Nou zegt U zellef „Hei-hóó!" De heer is radeloos van schrik en kan geen woord meer uitbrengen. Hij rent naar binnen en slaat met een daverenden slag de deur dicht. De trage kijkt hem triest na, trekt de mand omlaag, licht ze van den haak, hangt er een leege aan en drenst „Hojóó!" P. H. K.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5