Kou in't Hoofd? DOST I/aan Jluxe VetUmt OARAGE RA30 UW BRIEVEN ZOODRA ZE GEREED ZUN yRIJDAG 1R NOVEMBER 1938 HX'AREEM'S D*AGB E'A"D 4 ARROND RECHTBANK. Op Zaterdag 19 November des avonds 8.15 uur zal het gezelschap Fritz Hirsch in den Stadsschouwburg te Haarlem één voorstelling geven van den grooten Schlager: „Hór' mein Lied, Violetta!" Met deze sprookjesachtige operette toovert Hirsch ons het oude Weenen van 1806 voor oogen, het zorgenlooze, lachende Weenen van meer dan een eeuw geleden. ,.Hör' mein Lied. Violetta!" geeft een herinnering weer uit het leven van keizer Na poleon Bonaparte, een herinnering die hij in dat oude Weenen tot iets levends ziet worden. Als weder herboren stappen de figu ren uit dien lang vervlogen tijd, belichaamd door de leden van het Fritz Hirsch ensemble, voor enkele uren over het tooneel en ver plaatsen de toeschouwers naar een tijd vol romantiek. In deze operette, die een zeer groote be zetting verlangt, treedt het geheele ge zelschap op. Naast de steunpilaren van het ensemble verschijnen bovendien enkele nieuwe krachten op het tooneel. Fritz Hirsch heeft in deze operette de rol van den gemoedelijken banketbakker, Sta- dinger genaamd, voor zijn rekening geno men. De figuur van Napoleon wordt vertolkt door Paul Harden. De vrouwelijke hoofdrol in dit zangspel is in handen van de Joego-Sla- vische operette ster Erika Druzovic. In luite nant Armand, de liefdespartner van Violetta, vindt Egon Karter een rol, die een kolfje naar zijn hand is. Violetta's vriendin Pepi. tevens dochter van Stadinger, wordt gespeeld door Gretl Tiichler, die naast Erika Druzo vic een nieuwe kracht bij het ensemble is. De rol van gravin Sebnitz is in handen van Jula Rillo, terwijl Walter Triebei de rol van overste Savigny vervult. Eqpuinaldo Salghini vindt in deze operette eveneens een belang rijke rol. De schrijver van deze operette is Robert Bodanzky, die reeds vele libretto's op zijn naam heeft staan. De muziek werd gecom poneerd door Heinrich Strecker, componist van vele moderne operettes. De regie berust in handen van Fritz Hirsch, terwijl Hans Lichtenstein het orkest onder zijn leiding heeft. NED. CHR. REISVEREENIGING. De afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Christelijke Reisvereeniging houdt op Woens dagavond 7 December een Ned. Zuid-Afri- kaanschen avond in het gebouw der Vrijz. Hetrvormden aan de Jacobstraat. Er worden films vertoond van Johannisburg, Pretoria, Durban en Natal; den Kruger wildtuin, bezoek aan de Zoeloekaffers, enz. Als spreker hoopt op te treden de Gezant en Gevolmachtigd Mi nister van de Unie van Zuid-Afrika Dr. H. D. van Broekhuizen; de heer H. Bloem, bureau leider der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging, die zelf een studiereis door Zuid-Afrika maakte, hoopt de film te expliceeren. Tot deze bijeenkomst zijn ook uitgenoodigd de Commissaris der Koningin Mr. Dr. A. baron Róell en de burgemeester van Haarlem Dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk. Haarlemsche chauffeur kreeg Lord Lisler-allures. Portemonnaie van bejaarde dame gestolen. Acht maanden hoorde een 21-jarige Haar- lemsche chauffeur tegen zich eischen wegens het stelen van een portemonnaie met ongeveer 17 gulden van een 71-jarige dame. De chauf feur had in den morgen van 14 October bij de dame aangebeld en zich voorgesteld als re chercheur van politie. De dame had hem daarop binnen gelaten en de pseudo-recher cheur had vervolgens in een onbewaakt oogen-- blik de portemonnaie weggenomen. De 71-jarige dame, die vervolgens als getuige optrad bleek niet zoo goed te kunnen hooren waardoor de president genoodzaakt was zijn vragen wat luider te stellen. Dit belette de ge tuige echter niet om met een stortvloed van woorden de zaak haarfijn uiteen te zetten. De avond voorafgaande aan den dag waar op de „chauffeur-rechercheur" bij haar was geweest, had ze achter haar huis een man over de schutting zien klimmen. De „rechercheur" vertelde nu den volgenden morgen, dat een agent den bewusten man over de schutting had zien klimmen en nu kwam hij de situatie eens opnemen. Naderhand was hij nog verschillende malen teruggekomen, telkens met andere verhalen. Eindelijk had hij ook nog gezegd, dat hij een revolver bij zich had zonder daar evenwel mee te dreigen. „U hebt hem de portemonnaie niet cadeau gegeven" vroeg de president, waarop de ge tuige heftig ontkennend antwoordde. De Officier vond het onbegrijpelijk waarom de jongeman tot deze daad is gekomen. Het reclasseeringsrapport over hem luidt niet gunstig en daarom is een strenge straf hier op zijn plaats. Spr. requireerde tenslotte 8 maanden ge vangenisstraf, de verdediger mr. Tonino drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke en een. gedeeltelijk onvoorwaardelijke straf.. De heer H. van Houten over Militaire en Sociale Weerbaarheid. HEEMSTEDE Donderdag. Gisteravond hielden de afdeelingen Heem stede van „Kerk en "Vrede" en den „Algem. Ned. Vrouwen Vredesbond" een bijeenkomst in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Postlaan. De heer H. van Houten, lid van de Tweede Kamer, sprak over het on derwerp „Militaire en sociale weerbaarheid". De zaal was goed bezet en de heer Elffring heette de aanwezigen welkom. Voor dat de heer van Houten het woord nam werd door de aanwezigen staande het tweede couplet van het Wilhelmus gezongen. De heer van Houten constateerde dat eü tegenwoordig zoowel internationaal tusschen de landen als nationaal tusschen verschillen de groepen spanningen bestaan. Die spanningen vinden hun oorzaak in het egoisme, dat de wereld tegenwoordig be- heerscht, aldus spr. En voor verbetering grij pen we naar een middel dat in beginsel het zelfde is, nationaal revolutie heet, en inter nationalen oorlog. De menschen stellen tegenwoordig het col lectieve geweten boven hetgeen ze zelf den ken. De regeering van ons land zal straks 234 millioen besteden aan de verdediging van ons land, militaire weerbaarheid, dus het toërUs- ten tot den oorlog, keuren wij af, omdat God het hééft verboden en omdat de geschiedenis heeft bewezen dat het geweld niet het middel is om de wereld vooruit te brengen. De mili taire weerbaarheid zal de sociale weerbaar heid meer en meer verzwakken. De werkloo- zen zullen grooter in aantal worden, de ar moede van ons volk zal toenemen. En juist versterking van sociale weerbaarheid is o.i. een beter middel om de vrijheid van ons land te waarborgen. Sociale weerbaarheid betee- kent rechtvaardige verhoudingen, evenredige verdeeling van de volksinkomsten en de las ten. Wij moeten Christus volgen in woord en daad." Na de rede van den heer Van Houten, die met aandacht werd gevolgd, bestond er nog gelegenheid tot vragen stellen. BAZAR VOOR KRAAMHULP. Het Damescomité van den Bazar ten behoeve van de Christelijke Vereeniging voor Kraam hulp voor Haarlem en Omstreken, welke 21 en 22 November a.s. gehouden zal worden in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36, ontvangt nog gaarne goederen aan het adres van mevrouw A. Ane- ma—Gertzen, Florapark 10, Haarlem. Giften in geld worden gaarne ontvangen onder giro nummer 106206 t. n. M. J. Lasschuit. MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL. Onderstaande afgestudeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem vonden een plaats in de navolgende bedrij ven: Af deeling Weg- en Waterbouwkunde: W. A. v. Beest, opzichter bij Publieke Werken te Amsterdam; D. Boom, hulpopzichter bij den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland: B. Degenkamp, teekenaar bij Pu blieke Werken te Amsterdam, afd. Haven werken; A. Holman, teekenaar bij Publieke Werken te Amsterdam; J. M. Houtkooper, opzichter bij den Rijkswaterstaat in Leeuwar den; C. H. J. Korpershoek, opzichter bij den Ziekenhuisbouw te Deventer; F. S. v. d. Lan den, opzichter bij de Deli Spoorweg Maat schappij te Amsterdam; J. A. H. Vermey, technisch ambtenaar bij de gemeente Breda. Afd. Werktuigbouwkunde: R. Fijlstra. con structeur bij de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug: Th. A. Huiting. constructeur bij Van Leer's Walsbedrijven te Velsen; K. H. Marks, assistent bij de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden; G. Starre, assistent bij Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Afdeeling Electrotechniek: P. Clement, teekenaar-constructeur bij de Ned. Sein- toestellen Fabriek, Hilversum; C. Platteeuw, theekenaar-constructeur bij Handel Mij. Montan, Den Haag; A. Putman, assistent op het verkoopkantoor der A. E. G. te Amster dam; J. Schelling, teekenaar-constructeur bij de Ned. Seintoestellenfabriek Hilver sum. Afdeeling ScheepsbouwkundeD. J. de Koff, assistent-bedrijfsleider bij de Ned. Dok Mij. te Amsterdam; J. Moolhuizen, teekenaar bij de Ver. Ned. Scheepsbouwbureaux Den Haag; A. N. Nolke, teekenaar. assistent-di rectie bij Nic. Witsen Vis, Alkmaar. Afdeeling Vliegtuikbouwkunde: J. v. Geyn. teekenaar op het Nat. Luchtvaartlaborato rium. Amsterdam; R. J. v. Hoevell, bedrijfs- assistent bij Kon. Mij. De Schelde, Vlissin- gen; W. M. Hofman, staticus bij N.V. Kool hoven te Rotterdam; L, Wansink, assistent bij N.V Technische Handel Mij. Marchant, Den Haag Fritz Hirsch Operette in Haarlem. „Hoe help ik de Post?" Zout uw correspondentie niet op tot 's avonds! zonder Chauffeur alleen GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE TREKKERSBOND. Zaterdagavond 19 November a.s. zal van wege den Ned. Trekkersbond, afd. Haarlem, in de Jeugdherberg „Jan Gijzen" aan de Jan Gijzenvaart voor leden en aangeslotenen bij de Ned. Jeugdherbergcentrale een voordracht gehouden worden over „Oud Haarlem". Door diverse series lichtbeelden zal men een duide lijk beeld krijgen van de vele schoone ge bouwen en schilderachtige krachten, die Haarlem in de tijden bezeten heeft. Na afloop der lezing zullen nog eenige folklorische dansen worden gedemonstreerd en eenige leken spelletjes worden opgevoerd door trekkers. Zondagmorgen vertrekken de deelnemers van de Jeugdherberg voor een excursie door de stad om de diverse oude bezienswaardigheden eens van wat nabij te .bezien. Het geheel staat onder leiding van den heer H. P. F. Kruijer, algem. leider N.T.B., afd. Haarlem. PROBRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio of di versen 9.20; London Regional 12 05; Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30; Droitwich 2.50- Keulen 3.20; Ned. Brussel 5.20; Fransch Brus sel 5.35; Ned. Brussel 6.20; Straatsburg of diversen 7.50; Ned. Brussel;8.20; Beromunster 8.55; Keulen 9.40; Ned. Brussel 10.20; Keulen 10.30; Parijs Radio 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9 20 —10.35; London Regional 10.35; Droitwich 11.20; London Regional 1.20; Droitwich 5 20' London Regional 9.45; Droitwich 10.00- Lon don Regional 10.50; Droitwich 11.20. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen: 7.00—8 00 Eigen gramafoonplatenconcert. Verzoekpro gramma. 8.00—12.00 Diversen. Langs verschillende wegen zullen aan het publiek eenige wenschen van de Posterijen in herinnering worden gebracht, in het bijzon der het verzoek om de correspondentie regel matig gedurende den dag te posten, om over belasting voor de post op de spitsuren te voor komen. Te dien einde is o.m. het boekje „Hoe help ik de post en mijzelf" opnieuw bewerkt; het wordt op ruime schaal gratis aan het publiek ter beschikking gesteld. Het sluit aan op de dezer dagen op de brie venbussen verschenen opwekking „Post uw brieven zoodra ze gereed zijn", omdat het vooral een belang, dat het publiek zijn correspondentie niet opzout tot 's avonds. Hoe regelmatiger de postkantoren ook overdag de poststukken ontvangen, hoe meer de nacht posttreinen ontlast kunnen worden van het sorteerwerk. Met wat goeden wil kan het publiek in dit opzicht een vlotte dienstuitvoering bij de post belangrijk helpen bevorderen, zooals door aardige teekeningen van Ton van Tast op bladz. 11 van het boekje duidelijk wordt ge maakt. Op elke bladzijde van het boekje vindt men trouwens pakkende teekeningen van Ton van Tast, die verschillende nuttige wenken in beeld brengen, betreffende identiteitskaarten, luchtpost, de grootte der enveloppen, het behandelen van aangeteekende stukken enz. KONINGIN VOOR KORT BEZOEK TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. 17 Nov. Voor een kort bezoek aan het paleis op den Dam arriveerde H.M. de Koningin vanochtend per auto in de hoofdstad. Eenigen tijd later is de Vorstin weer vertrokken om via het paleis Soestdijk naar het Loo terug te keeren. (Adv. Ingez. Med.) BIJ UWEN WINKELIER OF IN „HET BRITSCHE RIJK". Wij ontvingen van het weekblad „De Za kenwereld" te Amsterdam, een extra-nummer, getiteld „Het Britsche Rijk" dat gewijd is aan de bevordering der handelsbetrekkingen tus schen het Britsche Imperium en Nederland en zijn Overzeesche Gebiedsdeelen. Het num mer opent met Inleidingen van Z. Exc. Oliver Stanley, President of the Board of Trade, en van onzen Minister-president dr. H. Colijn. Vele vooraanstaande Britsche staatslieden, financiers, economen, industrieleiders en ge leerden hebben hun medewerking aan dit nummer verleend. Wij noemen bijdragen van Sir Neville Maltby Bland, den Britschen ge zant te 's-Gravenhage, Lord Camrose, Sir Cyril Entwistle, Lord Kemsley, Sir Patrick Hannon, Viscount Greenwood, Lord Iliffe, Viscount Wakefield of Hythe, van de Hooge Commis sarissen der verschillende Dominions, enz. Lord Stamp of Shortlands schrijft over de vooruitzichten voor den internationalen han del; Sir Geoffrey Clarke en Sir Alexander Gibb over de Engelsch-Nederlandsche han delsbetrekkingen; Sir Earle Page, Eerste Mi nister van Australië, over de verhouding tus schen het Nederlandsche Rijk en Australië; W. J. Jordan, de Hooge Commissaris voor Nieuw- Zeeland, over de banden tusschen Nieuw-Zee- land en Ned.-Indië; Z. Exc. dr. H. D. van Broekhuizen over Zuid-Afrika en Nederland; de Hon. Vincent Massey, Hooge Commissaris van Canada, over Nederland en Canada; enz. Over de Londensche Effectenbeurs schrijft Geoffrey E. Lloyd Wilson; over de rol der Engelsche Banken schrijft W. T. C. Kink; over de Britsche Assurantie-maatschappijen in Nederland Sir William Elderton. J. B. Aug. Kessler schrijft over de Royal Dutch/Shell- Groep en P. Rijkens over de Unilever. Verder treffen wij artikelen aan over de haven van Londen van de hand van Sir David Owen; over de Engelsche Automobielindustrie van Lord Kenilworth, over Engelsch meel door Sir Norman Vernon, en over een groot aantal an dere Britsche industrieën van evenzoovele vooraanstaande Britsche deskundigen. Ook de cultureele en andere betrekkingen tusschen ons land en Groot-Brittannië zijn in dit nummer niet vergeten, evenmin als het vreemdelingenverkeer. Over moderne Engel sche literatuur schrijft de bekende Engelsche schrijfster Miss Rebecca West. Het zeer kloeke, 108 pagina's tellende num mer is voortreffelijk uitgevoerd en bijzonder rijk geïllustreerd VERKOOPFILIALEN EN DEPÓTS (Adv. Ingez. Med.) FILMAVOND MIJ. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Voor de leden van het Departement Haar lem der Mij. „Tot Nut van 't Algemeen" zal een filmavond worden gegeven op Maandag avond 21 November a.s. in Hotel „De Leeu werik". Vertoond zal worden de Artisfilm, een film over het levensgedrag van dieren, met een inleidende voordracht van den heer A. F. J. Portielje, inspecteur der levende have van Artis. U ademt direct weer gemakkelijk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert slijm, geneest opgezwollen ff. slijmvliezen en lucht op. k vicks Va-tro-nol (Adv. Ingez. Med.) LEZING OVER WERKVERSCHAFFING. De heer Meyer de Vries, referendaris bij het Departement van Sociale Zaken te 's-Gra venhage, zal op Woensdagavond 23 November voor de leden van de Haarlemsche Studiever- eeniging van Maatschappelijke Werkers(sters) alhier en een aantal genoodigde autoriteiten in het Wijkgebouw der Ned. Herv. Gem. aan de Ged. Oude Gracht 104 een lezing houden over het onderwerp „Werkverschaffing", waarbij een vertooning zal plaats hebben van de film „Het Werkende Land". FEESTAVOND CHRIST. HOUTBEWERKERS. De afdeeling Haarlem van den Bond van Christ. Houtbewerkers, Meubelmakers, Be hangers en Aanverwante Vakgenooten her dacht haar 25-jarig bestaan in het gebouw van den Chr. Besturenbond aan de Bakenes- sergracht. Het werd een uitstekend geslaag de avond. De onderlinge band werd er door versterkt Er werden propagandistische woorden ge sproken door den voorzitter en den Bonds voorzitter. Vol moed gaat de afdeeling Haar lem op den ingeslagen weg voort. „Vaarwel, jij mooie, kleine vogel", zei Duimeljjntje nog. „Vaar- II gezang in den zomer. Weet je het nog? Toen waren alle boomen wel en nog eens hartelijk, hartelijk bedankt voor jouw mooi nog zoo heergroen, de zon scheen en verwarmde jou en mij!" Bij het licht van het vermolmde stuk hout legde zij ten slotte haar hoofdje tegen den vogel aan. Maar toen schrok zij. Het leek wel, of er in het lichaam van de zwaluw iets klopte! Zou zij nog leven? Ja, dat moest haar hart zijn, dat zoo klopte. En inderdaad, de vogel was niet dood, was alleen maar verdoofd geweest en kwam in de warmte weer bjj. Duimelijntje trilde van angst, want de vogel was veel en veel grooter dan zij zelf. Toch behield haar medelijden de overhand en zrj putte daaruit weer zooveel moed, dat zij de warme watten nog dichter tegen den vogel aandrukte. Daarna stond zij haastig op en liep hard weg. terug naar haar eigen bedje. Juist toen zij weer wilde gaan liggen, zag zij het kruizemuntblad, dat haar als hoofdkussen diende. En zy bedacht, dat de zwaluw dat wellicht ook zou kunnen gebruiken. Zij voegde de daad bij het woord en bracht het blad meteen naar den vogel, teneinde zijn kopje ook warm te houden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6