AKKERTJES i «BREEMEN Auto in volle vaart tegen betonnen trammast gebotst. Regelingen voor het onderwijs. Regeering gaat nieuwe spelling gebruiken. HET GEHEIM. Monopolieheffingen op granen worden weer hooger UW VOORDEEL LIGT VOOR DE HAND Twee jongens doodgereden Twee inzittenden gedood en twee ernstig gewond. MAANDAG 21 NOVEMBER 1938 H A A R t E M'S DAGBLAD 3 De regeering' is voornemens binnenkort de nieuwe schrijfwijze van woorden te gaan toepassen in de van haar uitgaande stukken. Minister Slotemaker de Bruine doet hiervan mededeeling in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in de volgende bewoordingen Medewerking in de richting, dat onze taal op den duur „geslachtloos" worden zal ,is op meer dan één grond van den minister niet te verwachten. De regeering heeft met betrekking tot het woordbeeld besloten, de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te gaan toepassen nadat zij omtrent eenige ter zake bestaande onzekerheden zal hebben beslist aan de hand van een advies, daaromtrent aan haar uitgebracht door de commissie- Fockema Andreae Het gewenschte advies kan in deze maand worden tegemoet gezien. Voorts verwacht de minister een advies omtrent de schrijfwijze der bastaard woorden en der samengestelde woorden, welk advies niet zonder nauw contact met een door de Belgische regeering aangewezen commissie zal dienen te worden uitgebracht. Inzake geslacht en voornaamwoord handhaaft de regeering de schrijfwijze- De Vries en Te Winkel. Indien op den duur op dit gebied wijziging wenschelijk mocht blijken, zal deze niet worden overwogen dan eveneens in nauw contact met België. HAARLEM - TELEFOON 10070 HEEMSTEDE - TELEFOON 29280 (Adv. Ingez. Med.) Noch minder lesuren, noch ver vroegde pensionneering voor leeraren. Kosten zijn te hoog. Aangaande den aandrang, op den minister van Onderwijs uitgeoefend met betrekking tot de vermindering zoowel van het getal lessen, voor het maximum-salaris van een leeraar vereischt, als van het maximum-getal leer lingen, voor klassensplitsing gevorderd, merkt de minister in zijn Memorie van Antwoord op, dat hij gaarne bij deze ontwerp-begrootini_ maatregelen zou hebben voorgesteld in die richting. Hij betreurt, dat de toestand van 's lands schatkist hem dit heeft belet. Alleen reeds op hetzelfde bezwaar dat der kosten moet vooralsnog de invoering van vrijwillige pensionneering van leeraren op 60- jjarigen leeftijd afstuiten. Prinselijke Familie weer op Soestdijk. Zaterdagavond te circa half tien is H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix uit Duitschland te Baarn aangekomen, waar Prins Bernhard haar op hartelijke wijze bij aan komst op het station heeft begroet. Prinses Beatrix lag in het rieten reiswiegje, dat van boven was afgedekt zoodat zij voor de toe schouwers niet zichtbaar was. Daar de aankomst van de Prinses in het dorp onbekend was gebleven en H.K.H. boven dien met een trein reisde, welke gewoonlijk niet in Baarn stopt, waren er maar weinig rei zigers op het perron en was er vrijwel geen be langstelling van de zijde van het publiek. De moordaanslag te Brunssum. Weer het mes in het geding. Omtrent den moordaanslag te Brunssum in verband waarmee de 28-jarige M. werd gear resteerd, vernemen wij nader, dat de zuster en de zwager van M., die bij hem inwoonden, eveneens zijn gearresteerd. Voordat eenige arrestatie was verricht, was Öe broeder van de vermoorde vrouw, een zekere S. uit Overhoven bij Sittard. overgekomen. Hij was woedend over het gebeurde en stak de zuster van M. met een mes in het achterhoofd. De man werd gearresteerd, doch is later door de politie vrijgelaten. In het ziekenhuis te Heerlen is sectie ver richt op het stoffelijk overschot van het slachtoffer. Gestelde richtprijs nog niet bereikt Veehouderijcentrale koopt ook varkens Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld: In weerwil van de verschillende regeerings- maatregelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, hetwelk de regeering in uitzicht had gesteld. Ook de ingevoerde denaturatie- regeling heeft niet den gewenschten prijs op geleverd. De prijs voor gerst is slechts bereikt doordat de Nederlandsche Akkerbouwcentrale een belangrijke hoeveelheid uit de markt heeft genomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen overlaat. De minister van economische zaken heeft daarom besloten, met ingang van 20 November de heffing op gra nen, met uitzondering van die on gerst, dus op rogge, haver, mais en tarwe en de derivaten van deze, met f 0.50, of voorzoover de derivaten be treft met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertarwe wordt aangebo den, doen het gevaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een optrek ken van de prijzen der overige granen zal beletten, toenemen. Als bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van mais in afwijking van dien van de andere granen betrekkelijk wei nig is gedaald. Het resultaat van den geheelen maatregel zou evenwel onvoldoende zijn, in dien ook niet de heffing op mais werd ver hoogd. Tegelijkertijd heeft de minister be sloten, naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt nemen van bepaalde categorieën rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van varkens, speciaal varkens in het bacongewicht. Ge hoopt wordt, dat aan de daling der varkensprijzen op deze wijze een vol doende rem zal worden aangelegd en dat het mogelijk zal blijken een ver dere prijsdaling der baconvarkens te voorkomen. Aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale is dan ook opgedragen, met ingang van heden met deze afname tegen de prijzen, zooals die de vorige week bekend zijn gemaakt, een aan vang te maken. Lichamelijke oefening zal nog niet verplichtend worden gesteld. De leden, die met betrekking tot de lichame lijke opvoeding in de school vier en een half uur verplicht willen gesteld zien en vakonder, wijzers evenals assistent-inspecteurs willen benoemd zien, verzuimen de primaire vraag te beantwoorden, door den minister meer dan eenmaal opgeworpen, namelijk: of het ver dedigbaar is in een tijd van budgetaire zorgen en terwijl verlaging der begrooting eerder dan verhooging moet worden nagestreefd, terzake van de lichamelijke opvoeding nieuwe of meerdere offers van de publieke kassen te vragen. De minister beantwoordt deze vraag ontkennend. Op den genoemden grond is de minister niet voornemens een wijziging van artikel 195 der Lager Onderwijswet 1920 bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken in dien zin, dat dit vak reeds voor 1 Januari 1941 voor alle open bare en bijzondere lagere scholen verplicht zou worden gesteld. Intusschen merkt hij op, dat een zoodanige wijziging niet zou beteeke- nen, dat in de wet werd neergelegd, hoeveel uren per week aan dit onderwijs zou moeten worden gegeven. Het opnemen van een derge lijke bepaling acht de minister in strijd met de vrijheid, welke gemeente- en schoolbestu ren ten aanzien van de regeling van het on derwijs hebben. Dat het onderwijs in de licha melijke oefening in de hoogste klassen van de lagere scholen aan vakonderwijzers zou moeten worden toevertrouwd, kan de minister niet toegeven. Hij is van oordeel, dat zij, die bij het examen voor de lagere akte hun be drevenheid in de lichamelijke oefening hebben bewezen, ook voor het geven van onderwijs in die leerjaren geschikt kunnen worden ge acht. SrtUMÏ&lS' U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies- Migraïne, Rheumatische jn, Kou, Griep en Koorts, helpen snel en zeker Let goed op het AKKER-merkl Pip, KOMEN ALTIJD VAN PAS (Adv. Ingez. Med.) Te werk stellen van jonge onder wijzers. De interdepartementale commissie, aan welke is opgedragen na te gaan of en, zoo ja, op welke wijze werklooze jonge onderwijzers van regeeringswege zouden kunnen worden geholpen langs andere wegen dan die van normale tewerkstelling in de school, heeft de bestudeering van dit vraagstuk met voortva rendheid ter hand genamen. De commissie is er nog niet in geslaagd een oplossing te vin den, althans niet in dien zin, dat de oplossing bevredigend mag worden geheeten. In het licht van de wel zeer moeilijke materie valt dit ove rigens niet te verwonderen. De minister van Onderwijs is daarom tot zijn leedwezen niet in staat op dit oogenblik nadere mededeelin- gen aan de Staten-Generaal te doen. Joodsche kinderen uit Duitschland Dwaalden langs de grens. De Joodsche perscommissie voor bijzondere berichtgeving schrijft ons: Van de Nederlandsch-Duitsche grens wordt ons van zeer betrouwbare zijde, het volgende medegedeeld: Sinds eenige dagen dwalen in de bosschen lang de grens en ook verder in de omgeving Joodsche kinderen rond, die waarschijnlijk vader- en moederloos uit onbekende steden en dorpen hierheen zijn geloopen. Wanneer zij aan de Nederlandsche grens komen worden zij door de Hollandsche grensbewaking in veilig heid gebracht. Voor de betrouwbaarheid van dit bericht staan wij volkomen in. Ernstig ongeluk door het dempen van autolichten. Op den rijksstraatweg tusschen Harderwijk en Ermeio is Zaterdag avond een ernstig ongeluk voorgeval len, dat aan twee jeugdige knechts van den melkboer D. het leven heeft gekost. Beide knechts, een van veer tien en een van vijftien jaar, hadden plaats genomen op een tweewielige transportfiets, waarop een ledige melkbus en gingen in de richting Ermeio. Zij werden ingehaald door een personenauto, bestuurd door den heer A. uit Nunspeet, die zijn groote lich ten moest dempen voor een tegen ligger, waarvoor hij ook moest uitha len. In het niet verlichte gedeelte, waarin de heer A. toen kwam te rijden heeft hij de fiets met de beide personen niet opgemerkt, met het noodlottig gevolg, dat hij hen aan reed. Een der slachtoffers kwam links, de andere rechts van den weg terecht. Beiden waren op slag dood. Uw Raadgever voor de wintersport is onze WINTERSPORTCOURANT Gratis verkrijgbaar. Vraagt daarom! REISBUREAU LINDEMAN Barteljorisstraat 3 Telef. 12678/9. IAdv. ingez. Med.j I Noodlottig ongeluk op den Haarlemmerweg, j Omtrent oorzaak tast men nog in het duister. Op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Haarlem heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag, ter hoogte van de Liedebrug, een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar bij twee dooden te betreuren vielen, terwijl twee personen, die ernstig gewond waren, in allerijl naar de Haarlemsche ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Omstreeks kwart over twee naderde een luxe auto van een Amsterdamsche taxi-on derneming met groote snelheid de Liedebrug. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak vloog de auto, die bestuurd werd door den chauffeur J. v. d. Klis uit Amsterdam, in volle vaart tegen een betonnen steunmast van de N. Z. H. T. M. De gevolgen waren ontzettend. De auto drong met het voorstuk in de mast, welke ontzet werd en scheef over de trambaan kwam te staan. De motor schoof naar achte ren, terwijl het stuurrad op een eigenaardige manier ontwricht werd, waardoor het op zij uit den vernielden wagen naar buiten stak. De carrosserie werd nagenoeg geheel versplinterd. De brokstukken lagen overal in den omtrek verspreid, terwijl de inzittenden, de heer en mevrouw Hendrikse uit Heemstede en mr. O. ter Haar eveneens uit Heemstede zwaar gewond werden evenals de chauffeur van der Klis uit Amsterdam. De echtgenoote van den heer Ter- haar was slechts licht gewond. Direct werd van alle kanten hulp geboden. Dokter R. J. P. Muller van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst uit Haarlem, die toe vallig passeerde, verleende de eerste hulp. Ook dr. Kuiper uit Halfweg was spoedig ter plaatse evenals de ongevallendienst en brancards van Mathot's Ziekenvervoer .uit Haarlem. Mevr. ter Haar bleek er behoudens enkele lichte verwondingen, het best te zijn afgekomen. Na door Dr. Muller verbonden te zijn werd zij per De heer S. W. F. Hendrikse. auto naar haar woning te Heemstede vervoerd. Mr. O. Terhaar werd in zeer ernstigen toe stand naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Hij heeft een schedelbasis frac tuur en een ernstige hersenschudding opge- loopen. Zondagmorgen is hij aan zijn kwet suren overleden. De chauffeur J. v. d. Klis had een rechter enkelbreuk en verder vermoedelijk een lichte hersenschudding en klaagde voorts over hevige pijnen in de borst. Hij werd eveneens naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. De heer S. W. F. Hendrikse uit Heemstede bleek zóó zwaar gewond te zijn, dat hij tijdens het transport naar het St. Elisabeths Gast huis is overleden. Zijn vrouw werd, eveneens tamelijk ernstig gewond, naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Zij heeft vermoedelijk een lich te hersenschudding opgeloopen. De vernielde auto, die door de gemeente politie van Haarlemmerliede in beslag werd genomen, werd naar een garage te Halfweg gesleept. De politie, die spoedig ter plaatse verscheen stelde een uitgebreid onderzoek in. Het tramverkeer ondervond den geheelen Zondag vertraging, aangezien de draden on klaar waren geraakt, zoodat men de plek op enkel spoor moest passeeren. De heer S. W. F. Hendrikse, die bij dit auto- ongeluk op zoo'n noodlottige wijze om het le ven is gekomen, was lid van de directie der N.V. Nederlandsche Stoomvaart Maatschappij „Oceaan" en der N.V. Meyer en Co's Scheep vaart Maatschappij te Amsterdam. Deze func tie had hij op 1 Januari jJ. aanvaard. Hij was Minister Slotemaker de Bruine deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat het Kon. Besluit tot aanvulling en wijziging van het academisch statuut in verband met het economisch hooger onderwijs spoedig zal worden gepubliceerd. Een voorziening inzake het middelbaar onderwijs voor meisjes en inzake meerdere vrijheid bij het middelbaar eh voorbereidend hooger onderwijs zijn opgenomen in een ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vor mend middelbaar onderwijs, dat op het punt staat het departement te verlaten. Mr. O. ter Haar. in 1920 in dienst van de maatschappij getre den, was gedurende vele jaren chef van de afdeeling algemeene zaken en daarna procu ratiehouder. Als directeur was hij speciaal be last met de leiding van den nautisch-techni- schen dienst. De heer Hendrikse was op scheepvaartgebied een bekende persoonlijk heid, die in tal van commissies zitting had. Ook voor de watersport heeft hij zich verdien stelijk gemaakt. Hij was bestuurslid van de Koninklijke Nederlandsche roei- en Zeilver- eeniging en commissaris van het matrozenin- stituut dezer vereenigïng (opleidingsschip „Pollux") Voorts was de heer Hendrikse be stuurslid van de vereeniging voor nijverheids belangen „Amsterdam-Noord". Voor hij in het scheepvaartbedrijf kwam was de heer Hen drikse zeeofficier. Hij was te Vlissingen gebo ren en bereikte den leeftijd van 51 jaar. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. te half twee op de Alg. Begraafplaats te Heem stede plaats vinden. Mr. O. ter Haar. De heer ter Haar, die een der directeuren van 't bijkantoor Haarlem der Twentsche Bank was, werd in 1898 te Amsterdam geboren en be reikte den veertigjarigen leeftijd. Hij was een zoon van den oud-wethouder van Amsterdam, den heer J. ter Hear. Mr. ter Haar studeerde in Utrecht en kwam na zijn promotie op 23-jarigen leeftijd bij de Twentsche Bank in dierst. Hij was eerst eeni- gen tijd werkzaam in Dordrecht doch werd la ter overgeplaatst naar het bijkantoor aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam In 1923 ging hij naar het hoofdkantoor en in Juli '29 werd hij belast mtt de leiding van het bijkantoor in de van Baerlestraat te Amsterdam. In Januari 1936 volgde zijn benoeming tot bestuurder van het bijkantoor te Haarlem. Mr. ter Haar, was voorts secretaris van de afd. Heemstede— Bennebroek. van het Ned. Bijbel Genootschap. (Adv. Ingez. Med.) Huldiging van Lodewijk van Deyssel. Eenige bewonderaars der werken van Lode wijk van Deyssel uit Haarlem en omstreken, hebben het voornemen opgevat den kunste naar te huldigen, door een buste in brons van hem te doen vervaardigen. Reeds werden zij in staat gesteld de buste in gips te laten maken, gemodelleerd door de Haarlemsche beeldhouwster Nel Bakema. Om de buste in brons te laten uitvoeren verzoeken zij medewerking door het storten eener bijdrage op Postgiro no. 342600 van het comité. Het comité bestaat uit: H. F. Boot, voorzitter, mevr. H. Dingemans-Numans. penningmeeste- resse, Spruit en Boschstr. 7; Jac. P. van den Bosch; Herman Moerkerk; Dr. P. H. Schroder; Heyme Vis en Jan D. Voskuil, secretaris, van Heythuizenweg 7.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5