ALBERT HEIJN I I HEEMAF WOENSDAG 23 NOVEMB ER X93S HAARDE M'S DAGBEAD T eraardebestelling Ds. W. Bijleveld. (Men zie ook elders in dit nummer). Evenals 's middags bij den rouwdienst in de Chr. Ger. Kerk aan de Raaks, naar aan leiding van het overlijden van Ds. W. Bijle veld, bestond Dinsdagmiddag drie uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan bij de teraardebestelling ook een overweldi gende belangstelling. Talrijke predikanten uit verscheidene plaatsen van ons land, ook van andere kerkgenootschappen we zagen o.a. Ds. H. E. Beker van de Ned. Herv. Ge- mefnte te Haarlem stonden in een wijden kring om de groeve geschaard. Slechts één bloemstuk van witte anjers dek te de baar. Toen de kist in de groeve was neergelaten, trad eerst de heer J. Vreugdenhil, voor zitter van den Kerkeraad der Chr. Ger. Kerk in Haarlem Centrum, als spreker naar voren. „Wij staan hier aan het graf van onzen on- vergetelijken herder en leeraar, die zeventien jaar hier heeft mogen arbeiden, eerst voor Haarlem in haar geheel en vervolgens na de splitsing in Haarlem Centrum. In die zeven tien jaren heeft God hechte en sterke banden van vriendschap gelegd. Wij missen onzen herder en zullen hem blijven missen, want hij gaf zich geheel voor de belangen der ge meente. Ik zeg niets te veel wanneer ik hem noem den man van de honderd procent; den man van groote liefde, eenvoud, ijver, vreed zaamheid en vriendelijkheid. Hij heeft ze genrijk gewerkt, maar hij verstond het woord: „zonder Mij kunt gij niets doen". En nu is hij heengegaan, midden uit zijn ar beid en zijn gezin; wij staren hem na vol weemoed, want de slag kwam zoo onverwacht. Het was echter Gods tijd. Thans ontvangt hij de rust. die overblijft voor het volks des Hee- ren. God heeft hem veel talenten geschon ken; hij heeft die waarlijk niet in de aarde begraven, maar er mee gewoekerd. Hij laat bij ons dan ook een ledige plaats achter". Spreker richtte woorden van troost tot de weduwe en haar kinderen en tot de bejaarde moeder van den overledene. De heer Bou terse sprak afscheids woorden namens de kerkelijke vereenigingen, waarvan Ds. Bijleveld voorzitter of eere-voor- zitter was. Hij was er de stuwende kracht van. Spreker wekte de aanwezigen op, naar zijn voorbeeld te leven. Ds. S. van der Molen uit Rotterdam voerde het woord als speciaal vriend van den overledene. Hij kon maar niet begrijpen, dat het overlijden van dezen stoeren en krach- tigen man waar kon zijn. „Het is echter wer kelijkheid. De stem van Ds. Bijleveld, die millioenen woorden gesproken heeft, zal op deze aarde niet meer klinken. Het is echter een zalige werkelijkheid, want hij is nu ingegaan in de eeuwige rust. Ik was zijn speciale vriend, maar van wie was hij eigenlijk géén vriend? Hij, de man van den beminnelijken eenvoud, de wonderlijke trouw en het heerlijke humeur. Ik ben dankbaar, dat ik zulk een vriend mocht hebben." Namens de classis sprak Ds. W. Hen driks uit Hillegom. „Ds. Bijleveld was een uitnemend mensch, die menigmaal geroepen werd om moeilijkheden op te lossen. We zullen hem in onze classicale vergaderingen zeer mis sen, want hij sprak altijd een woord van hart tot hart; naar zijn ontelbare adviezen en raadgevingen werd altijd gaarne geluis terd." Ds. J. Ta mm in ga uit Harderwijk sprak namens het Curatorium van de Theologische School. Ds Bijleveld heeft zijn gaven en ta lenten in dienst van deze school gesteld. Hij had een ruime plaats in het hart van het Cu ratorium; daarom zullen wij hem zeer mis sen". Namens de Predikantenvereeniging sprak Ds. R. E. Sluiter uit 's-Gravendeel. „De overledene bezocht altijd trouw onze verga deringen; als hij er niet was, dan was hij stellig wegens drukke ambtsbezigheden ver hinderd. Hij was in den kring der predikan ten altijd een zeer gezien vriend en broe der. Ik heb hem gekend, want hij ging bij mij ter catechisatie. Daar heeft hij mij eens gezegd: „in mij leeft de begeerte om dienaar des Woords te worden". Die begeerte heeft hij van God gekregen. Welnu hij is dienaar ge worden in den waren zin des woords". De heer -J. Aangeenbrug sprak als voorzitter van den Kerkeraad in Haarlem- Noord. Spreker dankte hem voor het vele goede, dat hij van hem mocht ondervinden. „Zijn werkkracht is groot geweest en hij had veel zorg voor Haarlem-Noord en Haarlem- Centrum. Maar nu is hij bevorderd tot heer lijkheid". J 4 Ds. D. Driessen uit Rotterdam dankte Ds. Bijleveld voor de jarenlang geschonken trouwe vriendschap. Prof. L. H. van der M e id e n uit Apel doorn. deelde mee, dat op dezen dag de Theo logische School ten teeken van rouw gesloten was. „Als God spreekt, dan moeten wij lee- ren stil te zijn en te zwijgen. God heeft ons in hem veel geschonken." Spreker wekte de catechisanten op, het voorbeeld van Ds. Bij leveld te volgen. Een broeder van den overledene, Ds. L. B ij 1 e v e 1 d uit Leeuwarden, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling en de gemeente in Haarlem voor de trouwe vriendschap, gedurende zeventien jaar aan zijn broeder geschonken. Tenslotte werd gezamenlijk gezongen het laatste vers van Psalm 68. Do oud-gepcnsionneerden. Gelijkstelling gevraagd. De Afd. Haarlem van den Alg. Mil. Pensioen- bond heeft in vergadering een motie aangeno men waarin gezegd wordt: „dat wij met groote blijdschap kennis genomen hebben van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer der De fensie-begrooting, waarin door verschillende leden bij de Regeering aangedrongen wordt op gelijkstelling voor de oud-gepensionneerden; dat, waar thans ook de Kamer de gelijkstel ling als oplossing aanvaard heeft, onze hoop weer ten zeerste verlevendigd is. waarom met den meesten nadruk aan Regeering en Kamer wordt verzocht, om alles in het werk te stellen, ten einde tot de gelijkstelling te komen." Er werd besloten deze motie ter kennis te brengen aan de Tweede Kamer der Staten Ge neraal. den Minister President, den Minister van Defensie en den Minister van Financiën. SURSEANCE VAN BETALING.. Op 17 November 1938 is aan Eugene van der Schoot, bloembollenhandelaar, wonende te Hilleaom. door de Haarlemsche Rechtbank voorloopige surseance van betaling verleend met benoeming van mr. F. J. Gerritsen te Haarlem tot bewindvoerder Behandeling 7 Januari 1939. des voormid- daas te 9.45 uur in het Paleis van Justitie alhier. VERBRUIK VAN WATER. Cijfers over Haarlem, Amsterdam en het overige deel der Provincie. IN HAARLEM ZEER LAAG. In het jaarverslag van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland kwam een zinsnede vor „dat tegen overbe schaving op het gebied van waterverbruik gewaakt dient te worden. Gedeputeerde Staten deelen in hun ant woord op het afdeelingsverslag der Prov. Staten mede, dat het slechts de bedoeling ge weest is de aandacht er op te vestigen, dat Indien 't waterverbruik zoodanige afmetingen zou gaan aannemen, dat aan verspilling een ernstige invloed op het totale verbruik zou moeten worden toegekend, hiertegenover mede gelet op de capaciteit van de winplaat- sen maatregelen tot beperking onder oogen zullen dienen te worden gezien. Een zuivere splitsing van het waterverbruik in dat vor huishoudelijke- en dat voor in dustrieele doeleinden kan voor het Provin ciaal Waterleidingbedrijf niet worden gegeven Juiste gegevens daaromtrent zijn niet be kend, omdat het water ten behoeve van perceelen, waarin zoowel een woning als een bedrijf gevestigd is. gecombineerd over den watermeter geleverd wordt. Bovendien zijn in tal van perceelen nerin gen en dergelijke gevestigd, waarvoor, boven het huishoudelijk abonnement, een toeslag geheven wordt. Ook in die gevallen is het verbruik niet naar de doeleinden te split sen. Wel kan een benaderend inzicht in het huishoudelijk verbruik per aansluiting wor den verkregen, wanneer het aantal aanslui tingen met watermeter buiten beschouwing wordt gelaten. Een aldus opgezette berekening geeft tot uitkomst, dat het gemiddeld verbruik per ongemeterd perceel, waarbij geen rekening is gehouden met (onbekende) lekverliezen, heeft bedragen: In 1936 123 M3. (berekend over 80.462 aan sluitingen); in 1937 130 M3. (berekend over 82.070 aansluitingen). Laatstgenoemde verbruiken kunnen niet zonder meer met die van andere bedrijven vergeleken worden, omdat de wijze van be rekening zeer uiteen kan loopen. Teneinde echter den Prov. Staten toch eenig inzicht te geven in de verbruiken, zoo als die door andere bedrijven worden opge geven, dan wel uit hun jaarverslagen zijn af te leiden, kan met betrekking tot de in het Verslag genoemde enkele gemeenten het vol gende worden medegedeeld Volgens het jaarverslag bedroeg het huis houdelijk waterverbruik in Amsterdam over 1937 122 L. per dag per hoofd. Per woning, waarbij het gezin op gemiddeld 4 personen is gesteld, komt dit verbruik neer op pl.m. 178 M3. per jaar. Volgens het jaarverslag van de Gemeente Duinwaterleiding van Haarlem bedroeg het waterverbruik voor huishoudelijke doeleinden, met inbegrip van de kleinindustrie in die gemeente in 1937 gemiddeld 46 M3. per jaar per aansluiting, wat abnormaal laag is in verband met de algemeene toepassing van watermeters en den hoogen waterprijs. In den Helder bedroeg het waterverbruik voor huishoudelijke doeleinden over 1937 pl.m. 57 M3. per aansluiting. Dit gegeven is ontleend aan het Statistisch Overzicht, samengesteld door de Vereeniging voor Waterleidingbe- langen in Nederland. 19 35 Stemgember orgineei ff ff Luxe potten 225. 120, 33ct. Appetit Sild „Bjelland" per blikje 25. Hors d' Oeuvre per blikje Kersen zonder pit *3^ per blik70. &U Banketstaven A 9 m. Roomboter bereid p. stuk "IJl i Taai-Taai per pond 22 irdeeligste Kruidenicrsbedrijt in Nederland 't IN 'li WEET! 't Is een weel, steeds practische en nut tige cadeaux voor huisgenooten, voor hem of haar te bedenken. In practische en nuttige geschenken, die den smaak van de(n) gever(ster) verraden, zult U in onze magazijnen steeds een zeer groote keuze vinden Komt U ons dezer dagen eens bezoeken, wij zullen U gaarne een goeden tip gevem Onze sorteering in: tafel- en divankleeden, dressoir- en schoorsteenloopers, kussens, theemut sen. Perzische kleedjes en -kussens, plaids, tafeltjes, fauteuiltjes, tüdschrif- tenbakjes, leeslampen, kapstokken, parapluiebakken enz. is zeer uitgebreid 5, ZOONs COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Lichte gasexplosie. Begin van brand aan de Kleverlaan. Dinsdagmiddag heeft in het perceel Klever laan 143, bewoond door den heer Th. Sorgdrager, een lichte gasontploffing plaats gehad. De heer Sorgdrager was in de kamer op de eerste etage aan den voorkant van het huis bezig met knutselarbeid aan zijn werktafel die tegen de ramen stond. Hij gebruikte hierbij een gas brander, die met een lange gummislang op de leiding was aangesloten. Deze slang was waar schijnlijk eenigszins poreus geworden, zoodat de kamer voor een deel met gas werd gevuld. Met een harden slag ontplofte het gas. De openslaande ramen werden door de kracht van de explosie open geslagen, waarbij de ijzeren sluiting werd geforceerd en eenige ruiten bra ken. Een gordijn verbrandde, en in een kast ontstond een begin van brand. De brandweer, die spoedig was gealarmeerd wist het gevaar echter te bezweren, zonder van haar materiaal gebruik behoeven te maken. De heer Sorgdrager kreeg eenige niet-ernstige brandwonden aan het gelaat. De inboedel liep slechts weinig brand- en waterschade op. (Adv. ingez. Med.) MUZIEK-PAEDAGOGISCHE KRING VAN JONGE MUSICI. Deze kring, die zich ten doel stelt te komen tot een nauwere samenwerking tusschen de Haarlemsche muziekleeraren en leeraressen, hield in één der bovenzalen van restaurant Lido een bijeenkomst voor leden en genoodig. den, alwaar de bekende muziek-paedagoog dr. W. Howard uit Bloemendaal een voordracht hield over „Allgemein-Musikpaedagogische Probleme". Het talrijke auditorium volgde met groote aandacht de voordracht. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkelen der aan wezigen gebruik gemaakt Tot slot dankte de voorzitter den spreker voor zijn interessant betoog, waarna de bij eenkomst gesloten werd. PERSONALIA. Bij Kon. besluit van 18 November 1938 is be noemd met ingang van 18 December 1938: tot directeur van het Huis van bewaring te Rotter dam: J. F. Beijerinck, adjunct-directeur bij de strafgevangenis te Haarlem. Christelijke vakorganisatie. Een propaganda-avond van den Haarl. Chr. Besturenbond. De Haarlemsche Christelijke Besturenbond hield Dinsdag in het gebouw van den Protes tantenbond aan de Jacobstraat een propogan- da- en ontspanningsavond. Het propagandis tische woord van dezen avond werd gesproken door den heer W. de Jong, penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht. Het Chr. Nat. Vakverbond aldus de heer De Jong stelt zich ten doel uiteindelijk te komen tot een maatschappij waarin de so ciale tegenstelling tusschen werkgever en werknemer is opgeheven. Vroeger was de toe stand zoo, dat alle macht in het bedrijf bij den werkgever berustte. Van een rechtspositie voor den arbeider was geen sprake. Hiertegen kwamen ook de Christelijke arbeiders op om dat zij het in strijd achtten met het Godde lijk gebod. Doch zij waren zich bewust dat hun streven moest voortspruiten uit de over tuiging dat God gediend moest worden in den strijd voor sociale rechtvaardigheid. Hier uit vloeit voort dat stelling genomen moet worden tegen de neutraliteit in de arbeiders beweging. Tegenover het beginsel der socialistische ar beidersbeweging: de klassenstrijd en de door voering van het socialisme aldus vervolgde de heer De Jong stelde de Christelijke be weging het beginsel van overleg tusschen de twee machten in het bedrijf: werkgever en werknemer, door middel van beider organi satie. Uit dit overleg aanvankelijk door de so cialistische arbeiders en de werkgevers als een onmogelijkheid verworpen is tenslotte het collectieve arbeidscontract voortgekomen. Thans is er ook in socialistischen kring waar deering voor het collectieve arbeidscontract, doch de Christelijke beweging stelt er prijs op te verklaren dat het contract ten eenenmale vreemd is aan het beginsel van klassenstrijd. In den laatsten tijd heeft de overheid op vele terreinen de organisatie van het bedrijfs leven in handen genomen. Het Chr. Vakver bond keurt dit goed, doch zij wil tegen een voortschrijdende socialisatie, het bevorderen van overheidsindustrie, een krachtig „neen!" doen hooren. Zij wenscht een ordening die op natuurlijke wijze uit het bedrijfsleven voortkomt, die gebaseerd is op normale so ciale verhoudingen. Van verschillende zijden wordt beweerd dat er in sommige vakbonden een zekere vervreemding tusschen organisatieleiding en georganiseerd en is gekomen. Spr, merkte op dat in het Chr. verbond steeds een goede samenwerking tusschen leden en bondsbe- stuur heeft bestaan. De tijd is echter voorbij waarin alle beslissingen tot in de onderdeelen door plaatselijke vergaderingen genomen kon den worden. De strijd speelt zich thans in hoofdzaak in de conferentiekamer af, maar die strijd is er niet minder om geworden. Wij leven in een tijd waarin het waard is te leven, maar die noodig heeft dat blijvend wordt getuigd van een vast geloof in Christus, zoo besloot spr. De avond werd opgeluisterd door zang van het Dubbelmannenkwartet „Aurora" onder leiding van den heer H. K. Zeilmaker, en de clamatie van den heer Joh. de Wijs. j.' .-ui Ue «isi ucl i. i.tit .crscli-i a;. Ds. W. Eijleve.i,, preuiKaiu oij de Chr. Ger. Kerk te Haarlem (Centrum), die in den ouderdom van 42 jaar is overleden, uit het kerkgebouw aan de Raaks uitgedragen. ST. NICOLAASFEEST OPLEIDINGSSCHOOL WILHELMINASTRAAT. Zaterdag 3 December zullen de leerlingen van School 17 (Opleidingsschool) Wilhelmina- straat 43a hun St. Nicolaasfeest vieren in het gymnastieklokaal der school. 's Middags is het feest voor de laagste klas sen. St. Nicolaas en zijn knecht zullen den klei nen een bezoek brengen. Verder zullen de goochelaar mr. Steffin en de vroolijke clowns Bib en Bob optreden en zal er een poppenkastvertooning plaats heb ben. De hcogere klassen zullen het feest des avonds vieren. Hiervoor vermeldt het pro gramma. behalve den goochelaar die boven dien als buikspreker zal optreden de clowns en de poppenkastvertooning. het optreden va' den sportboy Little Gerie. Alleen voor het middagfeest kan één der ouders met de kinderen meekomen. De huidige boeien der economie verbroken. Lezing van mr. dr. P. IJssel de Schepper. De afd. Haarlem van de Internat. Ver. Bellamy hield gisteravond een vergadering tn het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond waar de algemeen voorzitter der ver eeniging mr. dr. P. IJssel de Schepper het woord voerde. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer Th. H. de Vries opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom. Mr. dr. P. IJssel de Schepper sprak vervol gens over het onderwerp: „De Boeien der huidige economie verbroken". Juist in de huidige tijden, aldus spr., besef fen we hoezeer de geesel der werkloosheid ons volk geteisterd heeft. Nu wij zoo gaarne zouden willen helpen dwingt de werkloosheid ons tot voorzichtigheid. Velen komen daarbij tot het besef, dat ons huidige stelsel niet deugt. Bellamy geeft nu in zijn boeken: „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen" de oplossing waardoor wij uit dezen chaos kun nen komen. De grootste fout van het tegen woordige stelsel is het gebrek aan koopkracht. Aan den eenen kant is er overproductie ter wijl er aan den anderen kant tevens onder consumptie is. Het economisch stelsel waaronder wij leven berust op drie wetten, namelijk de wet van vraag en aanbod, de wet van- productie, consumptie en distributie en de wet van in- koopwaarde en prijs. Wij kunnen op het oogenblik net zooveel produceeren als wij willen. De consumptie daarentegen, die van de koopkracht afhan kelijk is, gaat hoe langer hoe meer naar be neden. Het aanbod wordt steeds grooter en de vraag steeds kleiner. Al deze economische wetten zijn ziek. De oorzaak hiervan is gelegen in het winst systeem. Wanneer we nu het winstsysteem weg nemen dan krijgen we de broederschap in de practijk. Onze maatschappij is thans anti- broederlijk en anti-Christelijk. We leven in een „elleboog-maatschappij". Alleen zij, die hun ellebogen gebruiken kunnen zich staan de houden. Wat is eigenlijk die broederschap? Die broederschap beteekent: samenwer king, opbouw en vrede. De Staat der Nederlanden zal in het stelsel van Bellamy een coöperatieve vereeniging worden, die produceert naar gelang er be hoefte is. De waarde van deze productie zal in een aantal guldens kunnen worden uitgedrukt. Dit getal, deelt men nu door het aantal in woners iedere inwoner krijgt dan jaarlijks op zijn giro-rekening een zelfde bedrag aan geld. Door het gebruik maken van het girale verkeer wordt het gewone geld uitge schakeld. Het girale geld heeft twee verschillen met het tegenwoordige geld: het staat op naam en het behoudt zijn waarde slechts voor den tijd van één jaar. Alle vermogensdelicten worden daardoor dus onmogelijk. Iedereen is verder zeker van al zijn bezit. Er zijn menschen, die het niet billijk vin den, dat iedereen evenveel krijgt. Hij, die meer presteert zoo zegt men moet ook meer inkomen hebben. Op materieelen, geestelijken en gods- dlenstigen grond is dit echter niet juist. De arbeid wordt gewaardeeid naar het be lang van de productie. Voor het belang der productie is echter elke arbeid gelijk. Daar om is het ook billijk, dat iedereen hetzelfde inkomen krijgt. Elk kind moet een goede op voeding kunnen krijgen. Op zijn 21ste jaar moet men dan een beroep kiezen waarvoor men het best geschikt is. De Bellamy-gedachte tracht de menschen te verbeteren en de maatschappij op een hooger plan te brengen. Bij het Bellamy-stel- sel zal er verder volkomen vrijheid van godsdienst en geweten zijn. Ook de oorlog zal dan uitgeband worden daar de oorzaak van den oorlog zal worden weggenomen, want die oorzaak ligt in het huidige economische stelsel. De Bellamy-beweging is dan ook de eenige ware vredesbeweging. 't Onverwoestbare hart van een STOFZUIGER 'waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor. Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl VERKRIJGBAAR TE HAARLEM C. J. v. d. BROEK, Oude Groenmarkt 24, Telef. 11960 Gr. Houtstraat 52, Telef. 15813. (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements Rechtbank te Haarlem zijn geen faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 22 November. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. A. W. van Dongen, aardappelhandelaar, wonende te Nieuw-Vennep, gemeente Haar lemmermeer. Curator mr. J. G. Bettink te Haarlem. 2. Elisabeth Harpman, manufacturierster, wonende te Zaandam, Zuiddijk 34. Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem. 3. B. de Kromme, winkelier in manufactu ren, wonende te Amsterdam, Smaragdstraat 11, zaak drijvende te Zaandam, Zuiddijk 34. Curator mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haar lem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Leo Luyten, zonder beroep, wonende te Haarlem. Curator mr. Silvain Groen te Haarlem. 2. Mej. M. Datema, pensionhoudster, wo nende te Haarlem. Curator mr. A. Beets te Haarlem. Op 15 November 1938 is mr. J. van der Vegt alhier als curator in het faillissement van J. Vastenouw, handelaar in begonia's, wonende te Hillegom, Hofstraat 45, vervangen door mr. W. Ven let te Haarlem. OVERBODIG WERK. Het gebeurde te Overveen. Enkele dagen geleden maakte de gemeente aan de Oranje Nassaulaan en de Johan Willem Frlsolaan een keurige klinkerbestrating. Het was een lust om die te zien Uit dankbaarheid kwam daarop personeel van de Telefoonmaatschappij en nu is de straat weer opgebroken. Gelukkig dat de ma ker nog leeft en er nog herstel mogelijk is. Maar overleg zou kosten bespaard hebben,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10