De Sprong in het Leven In het Concertgebouw woonden Z. M. Koning Leopold en H. M. de Koningin Dinsdagavond het gala-concert bij, dat door de gemeente Amsterdam aan haar hooge gasten werd aangeboden. In het midden de vorstelijke personen In het Vredespaleis te Den Haag wordt de derde internationale radio-conferentie gehouden, waaraan door vijftien landen wordt deelgenomen Mussolini legde te Rome den eersten steen voor een der nieuwe regeerings- gebouwen ter gelegenheid van de opening der Italiaansche autarkie-ten- toonstelling Selma Lagerlöf ontvangt gelukwenschen bij haar 80sten verjaardag. De Zweedsche schrijfster in de bloemen President Lebrun in gezelschap van Koning Carol van Roemenië tijdens de jachtpartij, welke de Fransche president te Rambouillet ter eere van zijn gast hield Tijdens het bezoek, dat Z. M. Koning Leopold en H. M. de Koningin Dinsdagmiddag aan het Rijksmuseum te Amsterdam brachten. De directeur, dr. F. Schmidt Degener (links) diende de vorstelijke personen van voorlichting tijdens den rondgang Z. M. Koning Leopold van België heeft Dinsdagmiddag het Belgisch monument te Amersfoort officieel namens zijn volk aan Nederland overgedragen. Koning Leopold legt bloemen aan den voet van het monument De Koninklijke Familie poseerde Dinsdag met Z. M. Koning Leopold ten paleize Soestdijk vóór het ver trek naar Amersfoort welwillend voor de fotografen. V.l.n.r.: Z. M. Koning Leopold, H. K. H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix op den arm, Z. K. H. Prins Bern- hard en H. M. de Koningin FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandsche roman door FELICIA CORDEA. 8) Zijn kapitaal groeide bestendig en na vier ja ren had hij het meer dan verdrievoudigd. Ver schillende ondernemingen, waarbij hij zich door zijn vader liet raden, vermeerderden zijn ver mogen. Aan enkelen, die voor hem alleen te groot waren, nam zijn vader deel. Doch ten slotte liet de ouderdom zijn rechten gelden en brak het oogenblik aan. dat de oude Verschuur zijn tijd liever in zijn grooten tuin bij zijn tul pen en rozen zoek bracht, dan met geldspecula ties. Hij liet het beheer van zijn vermogen aan zijn zoon over. De ontwikkeling van den jongen man nader de zijn voltooiing. Op dezen succesvollen en vermogenden man stortte zich nu freule Irene Dumaer. Ze deed dit echter zoo, dat haar vertwijfelde poging, hem aan den haak te slaan, den indruk van een min zaam toegestane hofmakerij maakte. De Dumpers hehoorden tot de ouds"> Holland- sche families. Irene's vader had in Arnhem bij de Gele Rijders gediend en nooit geleerd zuinig met f»1'* te gaan waarbij nog kwam. dat zijn vrouw deze kunst al evenmin verstond. Hun dochter Irene had zoodoende een oovoeding ge noten die haar wel in staat stelde uitstekend net mannen «m geld om te gaan. doch niets anders. Ze werd zeer gefêteerd en waar de mooie Irene was, daar waren ook de jonge Gele Rijders-officieren te vinden. Zuinigheid was een eigenschap, die ook bij haar door een totale afwezigheid schitterde en toen Papa Dumaer stierf, bleef er voor zijn vrouw en dochter niets anders anders over, dan een goed klinkende naam, een reeks schulden en een volkomen ontoereikend pensioen. Een paar jaar gelukte het de beide vrouwen, niettegenstaande deze handicaps den schijn op te houden, doch spoedig werd dit een hopelooze taak. De familie vertrok naar Den Haag en Irene werd er op uitgezonden een rijken man in haar netten te verstrikken. Dit was echter gemakkelijker gezeffd, dan ge daan, want de jeunesse dorée van Den Haag ging wel heel graag met haar om, maar aange zien de financieele omstandigheden van de Du- maers geen geheim waren, evenmin als de re putatie, die Irene genoot, bleven huwelijksaan zoeken uit. Bij een tennispartij op de Metsbanen te Sche- veningen werd de jonge Verschuur aan haar voorgesteld. Met een echt vrouwelijk instinct vermoedde Irene terstond een prooi in hem. En Verschuur werd werkelijk haar prooi. Tijdens de huwelijksreis bleven ze eerst een poosje in Parijs om de groote harddraverijen te Auteuil te bezoeken Daar vernamen ze toeval lig. dat een van de kleinere renstalbezitters in geldnood verkeerde en zijn stal te koop aanbood. Op aandringen van Irene kocht Verschuur dezen renstal. Ze brachten toen een jaar door in die plaatsen in Europa en Engeland waar harddra verijen gehouden werden. Tot Irene's groote vreugde won een van Verschuur's paarden zelfs hier en daar een race. Na een jaar besloot Verschuur echter naar huis terug te keeren en Irene deed haar intocht in de weliswaar niet bijzonder groote, maar toch uiter=t aantrekkelijke villa, van haar man, die niet ver van die van zijn vader gelegen was. Een poosje ging alles tamelijk goed. Verschuur verheugde er zich over, weer in eigen land en huis teruggekeerd te zijn. Irene daarentegen begon spoedig het leven tusschen paarden-eigenaars. aristocratie en geld. in dure hotels en mondaine badplaatsen door gebracht te misser» Er kwam bovendien nog iets anders bij. Haa- man hield ervan waar schijnlijk was het een erfdeel van zijn oerdege lijke afkomst een paar avonden in de week rustig met zijn vrouw thuis te blijven. Irene had hier echter een andere meening over. Ze had er niets tegen, dat haar man net zoolang en zooveel thuis bleef, als hij zelf ver koos en ze zou hem daartoe ook niets in den weg leggen, als zij zich in den tusschentijd maar amuseeren kon. Toen hadden de eerste ernstige botsingen tusschen hen plaats. Ze bracht het tot stand haar leven geheel vol gens haar eigen inzichten in te deelen, zonder zich aan haar man te storen. Ze had een uit- gebreiden vriendenkring, gaf veel geld uit en deed met alles mee. L'n het duurde niet lang, of het oogenblik brak aan, dat ze opnieuw speciale vrienden koos. De eerste was een jeugdvriend, een officier van de Gele Rijders, die zijn vacantie in Den Haag door bracht. Anderen volgden. Spoedig werd haar gedrag een publiek ge heim. dat, zooals gewoonlijk slechts door den echtgenoot niet gedeeld werd. Voorloopig wist Verschuur alleen, dat hij een groote niet in de huwelijks-loterij getrokken had. En hij wijdde zich meer en meer aan zijn groote speculaties "li ondernemingen. Zoo hadden zij jaren naast elkaar voort kun nen leven, indien Irene niet behalve voor paar den ook een zwak voor Angorakatten had ge had. Men zou misschien ook kunnen zeggen, in- lien niet een van Verschuurs studievrienden een zwak voor Skye-terriers had gehad. Deze stu dievriend nu, moest op reis en aangezien Ver schuur een van de weinige personen was, waar zijn zeer eenkennige hond van hield, wilde hij zijn hond bij niemand anders achterlaten dan bij Verschuur, die den hond mee naar huis nam. Nauwelijks was het dier echter de deur binnen gekomen, of hij zag een van Irenes' prachtige katten. In het volgende oogenblik ontstond er een wilde jacht. Een hevig verschrikte, be kroonde Angorakat vluchtte voor een luidkeels blaffende, niet minder bekroonde grijsharige Skye-terrier, die zichzelf blijkbaar gezworen had het dier in den kortstmogelijken tijd. zoo mogelijk levend te vierendeelen. Met een luid geblaas was de kat gevlucht en toen Verschuur den hond te pakken had, bevond de poes zich met recht overeind staande Angoraharen boven op een kast. De vaas echter, die er eenige oogen- blikken tevoren op gestaan had, lag in stukken op den grond en tusschen de scherven lag een bundeltje brieven. Verschuur had het bundeltje in zijn zak ge stoken, den hond bij zijn halsband gepakt cn naar den chauffeur gebracht. Daarna was hij naar zijn kamer gegaan waarvan hij de deur had afgesloten. Toen bleek hij het handschrift op den bovensten brief.en wist, van wien ze afkom stig waren. Zoo'n handschrift kwam iemand maar een keer in zijn heele leven onder oogen. En hij was het tegen gekomen. Hij had kort ge leden van den schrijver 'n zakenbrief ontvangen. De man was een rijk, uiterst elegante Roemeen, die groote, internationale handelsbetrekkin gen had. Totulescu heette en in Den Haag woon de. Deze brieven waren echter geen zakenbrie ven. Wie zou er bijvoorbeeld ooit een zakenbrief beginnen met „Adorée" of „Ange de mon Ame"? Verschuur sloot de brieven in zijn muursafe weg en belde de kamenier van zijn vrouw. .,Pak mevrouws kleeren en verder alles wat haar toebehoort. Mevrouw moet onverwacht op reis". Het meisje verbergde met moeite haar verba zing en deed wat haar gezegd was. Toen Irene laat in den middag thuis kwam. was het grootste gedeelte van haar bezittingen reeds gepakt. Haar man liet haar verzoeken bij hem te komen. Met een kloppend hart ging ze naar hem toe. Haar gepakte koffers, het verhaal van de kat en de vaas deden haar beseffen, wat haar te wach ten stond. Haar man had de brieven! Er uit moest ze! Opnieuw in de geld zorgen. Wederom van de hand in den tand leven! Totulescu haar trouwen?! Dat soort mannen trouwt niet! Bovendien had ze daar ook zelf niet veel zin in. Wat een strop, die geschiedenis met den hond. Wat een ellendig beest! Misschien gelukte het haar nog haar man te overtroeven De poging was in ieder geval de moeite waard. Maar de poging mislukte. Volko men! Verschuur van zijn kant had het besluit ge vat, zijn zelfbeheersching niet te verliezen. Voor al geen scènes! Kalmte! Zoo hadden ze tegenover elkaar gestaan. Zij, met het vaste voornemen nog zooveel mogelijk voor zichzelf te redden. Hij. met het besluit zoo gauw mogelijk van haar af te zijn. Hij was een te degelijk man om deze vrouw langer in het bezit van zijn naam en in zijn huis te dulden. Irene moest het huis uit. Verschuur ging naar Mr. Furné toe, die reeds raadsman van zijn vader geweest was en die ook reeds menig zaakje voor hem zelf had opge knapt, ofschoon weliswaar tot nu toe geen echt scheidingen. Hij had hem medegedeeld, dat hij zoo mogelijk een minnelijke schikking wenschte. Hij wilde zijn vrouw een uitlceering geven, maar niet de belachelijk hooge, die zij eïschte. Zoo stonden de zaken, toen hij Elvi bij Furné tei'ug zag. Had deze jongedame wat meer in zijn richting gekeken, dan had ze kunnen opmerken, dat haar binnenkomen een groote en niet on aangename verrassing voor hem geweest was. Hier had hij stellig niet verwacht het slanke, blonde meisje terug te zien, wier beeld na die eene amusante ontmoeting nooit geheel uitge- wischt was. En daar stond ze plotseling voor hem. Even koel en afwijzend als toen hij haar voor het eerst ontmoette, maar daarbij zoo alleraardigst verward en verlegen. „Wat een verschil tusschen haar en Irene! De eene zoo ingetogen en afwijzend, de andere zoo geraffineerd", dacht hij, toen Elvi de deur ach ter zich gesloten had en hij weer eenigszins van haar antwoord bekomen was. „Twee uitersten. Zoo, ze werkt dus bij Furné! Straks voorzich tig het gesprek op haar brengen! In ieder geval weet ik nu, waar ik haar vinden kan". Maar Verschuur sprong geërgerd overeind toen hij plotseling besefte, dat dit jonge meisje alle bij zonderheden moest afweten van de aangelegen heid, die hem bij Furné gebracht had. Deze ge dachte maakte hem razend. Ze vermeerderde d® wrok jegens zijn vrouw. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14