H.CANDERSE Duimelijntje Provinciale opcenten eqïi goed brood HOUDT U FIT VAN DER LINDEN'S BAKKERIJEN Rubriek voor Vragen WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 worden verlaagd. Voor werkloosheidsbestrijding een half millioen beschikbaar. De Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland omtrent de Begroo ting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1939 is verschenen. Ged. Staten zetten uiteen, dat zij toen bij den opzet van de begrooting bleek, dat de bij handhaving van de opcenten op het be staande peil te verwachten inkomsten de ge raamde uitgaven niet onaanzienlijk zouden overtreffen, hebben wij gemeend, daarin in de eerste plaats aanleiding te moeten vinden aan de Staten voor te stelen de op de geheele bevolking van de Provincie drukkende lasten eenigszins te verlichten. Daarnaast hebben zij evenwel gedacht aan den bijzonderen nood, waarin dat deel van de bevolking der Provincie verkeert, dat door de ramp van de werkloos heid wordt geteisterd en zij meenen, dat niet het geheele beschikbarebedrag voor belas tingverlaging mag worden aangewend, maar dat een gedeelte daarvan behoort te worden besteed voor extra hulp aan het zwaarst ge troffen deel der bevolking. Ged. Staten meenen nu eene juiste syn these tussehen deze beide gedachten te heb ben gevonden door voor te stellen eenerzijds de provinciale opcenten over de geheele linie met 2 te verlagen, anderzijds een extra bedrag van f 500.000,voor werkloosheidsbestrijding beschikbaar te stellen. Wordt tot eene verlaging met 4 opcenten overgegaan zooals in de afdeelingen werd bepleit, dan is er bovendien naar Ged. Staten meenen grond voor de vrees, dat daarop vroeger of later zal moeten worden terugge komen. Gedeputeerde Staten koesteren dan ook de stellige verwachting, dat de voorgestel de belastingverlaging gedurende een reeks van jaren zal kunnen worden gehandhaafd. Ten aanzien van de vraag, wat de voorge stelde verlaging van de opcenten voor be paalde inkomens beteekent, zij opgemerkt, dat de beteekenis van bedoelde verlaging niet in hoofdzaak gelegen is in het bedrag, dat een individueel belastingplichtige daardoor minder betaalt de provinciale opcenten vormen slechts een klein onderdeel van het geheele complex van belastingen maar in het psychologisch effect, dat elke verlaging heeft in een tijd van steeds stijgende lasten. Op de waarschuwing, dat de Provincie zich bij haar bemoeienis op het terrein der werk loosheidsbestrijding niet op het gebied dei- vakbeweging begeven moet, antwoorden Ge deputeerde Staten, dat dit, naar zij meenen, nimmer is geschied. Gedeputeerde Staten meenen, dat met be trekking tot het verleenen van bijstand aan slachtoffers van de economische crisis van de zijde van de provincie reeds zeer veel wordt gedaan. Zij wijzen in dit verband o.m. op den steun, vanwege de provincie in veler lei vorm aan land- en tuinbouw verleend, op de subsidieering van de borgstellingsfondsen voor den middenstand en op de belangrijke voorzieningen, door de provincie getroffen ter bestrijding van de werkloosheid. Voorzoover het nemen van maatregelen tot het lenigen van den crisisnood ook maar eenigszins ge acht kan worden op den weg van de provincie te liggen, wordt door Gedeputeerde Staten aan verzoeken om de toepassing van zooda- nige maatregelen te bevorderen steeds een willig oor geleend. Met betrekking tot den door één der leden geoefenden aandrang tot opheffing van den standplaatsaftrek in de gemeenten der 2e klasse, zij herinnerd aan den onder dagtee- kening van 6 September 1935 door den toen- maligen Minister van Binnenlandsche Zaken, aan Gedeputeerde Staten gerichten brief Zijne Excellentie heeft er bij die gelegenheid in toegestemd, dat de gemeente Bloemendaal, bij het Rijk eene gemeente der 2e klasse, voor den provincialen standplaatsaftrek zou gere kend worden tot de le klasse te behooren, mits de Provinciale Staten vrijwillig tot het invoeren van dien aftrek besloten. Daar de voorwaarde evenwel niet vervuld werd, trad ook 's Ministers toezegging niet in kracht. Toch mag men in dezen gang van zaken de erkenning van de zijde der Regeering zien, dat Bloemendaal op grond van den aldaar heerschenden hoogen levensstandaard in de groep van de gemeenten der eerste klasse thuisbehoort. Het ligt dan ook in het voor nemen van Gedeputeerde Staten zich tot de Regeering te wenden met verzoek goed te vinden, dat meergenoemde gemeente voor de toepassing der provinciale salarisregelingen als eene gemeente der eerste klasse zal wor den beschouwd, subsidiair in de classificatie ingevolge het Rijks-bezoldigingsbesluit op dit punt eene gelijke wijziging aan te brengen. Gedeputeerde Staten hebben in de afgeloo- pen maanden een ruim gebruik gemaakt van hunne bevoegdheid om aan gemeenten, welke zich bijzonder hooge uitgaven hebben moeten getroosten voor de verpleging van tubercu- lose-patienten, een verhoogd subsidie uit te keeren. Ten aanzien van de in dit verband met name genoemde subsidies voor het buitenge woon lager onderwijs en de daaruit voort vloeiende nazorg voor oud-leerlingen van scholen voor B. L. O., zij nog vermeld, dat noch bij Gedeputeerde Staten, noch bij de Com missie van Advies voor het B. L. O., klachten zijn ingekomen, dat de verminderde provin ciale subsidies tot nadeelige gevolgen voor de daarbij betrokken scholen of inrichtingen hebben geleid. De door enkele leden uitgesproken opvat ting, dat de maatregelen tot werkverschaf fing aan de arbeiders geenerlei verlichting hebben gebracht, kunnen Gedeputeerde Staten niet deelen. Afgezien van het feit, dat de in komsten, welke de tewerkgestelden bij de werkverschaffing ontvangen, in het algemeen hooger zijn dan de steunbedragen, is de werk verschaffing voor de arbeiders van groote moreele beteekenis. Dat Gedeputeerde Staten mede oog hebben voor het groote belang, hetwelk stimuleering van het bedrijfsleven voor de bestrijding van de werkloosheid heeft, is uit verschillende door hen gedane voorstellen duidelijk geble ken. Gewezen moge worden op de instelling van den Econimsch Technologischen Dienst, op het in het belang van land- en tuinbouw doen aanleggen van proefpolders in Geestmer- ambacht, op het doen inrichten van een de monstratie-bedrijf voor de fruitteelt in den Haarlemmermeerpolder, enz. Cultuurgrond een voordeel. Ten aanzien van het door enkele leden te gen de instelling van het Ontginningsfonds aangevoerde bezwaar, dat de uit te voeren ontginningen den beschikbaren cultuurgrond in deze Provincie zullen vergrooten, meenen Gedeputeerde Staten te moeten opmerken, dat zij dit gevolg in plaats van als een be zwaar als een groot voordeel beschouwen. Vrij algemeen wordt toch door de deskundi gen de opvatting gehuldigd, dat er in ons land groote behoefte aan cultuurgrond bestaat. Ook in een kort geleden verschenen rapport van den Rijksinspecteur voor de Werkver schaffing te Zwolle, Ir. J'. Th. Westhof f, uit gebracht aan den Minister van Sociale Zaken over „de directe mogelijkheden der werkver schaffing bij de werkloosheidsbestrijding", wordt deze opvatting gehuldigd en breed ge motiveerd. Daar het hier niet de plaats is, breede be schouwingen aan dit vraagstuk te wijden, verwijzen Ged. Staten overigens naar genoemd officieel rapport, waarin het onderhavige vraagstuk van alle kanten wordt belicht. Het visseherijbedrijf te IJmuiden. De reden, waarom het rapport over het vis seherijbedrijf te IJmuiden niet is gepubliceerd, is in het verslag van den Economisch-Tech- nologischen Dienst vermeld. De Minister van Economische Zaken heeft Gedeputeerde Sta ten verzocht met de publicatie te wachten tot dat het rapport door de Nederlandsche Vis- scherij Centrale met de belanghebbenden uit het bedrijf zou zijn besproken. Gedeputeerde Staten blijven bereid alles te doen, wat in hun vermogen is om IJmuiden sterker te maken. Ook zij zouden het een groot belang achten, dat de visschers, die nu onder Poolsche of Duitsche vlag visschen, weer op Nederland sche schepen hun brood zouden kunnen ver dienen. Amsterdamsche werkloozen naar „De Eendracht". Ged. Staten houden bij de verdee ling van de beschikbaar te stellen werkgelegenheid zooveel mogelijk re kening met den omvang van de werk loosheid in de verschillende gedeel ten van de Provincie. Bij het object „de Eendracht" werken op 't oogenblik rond 100 Amsterdamsche en rond 75 Haarlemsche werkloozen, maar het ligt in de bedoeling de eerstvolgende aanvulling van het aantal arbeiders bij dit object uit Amsterdamsche werkloozen te doen geschieden. Laad- en loshaven voor kleine zeeschepen te IJmuiden. In antwoord op het verzoek, een onderzoek te doen instellen naar de mogelijk van het in richten van een laad- en loshaven met aan legsteiger voor kleine zeeschepen te IJmui den, merken Gedeputeerde Staten op, dat voorop gesteld moet worden, dat geen afbreuk mag worden gedaan aan de belangen van Amsterdam en Zaandam. Het lijkt heel moei lijk producten aan te wijzen, die zich onder deze beperking leenen voor overlading te IJmuiden. Ged. Staten willen wel overwegen of een zoodanig onderzoek gewenscht is. De aandacht van den Economisch-Techno- logischen Dienst is steeds op de mogelijkheid van oprichting van een vischconservenbedrijf gevestigd geweest. De Directeur van den Dienst was lid van de Commissie, ingesteld door den Minister van Economische Zaken met het doel den Minister over dit onderwerp te advi- seeren. Gebleken is, dat men van een dergelijk bedrijf geen groote verwachtingen mag heb- oen. Het aantal dagen, waarop visch in vol doende hoeveelheden en goedkoop ingekocht kan worden, is klein, waardoor het regelma tig werken van een groot bedrijf onmogelijk; wordt gemaakt. Mits op bescheiden schaal ge werkt wordt, is er een kans, dat een rendabel bedrijf ontstaat. De Dienst heeft reeds een enkele poging daartoe gedaan, welke ook niet zonder succes gebleven is. HET TIOODE KRUIS Opleiding en oefening van transportcolonneS nnes b38_J Inrichting hos- r pitalen in mobi lisatie- of oor- L logstUd t Verzorging zieke en gewonde mili tairen in logstlld Hulp by rampen Hulp by Lour- L; destransporten Protectoraat parkherstel lingsoorden, Roode Kruis- hondenvoreen. 600 hulppos ten langs de Patrouilleeren by gevaarlyke punten Eerste hulp by marschen, v.edstryden, vergaderingen Uitwisseling r» krygsgevang'e- p ËTH nen,hulp aan f-Sft-l vluchtelingen I - Levensmiddelen, fiir™ I kleeren,medi- I £3'l| cynen naar nooddruftigen i/h buitenland I Organisatie hulpacties by il+l? J rampen en nood I ONSDOELi in ieder huis Een Lid van 't Roode Kruis Postgiro 2 2 12 0 (Adv. Ingez. Med.) KENNEME'R BRIDGE-COMPETITIE. Hoofdklasse: Bloemendaal I 236'246 2 m.p.. Beverwijk I 127103 2 m.p.; Alkmaar I 12197 2 m.p.; H.B.C. I 216—252 0 m.p. Eerste klasse: LJmuiden I 331—219 4 m,p„ B. C. H. N. I 285— 267 2 m.j., H. B. C. II 242—2®5 2 m.p., en 't Bolwerk I 109142 0 m.p. Tweede klasse: IJmuiden II 148105 2 m.p,. Alkmaar II 141121 2 m.p. en B.CLH.N. II 226289 0 m.p. K. T.-klasse: H.B.C. m 9548 2 m.p.; Rosehaeghe I 73— 64 2 m.p. Bloemendaal II 00 0 m.p. en H. B. Noord III 112—1.68 0 m.p. Het programma luidt: le klasse: B.C.H.N.- I't Bolwerk I 6 De cember in Suisse, arb. C. A. Keizer. Hoofdklasse: Alkmaar IH.B.C. I 10 Janu ari in Alkmaar, 2e klasse: Alkmaar IIB.C.H.N. 10 Januari te Alkmaar, A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 11.— per week. Dat vindt alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE IIAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 24 NOVEMBER. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze of Diver sen; 11.20 Keulen; 12.20 Ned. Brussel; 2.20 Pauze of Gram. muziek. 3.20 Keulen; 4.20 London Regional. 6.35 Ned. Brussel; 7.20 Keu len; 9.50 Straatsburg; 10.20 Nied. Brussel; 10.50 Keulen; 11.20 Danmarks Radio of Di versen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. 12.45 Droitwich 1.40 London Regional. 3.20 Diversen. 3.35 Droit wich. 6.40 Keulen of Diversen. 7.00 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplabenconcert: Zang. 1. Torna a Sorriento, Alfred Piccaver. 2. Die Lorelei, Emmy Bettendorf. 3. Dort wo die Walder grühn, Gitta Alpar. 4. Mandulinata di Napoli, Joseph Schmidt. 5. Mein Herz ruft immer nur nach dir, Jan Kiepura. 6. Song of the Wolga boatmen, Kozakken koor. 7. La Foletta, Erna Sack. 8. Lolita, Wladislow LadLs. 9. Le mur de ton jardin, Tino Rossi. 10. Di-te, Alfred Piccaver. 11. Canzonetta, Erna Sack. 12. Was kann so schön sein, Gitta Alpar. 13. Ich sing mein Lied, Jan Kiepura. 14. Ein Stern fallt voim Himmel, J. Schmidt. 15. Ach, wie ist est möglich denn, Emmy Bettendorf. 16. Cossack Marching Song, Kozakkenkoor. 17. Tu ca nun chiagne, Wladislow Ladis. 18. La petite Tonkinoise, Jos. Baker. 19. Bohémienne aux yeux noirs, Tino Rossi, 8.0012,00 Diversen. ONTSPANNINGSLOKAAL VOOR WERK LOOZEN WEER GEOPEND. HEEMSTEDE Dinsdag. Maandag werd het R.-K. Vereenigingsgebouw voor de werkloozen geopend. Gedurende de win termaanden kunnen zij daar eenige gepaste ont spanning genieten. Nadat de werkloozen getracteerd waren op een sigaar en een kopje koffie, sprak de voor zitter van het algemeen comité tot ontwikkeling en ontspanning, de heer C. A. M. Jonckbloedt een openingswoord. „Het is nu reeds 9 jaar geleden, dat op initia tief der K.S.A. bestuursleden van verschillende organisaties bijeen kwamen om overleg te ple gen of niet eenige ontspanning kon worden ge vonden voor menschen, die in dien tijd in zop grooten getale werkloos waren. Niemand had toen kunnen denken, dat na zooveel jaren de crisis nog lang niet voorbij zou zijn. Het Comité is van oordeel, dat voor een ieder dus ook voor den werklooze, gepaste ontspan ning nuttig en noodig is. Tenslotte zij nog gemeld, dat het gebouw tot nader bericht zal geopend zijn Maandag, Dins dag en Vrijdag van 1012 vm. en 25 n.m. Iedere volwassen werklooze is welkom. De mol kwam nu eiken avond op.,bezoek. Steeds had bij het dan zoo hard als een steen maakte. „Ja, als de zomer eenmaal voorbij weer over den heeten zomer en de fel schijnende zon, die de aarde is," zoo voegde de mol daaraan toe, „dan zullen Duimelijntje en ik het huwelijksfeest kunnen vieren". Als Duimelijntje over haar huwelijk hoorde spreken, leek ze heelemaal niet blij, want ze gaf niets om haar aanstaanden echt genoot. Eiken ochtend, wanneer de zon opging en eiken avond als deze onderging, sloop het meisje naar buiten. De zomerwind boog dan meestal de graanhalmen uiteen, zoodat zij de blauwe lucht kon zien. Dan verlangde zij naar de zwaluw, die maar niet terug kwam. Het was zoo mooi buiten ,het rook zoo heerlijk. En zij moest altijd maar binnen blijven De dagen gingen voorbij, de zomer week voor den herfst en Duimelijntje's uitzet was zoo langzamerehand volledig. De veld muis inspecteerde zorgvuldig wat er gereed was, knikte eens te vreden en zeide toen: „Over vier weken kan de bruiloft gevierd worden". Maar toen begon Duimelijntje te snikken en ze ant woordde, dat zij niet met den vervelenden mol wilde trouwen (Wordt vervolgd). En smakelijk brood maakt, dat U een boterham méér eet. Wie goed brood naar waarde apprecieert, wordt klant van BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TELEF. 13882 (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De anhooorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragenwelker beantwoording voor vele anderen behalve den vragervan nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet zuurkool bereid worden? ANTWOORD: Zuurkool: 750 gr. zuurkool, 6 gr. zout, 1/2 liter kokend water, 60 gr. boter of vet van jus. Spoel de zuurkool vlug af, zet ze op met het kokend water en het zout en kook ze daarmee gaar en droog gedurende 1 y2 uur. Stoof de zuur kool met boter of vet van jus nog 20 .minuten. Geef bij zuurkool versch mager spek, dat dan met de kool wordt gaar gekookt, gebraden sau cijsjes of gekookte knakworstjes en aardappel- purée. VRAAG: 1. IToe maakt men geglaceerde sui ker over gebak? 2. Hoe maakt men Weesper moppen? 3. En hoe gewone banketbakkersroom? ANTWOORD: Glazuur: Zeef 100 gr. poedersui ker, roer ze met een paar theelepeltjes water en een weinig citroensap dooreen, ongeveer 10 minu ten tot het glazuur glimmend is geworden en als een lint van den lepel afloopt. S'trijk het met een mes over hot gebak. 2. Weespermoppen: Benoodigd: 250 gr. aman delen, 300 gr. suiker, geraspte schil van 1 ci troen, 2 kleine eieren. Eerst de amandelen met water opzetten en tot aan de kook brengen (niet doorkoken!). Pellen, wasschen, goed drogen (doch niet te warm), malen en vermengen met de overige ingrediënten, maal nog eens. Vorm het deeg als een rol voor banketletters, doch wat dikker, haal het door gewone suiker Snijd nu zooals men worst snijdt schuine plakken van de deegrol. Leg deze op een met boter besmeerd en zeer dun met bloem bestoven bakblik. Laat eenige uren uitdrogen en bak vervolgens in een matig warmen oven. 3. Banketbakkersroom: Laat de vanille in de rnelk trekken. Roer eierdooiers, bloem en suiker dooreen tot een gladde pap, met zooveel melk als noodig is om de massa dik vloeibaar te maken. Voeg zoodra de melk kookt de overige ingrediën ten erbij en laat de vla even doorkoken. ITaal-.de vanille eruit en giet de vla in een platte schaal, roer ze even door en bestrijk den bovenkant_ met een stukje boter om vlïesvorming te voorkomen. VRAAG: Hoe reinig ik een vette bontkraag? ANTWOORD: Met tetra stevig afschuieren. Daarna met een zachten doek luchtig afwrijven. Laten drogen en dan met een dun rietje een kwar tiertje kloppen. DIEREN. VRAAG: Mijn jachthond heeft last van haar uitval. Wat is daaraan te doen? Hij krijgt rijst met een half pond gehakt per week. Kan het daaraan liggen? ANTWOORD: Haaruitval kan zooveel verschil lende oorzaken hebben dat het ondoenlijk is hierover raad te geven. Raadpleegt u liever een dierenarts of gaat u met het dier naar de Poli kliniek van „Dierenbescherming" Ridderstraat 11. PLANTEN. 1. Mijn fuchsia staat in vol licht voor de ramen en er komen wel bladeren en knoppen aan maar de knoppen vallen er spoedig heel klein af. Ze krijgt 2 x in de week water. Hoe kan ik de plant in bloei krijgen? 2. Mijn azalea heeft verleden jaar gebloeid in een bloemenmand; later hebt ik haar gepot en nu staat zij in een pot in den grond in den tuin, is wel groen maar bloeit niet meer. Hoe kan ik haar nu weer doen bloeien? ANTWOORD: 1. Dit is de natuur van de plant. Het licht schijnt te weinig invloed te hebben. Het hindert echter niet zoo veel. In het voorjaar zullen ze wel goed uitloopen en dan kunt u de plant wel inkorten. Een koude overblijfplaats ge durende den winter is het beste, als de vorst maar niet kan binnendringen. 2. Dat gaat nu niet meer. Als er nu geen knop pen in zitten komen ze er dit jaar ook niet meer in. Blijft u haar verzorgen op een lichte vorst- vrije plaats. In het voorjaar goed bemesten. VRAAG: 1. Hoe moet ik mijn Ster van Bethle hem overhouden? 2. Als men geraniums gewoon op de venster bank in de zon in een verwarmde kamer onder houdt, moeten zij dan dagelijks water hebben? 3. Geeft men kamerplanten ook tijdens de wintermaanden eens per maand kunstmest of a,l- leen des zomers? 4. Ik heb verleden jaar twee aronskelktin in den pot gezet; de eene „vliegt" den grond uit en vormt reeds het vierde blad: de tweede nog niet. Mogen deze beide planten mest hebben? 5. Blijft een balsemientje den heelen winter In bloei? Zoo niet, hoe moet ik de plant tijdens den winter behandelen? ANTAVOORD: 1. U kunt haar zoodra de bloe men en bladeren verwelken afsnijden en op een lichte vorstvrlje plaats overhouden. De stengels afsnijden en bijna geen water geven. 2. Dat hangt geheel af van de grootte der plant en van den pot en van de kamertemperatuur. Als u tegen den pot klopt en het klinkt dan hol, is dat een bewijs dat de plant water noodig heeft. 3. Alleen in het voorjaar van Maart tot Juni. 4. AA'achten tot April. 5. Meestal niet. Het licht schijnt onvoldoende te zijn. Vooral in den winter goed in het licht zetten en niet te veel water geven. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6