HONGAARSCHE REGEERING in een moeilijk parket. Rockefeller's nalatenschap. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 HA ARE EM'S D'A'GEEÏD 5 57 afgevaardigden treden uit de regeeringspartij Zal Imrédy heengaan? Havas bericht uit Boedapest, dat 57 conservatieve afgevaardigden, leden der regeeringspartij, o.a. de voorzitter van de Kamer Kornis, uit deze partij zijn getreden, welke 170 van de 245 zetels in het parlement heeft. Deze afgevaardigden hebben ontslag genomen vóór de vergadering, welke de regeeringspartij zou houden, terwijl de nieuwe regeering van Imredy zich vandaag aan de Kamer moet voor stellen. Havas herinnert er aan, dat op 15 November, den dag waai'op de tweede regeering van Imredy werd gevormd, vier conservatieven als teeken van pro test uit de partij waren getreden. Imrédy. Ingevolge deze ernstige splitsing zoo ver volgt Havas is de positie van de regeering Imredy uiterst moeilijk geworden. Weliswaar heeft de minister-president verklaard zijn taak te willen voortzetten, steunende op het deel, dat zijn politiek trouw is gebleven, maar in het kabinet zelf zijn verscheidene ministers, die min of meer de dissidenten aanhangen. In politieke kringen gelooft men daarom, dat het ministerie Imredy, dat, zooals hierbo ven medegedeeld werd, voor het parlement zal verschijnen, desnoods de Kamers voor drie maanden naar huis zal sturen. Het program inzake de herwonnen gebieden zou door wets- decreten worden uitgevoerd. Nieuwe verkiezin gen zouden worden voorbereid volgens een ander plan. Indien Imredy deze voornemens koestert hij moet thans immers den den strijd aanbinden tegen een aan zienlijk versterkte oppositie zou zijn politiek uitsluitend afhangen van de rechtsche extremisten, die het roerig ste deel vormen van de nieuwe meer derheid. Volgens United Press is de oorzaak van de crisis voor een belangrijk deel te zoeken in de verscherping van het anti-semietisme en zou het aftreden van Imrédy te verwachten zijn. De minister zonder portefeuille, belast met de behartiging van de zaken van de herkregen gebieden, Jaross, heeft verklaard, dat zijn partij zich achter de regeering zou scharen. In de partij-conferentie heeft Imrédy o.a. verklaard, dat de Hongaarsche regeering haar standpunt handhaaft, dat overeenkomstig het verdrag van München alle volken van Tsjecho- Slowakije het recht van zelfbestemming heb ben, ook de Roethenen. De Hongaarsche regee- Vluchteiingenprobleem in de Belgische Kamer. Op internationale conferentie aangedrongen. Dinsdag is in de Belgische Kamer het vluchtelingenvraagstuk besproken. De mi nister van justitie Pholien, zeide, dat de regeering gevoelig is voor hetgeen er ge schiedt, doch zij heeft een zekere verantwoor delijkheid. Naar aanleiding van bepaalde geruchten zeide de minister, dat de Duitsche gewapende macht niemand op Belgisch^ ge bied gearresteerd heeft. De regeering heeft zich zeer tolerant getoond tegenover de vreemdelingen, maar men moet rekening houden met de geringe oppervlakte van Bel gië. Wij kunnen niet alle ongelukkigen op nemen, doch wij zijn bereid aan een inter nationale actie mede te werken, aldus spreker. De liberale afgevaardigde Max las namens zijn fractie een verklaring voor, waarin ge welddadigheden, in Duitschland tegen een menigte onschuldigen begaan, worden ver oordeeld. De vertegenwoordigers der katholieke, socia listische en liberale partijen hebben een mo tie ingediend, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de regeering zal streven naar de organisatie van een internationale conferentie voor de oplossing van het vraag stuk. Over deze motie zal vandaag gestemd worden. Von Ribbentrop deze week naar Rome? Onderhoud met Ciano. LONDEN 22 November. Goed in gelichte kringen melden, dat Von Rib bentrop einder dezer week naar Rome zal vertrekken om met Ciano de kwestie van de Roetheensche grens te bespreken, alvorens Ciano zijn reis naar Warschau zal aanvaarden. <United Press) ring doet alles om te bewerken, dat de Roethenen overeenkomstig dit besluit hun levensvorm en geluk zullen vinden, zoo zeide hij, doch zij onderneemt niets, waardoor geen duurzaam resultaat kan worden bereikt. Von Dirksen niet teruggeroepen. Geen reden voor persoonlijk verslag te Berlijn aanwezig geacht. In gezaghebbende Duitsche kringen te Londen wordt medegedeeld, dat de berichten, als zou de Duitsche ambas sadeur Von Dirksen worden terug geroepen naar Duitschland om over leg te plegen, ongegrond zijn. Gezaghebbende kringen te Berlijn noemen deze berichten misplaatst en een woordvoerder deelde aan den Reutercorrespondent mede, dat er op het oogenblik geen aanleiding be staat om den ambassadeur Von Dirksen per soonlijk verslag te laten uitbrengen. Omtrent de afwezigheid te Berlijn van den Britschen ambassadeur. Sir Neville Henderson, wordt in Berlijnsche politieke kringen mede gedeeld, dat de ambassadeur drie weken ge leden naar Engeland is teruggekeerd om een operatie te ondergaan. Aan de afwezigheid van den ambassadeur wordt derhalve geen politieke beteekenis gehecht. De toestand van dr. Scliusclinigg. Volgens Engelsch blad is de oud-kanselier het slachtoffer van een geestelijke ineenstorting. Volgens een bericht in het Engel- sche Labourblad „Daily Herald" zou den berichten uit welingelichte krin gen in Weenen hierop neerkomen, dat de verwachte invrijheidstelling van Schuschnigg en het opgeven van een proces tegen hem niet zoozeer te dan ken zijn aan een interventie van Mus solini, gelijk gemeld was, als wel aan het feit, dat dr. Schuschnigg ernstig ziek is. Hij heeft niet alleen physiek geleden onder zijn gevangenschap en de veelvuldige onder vragingen, maar is tevens het slachtoffer ge worden van een bijna volledige geestelijke ineenstorting. De oud-kanselier, aldus de „Daily Herald" verder, loopt op krukken, wanneer hij zijn kleine kamer verlaat. Hij is nerveus en vele ponden in gewicht achteruitgegaan, ondanks de verzekering van Biirckel, die zeide: „Hij leeft, hij eet, hij drinkt". Schuschnigg, wiens belangstelling steeds naar velerlei dingen uit ging, schenkt thans, naar gezegd wordt, wei nig aandacht aan wat zich om hem afspeelt. De meeste dagen brengt hij door, practisch onbeweeglijk zittende en voor zich uitstaren- de. Ofschoon zijn vrienden verheugd zijn in het vooruitzich van zijn invrijheidstelling zijn zij maar te zeer bevreesd, dat zijn lot het zelfde zou kunnen zijn als dat van een anderen beroemden nazi-gevangene, Von Ossietsky, den winnaar van den Novelprijs voor den vrede, die na vier jaar in de gevangenis te hebben geze ten, kort na zijn invrijheidstelling stierf. Hitier ontvangt den nieuwen Fransclien gezant. „Fransch-Duitsche vriendschap beteekent algeheele verrijking voor Europa". Adolf Hitler heeft gisteren in den Berghof op den Obei-salzberg den nieuwe Franschen ambassadeur. Ro bert Coulondre, ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven kwam overhan digen. Robert Coulondre. Coulondre zeide bij deze plechtigheid, dat Duitschland en Frankrijk op het slagveld vaak tegenover elkander hebben gestaan, zodat zij elkander hebben leeren achten. Zij weten, dat hun strijd tenslotte vruchteloos is ge bleven. Gemeenschappelijke grenzen en el kander aanvullende volkshuishoudingen noo- digen er toe uit met elkander in goede ver standhouding te leven. Hitier antwoordde op deze toespraak met uitdrukking te geven aan de overtuiging, dat Duitschland en Frankrijk alle reden hebben om in wederzijdsche achting goede nabuur- schappelijke betrekkingen te onderhouden en elkander op geestelijk zoowel als economisch gebied aan te vullen en eerlijk samen te werken. „Een vreedzame wedstrijd tusschen onze beide volken", aldus Hitler, „tusschen wie thans die diep ingrijpende strijdpunten der grensbepaling niet meer bestaan, kan ook naar mijn overtuiging slechts tot een alge heele verrijking, niet alleen van onze beide landen, maar van geheel Europa bijdragen" In aansluiting op de ontvangst van Coulon. dre ontving Hitier den Letlandschen gezant, die eveneens zijn geloofsbrieven kwam over handigen. Pijnboomen kunnen verhalen vertellen, Van strijd om bestaan Bij 't komen en gaan Der getijden des jaars die verbeugen en kwellen. Van aard zijn ze sober; zij groeien naar 't Licht; Sneeuwpracht verdurend, Uit stormen kracht purend, In zwijgend gebed tot den Hemel gericht. Een pijn die alleen-staat, buigt gaarne zijn takken En stam naar één zijde, Eenzaam, maar blijde Verdiept hij zijn wortelsnu zal hij niet knakken. Zoo blijft hij steeds hecht aan de aarde gebonden. Terwijl toch daarneven Zijn eigenlijk léven Begon toen zijn kronen in 't Licht wiegen konden. Daarin schuilt zijn vreugdehet Licht doet hem beven Van nameloos geluk. Stormen en druk Zijn op die hoogten hem vrijwel om 't even. Op rijkdom aan bloesem kan hij nimmer bogen. Hij feest niet in Mei. Maar in wintergetij G'anst nog zijn groen als een wenk uit den Hoogen. ANTONIE PONS Het presidentschap van Tsjecho-Slowakije. Emile Hacka candidaat gesteld. Emile Hacha, de president van het opperste gerechtshof voor administra tieve aangelegenheden van Tsjecho Slowakije is candidaat gesteld voor het presidentschap der republiek. De verkiezing zal Donderdag worden ge houden. Anonieme briefschrijvers en hun slachtoffers. Dikwijls wordt onherstelbaar leed gesticht Het Zuid-Afrikaansche blad The Outspan heeft eenigen tijd geleden de practijken der anonieme briefschrijvers aan den kaak ge steld door een aantal slachtoffers van dit weerzinwekkende bedrijf of personexx, die van een geval getuige zijn geweest, aaxx het woord te laten. Uit de mededeelingen der lezers blijkt wel duidelijk, hoeveel leed door de anonieme briefschrijvers aan talrijke fatsoenlijke en eerlijke lieden wordt berokkexxd. Wij lezexi van verbroken verlovingen, verscheurde huisgezin nen, verstooten dochters, mislukte carrières, alle het gevolg van gewetenlooze individuen, die dikwijls op zeer listige wijze hun bescha digingen sanxenstellen om deze in briefvorm bij ouders, echtgenooten, verloofden of rela ties te deponeeren. Dikwijls werken de om standigheden dusdanig mede. dat de indruk, die bij hen over een bepaalden persoon door den brief is gewekt, nog versterkt wordt. Soms komt de waarheid te rechter tijd aaxi het licht, maar heel dikwijls bewerkt de anonieme briefschrijver met zijn verdachtmakingen den ondergang van één of meer onbesproken menschenlevens. Uit welke motieven handelen deze ongeluks brengers? Uit enkele gevallen zou men moeten opxnaken dat de briefschrijver uitsluitend han delt met het doel anderen in het verderf te storten, zonder daarbij eenig voordeel voor zichzelf op het oog te hebben. Maar ook speelt jalouzie en concurrentie dikwijls een rol. Het is begrijpelijk, dat een der slachtoffers in haar relaas aan het tijdschrift tot de conclusie komt. dat feitelijk geen straf te zwaar is voor deze boosdoeners, die op de lichtgeloovxgheid van anderen speculeeren en die mexi overi gens niet alleen in Zuid-Afrika, maar over de geheele wereld aantreft. Hoe het een anoniemexi briefschrijver ver ging, die het noordelijke district van Natal langen tijd onveilig maakte, hooren wij van een inzender uit Kaapstad. Een commissie uit de burgerij had zich ten doel gesteld den mis dadiger op te spox-en. De anonieme brievexi waren op de schrijfmachine getikt en daar het geval zich in een klein stadje afspeelde, kost te het den speurders niet zoo heel veel moeite uit te vinden, wie de eigenaar van de schrijf machine was. Toen pleegde de volksjustitie rechtspraakOp een avond werd de man, die zoo onnoemelijk veel leed over de hoofden van onschuldigen had uitgestort, door drie gemaskerde mannen overvallen. Zij smeerden hem vaxi boven tot onder met teer in en be strooiden hem vervolgens kwistig met veer en. Daarop kon hij zijns weegs gaanDen zelfden avond werd er in 's mans kamer in gebroken en de schrijfmachine buitgemaakt. Sindsdien werd Natal niet langer door ano nieme brieven veirontrxxst Reuter meldt uit New York, dat de nalatenschap van John D. Rockefeller loordt getaxeerd, op 26.410.837 dollar. Naar schatting heeft de erflater ge durende zijn leven een bedrag van 530 millioen dollar aan liefdadige instellin gen geschonken. Fransche financieele commissie aanvaardt de decreten. Een merkwaardig ultimatum van Daladier. De financieele comissie van de Fran- sche Kamer heeft gisteravond de motie behandeld, welke Vrijdag j.l. op de decreten is ingediend door de so cialisten en communisten. De commissie verwiep de motie met 20 tegen 18 stemmen, 5 onthoudingen. Vervolgens werd eexi motie, welke was ingediend door den radicaal-so cialist Paul Bernier, die door de regee ring was'aaxivaard, aangenomen met 25 stemmen tegen 16. Overeenkomstig deze motie zal onxniddellijk worden gesproken over de budgetaire cx-edie- ten, texrwijl de studie over die financieele wet en de eventueele wijzigingen welke gebracht kunnen worden in de decreten opnieuw ter hand zal woi'den genomen. De kwestie der wets-decreten kan thans als geregeld beschouwd worden, aldus meldt Ha vas. Zij zal niet opnieuw kunnen worden op gehaald, dan bij het oxxdex-zoek der financieele wet. of tijdens de gewone zitting van 1939 wanneer de ontwerpen tot ratificatie der wetsdecreten, welke vóór 31 December zijn ingediend, aan het parlement zullen worden voorgelegd. Hedenmiddag zal de financieele Kamercommissie beginnen ïxxet de bespreking der begrooting en het ondex-zoek naar de credieten voor het ministex-ie van handel. Over het verloop der gister gehouden zitting meldt Havas, dat de minister van fi nanciën. Paul Reynaud allereerst een uiteen zetting heeft gegeven van zijn plannen. Hij zeide, dat steeds meer merkbaar wordt-, dat gevlucht kapitaal tex-ugkeert. De minister is op het oogenblik ze^r tevreden. De uiteenzetting van den minister maakte een goeden indruk. Zestien socialistische en conxmunistische leden gaven vervolgens den wensch te kennen ieder twee of drie decreten te bespreken en ïxiinister Reynaud verklaarde bereid te zijn hierop te antwoorden. Te kwart over acht des avonds werd de vergadering van de commissie onderbroken tot half tien. Voor de onderbx-eking had minis ter-president Daladier nog een belangrijke verklaring afgelegd. Hij zeide, na te hebbexx gewezerx op het belang van de wetsontwex*pen voor het verzekeren vaxi het evenwicht der begrooting, dat indien de financieele commissie vanavond een motie van wantrouwexi zou aannemen, hij de Britsche ministers, die Woensdag worden verwacht, zou verzoeken hun reis naar Parijs uit te stellen. „Ik wil Chamberlain en Halifax niet ontmoeten, met een motie van wantrouwen in mijn knoopsgat. Indien een motie van wantrouwen wordt aangenomen, weet ik wat mij te doen staat". In welingelichte kringen was men van meening, dat deze woox-den vaxx Daladier be- teekendexx, dat indien de commissie zich vijan dig zou toonen ten aanzien van de decreten de minister-px-esident binnenkort het parle ment bijeen zou i-oepen om een besluit te nemen over het economisch en financieel herstel. Hij was van oordeel, dat een onzeker heid niet langer kon duren over de houding, welke het parlement zal aannemen. Goebbels over de aiiti-semietische actie. Volgens den minister is er niet geplunderd. De Duitsche i'ijksminister van propaganda, dr. Goebbels, heeft gisteravond in de Krol: opera te Berlijn een rede gehouden, welke werd aangehoord door 2000 propagandisten. Dr. Goebbels besprak o.a. het Joodsche vraagstuk en de debatten hierover in het Britsche Lagerhuis. Hij zeide, dat men" in En geland, wanneer men vriendschap wil sluiten met het Duitsche volk. dit niet afhankelijk moet maken van binnenlaxxdsche toestanden in Duitschland. De Duitsche natie laat zich thans geen in menging en voogdij meer welgevallen. Het op treden van de Joden in Duitschland zelf dwingt tot een ingrijpende en snelle oplossing. De nat-ionaal-socialisten wenschen niet ieder oogenblik in Berlijn ingeslagen ruiten te zien, hetgeen alleen voorkomt uit het feit. dat deze ruiten hooren bij Joodsche winkels. Vervolgens verzette hij zich krachtig tegen de voorstelling van een zekere buitenlandsche pers, dat ook geplunderd is tijdens de „spon tane protestactie tegen de Joden". Ten aan zien van het bericht dat bij een Joodsche ju welierszaak in „Unter den Linden" te Berlijn geplunderd zou zijn, zeide dr. Goebbels, dat de Joodsche compagnon van den eigenaar gebruik heeft gemaakt van de actie om juweelen te stelen en later te beweren, dat zij bij de actie geplunderd waren. Tenslotte besprak minister Goebbels den woningbouw te Berlijn. Het plan onx Berlijn een nieuw aanzien te geven loopt tot 1950. Tot dan toe zullen 30.000 of 35.000 woningen per jaar worden gebouwd om een einde te maken aan den woningnood. Prins-regent van Joego-Slavië te Londen. Onderhoud met de Britsche ministers na hun terugkomst uit Parijs. Prins-regent Paul van Joego Slavië. die te Londen is aangekomen, zal een tiental dagen in Engeland blijven. waarschijnlijk zal prinses Olga eenige dagen langer blijven bij den hertog en de hertogin van Kent en wachten tot het einde van het schooltrimester om haar zoons mede te nemen naar Joego Slavië. Zoodra de Britsche ministers uit Parijs zul len zijn teruggekeerd, zal de prins-regent zich met hen onderhouden over den internationalen toestand. De kwestie der uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusschen de beide landen zou dan aan de orde kunnen komen. Fraude bij Gemeentelijken Dienst te Delft. Boekhouder geschorst. De boekhouder van den gemeentelijken dienst van Openbare Wex'ken te Delft, D. H., is wegens fraude geschorst. Door de politie wordt een onderzoek naar onregelmatigheden bij dezen dienst ingesteld. De fx-aude beloopt eenige duizenden guldens. PRDERAMMA DONDERDAG 24 NOVEMBER. HILVERSUM I, 1875 en 451.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. ll.ÖÖ KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramoi'oonmuziek (Om. ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdiexistige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-oi-kest~ (1.00—1.20 Gramofoonmuziek.) 2.00—2.55 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoon muziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmu ziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 7.00 Berich_ ten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS- berichten. 8.15 Mannenzangvereeniging „Con- cox'dia", Rotterdam en gramofoonmuziek. 8.50 Causerie: Solvay en de Soda. 9.20 Orgelcon cert. 10.00 Berichten ANP. actueele uitzending. 10.30 „All Round"-sextet. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert 11.40 Gramofoonmuziek; ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek torn ca. 8.15 berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon- mxxziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest en soliste. In de pauze: Causerie: Hou vast (ca. 12.15 Berichten). 12.30 Gramofoon muziek. 1.00 Avro-Amusementsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuizek. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Orgelspel. 5.00 Week-Kaleidoscoop. 5.20 Felici taties. 5.30 Avro-Aeolianorkest. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Avro- dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berich- ten ANP. Radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solisten. In de pauze (ca. 9.30) Radiotooneel. 10.35 Gramofoonmu ziek. Hierna: Schaaknieuws. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Dansorkest Joe Andy. DROITWICH 1500 M. 11.4011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Piano duetten. 12.20 Spellingwedstrijd. 12.45 Fluit en Hax-p. 1.20 Dansmuziek (gr. pl.). 1.402.20 Charles Ernesco en zijn kwintet en solist. 3.15 Declamatie. 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en solist. 5.05 Voor de Vrouw. 5.20 Zang. 5.40 Het Willie Walker-Octet. 6.20 Berichten. 6.40 Voor de boeren. 7.00 BBC- orkest. 7.50 Variété-programma. 8.50 Dialoog The Mediterranean: The Near East. 9.20 Be richten. 9.45 Jazzmuziek (gr. pl.) met toe lichting. 10.40 Het Grinke-Ti-io. 11.35 Variété programma. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO-PARIS 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10 Het Adisonorkest. 2.50 Zang, 3.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 2.50 Vioolvcor- dracht. 5.25 Kamermuziek. 6.35 Pianovoor dracht. 6.50 Zang. 7.30 Locatelli-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 10.50 en 11.20 11.35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Graxxiofoonmuziek. 6.30 Otto Fricke's orkest. 7.50 Omroeporkest. 9.20—9 50 Volks- liederenvoncert. 11.20 Leo Eysoldt met zijn oi-kest. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroep- kleinorkest en solisten. 5.40 Piano voordracht. 6.20 Gevarieerd programma. 7.30 „Carmen", opera. 9.5011.20 Kurt Rehfeld's orkest, Stutt- garter Volksmusik en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Sarba- orkest, 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.50 Omroep-Symphonie-orkest en solist. 7.23 Zang met toelichting. 8.20 „Andrea Chénier", opera. 10.5011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest (8.30—9.00 Radiotooneel). 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Be richten. 10.20—11.20 Omroeporkest en solisten (opn.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9