Felle Novemberstorm woedde boven ons land. INDRUKKEN Enkele schepen in nood. JRooij Engeland en het vorstelijk bezoek aan Nederland. GROOT CONCERT. /rjecd&^ AUGUST KIEHL. f DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 HAARDE M'S DAGBCAD TI Een felle Novemberstorm heeft boven ons land gewoed en schade aangericht. Tevens valt er minstens één slachtoffer te betreuren. Woensdagmiddag liepen op den weg van de haven naar den Burg op Texel eenige leerlingen van scholen in den Helder, die juist met de boot waren aangekomen. Door den hevigen storm werd een der jongens, de 17-jarige J. Rab, naar den linkerkant van den weg gedre ven. Achter hem naderde op dat oogenblik een personenauto. De jon gen werd gegrepen en tegen de straat geworpen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Het slachtoffer werd onmid dellijk per veerboot naar het hospi taal in den Helder overgebracht, waar de jongen bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Amsterdam deed in alle haast het feestkleed af. In alle haast is Amsterdam na het vertrek van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold begonnen met het inhalen der vlaggen en met het wegnemen der versieringen. Het gebeurde onder het motto „redden, wat nog te redden is". De stormwind bulderde door de straten en over de pleinen, hoeden dansten over de natte straten, soms honderden meters ver, vlaggen en vlaggedoek werden losgerukt en kwamen dikwijls op de electrische leidingen van het tramnet terecht. Dan kon de tram niet ver der en moest er een montagewagen komen om het doek of het touw weg te halen. Dat gaf maar narigheid en stagnatie. Tegen vier uur ongeveer was reeds een groot deel van de versiering op het Damrak geborgen en dus ge red. De brandweer in in totaal 25 maal uitgerukt voor losse dakpannen, losgerukte stukken zink, gebroken vlaggestokken en een omge waaide schoorsteen. Schepen in nood. Het garnalenscheepje „Helder 38", schipper A. Tot, is tengevolge van den storm nabij Oos terend (Texel) vergaan. De schipper en de drie opvarenden konden door de schippers van der Vis en Steigstra uit Oosterend worden gered. Het scheepje is verloren. Het Belgische motorscheepje „René Paul", van de reederij Geurts te Antwerpen, gebouwd in 1937, metende 545 bruto ton, 266 netto ton, komende van Llanelly, op weg naar Antwerpen, is hedennacht ter hoogte van de Nolleplaat omhoog gevaren. Het schip is echter na een half uur bij wassend water weer vlot gekomen, zoodat de „Goliath", welke ter as sistentie was uitgevaren, geen hulp behoefde te verleenen. De René Paul" heeft de reis naar Antwer pen voortgezet, Twee geslaagde reddingen der „Insulinde". De reddingboot „Insulinde" uit Oostma- horn, heeft een moeilijke redding verricht. Het- was een Zoutkamper visschersvaartuig de Zoutkamp 61 dat op het Groninger wad in nood verkeerde, zoodat er voor de twee op varenden groot levensgevaar bestond. De bemanning heeft de twee visschers opgepikt en behouden in Oostmahorn aan wal gezet. Onmiddellijk daarop is de reddingboot op nieuw uitgevaren naar het vrachtscheepje „Lauwerzee" dat op weg was naar Schier monnikoog. Het schip was in het stormweer lekgeslagen en is door de „Insulinde" op sleep touw genomen naar Schiermonnikoog, waar het behouden is binnengebracht. Aan boord van het vaartuig bevonden zich twee opva renden. Wederom angstige oogenblikken Woensdagmiddag kruiste voor de Scheve- ningsche haven de motorschokker SL 31. schipper J. van Seters, en stelde alle pogin gen in het werk om de haven te bereiken Doch dit was niet gemakkelijk doordat een sterke vloed ging en de zee zeer onstuimig was. Aan den kant kon men duidelijk waar nemen dat de schokker een zwaren toer zou hebben om op eigen kracht de haven binnen te komen. Hooge zeeën sloegen over het scheepje, dat ternauwernood aan een onder gang ontsnapte. De reddingboot „Zeemans- hoop" was bereids op het eerste alarm ver trokken en lag in de buitenhaven gereed om zoo noodig assistentie te verleenen. De bemanning van den motorschokker slaag de er intusschen met de uiterste inspanning te kwart over vier in, de haven binnen te komen. Er waren veel belangstellenden op den strandmuur. In Haarlem. In Haarlem is alleen maar een oude, met klimop begroeide boom in den tuin omgewaaid. De Hout lag weliswaar bezaaid met takken, maar booinen zijn er niet gesneuveld. Ongeluk op de Dreef. Woensdagmiddag drie uur reed Dr. K. C. A. Valken uit Aerdenhout per auto over de Dreef. Ter hoogte van de Paviljoenslaan woei een dikke tak van een boom, die op de auto terecht kwam. De tak drong door het dak en kwetste Dr. Valken aan hoofd en oogen. Door een passeerenden automobilist uit Amsterdam werd hij naar de Maria-Stichting vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Een dertigjarige juffrouw kreeg Woensdag avond acht uur in de Smedestraat een dak pan op het hoofd, waardoor zij gewond werd. Zij werd door leden van den Ongevallendienst voorloopig verbonden, waarna zij voor ver dere behandeling naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd gebracht. Op de Paul Krugerkade woei Woensdag avond van de Chocoladefabriek Union een 20 M. lange schutting omver, zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Te Haarlemmermeer. De zeer krachtige storm is oorzaak geweest, dat gisterenmiddag op Schiphol een vliegtuig omsloeg en het den bestuurder moeilijk maakte de cabine te verlaten. Een militair vliegtuig kwam na een oefe- ningsvlucht weer behouden te Schiphol aan en stond reeds stil, toen het door een hefti- gen rukwind omsloeg. De bestuurder, die er nog niet uit had kunnen stappen, kwam daar door in een benarde positie. Door zich uit het vliegtuig te laten rollen, wist hij zich te be vrijden. 1-Iij kreeg geen noemenswaardig letsel. Ook elders heeft de stormwind zijn vernie lend werk gedaan. Van vele huizen vielen dak pannen op den grond. Bij enkele kassen gingen dakraampjes stuk. Op tal van plaatsen ge raakten wielrijders de macht over het stuur kwijt, enkelen kwamen met elkaar in botsing. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Te Zandvoort. De storm, die Woensdagavond opstak uit het Zuidwesten, heeft in Zandvoort weer vrij wat last en schade veroorzaakt. Groote hoeveelhe den zand werden met gxoote kracht het dorp ingejaagd. Voor mensch en dier was het verblijf op straat daardoor allesbehalve aangenaam. Op verschillende plaatsen hoopte het zand zich zoodanig op, dat het verkeer er hinder van ondervond. Aan den Boulevard Barnaart werd van een villa een ruit ingedrukt. Dit had zeer ongewenschte gevolgen. De wind kwam n.l. door deze opening naar binnen, waardoor deu ren werden opengedrukt, waarvan de ruiten in scherven vielen. Ook van de serre braken vele ruiten. FOTO-ALBUMS POSTZEGEL-ALBUMS POëZIE-ALBUMS ANEGANG14 TEL.11963 (Adv. Ingez. MedJ van een ontmoeting met Koning Leopold. (Van onzen Haagschen correspondent.) In de groote heerenkamer van het werkelijk zeer ruime gezantschapsgebouw in de Jacob Catslaan bevond zich de Koning, ongeveer in het midden van de kamer. Achter de sofa, waarvoor hij zich had opgesteld, stonden eenige Belgische hoogwaardigheidsbeklee- ders, onder wie wij minister Spaak ontdekten. Terzijde in het vertrek hielden zich de ge zant en zijn echtgenoote barones Herry op. terwijl zich voorts in dit gedeelte van het gebouw eenige heeren uit 's Konings gevolg en de aan het gezantschap hier te lande ver bonden functionarissen bevonden. Terwijl Koning Leopold zich met een van de bezoekers onderhield, had ik volop gele genheid hem gade te slaan. Mij viel toen al op welk een beminnelijke eenvoud er van hem uitgaat, gepaard gaande met een groo te mate van oprechtheid, die heel zijn wezen kenmerkt. De eenvoud van den vorst sprak eigenlijk uit alles, uit gansch zijn houding, uit elk ge baar, dat hij maakte en ook uit den stevigen, vriendelijken handdruk, dien hij den aan hem voorgestelden bezoeker gaf. Handrukken kunnen dikwijls veelzeggend zijn, juist van officieele personen in hun officieele functie. Hier nu ontbrak alle kille vormelijkheid. Trou wens, die was aan heel de ontmoeting, hoe kort ook, ten eenenmale vreemd. Een eer lijke hartelijke toon was het, dien men hoorde. Naar aanleiding van de verzekering, dat men zich, gelijk hij wel bemerkt zou hebben, hier te lande buitengewoon over 's Konings be zoek verheugde, gaf de vorst te kennen, diep ontroerd te zijn over de hem ten deel geval len ontvangst. Hij bleek het hem bereide welkom werkelijk buitengewoon op prijs te stellen. En op eenige vriendelijke woorden aan het adres van zijn land gewijd, verzekerde hij terstond, altijd gaarne hier in Nederland te komen. De Koning liet niet na de verzekering te geven, dat hij houdt van Nederland en het Nederlandsche volk, terwijl hij aan het slot van het onderhoud nog eens kenbaar maakte hoezeer hij getroffen was door de wijze waar op men hem ten onzent had ontvangen. Het ligt voor de hand, dat de journalist niet naliet acht te slaan op de wijze, waarop de hooge bezoeker uit ons buurland zich van onze taal bediende. Welnu, ik kan zonder aarzelen verklaren, dat de Koning niet alleen geen Groote belangstelling voor de toenadering tusschen Den Haag en Brussel. Vertrouwen in de Nederland sche regeering. Londen, 22 November 1938 (Van onzen correspondent) IN officieele en andere politieke kringen was sinds eenigen tijd reeds aanzienlijke belangstelling merkbaar voor het bezoek dat de Koning der Belgen thans brengt aan onze Koningin. De door de beide Souve- reinen gisteravond aan het banket ten hove gehouden toespraken werden met eenige span ning tegemoetgezien, daar men er, althans voor goede verstaanders, iets meer van ver wachtte dan de betuigingen van vriendschap en 'waardeering, welke zulke redevoeringen gewoonlijk kenmerken. Natuurlijk beseft men ook hier dat een be zoek van Koning Leopold aan ons land niet noodzakelijkerwijze politieke beteekenis be hoeft te hebben, aangezien alleen reeds de internationale correctheid voorschrijft, dat een vorst eenigen tijd na zijn troonsbestijging die naburge landen bezoekt, waarmee hij de vriendschappelijkste betrekkingen onder houdt. Zoo was Koning Leopold een jaar gele den de gast van Koning George en het Engel- sche volk. Het toeval wil. dat het bezoek aan Amster dam plaats heeft op een tijdstip, waarop staats- en regeeringshoofden bijzonder ambu lant zijn. De vorige week bezocht de Koning van Roemenië Londen; de Koning van Grie kenland bevond zich hier terzelfder tijd, of schoon niet officieel. Gisteren is Prins Regent Paul van Joego Slavië met zijn gemalin te Londen aangekomen en zal tien dagen lang de gast des Konings in Buckingham Palace zijn Chamberlain en Lord Halifax zijn deze week officieele gasten der Fransche regeering. Het nauwe contact, dat de Britsche regee ring aangeknoopt heeft met de staatshoof den en ministers van Roemenië en Joego Sla vië bewijst, dat zij geenszins onverschillig is voor de gevolgen, die de oplossing der Tsjechisch-Duitsche crisis voor Zuid-Oost- Europa hebben zal. Maar groóter waarde nog hecht zij aan de positie van de andere groep van kleine landen, die door hun oude demo cratische instellingen, hun hooge beschaving en hun degelijke stabiliteit, hoeksteenen zijn van den vrede in Europa. De samenwerking der zoogenaamde Oslo- mogendheden heeft steeds de onverdeelde in stemming gehad van de Britsche staatslieden, maar grooter, ja overwegend belang, heeft Engeland bij de positie van Nederland en België. Dat de verhouding tüsschen de beide landen, na de jaren van wrijving, die op den oorlog volgden, weder voortdurend vriend- schappelijker wex-d, schonk groote voldoening aan Londen, dat hechte samenwerking wenschte tusschen Den Haag en Brussel. Van daar dat, toen in het midden van 1936 eerst minister Spaak en vervolgens Koning Leopold persoonlijk een „nieuwe politiek' aankondig den, de Britsche regeering en de Britsche pers hiervan met niet geringe voldoening ken nis namen. De verplichtingen, welke België ten opzichte van Frankrijk, en formeel ook jegens Engeland had, waren niet alleen ge vaarlijk voor België zelf, maar bovendien een onoverkomelijke hinderpaal voor samenwer king tusschen dat land en het onze. In Enge land juichte men het dus toe, dat België op nieuw overging tot een neutraliteitspolitiek, die in hoofdzaak gevormd scheen te zijn vol gens het beroemde Nederlandsche model. Het bleef echter niet bij een platonische in stemming. Koning Leopold en de toenmalige Belgische Premier Van Zeeland bezochten Engeland herhaaldelijk en bijna op den dag af twee jaren geleden kwam laatstgenoemde on verwacht te Londen aan. Men is nooit precies achter de oorzaak van dit bezoek gekomen. Maar wat men wel wist is dat Eden in allerijl een lunch ter eere van den Belgischen minis ter liet aanrichten niet omdat Van Zeeland honger had. maar omdat een openbare ver klaring, door Eden af te leggen, plotseling dringend noodzakelijk geworden was. Aan deze lunch zeide de Britsche minister: „Ik geloof, dat bij den toestand, waarin oogenblikkelijk de wereld verkeert, ons land de zaak van den vrede geen grooteren dienst bewijzen kan dan door duidelijk te zijn. Laat ons dus bij deze Engelsch-Belgische bijeen komst opnieuw bevestigen, dat de onafhanke lijkheid van België voor ons volk een levens belang is en dat België op onze hulp rekenen kan. wanneer het ooit weer het slachtoffer wordt van een niet-geprovoceerden aanval". Sinds deze gedenkwaardige woorden gespro ken werden, heeft tusschen de Britsche er. Belgische staatslieden een zeer nauw contact bestaan. De Britsche opvatting is deze, dat terwijl België geen anderen plicht heeft dan, ingeval van oorlog, zijn onafhankelijkheid tegen iederen aanvaller te verdedigen, Groot Brittannië de door eigenbelang voorgeschre ven plicht heeft, België tegen iederen aanval ler bij te staan. Het onmiddellijke gevolg hiervan is, dat Engeland er belang bij heeft, dat België zoo sterk mogelijk is, opdat de verleiding, dat land aan te vallen, zoo klein mogelijk zal zijn. Het belang der Nederlandsch- Belgische samenwerking. MET betrekking tot Nederland heeft Enge land hetzelfde belang. Het is dus begrij pelijk, dat elke zichtbare toenadering tusschen ons land en België te Londen een zeer gunsti- gen indruk maakte en in het verkeer tusschen de Belgische en de Britsche diplomatie door eerstgenoemde aangemoedigd werd. Wat Ko ning Leopold te Amsterdam zeide, namelijk dat de kleinere landen oorlog alleen buiten hun grenzen kunnen houden door zich weder zijds met elkaar te verstaan, weerspiegelt ook het Britsche standpunt en wij mogen ver der gaan en zeggen dat de steun dien Enge land in geval van nood aan kleinere landen verleenen zou, voor een niet gering deel zou afhangen van die onderlinge samenwerking. Samenwerking tusschen Nederland en Bel gië beschouwt men hier niet alleen als een waarborg voor den vrede in West Europa, maar ook als een bijdrage tot versterking van Engeland's diplomatieke positie, vooral aange zien door zulk een samenwerking vermeden zou worden dat een der groote aangrenzende landen hetzij in Nederland, hetzij in België, overwegenden invloed krijgen zal. Het is sinds lang reeds de meening der Britsche diplomatie, dat Nederland en België alleen reeds door het feit, dat zij beide groote koloniale mogendheden zijn, een bijzondere belangengemeenschap hebben, zoowel met el kaar als met Engeland. Maar vooral in de laatste twee jaren heeft bovendien de Euro- peesche toestand zich zoodanig ontwikkeld, dat Engeland niets liever wenschen kan, dan de hechtste samenwerking op ieder gebied tus schen de twee landen aan den overkant der Noordzee, welker onafhankelijkheid sinds de zestiende eeuw de grondslag van Engeland's buiten1and?che nnlitiek geweest en gebleven is. Te Londen stelt men groot vertrouwen in het bezadigde, weloverwogen oordeel van de Nederlandsche regeering en sinds België's bui- tenlandsche politiek zich grootendeels aan de beproefde Nederlandsche tradities aangepast heeft, is elk teeken van vertrouwelijke samen werking tusschen Den Haag en Brussel de Britsche regeering in de hoogste mate wel kom. ffexio 0419A (Adv. Ingez. Med.) moeite had met de woordkeuze, maar ook dat hij het Nederlandsch voortreffelijk uitsprak, met natuurlijk hier en daar een enkelen ty pisch Vlaamsch misschien doe ik nog be ter te zeggen, typisch-Teirlincksch aan- doenden klank: Teirlinck v.as, gelijk bekend, zijn leermeester in het Nederlandsch. Een ontvangst van enkele uren, waar een paar honderd menschen worden voorgesteld, zooals Woensdag het geval was, eischt natuur- lenk veel. Toch moet men niet meenen, dat de Belgische Koning aan het slot van den middag den indruk wekte van ook maar in het minst vermoeid te zijn. Daarvan viel niets te bespeuren. Wel maakte het den in druk alsof hij het veel prettiger zou vinden, een volkomen huiselijk gesprek te voeren. Juist deze laatste impressie hing samen met het sterk innemende van zijn optreden, ook van zijn prettig aandoende stem. Al bij al was het de rustige, open eenvoud, welke van hem uitging, die tenslotte den hoofdindruk vormde. Ik kreeg sterk het gevoel, dat al wat lijkt op wereldsch schijnvertoon Koning Leo pold vreemd is, ja, hem zelfs niet ligt. Een groote mate van oprechtheid moet zijn ka rakter in het bijzonder beheerschen. En ach ter de uiterlijke schuchterheid gaat ongetwij feld een in vele opzichten rustige vastbera denheid schuil. Zoo is hij dan in feite een figuur, die wel degelijk weet wat hij wil, is hij iemand op wien men aan kan. Een innerlijk voorname figuur en daardoor ook in dien zin, een waar Vorst. E. v. R. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot arts de heer W. Ephraim, Amster dam; geslaagd voor artsexamen eerste ge deelte mej. C. G. J. v. d. Veen. Alkmaar, mej. G. W. v. d. Wal, Amsterdam, de heer C. M. M. Meuwese, 's-Hertogenbosch en de heer J. Gla- zenburg, Zaandam. Geslaagd voor het cand. examen wis- en natuurkunde (1.) de heer Ie Kheng Heng. MUZIEK. Die Spaernesanghers. De scheppingsdrang en scheppingskunst van Lieven Duvosel hebben wij in de jaren van zijn Haarlemsch inwonerschap niet minder leeren kennen en bewonderen dan zijn vitale kracht en activiteit als koorleider. Bijna elk concert, dat door een onder zijn leiding staan de vereeniging gegeven werd, bracht werken, veelal noviteiten, van zijn hand. Het concert, dat Woensdagavond 23 No vember in de uitverkochte groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw gegeven werd. was geheel aan werken van Duvosel gewijd. Inderdaad was de titel „Groot concert" er voor gerechtvaardigd. Het Mannenkoor „Die Spaer nesanghers", Haarlem's Vrouwenkoor, een Knapenkoor, de organist Albert de Klerk, vier vocale solisten en het door toevoeging van vedels, basvedels, tokkel- en slagwerktuigen versterkte H.O.V.-orkest werkten voor deze muzikale gebeurtenis samen. De eerste helft van het programma bevatte werken, die hier reeds tevoren uitgevoerd wa ren. Albert de Klerk opende den avond met een uitmuntende, klare vertolking van het uit drie deelen: Prelude, Choral en Dubbel - fuga bestaande, in 1937 geschreven orgelwerk, dat de toondichter „Levensschets" genoemd heeft. Deze benaming moge den onzijdigen hoorder te persoonlijk lijken voor een werk, dat in klassieken vorm geschreven is. en waar van het muzikale idioom weinig individueels vertoont Bach en diens voorgangers zijn er in te herkennen het bewijst 's componis ten bekwaamheid om zich in de strenge vor men te bewegen. En het grandioze „Sanctus", in 1903 geschreven, bewijst dat Duvosel reeds op 25-jarigen leeftijd die kunst volkomen machtig was. Het onder leiding van Mej. Corrie Koppen staande knapenkoor leverde in dit stuk bijzonder goed werk. Tusschen beide genoemde werken in werd het reeds meermaals gehoorde „Aussöhnung" uitgevoerd, waarin de sopraan Helène Ludolph zich glan zend tegenover het groot orkest en het man nenkoor handhaafde. Na de pauze kregen we de allereerste vol ledige uitvoering van den uit vijf stukken be- staanden „Leie"-cyclus. Zijn in het van 1930 dateerende „Aussöhning" Wagner-invloeden op te merken, de in uiteenloopende jaren ge schreven stukken van den cyclus toonen die ook, zoowel in de harmoniek als in de orkestra tie. Dat Duvosel beide met virtuoziteit be- heerscht en behandelt wisten we reeds en dit bleek nu ook weer ten duidelijkste. Kleurrijk is de partituur. Vaak is het een licht, flonke rend klankenspel, dat onze ooren vermeit; soms ook in het Symphonisch gedicht „De Navond". het vierde van den cyclus tref fen ons ernstige klanken, hoofdzakelijk van bazuinen en hoorns. In het laatste stuk. „Kerstnacht" is alles, orkest, orgel koren en solostemmen, vereenigd en tot een grootsehe stijging aangewend, die in een kolossale, ko raalachtige hymne haar hoogtepunt bereikt. Liefelijke stemmingen overheerschen in de eerste drie stukken. Men hoort daar vogelge- kweel en watergekabbel. Het zijn idylles, die een groote klankschoonheid bezitten. De bariton Lucien Louman droeg de solo partij in no. 2 ,J)e Leie" zeer schoon en vol uitdrukking voor. Jan Hensen's weeke tenor stem bleek voor de vertolking van de zang partij in no, 3. „De Liefde aan de Leie" zeer geschikt. In het laatste stuk „Kerstnacht aan de Leie" werkten deze twee solisten met de sopraan Helène Ludolph zeer goed samen. De koren en het orkest kweten zich zeer ver dienstelijk van hun taak. Over 't algemeen leek me de klank van het vrouwenensemble mooier dan die van het mannenkoor Ook in dit stuk overwon het knapenkoor opmerkelijk goed de betrekkelijk groote moeilijkheden. De altzan geres Tine Woudt had hier geen partijin het vóór de pauze uitgevoerde Sanctus had zij haar taak in het solokwartet naar behooren ver vuld, zonder gelegenheid te hebben om op den voorgrond te treden. Dat voor een volkomen doorzichtige vertolking van de gecompliceerde orkestpartij meer tijd van voorbereiding noodig zou zijn dan die waarover ons orkest beschikken kan is wel buiten kijf. Toch mogen we met wat het orkest presteerde, in menig opzicht tevreden 'zijn. Dit concert was dus zeker een belangrijke muzikale gebeurtenis. Of de volledige cyclus „De Leie" ook elders herhaaldelijk tot uitvoe ring zal komen, zullen we moeten afwachten. Het werk bezit vele schoonheden, doch het leek me dat meer contrasteerende stemmingen het ten goede hadden kunnen komen. Het is over wegend lyrisch. Ware het niet mogelijk geweest om motieven voor een Scherzo en voor een schildering van de duivelsche oorlogsdreiging te vinden? Hoe dit ook zij; we mogen Duvosel danken voor het vele schoone dat hij ons op dezen avond geschonken heeft. Daarvoor toonde zich ook het publiek erkentelijk. Allen, mitsgaders de op het podium aanwezigen hebben den eminenten kunstenaar, die zelf heel den avond de leiding in handen had, hartelijk en lang durig gehuldigd en ook bloemen en een lau werkrans werden hem vereerd. K. DE JONG. Heeft Uw kind een schooikleurtje ?i Dot is gelukkig heelé* moal weg te krijgen mei de zuivere levertraan Jecovitol.Let op het merk Jecovitol, w.ant op het gehalte aan vitaminen komt het aanl (Adv. Ingez. MedJ HET TOONEEL De laatste der drie K's. Met August Kiehl, wiens overlijden op 84-ja- rigen leeftijd ons heden wordt bericht, is de laatste der 3 K's heengegaan. Het is reeds meer dan 40 jaar geleden, dat zij in den Artis- schouwburg den tegenwoordigen Holland- schen Schouwburg naast elkander optraden, maar zoo groot was hun populariteit, dat iedere oudere Amsterdammer u nog zal weten te ver tellen. dat met de 3 K's Kreeft, Kelly en Kiehl werden bedoeld. Het was de glorietijd van de Hollandsche operette. Eiken avond als de 3 K's met me vrouw Buderman-Van Dijk speelden in De Klokken van Corneville, De Mascotte. De jonge Hertog, Erminie, De Vice-admiraal of De Mi kado, was de Artis-schouwburg stampvol. Van de 3 zoo populaire acteurs was Kelly, de Am- sterdamsche Straatjongen, de dol-komieke, Kreeft, de fijne en meest talentvolle en Kiehl, de deftige. Ik heb de 3 K's maar één keer samen ik meen, dat het in Surcouf, de Kaper was, zien spelen. Dat was in 1892. dus al 46 jaar ge leden. Veel herinnering heb ik er niet van be houden en ik ken de 3 K's dan ook meer uit den lateren tijd, toen zij niet meer als trio, maar af zonderlijk optraden. August Kiehl was hoewel hij bij het Haag- sche gezelschap van Valois debuteerde een typisch Amsterdamsche figuur. Er kon geen be langrijke tooneelgebeurtenis zijn een begra fenis bijvoorbeeld of men kon er zeker van wezen August Kiehl in een deftige gekleede jas en met zijn hoogen hoed te zien. Ieder in de too- neelwereld kende hem, de nestor der tooneel- spelers, als „Oom Guus". Geen acteur, die de gave van imiteeren bezat zooals Lobo, Cor Ruys, Johan Kaart en Carel van Hees zou vergeten August Kiehl, met zijn eigenaardige lispelende stem, ten tooneele te voeren naast figuren als Bouwmeester, Royaards en Ver kade. Een bewijs, hoe populair en bekend hij was. Er is in de loopbaan van Kiehl, zooals van zoovele kunstenaars, een treffende tragiek. Na de dagen van glorie der operette in den Artis- schouwburg, die hem wel artistiek succes maar weinig financieel voordeel aanbrachten heeft Kiehl niet zooals Kreeft zijn plaats bij de goede gezelschappen kunnen vinden. Hij zwierf van het eene troepje naar het andere en voor al in de laatste jaren van zijn leven stond hij dikwijls in een milieu, waar hij krachtens zijn talent feitelijk niet thuis behoorde. Ik heb hem herhaaldelijk bij zoogenaamde „volkstroepen" in den Jansschouwburg zien spelen, en altijd onderscheidde hij zich dan door artistieke dis tinctie. Zelfs in de kleinste rollen zag men in hem den ouden tooneelrot, die zijn vak door en door kende en „tooneel" wist te maken. Zijn ver schijning was in zoo'n milieu herhaaldelijk een verfrissching. maar je voelde daarom niet min der de tragiek van het geval, omdat hij meer en beter had verdiend. Tot op zeer hoogen leeftijd heeft hij moeten spelen, nu eens in het Rozen-theater, dan weer in een anderen volksschouwburg, in revues bij Kees van Dam en in verschrikkelijke dra ken, maar dit belette niet. dat men in hem al tijd eerde een der 3 K's. die eens de glorie vorm den van de Hollandsche operette. Als Gaspard in De Klokken van Corneville. Fratellini in De Mascotte, Jupiter in Orpheus in de Onderwe reld, de scherprechter in De Mikado leeft hij nog in de herinnering van de oudere Amster dammers, die de 3 K's niet hebben vergeten. Ook heeft Kiehl nog eens den tekst van een operette De Parel van Zaandam geschreven, die een aardig succes mocht behalen. Met August Kiehl verliest de Amsterdamcr-he tooneelwereld een van haar meest populaire cn braafste vertegenwoordigers. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11