BEGROOTING ONGEWIJZIGD door den Raad goedgekeurd. INGEZONKEN /TIJKKIN DONDERDAG 24 NOVEMBER 1938 HA-AREEM'S D'A'GBEAD 13 Raad Velsen. Gisteravond werd het laatste bedrijf opge voerd van de behandeling der begrooting. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aanvul ling van het subsidie voor de Nijverheidsschool met f 4400. Voortzetting behandeling der begrooting. De algemeene beschouwingen zijn na replie ken en duplieken afgeloopen. Aan de orde is thans de begrooting van het Grondbedrijf. Deze wordt na eenige opmerkingen van den héér E. Luikman (s.d.a.p.) goedgekeurd. Begrooting gasbedrijf. De heer Stark (s.d.a.p.) heeft geen cijfers omtrent het gasverbruik, door de late ver schijning van het gemeenteverslag. De wethouder heeft gisteravond eenige cij fers genoemd. Daaruit is gebleken, dat het met de stijging van het gasverbruik goed gaat. Spreker heeft met genoegen geconstateerd, dat de daling tot stand is gekomen. De straatverlichting laat nog veel te wen- schen over. We leven allen in afwachting wat de onderhandelingen die daarover gaande zijn opleveren. Ook de verlichting van de raadzaal laat veel te wenschen over. In het centrum is een groote lichtbron, maar daaromheen laat de verlichting veel te wenschen over. Spr. geeft in overweging te probeeren of er iets aan te verbeteren is. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. bereid zijn, het voorstel van de s.d. raads fractie inzake de rijwieltoelage te bekijken. De heer Warmenhoven (c.p.n.wijst er op, dat er nog veel petroleum gebruikt wordt. Spreker meent, dat door een kleine verlaging van den gasprijs vele huismoeders gas boven petroleum zullen prefereeren. De heer Vermeulen (a.r.) hoopt, dat B. en W. zooveel mogelijk gebruik zullen maken van gasverwarming. De heer Homburg (ar.) wijst eveneens op de ernstige concurrentie van het gas met name petroleum en electriciteit. Het zou wellicht overweging verdienen, om in de toekomst inplaats van een kleine ver hooging een kleine verlaging toe te passen. Als we den inkoopsprijs met den verkoopsprijs vergelijken, zien we dat er nog wel wat in zit. De heer Heeremans (r.k.) is het met den heer Homburg eens. Dr. d e G r o o t (lib.) zet zijn standpunt uit een. Spr. meent, dat een gemeente als Velsen, die er toch slecht voorstaat, alles moet doen om de inkomsten iets te verhoogen. Als de gasprijs met een halve cent verhoogd wordt, De heer Groeneveld (c.h.) zegt, dat voor het opvoeren van het verbruik verlaging noo- dig is. Er wordt niet voldoende propaganda gemaakt voor het gas, meent spreker. Wethouder Dunnebier zet eerst uiteen, waarom de winst op gas voor 1939 zooveel la ger is geraamd dan verleden jaar. Dit is voor al omdat voor de afschrijvingen f7000 meer is geraamd dan verleden jaar. Toen is de gas opbrengst ook wel iets te hoog geraamd. Spreker beantwoordt daarna de verschillen de opmerkingen. Verhooging van den gasprijs acht de heer Dunnebier niet gewenscht. We zien nu pas het „doorwerken" van de verla ging. Doordat de menschen zien dat het goed- kooper is, gaan ze meer verbruiken. Verlaging zal zeer zeker het gebruik vermeerderen, maar we kunnen niet alles tegelijk doen. Het vervangen van centrale verwarming door gasverwarming is niet in alle gevallen aan te bevelen. In sommige gevallen is gas duurder. Begrooting Waterleiding. De heer Warmenhoven heeft een op merking aangaande het tarievenstelsel. De heer Homburg zegt, dat de burgerij het water te duur vindt. Wethouder Dunnebier zegt, dat het watertarief niet veranderd kan worden in den geest zooals de heer Warmenhoven dat zou willen. In dat geval heeft de gemeente geen houvast. Voor ouden van dagen is een bijzon dere regeling. Die betalen niet meer dan ze gebruiken. Spreker meent dat we aan het tarief niet moeten gaan tornen. Spreker kent het bedoel de apparaat. Hij meen, dat de menschen niet voldoende op de closets letten. Spreker zal de aandacht van het bedrijf op een en ander ves tigen. Begrooting Reinigingsdienst. De heer Ho m b u r g stelt voor in plaats van een roltrommelauto een gewonen vuil nisauto aan te schaffen. De heer Dunnebier bestrijdt dit voor stel. De heer Homburg is bereid, het voorstel in te trekken als B. en W. de toezegging ge ven den aankoop eerst in de commissie te be spreken. Spreker twijfelt aan de becijferde bezuiniging. B. en w. geven deze toezegging niet. De heer Dunnebier zegt dat de be cijfering juist is. Het voorstel des heeren Homburg c.s. wordt met 20 stemmen tegen verworpen. Gemeentebegrooting. De voorzitter stelt voor, dat het voorstel van Mr. Tonino inzake Kindertoeslag ar beidscontractanten in handen van B. en W. wordt gesteld om advies. Aldus wordt besloten. Bij den post „Kosten van verzekering te gen brandschade en stormschade" vraagt de heer Mets (N.P.) of het niet gewenscht is, voor sommige zaken een verzekering tegen bedrijfsschade te sluiten. B. en W. zullen deze zaak onderzoeken. Bij het hoofdstuk „Openbare Veiligheid" vraagt de heer Homburg inlichtingen over de toelagen voor recherchedienst voor eenige agenten. Hij stelt voor, deze toevoe ging uit de begrooting te lichten. De heer Vermeulen vraagt betere verlichting van den toegang tot sommige rij wielpaden. Verder vraagt deze spreker ver lichting van de voorwaarden voor het vertoo- nen van smalfilms. De hee r Eikelenboom hoopt, dat wanneer Santpoort een politiepost krijgt, deze komt in het centrum van de plaats. De heer Meijer (R.K.) vraagt maatre gelen ter beveiliging van het verkeer op den Wijkerstraatweg, o.a. een parkeerverbod. De heer De Groot wijst op het gevaarlij ke punt op den Rijksstraatweg bij den Sla perdijk. Dit kan door het aanbrengen van een streep verbeterd worden. De heer Warmenhoven meent, dat de ®ost voor burgewacht en bijz. vrij willigen ■mdstorm op de rijksbegrooting thuis be hoort. De heer P. H. van Rummelen (S. D. A. P.) vraagt ook eenige maatregelen ter be veiliging van het verkeer, nl. bij het station Santpoort en bij de Willem de Zwijgerlaan. De Voorzitter beantwoordt de verschil lende sprekers. Wat de smalfilms betreft, spreker houdt zich aan het advies der veilig heidscommissie. Hij wil er nog wel eens met de veiligheidscommissie over spreken, maar zoolang de commissie hem deze maatregelen adviseert wil hij zich er aan houden. Wat net verkeer op den Wijkerstraatweg betreft, dien aangaande is er een rapport van den commissaris van politie en deze acht het nemen van bijzondere maatregelen niet noodig. Bij het hoofdstuk Volkshuisvesting vraagt de heer Vermeulen of B. en W. willen overwegen een aantal van de woningen in de de Ruyterstraat tegen een lage huur be schikbaar te willen stellen voor kleine ge zinnen. Er ontstaat zoo langzamerhand in onze gemeente een categorie van gezinnen, waarvan het zeker is, dat de man in verband met zijn leeftijd niet meer aan het werk komt. De heer Visser wethouder van Sociale Zaken zegt, dat indien blijkt, dat er behoefte aan deze woningen bestaat, het denkbeeld van den heer Visser gaarne overwogen zal worden. De begrooting wordt ten slotte z. h. s. aan genomen. De heer Warmenhoven vraagt aanteeke- ning te hebben tegen gestemd. Ook de andere voorstellen in verband met de begrooting worden aangenomen. En hiermede is de begrooting 1939 gereed om ze aan Gedeputeerde Staten ter goedkeu ring aan te bieden. IJMUIDEN Ongeluk aan boord van de „Alkmaar". Op de uitreis naar de Barentszee. Aan boord van de stoomtrawler Alkmaar IJM 31 is, naar thans vernomen wordt, tij dens de uitreis naar de Barentszee een onge luk gebeurd. Door het slechte weer maakte de matroos S. een leelijke val. Daar hij over inwendige pijnen klaagde werd hij voor alle zekerheid in Tromsö achtergelaten. Op de terugreis is de Alkmaar Tromsö weer binnengeloopen en werd S. weer aan boord genomen. Het bleek dat het ongeval goed was afgeloopen. Doordat men als gevolg van dit ongeval één man op de visscherij moest missen werd de bemanning in plaats van met drie, met vier Noren aangevuld. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Alkmaar IJM 31. Vangst: 1100 kisten schel- visch, 300 kisten schol en kabeljauw, 100 kis ten roodbaars, totaal 1500 kisten. MARKTBERICHT (Versche visch) IJmuiden, 24 Nov. 1938 (ANP) Tarbot 9478 ct. per kg. Tong 146100 ct. per kg. Heilbot 10074 ct. per kg. Kleinschol f 28.5013 per 50 kg. Bot f 25—22.50 50 kg. Schar f 127 per 50 kg. Tongschar f 20 per 50 kg. Poontjes f 74.60 per 50 kg. Groote schelvisch f 2522.50 per 50 kg. Middel schelvisch f 22.5020 per 50 kg. Kleinmiddel schelvisch f 2114 per 50 kg. Kleine schelvisch f 169 per 50 kg. Groote gul f1412.50 per 50 kg. Kleine gul f 117 per 50 kg. Wijting f 7.30—3.80 per 50 kg. Makreel f 6.60—5.20 per 50 kg. Versche haring f 9.205 per 50 kg. Kabeljauw f 7430 per 125 kg. Vleet f 0.70 per stuk Leng f 2.200.50 per stuk. Koolvisch f 0.750.15 per stuk Rog f 2012 pes koop Volle haring Eng. wal f 8.908.85 per kantje LJle haring Eng. wal f 7.10 per kantje. Steurharing Eng. wal f 7.40 per kantje. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 300 Ansje RO 15 f 2610 480 Prinses Beatrix IJM. 117f 3490 Loggers: Gorredijk IJM 490 f 2130 SCH 15 f 2410, SCH 97 f 1160, SOH 342 f 1410, SCH 284 f 930, KW 158 f 1380. MARKTBERICHT. Haring, Scheveningen, 23 November. Volle haring wellen 10.9011.30; ijle haring wellen 8.40; stéurharing wellen 8.909.20, volle haring Eng. w. 11.2011.60, steurharing Eng. w. 9.40. Alles per ton naar kwaliteit. SANTPOORT STABIEL—D.C.IJ. 2. Stabiel speelde tegen D.C.IJ. 2. Dank zij voor al de eerste 5 borden, die voor 9 punten zorg den, werd deze ontmoeting met 119 door de Santpoorters gewonnen. De resultaten waren als volgt: Stabiel I D.C.IJ. 2. H. W. ZitmanK. de Jong 1—1 F. W. SchmidtJ. Kramer 2—0 A. BuyckJ. Smit 2—0 J. M. JanssenD. Ott 2—0 G. VisserF. Duke] 2—0 C. OudendijkH. Schaap 0—2 W. DinkgreveH. v. d. Heide 0—2 J. BakhuisH. Wolf 1—1 P. KlaasenL. Boon 1—1 J. OosterlingC. Broek 0—2 11—9 LICHTBEELDEN-AVOND Op 1 December aa. wordt de jeugd in de kapel aan den Pastorieweg gratis een licht beeldenavond aangeboden. Vertoond wordt de geschiedenis van „Peerke en zijn vrienden" en „De Negerhut van Oom Tom". CL'LTI REELE FILMAVOND. Gisteravond werd in het Verenigingsge bouw der Ned. Herv Gemeente de derde cul- Lureele filmavond gegeven, waarop de vroo- lijke speelfilm „O. K. Mr. Deeds" (Mr. Deeds goes to town) met Gary Cooper in de hoofd rol werd gedraaid. DAMMEN. Onze plaatselijke damclub ..Stabiel" heeft haar competitie-wedstrijd tegen de damclub ..Koog Zaandijk" met 128 verloren. De kop groep van 3 weerde zich goed door op 4 van de 6 punten beslag te leggen, doch „de staart" kon het slechts tot 4 van de 14 te behalen punten brengen. De gedetailleerde uitslag was: D.K.Z.: Stabiel: P. v. d. HorstH. W. Zitman 11 K. de Boer—F. W. Schmidt 1—1 N. LangereisA. Buijck 02 P. C. SwaanJ. M. Janssen 20 H. Mol—G. Visser 1—1 Chr. StarkC. Oudendijk 20 P. Of manW. Dinkgreve 11 R. KeuningJ. Bakhuys 1l G. TatjeP. Klaasen 20 K. v. d. BergJ. v. d. Berg 11 12—8 ZANDVOORT De verkeerstafel aan de gemeente overgedragen. Gisteren werd de mooie verkeerstafel van School B, officieel aan de gemeente overge dragen, waarbij o.a. aanwezig waren Wet houder Van der Moolen en de Inspecteur van Politie Bollee. Nadat het hoofd der school de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, gaf hij het woord aan den voorzitter der Oudercommissie den heer A. Paap, Deze bracht dank aan den Burgemeester, aan den heer Bollee, die had toegestaan, dat de tafel volgens zijn model werd gemaakt en aan de heeren A. Bos, v. d. Mye en Dietz, die zc/>vele uren belangeloos hun beste krachten hadden gegeven om de tafel geheel „aan te kleeden". Nog dankt hij allen, die door het beschikbaar stellen van prijzen de verloting mogelijk maakten. Nadat het woord nog was gevoerd door Webhouder Van der Moolen en den heer Bollee werd de verkeerstafel aan de gemeente over gedragen. Zij nog vermeld, dat de heer Bos het tim- verwerk verzorgde, de heer Van der Mije het schilderwerk voor zijn rekening had genomen en dat de heer Dietz had gezorgd voor de electrische geleidingen en de mooie lampjes. ZANDVOORT'S ZIEKENFONDS „ZIEKENZORG". Zandvoart's Ziekenfonds „Ziekenzorg" mag ziöh in een voortdurenden bloei verheu gen. Blijkens 't jaarverslag gaat het ledental gestadig vooruit. In het afgeloopen jaar steeg het van 1203 tot 1248. Er werden 191 maal hulpmiddelen verstrekt. Het zittingsuur blijft bepaald op Dinsdag avond van 7 tot 8 uur in „Ons Huis". DE ARTIS-FILM. Woensdagmiddag liet de Centrale Ouder commissie in Monopole voor de kinderen de bekende Artis-film draaien. Meer dan 600 kin deren vulden de zaal. 's Avonds werd dezelfde film gedraaid voor de gi'ooten, die waarschijnlijk in verband met het slechte weer, minder belangstelling toon den dan de kleintjes. Slechts een klein deel van de zaal was bezet. De vereeniging voor Volksonderwijs verbond hier het nuttige met het aangename, door een spreker te laten optreden. Na de opening door den heer Sterrenburg, sprak de heer Posthumus uit Haarlem over het Openbaar Onderwijs. Op duidelijke wijze zette hij uiteen, waarom de ouders juist de Openbare school moesten kiezen voor hun kinderen. Spreker besloot zijn rede met een opwekking om lid te worden van de vereeniging Volks onderwijs. Hierna werd de Artisfilm gedraaid, waarbij de heer H. C. Verkruysen op zeer onderhou dende wijze vele bijzonderheden vertelde. BEZICHTIGING TELEFOONCENTRALE. Het bestuur van de Zandvoortsche Handels- vereeniging had voor haar leden toestemming verkregen om de telefooncentrale alhier te bezichtigen. Vele leden maakten Woensdag middag van de uitnoodiging gebruik. In kleine groepen werden zij door dei ge- heele centrale rondgeleid. De heeren Bankert en Bronkhorst gaven hierbij de noodige toelichting. HILLECOM BEURSCOMMISSIE. Gisteravond vergaderde de Hillegomsche Beurscommissie in Hotel „Flora", onder lei ding van den heer K. Velthuys. Bij de reglementsherziening werd besloten voortaan de functie van secretaris en pen ningmeester in één persoon te vereenigen; bij het voorstel om ook den voorzitter regelmatig herkiesbaar te doen zijn, kwam men niet tot overeenstemming, zoodat deze slechts eenmaal kan worden herkozen. Het bezoek aan de beurs neemt vooral uit Noord-Holland dermate toe dat men tafeltjes te kort komt; voor September 1939 zal echter aan dezen toestand weinig te veranderen zijn. Op 29 November zal een commissie uit het Hoofdbestuur van Bloembollencultuur een conferentie hebben met de Beurscommissie, ten einde te komen tot 'n uniform reglement voor de beurzen te Haarlem en Hillegom. MUZIEK- EN ZANGAVOND. Woensdagavond was de groote zaal van Hotel Sistermans tot de laatste plaats gevuld met belangstellenden, die kwamen luisteren naar de gecombineerde uitvoering van de Accordeon-Vereeniging ..Excelsior" en de Mandoline- en Zangvereeniging „Entre Nous", beide onder leiding van den heer H. van Marschbergen. Van de drie groepen welke wij te hooren kregen heeft „Excelsior" ons het best vol daan: de marschmuziek werd heel goed ge speeld. Bij de Donauwellen-wals van Ivano- vici was de accentuatie op de eerste noot van elke maat hinderlijk en niet juist, terwijl ook het tempo veel te langzaam was. Op de tweede plaats komt dan de zang- afdeeling van „Entre Nous". Hier moeten de sopranen zich vooral hoeden om te veel te willen geven: de tonen boven f werden te schel. Frisch klonk „Viooltje" van Nic. Hoo- gerwerf, terwijl „Klokkenzang" van Smeets, waarmede het koortje op den 2den Kerstdag op concours naar Rotterdam gaat, beschaafd werd gezongen. De manaoline-vereeniging hebben wij wel eens beter gehoord; het samenspel liet hier en daar te wenschen over. terwijl ook de klankzuiverheid beter kon. Zeer te loven was de solistische voordracht op mandoline van The Holy City van Adams door den heer Faas. De Benlamin van het gezelschap, de 13- jarige v. d. Heysteeg, die na een half jaar les te hebben gehad als solo-nummer het Wie genlied van Mozart speelde, deed dit niet onverdienstelijk. Tot slot kregen wij de Donauwals van Strauss van de drie vereenigingen te zamen te hooren. Mej. Rie Appelman, die verschillende num mers aan den vleugel begeleidde, gaf op eminente wijze als extra-nummer eenige va riaties op het bekende liedje „Roodborstje" ten beste en had hiermede dan ook groot succes. Aan het slot ontvingen zij en de dirigent van den voorzitter, den heer H. Lemmers een fraaie tuil bloemen. HALFWEG /VONGELUK OP DE SUIKERFABRIEK. Op de suikerfabriek „Holland" te Halfweg heeft een ongeluk plaats gehad, dat betrek kelijk goed is afgeloopen. De arbeider A. B. was bij den snijmolen aan het werk toen hij door tot nu toe onbekende oorzaak aan één van zijn armen door den molen gegrepen werd Bij het geneeskundig onderzoek, bleek dat de arm was gekneusd. DE BRUG AANGEVAREN. Gistermorgen omstreeks half negen is de brug over de Ringvaart tusschen Halfweg en Zwanenburg aangevaren door een stoomboot. Op genoemd tijdstip wilde het schip „Olga". dat met riet beladen was, de brug passeeren. Door den wind dreef het schip zoozeer af, dat het in botsing kwam met de houten brugleu ning. De leuning werd over een lengte van ongeveer twee meter totaal vernield; de ge meentepolitie van den Haarlemmermeerpol der stelde een onderzoek in. SPAARNDAM TIJDREDE VAN DS. A. M. BERKHOFF. Op Woensdagavond 30 November hoopt Ds. A. M. Berkhoff, predikant te Groningen, in het Evangelisatielokaal aan de Oostkolk een tijdrede te houden over het onderwerp: „Wat hebben wij te verwachten van de wederkomst van Christus". HAARLEMMERMEER EXPPLOITATIE DEMONSTRATIEBEDRIJK VOOR FRUITTEELT TE HOOFDDORP. Medewerking van de Ned. Heidemaatschappij. De werken tot aanleg van wege de Provincie van een demonstratie-bedrijf voor fruitteelt te Hoofddorp, in de gemeente Haarlemmer meer, zijn thans zoover gevorderd, dat een beslissing dient te worden genomen omtrent de wijze, waarop dit bedrijf op de beste wijze in exploitatie zal kunnen worden gebracht De inspecteur van den Tuinbouw en het Tuinbouwonderwijs, hieromtrent door Ged Staten geraadpleegd, is van oordeel, dat het de voorkeur verdient de exploitatie voor reke ning van de Provincie op te dragen aan de Nederlandsche Heidemaatschappij, welke in den loop der jaren blijk heeft gegeven de exploitatie van bedrijven als deze op de juisrte wijze te kunnen verzorgen. Ged. Staten kunnen zich met deze oplossing volkomen vereenigen, te meer. waar de Ne derlandsche Heidemaatschappij over een uit gebreid corps van geschoolde werkkrachten beschikt, waarmede zij een ruime ervarln? heeft opgedaan, zoodat in de bezetting van het personeel van het demonstratiebedrijf gemakkelijk wijziging zal kunnen worden se bracht, indien eventueel mocht blijken, dat de juiste krachten niet dadelijk zouden zijn gekozen. Voor toezicht en administratie wordt dar door de Provincie aan genoemde maatschappi: jaarlijks een vergoeding uitgekeerd, welke voorloopig op f 400 's jaars wordt gesteld. Voor het jaar 1939 worden de exploitatie kosten van het bedrijf op f 5000 geraamd Daar noemenswaardige inkomsten over dat jaar niet zijn te verwachten, zal er op moeten worden gerekend, dat gemeld bedrag vrijwe'. geheel als nadeelig saldo van het bedrijf ten laste van de Provincie komt. Het zal noodzakelijk zijn, dat op het terrein van het bedrijf een woning voor den bedrijfs leider en een bedrijfsgebouw wordt gesticht Hiermede zal, naar schatting, een bedrag van f 12.000 gemoeid zijn. Voorts zal een eenvou dige kleine bergplaats moeten worden ge bouwd, waarvan de kosten op f 300 zijn be groot, terwijl tenslotte voor de aanschaffing van het benoodigde gereedschap een bedra? van f 500 moet worden uitgetrokken. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) AUTO DOOR TREIN GEGREPEN ROTTERDAM, 23 November. Op den onbewaakten overweg in den Splegelnisserweg, juist op de grens tusschen Rotterdam en Hillegersberg, is van ochtend om kwart over zeven een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Rotterdam naderde een per sonenauto, waarin gezeten waren drie woon wagenbewoners, die den nacht in een woon wagenkamp bij Rotterdam hadden doorge bracht. Juist toen de auto zich tusschen de rails op den overweg bevond, naderde even eens uit de richting Rotterdam de D-trein naar Utrecht, die op 7.02 uur van het station D. P. vertrokken was. De auto werd in den flank gegrepen. Het vehikel werd ruim 30C meter meegesleurd, waarna de trein tot stil stand kwam. Bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de 26-jarige J. F. Scheffer op slag gedood was. terwijl de 24-jarige A. van Laar hoven en de 31-jarige E. J. Koernap zwaar ge wond waren. Het stoffelijk overschot van Scheffer werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht, terwijl de zwaarge wonden naar het ziekenhuis aan den Berg weg vervoerd werden. CHAUFFEUR VAN DER KLIS MAAKT HET GOED. Bij informatie aan het Diaconessenhuis werd ons medegedeeld, dat de toestand van chauffeur J. van der Klis uit Amsterdam, die Zaterdagnacht bij het auto-ongeluk op den Haarlemmerweg werd gewond, zeer bevredi gend is. Duitbche vluchtelingen in België, BRUSSEL, 23 November. Behalve een groot aantal kinderen zijn er ongeveer 5000 Duitsche Joden tot nu toe België binnengeko men; 2000 daarvan, bijna uitsluitend intellec- tueelen, zijn reeds in twee centra onderge bracht waar zij voorbereid zullen worden om naar Palestina, koloniale gebieden en andere landen te worden uitgezonden, al naar gelang een eventueele internationale regeling zal worden verkregen. Binnen deze centra is hun vrijheid onbeperkt, maar zij zijn gedwongen daar te verblijven om opgeleid te worden voor namelijk in industrieele en landbouwkundige richting. De kinderen zijn in kindertehuizen in de nabijheid van Brussel en aan zee onder gebracht, totdat zij door Belgische families zullen worden opgenomen. (United Press). Franscli-Diiilsclie vriendschaps- verklaring. PARIJS, 23 Nov. (Havas). Offi- cieele kringen bevestigen, dat binnen kort tusschen Frankrijk en Duitsch- land een verklaring zal worden onder teekend, gelijk aan die welke te Mün- chen door Hitler en Chamberlain ge- teekend werd. Het stuk zal o.a behelzen een verklaring van vriendschap tusschen beide landen, erkenning der wederzijdsche grenzen en een verbintenis tot raadpleging in geval van conflict. Von Ribbentrop zal vermoedelijk aan het einde van deze week naar Parijs komen om de verklaring te onderteekenen. Imrédy in de minderheid. BOEDAPEST, 23 Nov. (Havas/A.NP.) De regeering Imrédy is in het parle ment definitief in de minderheid ge bleven en wel met 105 tegen 95 stem men. Volgens de Hongaarsche consti tutioneel traditie zal Imrédy thans aan het staatshoofd zijn ontslag moe ten aanbieden. Zwendel-gescliiedenis met gestolen obligaties. 's-GRAVENHAGE, 23 November. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage, gepresideerd door mr. A. A. F. W. van Romondt. moest zich heden in hooger beroep verantwoorden een gewezen Rotterdamsche advocaat, die betrok ken is geweest bij een zwendel-affaire met ge stolen obligaties en deswege door de Rotter damsche rechtbank veroordeeld is tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De advocaat-generaal, mr. J. H. Polman, vorderde bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, n.l. twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De uitspraak is bepaald op 7 December. HET AVRO SCHAAKTOURNOOI. Flohr geeft tegen Aljechin op. Na de stelling van de afgebroken partij tusschen hem en Aljechin bestudeerd te heb ben is Flohr tot de overtuiging gekomen, dat aan verlies niet meer te ontkomen was. Hij heeft de partij opgegeven. Voor den tnfioud dezer rubnek stelt de Redactie zich met verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet icplaatst. wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Sinterklaas wordt jarig, 'k Zet mijn schoen vast klaar Maar waar? A.s. Woensdag 30 November is het de dag, waarop de kindertjes met hun schoentjes en den brief, dien zij door middel van ons comité van Sint Nlcolaas ontvingen, in de hand, door Haarlem en Omstreken trekken, om die te gaan zetten onder de schoorsteen van die kindervrienden, die zich daartoe be reid verklaard hebben. Zal er cok onder uw schoorsteen zoo'n schoentje staan? U kunt nog mededoen, om een paar vragen de kinderoogen gelukkig te maken. Stel niet uit, geeft u nog heden telefonisch of schrif telijk op aan één der onderstaande adressen en wij zorgen er voor, dat u nog tijdig bericht ontvangt, welk kindje zijn schoentje bij u komt zetten. W. K. DAL MEYER, Voorzitter Comité: Gooi wat in mijn schoentje, Prins Hendrik laan 66, Overveen. Telef. 1S606. Mevr. A. BOLLEURS—BOCAGE, Secretaresse, Hooimarkt 30, Telef. 17865. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 23 November. Ondertrouwd 23 November: J. C. Glimmer veen en G. Zwaanswijk; K. Theel en J. Gae- mers; L. Keepe en C. Welagen; A. J. Leurs en J. A. Koonings; P. de Lugt en J. van Duyn; W. F. Lodérus en C. J. F. Plugge; M. Broer en S. E. Remijn; J. F. van Meesche en J. F. v. Doninck; C. R. v. d. Walle en C. W. Leunis; B. M. Tordoir en M. E. Driessen; H. Huijgen en R. Pabon. Getrouwd 23 November: L. Prins en K. Koers; G. J. Gerritsen en A. v. d. Werf; J. G. Hlrs en A. H. Koehorst;; F. J. Wittkamper en V. M. Ainse; J. Noppe en L. C. Bakker; J. A. Bakker en H. R. Renout; W. F. van Riezen en J. de Leeuw; J. N. Briefjes en D. J. M. Nieuwenhuizen; F. A. Taverne en A. Bos- W. J. Eldering en A. J. H. Stierp; W. Wildschut en Brondsema; B. H. L. M. Schrama en J. A. Schulz; M. Koekoek en A. Rothschild. Bevallen 18 November: K. Wilbraad— Keindl, z.; 20 November: F. M. v. d. Nouwland Soet. z.; A. E. HoogenboomKome, z.; 21 November A. M. Kruijd—Souwer, z.; C. J. Möhringv. d. Hoek, d.; J. M. Bosboom— Kuijer. z.; 22 November: W. de Vries—Rekers, d.; T. P. E. M. Schornagel—Stille, z.; A. Elli- gens—Wlgchert, z. Overleden 21 November: A. van Broekhui zen, 39 j., Gr. Heiligland; 22 November: G. Vreeling—Hoek, 77 j., Abeelstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7