Haarlem's Dagblad nu 60 cent per stuk Demping Zeven weken later. Bedenktijd. DUINKON li NEN C. VAN WIELINGEN der Bakenessergracht te Haarlem? Moord te Brunssum opgehelderd. Het belangrijkste 56e Jaargang No. 17004 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij iN. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Adinin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijtlag 25 November 1958 Abonnementen per week f 0.25. p mnnnd f 1.10. per 3 cununden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel* f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes sie rubriek. Het is nu zeven weken geleden dat het ac- coord van München de verschrikkelijke spanning ophief, die in Europa heerschte. Den dag tevoren nog, Woensdag 28 September, scheen een Europeesche oorlog te zullen uit breken. Gedeeltelijke mobilisaties in schier alle landen herschiepen de rampzalige sfeer van 1914. Het noodlot werd afgewend en nieuwe hoop op overeenstemming in Europa daagde. Tenslotte scheen het toch ook niet onmogelijk dat landen met volkomen ver schillende stelsels van bewind op internatio naal gebied tot een redelijke samenwerking zouden komen. En van vele zijden hoorde men tegemoetkoming aan Duitschland inzake zijn koloniale eischen aanbevelen. Ook in Frankrijk en Engeland, welke landen man daat uitoefenen over het grootste deel der vroegere Duitsche koloniën, kwam meer be reidwilligheid dan vroeger aan den dag. Die is nu totaal vervlogen. De hoop op spoe dige toenadering en samenwerking is gan- schelijk vervlogen. De Britsche premier Cham berlain is door de oppositie maar ook door leden van zijn eigen partij bestreden wegens zijn toenaderingspolitiek. Men verwijt hem dat hij een ongerechtvaardigd vertrouwen in Hitier heeft gesteld. Tsjecho-Slowakije heeft onder Duitschen dwang meer moeten afstaan dan te München was overeengekomen. En het ergste is de pogrom tegen de Joden ge weest. Die heeft de openbare meening in het buitenland zoo scherp tegen de Duitsche machthebbers doen keeren, dat de term „vriendschappelijke samenwerking" die na München een mogelijkheid scheen, nu als een onwaarschijnlijkheid klinkt. Tusschentijdsche verkiezingen, in Engeland de gebruikelijke graadmeter voor de stemming van de kiezers jegens de regeering, hebben Chamberlain dan ook zetel-verlies bezorgd. Hij heeft naar veler meening ongelijk gekregen en daarom stemmen die velen nu tegen hem. Bewapening is weer al wat de klok slaat. Chamberlain en Halifax zijn naar Parijs ge gaan om met de Fi-ansche regeering bespre kingen te houden. Het blijkt dat de ministers voornamelijk over militaire samenwerking hebben gepraat. Engeland zou zijn energie voornamelijk richten op de zee- en lucht vloten, Frankrijk op het leger. Het koloniale vraagstuk is nauwelijks meer ter sprake ge komen. En geen wonder, want zoowel van Engelsche als van Fransche zijde is Hitier al te kennén gegeven dat men te dezen aanzien onwillig is. Na zeven weken is de toestand in Europa weer volkomen mis. Misschien zullen sommige menschen, die alleen maar in de ouderwetsche termen van staatsprestige kunnen denken hierin een soort voldoening vinden. Maar dan denken zij toch wel een bitter klein beetje na. Men wil immers geen oorlog? Natuurlijk niet. Wie zou zoo gek zijn een Europeeschen oorlog te wenschen? Maar als men weer in de gespannen verhou dingen gaat leven, die vóór München heerschten, zullen die ongetwijfeld vi-oeger of later weer tot een climax en dus tot direct ooi'logsgevaar leiden. Velen schijnen dit niet te kunnen begrijpen. Zij vinden prestige zoozeer hoofdzaak, dat zij schijnen te meenen dat de beste methode in een afwijzende houding jegens Duitschland ligt. Natuurlijk niet bij de kleine staten, die buiten deze botsingen staan (zoolang er geen ooi-log komt) maar bij Engeland en Frankrijk. De ervaring van Engeland en Frankrijk op dit punt is evenwel weinig bemoedigend. Tot dusver is Hitier juist telkens gaan handelen als volkomen onwil tegenover zijn eischen en verlangens werd getoond. Een scherp-gestelde politiek tegenover hem schijnt telkens weer tot een conflict te moeten leiden. En daarom kan men de verslechtering van de verhou dingen niet zonder groote bezorgdheid waar nemen. Het wil mij nog steeds voorkomen dat de vraag hoe een Europeesche oorlog verhoed kan worden alle andere overheerscht. Het wil mij ook voorkomen dat het belang van den Europeesche vrede, en waarbij ons eigen volksbestaan nauw betrokken is, voor ons van oneindig grooter belang is dan de vraag wie er op eenig oogenblik in een dispuut tusschen groote mogendheden gelijk heeft, en wiens prestige woi'dt geschaad als hij iets moet toe geven. Dit ter aanbeveling aan degenen, die zich zoo warm kunnen maken over prestiges van andere landenprestiges die toch maar alleen machtsuitingen zijn, die niet eens hun werkelijke kracht weergeven bovendien. Laat ons maar liever verstandig zijn en ho pen dat er weer bijtijds een uitweg gevonden wordt in het conflict der grootmachten! Sep tember heeft een duidelijke taal gesproken! R P. INBRAAK. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft iemand zich toegang verschaft tot een perceel aan ae Leidschevaart, waarin een koffie- en theehandel gevestigd is. Er wordt een bedrag van f 6 vei-mist. De politie stelt een onderzoek in PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van Wa terstaat is bij de Rijksverkeei'sinspectie met in gang van 1 December 1938 benoemd tot adjunct-commies de heer A. Berendes te JHaarlem, Dit is de tijd van diep en naarstig denken. Aan het probleem Sint Nicolaas geschenken. Een keur van zeer actieve winkelzaken Doet wat zij kan om 't makkelijk te maken, Door gi-oote advertenties in de kranten. Met elck wat wils voor piekerende klanten. De tijd vóór 't feest, waarvan de kindren droomen, Bij 't lied van: zie, de maan schijnt door de boomen. De tijd waarin ook weer de groote menschen, Als kindren gaarne komen met hun wenschen. Het is de tijd van prettige geheimen. Van grapjes uitdenken en versjes rijmen Waarin het woord, dat 't zalig is te geven, Een extra bron van vreugde brengt in 't leven. De tijd ook, om je even af te vragen, Waar gaat de Sint voorbij in deze dagen, Aan welk adres kan door den nood der tijden, Het feestbezoek van Sint dit jaar niet lijden. Kan 'k niet wat doen, om aan dat zorglijk leven, Weer eens een lichtstraal van de vreugd te geven? Dit is de tijd van diep en naai-stig denken, Aan het probleem Sint Nicolaas geschenken, Wij moeten Sint, juist nu wij zorglijk leven, Het zijne geven en ook laten geven. P. GASUS. onze heerlijke groote 9 a 10 ons per stuk Alle wild en gevogelte zeer concurreerend Schouwtjeslaan 27 - Tel. 1623S (Adv. Ingez. Medj LOGGER PIKT VERLATEN ENGELSCH ZEILSCHIP OP. Onzekerheid over het lot der bemanning. SLOEP BEVOND ZICH NIET MEER AAN BOORD. 's-GRAVENHAGE, 25 November. Vannacht om drie uur is de motorlogger SCH 280, schipper W. van Zuurmond, in de Scheveningsehe haven binnen gekomen met op sleeptouw het Engelsch zeilvrachtschip „Astrid", dat in de open zee geheel verlaten is aangetroffen. Het schip werd opgepikt op 23 November des avonds om 7 uur niet ver van de Engelsche kust. Het schip was geheel verlaten en dreef met zwaar gehavende zeilen hulpeloos rond. Het roer was evenwel nog onbeschadigd, de ankerketting was gedeeltelijk uitgeworpen. De schipper van de SCH 280 besloot het zeil schip op sleeptouw te nemen, hetgeen met veel moeite kon geschieden. Over het lot van de bemanning tast men in het duister. De sloep bevond zich niet meer aan boord, in de kajuit trof men echter nog wel de zwemvesten aan. Blijkens de papieren is het schip uit Londen afkomstig, de naam van den kapitein is Good- wild. De winkels en de St. Nicolaas- drukte. Van 25 November tot en met 5 December mogen de winkels uitsluitend op wei-kdagen geopend zijn tot tien uur des avonds. Voor de Zondagen in dit tijdvak geldt de gewcaie sluiting. DE BOOM, DIE VERDWIJNT. In de Donderdagmiddag gehouden Raadsver gadering van Bloemendaal is eindelijk definitief besloten den boom. op den hoek Korte Zijlweg en Zandvoorter pad, te laten verdwijnen, zoodat het „geboom" over den boom nu voorgoed uit is. Het dossier wordt steeds dikker! Bezwaren van den Minister van Onderwijs tegen demping Het dossier betreffende het vraagstuk of de gemeenteraad van Haarlem op voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. moet besluiten tot demping van de Bakenessergracht wordt steeds dikker. B. en W. hebben den raad reeds beloofd, dat het college praèadvies zal uitbrengen over het voorstel van het raadslid H. G. L. Klein Schip horst om niet alleen de gracht te dempen en ter plaatse schuilkelders te maken, maar ook een nieuwe brug te bouwen over het Spaarne (waardoor een verbinding verkregen zou wor den tusschen de Spap i-nwouderstraat via de ge dempte Bakenessergracht met de Nieuwe Gracht bij de Jansbrug). B. en W. zullen ook praeadvies uitbrengen op een voorstel van het raadslid M. L. A. Klein om de watergang van de Bakenes sergracht te vernauwen waardoor de smalle weg aan de Westzijde van de gracht verbreed zou kunnen worden en ook bereikt zou worden, dat er een verbinding komt van de brug bij de Korte Jansstraat en de Nieuwe Gracht bij de Jansbrug. Het denkbeeld dat de heer Klein in een voorstel heeft uitgewerkt werd indertijd reeds geopperd in het adres dat Heemschut aan den Raad zond. Tenslotte vernemen wij, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een schrijven aan het gemeentebestuur van Haarlem gezonden heeft waarin uit aesthetische overwe gingen aan den raad ontraden wordt te besluiten tot demping van de Bakenes sergracht. 'n VULPEN koopen is 'n zaak van verti'ouwen, Op Dokter DANTUMA kunt U bouwen dfihüaritüiito ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM. TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med i Kunsthandel Leffelaar u wagenweg 102 Haarlem- telefoon i4on Een Bron vbn Welkome Geschenken! Vierde arrestant legt bekentenis af. Vier personen in arrest. De politie van Brunssum heeft te Oirsbeek, in verband met den moord op de 23-jarige vrouio MaessenSchu- mans, welke vorige week Vrijdag aan het licht is gekomen, gearresteerd zekeren W. V. E„ een huisvriend van de familie Maessen. De man is ter be schikking gestéld van den Officier van justitie te Maastricht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zeide de vrouw met een bijl op het hoofd te hébben geslagen en haar vervolgens gewurgd te hebben. Hij verklaarde verder den moord reeds den Zaterdag voor de ontdekking te hebben gepleegd. Bij de schouwing van het lijk was daarentegen vastgesteld, dat de moord slechts een paar dagen voor de ontdekking bedreven moest zijn. Gelijk bekend waren er reeds drie personen in arrestt.w. de echtgenoot van de vermoorde vrouio, haar zwager en diens echtgenoote. Alle vier arres tanten zijn naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. De overleden directeur van de Joodsche Invalide", de heer I. Gans, is Donderdag ter aarde besteld. De stoet verlaat het gebouw aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam Verdere maatregelen tegen de Joden in Duitschland. BERLIJN, 25 November. Een der eerstvolgende anti-Joodsche maatre gelen van het Derde Rijk zal, naar wij van betrouwbare zijde vei-nemen, zijn een wet, die practisch alle ariërs, die met Joodsche vrouwen gehuwd zijn, zal dwingen, zich te laten scheiden. De regeling zou op deze wijze gemaakt worden, dat de rechtbanken alle ariërs, die van hun Joodsche echtgenoot willen schei den, hun eisch moeten toewijzen. Die ariërs, die echter geen scheiding aanvragen, zullen gelijkgesteld worden met Joden en dus onder dezelfde beperkingen vallen, m. a. w. geen be drijf mogen uitoefenen, enz. Er is een reden temeer om aan te nemen dat practisch geen enkele ariër deze „wenk" zal negeeren: door te scheiden zullen zij im mer-s nog eenigszins in de gelegenheid zijn voor hun echtgenoot te zorgen terwijl zij door niet te scheiden, alle bestaansmogelijk heid voor zichzelf en voor hun echtgenoot verliezen. De boycotbeweging is, waar het het verhu ren van huizen betreft, in vollen gang. Die Joden, die een huis bewonen, dat aan de stad of een andere publiekrechtelijke organisatie behoort, hebben reeds in tal van gevallen be richt gekregen, dat zij het huis moeten ontrui men. baar er nog wel geen wet is. die verbiedt aan Joden een huis te verhuren, doch de mees te eigenaars het liever niet doen. komen de Joden practisch in de noodzakelijkheid, er gens in te trekken bij een Joodsche familie Op deze wijze wordt langzaam maar zeker toch de ..concentratie' van de Joden in Joodsche huizen en Joodsche wijken voltrokken. (United Press) Heropende Joodsche winkels door de politie gesloten. De Berlijnsche correspondent van de N.R.Ct. meldt: In de bekende verordening van minister president Goering staat, dat alle Joodsche winkels op 1 Januari moeten zijn geliquideerd of aan ariërs zijn overgegaan. Dientengevolge hadden verscheiden Joden hun winkels her opend, teneinde, wat zij nog aan voorraden over hadden, tegen normale prijzen (dat stond ook in de verordening) te verkoopen. Al deze Joodsche winkels, met inbegrip van verschei den buitenlandsche, zijn gisteren door de po litie gesloten. Bloemendaal's begrooting goedgekeurd. Voorstel Cassée om munthuren voor gas en water af te schaffen, verworpen. Door den Raad van Bloemendaal is Donder dag de begrooting zonder een enkele wijziging goedgekeurd. Een voorstel van den heer Cassee (V.D.) om de munthuren van gas en waterleiding af te schaffen werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Het woord is aan Theodore Roosevelt: Negen tienden der wijsheid is, op het juiste oogenblik wijs te zijn. CHOCOLADE LETTERS gevuld met zeer fijne zachte NOUGAT in sierlijk blik verpakt f 1.M en W f 1.25 Cartonverpakking f 0.75 M en W f 1.—. Verkrijgbaar bij: WILLEM STUVÉ, GROOTE HOUTSTRAAT 179, bij Houtbrug. (Adv. Ingez. Med.j Columbia trekt zijn gezant te Berlijn terug. Gevolg van de anti-semietische excessen. De Columbiaansche regeering heeft, naar Havas meldt, besloten haar ge zant, Jaime Jaramillo Arango, die zijn geloofsbrieven nog niet had overhan digd, terug te trekken. Deze maatregel wordt gemotiveerd met het feit, dat de Columbiaansche legatie nog geen verontschuldigingen heeft gekregen betreffen de het incident waarvan de nieuwe gezant, van den kant der Duitsche politie, het slacht offer was geworden, ondanks zijn diplomatieke immuniteit, tijdens de anti-semietische voor vallen in Berlijn op 10 November J.l. De gezant, die naar Parijs vertrekt, wordt niet vervangen. De secretaris der legatie, Raphael Rochasch- loss. die de functies van zaakgelastigde uit oefende. zal aan het einde der maand uit Ber lijn vertrekken naar Kopenhagen. Naar United Press uit Bogota, de hoofdstad van Columbia verneemt, heeft de regeering in een communiqué drie grieven tegen Duitschland geuit: le. De procedure, die gevolgd is, toen de gezant en zijn begeleiders foto's namen ge durende de actie tegen de Joden; 2e. Het ont breken van de diplomatieke privileges en 3e. het uitstellen van het aanbieden van geloofs brieven. Binnenkort zal een tijdelijk zaak gelastigde worden benoemd. In verband hier mede hebben in de hoofdstraten van Bogota demonstraties plaats gehad. De demonstran ten droegen borden met opschriften als „Co lumbiaansche gezant te Berlijn mishandeld." „Boycot Duitsche goederen". „Wij vragen uitwijzing van den Duitschen gezant". GOED NIEUWS voor de H. O. V. De H.O.V. is Donderdagmiddag in de begrootingszitting van Bloemendaal's Raad ter sprake gekomen. Het was Mr. W. E. baron van Till (C.H.) die voor onze Haarlemsche Orkestvereeniging een lans brak. Is het eigenlijk niet onwaar dig, zoo betoogde de heer van Till, dat de leden van de H.O.V eenige maanden per jaar steun moeten trekken? Het komt mij voor, aldus ging de heer van Till verder, dat het zeker op den weg van B. en W .ligt contact met de gemeenten Haarlem en Heemstede te zoeken ten einde de H.O.V. weer op gezonde basis te brengen. Ofschoon de heer Schulz 'S.DA.P.) bang was, dat de gemeente Haarlem iveinio zou kunnen doen en er meer voor voelde het subsidie dat thans 2000 is te verhoogen, zegde burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. de n T e x toe, dat deze kioestie door B. en W. met andere, daarvoor in aanmerking komen de gemeenten, zal worden besproken. Ongetwijfeld zal dit besluit van den Bloemendaalschen Raad in breeden kring met instemming morden begroet. HF.DEN 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. De Minister van Onderwijs ontraadt de demping van de Bakenessergracht te Haarlem. 1 Armenzorg te Heemstede komt niet onder rechtstreeksche verantwoordelijkheid van B. en W. 6 De begrooting van Bloemendaal is door den gemeenteraad zonder wijzigingen goedgekeurd. 6 BINNENLAND. De buitenlandsche politiek is door de Tweede Kamer besproken. 3 Een koninklijke dankbetuiging. 3 BUITENLAND. De Britsche en Fransche ministers zijn bij hun besprekingen te Parijs tot volledige eenstemmigheid gekomen. 5 Over Frankrijk is een ware stakingsgolf gegaan. 5 Malcolm MacDonald heeft in het Lagerhuis mededeeling gedaan over dc oplossing van het Palestijnsche vraagstuk. 5 SPORT. Euwe wint wederom; Aljechin staat slecht tegen Keres. 8 ARTIKELEN enx. R. P.Zeven weken later. j K. de Jong over de zanguitvoering van het blindenkoor. 2 K. de Jong over de uitvoering van „De Zang vogeltjes" 2 G. J. Kalt: Spaarndainsch Gemengd koor 2 A. D. de Groot: Keres haast zeker van den eersten prijs. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1