BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 26 NOVEMB ER 1938 HAARDE M'S D'AGB E A D 8 ZANDVOORT Dc heer J. Koning overleden. Bekende en geziene figuur te Zandvoort. Na een langdurig, doch geduldig gedragen lij den overleed Vrijdagavond de heer J. Koning. De heer Koning werd in 1888 te Zandvoort ge boren. Als afstammeling van een oude Zand- voortsche familie stond hij steeds pal voor oud- Zandvoortsehe belangen. Toch staarde hij zich daarop niet blind. Hij, die Zandvoort had zien groeien van een opkomend baddorp tot de twee de badplaats van ons land, had zeker ook een open oog voor de belangen van het moderne Zandvoort. J. Koning. Veel deed de heer Koning voor de veiligheid van baders en zwemmers. Met den heer Van Bremen was hij in 1922 een van de oprichters van de Zandvoortsche Reddingsbrigade. Ook op kerkelijk gebied was de heer Koning een bekende persoonlijkheid. Van 19201936 was hij diaken van de Ned. Herv. kerk. Van 1927 af was hij afgevaardigde in den raad van de Christ.-Historische Unie. Als lid van den raad maakte hij steeds deel uit van verschillende commissies en werd als zoodanig ook gekozen tot bestuurslid van V.V.V. Verder was hij penning meester van de Oranjevereeniging en bestuurs lid van enkele andere vereenigingen. HET VASTRECHT VOOR GAS. In 1934 is ingevoerd een nïet-verplichtend ge steld vastrechttarief voor het gas. Dit tarief is niet in overeenstemming gebracht met verlagin gen van den gasprijs, die sindsdien plaats gehad hebben, zoodat liet voor verschillende verbrui kers nadeel oplevert, als zij gas willen betrek ken volgens het vastrechttarief. De leden van den raad, de heeren Van Rijn berk en Suerink hebben thans een voorstel in gediend om het vastrechttarief te wijzigen. DE CONTROLE OP DE GEMEENTE- FINANCIëN. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten is eenige jaren geleden overgegaan tot de oprichting van een verificatiebureau voor con trole. B. en W. achten het gewenseht dat de ge meente Zandvoort een reorganisatie doorvoert op het gebied van de controle door met ingang van 1 Januari 1939 de betrekking van gemeente accountant op te heffen, den heer De Rode eer vol te ontslaan uit die betrekking, en een over eenkomst aan te gaan met het verificatie-bureau der vereeniging van Ned. Gemeenten. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den raad der ge meente Zandvoort op Maandag 28 November 1938, des namiddags 7.30 uur ten raadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Prae-advies op een verzoek om opschriften in vreemde talen belastbaar te stellen. 3. Prae-advies op een verzoek om vergoeding van schade, geleden door een ongeval. 4. Voorstel betreffende de controle der ge meen tefinanciën. 5. Prae-advies op verzoeken van huurders van aardappelteelland om schadevergoeding. 6. Voorstel betreffende ruiling van grond. 7. Voorstel betreffende het gebruik van een lokaal van het perceel Haltestraat no. 4 8. Voorstel tot het wijzigen en opnieuw vast stellen van de verordening op de heffing van een belasting op de honden. 9. Idem van de verordening op de heffing van begrafenisrechten. 10. Idem van de verordening op de heffing van precariorechten. 11. Benoeming van een lid van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon. 12. Voorstel betreffende de pacht van het restaurant van het „Zuiderbad". 13. Voorstel tot het aangaan van kas- geldleeningen. 14. Voorloopige vaststelling van de gemeen terekening over 1937 en die van de gemeente bedrijven, alsmede goedkeuring van de reke ning over 1937 en die van de gemeentebe drijven alsmede goedkeuring van de rekening van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon. 15. Afrekening met de bijzondere scholen van de vergoeding ingevolge artikel 101 (oud) van de lager onderwijswet 1920 over 1936. 16. Voorstel tot het aanwijzen van een spaarbank ter belegging van de gelden van het voorzieningsfonds voor personeel op arbeids contract. 17. Voorstel tot 't aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 18. Vaststelling van de 11e suppletoire be grooting voor 1938. 19. Aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1939. 20. Voorstel betreffende de voorwaarden voor de levering van gas. 21. Voorstel tot verlaging van den waterprijs voor vastrechtverbruikers. 22. Voorstel betreffende de uitvoering van werken voor de overbrugging van het spoor wegemplacement en de verbetering van eenige wegen. 23. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan onderwijzend personeel. 24. Voorstel tot het verbeteren van gemeen' tewoningen. 25. Voorstel betreffende de verwerking van beltvuil. 26. Prae-advies op een voorstel tot het be schikbaarstellen van gemeente-eigendommen voor Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. 27. Behandeling van belastingreclames. 28. Oninbaarverklaring van belastingen. In besloten zitting: Voorstel betreffende de administratie der gemeentebedrijven en van Dublieke werken. ZANDV. REDDINGSBRIGADE. Vrijdagavond had in Bodega Mustert een bijeeenkomst plaats van de Zandv. Reddings brigade. Aanwezig waren o.a. burgemeester Van Alphen, de beschermheer der brigade en dr. Van Fraassen, geneeskundig-adviseur. Na de opening door den voorzitter den heer P. v. d. Mije, ging hij over tot de uitreiking van diploma A van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen aan de leden der brigade Jb. Schuiten en Aug. Beekhuis. De uitreiking van hetzelfde diploma aan zijn zoon Kors v. d. Mije. liet de voorzitter over aan den heer Jb. Termes, die zich van deze prettige taak zeer goed kweet. Hierna reikte burgemeester Van Alphen met eenige zeer waardeereide woorden het getuigschrift voor het redden van drenkelin gen uit aan Albert Dorsman en Corn. Willem Paap in verband met een redding, verricht op 14 Augustus j.l. De heer A. Bakels vertoonde drie films, nl. een reis naar Ierland met de „Marnix" en twee komische films. Een uitstekend geslaagd nummer van het programma van dezen avond was het omroe pen der nieuwsberichten met behulp van mi crofoon en luidspreker, door Herman Slag veld. De berichten die alle betrekking had den op het leven in de brigade, waren buiten gewoon geestig gevonden. Tot slot werd er gekiend om mooie prijzen, afgewisseld met dansen op de muziek van En gel Paap en zijn band. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerda Maria, dochter van J. Koster en A. M. Keur, Kanaalweg 37. Ondertrouwd: W. T. H. Rogge en J. C. Bückmann, Zandv oor tschelaan 18. Gehuwd: A. Visser en M. Koper. Rotter dam, Karmelweg 14 b. Gevestigde personen: A. C. de Bruin van Amsterdam, Brederodestraat 177. A. de Vries van Haarlem. Dr. Mezgerstr. 6. J. Hamer van Amsterdam, Zandvoortsche- laan 25 a GEMEENTEWONINGEN. B. en W. stellen voor de woningen aan den Parallelweg, aan de Marisstraat en aan de Zandvoortschelaan te Bentveld te verbeteren en moderniseeren. De totaalkosten worden ge raamd op 8600. Indien op de aanvragen om toekenning van de rijkspremie gunstig wordt beschikt, zal het woningbedrijf 13 deel van de kosten of 2866.67 terug ontvangen. Van deze premie zal de gemeente evenwel 1/3 deel of 955.55 moeten betalen. WONINGEN VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Door de leden van den raad Elffers en Bol- widt is het voorstel ingediend om één of meerdere leegstaande huizen ter beschikking te stellen van een comité, dat tot uitsluitend doel zal hebben, het leed van buitenlandsche Joodsche kinderen te verzachten. B. en W. deelen mede, dat zij gaarne willen medewerken om het lot van de vluchtelingen uit het buitenland te verzachten door een of meer gemeente-eigendommen beschikbaar te stellen voor de huisvesting van deze personen. Het college wijkt in zooverre af van het stand punt der voorstellers,, dat het in de eerste plaats zou willen overgaan tot het eventueel beschikbaar stellen van de ziekenbarak, aan den Noorderduinweg, die voldoende geoutil leerd is om een aantal van 30 a 4i0 kinderen te kunnen huisvesten. Indien zich de behoefte aan meerdere ge legenheid tot huisvesting zou voordoen, bij voorbeeld voor gezinnen, dan hebben B. en W. er geen bezwaar tegen dat enkele gemeente woningen. welke reeds geruimen tijd leeg staan, beschikbaar worden gesteld. KASGELDLEENINGEN. Voor het jaar 1938 werd de burgemeester gemachtigd ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, voor de gemeéhte aan te gaan een of meerdere kasgeldleeningen. tot een geza menlijk bedrag van ten hoogste 500.000. Voor 1939 zal het echter ook aanbeveling verdienen het maximumbedrag der op te nemen kasgeldleeningen te stellen op 500.000 omdat de in plan-Noord met medewerking van 't Werkfonds uit te voeren werken in ver band met de overbrugging van 't spoorwegem. placement, voorloopig met de opbrengt van kasgeldleeningen zullen worden gefinancierd. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Door het overlijden van den heer L. J. Rin kel is een vacature ontstaan in het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon. In overleg met het bestuur van de instelling bieden B. en W. den raad ter voorziening in deze vacature de vol gende voordrachten aan: 1. P. D. de Jong, BoU'l. Paules Loot No. 2. 2. J. Haan, Hoogeweg 44. RESTAURANT ZUIDERBAD. Het restaurant-„Zuiderbad" is tot 1 Januari 1941 verpacht aan den heer H. A. Klein Jr., alhier. De heer Kleine verzoekt thans de pacht overeenkomst per 31 December 1938 te doen eindigen. Met de commissie van bijstand voor het Zuiderbad zijn B. en W. var oordeel, dat het aanbeveling verdient aan bovengenoemd ver zoek te voldoen. BAZAR CHRIST. SCHOOL. Het bestuur van de Christ. School en van de Christ. Kleuterschool organiseert een bazar in de schoollokalen, Brederodestraat 15. De opening heeft plaats op Woensdag, 30 November, 's middags half vier. De bazar zal geopend blijven Vrijdag 2 December en wel van half elf tot 12 uur, 's middags van 2 tot 6 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. ONDERWIJS. B. en W. stellen voor eervol ontslag te ver leenen aan W. Bruinsma, onderwijzer aan school B wegens opheffing van zijn betrek king met ingang van 1 Januari 1939 en aan L. Olree, onderwijzer aan School D wegens het bei-eiken van den 60-jarigen leeftijd met ingang van 1 Juni 1939. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Aan den Gemeenteraad wordt de rekening van de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon over 1937 ter goed keuring voorgelegd. De dienst heeft een nadeelig saldo opge leverd van f 17.075.23. BENNEBROEK GEVONDEN VOORWERPEN. Lippenstift, zilveren armband met rooden steen damespolshorloge, kerkboek, zilveren ro zenkrans. BURGERLIJKE STAND. Overleden: Eitjes Minnee, 74 j., ongehuwd, afkomstig uit Katwijk. M. Gouweloos, 70 j., afkomstig uit Strijen. HALFWEC PERSONALIA. Voor het diploma „algemeene handelskennis" slaagde te Amsterdam onze plaatsgenoot de heer J. Vlug Jr. Den heer P. de Zeeuw, Hoofd van de Christelijke School te Halfweg, zal weldra eer vol ontslag verleend worden wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd. HILLECOM JAARVERGADERING „ONDERLING BELANG" Onder leiding van den heer L. Burggraaf heeft de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Onderling Belang" haar 30ste algemeene of haar 10e ledenraadvergadering gehouden. Als bestuurslid traden dit jaar af de heeren F. C. van Lierop Jz. en C. Bruinenberg, ter wijl van de commissarissen de heer C. W. van Dam aftredend is. De eventueele stemming zal plaats hebben op 18 December a.s. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende: het aantal leden bedroeg 850, terwijl het personeel 28 man sterk is. De omzetten bedroegen: bakkerij f 47,292.84'(v. j. f 45.797,80), kruidenierswaren f 131.327.44'.j (v. j. f 123.808.402)Manufacturen f 43.160.07 tv. j. f 44.734.97V'>). Filiaal Bennebroek f 20.942.71V2 (v.j. f 19,729,13'/--') hetgeen een totale omzetvermeerdering geeft van f 8652,76. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot Jac. v. d. Klugt, is geslaagd voor het diploma Handelskennis als bedoeld in de Vestigingswet. VROEGE BLOEMEN. Het schijnt of men er elk jaar in slaagt onze bolbloemen steeds vroeger in bloei te brengen. Bij den heer Van Til, huize „Sidonia" zijn thans reeds beste witte hyacinten te bewon deren. DIEFSTALLEN. Wederom is bij de St.-Josephkerk een rijwiel gestolen, terwijl van een in de Meer straat onbeheerd staande fiets het belasting- rnerk ontvreemd. CHRIST. NAT. VAKVERBOND. Dinsdag 29 November houdt het Chr. Nat. Vakverbond in Patrimonium een openbare vergadering, waarin, behalve door de heeren J. C. Baas en Ds. A. K. Krabbe, het woord zal worden gevoerd door den heer C. Nauta, hoofdbestuurder van den P. C. Bond van Spoor- en Tramweg personeel. Medewerking wordt verleend door den heer H. Boot, decla matie, en een kwartet onder leiding van den heer A. Balkenende. CANTATE ET JUBILATE. Vrijdagavond gaf het gemengd zangkoor „Cantate et Jubilate" onder leiding van mej. C. W. M. Hoogervorst in hotel Sistermans, zijn jaai'lijksch concert. Het gebeurt niet dikwijls dat wij over een dergelijke uitvoering zonder eenig voorbe houd kunnen schrijven dat het goed was, maar in dit geval mogen wij verklaren dat de avond op zeer hoog peil stond. De ver schillende zangnummers werden vlekkeloos uitgevoerd; het eene nummer deed niet voor het andere onder. Geen wonder dus dat het succes groot was en de herhaling van de „Se renade van een Lansknecht" van Orlandi Lasso viel dan ook in goede aarde. Welwillende medewerking werd verleend door de dames Riek Coppee (viool) en Lies AI- phenaar 1 piano) en ook dit duo voldeed aan hooge eischen. De jeugdige violiste vertolk te op zeer gave wijze een Andante in b-mi- neur van Nardini. Sonate D dur no. 4 van Handel en een Gavotte-Musette van Lully, daarbij uitstekend begeleid door mej. Alphe- naar. Beide dames en de dirigente ontvingen welverdiend fraaie bloemen. COLLECTE VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Ook in deze gemeente is het initiatief ge nomen tot het houden der algemeene collecte op 3 December a.s. ten bate der Joodsche vluchtelingen. De Jeugdverenigingen zijn voor een bespreking ten raadhuize uitgenoo- digd. Jongedames wdie hieraan willen mede werken kunnen zich reeds nu, zoolang geen ander adres bekend is, opgeven bij den con cierge van het gemeentehuis. PERSONALIA. Met ingang van 1 Januari is de Commies der directe belastingen de heer D. Stalling- van Hillegom overgeplaatst naar Rotterdam, terwijl in zijn plaats als zoodanig met in gang van 1 December is benoerjid de heer J. Benjamin te Laagschepaal. VERTREK HAVENMEESTER. Wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd heeft de heer Jac. Veen met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag gevraagd als havenmeester. WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen stijgt nu snel; in de afgeloopen week waren er 240 tegen 193 in de vorige week. Hieronder waren 136 bloe- mistarbeiders, terwijl verleden jaar het totaal 328 bedroeg. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) BAZAR VAN DE THEOSOFIA-STICHTING. In het gebouw Nassauplein 8 zal ten bate van de Theosofia-Stichting een bazar ge houden worden op a.s. Zaterdag en Zondag des middags en des avonds. Behalve de gewone inzendingen, die men meestal op een bazar aantreft, zijn ook een paar stands ingericht van voorwerpen uit vreemde landen, terwijl ook poppen door eenige dames in de nationale drachten van verschillende landen zijn gekleed. Zij zijn voor kinderen bestemd. Natuurlijk zijn er ook diverse attracties, hetgeen de gezelligheid kan verhoogen, en tevens is er gelegenheid in de theeschenkerij een oogenblik rustig te zitten. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS VATICAANSTAD 25 November. De ge zondheidstoestand van den Paus schijnt ernstiger te zijn dan men in het eerst dacht Vanmorgen toen de Paus zich gereed maak te zijn particuliere vertrekken te verlaten en naar de bibliotheek te gaan, viel hij in zwijm De geneesheer, prof. Milani verzocht den Paus in bed te blijven en alle audiënties op te schorten. Onmiddellijk daarop werd kardinaal Lauri, wiens taak het is de H.H. Sacramenten aan den Paus toe te dienen, aan zijn ziekbed ontboden. De ramp van de SCH. 102. AMSTERDAM, 25 Nov. In de rustige en plech tige sfeer der zittingszaal van den Raad voor de Scheepvaart in de Koopmansbeurs te Am sterdam wordt dezen morgen een scheeps- drama in de herinnering teruggeroepen. On der voorzitterschap van prof. mr. B. M. Ta verne is de Raad bijeengekomen om een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de stranding van den motorlogger „Maarten" (SCH 102) welk visschersvaartuig zooals men zich zal herinneren op 9 October van dit jaar op de Noorderpier voor de haven van Scheveningen te pletter sloeg en waarbij twee leden van de bemanning verdronken. Een dei- opvarenden wist zwemmende den wal te berei ken. doch overleed later in het ziekenhuis; de overige tien opvarenden werden door de red dingboot „Zeemanshoop" behouden aan wal gebracht. Als getuigen waren door den raad opgeroe pen de schipper van de SCH 102. P. van der Zwan, de schipper van de reddingboot M. J Bruin en de hoofdingenieur van rijkswater staat Jhr. Ir. G. B. R. de Graaff. Onopgesmukt verhalen de twee schippers van het drama, dat zich op dien stormachtigen Zondagmorgen heeft afgespeeld. Schipper van der Zwan deelt mede, dat op het oogenblik toen de voorsteven in de mid den van de koppen van de buitenpieren zou komen, het achterschip hard naar het Noor den zwaaide. Het gevaar inziende, gaf hij on middellijk bevel de fok in te nemen om daar door te trachten het schip bij te draaien en zoodoende nog binnen te komen. Bij het stampen van het schip was op dat oogen blik echter nog niet gevoeld, dat het schip op zand gestooten had. Om te probeeren of het schip nog langs en benoorden den noor derpier wilde afzakken en om eventueel aan lij daarvan te komen, werd de motor afgezet, maar ook dat hielp niet. Dadelijk daarop werd de motor weer op vooruit gezet, maar toen reeds stootte het voorschip tegen de steenen van den kop van den noorderpier. De logger zwaaide toen heelemaal om totdat ook het achterschip op de steenen sloeg en het vaartuig geheel „geboeid" stond. Terwijl het schip zinkende was en de bran ding en de hooge zeeën er hoog overheen sloegen, zocht de bemanning op het voor en achterschip de hoogste plaatsen op. De mees ten klommen in het want, een sprong over boord en drie anderen werden van boord ge slagen. Twee wisten het strand nog te halen, de beide anderen verdronken. Prof. Taverne vraagt den schipper of hij niet beter nog een paar uur had kunnen wachten. De schipper: We gaan altijd naar binnen, wanneer er opkomende vloed is. Dat is geen bezwaar. De voorzitter: Wat is nu volgens u de oor zaak van de ramp? De schipper: De groote branding op de bank, die voor den ingang van de haven (De z.g. defensiedrempel) moet liggen. Dan wordt als getuige gehoord de hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, jhr. ir. G B R de Graaf Deze vertelt,'dat de laatste peiling in den haveningang vóór het vergaan van de SCH 102 gebeurde op 8 September. Toen was er niets bijzonders geconstateerd. Na de ramp is de toestand opniew opge nomen. Er werden belangrijke wijzigingen geconstateerd, wijzigingen zooals in geen 15 jaar zijn waargenomen. Op sommige plaatsen verdrogin gen" van wel anderhalve Meter. Het is waarschijnlijk dat deze erge verzan dingen veroorzaakt zijn door de zware stor men van 4—8 October. De schipper van de reddingboot vertelt De laatste getuige, de schipper van de red dingboot. verklaart dat hij in het uitkijkhokje zat, toen de Sch. 102 binnenkwam. Ik zag het ongeluk aankomen, zoo vertelt hij. Onmiddel lijk is de bemanning van de Zeemanshoop bij elkaar geroepen. Schipper de Bruin geeft dan een kort overzicht van de redding en deelt daarbij mede, dat hij eerst vijf schipbreuke lingen van de Sch. 102 heeft gehaald. Daarna heeft hij de Zeemanshoop op den gestranden logger gezet, waarbij de schipper en nog drie anderen van boord werden gehaald. Een der raadsleden: stond er veel branding? De schipper: Ja, meer dan ik bij dezen wind verwachtte. De inspecteur-generaal aan het woord De inspecteur-generaal, de heer P. S. van 't Haaff, hierna het woord nemend, sluit zich aan bij de woorden van deernis, welke de voorzitter bij den aanvang der zitting aan de slachtoffers en hun nabestaanden heeft ge wijd. Ook brengt spr. hulde aan de moedige be manning van de Zeemanshoop. Was deze ramp te voorkomen geweest? Spr. beantwoordt deze vraag bevestigend en betoogt, dat de ramp te wijten is geweest aan twee fouten van schipper van der Zwan, die het commando had. Het schip, aldus spr., komt zwaar beladen uit zee. Het wordt voortgedreven door een motor van slechts 100 p.k. en de schipper wist, dat de kracht van dezen motor nauwe> lijks voldoende was om het schip door den sterken stroom te trekken. Een schipper zoo als van der Zwan, die van zijn kinderjaren af op zee ronddobbert, moet weten, dat er voor hoog water een sterke stroom staat. De schip per had hiermede rekening moeten houden en hij had voorloopig in zee moeten terug- keeren. Toen de schipper eenmaal besloten had naar binnen te varen en dat was zijn twee de fout heeft hij niet voldoende acht ge slagen op het snelle afzakken van den logger. Had hij daar wel op gelet, dan had hij nog op zijn weg kunnen terugkomen, weer naar open zee. Tenslotte betoogde spr. dat tijdens de be handeling van deze zaak wel heel duidelijk is gebleken, dat het defensiebankje en de oor zaak van de ramp niets met elkaar te maken hebben. Later zal de raad uitspraak doen. ARROND. RECHTBANK. Bollen gestolen. Op 21, 22 en 23 Augustus stal een inwoner van Voorhout, die in dienst was van een bloembol lenfirma in Lisse, een partij bollen. Op den 23sten werd de directeur gewaarschuwd. De bloembollendief werd aangehouden en men trof op hem een partij bollen aan. Bij een huiszoe king bij verd. was een partij kostbare narcis- bollen gevonden. Verd. die zich Donderdag voor de Arrond.-rechtbank te verantwoorden had, beweerde deze bollen gekocht te hebben. Na on derzoek bleek dit niet juist te zijn. De Officier vroeg 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De raadsman pleitte voor vernietiging van de dagvaarding subs, clementie. Een verzoek tot invrijheidstelling van verd werd door de rechtbank afgewezen. DE HEER J. C. DEERING SPllAK OVER 125 JAAR ONAFHANKELIJKHEID. Donderdagavond sprak de heer J. C. Dee ring uit Utrecht in Lido voor de afd. Haar lem der Vrijz. Dem. Jang. Org. over „125 jaar herwonnen onafhankelijkheid". Spr. begon met erop te wijzen dat voor een goed begrip van het tot stand komen der Grondwet 1813 het noodig is kennis te ne men van de gebeurtenissen in den z.g. Fran- schen tijd. De politieke twisten tusschen Prinsgezinden en Patriotten leidden ertoe dat in 1795 Daendels de Fransche troepen ons land zelf binnenvoerde. Dat kwam ons duur te staan, daar we er onze onafhankelijkheid mee verloren. Onge twijfeld heeft het Fransche bewind ons eenige voordeelen gebracht bijv. de codificatie maar in het algemeen is de economische toe stand van Nederland in dien tijd sterk achter uitgegaan. Spr. behandelde daarna het herstel der on afhankelijkheid en wees op de be teekenis der omstreden figuur van G. K. v. Hogendorp. Toen na de debacles van Napoleon in Rusland en te Leipzig ook voor ons land de bevrijding in het verschiet kwam. was het van Hogen dorp, die de omstandigheden uitbuitte, zoo dat hij bij de beroemde proclamatie van 21 Nov. 1813 de macht in handen kon nemen, om deze aan den Oranjevorst na diens lan ding over te dragen. Spoedig waren daarna de Fransche over- heerschers verdreven en hei-won ons land zijn onafhankelijkheid. De grondslag van ons staatkundig leven werd de in 1814 plechtig te Amsterdam aangenomen Grondwet. Al mag deze Grondwet dan naar huidige maatstaven niet onberispelijk zijn, ze was toch een be langrijke stap in de richting van een demo cratische ontwikkeling. En het is belangrijk ons nu te realiseeren dat het „lage landje aan de zee,, zijn onafhankelijkheid heeft weten te bewaren met als kenmerkende ele menten vrijheid en verdraagzaamheid. JAARLIJKSCHE TENTOONSTELLING VAN ONZE JEUGD-RUBR^IKERTJES Dinsdag 29 November van 29 en Woensdag 30 November van 109 zal onze Tijdingzaal weer omgetooverd zijn in een Kinder-Paradijs. Daar zult u weer kunnen bewonderen de pop penhuizen. winkels, keukens, stallen, sporen enz. De vitrines zijn dan gevuld met baby-ar tikelen, handwerken, dassen handschenen enz. Voor den 25sten keer wordt de tentoonstelling gehouden. Met genoegen kunnen wij consta- teeren, dat 't aantal werkers met de jaren is gestegen en dat 't werk niet alleen in kwan titeit, maar ook in kwaliteit is toegenomen. Het kleine zaadje, dat 25 jaar geleden werd gezaaid, is een plant geworden, die veel vrucht heeft voortgebracht. Konden wij 25 jaar geleden een zaaltje kin deren in 't St. Elisabeths Gasthuis verblijden met een St. Nicolaas-cadeautje, thans mogen 10 inrichtingen in Haarlem en omgeving op ons rekenen en wel het St. Elis. Gasthuis, Dia- conessenhuis, Maria-Stichting, St. Antonie- Ziekenhuis, IJmuiden-Oost, Groot Kijkduin te Zandvoort, Brederode-Duin, Licht-Hoeve, Kinder-Bewaarplaatsen N. en Z. en Kinder Tehuis Schotersingel. Noch de wereldoorlog, noch malaise en crisis, noch werkloosheid, hebben ons werk gedeerd. Nooit ontbrak 't ons aan materiaal, nooit aan medewerking van ouderen, 't Is thans zoo, dat heele gezinnen meedoen. Vader en moeder waren eens Ru- briekertjes en nu spreekt 't immers vanzelf, dat hun kinderen ook Rubriekertjes zijn, dus natuurlijk meedoen aan den St. Nicolaaswed- strijd. Wat er speciaal in gezinnen is gepres teerd, waar vader werkloos was, is ongeloof lijk. „U weet niet, wat we er een heerlijke avonden door hebben," schreef me een vrouw van een werkloozen timmerman. Neen, ik zou niet durven zeggen, wat groo- ter vreugde is geweest: de medewerking aan dit alles, of straks 't ontvangen. Onbewust misschien hebben velen 't Bijbel woord ervaren, dat 't zaliger is te geven dan te ontvangen. Onze tentoonstelling zal u ook toonen, hoeveel schijnbaar waardelooze din gen toch ten nutte gemaakt kunnen worden, b.v. closetcartons, lucifersdoosjes, klosjes, res tanten wol en zijde, bloemenmandjes, enz. U komt toch kijken? U zult zeer zeker een dosis vreugde mee naar huis nemen, omdat er nog zooveel goeds woont onder de menschen- kinderen. De entree bedraagt 10 ets. Deze en treegelden worden als St. Nicolaasgift afgedra gen aan de Afdeeling Haarlem ter bestrijding der Tuberculose. Als U allen komt, kan dit een Jubileum-gift worden. W. B.—Z. Een panter In de stad. SEMARANG, 25 November. (Aneta/A.N.P.) In kampong Kali Baroe West, binnen de stadi Semarang, legde vannacht de wachtcomman dant van de eerste sectie der politie een panter neer, die zich tegoed deed aan kippen van de kampongbevolking. VELSEN. Bevallen: B. v. d. Vlerk—de Boer z., Tul penstraat 16, Santpoort; C. v. d. LindeRo bijn z., Walravenstraat 16, Velsen-N., E. J. GleijsteenBijster z., Ogelwighstraat 14, Vel sen-N., G. A. P. UytendaalOostveen z., Bie- zenweg 87, Santpoort; M. H. van DijkStuvel. z„ J. Th. Cremerlaan 13, Santpoort. Overleden: P. Fluijt, 81 j., weduwe van J» Bienefelt. IJmuiderstraatweg 17, J. H. v. d. Meij, 2 dagen dochter van F. J. v. d. Meij, Be verwijk. Ondertrouwden: G. v. d. Velden en A. Hei- loo, Wijk aan Zeeërweg 30, IJmuiden. H. H. Schaafsma en E. M. Gomes, Wijkerstraat- weg 47, Velsen-N., J. Meijboom en A. Meijer, Jac. v. Heemskerkstraat 77, IJmuiden. G. van Heijst en J. L. Goos, Kanaalkade in Velsen-N. Watervlietstraat 39, Velsen-N. Gehuwden: A. van Haaren en K. J. de Vroome, Bik en Arnoldkade 18„ IJmuiden; M. J. A. Duyker en H. Dekens, Bloemstraat 27 rood, IJmuiden; J. C. van der Zwet, Slote- maker en B. van den Bos. Ahornstraat 2, IJmuiden; S. Stammis en W. Otte, v. Valken burgstraat 1, Velsen (N.), J. van den Brink en G. J. Pel, Amsterdam, Z., Jansenstraat 1 boven; J. Asjes én C. M. Duffelen, Drieh. Kerkweg 15, Velsen. HAARLEM, 25 November. Bevallen 21 November: B. J. PaapLenstra, d.; 23 November: G. A. C. Kievitde Jong, z.; 24 November: C. de Jong—v. d. Vlist, z.;L. C. HoutWakkary, d.; A. C. ter WoortVer mats, d.; E. M. PolleOomen, d.; A. M. Hon- nebierKlomp, d. Overleden 23 November: A. van Poorten, 59 j., Vrouwehekstraat; 24 November: B. Beste manWarmer, 39 j.. Kruistochtstraat; J. M. La Grouwv. Haren, 81 j., Uranusstraat; 25 November: J. v. d. Berg, 77 j., Barendsestraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10