Haarlems Dagblad vr oegtijd BOTER- letters SMIT'S Daladier. Filmschoenen. OShdoifGinto „ALBA" St. Nicolaas mkoopen ig Weet wat U eet! De onderteekening Het 56e Jaargang No. 17005 Uitgave Louren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600. Drukkerij 10132, 12713 Atlmin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN KOBEKI PEEKEBOOM Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM Zaterdag 26 November 1938 Abonnementen per «ceel» f0.25 p maand f 1.1(1. pc» 3 maaniten f 3.25 franc», per post t 3.55 losse nummer* 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regel» f 1.75. elke regel meer I 0.3S Keelanu» t 0.60 per regel. Regelab»mnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk® regel meer I 0.15. Groentje* «te rubriek. De Fransche socialistische partij eischt het aftreden van het kabinet-Daladier, welks be leid op geen enkele meerderheid in den lande berust, zooals ter toelichting van dezen eisch wordt opgemerkt. En de C. G. T., afkorting van „Confédération Générale du Travail" heeft als bekroning van de stakingen, die in verschillende fabriekscentra zijn uitgebroken, een algemeene 24-uurs-staking tegen Woens dag a.s. afgekondigd. De reden van al dit ver zet is van politieken aard: het verbond van vakvereenigingen komt op tegen de regee- ringsdecreten betreffende de financiëele en economische saneering van het land. Wij heb ben de door den minister van Financiën Reynaud ontworpen maatregelen uitvoerig vermeld. Men weet dat zij feitelijk een eind maken aan de veertigurige werkweek. Frank- rijk's productie is zoozeer afgezakt en de financiën zijn in zoo geschokten staat, dat de regeering geen andere mogelijkheden meer zag dan het breken met de 40-urige werkweek, verhooging der belastingen, invoering van zware bezuinigingen, herwaardeering van den goudvoorraadkortom hetgeen men pleegt aan te duiden als een liberaal economisch beleid. Daladier en zijn medewerkers zijn kennelijk vast van plan. den storm het hoofd te bieden. Zij hebben dat al gedaan door maatregelen te nemen tegen pogingen tot het bezetten van fabrieken. Daar zijn gevechten bij ontstaan en een aantal menschen is gewond. Misschien is dit optreden der regeering oorzaak van de mededeeling der C. G. T. aan haar leden, dat de algemeene 24 uurs-staking op Woensdag a.s. zonder bezetting van fabrieken, werk plaatsen en kantoren zal moeten geschieden. Natuurlijk beteekent dit een verzachting van den aangekondigden maatregel, die an ders inderdaad gevaar voor een revolutie zou kunnen opleveren. Niettemin blijft de zaak ernstig genoeg. Een algemeene staking van 24 uur in een modern georganiseerd land zou een totale verlamming van alle diensten, zoowel in openbare als in particuliere bedrijven en dus met inbegrip van de voedselvoorziening en het gansche verkeer beteekenen, als de regeering geen maatregelen nam. Blijkens de berichten uit Frankrijk neemt zij die wel. Zij kan een aantal diensten onder haar onmiddellijk bevel stellen en het personeel mobiliseeren. Zij kan met de politie en het (zeer groote) staande leger haar gezag handhaven. Dat het daarbij tot ernstige botsingen kan komen is natuurlijk te voorzien, maar blijkbaar is de kleine stille man uit het Zuiden, die nog steeds premier van Frankrijk is, vastberaden en zal hij door zetten. Edouard Daladier regeert nu sinds half April, dat is dus bijna acht maanden, hetgeen de gemiddelde levensduur is van regeeringen tij dens het roerige bestaan van de nu 68 jaar oude Derde Republiek. Hij is nog altijd een min of meer raadselachtige figuur. Zijn per soonlijke onkreukbaarheid heeft sinds lang erkenning gevonden, aan zijn scherpzinnig heid kan men niet twijfelen, maar omtrent zijn wilskracht en doorzettingsvermogen schijnt men telkens in twijfel te verkeeren. Niettemin heeft hij al heel wat stormen door staan in die kox-te periode van zijn bewind en telkens als men meent dat hij in een hope- loozen toestand is beland schijnt hij eenige snelle zetten op het politieke schaakbord te doen die hem opnieuw in den zadel zetten. De verleiding is groot om hem te vergelijken met een der schaakgrootmeesters die in ons land elkaar bekampen. En dat moet dan wel de Amerikaan Reshevsky zijn, die telkens in tijd nood raakt en zich dan door wonderlijk snel spel weer herstelt. Een wonderlijk man, deze Daladier, die in eigen land zeker meer bestrij ding en verguizing dan waardeering oogst, maar wien op 29 September de zonderlinge ervaring te beurt viel, met ovaties ontvangen te worden in München en onmiddellijk daar na in Le Bourget, omdat de oorlog verhoed was. Tevoren had hij mobilisatie-maatregelen op groote schaal genomen. En als minister van Oorlog heeft hij indertijd zeer veel ge daan voor de uitbreiding en versterking van het leger, dat hij nu als orde-bewarende macht zal moeten gebruiken. De geschiedenis zal hem mettertijd zijn juiste waarde in dezen veelbewogen tijd moe ten toekennen. Die is nu wel heel moeilijk vast te stellen. Zijn merkwaardig bescheiden optreden in de Internationale politiek, waarin hij welbewust de leiding aan Engeland laat, op den achter grond adviseert, gaarne de eer geeft aan zijn minister van Buitenlandsche Zaken Bonnet en er op de een of andere manier in weet te slagen, de Fransche pers rustig te houden, is ongewoon op zichzelf. Nooit tevoren heeft Pa rijs een dergelijke houding aangenomen, ter wijl juist zijn Engelsche bondgenooten zooveel roeriger en emotion eel er zijn dan vroeger. Zooals de zaken zich thans laten aanzien schijnt men te mogen verwachten, dat de Fransche regeering den toestand meester zal blijven en de werking van de voornaamste diensten en bedrijven dus ook op den a.s. al- gemeenen stakingsdag zal weten te hand haven. R. P. WISSELKOERSEN Londen 8.52. Berlijn 73.57V2 Parijs 4.76'4 Brussel 31.09 Zwitserland 41.81 New York 1.83& AMSTERDAM. (Te Londen is een schoenwinkelier gevestigddie zich met groot succes heeft gespecialiseerd in den ver koop van schoenendie gedragen zijn, meestal slechts een paar keer, door beroemde fünisterren.) Stel je voor, dat je een bakvisch bent, Volkomen zelf gespeend van filmtalent, En dat je zoo een winkel in kunt loopen, Om echte filmsterschoenen te gaan koopen. Niet net als deze of die ster ze draagt En om dien luister extra veel gevraagd, Maar schoenen die zoo'n ster echt heeft gedragen, Niet meer, als sterren doen, dan enkle dagen. Als nieuw, zij 't tweedevoets, en authentiek. Dus goed genoeg voor het profaan publiek. Wat hindert het, of ze een tikje knellen. Als je vriendinnen d' afkomst kunt vertellen, Wie Greta Garbo's schoen past trekt hem aan, Want wie wil niet in Greta's schoenen staan. Met eiken stap voel je je nader komen, Tot, de heldin van zooveel schoone droomen. Je voelt j' a-an haar verwant bij eiken stap, Verbonden door een zool en achterlap. Je voelt je meer, een mensch van hooger orde, Een stukje Garbo is je deel geworden. Dat 's een besef dat elke pijn geneest. Daarvoor verlaat je graag je eigen leest. Je voelt je ver van 't laag bij grondsche leven, Al loopend in een sterrenhemel zweven, Een ster met andren aan het firmament, Waardoor je meer dan slechts een bakvisch bent. Al moet je blik heel naar je schoenen dalen, Je voelt je zelf in een nieuw voetlicht stralen. En weer wat vaster in je schoenen staan, Ook al besef je dat je toch voortaan, Al is je dan een filmsterschoen gegeven, Niet op een filmstervoet zult kunnen leven. Als U een VULPEN koopen moet, Dan naar DANTUMA en het komt goed ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Mea PHILIPS OSRAM SPLENDOR GLOEILAMPEN in alle kaarssterkten. PHILIPS - TUNGSRAM RADIOLAMPEN. 158 GROOTE HOUTSTRAAT 158 TELEFOON 1-5-4-2-6. (Adv. Ingez. Med.) Verkiezing Provinciale Staten. Mr. M. Slingenberg lijstaanvoerder. De Federatie Haarlean van den Vrijz. Dem. Bond heeft het advies vastgesteld voor een referendum. Op dit advies is de eerste plaats toegekend aan mr. M. Slingenberg, oud-minister en oud lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Op het advies komen voorts de namen voor van den heer E. Geerts Wzn. en mevr. C. Stemler— Tjaden, beiden te Haarlem. Er komen 20 namen op het advies voor. Aan de afdeeling wordt verder geadviseerd, af te zien van het houden van een referendum en de lijst vast te stellen overeenkomstig het advies. Wie bij zijn ruime keuze en rustige bediening op prijs stelt, doet zijn inkoopen Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Tel. 10876 15714 11645 12195 (Adv. ingez. Meaj Geen winkels in de Wilhelmiiia- straat te Haarlem? Bezwaren van het Gemeentebestuur. De aanleg van de Wilhelminastraat te Haar lem dateert van 1879. Bij verkoop van den grond werd daarop een servituut gelegd, dat er alleen woonhuizen mogen worden gebouwd. In dien tijd, en nog lang daarna, was de Wil helminastraat een deftige straat die door de goed-gesitueerde ingezetenen gaarne tot woonplaats gekozen werd. Daarin is in den laatsten tijd evenwel eenige verandering gekomen. Velen stellen aan een woning moderner eischen dan in de meeste huizen in de Wilhelminastraat geboden wordt. Dat heeft tengevolge gehad, dat er eerst in eenige huizen kantoren werden gevestigd, maar daarna kwamen er ook winkels. Dit wordt in strijd geacht met het servituut en daarom is door het gemeentebestuur be zwaar gemaakt tegen de winkels. Deze quaes- tie is evenwel zoo verzekerde men ons nog in een stadium van onderhandeling. Er is al op gezinspeeld, dat de gemeente het voor nemen zou hebben om, als de betrokken eige naars zouden weigeren aan het verlangen van het gemeentebestuur te voldoen, voor de be doelde perceelen een schutting te plaatsen, maar daarvan is ter bevoegder plaatse niets bekend. Het is natuurlijk mogelijk, dat eens de vraag gesteld is, wat de gemeente zou kunnen doen om haar eisch zoo noodig kracht bij te zetten en dat toen geantwoord is, dat de gemeente dan vopr de huizen een schut ting zou kunnen zetten, maar dat is na tuurlijk heel iets anders. Het gemeentebestuur is bereid met de uiteenloopende belangen van de eigenaars der huizen en de zakenmenschen die er wonen zooveel mogelijk rekening te houden, waarbij natuurlijk niet uit het oog verloren kan worden, dat het karakter van de Wilhelminastraat thans wel iets anders gewor den is dan bij den bouw der huizen, toen het servituut op den grond gelegd werd. Onze zegsman achtte het niet onmogelijk, dat er geen bezwaren gekomen zouden zijn als het bij het vestigen van kantoren en gesloten winkelbedrijven zou zijn gebleven, want het verzet moet voornamelijk gaan tegen het uit gesproken winkelcachet van eenige zaken. Na tuurlijk zou er zoo vervolgde onze zegsman heel wat moeten gebeuren voor de gemeen te er, bij onwil van enkelen om mede te wil len werken aan het verkrijgen van een be vredigende oplossing, toe zou overgaan een schutting voor een huis te plaatsen om een bewoner of eigenaar te dwingen zijn verzet op te geven. In Haarlem is in het verleden slechts één keer zoo'n dwangmiddel toegepast, namelijk toen jaren geleden een bewoner van een perceel aan de Leidschevaart zich niet wilde onderwerpen aan gegeven voorschriften. Vierhonderd arrestaties in Bulgarije. Studenten betoogen tegen het verdrag van Neuilly. SOFIA, 25 November Reuter-A.N.P.) Vierhonderd studenten en anderen zijn vandaag gearresteerd, terwijl een aantal personen werd gewond tijdens verscheidene botsingen die zich heb ben voorgedaan tusschen betoogers en politie. De demonstranten hebben luide geprotesteerd tegen het verdrag van Neuilly. Studenten en anderen knielden op straat, en riepen: Heil Hitier. Zij zongen het volkslied van de Dobroedsja. Elk jaar op 27 November, op den verjaar dag van de onderteekening van het verdrag van Neuilly, worden protestbijeenkomsten gehouden.. Dit jaar begonnen de betoogingen vroeger De regeering is vastbesloten op redelijken voet te blijven met de buren van Bulgarije en zij wenscht deze revisionistische agitatie te beteugelen. Aangezien verdere agitatie wordt verwacht tegen morgen (Zaterdag) en Zondag neemt de politie voorzorgsmaatregelen te Sofia en in andere steden. Strijd hij Jeruzalem opgelaaid. Tien Arabieren tijdens gevecht gedood. JERUZALEM. 26 November. Gister avond is het tot gevechten gekomen tusschen Britsche militairen en ster ke afdeelingen Arabische opstande lingen. Daarbij werden 10 Arabieren gedood. Onder de dooden bevindt zich blijkbaar ook een bekende Arabische nationalistenleider. Aan de Engelsche zijde vochten vier infanterie regimen ten en.zeven jachtvliegtuigen, die geen verliezen te boeken hadden. Eenige geweren en munitievoorraden vielen den Engelschen in handen. (United Press.) van het anti-kominternverdrag. Radiotoespraken van Von Ribbentrop, Ciano en Arita. Op den tweeden verjaardag van de onderteekening van het Duitsch-Ja- pansche anli-lcominternpact heb ben de Duitsche rijksminister van buitenlandsche za&en, Von Ribben trop, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, en de Japansche minister van buitenland sche zaken,, Arita, radioredevoeringen uitgesproken. Von Ribbentrop zeide o.a.: De samenwerking tusschen de drie staten tegen de bolsjewis tische ontbinding heeft zich schitterend ge handhaafd, Noch in Spanje, noch in China, is het den kuiperijen van Moskou gelukt de boljewïstische heerschappij op te richten. Tsjecho-Slowakije moést een verder uit gangspunt van de wereldrevolutie vormen, het geen door de vastbeslotenheid van Hitier, de solidariteit van de anti-bolsjewistische sta ten en vooral door de nauwe samenwerking van nationaal-socialisme en fascisme in den kiem verstikt is. De actie van de bolsje wistische propaganda toont zich in een nieuwe hetze tegen de autoritaire staten. Niets anders staat achter de nieuwe golf van opruiing tegen Duitschland in Amerika. Ciano zeide o.a.: Het jaar. dat thans eindi gen gaat, heeft zoowel in het Westen als in het Oosten de Italiaansch-Duitsch-Japan- sche solidariteit aan het werk gezien. Ik ben er van overtuigd, dat deze solidariteit zich ook in de toekomst steeds krachtiger en le vendiger zal ontwikkelen, tot een kracht, die de drie groote staten in dienst stelt van de civilisatie en de gerechtigheid. Ook buiten den anti-communistischen driehoek heeft de dynamische gedachte van het anti-komin ternpact haar uitwerking gehad. Zij dringt in steeds verdere lagen van de openbare we- reldmeening in. Arita verklaarde o.a.: het anti-komintern pact vormt het belangrijkste richtsnoer voor de Japansche buitenlandsche politiek. Er be staat een sterke, machtige band tusschen de drie bloeiendste naties van Europa en Azië. Het afweerfront tegen de communistische in ternationale is in Europa vergroot. Ook in Oost-Azië ziet de de regeering van Tsjang Kai Sjek, die zijn 400 millioen landslieden met zijn pro-communistische en anti-Japan sche politiek in uiterste nood gebracht heeft, haar einde naderen. De gemeenschappelijke strijd der drie staten is tot een politieke nood zaak geworden. Stroom van immigratie-aanvragen in Amerika. Reeds meer dan een kwart millioen? WASHINGTON. 25 Nov. Volgens ambtenaren alhier trachten ruim 220.000 Duitschers naar de Vereenigde Staten te emigreeren om zich daar metterwoon te vestigen. Op 1 October j.l., den laatsten datum waarvoor cij fers beschikbaar zijn, stonden 220.000 emigranten op de wachtlijsten. Offi cieel was berekend, dat minstens 85 procent dezer personen van Joodschen bloede waren. Er zijn aanwijzingen, volgens welke de recente uitbarsting van het anti-semietisme in Duitsch land het aantal aanvragen het kwart millioen heeft doen overschrijden. Kunsthandel Leffelaar L, WAGENWEG 102 Haarlem- telefoon won TENTOONSTELLING van LEERDAM-UNICA KUNSTNIJ VERHEIDSGLASWERK Dagel. van 10-5, 's Zondags van 2-4 uur. (Adv. Ingez. Med.) Fransche socialisten eischen aftreden van Daladier c.s. Regeering als een gevaar voor natie en republiek beschouwd. PARIJS. 25 November (Havas). De so cialistische gractie heeft een motie aangeno men, waarin gezegd wordt.De socialistische fractie eischt het onmiddellijke aftreden der regeering. die in Kamer en land op geen en kele meerderheid meer steunt en welker poli tiek van reactie en stelselmatige provocatie van het arbeidende deel van het land een gevaar voor de natie en de republiek wordt." Zware bandjirs op Celehes. Vele personen worden vermist. MAKASSAR, 26 November. (Aneta-A. N. P. Een zware bandjir teisterde de vlakten van Mapili en Tinamboeng in het Mandar- sche. Veel huizen werden weggeslagen, ter wijl vee door de stroom werd meegesleurd Vele personen worden vermist, die waar schijnlijk zijn omgekomen. De kolonisatie-terreinen bij Mapili staan blank. De schade kan nog niet worden ge taxeerd. De verbindingen met Polewali. Madjene en Mamasa zijn verbroken. Er trad geen paniekstemming op. Hulp is verleend, waarbij men van prauwen gebruik maakt Het woord is aan William Penn: Alleen z\j hebben het recht te berispen, die een hart hebben om te helpen. Ernstig ongeluk met een motor lorrie. Een doode en een zwaar gewonde. 's GRAVENHAGE 26 November Op de spoorlijn Scheveningen—Rot terdam is hedenochtend omstreeks kwart over tien een ernstig ongeluk gebeurd met een motorlorne. waar door een man het leven heeft verlo ren en een tweede zware verwondin gen heeft opgeloopen. Het ongeluk is gebeurd tusschen het via duct over de Adelheidstraat en het station Laan van Nieuw Oost-Indie. De lorrie reed over de rails, gealden met z.g. kabelbedek- kers. Twee mannen, wegwerkers bij de spoor wegen. stonden op de lorrie. Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is een van de ijzeren xabelbedekkers van de lorrie af ge vallen. Deze kabelbedekker is voor de lorrie door de beide mannen van de lorrie afge- slingerd zijn. Zij kwamen ongeveer 18 meter verder op de rails terecht. Een van hen, de 30-jarige J. J. H. E uit den Haag, was vrijwel op slag dood. De tweede wegwerker, P. H. geheeten. eveneens hier ter stede wonende, werd ernstig gewond. DOOZEN POST en CARDS GRATIS BEDRUKT kan niet. maar wel wordt iedere doos voor slechts 50 ets. met naam en adres bedrukt. J. Ml IJS. PAPIERHANDEL. GED. OUDE GRACHT 103 TELEF. 11723 (Adv ingez. Medj VEERTIEN JONGE DAMES, welke 14 weken geleden 14 paar klompen voor één avond geleend hebben van de Klompen centrale, worden thans voor de laatste maal beleefd verzocht deze klompen binnen 14 uur terug te brengen. Wien de schoen (klomp) past trekke hem aan. (Adv. Ingez. Med.) Moreele en Geestelijke Herbewapening Over dit actueele onderwerp spreken op WOENSDAG 30 NOV., 's avonds 8 uur in de Julianakerk, Kloosterstraat Haarlem-N. Ds. A. T. W. DE KLUIS en Ds. A. A. WILDSCHUT, Herv. Predikanten te Rotterdam. Toegang vrij. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN20 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Geen winkels in de Wilhelminastraat. 1 Ds. I. P. v. d. Waal uit Hengelo is bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem be roepen. 12 BINNENLAND. De begrooting van Buitenlandsche Zaken is door de Tweede Kamer goedgekeurd. 3 Een ambtelijke lezing over teruggezonden vluchtelingen. 3 Te Amsterdam is een kleine overdekte markt gekomen. 3 BUITENLAND. Het Fransche Vakverbond heeft tegen Woensdag een algemeene staking van 24 uur afgekondigd. 7 De sneeuwstormen in de Ver. Staten heb ben vijftig dooden geëischt. De Britsche ministers zijn voldaan over hun bezoek aan Parijs. 7 In den toestand van den Paus is een ver betering ingetreden. 7 SPORT. Sport in 't Kort. n Het sportgesprek van de week over Hand bal. 12 De spanning in het groote schaaktournooi stijgt ten top. 12 ARTIKELEN enz. R. P.: Daladier. 1 P. v. d. Hem: Het bezoek der Engelsche ministers aan Parijs. 3 J. B. Schuil over de A. V. R. O. revue. 5 Van onzen correspondent te Stockholm: tachtigste verjaardag van Selma Lagerlöf 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Naar de Boes mansgrotten. 13 J. H. de Bois: Litteraire kanttcekeningen 13 K. de Jong over den Liederen-avond van Johanna de Geus en Rie Beute. 14 Bioscopen 14 Financieel Economisch Weekoverzicht: Het Britsch-Amerikaansche handels verdrag en de scherpe daling van het pond sterling. 15 Voor de Jeugd. 17 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op s

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1