AGENDA. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. ZATERDAG 26 NOVEMBER 1938 HAAREEM'S D A" G B E A D Het natuurlijke reclame- middel. Daar reclame voor levensmidde len voor de huisvrouwen ook nieuws is, ligt het voor de hand, dat deze reclame in couranten, daar waar men gewend is al het nieuws te vinden, het best op haar plaats is. Courantenreclame is het „natuurlijke" reclamemiddel. Bo vendien bewijst zorgvuldige con trole der resultaten van onze reclame de juistheid van deze stelling. Vandaar dat wij verreweg het grootste deel van ons reclame budget in courantenreclame be leggen. Zoo liet de reclamechef van een kruideniersbedrijf zich onlangs uit. Landing op een zandbank. Hachelijk avontuur van Iwan Smirnoff. EEN brief ligt vóór mij op de schrijftafel Hij is gedateerd: Juni 1935 en is af komstig van een man, die in 1923 zwoer, dat hij nooit van zijn leven weer zou vliegen. Twaalf jaren later schreef hij me, dat hij nu de luchtvaart accepteerde als een normaal middel van vervoer en dat hij tot een ander inzicht was gekomen. Het had twaalf jaren geduurd, voor hij weer durfde te vliegen, nadat hij een hoogst dra matische ontsnapping aan den dood had meegemaakt. Dien moed had hij herkregen, omdat hij gehoord had. dat ik in leven was en nog steeds vloog. Nu is hij een geregelde passagier op de internationale luchtroutes Hij vliegt vele honderden kilometers per maand, maar altijd zal hij de vier uren, die hij met mij doorbracht op een Octoberdag in 1923, blijven beschouwen als de onaangenaam ste sensatie in zijn leven. Ik vloog een Fokker F III van Amsterdam naar Londen met drie passagiers aan boord, benevens eenige waardevolle olieschilderijen, die tegen brand en ongevallen verzekerd wa ren voor verscheidene duizenden guldens. De weerberichten van het meteostation op Schiphol waren niet slecht. Er stond een ta melijk sterke Westelijke wind, die mogelijk over het Kanaal in kracht zou toenemen, maar het zicht was goed. terwijl er een goed open wolkendek op 200 M. hing. Ik startte s morgens en ik dacht Croydon te halen om ongeveer 2 uur in den middag. Er lieten zich geen moeilijkheden verwachten, toen we de kust bij Calais verlieten en het Kanaal overstaken naar Dover. Weliswaar was de wind in kracht toegenomen, wat de snelheid terugbracht tot even 100 K.M., maar het sonore brommen van den motor ging ge staag door. Ongeveer halverwege het Kanaal echter merkte ik dat mijn radiator begon te stoo- men. Ik wierp een blik op den watermano- meter, maar die wees normaal aan, dus ik maakte me verder niet ongerust. Toen het er ger ging worden, begon ik te vreezen, dat er een flinke motorstoring zou komen. De wind nam toe tot orkaankracht en als mijn motor stopte zou ik onmogelijk Dover kunnen bereiken met zoo'n sterken wind te gen. Ik verlegde dus m'n koers naar stuur boord, naar de Goodwin Sands, die ik onge veer 9 K M. verder kon zien liggen. Het was eb en er lag een groote uitgestrektheid zand bloot, waarop ik dacht te landen als ik niet langer in de lucht kon blijven. De motor stoomde nu hevig en ik vermoedde dat een cylinderkop gebarsten was. Toch liep deze rustig, maar ik wist, dat het slechts een kwestie van een paar minuten kon zijn, voor dat hij zou stoppen. Plotseling liep de wijzer van den manometer terug en bijna gelijktijdig begon de motor ontstellend in toeren terug te loopen, Van 1350 toeren per minuut liep hij terug tot 1300, tot 1200-1100-1000-800. totdat met een laatste gesputter het motorgeluid weg stierf en de machine in de lucht bleef drijven in een benauwende stilte. Ik wist dat ik snel zou moeten landen, De stilte, die volgde op het motorgebrul deed vreemd aan en ik kon de passagiers in de ca bine achter me hooren schreeuwen. Ik riep hen toe kalm te blijven terwijl ik de machine een scherpe bocht liet maken, teneinde haar met den neus in den wind te brengen voor de landing. We vlogen toen op ongeveer 600 M. en we verloren snel hoogte. Dat beteekende, dat ik hoogstens nog een paar minuten te vliegen had^ voordat ik aan den grond zat. Er lag een strook zand van ongeveer 110 M. voor mij en ik wist dat ik niet dicht bij het water kon landen, daar het zand daar zacht was en de wielen zeker weg zouden zakken. Ik scheerde over het woelige water en voel de de wielen grond raken, zij het dan ook bit ter weinig van het water af. We hobbelden niet zoo erg als gewoonlijk, tengevolge van de zachtheid van het terrein en ik stond spoedig stil, omdat 'de oppervlakte sterk zoog. Niettegenstaande dit was het een goede landing. Ik was blij, dat dit voorbij was. al zouden er nog ernstiger moeilijkheden ko men. Ik klom van den bok af in de cabine om de verschrikte passagiers te verzekeren dat alles momenteel O.K. was. Ik legde uit dat we geland waren op de Goodwin Sands en ik hoopte, dat we spoedig gered zouden worden door een voorbijvarend schip, voordat de vloed zou komen opzetten. Ik kon de kust van Deal pl.m. 9 K.M. verder zien liggen, maar het was twijfelachtig, of daar iemand ons had zien dalen. Pas toen we naar buiten stapten op den kalen zandstrook, besefte ik de woedende kracht van den storm. Er stond een huilende wind en het was bijna onmogelijk elkaar te verstaan, tenzij we zoo hard mogelijk schreeuwden. Er viel eigenlijk ook weinig te zeggen. De woedende zee zwiepte om dit lapje zand, dat het kerkhof was ge weest van zoo menig flink schip. Met kalm weer was onze positie toch al niet dat geweest, maar wie zou ons bereiken in dezen storm? De vloed komt op. ONDERTUSSCHEN kwam de vloed op. De zandstrippen waren zacht, op sommi ge plaatsen zoo zacht als pap. Ik had inder daad een gelukkige landing gemaakt, want als ik op één van die zachte stukken terecht gekomen was, dan zou er ongetwijfeld een ramp gebeurd zijn. Ik ried de passagiers aan om de beschutte cabine weer op te zoeken, terwijl ik den motor onderzocht om te kijken, of ik de schade kon herstellen. Ik wist, al voordat ik er aan begon, dat het een hopeloos geval was en een on derzoek bewees me, dat ik gelijk had. Ik kon niets doen en onze eenige hoop op redding bestond uit opneming door passeerende sche pen of door het lichtschip. We hadden geen radiotelegrafie aan boord en er was geen schip in zicht. Ik deelde de passagiers het nieuws mee en veronderstelde, dat zij wellicht nog een laatste boodschap voor vrouw of bloedverwan ten hadden. Het klinkt nu dramatisch, maar onze positie was wanhopig en ik dacht, dat zij dat wel zouden weten. Ik was van plan om een kort verslag van het gebeurde in m'n log boek te schrijven en al de boodschappen sa men in een van de hermetisch gesloten kokers te doen, die we aan boord hadden. Terwijl ik hen berustend en kalm achterliet, ging ik weer naar de zandbank, de vuurpijlen, die we altijd aan boord meevoeren voor nood gevallen, bij me stekend. De wind blies me schier omver. Reeds schenen de zandstrooken zachter te worden, terwijl ons eilandje min der dan 100 M. in 't vierkant was geworden Ik dacht dat ik, wanneer ik er niet in mocht slagen de aandacht van een voorbijvarend schip te trekken, misschien, als een laatste wanhopige poging kon trachten de 3 K.M naar het lichtschip te zwemmen, maar toen ik naar de hooge golven keek, die rondom uit eenspatten, wist ik al, dat ik niet ver zou ko men. Terwijl het water steeds meer steeg zocht ik den horizon af. Mijn oogen deden pijn door df>n storm en het opwaaiende zand. Plotse- liv- 70 e IV r-ep schip, dat Oo«t vnnr !ag en op eenigen afstand aan ons voorbij voer. Een lichtkogel. nog één, maar zonder mijn signa len te hebben opgemerkt verdween het lang zaam aan den horizon. UHRIST.-HIST. UNIE. De afdeeling Haarlem Centrum van de Christ.-Hist. Unie houdt Woensdagavond 30 November in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 een openbare vergadering, waar Prof. Dr. J. de Zwaan, lid der Eerste Kamer, zal spreken over het onderwerp: „Werkelijk heidszin en Christ.-Hist. politiek". BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. De ontmoeting tusschen de derde tientallen van Heemstede en Bloemendaal, die Woens dag in het Jeugdhuis plaats had, leverde een nederlaag op voor Bloemendaal. De uitslag werd 2V271/j. En zoo passeerde het ééne schip na het an dere de Goodwin Sands en niet één zag de lichtkogels, die ik afvuurde, totdat de voorraad op was. De helft van de Sands stond reeds onder water. Het wilde er bij mij maar niet in dat een vliegtuig met een achttien meter langen vleugel onopgemerkt bleef. Waren de golven zoo hoog, dat ze ons voor iedere waar neming onzichtbaar maakten, of hadden ze het op al die schepen zelf te druk in dat nood weer? Toen het zesde schip voorbij voer klom ik op den vleugel en zwaaide mijn jas zoo hoog mogelijk boven mij uit. Het was een marteling, die onzekerheid of ze mij al of niet hadden gezien. Zou ook dit schip voorbij va ren? Schepen blijven op een eerbiedigen af stand van de Goodwin Sands, het is er ge vaarlijk. Door het opgestoven zand en het zou te water waren mijn oogen zoo'n pijn gaan doen, dat ik nauwelijks iets kon zien. Toch vilde het mij voorkomen, dat er vaart gemin derd werd. Eindelijk opgemerkt! np OEN draaide het schip inderdaad en wendde den steven naar ons toe. Soms verdween het weer achter de hooge golven, maar één ding was zeker: Ze hadden ons ge zien. „Een schip! Een schip!" schreeuwde ik naar de passagiers in de cabine. Onze positie was echter tamelijk wanhopig geworden want onze redders waren nog vèr van ons af en de vloed kwam nu steeds ster ker opzetten. Het zou een strijd worden te gen de minuten. De kleine stoomer kwam echter dichterbij, werd opgenomen door de hooge brekers en verdween dan weer tusschen twee golven, alsof de zee hem had opgeslokt. Toen hij nog een tweetal K.M. van de Sands verwijderd was. konden wij zien, dat er een boot neergelaten werd. Het was voor de roeiers in deze bi-anding een titanenstrijd. Maar eindelijk, seconden leken uren, waren ze zoo dicht genaderd, dat ik hun schreeuwen kon hooren. hierheen zwemmen?" Boven het loeien van den wind en het bulderen der golven had ik de woorden opgevangen en tevens begreep ik, dat ze buiten de branding moesten blij-' ven. Er was nog één passagier, behalve ikzelf, die zwemmen kon, er moest iets anders ge vonden worden. „Kun je een lijn uitgooien?" en ik gebaarde met mijn armen, wat ik feitelijk wilde. Eén van de roeiers zette zich toen schrap en wierp ons een reddingsboei toe aan een lange lijn. In een ommezien had ik den boei op het droge en toen begonnen de moeilijkheden pas goed. Ik kan mij nu voorstellen, dat mijn pas sagiers tegen deze manier van redden opza gen, maar goede raad was duur. Ik bgsloot den knoop door te hakken, want het was nu een maal het eenige was ons restte. Ik had de grootste moeite den eerste in den boei te krijgen. Maar toen ik hem zoover had. wenschte hij ook zijn bagage nog mee te ne men. Hier moest bevolen worden. „Het is mijn plicht eerst voor het leven van de passagiers te zorgen". Tegelijkertijd gaf ik hem een flin ke duw, in de boot haalde men de lijn binnen. Dat was één. Nog tweemaal haalde ik de boei uit het water en op dezelfde wijze maakten de overige passagiers het reisje naar de boot. Het logboek en de post haalde ik uit de ca bine en wikkelde alles in een zak, die ik tus schen mijn jas stopte. Daarna schoof ik de reddingsboei over mij heen, gaf een teeken dat ik klaar was en sprong in het water. Ik werd opgenomen door de golven, maar toen voelde ik, dat de lijn werd getrokken en zooveel mo gelijk meezwemmend sleepte men mij naar de boot. Op en neer, dan lag ik weer boven op een golf, dan zakte ik weer weg in de diep te, toedat ik eindelijk boven op een golf in de laagte de boot onder wij zag. Zou ik tegen de boot verpletterd worden? Maar toen dreef ik langszij en gebruik makend van de aanrol lende golf heesch men mij, toen ik op gelijke hoogte was gekomen, aan boord. Daarna begon de strijd tegen den storm op- riem" Met de drie passagiers lag ik onder in de boot en wierp nog een laatsten blik op de Goodwin Sands. Ze stonden reeds geheel on der water, het toestel zakte al dieper en die per, af en toe werd het heen en weer geschud door de kracht van de golven. We vorderden langzaam. De boot rolde en steunde onder de beukende golven; nimmer zal ik den aanblik der roeiers vergeten, die met de gespannen spieren van hun getatoueerde armen de 'boot tegen de golven optrokken en zoo geheel pas ten in dit stormachtige beeld van hun ele ment. Zij waren helden der zee in den volsten zin van het woord. Zij spraken niet, hun ge dachten gingen uit naar de menschen in hun boot in wie z ij de helden zagen, terwijl zij werk deden, dat slechts weinig verschilde van dat, wat zii iederen dag hadden te verrichten. Wij waren helden, wij durfden te vliegen. Grooter paradox heb ik nooit gekend. Zij vochten een uur lang, toen kwamen wij langs zij van het schip. Ik verwachtte elk oogenblik, dat onze boot tegen het stalen karkas ver pletterd zou worden als een eierschaal, maar de roeiers bleven de baas en één voor één kon den we de zwaaiende touwladder grijpen, die ons naar boven voerde. Daarna kwamen onze redders. Maar voordat de sloep binnen boord kon worden geheschen, wierp een golf haar als een lucifersdoosje tegen het schip.... Er bleef niet veel van over. Vlug schoot een dei- zeelieden toe, die de touwen doorhakte. „Die is er geweest", sprak de kapitein, „maar ze heeft haar plicht gedaan!" Dat had ze zeker, met de hulp van zes dap pere kerels. Het laatste wat ik zag, was een plek versplinterd wrakhout boven op een golf. Toen werd alles opgenomen en verdween vóór het schip in de diepte. Naast mij lag een ge broken riem. Meer bleef er niet over. „En jullie naar beneden", brulde de kapi tein ons toe. Buiten loeide de storm, maar in het inwendige van het schip, waar een knap pend vuur brandde, was het wel uit te hou den. We kregen whisky en al gauw was het een vragen over en weer. Ik vroeg den kapi tein of hij mijn signalen had gezien. Hij had mijn signalen niet gezien, maar een sein van het Goodwin Sands vuurschip opgevangen. Daar had men ons klaarblijkelijk pas laat op gemerkt, want indien ze er mijn landing ge zien hadden, was er wellicht eerder hulp ge komen. De vuurschepen hadden in die dagen nog geen draadlooze en het is wel interessan te vernemen, dat onmiddellijk na dit voorval vuurtorens en vuurschepen er mede voorzien werden. Ze heeft sindsdien heel wat men- schenlevens gered. (Ontleend aan „Smirnoff vertelt", het hoek, icaarin de "bekende K.L.M. piloot Iican Smir noff zijn loopbaan als vlieger beschrijft. Uit gave Andries Blitz, Amsterdam). Dr. F. BUCHMAN OVER GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Dr. Frank Buchman zal op Zondag 27 No vember a.s. van 16.2616.40 Aansterdamschen tijd, een radio-rede houden van Engeland uit welke de A.V.R.O. verkort in het Nederlandsch dienzelfden avond van 22.0522.15 zal uit zenden. Dr. Buchman zal o.a. zijn zienswijze van moreele en geestelijke herbewapening weer geven BAZAR VOOR HET HOOGELAND. Dinsdag 29, Woensdag 30 November en Don derdag 1 December zal in de bovenzalen van het restaurant Brinkmann aan de Groote Markt een bazar worden gehouden, ten bate van „Het Hoogeland", der Christ. Vereeni- ging tot Stichting en instandhouding van Arbeidskoloniën voor alle gezindten. Dinsdagmiddag om half drie zal de ope ning geschieden door Ds. P. W. Foeken, ge vangenis-predikant hier ter stede. Het belooft een gezellige en interessante bazar te worden, want „Het Hoogeland" be schikt zelf over een groot aantal attracties voor zulke gelegenheden. Behalve al de mooie goederen welke door de Haarlemsche ingezetenen geschonken zijn, gaf Het Hoogeland zelf ook heel wat mooie artikelen. De K. L. M. stelde een kaart voor een gratis rondvlucht beschikbaar. De zaal wordt met bloemen versierd en muziek zorgt voor de gezellige sfeer .Ook wordt een geurig kopje thee of koffie geschonken door dames gekleed in costuums stijl 1813. Woensdagmiddag van 2—5 uur komen St. Nicolaas en Pieter zijn knecht. Tenslotte hebben het Ensemble Hogenbirk en het zangkoor der Ned. Ver. v. Huisvrouwen hun medewerking toegezegd. Maandagmiddag en Dinsdagmorgen rijdt een auto door de stad waarin de dames zitten die gekleed in costuum van 1813 op de bazar thee en koffie zullen schenken. MAANDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: Jan Musch in „De terug keer van Peter Grimm", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. Solist Robert Casadesus. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. 1081 Aardige deux-pièces. De deux-pièces hier afgebeeld, kan men ver vaardigen van 2.50 meter stof van 130 cm. breedte. Het bloesje sluit op den rug. De kraag valt gedrapeerd. De garneering van de japon bestaat verder uit breede stiksels. Het patroon is vervaardigd in maat 44, bo venwijdte 102 cm., taillewijdte 86 cm., heup- wijdte 110 cm. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. Heden: ZATERDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg: Bouwmeester-Revue „Neer- landsch Bloed", 8 uur. Dancing „La Gaité": Groot nachtfeest. 8 u. Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Groote modeshow, 3 uur. Volksuniversiteit: Gebouw Ver. v. Vrijz. Herv. Jacobstraat: Wintersportfilms. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De schrik van Brim stone", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen", geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De terugkeer van Arsène Lupin" en „Bokser tegen wil en dank". 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De trek naar het Wes ten" en „New York-San Francisco". 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen. 2.3011 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. ZONDAG 27 NOVEMBER Rembrandt Theater: Himatsjal (De troon der goden) 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Samen trokken zij naaj warmer tanden, waar de zon veel warmer scheen en waar de hemei wel twee keer zoo hoog leek En Duime- lijntje zag overal neerlijke druiven groeien, groene en Dlauwe, en in de bosschen zag zij citroenen en sinaasappelen aan de boomen. Het rook hier heerlijk naar kruizemunt en op de wegen speelden de kinderen met groote, Bontgekleurde vlinders. CWordt vervolgd). ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster on gemaakt. Van Zaterdag 26 Nov. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 2 Dec. zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en de* nachts geopend P. Th. A. van Rijn Kleine Houtweg 15, Tel 10539. S. G. Beckeringh, Apotheek Loomeyer, Zijl- weg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn., Schoterbosch-Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. „Ja, ik ga met je mede", zei Duimelyntje en de daad bij het II waar zij ruimte in overvloed had. Haar voetjes drukte zij tegen woord voegend klom ze vastberaden op den rug van de zwaluw, de uitgespreide vleugels en met haar riem bond zij zich aan één der sterkste veeren vast. Even later vloog zij reeds hoog door de lucht, over bosch en zee, II op lag. Boven de bergen kreeg het meisje het wel erg koud. Maar recht op de bergen af, aie zoo hoog waren, dat er altijd sneeuw toen kroop zij bijna heelemaal tusschen de veeren weg, zoodat alleen maar haar hoofdje onbedekt bleef en zij heerlijk warm bleef.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6