Haarlem's Dagblad SMIT'S De Boekenberg. in soep in O.%3oilhtnlta ten nieuwe niipave is msckenen De Wilde Zwanen eet wat U eet! BOTERSPECULAAS POPPEN Het Groote Schaaktournooi Catastrofale gevolgen van bandjirs. eren vóór het mooiste weg is 56e Jaargang No. 17006 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IN.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Ad min. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBEK1 PEEKEBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Maandag 28 November 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden t 3.25 franco per post I 3.55 Inttar nummer* f» cent per ex. Advertcntiëo |-S regel* f 1.75, elke regel ureer t 0.35 Reclames I 0-60 per regeL Kegelabonuetuent*tarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes de rubriek* Indien gij van zins zijt uw medemensch: familielid, vriend of gewoon maar kennis, in naam van den Goeden Heilige eerstdaags met een boek te begiftigen, en vooral indien gij verscheidene medemenschen deze weldaad wilt aandoen, wacht u thans een moeilijke taak. Zij is alweer moeilijker dan vóór vorige Sinterklazen. Want ieder jaar rijst de Boeken- herg, door de gezamenlijke Nederlandsche uitgevers opgehoopt, tot ontstellender hoogte. Het is een soort Mount Everest. Of moet ik zeggen: een rijstebrijberg? Een rijstebrijberg, waardoor men zich heen moet werken om het Luilekkerland te verwerven van die schoone lectuur, die den begiftigde nu net precies past, die „zijn ziel verrukt en hart bekoort" zooals de oude en afgrijselijke vertaling van het libretto der opera Faust het noemt die het leven schooner en waardevoller doet zijn en hem.ander citaat, maar ik weet niet van wien„een kostbaren schat op zijn verderen levensweg meegeeft?" Het zal u niet licht vallen anderen dit geluk te bereiden. En dat heeft nu wel een goeden kant, want cadeautjes geven moet niet te makkelijk wezen en de gave wordt des te kostbaarder als zij zorg en toewijding heeft vereischt. Maar men kan alles overdrijven. Mij komt de omvang van den Boekenberg als bepaald overdreven voor. Ik zou wel eens een boek willen lezen waarin duidelijk verklaard wordt, waarom hij zoo mateloos groot moet zijn. Maar ik heb het niet kunnen vinden, het geen niet bewijst dat het er niet is. Vermoede lijk vindt het ontstaan van dezen Mount Everest zijn verklaring in de moderne econo mie, die zooals u weet overhoop ligt met de wetenschappelijke economie en tot alles in Btaat is. Bekende factoren zijn de volgende: de schrijver is een man die er zeer weinig geld aan verdient, de drukker is een man die er nauwelijks geld aan verdient, de uitgever is een man die leeft temidden van risico's en van wien alleen de fiscus weet hoeveel geld hij verdient, den boekhandelaar kan men onmo gelijk van onmatige winsten verdenken en hij zit ook vol risico's, de klant tenslotte is sinds 1929 steeds verder in inkomen achter- uitgesukkeld en wordt steeds zwaarder op zijn belastingbiljetten aangeslagen, de mooi-uitge- voerde boeken zijn niet of nauwelijks goedkoo- per geworden. Niettemin neemt het aantal uitgaven steeds maar toe. En ook de veelzijdigheid van de onderwerpen, in boeken behandeld, neemt toe. Denkt u maar eens aan de populaire weten schap, van tuinbeplanting via wetenschap pelijke kinderopvoeding tot wat-maakt-gij- van-uw-leven, de parapsychologie en de boe ken van professor Huizinga, waarvan er een In de schaduwen van Morgen het in dertijd tot „best seller" van het jaar bracht, alle damesromans met inbegrip van de ver talingen uit het Noorsch met stukken slaande! En als u nu al deze bekende factoren over ziet, verklaar dan eens de stugge groei van den berg! Een andere verklaring dan een gewel dige stijging van den durf der Nederlandsche uitgevers, deze groep koene mannen, schijnt nauwelijks te vinden. Intusschen moeten u en ik probeeren, de edelgesteenten uit den berg op te delven. Onze recensenten doen hun best ons ietwat te helpen. Maar zij zijn ook maar menschen. Hun taak is eigenlijk bovenmenschelijk. En wij moeten in vele gevallen wel met aankon digingen, of voorloopige aankondigingen, vol staan. Het kan niet anders. Wij zijn blij dat eenige juweelen reeds zijn herkend en als zoo danig aangeprezen. En voor het overige hoop ik dat u niet alleen op bekende namen zult af gaan maar ook onder de nieuwe, nog on bekende, soms jonge auteurs iets trachten te vinden. Want die moeten toch ook hun kans krijgen. En ik vrees dat die er niet beter op wordtin den berg. R. P. Duizend Chineezen bij Kanton gesneuveld. Chineesche troepen heroveren Lotien. Het Jajpansche persbureau Domei meldt, dat de Japanners de „zuiveringsoperaties'" langs de Chineesch-Britsche grens van Hong kong hebben voltooid. Het gros der troepen is op het oogenblik op weg naar Kanton. De Chineezen lieten duizend dooden op het terrein achter. Voorts hebben de Japansche troepen de dor pen Tsjoemtsjoen aan den weg Hongkc-ng- Kanton, en Sjau ten noorden van Kauloen bezet. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche troepen in Oostelijk Hoepeh de stad Lotien, op 115 K.M. ten Noord-Oosten van Hankau, welke de vorige week door de Japanners was bezet, hebben heroverd. Opschorting Amerikaansche com- penseerende invoerrechten op Nederlandsche melk en zuivel. De regeeringspersdienst meldt Blij kens telegrafische mededeeling van H.Ms. gezant te Washington is de hef fing van compenseerende invoerrech ten op Nederlandsche Zuivel- en melk producten, xoelke heden zou ingaan, hangende een nader onderzoek opge schort. (Een groep conservenfabrikanten is zeer misnoegd, omdat de regee ring het inblikken van 6 millioen Liter tomatensoep bij drie fabrie ken heeft geplaatst, zonder een algemeene inschrijving te openen en tevens omdat de overheid op deze wijze het vrije bedrijf becon curreert Neen, zeggen die fabrikanten, Dat is zoo niet goed gedaan, Weten wij dan niet van wanten? Men is ons voorbijgegaan. Zooiets is niet goed regeeren, En het was niet gepasseerd, Als men vóór het conserveeren, Eerst wat had geconverseerd. Drie hebben den aap gekregen, Wij zijn erin gelogeerd. Daar men ook nog ons terdege In de soep beconcurreert. De gedachte is heel prachtig Van die soep, maar onze groep Zit intusschen maar onmachtig Zuchtend met en in de soep. Zij zit met gebakken peren, Uit tomaten toebereid, Door dat soepje van de heeren Van de Haagsche overheid. Zooals hier met de tomaten, Een twee drie bekokstoofd werd, Zijn voor ons de resultaten Niet tomatensoep, maar Snert! Voor VULPENNEN in alle soorten en prijzen, Zal men U steeds naar DANTUMA verwijzen. ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. Ingez. Med.) Amerika en het vluchtelingen vraagstuk. Roosevelt confereert met den Duitschen en den Italiaanschen ambassadeur. Te Warmsprings heeft president Roosevelt medegedeeld, dat de Amerikaansche ambas sadeur in Italië, William Philips, zal deelnemen aan de conferentie, die vandaag zal worden gehouden met den Amerikaanschen ambassa deur te Berlijn, Wilson. De besprekingen over de vervolging der Jo den in Duitsehland zal derhalve worden uitge breid tot het probleem der Joden in Italië. Wilson heeft, oogenblikkelijk na zijn aan komst te Washington, een bespreking gehad met Sumner Welles. Wilson is gisteravond naar Warmsprings vertrokken waar hij eenigen tijd hij weet nog niet hoelang zal blijven. Vandaar zal hij dan in Washington terugkeeren om zijn werkzaamheden aan het State Department op te nemen. Welles heeft in een persconferentie gewei gerd zich uit te laten over deze kwestie. Wel liet hij weten, dat het waarschijnlijk is, dat Wilson wordt benoemd aan het State Depart ment als adviseur voor den tijd dat Huil af wezig is. Welles verklaarde voorts, dat de Vereenigde Staten, en met name Roosevelt, geen verzoek van Engeland of Frankrijk ontvangen hebben, de Latijnsch-Amerikaansche landen te inte resseeren voor de opneming van Duitsche Joodsche vluchtelingen. Tot nu toe hebben, zoo deed Welles weten, de Vereenigde Staten ook hun bemiddeling dienaangaande niet aan de Latijnsch Amerikaansche staten aangebo den. DAT is geen ongewoon bericht in deze dagen, maar deze aankondiging hierboven betreft iets heel bijzonders. Verschenen is, in zeer aantrekke- lijken boekvorm, het sprookje door H. C. ANDERSEN. dat als eerste van de serie Ander sen's sprookjes in Haarlem's Dag blad in dagelijksche afleveringen is gepubliceerd. Abonnés kunnen het tegen betaling van 30 cent per exemplaar van heden af verkrijgen aan onze kan toren Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 tijdens kantoor uren. Wacht niet tot het uitverkocht is, maar haal het zoo spoedig mogelijk Uitsluitend met roomboter bereid! Luxe Bakkerijen Tel. 10876 13714 11643 12193 De eindstand in „competitielijsl". Evenals wij dat tijdens het tournooi al eens gedaan hebben zullen wij, nu het geëindigd is, de competitielijst der deelnemers geven, om dat die zulk een gemakkelijk overzicht van de bereikte uitkomsten geeft. gesp.gew.rem.verl.pnt. 1. Keres 14 3 11 0 8V2 2. Fine 14 6 5 3 3. Botwinnik 14 3 9 2 W* 4. Euwe 14 4 6 4 7 5. Aljechin 14 3 8 3 7 6. Reshevsky 14 3 8 3 7 7. Capablanca 14 2 8 4 6 8. Flohr 14 0 9 5 41/2 (Adv. Ingez. Med.) Reeds 65 dooden op Celebes geteld. Groote materiëele schade. MAKASSAR 28 November (Aneta/ A. N. P.). De resident deelde mede, dat de bandjirs, die de vorige week het Mandarsche hebben getroffen, zeer ernstige gevolgen blijken te heb ben. Reeds zijn 65 dooden geteld, ter wijl nog 14 personen worden vermist, materieele schade is enorm. Een tiental groote en tallooze kleine brug gen zijn weggeslagen. Van de 400 huizen in de kampong in het Mamoedjoesche zijn er 126 verwoest. Alleen hier zijn reeds 28 dooden te betreuren. De groote hangbrug is verwoest, evenals de pasar, de school, de passanggrahan en het bestuurskantoor. In de zijrivieren van de Mamasa-rivier steeg het water op vele plaatsen met niet minder dan 10 Meter. Op de Mamasa-weg zijn aardstortingen voorgekomen. In den kustweg zijn twee groote gaten geslagen. Op het kolonisatie-terrein zijn geen onge vallen te betreuren en de daar veroorzaakte schade kan hersteld worden. Sedert menschenheugenis zijn dergelijke bandjirs over een dergelijk groot gebied niet voorgekomen. Het binnenlandsche bestuur heeft allerwege een regeling ingesteld voor de voedselvoorziening, terwijl de eerste maatregelen tot herstel van de scha de zijn genomen. De resident is naar het gebied van den ramp vertrokken. Aan de regeering wer steun ge- voor de hulpverleening in het getrof fen gebied, terwijl ook de andere landschappen bijspringen. Het water is thans overal vallende. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. Nieuwe Pruimen, per pond 18 ets. Gem. Cocos, per pond 15 ets. Bloem, per pond 8 ets. Boter, per pond 80 ets. Bonbons, 3 ons 25 ets. Java Thee. per ons23 ets. RUIME KEUZE ST. NICOLAAS CADEAUX. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Van de 56 partijen zijn er 24 beslist en 32 in remise geëindigd. Keres is nu de officiëele uitdager van den wereldkampioen geworden en is ongeslagen gebleven, maar de man die met hem den eer sten prijs deelt, Fine, heeft verreweg de mees te overwinningen behaald. Tenslotte is Euwe nr. 2 in aantal overwinningen en hij heeft het mooiste resultaat van alle deelnemers (5 pun ten uit 7) in de tweede ronde behaald Daarin werd hij niet geslagen, won drie partijen en maakte er vier remise. Na de eerste ronde (1 gew., 2 remise, 4 verloren) deelte hij met Flohr de laatste plaats. Zijn eindcijfers zijn tenslotte nog heel mooi. De punten-verschillen zijn in den eindstand wel heel gering. Tusschen nr. 1 en nr. 6 ligt maar V/z punt verschil. Het is de vraag of men dus de overwinning van de jeugd (de twee jongste deelnemers deelen den eersten prijs) als een verschijnsel moet beschouwen dat verdere bevestiging zal vinden. De even eens zeer jeugdige Reshevsky (hij is juist 27 jaar) die in dit tournooi voor het eerst van Fine heeft verloren en kampioen van Amerika is, deelt tenslotte den vierden prijs met Euwe en Aljechin. Keres heeft in alle partijen der tweede ron de remise gemaakt. Chamberlain in Januari naar Rome Britsche en Italiaansche regeering in contact. LONDEN, 27 Nov. (Reuter-A.N.P.)Vol gens sommige bladen is Chamberlain voor nemens, eind Januari een bezoek aan Rome te brengen. Of het bezoek al of niet door zal gaan hangt volgens de „Daily Telegraph" tot op zekere hoogte af van het verloop van den oorlog in Spanje en de wijze, waarop de Brit sche openbare meening erop reageert. De „Daily Mail" schrijft, dat de Britsche en de Maliaansche regeering thans de plannen 'bespreken voor dit bezoek, dat een onderdeel zal vormen van een korte vacantie. die Cham berlain op de Middellaridsche Zee wil door brengen. Fransche pers over de verbeterde Russisch-Poolsche betrekkingen. Polen, volgens de ..Epoque", niet langer het „pantser van Duitsehland". PARIJS, 2*8 Nov. (Havas). Tal van bladen houden zich bezig met de ontwikkeling der Poolsch-Russische betrekkingen. De „Epoque" verklaart, dat het gebaar, dat Polen zoojuist gemaakt heeft om toenadering tot Rusland te zoeken, een goed voorteeken is. Men kan het uitleggen als den eersten stap tot het prijsgeven van een politiek, die bestond uit het oprichten tusschen de Sovjet-Unie en Duitsehland van een neutralen staat, welke logischerwijze den laatste tot pantser moest dienen. Het „Journal" schrijft: Wat interessant is, zijn de omstandigheden, die ertoe hebben ge leid. Duidelijk blijkt, dat Duitsehland niet het denkbeeld van een groote Oekraine. dat het aan het einde van den oorlog had voorbereid, heeft opgegeven. De verwezenlijking van dit plan zou niet slechts Polen berooven van Ga- licië en Roethenië: het zou voor de Sovjet- Unie het verlies van alle gebieden van Klein Rusland hebben beteekend. Daarom zien wij de Russen en Polen erkennen, dat tusschen hen een zekere belangengemeenschap bestaat. De „Oeuvre" zegt, dat men te Berlijn hoogst ontevreden over dit Poolsch-Russische ac- coord schijnt. Te Londen heeft dit accoord diepen indruk gemaakt. Men hoopt, dat het van groote beteekenis zal zijn voor de ont wikkeling van den toestand in het Oosten. STAKINGSGOLF OVER FRANKRIJK. ton beeld voor de Cailsfabrieken te Denain, welke later door de politie werden ontruimd. Het woord is aan Volfaire: De doeltreffendste methode om te vervelen is, alles te zeggen. Hongaarsche kabinet blijft aan. Alleen Von Kanya vervangen. Het Hongaarsche Telegraafagentschap meldt: De rijksreg^nt heeft in een zeer hartelijk eigenhandig schrijven aan minister-president Imredy verklaard, dat hij na he traadplegen van politieke persoonlijkheden tot de overltui- ging is gekomen dat eigenlijk geen tegenstel ling bestaat tusschen de opvattingen van den minister-president en de meerderheid van het parlement inzake de hervorming ter bespoe diging van de parlementsprocedure en dat het land zonder twijfel verwacht, dat Imredy zijn hervormingen door zal voeren. In verband met het vertrouwen, welk het geheele land in Imredy heeft gesteld tijdens de jongste buitenlandsch-politieke campagne, weigert de rijksregent het verzoek van Imredy om af te treden te aanvaarden. Havas meldt, dat de regeering-Im- redy in haar oude samenstelling de Hongaarsche staatszaken blijft leiden. Slechts aan het hoofd van het ministerie van buitenlandsche zaken zal in de plaats van von Kanya een andere functionnaris komen. Eli' wordt gesproken over een candidatuur van graaf Csaky. HET PRINSELIJK PAAR WEER TE SOESTDIJK. APELDOORN, 28 November. Prinses Ju liana en Prins Bernhard. die eenige dagen ten paleize Het Loo verblijf hebben gehouden, zijn heden naar Soestdijk teruggekeerd. niet teleur in hun vertrouwen in de mildheid van den goeden Sint. Maar wees er vlug bij, HEDEN- 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Bouw van een nieuwe brug over de Ring vaart bij den Nieuwen weg. 2 BINNENLAND. De bandjirs op Celebes blijken catastro fale gevolgen te hebben 1 Dr. Frank Buchman prijst den oproep der Koningin tot moreele en geestelijke her bewapening. 3 Voor schippers en kleine zelfstandigen is een steunregeling in de maak. 3 BUITENLAND. De Fransche regeering handhaaft haar standpunt tegenover de aangekondigde staking. 5 Een Duitsch vliegtuig is in Afrika veron gelukt; elf personen kwamen hierbij om het leven. 5 Bij de bezetting van Slowaaksche gebieden zijn Polen en Slowaken slaags geraakt. 5 Verbetering in de Poolsch-Russische be trekkingen. 5 SPORT. Criticus over den wedstrijd Zeemeeuwen T. I. W. 7 A. D. de Groot: Slotbeschouwing over het Grootmeesters Schaaktournooi. 7 Keres en Fine eindigen gelijk in het Grootmeesters tournooi. 9 ARTIKELEN enz. R. P.: De Boekenberg. Mr. E. Elias: Het begin van het einde. J. B. Schuil over „Adel in Livrei" J. B. Schuil: Marionetten-theater De Burgerlijke Stand van Haarlem U oo genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1