Begrooting voor 1939. Nieuwe Uitgaven DI N S D.'A G 29 NOVEMBER 1938 H A A K C E M'S A 'G B E A D' 12 ZAND VOORT Het tekort blijkt op f50.400 geraamd te zijn. Een hoogere subsidie voor Vreemdelingenverkeer. In ons nummer van Donderdag deelden wij reeds eenige bijzonderheden mede over de Zandvoortsche gemeentebegrooting voor Thans is de begrooting door B. en W. aan den raad aangeboden. Het eindcijfer is f 1.009.545.63 Het. tekort is f50.400 (wij noem den Donderdag f 50.0001 waarvoor van de regeering een extra subsidie uit het Werk- loosheidssubsidiefonds zal worden gevraagd. Voor 1938 werd het tekort op f27.655 ge raamd. In hun toelichting schrijven B. en W. o.a.: „Toen de arbeid voor de samenstelling van deze begrooting reeds ver was gevorderd, kon digde de regeering maatregelen aan, waardoor meer dan tot dusver de bijdragen uit het werk- loosheidssubsidiefonds, of uit 's Rijks kas, volgens objectieve normen worden geregeld. Deze maatregelen hebben ten doel de finan- cieele zelfstandigheid der gemeente te bevor deren. Voorts werd aangekondigd de invoering van een gemeentelijke forensenbelasting. Daar speciaal met betreking tot de uitkeerin- gen uit het werkloosheidssubsidiefonds ver dere gegevens ontbreken, zijn wij bij de samenstelling van deze begrooting uitgegaan van den toestand van het oogenblik. daar de totstandkoming van het geheele complex van wettelijke voorzieningen, aangekondigd in de millioenennota, nog wel vrij geruimen tijd zal vorderen. De begrooting zooals zij thans wordt aangeboden kan derhalve nog geen definitief beeld geven van de gemeentefinan- ciën in 1939. Zulks zal eerst mogelijk zijn na dat de aangekondigde wetten zijn tot stand gekomen. Te zijner tijd zullen den raad de noodige voorstellen tot wijziging bij supple- toire begrooting bereiken." Vroegere tekorten. Ten laste van den gewonen dienst is ge bracht een bijdrage van f 5.000,aan den kapitaaldienst. Zooals den raad bekend is, zyn ten laste van den kapitaaldienst ge bracht de nadeelige saldi van den gewonen dienst 1935 en 1936. respectievelijk ten bedrage van f64.922,92 en f 10.066,97. Er zal naar ge streefd dienen te worden, dat deze tekorten zoo spoedig als mogelijk is worden aangezui verd. De begrooting 1939 laat niet toe voor dit doel een grooter bedrag uit te trekken van f 5000. x J De uitkeering uit het Gemeentefonds is weer f 10.000 lager dan het vorige jaar. Nu bedraagt zij f 93.039. In verband met de reorganisatie der politie (vervanging van de zomeragenten door agen ten van politie 2de klasse) eischt de politie voor 1939 f 1800 meer. Voor de luchtbescherming is f 500 uitge trokken, dat is f 100 meer dan voor 1938. Minder schoolgeld. De schoolgeldregeling is bij raadsbesluit van 25 April 1938 in overeenstemming ge bracht met de gewijzigde eischen. welke te dezen aanzien worden gesteld aan gemeen- ten, die een extra-bijdrage uit het werkloos heidssubsidiefonds hebben aangevraagd. Voor verschillende schoolgeldplichtigen kon het schoolgeld worden verlaagd. Het gevolg hier van is, dat de ontvangstposten wegens school geld voor het openbaar en bijzonder lager onderwijs met f2200 moesten worden verlaagd. Het onderwijs zal f 4100 meer kosten dan in 1938. Werk voor jeugdige werkloozen. De bouw van drie arbeiderswoningen door jeugdige werkzoekenden zal in 1939 een uit gave vragen van f5000. waartegenover gere kend wordt op een rijkssubsidie van f 1910. ten laste van de gemeente zal derhalve blijven ruim f3000. Meer subsidie voor Vreemdelingenverkeer De in het begin van dit jaar plaats gehad hebbende reorganisatie van de laatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer, waar door aan deze vereeniging een semi-officieel karakter is gegeven, heeft tengevolge gehad dat de propaganda voor de badplaats met groote activiteit is ter hand genomen. Het werk der vereeniging heeft ongetwijfeld een gunstigen invloed gehad op de resultaten van het seizoen 1938. doch het zal pas geheel tot zijn recht kunnen komen als de vereeni ging door den meerderen steun van overheid en particulieren in staat wordt gesteld haar werkingssfeer verder uit te breiden. Waar van de zijde van particulieren in belangrijke mate tot vergrooting van de financieele medewer king is overgegaan, dient volgens B. en W de gemeente niet achter te blijven met het be schikbaar stellen van een hooger subsidie voor het vreemdelingenverkeer, voor Zandvoort de belangrijkste bron van bestaan. Voor 1939 wordt voorgesteld het gemeentelijk subsidie te verhoogen van f 2400 tot f 3500. Minder rente. Door conversie van geldleeningen is minder noodig voor rente. Dit geeft- voor 1939 een be sparing van f 15.000. De schulden der gemeente. Daarover schrijven B. en W.: De gemeente had op 1 Januari 1929 geld leeningen loopen tot een totaalbedrag van f2.514.000.— en was aan het rijk schuldig wegens woningwetvoorschotten f 328.933.IJ1;: makende een totale schuld van f 2.842.933,17'i- De toestand op 1 Januari 1939 geeft het volgende beeld: leeningsschuld i'2.528.000, womingwetvoorschotten f 288.671.92 totaal f 2.816.671,92. De gemeenteschuld is sinds 1929 derhalve met f26.281.25V5! verminderd. Voorts dient men in aanmerking Le nemen dat in het bedrag der schuld op 1 Januari 1939 twee objecten zijn begrepen waarvoor de gemeente in 1929 op andere wijze aansprake lijk was, namelijk de afkoopsom voor de ver goeding ex artikel 205 van de lager onderwijs wet aan het R.K. schoolbestuur, waarvoor een bedrag van f 53.950,— is geleend, alsmede de geldleening aangegaan voor het betalen van hypotheken waarvoor de gemeente borg was. tot een bedrag van f82.751,—. Rekening houdende met deze twee factoren komt men tot de conclusie dat het beeld van de ge meenteschuld sinds 1929 f 26.261.25% plus f 53.950 plus f 82.751,— is f 162.602,25% gunsti ger is geworden. Dit ondanks het feit dat sinds 1929 ten laste van den kapitaaldienst op groote schaal openbare werken zijn uitgevoerd en wel voor een bedrag van ongeveer een half mlllioen gulden taanleg en verbetering boulevards aanleg van parkeerterreinen, verbetering en rioleering van de Zandvoortsche laan, enz.) terwijl aan de bedrijven ongeveer f 300.000,— kapitaal is verstrekt (stichting Zuiderbad en uitbreiding gas- en waterleidingbedrijf). Verder beredeneeren B. en W. dat de lee- ningschuld der gemeente in het algemeen geen verband houdt met het aantal inwoners, maar beïnvloed wordt doordat Zandvoort een seizoenplaats is. Een toenemend zielental zal geen even redige vermeerdering van de gemeenteschuld tengevolge hebben, doch er toe leiden, dat de druk op de ingezetenen wordt verlicht. Hier uit blijkt wel van hoe groot belang het is Zandvoort als woonplaats meer aantrekkelijk te maken; een groote belemmering is steeds geweest de onmiddellijke nabijheid van ge meenten welke zeer lage belasting kunnen heffen. Nu de door de regeering ingediende- belastingvoorstellen, onder meer een verdere nivelleering van den belastingdruk in de ver schillende gemeenten zullen bevorderen, mag zoo vervolgen B. en W. verwacht worden dat Zandvoort als forensenplaats meer in trek zal komen. Werkloozenzorg. De ondersteuning van behoeftigen zal in 1939 f77.393 kosten (1938: f84.852) en de on dersteuning van werkloozen f 24.480. Belastingen. De opbrengst der belastingen is als volgt geraamd Gedeelte hoofdsom grondbelasting f 16.580 (f1938: f 16.725). 80 opcenten gebouwd f37.280 (f 37.600). 20 opcenten ongebouwd f108 (f108). 20 °/o van de hoofdsom der Personeele be lasting f9200 (f9200). 200 opcenten op de Personeele belasting f96.000 (f96.000). 38 opcenten Vermogensbelasting f 3540 (f3200). 75 opcenten Gemeentefondsbelasting f60.666 (f60.333). Het Parlementaire Stelsel. deering twee prachtige geïllustreerde boeken over Cesanni en Vincent van Gogh aan. Ten slotte sprak een der leerlingen. Ook deze spreker overhandigde een blijvende her innering. Mevrouw Zaal ontving van de leerlingen, van het personeel en vele anderen bloemen. De heer Zaal heeft allen hartelijk bedankt. HET ST. NICOLAASFEEST VAN DEN Z. B. B. EN A. J. C. Vele dagen en nog meer avonden heeft de A.J.C. zich verdienstelijk gemaakt met het verzamelen van speelgoed voor het a.s. St. Nicolaasfeest. Verscheidene stukken speelgoed waren nog als nieuw, doch het meerendeel vertoonde de duidelijke sporen van langdurig gebruik. Dit was evenwel geen bezwaar, want vele werkloozen, waaronder schilders, timmer lieden. smeden en meubelmakers stonden klaar om met hun vaardige handen, alles wat beschadigd was, te herstellen en te ver nieuwen. Het resultaat? Een collectie prachtig speel goed, waarmede honderden kinderen Zondag middag in Ons Huis gelukkig gemaakt zullen worden. Leziug van Mr. H. O. Drilsma. Maandagavond sprak mr. H. O. Drilsma voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Ons Gebouw over het ontstaan van het parle mentair stelsel, de werking, de nadeelen en de voordeelen hiervan en verder over het ontstaan van het Algemeen Kiesrecht. Na de opening door den heer Mieras begon de heer Drilsma uiteen te zetten, wanneer men van een parlementair stelsel kon spreken, nJ. dan als een land geregeerd wordt door regeering met behulp van een parlement, dat een be paald overwicht in de regeering heeft. In de grondwet van 1814 werd de verhou ding van den Koning tot de Ministers vast gelegd. Oorspronkelijk waren de ministers die naren van den Koning, die door hem werden benoemd. In de grondwet van 1848 werd vastgelegd, dat de Koning onschendbaar was. Hieruit vloeit voort, dat hij niet handelend optreedt. De ministers, die verantwoording verschuldigd zijn tegenover het parlement handelen voor hem. De verantwoording, die door de ministers word afgelegd, moet doo het parlement worden goedgekeurd. Kan het parlement zich met deze veranwoording niet vereenigen, dan kan de betrokken minister niet anders doen dan heen gaan of de kamer moet ontbonden worden. In den loop van de jaren zijn hieruit verschillende conflicten ontstaan, speciaal in de jaren 1366. 1867 en 1868. De ministers moeten gekozen worden in overeenstemming met de meerderheid in de Kamer. Daar er de laatste jaren niet één groote partij een meerderheid heeft, wordt dit vaak moeilijk. Doch ook deze moeilijk heid zal in den loop der jaren wel een oplos sing vinden. De groote voordeelen van het parlementair stelsel noemde spreker, de ver antwoordelijkheid van de ministers en de openbaarheid, waardoor iedere fout bijna on middellijk aan 't licht komt. Ten slotte ging spreker de ontwikkeling na van ons kiesrecht van 1815 tot in 1919 het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen in de grondwet werd vastgelegd. JAARVERGADERING V.V. „ZANDVOORT" De Zandvoortsche Voetbalvereniging Zand voort hield Maandagavond in Trianon aan het Stationsplein haar algemeene jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter den heer W. Kraayenoord, die door den dood aan de vereeniging was ontrukt. Door eenige oogenblikken stilte weM zijn nage dachtenis geëerd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat. de stand der financiën bevredigend genoemd kon worden. Van de oude schuld aan de Twentsche Bank werd in den loop van het jaar ongeveer f 1000 afgelost. De heer Huyer bracht namens de kascom- missie dank aan den penningmeester voor diens goede beheer der gelden. Boeken en be scheiden waren in uitstekende orde bevonden. De begrooting 1938 39 werd goedgekeurd. De heer Siegers drong in dit verband nog aan op geregelde betaling der contributie, opdat de huur van het veld geregeld betaald zou kun nen worden. Het bestuur werd gemachtigd tot het ver- koopen van het rijwiel, dat twee jaar geleden werd verloot, doch niet werd afgehaald. Bij de rondvraag werd lang gepraat over het opheffen van het zesde elftal. Daar eenige nieuwe spelers zich hadden aangemeld, werd besloten, dit elftal te handhaven. Nog werd besloten dat het bestuur, de elf talcommissie en de trainer met het eerste en tweede elftal zouden samenkomen ter bespre king van eenige interne zaken. AFSCHEID VAN DEN HEER ZAAL. In verband met het vertrek van den heer Zaal. onderwijzer aan U.L.O.-school, alhier, had het comité gevormd uit de leerlingen een uitnoodiging gezonden aan de ouders der leer lingen van de U.L.O. school en het personeel der andere scholen, om het afscheid van hun onderwijzer, -dat Maandag om 5 uur in gebouw Monopole plaats had, bij te wonen. Zeer velen hadden aan deze uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat de groote zaal van Monopole vrijwel geheel bezet was. Onder de aanwezigen zagen we o.a. den wethouders van Onderwijs, den heer v. d. Moolen en den heer Borst, oude-ondei-wijzer der UX..O. alhier. Namens het gemeentebestnur sprak de Wet. houder van Onderwijs op zeer waardeerende wijze over het werk van den heer Zaal. Namens de ouders en oud-leerlingen sprak mevrouw Hennis. Zij wenschte den heer Zaal ten slotte veel geluk in zijn nieuwen werkkring. Namens het personeel der school sprak de heer A. Hof- stra, die constateerde, dat er zonder collegia liteit aan een school geen goed onderwijs mo gelijk was. Namens de collega's en den heer Borst bood hij als stoffelijk blijk van waar LISSE VERGADERING R.I.V.I.B. Maandagavond hield de vereeniging „Reizi gers Inkoopers en Verkoopers in Bloembollen- vak" een druk bezochte bijeenkomst in „De Nachtegaal". De leiding berustte bij den heer Hoogervorst van Hillegom. Deze opende de vergadering met een woord van welkom. In het bijzonder werd een welkom toegeroepen aan de heeren van de K.L.M. die een causerie zouden houden over de luchtvaart in het al gemeen en die van de K.L.M. in het bijzonder. Spr. verheugde zich over het feit dat Ame rika zijn grenzen weer heeft geopend voor onze Narcissen. Dit heeft thans reeds heel wat meer leven gebracht in den handel. Wij zullen hopen dat deze opleving zich zal handhaven, opdat het in de laatste jaren zoo zwaar ge troffen bloembollenvak zal mogen opleven en het eindexportcijfer ook het volgend jaar voor allen gunstig zal zijn. Nadat de secretaris, de heer Oudshoorn van Sassenheim, de notulen had gelezen, werd het woord gegeven aan den heer Van Ginkel. ver tegenwoordiger der K.L.M. Deze hield een causerie en gaf een duidelijk overzicht van het werk der K.L.M. Met sprekende cijfers toonde spreker aan, dat de K.L.M.-vlucht inderdaad een groote „vlucht" gemaakt heeft in den laats ten tijd. Sinds het vorig jaar is het rei- zigersvervoer met niet minder dan 15 pCt. toegenomen. Door spr. werd den bollenreizigers gewezen op de enorme tijdsbesparing door te reizen met de K.L.M. Aan de hand van een serie lichtbeelden gaf spr. den aanwezigen een indruk van de com- fortabiliteit der K.L.M-vliegtuigen. Nadat nog eenige films waren vertoond werd gelegenheid gegeven tot vragenstellen. der studenten de gelukwenschen der studen ten overbracht. Vervolgens zong de schola cantorum de Festgesang Zu Ehren eines Geistlichen van Ant'. Bruckner, een andere student droeg een toepasselijk gedicht voor, terwijl tenslotte door „De Symphonie" werd uitgevoerd het ,Ave Verum" van Mozart. Vanavond voeren de studenten fragmenten op uit 't Sacramentsspel „Droomen zijn som tijds openbaringen van God" door Don Pe dro Calderon de la Barca, waarna de feestdag wordt besloten met een plechtig Lof. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Het Bestuur van de Afd. Bloemendaal van den Ned. Protestantenbond heeft besloten, om de opbrengst van de collecte van de Zon dag j.l. gehouden Godsdienstoefening ter be schikking te stellen voor het fonds voor Joodsche vluchtelingen. DS. R. VAN GIFFEN. In den ouderdom van 79 jaar is alhier over leden ds. R. van Giffen, voorheen predikant bij de Geref. Kerken. Ds. R. van Giffen werd 11 April 1859 geboren en 23 October 1891 predikant bij de Geref. Kerken van Hemelum en Warns. In 1893 geraakte hij buiten bediening om 4 No vember 1894 te Vledder opnieuw het predik ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1899 naar Aalst, waar hij werkte tot 1903. Sedert dien vertrok hij naar Haarlem waar hij eenigen tijd ouderling was. Den laatsten tijd woonde hij te Bloemendaal. HILLEGOM EEN WOLHAND-KRAB GEVANGEN. In een der slooten op den tuin van den heer Zandbergen nabij de Leidschevaart werd Maandagmiddag in een fuik een wolhandkrab gevangen van flinke afmetingen. PROPAGANDA-AVOND Maandagavond belegde de Chr. Mannen- Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" in het Nutsgebouw een openbare propaganda-verga dering, welke tamelijk goed bezocht was. Zooals de voorzitter, de heer Balkeneinde in zijn openingswoord opmerkte, was de be doeling van dezen avond om het ledental op te voeren en meer bekendheid te geven aan het doel en streven der vereeniging. Door het koor werden onder leiding van den dirigent S. P. Visser een viertal geestelijke liederen gezon gen en hoewel het podium in het Nutsgebouw zich nu niet direct goed leent voor koorzang konden wij toch constateeren dat de heer Vis ser met zijn leden iets goed weet te bereiken. Dat de leden ook nog iets anders kunnen dan zingen bleek wel uit de diverse declamaties en voordrachten die wij te hooren kregen en die over het algemeen ook met begrip werden ge zegd. De heer Visser sprak een opwekkend propa- ganda-woord waarin hij de zaak van zijn di rigenten-standpunt bezag; de heer van Biezen sprak als oud-voorzitter in denzelfden geest terwijl de heer J. Ouwendijk het slotwoord sprak. BENNEBROEK INZAMELING VOOR DUITSCHE VLUCHTELINGEN. Op verzoek van den Burgemeester dezer ge meente hebben de jeugdorganisaties zich be reid verklaard op Zaterdag 3 December a.s. een inzameling te houden voor Joodsche- en an dere vluchtelingen. Gecollecteerd zal worden door de leden van de Christelijke Meisjesvereeniging. van de R.K. Meisjescongregaties en door de zusters van de stichting „Vogelenzang", bijgestaan door enkele particulieren. De collecte wordt gehouden met instem ming van de regeering, onder auspiciën van de jeugdvereenigingen van alle gezindten hier te lande. HEEMSTEDE ST. NICOLAAS OP DE VOORWEGSCHOOL Zaterdagmorgen zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan de Openbare Lagere school aan den Voorweg, bij welk feest ook de ouders der kinderen zijn uitgenoodigd. Na de gebruikelijke ontvangst van St. Ni colaas zullen de kinderen der le en 2e klas spelliedjes ten gehoore brengen, terwijl dooi de ouderen zal worden opgevoerd een revue, getiteld „De Schooldroom". De morgen zal besloten worden met de vertooning van enkele films. PRIESTERJUBILEUM OP HET SEMENARIE HAGEVELD. Vandaag viert de ZeerEerw. Heer C. P. M. Holtkamp, professor op Semenarie Hageveld zijn 12'/2 jarig priesterfeest. In den morgen droeg de jubilaris een plech tige H. Mis op, geassisteerd door den pastoor H. Koppert, van Lutjebroek, diaken, de ka pelaan A. Hooijschuur, uit Den Haag als sub diaken en prof. N. v. Ruyven, als ceremo niarius. Hierna had in de aula een receptie plaats van professoren en studenten. Bij zijn binnenkomt werd door de studen ten een welkomstlied gezongen, waarna een BLOEMENDAAL SANTPOORT KOLONISATIEPLAN VOOR VLUCHTELINGEN. PARIJS, 28 November. Naar wij vernemen zal een groot financieel en economisch plan ten behoeve van kolonisatie voor vluchtelin gen Donderdag in Den Haag besproken wor den door Amerikaansche en Nederlandsche financieele en industrieele groepen. Als vertegenwoordiger van de Amerikaansche groep is Louis J. Ruskin uit Chicago uitge noodigd. Deze zal eerst te Londen en Parijs besprekingen voeren. Algemeen verwacht men concrete resulta ten van het plan, aangezien dit gesteund wordt door Amerikaansche, Fransche, Britsche en Nederlandsche financieele kringen. De ontwerpers hebben drie punten opge steld. 1. Evacuatie aan alle toekomstige en tegen woordige vluchtelingen. p 2. Rehabilitatie der vluchtelingen door hen voor het nieuwe leven te oefenen. 3. Overbrenging naar nog open gebieden onder souvereiniteit van andere landen, die bereid zijn samen te werken. Het schijnt in de bedoeling te liggen een permanente organisatie in Den Haag te stich ten. (United Press.I Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren. De afdeeling Kennemerland jubileert. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der afdeeling Kennemerland van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren had het bestuur der afdeeling een feestavond georga niseerd in „De Weyman". De avond werd geopend met een rede van mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Be verwijk en eere-voorzitter der afdeeling. Spr. noemde het een zeer gedenkwaardig jaar, waarin het de afdeeling Kennemerland is gegeven haar 35-jarig bestaan te vieren. Nog versch ligt ons in 't geheugen aldus spr. het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, de Beschermvrouwe van den Bond, en de geboorte van Prinses Beatrix. Voorts is het 125 jaar geleden, dat ons va derland zijn onafhankelijkheid verkreeg. Er is, aldus spr., dus alle reden om feeste lijk bijeen te zijn en met blijdschap op de af- geloopen periode terug te zien. Ik breng u mijn hartelijke gelukwenschen en hoop, dat de kameraadschappelijke band allerwegen voldoening zal blijven geven. Hierna was het woord aan den heer P. Dijkstra, den voorzitter der jubileerende af deeling. Deze heette in de eerste plaats bur- jemeester Scholtens hartelijk welkom en dankte hem voor zijn vriendelijke woorden. Vervolgens richtte de heer Dijkstra nog bijzondere welkomstwoorden tot den heer Weyburg, commissaris van politie, de hoofd bestuursleden Pattes en Nel. en de vertegen woordigers van de zuster-afdeelingen Am sterdam, Utrecht en Haarlem. Hierna memoreerde spr. een stukje ge schiedenis. Vervolgens werd er gelegenheid gegeven om het bestuur en de afdeeling te compli menteeren. Na afloop van het officieele gedeelte werd begonnen met de afwerking van het lijvige feestprogramma onder leiding van den heer Hartman. DE HAGELINGERWEG. Men is thans bezig van gemeentewege het nieuwe gedeelte van den Hagelingerweg tus- schen den Kruidbergerweg en de Kweekers laan te beplanten. Aan weerszijden van den hoofdweg wordt een ligustrum haag geplant, alsmede jonge lindeboompjes. Begrijpelijker wijs heeft men in verband met de heerschende iepziekte afstand gedaan van dezen boom en wie de beplanting met lindenboompjes heeft gezien, zal moeten toegeven, dat deze het zeer goed „doet". In tegenstelling met dezen boomaanplant moet de „ontbooming" van een ander deel van den Hagelingerweg, n.l. dat ten noorden van de Kwc-"kerslaan, vermeld worden. Hier zijn tientallen boomen, die door de iepziekte zijn aangetast.. Van al hun takken ontdaan wachten ze op him beurt om straks gerooid te worden. Dat dit den aanblik van dezen weg niet verfraait, is te begrijpen. STABIEL HEEFT DE LEIDING. Dat het eerste tiental van „Stabiel" zich in zijn nieuwe omgeving thuis voelt moge blij ken uit het feit, dat het Maandagavond het ongeslagen tweede tiental van H. D. C. een 128-nederlaag toebracht. Door deze over winning staat Stabiel bovenaan. De gedetail leerde uitslag was: J. H. MeureH. W. Zitman 02 J. GroenewoudF. W. Schmidt 11 J. BakkerA. Buyck 02 D. SchrijnemakerJ. H. Janssen 20 H. LunenbergJ. Visser 20 L. KischC. Oudendijk 02 A. SmitW. Dinkgreve 02 P. SchrijnemakerJ. Bakhuys 02 J. OtterP. Klaasen 11 J. RavensbergenJ. Oosterling 20 Bijbelsch woordenboek Bij de N.V. Wereldbibliotheek te Amsterdam verscheen een 2de herziene en vermeerderde druk van het Bijbelsch Woordenboek van H. Bakels. Dit goed uitgevoerde boek van 442 pa gina's kan een vraagbaak zijn voor ieder die iets naders vdl weten van Bijbelsche figuren en feiten ofwel plaatsen wil opzoeken waar zij in den Bijbel besproken worden. Rosalie M. Wijnberg, vrouwenarts te Am sterdam, schreef een boekje over Hygiëne der vrouw in de verschillende levenstijdperken, dat het licht zag bij van Holkema en Waren- dorf N.V. te Amsterdam. Dokter in de Gran Chaco door Günther Weisenborn. vertaald door David de Jong Jr. Uitgeverij Contract, Amsterdam. Een jong Europeesch dokter gaat naar Zuid Amerika, om het vraagstuk van de pijn te bestudeeren bij de inheemsche Indianenbevolking. Hij raakt verward in de vreeselijkheden van den oorlog om de Gran Chaco, de Groene Hel, vindt contact met strijders en rebellen, geva ren van het oerwoud, Indianen die zich opma ken om alle blanken, die zij de oorzaak van alle kwaad achten, uit hun land te verdrij ven. Een volkomen verandering voltrekt zich aan den Europeaan, die niet meer aan studie en zijn gedroomde groote carrière in Europa denkt en een groote liefde vindt, die een tra gisch einde heeft. Een boek dat ons in een geheel onbekende andere wereld voert, heftig, modern, rauw soms geschreven, maar steeds boeiend. 8—12 (ls reeds m een deei eener vorige oplaag opgenomen.) „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" gaf Zaterdagavond wederom een uitvoering in Krasnapolski te Amsterdam. Thans werd opgevoerd het blijspel „Muggen om de Kaars" en ook ditmaal werd deze op voering een groc-t succes. Vooral de heeren F. Du Mee, J. van Dongen en J. Lubbers wij ten als „Muggen" de lachlust bij het publiek e.p te wekken. Ook mevr. Annie Dreijer speelde uitstekend. Aan het slot van den uitvoering werden aan de helpers bloemen aangeboden en sprak de voorzitter van de Gymnastiekvereniging Amsterdam woorden van hartelijken dank. As. Woensdag zal wederom op uitnoodiging in „Monopole" te Zandvoort worden opgevoerd het tooneelspel „Liefde" van J v. d. Poll, waarmede de vereeniging het seizoen voor haar leden opende. De Nederlandsche Jeugd. Lezing van den heer A. F. Haccou voor het Nat. Jongeren Verbond. Zaterdagavond hield de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond een le denbijeenkomst, waar de heer A. F. Haccou sprak over ,l)e Nederlandsche Jeugd". Spreker verdeelde hierbij de jeugd in drie groepen, en wel, zij, die bij het beëindigen van hun opleiding nog wel een positie hebben kunnen vinden, zij het dan, dat dit niet zoo gemakkelijk was. als men vernacht had: zij, die nu klaar zijn en een maatschappij vinden, die voor hen geen plaats heeft, en zij, die nu de scholen bevolken en in het geheel niet we ten, welke richting zij moeten inslaan. Voor een belangrijk deel moet-de fout ge zocht worden bij het huidige stelsel. Hij sprak hiermede geen oordeel uit over het grondbe ginsel, maar veroordeelde het stelsel, dat zich hieruit heeft ontwikkeld en dat verkeerd blijkt te zijn. Er zal dus gezocht moeten worden naar een beter stelsel. Het ligt echter niet in de lijn van het onderwerp hierop thans verder in te gaan. Wel wees de heer Haccou nog op de verkeerde gewoonte, om tegenwoordig ieder een, die op de fouten in ons huidige democra tische stelsel wijst, maar dadelijk bij de tegen standers der democratie in te deelen. Dit is vaak een geheel foutieve gevolgtrekking. Een tweede belangrijke fout wordt gemaakt bij de opvoeding. In de periode van economi sche welvaart waren vele ouders in staat hun kinderen middelbaar en hooger onderwijs te laten volgen, teneinde hen daardoor in staat te stellen, een betere positie te verwerven. Hier door kwamen tal van jongelui op de Middel bare scholen, die er, gezien hun aanleg, niet thuis hoorden. Spreker kwam vervolgens op de werkloos heid. Volgens hem is men te veel geneigd te redeneeren over de problemen, die hieraan vastzitten, of hiermede samen te brengen zijn. Hij wil de werkloosheid dan ook niet als pro bleem zien, maar als verschijnsel. Men zit er mee en moet trachten het zoo spoedig moge lijk te verhelpen. Een inniger contact op economisch gebied tusschen Nederland en zijn Koloniën is ge- wenscht. Spreker achtte de moeilijkheden, die aan dit alles verbonden zijn, zeker niet gering, maar hij is ervan overtuigd, dat er iets gedaan moet worden. Hij deed daarbij vooral een be roep op de jongeren zelf. wien dit alles toch in de eerste plaats aangaat. Zij zullen eens de leiding in ons land moeten overnemen en moeten daarom reeds thans een open oog heb ben voor de problemen, die hen te wachten staan BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 28 November. Bevallen 23 November: E. J. M. Raap Veerkamp, d.; 26 November: W. M. Taverne Kühne. z.; J. J. SmitBongers, z.; K. Vrie- lingBöhner, d.; 27 November: J. M. Steven- haagenHodjes, d.; 28 A. P. M. Vink—ter Wolbeek, z. Overleden 25 November: M. Beverwijk, 55 j., Paul Krugerstraat; 26 November: K. Th. Bak ker, 74 j„ Timorstraat; J. M. v. d. Linden, 53 j„ Spaanschevaartstraat; A. J. Branderhorst, 57 j„ Hazepaterslaan; 27 November: L. de Zwart—v. d. Werken, 77 j., Pres. Steijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12