BOTERLETTERS FRANKEN De Bilt voorspelt 'n Moderne bril flatteert BONTENBAL's DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 H A A R T. E M'S D A G B 12 A D 2 Ned. Toonkunstenaarsbond richl adres tot den Minister. Over den noodtoestand van de H. O. V. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond heeft het volgende adres tot den minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen gericht: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond, gevestigd te 's-Graven_ hage, Jan Pietesz. Coenstraat 22: dat het zich veroorlooft zeer dringend de aandacht van Uwe Excellentie in te roepen voor den noodtoestand, waarin de Haarlem- sche Orkestvereeniging verkeert: Dat. dit sedert 125 jaren bestaand orkest toch in dusdanige financieele moeilijkheden is geraakt, dat de musici ver beneden het peil van een behoorlijk bestaansminimum zijn gedaald; dat de salarissen van de leden van het orkest zoo laag zijn geworden, dat deze musici veelal niet of nauwelijks meer verdienen dan de bedragen, die als ondersteuning aan werk- loozen worden uitgekeerd; dat, ten bewijze van het vorenstaande moge worden medegedeeld, dat de salarissen, door de H.O.V. aan haar orkestleden uitbeaald, locpen van 11 per week (minimum) tot 19.47 per week (maximum), waarbij wordt opgemerkt dat de door de groote meerder heid der orkestleden ontvangen salarissen dichter bij het minimum dat bij het genoemde maximum liggen; dat bij de beschouwing van de bovenver melde salarisbedragen nog in •aanmerking moet worden genomen, dat de orkestleden van dezeschamele inkomsten ook de verplichte avondkleeding moeten bekostigen, zoomede do aanschaffing en het onderhoud van sna ren, rieten en andere onderdeelen van instru menten; dat zelfs op den voet van deze beschamend- lage salarissen de H.O.V. niet in staat is aan de bij haar in dienst zijnde musici gedurende een vol jaar werk te verschaffen, doch dat deze musici gedurende ten minste vijf maan den van elk jaar zonder werk zijn en dus op werkloozen-steun zijn aangewezen, waarbij dan telkenmale nog de verplichte wachtter mijn moet worden doorgemaakt alvorens de steun-uitkeering kan ingaan (zulks vermoe delijk in de onderstelling, dat deze personen gedurende de maanden, dat zij werkten, in staat zullen zijn geweest om iets te sparen voor den eersten tijd van de werkloosheid) dat uit het vorenstaande, in verband met de vermelde salaris-cijfers. duidelijk blijkt dat de in dit orkest werkzame musici terug gedrongen zijn tot een levenspeil, dat een redelijk bestaan niet veroorlooft; dat desondanks het orkest belangrijke mu zikale prestaties levert, welke het tot een wezenlijke onmisbaar centrum van het mu ziekleven in deze oude cultuurrijke streek maken; dat echter deze toestand, waarin de musici, leden van het orkest, meer en meer verarmen, niet kan blijven voortduren; dat verbetering van de inkomsten der or kestleden dan ook dringend noodig is, maar dat de H.O.V. niet in staat is die verbetering door te voeren, indien zij niet op haar beurt versterking van inkomsten krijgt; dat het Rijkssubsidie, hetwelk door de H. O. V. wordt genoten, vele jaren geleden terug gebracht is tot I 2500 's jaars. op welk bedrag het sedert is gebleven, een bedrag dat wel een schrijnende tegenstelling vormt tot het hoog ste subsidiebedrag, door een ander orkest uit 's Rijks kas genoten; dat dit orkest met het vermeld subsidiebe drag onderaan de lijst van alle Rijkswege ge- sudieerde orkesten staat en dat, naar de be scheiden meening van adressant, in aanmer king genomen de artistieke verdiensten van het orkest, de buitengewoon moeilijke finan cieele omstandigheden waarin het verkeert en de bedragen van de door andere orkesten van Rijkswege genoten subsidies, het bedrag van het door de H.O.V. genoten Rijkssubsidie zeker voor eenige verhooging in aanmerking zou dienen te komen; redenen waarom adressant Uwe Excellentie eerbiedig verzoekt te willen medewerken tot een subsidie-verhooging, welke de H.O.V. in staat zal stellen de inkomsten van hare or kestleden eenigszins te verbeteren. Retnkakdt ÏUeafet Tot en met Donderdag Sneeuwwitje en de Beven dwepen (Adv. ingez. Med.) HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND van 1824 November 1938. Geboren: Pietertje Cornelia, d. v. H. Ver schoor en T. J. van Rijsbergen. Geertruida Cornelia, d. v. P. M. Hendriks en J. P. Willemse. Maria Catharina, d. v. J. W. Smit en A W. van der Kort. Johannes Cornelis, z. v. J. P. J. Vermast en J. A. de Caluwe. Cecilia Mag- dalena, d. v. J. Touw en C. M. Jonker, Harry Peter, z. v. P. Jüdell en L. Dohrmann. Anna Maria, d. v. E. A. M. Anthonisse en J. P. H. Huntink. Jacob, z. v. G. Kroon en G. Roubos. Grietje, d. v. K. J. den Dekker en F. W. II. Uilerwijk Winkel. Yvonne, d. v. J. H. M. Grosfeld en M. S. Schrikkema. Lucia Maria, d. v. P. J. Cappendijk en L. M. Polfliet. Jo- zina Maria, d. v. J. L. van Dijk en H. G. Heems kerk Anna, d. v. J. Spaargaren en A, E. van den Bosch. -Petrus Joannes Antonius Maria, z. v. A. L. Bleeker enP. Lokhoff. Levenl. d. van P. Jüdell en L. Dohrmann. Levenl. z. van C. E. Mooijen en M. H. Dix. Ondertrouwd: Herman Brugman, 31 j. en He lena Maria Lucke, 23 j. Cornelis Heemrood, 30 j. en Pietertje Wesselius, 22 j. Roelof Schutte, 28 j. en Pieternella Margaretha Groo- tenboer, 18 j. Petrus van Dijk, 26 j. en Phi- lomena Cornelia van Alphen. 18 j. Jan Albert van der Meijden 26 j. en Pleuntje Muilwijk 25 j. Getrouwd: Antonie Johannes van Bracht, 61 j. en Catharina Cardol 54 j. Lijsbertus Bou- terse, 22 j. en Geertruida Magdalena de Waard, 26 j. Jan van Looij, 25 j. en Johanna Stange, 28 j. Dirk Piet Jan van de Wal. 24 j., en Klasina Beumer, 20 j. Pieter Raams, 23 j. en Cornelia Catharina Verlinde, 21 j. Overleden: Martha Meijer, 38 j. ongeh. Aantrekkelijke Bazar van „Het Hoogeland". Tot steun van den reclasseeringsarbeid. In de Kroonzalen van Rest. Brinkmann aan de Groote Markt wordt hedenmiddag een bazar geopend georganiseerd door ,,Het Hooge land", het bekende reciaseeringsinstituut, dat voor haar arbeid over verscheidene inrichtin gen beschikt. Er zijn vele attracties op deze Bazar, een spijkerblok, waarin heeren met drie met vijf hamerslagen een spijker moeten drijven om een prijs te behalen, en verder een sjoelbak, een Tirolerspel, een ringwerpstand en een Engelsch dekspel. waaraan prijzen verbonden zijn. De zgn. „Hoogeland-automaat" zorgt voor verrassingen. De stands, waar de bezoe kers verschillende artikelen kunnen koopen, zijn beladen met een verscheidenheid van voorwerpen. Er is voor „Elck wat wils". Een tafel met Indische en Chineesche klyeinooden, een inzending uit de inrichtingen van „Het Hoogeland" zelf,, huishoudelijke artikelen, enz. De lange tafel, die in het midden der zaal staat, torst een schat aan handwerken. Baby-artikelen en luxe voorwerpen zijn er ook uitgestald. Een groote fabriek, geheel uit chocolade vervaradigd. waarvoor een reclas- seeringsambthenaar staat, die een gereclas- seerden arbeider terugbrengt naar zijn werk, is door de Ringers fabriek ter beschikking van de bazar gesteld. Menschen die goed raden bezit te krijgen.naa7veluv ue.f.en en en kunnen, hebben een kans deze miniatuur- fabriek in hun bezit te krijgen. Zij kunnen zich ook inspannen om den naam van een pop te raden, want als ze het goed raden, krijgen ze de heele uitzet er bij cadeau. U ziet, aan aardige attracties onbbreekt het deze bazar niet. Een lectuurstand van „Het Hoogeland" licht u in omtrent het werk van deze instelling, welke u steunt door op de zaibar uw inkoopen te doen. Een theestand van Van Nelle en een bloemenstand completeren deze aantrekkelijke bazar. Ds. P. W. Foeken predi kant voor de Strafgevangenis alhier, zal de bazar hedenmiddag om half drie openen. De heer J. G. Kruis, ged. lid v. h. H. B. vertelt een en ander over het werk van „Hogeland" Het zangkoor der Vereen, van Huisvrouwen brengt enkele liederen ten gehoore. De bazar is geopenend: Dinsdag 29 November 35 en 7.3010 uur. Woensdag 30 November 10—12, 3—5 en 7.30—10 uur. Donderdag 1 December 35 en 7.3010 uur. De nieuwe industrie te Haarlem. Aanvrage voor de Hinderwet. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat ingekomen is een verzoekschrift van J. F. M. ten Berge, directeur der N.V. ten Berfg's Con fectie Industrie te Heemstede, om vergunning tot oprichting van een confectiefabriek in een gedeelte van het perceel aan den Kleinen Houtstraat No. 16 en waarbij zullen worden gebezigd 2 stoomketels, benevens 93 elektro motoren met een gezamenlijk vermogen van 27Yi P.K. voor aandrijving van diverse werk tuigen. Op 12 December kunnen bij B. en W. be zwaren ingebracht worden. RUBRIEKERTJES ZIJN WELKOM! Rubrïekertjes worden uitgenoodigd in de Ziekenhuizen en andere Inrichtingen. Na lo ting komen de volgende Rubriekertjes in aan merking. St. Antonius-Ziekenhuis, IJmuiden-Oost, vieren feest Vrijdag 2 December, 's middags half 4. Verwacht worden: De kleine Waterrat. Hengelaartje, Franneke Botti, Madeliefje, Moeders Huisknechtje. Kinder-Bewaarplaats, Asterstr. 1. Vieren feest Vrijdag 2 Dcember. kwart voor 4. Ver wacht worden: Albert Jansen, Frits Jansen, Jopie Broesterhuizen, Jan Blei, Juffertje Spring in 't Veld. St. Elisabeth's Gasthuis vieren feest Maan dag 5 December om half 6. Verwacht worden: Annie Rozenhart, Herman Slotemaker, Lolo, Rietzangertje, Karei Vosse. Kinder-Tehuis, Schotersingel vieren feest Zaterdag 3 December, om 5 uur. Verwacht worden: De kleine Gichelaar, Willy de Regt. Erna Bon, Betsie Mollema, Eekhoorntje. Kinder-Bewaarplaats, Haarlem-N., Wicke- voort-Crommelinstr. vieren feest Dinsdag 6 December, 3 uur. Verwacht worden: Harm Pieters, Lodi Pieters, 't Kleine Turnstertje, Hen- nie Sonnemans, Blondkopje, Aapje, Hillie Kamer. Eddy de Nooy. De Lichthoeve, Santpoort, vieren feest Maan dag 5 December, om 5 uur. Verwacht worden: Beppie Korzelius, Willy Knook, Lottie Hofer, Iet je Scholten, Zusje van kleinen Bootsman. Maria-Stichting, vieren feest Maandag 5 De cember om 5 uur. Verwacht worden: Albert de Vries, Ankie v. d. Pol, Beppie Martin, A. v. Waarde. Jopie Meyer, Willy Meyer, Boerinne tje, Janny Bijster. Cobie Bos. Tin us Handgraaf. Diaconessenhuis vieren feest Maandag 5 De cember om half 5. Verwacht worden: Aafke de Jong. Japie Verhagen, Theo de Hilster, An nie Felix. Groot Kijkduin, Zandvoort, vieren feest Zondag 4 December om half 6. Verwacht wor den: Freddy Martens, Ria Wesselius, Corrie Weidema, Goudvischje. NIEUWE UITGAVEN. De Insecten, naar het Fransch van Paul A. Robert, vrij bewerkt door Dr. J. Kruseman Jr. üitg. W. J. Thieme en Cie, Zutfen. De Zwitser Paul A. Robert heeft een boek geschreven over insecten, die in zijn land voor komen, en behalve onderhoudend schrijver bewees hij een knap schilder te zijn voor de illustratie van zijn werk. Uiteraard beschreef hij veel insecten, die in bergland en niet op onzen vlakken grond voorkomen, terwijl hij de insecten van onze kusten en plassen bui ten beschouwing liet. Met weglating van de speciale berginsecten heeft echter Dr. Kruseman ongetwijfeld nog een zeer goed werk gedaan door deze illustra ties, beschouwingen en determinaties voor zijn landgenooten te bewerken. Een merk waardig wereldje, dat van de insecten. Wie er meer van wil weten kan hier het een en ander opsteken. Bij de N.V. de Abeiderspers te Amsterdam is verschenen een herziene uitgaaf van „Jetje Gebert-Henriette Jacoby'" van Georg Her mann. vertaald door Jeannette Keizer. Deze tweedeelige roman is in een fraaien band ge vat. Bij De Residentiebode N.V. te 's-Gravenhage verscheen een boek over „Occulte verschijn selen" van de hand van Prof. dr. J. Feldmann. De Nederlandsche bewerking is van H. J. van Deursen, Pr. 'T KAN NOG Een goed passende glasbrll voor St. Nicolaas! W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) Aanvankelijk zwakken veranderlijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met plaatselijke mist. weinig of geen regen, later toenemenden Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, toenemende kans op regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.7 m.M. te Riga. Laagste 734.4 m.M. te Thorshavn. De diepe depressie tusschen Schotland en IJsland is thans stationair geworden en vult steeds verder op. Op den Oceaan nadert een nieuwe storing, welke zich in de richting van de Faroer schijnt te bewegen. Onder invloed van een depressie in het Middellandsche zee gebied daalde de luchtdruk in Zuid-Europa aanzienlijk, zoodat de luchtdrukverschillen in West-Europa overal afnamen. In Frankrijk, West-Duitschland en onze omgeving is het somber, mistig of nevelig weer, met plaatselijk regen of motregen. In Zuid- en Midden- Duitschland was de nacht helder en de och- tendtemperatuur om het vriespunt. Over het algemeen blijft de temperatuur ver boven normaal, vooral in Scandinavië, waar vrijwel geen vorst meer voorkomt. Voor onze omgeving wordt aanvankelijk zwakke veranderlijke wind verwacht, met zware bewolking en plaatselijk mist, terwijl de neerslag niet van beteekenis zal zijn. Later neemt de wind weer toe uit Zuidwest tot Zuid en wordt de regen kans weer grooter. De temperatuur zal weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 8.09 uur; n.m. 20.39 uur. Strand berijdbaar van 13.0018.30 uur. Belan„njke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst Brandweerkazerne God. Oude Gracht: 14141. „Episode" „De vriendin van Uw vrouiv" Uw boekhandelaar heeft het (Adv. Ingez. Medj WEBER heeft 'n groote keuze. Gr. Houtstr. 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier (Adv. Ingez Med.) Japansch offensief op alle fronten verwacht. Chineczen heroveren de stad Tsoenghwa. Uit Chineesche berichten, die te Tsjoen- king worden ontvangen, blijkt, dat de Japanners het voornemen hebben een offensief te ontketenen op alle fronten, troepen worden daartoe samengetrok ken, niet alleen nabij Hankau en Kan ton, maar ook in andere centra. Teneinde» de militaire operaties te vergemak kelijken, richt het Chineesche oppercommando twee hoofdkwartieren te velde in, een aan den noordelijken oever van de Jangtse en een aan den zuidelijken oever. Een krachtig kortegolfstation met een energie van 35 kilowatt wordt te Tsjoengking opge richt. Het station is bijna gereed. China hoopt met dezen zender in staat te zullen zijn uitzen dingen te houden rechtstreeks naar het vaste land van Europa en naar Groot-Brittannië, met de laatste berichten over de vijandelijkheden en China's opvattingen omtrent den toestand. Aan het front in Noord Hoenan wordt vol gens het A.N.P. slechts hier en daar gevochten. De Chineesche troepen, aldus het Chineesche persbureau, winnen wat terrein. De Japansche troepen hebben Sjang Loeng Tsjau ontruimd met achterlating van een honderdtal dooden. Generaal Joe Han Moe, bevelhebber der Chineesche troepen in Kwangtoeng, meldt dat zijn troepen voor de tweede maal de stad Tsoenghwa, 50 Kilometer ten noordoosten van Kanton, hebben heroverd. In de nabijheid van de grens van Hongkong houden de Chineezen nog stand in Sjatoekok, 20 Kilometer ten oosten van Soemsjoen, dat ge vallen is. De autoriteiten te Hongkong hebben de grens bij Sjatoekok met prikkeldraadversper ringen afgesloten. De Chineesche geregelde troepen hebben, bij gestaan door de guerrillabenden, gedurende de laatste drie dagen zes belangrijke steden achter de Japansche liniën in Hopei, Sjantoeng en Honan heroverd. De candidatenlijst voor de Prov. Staten van den Vrijz.-Dem. Bond. Op ds candidatenlijst van de Federatie Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond komen o.m. de volgende personen uit Haarlem en om geving voor. Lijstaanvoerder is, zooals gemeld, mr. M. Slingenberg, verder: E. Geerts Wzn Haarlem, prof. dr. A. D. Fokker, Overveen, H. C. Strenger, Haarlem, mr. L. S. Römelingh. Bloemendaal. Mr. B. W. Stomps, Heemstede en mevr. C. StemlerTjaden, Haarlem. STADS-EVANGELÏSATIE. Woensdagavond hoopt in het gebouw Lange Heerenstraat te spreken de heer W. Akse uit Beverwijk, en niet (zooals vermeld stond in de predikbeurten) de heer Snoeks. PROVINCIALE STATEN. Behandeling Provinciale begrootingen. Ter behandeling van de begrooting der pro vincie en die der provinciale bedrijven kwamen de Provinciale Staten hedenmorgen half elf in openbare vergadering bijeen. Algemeene beschouwingen. De heer Klaas de Vries (V.D.) opent de algemeene beschouwingen. Hij prees het finan cieel beleid van Ged. Staten, waardoor de be grooting een gunstigen indruk maakt. Ondanks de voorgestelde belastingverlaging is er nog een groot onvoorzien van f 580.000. De bevolking der provincie is gelukkig te prijzen, dat het ge west bestuurd wordt door een democratisch col lege. dat zulk een wijs en zuinig beleid voert. Ook is spreker dankbaar voor wat ter bestrijding van de werkloosheid gedaan wordt. Hij hoopt dat op het gebied der werkverschaffing voortge- werkt zal worden, zooals tot nu toe geschiedt. Wat het geringe resultaat van den Economisch Technischen dienst betreft, was spreker niet zoo teleurgesteld, omdat hij er nooit groote verwach tingen van heeft gehad. Er moet voor dezen dienst naar nieuwe richtingen gezocht worden, waardoor vooral aan jeugdige werkloozen ar beid kan worden verstrekt. De instelling van een schoolartsendienst voor de geheele provincie moet met kracht worden bevorderd. De zieken- fondsvereenigingen kunnen, vooral ook wat den schooltandartsendienst betreft, goed steunend werk verrichten. Tenslotte drong hij op herbouw van het slot in Egmond aan den Hoef aan, in het belang van het vreemdelingenverkeer. De heer Rodrigues de Miranda (S.D. A. P.) begint zijn rede met een woord van deer nis met de arme gemartelde menschen in Duitschland. Hij voorspelt, dat de waanzinnige daden in dat land in de toekomst niet onge straft zullen blijven. Spreker hoopt, dat wan neer de regeering eventueel een beroep op de medewerking van het provinciaal bestuur doet ten bate van huisvesting der arme vluchtelingen, deze medewerking zal worden verleend. Komen de tot de behandeling van de provinciale be grooting. merkte spreker op, dat de communis tische partij het niet kan verkroppen, dat zij niet gerekend wordt tot de democratische par tijen te behooren. Dat heeft zij aan zichzelf te wijten. De S.D.A.P., wenscht, wat de bestrijding van het nationaal-socialisme betreft, haar han den vrij te houden. Met het binnentreden van afgevaardigden der N.S.B. in de Staten is he laas een destructief element in de Staten geko men, een element dat spreker gaarne zou mis sen. Spreker critiseert uitvoerig de houding der N.S.B. De heer Vlekke heeft indertijd gezegd „Alles moet anders worden!" Inderdaad, zegt spreker, de heele wereld weet nu. wat het be- teekent, als de N.S.B. zegt dat alles veranderen moet. Ons land is niet gediend van zulk een pro duct van vreemden bodem. Wat de provinciale begrooting betreft, heeft het spreker genoegen gedaan, dat een belastingverlaging van tien pro cent wordt voorgesteld. Hij brengt hulde aan Ged. Staten voor het zuinig beleid. Het verheugt hem ook, dat Ged. Staten bereid zijn, enkele noodzakelijke subsidies nader onder de oogen te willen zien. Vooral wanneer het mocht blijken, dat er in de provincie te weinig geld beschik baar is voor de bestrijding der tuberculose, dan hoopt spreker, dat het college bereid zal zijn. het subsidie voor dit doel te verhoogen. Spreker noemt eenige cijfers, om aan te toonen, hoe groot de werkloosheid in de provincie nog is. Hij wekt dan ook op tot steeds krachtiger bestrijding van de werkloosheid. Dit kan o.a. door het te werk stellen van menschen voor cultureele werken ten plattelande. Ook is het voor de provincie Noord- Holland van het grootste belang om steeds meer de vestiging van industrieën te bevorderen. De Economisch Technische Dienst moet ook zooveel mogelijk verbeterd worden. Schiphol. Mede namens de leden Klaas de Vries, Boisse- vain, Lambooy, De Jong Schouwenburg en See- gers dient spreker een voorstel in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd, zich namens de Prov. Staten tot de regeering te wenden, ten einde haar te vragen Schiphol als centrale vlieghaven aan te wijzen. De heer Seegers (comm.) bestrijdt den heer Miranda ten opzichte van de samenwerking der democratische partijen. Als er een gemeenschap pelijk gevaar bestaat, dan moet het gemeen schappelijk bestreden worden. Dit gevaar is het toenemend fascisme, dat zooveel steun van bui ten ontvangt. Aan wat met Tsjecho-Slowakije is gebeurd, dat immers aan het fascisme is opge offerd, is het te zien, over hoeveel kracht het fascisme beschikt. Alleen Rusland heeft zich volkomen aan de verdragen en verplichtingen gehouden in de maand September, toen de heele wereld zoo in angst en onrust verkeerde. Wat de provinciale begrooting betreft, komt spreker er tegen op, dat zijn partij geen belangstelling voor de provinciale belangen zou hebben. Spreker is van oordeel, dat de Economisch Technologische Dienst niet voldoende door Ged. Staten wordt behartigd. De heer Boissevain (lib.) zegt, dat aan hem de eer te beurt valt, te spreken in plaats van den heer Asscher, voorzitter zijner partij die zich den laatsten tijd dag en nacht bezig houdt met het vluchtelingenvraagstuk. Ook spreker hoopt, dat Ged. Staten, wanneer de ge legenheid daartoe geopend wordt, bereid zullen zijn om provinciale gebouwen, die daarvoor in aanmerking komen, beschikbaar te stellen voor het huisvesten van een groot aantal vluchtelin gen. Aangezien echter het aantal werkloozen in ons land nog onrustbarend groot is, mogen de vluchtelingen niet permanent in ons land blij ven. In dit geval moet Nederland als een door gangshuis beschouwd worden. Een uitzondering kan misschien gemaakt worden met kapitaal krachtige vluchtelingen, die hier nieuwe bedrij ven willen vestigen. Spreker bestrijdt, Avat het democratisch be ginsel betreft, de woorden van den heer De Miranda en Seegers. Wat democratie betreft, merkt spreker op, dat de libei-ale fractie de meest democratische partij in ons land is De heer Sneelvliet( rev.-soc.)„Hm! Nee, dat klopt niet!' De heer Boissevann, voortgaande, drukt zijn blijdschap over de voorgestelde belasting verlaging uit en brengt er hulde voor aan Ged. Staten, die in dezen een juist standpunt inne men. Er moet immers niet tot zulk een groote belastingverlaging worden overgegaan, dat over eenigen tijd weer tot belastingverhooging zou moeten worden overgegaan. Met den heer De Miranda is spreker het eens, wat de bestrijding der werkloosheid ten plattelande betreft. Hij hoopt, dat Ged. Staten er toe zullen medewer ken, dat een steeds grooter aantal werkloozen, vooral jeugdige, aan het werk gezet kan wor den. Invoering van een twee-jarigen militairen dienstplicht acht de heer Boissevain op het oogenblik de beste bestrijding van de jeugd werkloosheid. De bezwaren van Ged. Staten te gen verhooging der subsidies onderschrijft spre kers fractie ten volle. Ook hij hoopt, dat de re- sultatean van den Economisch Technologischen Dienst, nu samenwerking met Amsterdam ge zocht zal worden, spoedig zullen verbeteren. In dezen moet ook samenwerking met rijk en an dere provincies gezocht worden. Wat de ver pleging der geesteszieken betreft, acht spreker (Adv. Ingez. Med.) het economischer, als zij zooveel mogelijk in de provinciale ziekenhuizen worden verpleegd en zoo weinig mogelijk daar buiten. Hij verdedigt het voorstel, wat Schiphol betreft, met warmte en brengt tenslotte lol' aan Ged. Staten voor hun voorzichtig beleid. (De zitting duurt voort). Kerstvreugde. De Huisvrouwen sturen weer pakjes. Het Kerst fondscomité van de afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen zal dit jaar voor de 5de maal inzamelingen hou den voor Kerstpakketten om wat Kerstvreugde te brengen in gezinnen die aan veel te kort komen. Daarom wil men het liefst pondjes droge levensmiddelen hebebn. Alles wordt verzameld ten huize van me vrouw N. Dyserinckvan Gilse van der Pais, Bentveldsduinweg'5 te Aerdenhout. Een sympathieke gedachte! Lezeressen en lezers, die bij BIBLIOTHEEK JANSWSG 51, BOEKEN HUREN, ZIJN VERWEND door de groote keuze nieuwe boeken in 5 talen. Sluit U ook aan bij onze tevreden lezerskring, dan blijft U ons zeker trouw, net als ieder ander. (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Verplichte diploma's voor de zeevisscherij in 1939. Een circulaire van de Reedersvereeniging aan de opvarenden. Bij de behandeling der gemeentebegrooting is is ook gesproken over de gemeentelijke vissche- rijschool, zulks in verband met de geruchten, dat de reegering in 1939 zal overgaan tot het in voeren van verplichte diploma's. Het bleek, dat men van de tafel van B. en W. geen antwoord kon geven op de vraag, of deze geruchten juist waren. Uit de circulaires, die thans door de Reeders vereeniging aan de opvarenden der trawlers worden uitgereikt, blijkt,- dat de kogel thans wel door de kerk is. Het bestuur meldt daarin dc mede- deeling te hebben ontvangen, dat het in de bedoeling der regeering ligt om in den loop van het jaar 1939 over te gaan tot het instellen van de verplichte diploma's voor de zeevisscherij, ter ver hooging van de veiligheid der zee en zulks zoowel in het belang der opvaren den als van de schepen. BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 110 Betje RO. 16f 1500 950 Claesje RO. 46 f 4950 380 Eveline IJM. 115f 2940 75 Voorwaarts, IJM. 83f 1370 350 Utrecht IJM. 73 f 2370 75 Martha IJM. 165f 1460 75 Reiger IJM. 106f 1680 Loggers: KW. 178 f 350, KW. 153 f 1100, SCH. 103 f 1130. SCH. 261 f 1030, SCH. 289 f 1320, SCH. 14 f 1670. VERWACHTE VI SCH AAN VOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Haarlem, IJM. 9, Vangst: 70 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch70 m. gul en blanke koolvisch, 135 m. koolvisch. 235 m. gestripte makreel, 60 m. rog en poon. 4 m. hake, 70 m. diversen, totaal 754 m. benevens 300 stuks stijve kabeljauw. Zwarte Zee IJM. 94, Vangst: 15 m. plat- visch, 45 m. schelvisch; 120 m. braadschel visch; 30 m. gul. 25 m. radio, 10 m. wijting, 20 m. poon, totaal 265 m. benevens 40 stuks stijve kabeljauw. MARKTBERICHT (Versche visch) IJmuiden, 29 Nov. 1938. (ANP) Tarbot 90—70 ct. per kg. Tong 128—92 ct. per kg. Heilbot 98—72 ct. per kg. Griet f 3017 per 50 kg. Groote schol f 24 per 50 kg. Middel schol f 24 per 50 kg. Zetschol f 2826 per kg. Kleinschol f 288 per 50 kg. Schar f 2.509 per 50 kg. Poontjes f 7.303.90 per 50 kg. Groote schelvisch f 2420 per 50 kg. Middel schelvisch f 2018.50 per sn tg. Kleinmiddel schelvisch f 17—14 per 50 kg. Kleine schelvisch f 1510 per 50 kg. Groote gul f 15.50—13 per 50 kg. Kleine gul f 12.50—5.50 per 50 kg. Wijting f 8 40—5 per kg. Makreel f 11.50—6 per 50 kg. Versche haring f 7.105.10 per 50 kg. Kabeljauw f 54—32 per 125 kg. Vleet f 3.601.30 per stuk. Leng f 1.250.95 per stuk Koolvisch f 10.14 per stuk. Rog f 17.50 per koop.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2