'Aspirin SCHUDT UW LEVER WAKKER KREYHBORG Na een aanrijding overreden. Joodsche vluchtelmgetjes in de hoofdstad. Een ministerieel leven aan een draad? D T N S D A G 29 NOVKMBER 1938 HAABEE MrS DA'GBEA D 3 Noodlottig ongeluk in Baarn. Automobilist niet achterhaald. Een gelukkig zeldzaam verkeersongeluk heeft zich Maandagavond omstreeks half vijf op den rijksweg tusschen den provincialen weg BaarnHilversum en het paleis Soestdijk voor gedaan, hetgeen het leven heeft gekost aan een Amersfoortsch ingezetene, de heer Ber- voets. De heer B., die een lichten motor bereed, waarmede hij zich in de rich ting Amsterdam begaf, bemerkte een voor hem rijdende bakfiets niet op en een aanrijding bleef niet uit. De heer B. kwam te vallen en bleef op den rijweg liggen. Een automobilist, die een man op den weg zag liggen, stopte terstond en beijverde zich om het drukke verkeer op te houden. Dit gelukte hem totdat een autobestuur der doorreed en over den op den weg liggenden motorrijder heen ging. Ge neeskundige hulp was dadelijk aan wezig. Per ziekenauto werd de heer B. naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het slachtoffer er ta melijk goed was afgekomen, doch bij nader onderzoek bleek hij' ernstiger gewond te zijn dan men eerst meende. Een uur na overrij ding is de heer B. aan zijn verwondingen be zweken. De autobestuurder, die met zijn wa gen over den man heen is gegaan, is niet ach terhaald. De bestuurder van de aangereden bakfiets bleef ongedeerd. één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemenl (MET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! >20 tabletten in een buisje 75 cent. (Adv. Ingez. Med.) In de quarantaine- inrichting ondergebracht. Met den trein, die om kwart voor twee In Amsterdam aankomt, zijn Maandagmiddag uit Oldenzaal In de hoofdstad gearriveerd acht-en-dertig Joodsche vluchtelingetjes uit Duitsehland, wier leeftijden varieeren tus schen 5 en 14 jaar. Deze kinderen, voor een groot percentage uit verwoeste weeshuizen afkomstig, werden op het station opgewacht door dr. H. Peeters, leider van den Gemeentelijken Gezondheids dienst en enkele leden van het vluchtelingen comité. In gemeenteautobussen zijn de kinde ren naar het quarantainestation op Zeeburg gebracht, welk gebouw sinds 1932 niet meer in gebruik is geweest, en dat na ruggespraak van rijk en gemeente weer opengesteld is, thans om als tijdelijk toevluchtsoord voor Joodsche kinderen uit Duitsehland dienst te doen. Op het terrein staat een tiental barak ken. Sinds Donderdag j.l. is in de barakken 8 en 9, welke tot één zijn samengetrokken, en In 10 op volle kracht dag en nacht gewerkt om alles voor de ontvangst van de kinderen, die thans in kleine groepen tot ons land wor den toegelaten, in gereedheid te brengen. Voor tweehonderdvijftig kinderen is hier voorloopig plaats en op het oogenblik staan er honderd zestig bedjes gespreid. In samenwerking tusschen rijk, gemeente en het Joodsche vluchtelingencomité, dat de algeheele kosten voor het onderhoud bestrijdt uit de momenteel toevloeiende fondsen, zijn de kinderen hier bijeen in de lange zalen waar naar zooveel mogelijk huiselijkheid gestreefd zal worden, onder streng medisch toezicht waarvan de leiding bij dr. H. Peeters berust, terwijl aan het hoofd van de huishouding is geplaatst zuster F. de Vries, directrice van het Joodsche koloniehuis te Leur (N.B.), die met een staf van leidsters in ieder opzicht voor het wel en wee naar lichaam en ziel van de kleinen zal zorg dragen. Tenslotte is van regeeringswege aan de lei ding van het kamp toegevoegd een rijksamb tenaar. De kinderen zullen in het quarantaine station Zeeburg dat reeds vaker toevluchts oord voor dakloozen is geweest een tijdelijk tehuis vinden, een doorgangshuis, vanwaar zij zoo goed mogelijk naar elders zullen worden ondergebracht om te worden opgevoed en voorbereid voor een nieuw leven ver van het vaderland Vluchtelingen worden practisch niet toegelaten. Resultaten van onderzoek door Comité van Waakzaamheid van Intellectueelen. Op initiatief van het Comité van Waak zaamheid van Nederlandsche Intellectueelen heeft Zaterdag en Zondag j.l. aan een deel van de Nederlandsch-Duitsche grens een com missie, bestaande uit de heeren F. J. W. Drion, oud-lid der Tweede Kamer, mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad, en mr. G. C. H. van Nijnatten te Nijmegen een onderzoek inge steld naar de praktijk der toelating en afwij zing van Duitsch-Joodsche vluchtelingen door de Nederlandsche autoriteiten. Aan het rapport dezer commissie ontleenen wij: Door mededeelingen van Regeeringswege is de indruk gevestigd, dat bij de toelating van Duitsch-Joodsche vluchtelingen zooveel tegemoetkoming en voortvarendheid zou wor den betracht als met de inachtneming van de uit economische en hygiënische overwegingen onvermijdelijk voortspruitende beperkingen mogelijk is. Evenwel moet worden geconstateerd, dat de aan de grensautoriteiten ver strekte instructies niet met deze ver klaring in overeenstemming zijn. Niet dan met de grootste moeite en na urenlang aandringen wordt in een enkele ge val bereikt, dat de onmiddellijke terugzending, die de instructies voorschrijven, gedurende een zeer korten termijn doorgaans van slechts enkele uren, bij hooge uitzondering van één dag, wordt opgeschorst. Indien niet van particuliere zijde nu en dan werd ingegrepen, zouden, naar de stellige over tuiging der commissie allen, die niet het offi- cieëel 'bewijs van hun recht tot blijvende ves tiging in een ander land kunnen overleggen zonder verwijl worden teruggezonden, zelfs indien met groote waarschijnlijkheid moet worden verwacht dat zij als gevolg daarvan in levensgevaar zullen komen te verkeeren. of, in het gunstigste geval, zonder middelen van bestaan of onderdak in Duitsehland zullen moeten rondzwerven. De commissie maakt in haar rapport mel ding van dertien gevallen, waarin vluchtelin gen in de meest beklagenswaardige omstan digheden werden terug gewezen om dikwijls zeer onbelangrijke redenen en constateert dat practisch van toelating van vluchtelingen ternauwernood kan worden gesproken. Van deze gevallen noemen wij er enkele: Een man, in het bezit van een visum van een ander land, maar zonder een voor dat land geldige verblijfsvergunning, wordt niet toe gelaten. Alleen door volhardend ijveren van particuliere zijde werd ten slotte alsnog toe lating verkregen. Twee jongens, wier vader zelfmoord had jepleegd en wier moeder zich in Berlijn be vond, kwamen aan de grens, waar een brief van een in Den Haag wonenden oom op het jrenskantoor gereed lag, meldende dat deze oom bereid was zich het lot van de beide jongens aan te trekken. Zij werden aanvan kelijk teruggezonden, maar dank zij particu liere tusschenkomst kon het bedoelde stuk opgespoord worden, waarna, zij het na Uit voerig onderhandelen, toelating werd ver kregen. Kon m deze gevallen, mede dank zij de voor de vluchtelingen zeer welwillende uit legging hunner instructies .door de dienst doende ambtenaren, toelating worden verkre gen, in vele andere gevallen kon zelfs de uiterste tegemoetkoming van de locale auto riteiten niet tot een zoo gunstige uitkomst leiden. Een man verloofd met een in Engeland wo nende vrouw, die voor hem reeds een betrek king in dat land had weten te vinden, werd ondanks langdurig onderhandelen met het Departement van Justitie naar Duitsehland uitgeleid. Hij zag tegen het hem dreigende lot zoozeer op, dat hij bij het Nederlandsche douane-kantoor een revolver vroeg om zich van kant te maken. Den dag daarna vond men dicht bij de Nederlandsche grens, op Duitsch gebied, een man aan een boom hangen. Een bejaarde rabbijn, die weliswaar geen Engelsche verblijfsvergunning kon toonen, doch wel door brieven aannemelijk kon maken, dat hij in Engeland een werkkring bij Jood sche instellingen zou kunnen verkrijgen, en die bovendien reeds in het bezit was van: a. een Tsjechisch paspoort, hem als Tsjech ver leend; b. een spoorkaartje tot Vlissingen; c. een bootkaart tot Londen, werd uitgeleid. De man, die om tien uur 's morgens per trein was gearriveerd, mocht op Nederlandsch grondge bied niet wachten op de telegrafisch aange vraagde bevestiging van zijn vooruitzicht op een werkkring in Engeland, maar werd na eenige uren oponthoud onverbiddelijk over de grens gezet. Bij zijn uitleiding verzekerde hij onder aanroeping van God, dat zijn terug keer in Duitsehland zijn dood beteekende. Omtrent zijn verder lot is ons niets bekend. UIT DE STAATSCOURANT. Burgemeesters. Met ingang van 15 December 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Oud-Beyerland J. C. Diepenhorst. De heqr Diepenhorst is in 1885 in Strijen geboren, is lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland en is wethouder der gemeente Strijen Met ingang van 15 December 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Valkenburg (Z.H.): A. C. de Wilde. De nieuwe burgemeester is in 1886 in Tho- len geboren en is thans secretaris van de ge meente Valkenburg. Twee insluipers te Amsterdam betrapt. Eén van hen door revolverschot gewond. In de omgeving van het Hoofddorpplein te Amsterdam hebben den laatsten tijd tal van inbraken en insluipingen plaats gehad. Maan dagmiddag hadden zich in verband hiermede twee rechercheurs in 'n woning aan de Haar lemmermeerstraat verdacht opgesteld. Na kor ten tijd wachten kwamen twee mannen de woning binnen, die direct op de vlucht sloe gen toen zij de politiemannen zagen. Eén van hen, die door een revolverschot aan den arm werd gewond, kon worden gearresteerd, de ander ontslapte. Zijn naam is echter bekend, zoodat hij wel spoedig 701 "'orden aange houden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmiddelen. O moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U suit weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pUletjes b« apothekers en drogisten. L (Adv. Ingez. Med.) De R.K. fractie en onderwijs. Op een vergadering van den Frieschen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen, welke te Franeker is gehouden, heeft het Kamerlid dr. H. W. E. Moller, onderwijsspecialist der Katho lieke Tweede Kamerfractie, een rede gehouden, waarin hij o.m. gezegd heeft, dat de Katho lieke Kamerleden tot nu gezwegen hebben in de Kamer. Onderling hebben zij echter ernstig met elkaar gesproken. „Aan dezen minister doen wij geen voorstellen, omdat het nutteloos is. Deze week zult u kunnen constateeren, wat wij voornemens zijn te doen. Wanneer ik daar over thans iets mededeelde, zou dit de heele zaak kunnen doen mislukken". Dr. Moller heeft zich. zooals hij ook had ver klaard, niet nader over zijn plannen uitge laten. Slechts uit verschillende kwesties, welke ter algemeene kennis zijn gekomen, kan men een gissing maken omtrent deze plannen. Allereerst dan is door dr. Moller een amen dement ingediend om art. 41 van de begroo ting van Onderwijs met f 1 te verhoogen. Hier door wenscht men een principieele uitspraak te krijgen omtrent een subsidieering van de Kath. Handelshoogeschool te Tilburg. Dit amendement is door eenige anti-revolution- nairen mede-onderteekend. Dat is begrijpelijk, want als het amendement wordt aangenomen, dan staat principieel de weg open om ook b.v. subsidie te verwerven voor de Vrije Universi teit te Amsterdam. Vroeger is een soortgelijk amendement reeds door de Kamer verworpen, omdat er van Chr. Historische zijde verzet tegen kwam. Of het nu net zoo zal gaan, staat nog te bezien, maar is geenszins onwaarschijnlijk te achten. De regeering staat op het standpunt dat het niet de tijd is om in deze zaak een uit spraak te doen, omdat er toch in elk geval geen geld voor beschikbaar is. Een andere kwestie waarin de Katholie ken het niet eens zijn met het beleid van den minister van Onderwijs, is de leerlingenschaal. De Katholieken kunnen zich daarmede in het geheel niet vereenigen, doch de minister president heeft bij de aigemeene beschouwin gen duidelijk verklaard, dat het kabinet er niet aan denkt den minister van Onderwijs om der wille van de leerlingenschaal alleen als zondenbok de politieke woestijn in te stu ren, of met andere woorden: als de minister van Onderwijs op het stuk van de leerlingen schaal een nederlaag lijdt, gaat het heele ka binet, dus ook de vier katholieke ministers, heen. Of nu van Katholieke zijde getracht wordt, alleen den minister van Onderwijs te treffen, en zoo dus een Kabinetscrisis te vermijden, is niet zeker. Wel zou men het misschien uit de uitlatingen van dr. Moller mogen afleiden. Dat er in de katholieke Kamerfractie zelf omtrent deze kwestie volkomen eensgezindheid bestaat, is nog niet te zeggen zoolang het parlementair debat daarover geen zekerheid heeft verschaft. Pater dr. Beaufort heeft echter in een verga dering van de Kamercentrale Haarlem duide lijk verklaard, dat men vanwege de leerlingen schaal aan het groote en goede werk van dit Kabinet geen einde mocht maken. En naast dit alles staat het voorstel van den heer Tilanus om surnumerair-onderwijzers te benoemen, misschien een poging om een con cessie ten aanzien van de leerlingenschaal te verkrijgen. Kantoorbediende gaf zich voor medicus uit. Groote bedragen van importfirma opgemaakt. „Het verwonderlijke in deze zaak" aldus de procureur-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof mr. J. U. Polman, „is, dat deze ver dachte niet alleen het personeel en directie van de firma, waarbij hij in dienst was, heeft doen gelooven, dat hij dokter was, ook de zusters in het ziekenhuis en ook de medici in Rotterdam zelf heeft hij in dien waan ge bracht". De verdachte in deze strafzaak, de 38-jarige J. C. J.. door de Rotterdamsche Rechtbank we gens verduistering en oplichting tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, was als kantoor bediende in dienst gekomen bij een groote sinaasappel-import-firma te Rotterdam. Zoowel bij de twee directeuren van Spaansche nationaliteit als bij het per soneel van de firma, genoot hij groot ver trouwen. In enkele maanden promoveerde hij tot onderdirecteur en was practisch de leidende man in de firma. Bij één der directeuren, die aan een onge neeslijke ziekte leed. stond hij in een bij zonder goed blaadje, omdat hij zich uitgaf voor een dokter, die in Duitsehland zijn titel had behaald, en als assistent van een be roemd professor in Berlijn, nog al het moge lijke zou kunnen doen om den directeur te redden. J. speelde zijn rol van dokter mees terlijk. Hij kocht speciale instrumenten en geneesmiddelen voor den zieken directeur, gaf hem inspuitingen en behandelde hem zelfs in het ziekenhuis, waar hij aan verpleegsters opdrachten gaf en. in witte jas gestoken, met andere medici confereerde. Hij had dan ook ..plein pouvoir" om voor de ziekte van den directeur uit te geven wat hij noodig achtte en daar heeft hij een dankbaar gebruik van ge maakt. Duizenden guldens heeft hij opge nomen, en lang niet alleen om medicijnen en dergelijke te koopen. Zelf heeft hij voor een belangrijk gedeelte van dat geld geprofiteerd Toen desondanks de toestand van den di recteur niet verbeterde, heeft men den profes sor uit Berlijn laten komen om een operatie te verrichten, doch ook dit mocht niet meer baten, de directeur overleed. Hierna moest verdachte andere middelen vinden om geld machtig te worden en nu had hij plotseling veel geld noodig om processen voor de firma te voeren. Groote bedragen werden nu uitgegeven voor grossen van vonnissen, telefoonkosten, voor deurwaarders etc. etc. Tenslotte ging men de uitgaven eens con- tröleeren en toen bleek, dat de bedragen welke verdachte had opgegeven, allerminst klopten. J. werd gearresteerd en bekende, dat hij geen dokter was. Hij ontkende evenwel dat hij het geld ten eigen bate had aangewend Wel had hij zoo beweerde hij niet alle onkosten op de juiste wijze geboekt, maar het geld had hij geheel in dienst van de firma en van den zieken directeur uitgegeven. Er werden Maandagochtend vijf getuigen gehoord, o.m. een mede-directeur, broer van den overleden directeur. Uit dit getuige-verhoor bleek, dat ver dachte zoowel op de employé's als op den di recteur een goeden indruk had gemaakt. Zijn optreden was zeer zelfbewust en vertrouwen wekkend. Het personeel had hem tot chef de bureau „verkozen" en de kassier zag er geen bezwaar in, hem elk bedrag, dat hij wenschte, ter hand Ook de huisdokter, die den zieken directeur behandelde, kreeg geen argwaan en besprak met hem het geval. Verdachte gaf den huisdokter zelfs den raad zijn rekeningen niet te laag te stellpn want de firma, zoo zeide hij, kan het best lijden! Eisch bevestiging van het vonnis, nl. twee jaar gevangenisstraf. NUTTIGE GESCHENKEN heeft OOSTEN, BARTELJORISSTRAAT 15—17 in groote keuze voorhanden. (Adv. ingez. Medj WAARBORG-KLEEDIXG is voor Heeren die goede kleeding het meest waardeeren. Waarborg-Kleeding alléén bij: (Adv. Ingez. Med.) Kosten hoeven niet vooruit gedekt te zijn. De financieele eischen aan de vluchtelingen comités. Op de vragen van den heer Donker, lui dende: Is het waar, dat de regeering alleen bereid is een beperkt getal Duitsche vluchtelingen toe te laten, wanneer door particuliere bij dragen de kosten te voren zijn gedekt en dat dientengevolge van het Protestantsch hulpco mité. dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „niet-arische" christenen, door de regeering een bankgarantie van f 150.000 gevraagd wordt? Is de minister niet van oordeel, dat de toe lating van deze Duitsche vluchtelingen ormoo- dig geremd wordt door den eisch van het te voren gestort zijn van een bankgarantie tot een zoo" hoog bedrag, te meer waar de inzame lingsactie van gemeld comité in vollen gang is en reeds giften en toezeggingen tot een bedrag van meer dan f 30.000 zijn ingekomen? hebben de ministers van justitie en van bin- nenlandsche zaken het volgende geantwoord: Het antwoord op deze vragen moet reeds daarom ontkennend luiden, wijl op last van den minister van justitie na 10 November 1938 een aanzienlijk aantal Duitsche vluchtelingen in ons land zijn toegelaten. Aan het Protes tantsch Hulpcomité evenals aan het R.K. Vluchtelingencomité is door den minister van binnenlandsche zaken de eisch gesteld, dat een zeker bedrag zou worden gestort als garan tie voor de verzorging van niet bij eigen fa milie onder te brengen Protestantsche en R.K. vluchtelingen, ten einde te voorkomen, dat dezen ten laste zouden komen van het door het Joodsche comité samengebracht en ver der nog aan te vullen fonds. Op zoek naar petroleum in Suriname. De gouverneur van Suriname heeft bij de Staten een ontwerp ingediend, volgens het welk aan de Standard Oil vergunning zal wor den verleend tot petroleumboring op terrei nen langs de kust, ter gezamenlijke grootte van anderhalf millioen H.A. Minne smokkeltruc. Door smokkelaars is dezer dagen in Noord- Limburg een smokkeltruc toegepast, die werkelijk aan 't misdadige grenst, zoo lezen we in het „Limb. Dbl". Een dokter uit die streek bezoekt vaak het Duitsche grensgebied in de uitoefening van zijn beroep. Bij de grensbewaking, zoowel van den Nederlandschen als van den Duit- schen kant is hij een goede bekende en nim- men maakt men het hem lastig. Toen hij de zer dagen uit Duitsehland kwam, werd hij enkele honderden meters op Nederlandsch gebied door een andere auto ingehaald, die hem tot stoppen dwong. Uit die auto kwam een individu, dat te gen den medicus zei: Mag ik mijn actetasch terug. De dokter was verbaasd over zooveel bru taliteit en zeide de man dit. Neen, zei deze en toonde den verbluf ten dokter, dat in de achterste helft van diens auto een actetasch met geld lag. De man griste de tasch weg en verdween. Op deze manier had hij gebruik gemaakt van de goede reputatie van den dokter en eenvoudig een tasch met geld in diens auto gedeponeerd. VEILIG VOOR GRIEP EN KEELPI3N. De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert daardoor besmettingsgevaar in tijden van griep en ver koudheden. (Adv. Ingez. Med.) Aanstelling van „Surnumerair onderwijzers" bepleit. Tegen een vergoeding van 60.per maand. De heer Tilanus heeft op de onderwijsbe- grooting een amendement ingediend tot aan stelling van surnumerair-onderwijzers. Voorgesteld wordt de omschrijving van ar tikel 117 als volgt te lezen: Bij voorschot uit te betalen vergoeding voor het jaar 1939 aan de gemeenten tengevolge van artikel 56 der Lager-Onderwijswet 1920; tegemoetkoming aan gemeenten wegens ver lies van rijksvergoeding; vergoeding, te be rekenen naar een salaris van 60 per maand, uit te betalen aan de gemeenten voor surnu merair-onderwijzers. beneden den leeftijd van 26 jaar, aangesteld aan openbare lagere scho len zoodra en zoolang gedurende het Jaar 1938 een school met één voor rijksvergoeding in aanmerking komende leerkracht 37 leerlin. gen telt, een school met twee voor rijksver- goeding in aanmerking komende leerkrachten 77 leerlingen telt, een school met drie: 127, met vier: 177, met vijf: 227 leerlingen telt, en zoo verder voor scholen telkens met één van rijksvergoeding in aanmerking komende leer kracht meer en telkens met 50 leerlingen meer. Voorts wordt voorgesteld dezelfde redactie te volgen in art. 120 ten aanzien van de bij zondere lagere scholen. De voorsteller meent, dat door de voorge stelde aanvulling van de beide begrootings- artikelen althans voor het jaar 1939, en zoo lang het niet mogelijk is door wijziging van artikel 28 der lager onderwijswet 1920 meer onderwijzers ter beschikking te stellen, door aanstelling van een surnumerair-onderwijzer aan een school volgens in de ontwerpbegroo- tingsartikelen aangegeven normen, althans eenige verzachting van de ongetwijfeld be staande moeilijkheden wordt verkregen. Hij heeft den naam „surnumerair-onderwij zer" gekozen, omdat deze naam, zeker beter dan „kweekeling met akte", uitdrukt wat deze onderwijzers in feite zijn. Hij heeft ge meend te mogen voorstellen rijksvergoeding te verleenen voor een surnumeraire leer kracht,, tegen een salaris van 60 per maand, voor die scholen, die een zoodanig aantal leerlingen tellen, dat zij geacht kunnen wor den in moeilijkheden te geraken; Hij heeft daarbij zooveel mogelijk de bestaande schaal gevolgd, telkens iets blijvend beneden den in artikel 28 der wet aangegeven bovenkant van de schaal. Hij stelt voor de benoeming tot surnumerair onderwijzers alleen mogelijk te maken voor jonge aktebezitters, met een maximum leef tijd van 25 jaar. Uiteraard geldt dit voorstel opgenomen in de begrooting voor 1939 slechts één jaar. Voor 1940 kan het vraagstuk van de leerlingenschaal nader worden bezien. Chauffeur in zijn cabine verbrijzeld. Maandagavond omstreeks half negen reed door tot dusven-e onbekende oorzaak een vrachtauto, geladen met granieten palen on der de gemeente De Bilt tegen een rechts van den weg staanden boom. Door den hevigen schok schoof de lading naar voren en verbrij zelde de cabine, waarin de bestuurder. J. van H. uit Hilversum, bekneld geraakte. Zwaar ge wond werd de man uit de ernsrig gehavende auto te voorschijn gehaald en in een zieken auto gebracht. Op weg naar een ziekenhuis te Utrecht is het slachtoffer aan zijn verwondin gen overleden. Het St. Nicolaasfeest. De Postdienst. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem deelt mede. dat het tijdens de Sint-Nicolaas noodzakelijk is voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden postpakketten zorg te dragen. Het gebruik van stevig pakpapier en sterk touw wordt dringend aanbevolen. Volledige adresseering, met vermelding van straat en huisnummer is strikt noodzake lijk. Indien het adres op het pakket geplakt wordt moet dit over zijn geheele oppervlakte wor den vastgehecht. Vasthechting van deze adres sen door middel van lak is niet toegelaten. Voorts verdient het aanbeveling in de pak ketten een tweede adres te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzender zijn vermeld.. Op Zaterdag 3 December a.s. zullen het hoofdkantoor, de bijkantoren en postagent schappen alsmede de hulpkantoren Benne- broek, Santpoortstation, Santpoortdorp en Spaarndam. tot 18 uur voor de aanneming van postpakketten zijn opengesteld. Op Zondag 4 December a.s. zal geen pakket postbestelling worden uitgevoerd. De Anierikaansclie reis van de Engelsche koninklijke familie. Reuter meent te weten, dat er geen sprake van is, dat minister Halifax den koning op zijn reis naar Canada in Mei a.s. zal verge zellen. Onder het statuut van Westminster is de koning tevens koning van Canada en der halve zal hij bij zijn verblijf aldaar door Ca- nadeesche ministers terzijde gestaan worden. Aan den anderen kant zou het niet onmogelijk, noch in strijd met de grondwet zijn, als de koning tijdens zijn bezoek aan de Vereenigde Staten Lord Halifax bij zich zou hebben, doch even waarschijnlijk is het, dat een Canadee- sche minister, mogelijk de Canadeesche pre mier. den koning naar Washington zal ver gezellen. In elk geval is officieel nog niets ge regeld. De koninklijke Canadeesche bereden politie, die zal waken over de veiligheid van koning George en koningin Elisabeth treft thans reeds voorbereidende maatregelen. Zoo zullen de patrouilles in de grensgebie den tusschen de Vereenigde Staten en Canada versterkt worden, alhoewel men niet zal over gaan tot het beperken van het aantal bezoe kers uit de Vereenigde Staten. Tevens worden thans reeds naamlijsten aangelegd van gees telijk onevenwichtige personen, die niet in inrichtingen zijn opgenomen. Britsche koningspaar ook naar Roemenië? Volgens berichten in de Roemeensche bladen zal het Engelsche koninklijke paar in Juni 1939 het bezoek van koning Carol aan Londen be antwoorden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5