1 fcwis' ImtUHeU, isieuiet mvetheid!! CARELS' BOTERLETTERS 110 cent per stuk BOTERLETTERSTAVEN 50en30ctp.stuk Gevulde Speculaasstaven 26 cent per stuk RECLAME HARTEN 40 cent per stuk 7 IFDLDMiljl DIS HAARLEM TEL LEEFLANG Onze rubriekertjes jubileeren. BURGERLIJKE STAND. W O E-N S P A 'G SO NO VE AT B E K 19SS H A A R E E M'S A G B E A D 12 UIT DE OMSTREKEN VELSEN Voor de Joodsclie vluchtelingen. Hulp gevraagd voor de collecte. Dinsdagavond is in Hotel Willem Barendsz een bijeenkomst gehouden van vertegenwoor digers van verschillende jeugdvereenigingen van alle gezindten, ter bespreking van de or ganisatie voor de groote Nationale Collecte welke Zaterdag 3 December a.s. zal worden ge houden ten bate van de vervolgden om ge loof en ras. Het bleek, dat het aantal collectanten nog lang niet toereikend is. Voor een zoo algemeene collecte als deze is een zeer groot aantal col lectanten noodig. in den leeftijd boven de 16 jaar. Personen die zich alsnog voor dit doel willen aanmelden, kunnen dit doen aan onder staande adressen: A. P. Bakker, Cronjéstraat 5, IJmuiden, D Beek, Kastanjestr. 24, IJmuiden-O., W H. Otto Zeeweg 131, IJmuiden-Oost. Mejuffr. A. N Thomassen, Hofdijklaan 53, IJmuiden. Engel hard, Voorplaats 21, Santpoort, N. Foekema. Melklaan 127, Velsen Nrd. Spoedige aanmelding aan bovenstaande adressen wordt door het Comité dringend ver zocht. Een mooie gift Namens de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden te IJmuiden-Oost ontving het comité f 45.—. zijnde de opbrengst van den avond van Maandag 21 November ten bate van het Co mité voor Joodsche Vluchtelingen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. Rieske—Tol. d.. Lindenstraat 23. IJmuiden: C. A. Heynen—Snijder, d., El zenstraat 9, IJmuiden; J. ZorgdragerPost d„ Alex. Bellstraat 45, IJmuiden; C. A. M. We ber—Bogaard, d., Kalverstraat 22, IJmui den; J VrugtBlom. d.. Pelsstraat 85. Vel sen (N.); G. van der PlasVeen, d., de Ruij- terstraat- 87, IJmuiden; B. Hoogerduijn—de Wit, d.. P. J. Troelstraweg 6, IJmuiden; M. G de Raad—Stuij. z., P. Vermeulenstraat 19 IJmuiden; A. ZwanenburgGroen, z., Ahorn straat 14, IJmuiden; D. KoertsSchriever z.. Tuindershofje 11, IJmuiden; A. van den Berge—van Norde, z., Kruisstraat 25. Velsen Overleden: M. van der Harst. 18 jaar, on gehuwd. Lippersheystraat 1 rd., IJmuiden; J Baltus, 66 j., ongehuwd. Uitgeest; E. Mulder 40 j„ echtgenoote van J. Toering, Beverwijk; H. A. M. Wolterman, 15 j., d. v. H. Wolterman Willemsbeekweg 48, IJmuiden; D. Kok, 66 j., echtgenoote van P. van Henten, Kalverstraat 103, IJmuiden; W. F. Gill, 39 j., echtgen. v. J. M. M Helder. Wijn. Daniëlslaan 39. Sant poort. SANTPOORT FEESTAVOND T. V. S. Dinsdagavond hadden de T. V. S.-adspiran- ten in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente hun jaarlijkscben feestavond. Ook de ouders hadden toegang, zoodat de zaal uit stekend bezet was. De voorzitter van T. V. S., de heer G. Hop. opende den avond. Na de jeugd te hebben toe gesproken, dankte hij de heeren Marsman en Volmer voor hun voorbereidend werk om dezen avond te doen slagen. Tenslotte wendde hij zich tot de ouders om dezen er op te wijzen, welk nuttig en heilzaam werk T. V. S. verricht, nu op de scholen het vak lichamelijke opvoeding zoo in de verdruk king is gekomen. Krachtig wekte spr. de aan wezige ouders op hun kinderen naar T. V. S. te zenden of te blijven zenden. Hierna werd met de afwerking van het bonte programma begonnen en werd de. aandacht gevraagd voor tooneel, poppenkast en film. Dat jong-T. V. S. zich weerde en genoot, is te begrijpen. In de pauze verscheen St. Nicolaas in de zaal en op het tooneel. De goede Sint toonde zich uiterst mild, zoodat dit met recht een „pauze met verrassingen" was. D.VMCOMPOTTTIE le KLAS N.-HOLLAND. De jonge damclub Stabiel weert zich in deze afdeeling uitstekend, zooals men gisteren ge zien heeft. In puntental heeft de club zelfs de leiding genomen doch zij wordt ernstig be dreigd door D.K.Z. uit Koog a. d. Zaan. De stand dezer afdeeling luidt: gesp.gew.rem.verl.pnt. v.-t. Stabiel I 4 3 0 1 6 43—37 D. K. Z. I 3 2 0 1 4 35—25 H. D. C. II 4 2 1 1 5 43—37 IJmuiden II 3 2 0 1 4 34—26 Oofiterkwartier I 3 1113 3129 Wormer I 3 0 1 2 1 26—44 Zaandam II 3 0 1 2 1 26—34 Haarlem II 3 0 0 3 0 23—37 „DE SANDFIAES'-MARSCH AAN MEJ. ENSCHEDé OPGEDRAGEN Het bestuur van het fanfare-korps „Wilhel- mina" mocht onlangs op zijn verzoek, of Mej. J. L, Enschedé als beschermvrouwe van het korps wilde optreden een bevestigend antwoord ontvangen. Dat men met dit besluit in ..Wilhelmina"- kringen ln z'n nopjes was, ligt voor de hand en om dit te toonen bracht het korps gisteravond zijn beschermvrouwe een serenade. Nadat op het plein achter Huize „Vlugtho- ven" een pittige marsch ten gehoore was ge bracht, overhandigde de voorzitter der ver eeniging Mej. Enschedé het insigne van het korps. Vervolgens bood Jan Groot, de directeur van „Wilhelmina", Mej. Enschedé een door hem gecomponeerden „Sandhaes"-marsch aan Ter gelegenheid van het aanvaarden van he' beschermvrouweschap wenschte hij dezen aan de beschermvrouwe op te dragen. Mej. Enschedé stelde een en ander op hoogen prijs en aanvaardde de opdracht. Nadat nog eenige nummers ten gehoore wa ren gebracht, marcheerde het korps naar zijr repetitie-lokaal. OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID. Alhier is gisteravond een persoon aange houden die verdacht werd van openbare schennis der eerbaarheid. Hij werd naar het hoofdbureau van politie te IJmuiden overge bracht. IJMUIDEN v. s. V.—BLAUW WIT. V S V soeelt aanstaanden Zondag een vricndschappêlljken wedstrijd tegen Blauw Wit. t Adv tnqez ndea.i Slecht weer om de Noord. Schrale vangsten, dure visch. Opvarenden van de binnenkomende Noord booten klagen allen over het aanhoudende stormweer om de Noord, om en nabij „de zestig". Aan den vischaanvoer is dit ook dui delijk merkbaar, daar de vangsten op enkele uitzonderingen na zeer laag zijn. Nu ook de kustvisscherij vrijwel geheel stil ligt en het Deensche contingent reeds is uitgeput, ziet het er naar uit, dat wij het voorloopig alleen van de trawlvisch moéten hebben. En dat beteekent dure visch, daar zooals ge zegd de kustbooten vrijwel niets aanvoeren en de Noordbooten het net niet over boord kunnen krijgen. Ongeval op een Katwijksclien logger. Op de Kanaalvisscherij. Hedennacht kwam in IJmuiden binnen van de Kanaalvisscherij de haringlogger KW 173 met aan boord den Katwijkschen zeemain Ouwehand. wien in het Kanaal aan boord van de KW 56 een ongeval was overkomen, waarbij hij een sleutelbeen had gebroken. Na7 dat dokter De Jonge den getroffene had ge holpen. werd deze per taxi naar Katwijk overgebracht. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch). IJmuiden, 30 Nov. 1938 (A.N.P.) Tarbot 9080 ct. per kg. Tong 136—93 ct. per kg. Heilbot 104—78 ct. per kg. Griet f 32—f 19 per 50 kg. Groote schol f 25—f 24 idem. Middel schol f 29f 26 idem. Kleinschol f 26—f 11 idem. Bot f 26—f 20 idem. Schar f 15f 7.50 idem. Tongschar f 50—f 20 idem. Poontjes f 8.30—f 4.70. Groot schelvisch f 34—f 24 idem. Middel schelvisch f 28f 19 idem. Kleinmiddel schelvisch f 23f 15 idem. Kleine schelvisch f 16f 10 idem. Groote gul f 18—f 14 idem. Kleine gul f 17.50—f 7.50 idem. Wijting f 9 50—f 5.30 Idem. Makreel f 11.50f 6 Idem. Versche haring f 7.60f 3 Idem. Kabeljauw f 70—f 43 p. 125 kg. Vleet f 4.80f 0.50 per stuk. Leng f 1.60—f 0.50 per stuk. Koolvisch f 1.19f 0.25 per stuk. Rog f 31f 16.50 per koop. BESOMMINGEN. Trawlers. Manden 800 Haarlem IJM 9 f 5750 275 De Hoop IJM 46 f 2960 595 Adelante IJl" 19 f 4560 120 Maria IJM 95 f 2700 315 Protinus IJM 85f 2700 565 Fram IJM 135 f 1660 270 Zwarte Zee IJM 94 f 2360 95 Neptunus IJM 87 f 2400 525 I. S. Groen IJM 130 f 3900 75 SCH 61 f 1720 Loggers: LT 331 f 2250, KW 67 f 1350, KW 97 f 580; KW 173 f 2200; KW 33 f 430; SCH 186 f 1420. BEVERWIJK De loterij van de Harddraverij- vereeniging. ƒ900.— voor liefdadige en andere instellingen. Het bestuur van de harddraverijvereeniging „Prins Bern hard" heeft uit de opbrengst van de door haar georganiseerde loterij een be drag van f 900 ter hand gesteld aan den bur gemeester ter verdeeling onder de liefdadige instellingen en vereenigingen en de vereeni gingen ten algemeenen nutte te Beverwijk. Behoudens goedkeuring van den burgemeester zal de verdeeling zijn als volgt; Liefdewerk St. Francisca Romana f 60; Ned Herv. Dameskrans f 60. St Elisabethsvereeni- glng f 60, Chr. Geref. Vrouwenkrans f 60. kruimeltjesfonds f 60. Dameskrans Vrijz. Herv Ver. f 60, St. Vtncentius Ver. f 60. Diaconie Ned. Herv. Gem. f 60. Wit-Gele Kruis f 50 Witte Kruis f 50, Katholieke Kinderuitzending f 50, Centraal Genootschap f 50, Ver. Ko ninginnedag f 50. V.V.V. f 50, Roode Kruis- Ziekenhuis f 40, Mannenkoor „Zanglust" f 30, St. Jozef-Harmonie f 25, Muziekvereenigïng .Arion" f 25. Van de tot nu toe gehouden loterijen is in totaal een bedrag van meer dan zevenduizend gulden voor liefdadige en cultureele doel einden beschikbaar gesteld. HAARLEMMERMEER MOOIE OPDRACHT. Aan de Bouwonderneming „Haarlemmer meer", de firma Hollander en Esselink is in onderhandsche aanbesteding opgedragen de bouw van drie winkelhuizen en evenveel woon huizen voor rekening van den heer Hoogland De huizen zullen worden gebouwd in de Den nenlaan te Zwanenburg. EIGEN HUIS EN TUIN. De vereeniging „Eigen Huis en Tuin" orga niseert op Zaterdag 3 December het St. Nico- laasfeest, des middags om half drie. Kinderen van werklooze niet-leden worden in de gele genheid gesteld, ook dit feest bij te wonen. HOOFDDORP IN HET DUISTER. Gisteravond had te Hoofddorp de eerste verduisteringsoefening plaats. Het dorp was tusschen half negen en half tien in het duis ter gezet. Tot het vak no. 1 van de in de eerste geva- renklasse geplaatste gemeehte behoort het dorp Hoofddorp, een gedeelte van den Sloter- weg (van den Vijfhuizerweg af tot den Ben- nebroekerweg) van den Vijfhuizerweg (van den Sloterweg af tot den Nieuwerkerker- tocht» alsmede de geheele bebouwing, die tusschen deze weggedeelten en den Nieuwer- kerkertoeht gelegen is. Omstreeks half negen werd het signaal „luchtalarm" gegeven. Vijf minuten loeide ononderbroken de sirene op de gemeente werkplaats. De lichten in de winkels, voor zoo ver deze nog brandden, gingen een voor een uit. Daarna volgde de straatverlichting en Hoofddorp was totaal donker. Uit enkele woningen kwamen nog eenige lichtstraaltjes naar buiten. De hulppolitie, die een rondgang door het dorp maakte ver zocht aan de desbetreffende bewoners hier van nota te willen nemen en bij een volgende gelegenheid voor betere afsluiting te zorgen. Talrijke bewoners overtuigden zich op straat van de volslagen duisternis. Tegen half tien was deze eerste proef geëindigd. Als U een LAMP van krijgt, dan moogt gij niet mopperen LANGE VEERSTRAAT 23/25 - HAARLEM Grootst gesorteerde Lampenzaak. (Adv. ingez. MecL.j (Is reeds ln een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Is Schusclmigg vrijlating aangeboden? LONDEN, 29 Nov! (Havas-A.N.P.). De „Times" meldt uit Weenen: Ofschoon het officieele persbureau verklaard heeft van niets te weten, weet men zeker, dat Hitier Zaterdagavond te Weenen is aangeko men, den nacht te Schönbrunn heeft doorge bracht en Zondagochtend weer is vertrokken. Men meent, dat het bezoek verband hield met de geruchten, die de ronde hebben gedaan over invrijheidsstelling van Schuschnigg. Vernomen wordt, dat den oud-kanselier vrij heid is aangeboden voor zichzelf, zijn vrouw en zijn -zoon afkomstig uit zijn eerste huwelijk. Schuschnigg zou het aanbod van de hand ge wezen en verklaard hebben, dat hij het slechts aannam, als ook aan een aantal zijner vroe gere medewerkers amnestie werd verleend. Verder wordt uit geloofwaardige bron vernomen, dat in de afgeloopen twee weken een „zuivering" is gehou den in de gelederen van de afdeeling Weenen der nationaal-socialistische partij, waarvan 135 leden zijn gefusil leerd. De Joden in Duitschland. BERLIJN, 29 Nov. Van betrouwbare partij- kringen wordt vernomen, dat een spoedige „oplossing" van het Joodsche probleem kan worden verwacht, waarbij de andere landen leterlïjk gedwongen zullen worden een groot deel van de Duitsche Joodsche bevolking te accepteeren. De wijze, waarop deze druk wordt uitgeoefend, ziet men in het voortdurend ar resteeren van Joden in alle steden van Duitschland. De Joodsche winkeliers, die ver lof hadden om hun voorraad zonder reductie van prijzen uit te verkoopen tot den lsten Januari, zijn na de demonstraties tegen de zoogenaamde koopers gedwongen hun zaken te sluiten, terwijl weer andere gearresteerd werden. Partijleden beschouwen het ghetto-plan nog steeds als zeer waarschijnlijk, niettegenstaan de de verklaring van Goebbels, die dit ont kent. Voor het oogenblik zijn de „Joodsche huizen" voor Joodsche huurders alleen vol doende. Ook bestaat het plan om in de pro vincies speciale straten voor de Joden aan te wijzen en men veronderstelt, dat daarmede spoedig een aanvang zal worden gemaakt. (United Press). Vice-admiraal Van Duim uit de non-interventiecommissie. LONDEN, 29 Nov. (A.N.P.) Vice-admiraal Van Duim, voorzitter der controlecommissie der niet-inmengingcömmissie heeft als zoodanig aan Lord Plymouth, den voorzitter der niet-inmen- gïngscommissie zijn ontslag aangeboden. Lord Plymouth heeft na overleg met de niet- inmengingscommissie het ontslag met leedwe zen aanvaard en voce-admiraal Van Duim dank gezegd voor de bewezen diensten. Het ontslag wordt op 10 December van kracht. Paratyplms aan boord van de „Sumatra''. 's-GRAVENHAGE, 29 November. Onder de officieren van H.Ms. kruiser „Sumatra", thans liggende te Tanger, hebben zich eenige geval len van paratvphus voorgedaan. De zeven patiënten zijn opgenomen in het Italiaansche hospitaal ter plaatse. Hun toe stand is gunstig Hun naaste familiebetrek kingen zijn vanwege het departement van de fensie hiervan op de hoogte gesteld. Onder de overige bemanning hebben zich geen verschijnselen van genoemde ziekte ver toond Steun voor de vluchtelingen van bioscoop en filmbedrijf. AMSTERDAM, 29 Nov. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft een steunactie op touw gezet ten bate van de vluchtelingen. Deze actie bestaat hierin, dat de bioscoop directies de ontvangsten, welke de bioscoop voorstellingen van Donderdag 1 December a.s. opleveren, zullen afdragen aan het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bioscoopbond, terwijl de directies der filmmaatschappijen eveneens een offer zullen brengen door de hun toekomende filmhuur van den eersten Decem ber a.s. ten bate van de vluchtelingen af te staan. Het geheele bedrag, dat het hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bioscoopbond op deze wijze van de bioscoop- en filmmaat schappijen zal ontvangen, zal het afdragen aan de drie officieele vluchtelingencomité's. n.l. het Joodsche, het Protestantsche en het Roomsch-Katholieke comité in dezelfde ver houding, welke de regeering heeft toegepast bij het verlangen van garantiesommen van deze comité's. Klachten van Verhuizers. Een andere lezing van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Meubeltransport ondernemers schrijft ons: Donderdag 17 November heeft op de Brou wersvaart een demonstratie van verhuizers plaats gehad tegen de houding van Maat schappelijk Hulpbetoon te Haarlem. Men zegt wel eens „de kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt" en zoo is het ook hier. Ons bona fide verhuizers wordt op allerlei ma nieren onmogelijk gemaakt ons bedrijf uit te oefenen door de tusschenkomst van Maat schappelijk Hulpbetoon. In dezen tijd zijn veel menschen van Maatschappelijk Hulpbetoon afhankelijk, niet alleen de kleine man. Een gesteunde voert verhuizingen uit en doet ons op die manier concurrentie aan. Dit gebeurt zelfs als wij het transport al in handen heb ben. Desnoods neemt Maatschappelijk Hulp betoon de politie in den arm om ons te dwin gen ons werk aan Maatschappelijk Hulpbe toon af te staan. Dit was ook de reden van onze demonstratie op de Brouwersvaart. De directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer S. C. de Haas van Doi-sser, beweert dat wij te duur zijn. Ja, als wij in een huis van de gemeente woonden, een opslagplaats van de gemeente hadden, plus nog de noodige emolumenten die nog bij den steun behooren. dan zou het anders zijn. Wij kunnen nu natuurlijk niet concurreeren met Maatschap pelijk Hulpbetoon en zoodoende worden onze bedrijven, die wij met veel moeite en noesten arbeid hebben opgebouwd en door spaarzaam heid in stand gehouden hebben, naar den ondergang gevoerd. De directeur zegt wel, dat hij geen enkelen voorkeur heeft, maar als 'n hulpbehoevende die verhuizen wil zich tot Maatschappelijk Hulpbetoon wendt, aan zegt de ambtenaar „wanneer wilt u verhuizen, bijvoorbeeld Maan dag?" Bij bevestiging laat de ambtenaar er op velgen: „dat is goed, u wordt Maandag verhuisd". Op die manier schakelt Maat schappelijk Hulpbetoon ons meteen uit. Op die manier worden wij evenwel ook op den duur naar Maatschappelijk Hulpbetoon gedreven. Wij hopen, dat onze gerechtvaardigde klacht dcor de betrokken instanties gehoord wordt opdat aan den ongewenschten toestand een einde wordt gemaakt. Wij hebben ons tot den directeur van Maat schappelijk Hulpbetoon gewend, die over tuigd was, dat er geen reden tot een klacht is. Plet gebeurt nog al eens, dat de hulp van Maatschappelijk Hulpbetoon wordt inge roepen voor een verhuizing, daar de men schen zelf de kosten daarvan niet kunneh betalen. Natuurlijk doen wij het dan op de goedkoopste manier, want daarmee is het gemeentebelang gebaat. Eerst heeft Maat schappelijk Hulpbetoon bij een groot aantal verhuizers prijsopgaaf gevraagd. Plet bleek toen evenwel, dat eenige verhuizers steeds het goedkoopste waren. Voor latere guvallen werd toen door Maatschappelijk Hulpbe toon uit die laatsten een keuze gedaan. Geen der verhuizers is evenwel in steun bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Dit is wel vroeger zoo geweest, maar nu niet meer. Van oneerlijke concurrentie is dus geen sprake Het aantal verhuizingsgevallen is ook niet. zoo groot als men zou denken uit de actie van het afdeelingsbestuur. Er zijn er gemid deld 4, 5 of 6 in een maand. Tenslotte zei de directeur ons, dat hij aan dit bestuur gevraagd heeft deze aangelegen heid met hem te komen bespreken. Daaraan is evenwel nog geen gevolg gegeven. Autoraces te Zandvoort. Over het plan van de Koninklijke Neder landsche Automobielclub om begin Juni van het volgend jaar een grooten wegwedstrijd voor automobielen op een Zandvoortsch cir cuit te houden zijn hedenochtend eenige me- dedeelingen gedaan door de heeren jhr. mr. J. Th. Smits van Oyen, voorzitter van de Auto mobielclub, H. van Alphen. burgemeester van Zandvoort en G. J. van Wickevoort Cromme- lin, sportcommissaris van de Automobielclub. De raad van de gemeente Zandvoort heeft in zijn vergadering van gisteren met alge meene stemmen dit voorstel van de K.N.A.C. aangenomen en naar de K.N.A.C. vertrouwt zal de regeering haar fiat aan dit plan zeker geven. De prijs van Zandvoort zal buiten de be bouwde kom van Zandvoort worden eenden op een circuit van 2300 meter lang en grooten- deels 9 meter breed, waarvan het onderdek al bijna klaar is. Het bovendek zal uit stroef asphalt-beton bestaan. Verwacht wordt dat ongeveer 100 automo bilisten zullen meedoen, verdeeld over 4 klas sen naar den cylinderinhoud. De datum is voorloopig vastgesteld op Zaterdag 3 Juni. De ligging van het circuit, dat den vorm heeft van een niet gesloten acht, is zeer gun stig voor den aan- en afvoer van toeschou wers, te wier behoeve twee tribunes en een groot aantal staanplaatsen beschikbaar ko men. Er zal volop parkeergelegenheid zijn en de hotels zullen in de behoefte aan logies kunnen voldoen. De moord op liet woonwagen meisje. ALMELO, 29 November. De Rechtbank te Almelo heeft vandaag den jeugdigen J. F. van de W., die het woonwagenmeisje Tetje Hof om het leven heeft gebracht, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met ter be schikking stelling van de regeering. De eisch was levenslange gevangenisstraf, omdat het O. M. moord met voorbedachten, rade aamaam. De rechtbank achtte dit even wel niet bewezen en veroordeelde van de W. wegens doodslag, waarbij zij haar meening uitsprak, dat de dader in een zoodanigen toe stand van emotie heeft gehandeld, dat hij verminderd toerekeningsvatbaar moet wor den geacht. 25 jaar tentoonstelling van kinderspeelgoed. Er zijn jubilea en jubilea. Daar valt niet over te redetwisten. Bij het eene jubileum trekken we onze pandjesjas aan, halen onzen ouden stoffigen hoogen hoed uit de grappige hoedendoos, die ergens op den zolder een veilig tehuis voor de motten is geweest en persen onze, door „semi-soft" boorden ver wende halzen, in een witte stijve boord. Aldus uitgedost gaan we met een rood hoofd voor den spiegel staan en plooien onzen mond in een beleefdheidsglimlach, die ons tijdens den verderen dag ondanks knellende en kra kende nieuwe schoenen niet meer verlaat. Laat nu echter, waarde lezer, dit sombere beeld varen. Denk aan andere jubilea. Met gezellige kleine glaasjes waarin een rood vocht U nóg liefelijker tegenlacht dan de be koorlijke dame, die voor de 25ste maal uw glaasje vult. Maar denkt U dan ook aan een geheel ander jubileum verschillend van alle andere aan het jubileum dat de rubrieker tjes van ons blad, vandaag vieren. Een jubileum weliswaar zonder officieele kleedij of hai'telijke toasten met gevulde gla zen, maar niet zonder vreugde. Want de vreugde, die dit jubileum kenmerkt is een vreugde, die rechtstreeks uit het hart komt. Noch holle woorden noch stijve kleedij, noch drank zijn noodig om hier de gewenschte stemming te brengen. Dit is een jubileum van geven, van goed doen en van niet omzien doch onvermoeibaar verder gaan op den weg met geen ander doel dan zieke kinderen een genoegen te bereiden. Ge weet natuurlijk al over welk jubileum het gaat. Om een kinderjubileum. Voor den 25sten keer wordt thans weer een tentoonstelling gehouden van speelgoederen van allerlei soort en vorm, die door onze ru briekertjes belangeloos zijn afgestaan voor de zieke kinderen van de verschillende ziekenhui zen teneinde ook daar het St. Nicolaasfeest niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Tot dit doel is onze Tijdingzaal weer tijdelijk in een Einder-Paradijs omgetooverd, zoo schreef mevrouw W. BlombergZeeman een dezer dagen in ons blad, en iedereen, die deze tentoonstelling bezoekt, zal haar grif gelijk geven. Met de jaren is het aantal medewerkers (sters) aan deze jaarlijksche expositie ge stegen en ge zult verbaasd zijn, wat men van schijnbaar waardeiooze dingen zooals lucifers doosjes, klosjes, restjes van wol en zijde en bloemenmandjes kan maken. Vijf en twintig jaar geleden werd een zaal tje kinderen van het St. Elisabeth's Gasthuis met St. Nicolaascadeautjes voorzien. Thans worden 10 inrichtingen in Haarlem en om geving bedacht en wel het St. Elisabeths Gasthuis, Diaconessenhuis, Maria-Stichting, St. Antonie-Ziekenhuis, IJmuiden-Oost, Groot Kijkduin te Zandvoort, Brederode-Duin, Licht- Hoeve, Kinder-Bewaarplaatsen N. en Z. en Kinder-Tehuis Schotersingel. Veel is er in die 25 jaar veranderd. Wereld oorlog, malaise, crisis en werkloosheid druk ken hun stempel op de wereld. En toch.... het aantal St. Nicolaas-cadeautjes steeg. Denkt U nu niet dat alleen kinderen aan dit feest, want een feest i s het voor alle deel nemers, deelnemen, nee juist vele ouderen zitten avond aan avond te knutselen en wer ken om toch maar weer een aardig cadeautje te fabriceeren. En wat moet deze gestadige groei een vol doening beteekenen voor mevrouw Blomberg- Zeeman! Inderdaad dit jubileum is waard gevierd te worden. En U kunt het zoo eenvoudig mee vieren. Stapt U gewoon in Uw dagelijksche plunje hedenmiddag van 2 tot 9 of Woensdag van 109 uur onze Tijdingzaal binnen en be kijkt dan eens aandachtig wat er allemaal gemaakt is. Niet voor eigen pleizier maar ten bate van anderen. En omdat U door dat kijken zelf ook zoo graag iets wilt doen is er een entree van een dubbeltje geheven, Natuurlijk wordt ook dit geld weer aan een goed doel besteed. Het komt namelijk ten goede aan de afdeeling Haarlem ter bestrijding der tuber culose. Wilt U wat werkelijke St. Nicolaasvi-eug.de beleven? Komt dan naar de winkels, keukens, poppenhuizen, stallen, sporen, het Beatrix- huis en wat dies meer zij. kijken. Ge zult niet teleurgesteld naar huis gaan. HAARLEM, 29 November. Ondertrouwd: K. de Vries en K. J. Sehmitz. Bevallen 26 November: A. Looijestijnv. d. Berg, d.; 27 November: G. E. C. A. M. van LiemtHoogeveen, d.; A. Snoek—v. Andel, d.; E. RolversBerghaus, z.; 28 November; J. de Graafv. d. Linden, z.; A. H. van Hulzen v. Gastelen, z.; C. C. van Leersum—Lichten- veldt, z.; A. Koopman—Brouwer, z.; 29 No vember: A. G. BarmentloVergers, z.; 23 November: H. G. FaaseBaten, d. Overleden 26 November: M. J. P. Krijger Tuite, 73 j., de Ruyterweg; 27 November: P. G., 8 rand., d. v. P. B. van Waard, Lijsterstraat; 28 November: T. Vermaas, 56 j., Kamperlaan; P. van Ouwerkerk, 78 j„ Kamperlaan; H. Kap- tein, 50 j., Mrt. van Heemskerkstr^it

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12