190.- VICTOR HUGO SCHAAKRUBRIEK i,::; k i "T 11 51 if. HI s n Si 1 a a a I I a a a 4 JL a •I B fHl Hit fjg 0 g§g a' ASS a w ff FFM F stofzuigers a X a a ■A m A m A A m 9 A hp is j REISE ll^ONE MBEE Vladimir Horowitz. Subliem 6 cents. WO EN S r> A "G 30 NÖVEM B E R '1938 H 'A' A REE M'S D A G B E A D" T4 Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 974. (No. 3 van den wedstrijd, 50e ladder). AM - m M Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kal, Db3, Tg5, Lg8, Pa3, Pdl, f4. Zwart: Ke4, Tfl, Lf5, Ph8, g6. „De veelzijdigheid der combinaties doet reeds in de opening elke uitvoerig analyse aLs zwak naar voren komen!" Dr. MAX LANGE. PROBLEEM No. 975. (No. 4 van den wedstrijd, 50e ladder). 1 A ss is w -1. i. a m I A 8 Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kh5, Db7. Tf3. Tg5, Le3. Lh8. Pd7, Pf2, e2. Zwart: Kc4, Tc2, Td8, La3, Le6, Pa6, Pc6, a4, c5, d2, g4. PARTIJ No. 941. Gespeeld in den wedstrijd om het kampioen- SchaD van Noord-Amerika te New York, Mei 1938." Wit: Zwart: S. Reshevsky A. C. Simonson (Chicago). (New York) GEWEIGERD DAME-GAMBIET. (Slavische verdediging). 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5xc4 De karakteristieke stelling van het „Aan genomen Slavisch", aldus noemt Dr. M. Euwe dezen stand in zijn mooie werkje Damegam biet III", waarna hij vervolgt: Zwart dreigt den gambietpion te handhaven. In den tijd, welken Wit noodig heeft om deze dreiging te pareeren, krijgt Zwart de gelgenheid zijn Damelooper te ontwikkelen. Had Wit 4. Pbld2, in plaats van 4. Pblc3 gespeeld, dan zou Zwart met 4. Lc8f5 hebben voortgezet. Niet 4. d5xc4 want dan komt het witte Damepaard via c4 zeer gunstig in actie. 5. e2—e3 Niet aan te bevelen is 5. e2e4, wegens 5. b7b5 met de dreiging 6. b5b4 en 7.Pf6xe4. Om die variant te vermijden wordt meestal 5. a2a4 ge speeld. 5 .Lc8—f5 Zwart ziet er maar liever heelemaal van af den gambietpion te verdedigen, waarvan dik wijls een moeilijk spel het gevolg is. 6. Lflxc4 e7e6 7. 0—0 Pb8d7 8. h2h3 De kampioen van de Vereenigde Staten speelt dezen zet dikwijls, ook al wordt hij door de theoretici veroordeell. 8 .Lf8d6 Tenzij Zwart later zijn e-pion opschuift, wat niet geschied, is deze zet riskant, omdat Wit te zijner tijd met zijn e-pion oprukt. 9. Ddle2 Pf6e4 Zwart verhindert zoo lang mogelijk e3e4. maar op een andere wijze dan wenscheüjk was geweest, namelijk e6e5 Pf3d2 Pd2xe4 Lc4d3 b2xc3 De2xd3 Nog steeds was e6- Op 15. d4xe5 kan b.v. 10. 10. 12. 13. 14. Pd7—f6 Pf6xe4 Pe4xc3 Lf5xd3 00 5 de aangewezen zet. volgen Ld6xe5; 16. Dd3e4, Dd8e7; 17. Lel—a3!, Le5—d6! enz. en Zwart heeft goed spel, zelfs al zou Wit niet ruilen. 15. Tal—bl Dd8e7 16. f2—f5! Hoewel e3 eenigszins wordt verzwakt, is thans e6e5 blijvend verhinderd. De genoem de e3-pion zal zelfs spoedig op e5 komen waar hij sterk staat. 16 .Tf8—d8 17. e3e4 De7—d7 18. e4e5 m w A A 01 SL Ihl WE X T M /lik. Ja. zijn niet alleen stofzuiger, maai maar ook tapijtreinigei VERKRIJGBAAR TE HAARLEM HENGELO C. J. v. d. BROEK Oude Groenmarkt 24, Telef. 11960, Groote Houtstraat 52, Telef. 15813. (Adv. Ingez. Med.) Geen wonder, dat de ex-wereldkampioen Dr. Emanuel Lasker aan deze partij den uit geloofden schoonheidsprijs toekende, want bijna alle zetten zou men met een uitroep- teeken kunnen voorzien. 25 .Te8—e7 26. Tf5—f4 Ta8d8 27. Dg3g5 Dd7—e8 28. Tf4—h4 De8—f8 Er dreigde Dg5h6. 29. Tfl—f4 Td8d7 30. Tf4—f6 Vermoedelijk was Wit eerst van plan Th4h6, gevolgd door Tf4h4, te spelen. 30 .Te7e6 31. Th4—f4 Df8a3? 32. Kglh2! Te6xf6 33. Dg5xf6 Da3xa2 De nu volgende mooie combinatie heeft Zwart blijkbaar over het hoofd gezien. Beter was geweest de Dame weer naar den Ko ningsvleugel terug te brengen. 34. d4d5! WW, p A A w A m m Wf Iif 34 .Td7—b7 Op 34.Da2xd5 zou volgen 35. Tf4d4. Dd5e6; 36. Df5xe6. f7xe6; 37. Td4xd7. Na 34.Td7xd5? volgt 35. Df6xf7t, waarna mat. En op 34. c6xd5 wint 35. e5e6, Td7b7; 36. e6—e7. 35. d5xc6 Tb7b8 36. c3xc4! Waarmede de Dame wordt uitgeschakeld, althans van de lijn a2—f7. 36 .Da2—e2 37. Df6xf7t Kg8h8 38. c6c7 Tb8c8 39. Df7f6t Opgegeven. OPLOSSING PROBLEEM No. 967. (No. 8 van den wedstrijd, 49e ladder). Stand der stukken: Wit: Kal, Db6, Tb7, Tf5, La8, Le3, e2. h3. Zwart: Ke4, Th4, Lbl, Lh7. Pc3, c4, d4, f2, f6. (W. Martindale, Peterborough) 1. Tf5g5, enz. Goed opgelost door: W. ter Meulen, te Amsterdam; H. J. S. Beek en J. Vermeer, beiden te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Amelung, H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, H. en J. Blokker, D. Boterbloem, C. v. Dort, H. W. v. Dort, A. G. v. Eis, C. H. ISrbrink Jr., A. W. Face, F. F. Groos, J. Hillebrand, F W. Hoogerbeets, J, ten Hove, C. Hovingh Jr., G. Huizing Jr., H. Jonker, B. Koedijker, Joh. Kok Jr., F. Krug, A. C. Krijn, A. v. Leeuwen, J. H. Meilink, A. J. Mooy, A. K. v. Oeffel, P. J. F. v. Oeffel, A. J. Overzee, J. J. Piers, J. Ph Poley, P. Rotteveel, J. W. Schipper, J. Schippers, S. Schippers, B. Schijf, W. Traksel Jr., A. Veerman, C. Warlé, J. v. d. Water en J. P. Wever, allen te Haar lem; F. D. Kat, te Heemstede; H. F. Anto- nisse, J. Germeraad, K. Siegerist en H. F Zeylstra, allen te Santpoort; Joh. B. Pennock, te Utrecht (allen twee punten). CORRESPONDENTIE. Drouwne (Dr.) B. v. R., Haarlem. J. V. 1. Tf5h5 faalt na 1d4xe3. Haarlem. J. B. 1. Dh6xf6 faalt na 1. Ke4xe3. C. S. G. N. W. P. v. O. en A. C. S. 1. Tf5xf6 faalt na 1d4xe3. G. H. W. I. Dh6g5 faalt; bijv. na. 1.d4xe3. Santpoort. F. P. H. 1. Tg5—a5 faalt na 1.Pc3d5. HENGELEN. HET BAARSJE. Bovengenoemde vereeniging hield een onder- lingen wedstrijd in het water van den A.H.B. te Vrouwenakker. Na afloop ging het gezelschap naar Haarlem, waar de voorzitter, de heer H. Veen, de prijzen uitreikte in het clubhuis van den heer F. Slot aan de Spaax-nwouderstraat. 1ste pr. R. Papen burg, zwaarste gewicht, 2e pr. A. v. Bezooije, 3 C. v. Tintelen, 4 H. Veen. 5 F. Metselaar, 6 A. Geerts, 7 J. Heiligers, 8 J. Bos, 9 C. v. d. Pol, 10 G. Heinsberge, 11 J. A. Goeman, 12 J. Suijer, 13 B. Gabor, 14 H. Geerts, 15 L. v. Nicolai. WEKKLOOZE BAKKERS. De Vischvereeniging van werklooze bakkers „De Voorn" hield een wedstrijd om den Uiten- boogaard-wisselbeker, die in het bezit was van L. Logmans. Hij werd nu gewonnen door A. Oxenner, met den grootsten baars. Tevens was er een halfjaar!ijksche kaswedstrijd aan ver bonden. De prijzen werden gewonnen door: le prijs tevens beker A. Oxenner, 2 H. Lenaart, de meesten, vervolgens 3 L. Logmans, 4 R. Doets, 5 J. Wijkhuizen, 6 J. v. d. Gevel, 7 P. v. d. Eik hof, 8 P. Buij, 99 C. Vrolijk, 10 W. Snieder, 11 J. Pezij. Wit staat zeer goed! 18 .Ld6—f8 19. f4—f5! Opent de f-lijn en maakt de lijn cl—h6 vrij voor den Lel. 10.e6xf5 20. Tflxf5' Nu kan Zwart het witte centrum niet meer breken door f7f6 20 .b7—b6 21. Lel—g5 Lf8e7 22. Tblfl Wit- dwingt Zwart te ruilen, omdat Tf5xf7 dreigt. 22 .Le7xg5 23. Tf5xg5 Td8e8 Zwart komt te laat met zijn plan, Te8—e6— g6 te spelen, 24. Dd3—g3 g7—g6 Deze noodzakelijke verzwakking van den Koningsstelling is van beslissenden invloed. 25. Tg5f5! De stand in de laatste twee afdeelingen is nu: gesp. gew. gel. verlt. pnt. v.t. H.P.C. 4 3 3 0 0 6 8—2 Velserend 3 2 0 1 4 96 V.Z.V. 3 2 0 0 2 0 2—4 K.Z. 2 0 0 2 0 2—9 D.W.R. 4 3 3 0 0 6 18—1 Haarlem 4 3 2 0 1 4 158 H.V.G.B. 4 4 1 0 3 2 9—16 Heerenduinen 2 0 0 2 0 017 Overige uitslagen: D A.W. 1—De Ham 0—2 Voor de komende week staan twee wedstrij den voor H.P.C. 2 op het programma. Het tweede zevental zal waarschijnlijk met Braam uitkomen, hetgeen zeker een versterking voor de ploeg zal beteekenen. Zondagavond moet Haarlem tegen de Heemsteedsche reserves te water; Dinsdagavond krijgt H.V.G.B. bezoek van H.P.C. 2. Zondagavond zal ook een eerste klas wed strijd in het Haarlemsche Sportfondsenbad gespeeld worden tusschen D.W.R. 1 en Zian uit Den Haag. Het programma van Zondagavond is: D.W.R. 2—De Ham. HP.C. 3—H.V.G.B. 2. HP.C. 2—Haarlem 1. D.W.R. 1—Zian. Hedenavond speelt Haarlem 2 tegen D.AW. uit Alkmaar. WATERPOLO. DE WINTERCOMPETITIE. Uit de twee door V.Z.V. 1 gespeelde wedstrij den voor de eerste Afdeeling van de winter competitie behaalden de Velsenaren drie pun ten. In den wedstrijd tegen H.V.G.B. kwamen de Velsenaren direct zoo overrompelend op zetten, dat binnen drie minuten H.V.G.B, een 5—0 achterstand had. Door moedig volhouden gelukte het H.V.G.B. echter nog voor de rust twee doelpunten te scoren. Mede door enkele overtredingen van V.Z.V. kon H.V.G.B. tot 54 inloopen. Fel streden de Haarlemmers voor een gelijk spel, maar Schoone maakte aan de illusies een einde, door met een hard schot den stand op 64 te brengen. Tesen Haarlem 1 kwamen de Velsenaren door goed werk van J. van Hemsbergen met 31 achter te staan. Nog twee maal konden Swier en Janus van V.Z.V. doelman Suerhoff passeeren. V.Z.V. 2 en Haarlem 3 bekampten elkaar in een wedstrijd voor de derde afdeeeling. Met 51 wonnen de Velsenaren. In H.P.C. 4 moes ten de spelers van V.Z.V. 3 met 21 hun meerdere erkennen. Velserend won wederom van een onvolledig K.Z. zevental, terwijl H.V.G.B. 4 revanche nam voor de 6—3 nederlaag tegen Haarlem 4 door thans met 51 te winnen. DAMMEN. HAARL. R.K. DAMBOND. Programma voor December. Het rooster voor de maand December bevat de volgende wedstrijden voor de le klas: 1 Dec. D. C. H. I—H. R. K. D. 8 Dec. OntwikkelingGezellig Samenzijn. 12 Dec. T. E. P. I—H. R. K. D. I 13 Dec. Gezellig Samenzijn ID. C. H. 13 Dec. St. Bavo IOntwikkeling I 19 Dec. T. E. P. I—D. C. H. I 19 Dec. H. R. K. D. I—Ontwikkeling I 20 Dec. Gezellig Samenzijn ISt. Bavo I 27 Dec. St. Bavo I—H. R. K. D. I 29 Dec. Ontwikkeling ID. C. H. I Vertrouw ons Uw kinderen eens toe op onze prettige en leerzame reizen naar Arosa (alléén voor jongens) 23 Dec. '38 - 7 Jan. '39 (voor meisjes en jongens) 7 Jan. - 22 Jan. '39 Ceierina (alléén voor meisjes) 23 Dec. '38 - 7 Jan. '39 (voor meisjes en jongens) 14 Jan. - 29 Jan. '39 Reissom f 125.- REISBDREAU LINDEMAN N.V. Barteljorisstr. 3, IMnFMAM Telef. 12678/9. 1 (Adv. ingez. Medj iNog vele collectanten gevraagd! Voor de collecte ten behoeve der Joodsche vluchtelingen. Het Comité voor de Vluchtelingencollecte op Zaterdag a.s„ bericht ons: Wij moeten Zaterdag de beschikking hebben over ongeveer 600 collectanten, wil de col lecte goed slagen. Wij hebben thans, Woens dagmorgen, echter nog maar enkele tiental len opgaven! Ofschoon overigens de mede werking van alle kanten niets te wenschen overlaat, blijft deze opgave verre beneden onze verwachtingen. We hopen dat dit goed gemaakt wordt door de opgaven van de jeugd organisaties, die heden eerst binnen komen en door de opgaven van Middelbare en Ulo scholen, waarvan de leerlingen volgens be sluit van B. en W. van gisteren, Zaterdag morgen vrij kunnen krijgen om te collec teeren. Maar toch zijn er daarbuiten nog vele meisjes, die de Zaterdagmorgen vrij hebben of zich vrij kunnen maken en zij zouden kun nen meehelpen. Wij doen een dringend be roep op hen hun tijd ter beschikking te stellen en mee te werken een zoo groot moge lijke opbrengst te krijgen uit deze collecte, die zoovele wanhopigeé vluchtelingen zal kunnen helpen. Geef je daarom alsnog zoo spoedig mogelijk op aan het bureau van ons Comité, Nuts- spaarbank Jansstraat 19. Zij die willen cox- lecteeren in Heemstede, kunnen zich opgeven aan den heer van der Heijden, Nic. Beetsplein 5, aldaar. MUZIEK. Het klavierfenomeen Horowitz kende ik tot dusver slechts uit gramofoonopnamen van zijn wonderbaarlijk spel, maar deze vooral die an zijn ongeëvenaarde en onevenaarbare ver tolking van Rachmaninoff's 3de Pianoconcert waren wel in staat om me de eerste gelegenheid tot onmiddellijke auditie terstond te doen be nutten. Die gelegenheid werd gisteravond, na dat Horowitz' wankele gezondheidstoestand hem een paar jax-en lang verhinderd had te concer teeren, door zijn recital in het Amsterdamsch Muzieklyceum geboden. Het uitgaande publiek onzer hoofdstad scheen er slechts matig door ge ïnteresseerd, want de zaal was lang niet vol. Maar onder de toehoorders was de fine fleur van pianistisch Amsterdam aanwezig: dat zegt heel wat meer dan de numerus alleen. En die fine fleur van doorgewinterde experts op het ge bied van klaviertechniek en voordrachtskunst heeft genoten, bewonderd en geleerd Geleerd, voor zooverre uit dat miraculeuze spel leering te trekken is. Technisch is het onna volgbaar, en die miraculeuze techniek is zóó ge heel in dienst van een zeer persoonlijke visie en eigenaardige psyche gesteld, dat men noch het eene, noch het andere tot norm kan kiezen, en dat elke poging tot navolging slechts een flauwe copie zou kunnen opleveren. Technisch: wie ter wereld kan zulke octaven spelen als Horowitz aan het slot der bekende zwarte-toetsen-etude van Chopin, waar hij ze, alle traditie ten spijt, volkomen in het tempo liet doorloopen en als in het middengedeelte der Es dur-Caprice van Paganini-Liszt waar geen enkele der salto-mortales-in-tegenbeweging eenig gevaar opleverde? Wie kan zulke blik semschichten van kwartenopvolgingen lancee- ren, als hij in de „Etude pour les quarts" van Debussy deed, zonder zijn eigen pianistisch en hals te breken of zulke cascades van tonen met acht vingers verwekken als in de .„Etude pour les nuit doigts" zonder tot gemodder te ver vallen? Het zijn slechts een paar voorbeelden van iets dat eigenlijk voorbeeldeloos is, en waarin men eigenlijk niet het anatomische mes mag zetten omdat men anders het schoone organisme, waar van die techniek deel uitmaakt, ontwricht. En de psyche van Horowitz? Op het gebied der zielsontleding gevoel ik me niet thuis. Maar ik zou willen zeggen, dat hij een electrodyna- mische natuur heeft, met een hoogen coëfficiënt van zelfinductie, en die veroorzaakt spanningen en ontladingen, prikkelend, schokkend, verbijs terend, maar toovert ons ook visioenen van wonderlijk kleurenspel voor oogen: feeërieke tuinen, lichtende fonteinen, St. Elmusvuurplui- men, ja wat niet al? Niet alles echter was „mooi" in de geijkte be- teekenis van dit woord. Zijn Scarlatti-sonates klonken feller, harder dan men van deze speel- sche clavecincomposities verwacht. In het eerste deel der C-dur-Fantasie van Schumann kwetste de greep van den leeuw soms; dan sloegen de snaren tegen elkaar en kwam bruut geweld in plaats van imponeerende kracht, en de vertol king van Liszt's Petrarca-Sonet no. 104 was ve len ook te gewelddadig. Maar de fantas-mago- rieën van Debuss's Etude, de poezië van Cho pin's Barcarolle en Mazurka's, de klaarheid en de ongedachte kleurschakeeringen in diens Etu des: dat alles was onvergelijkelijk schoon. En ook de toegiften waren dat: „Au bord d'une source" uit Liszt's Années de Pelerinage, een kristal helder ruischen; de Minuten wals van Chopin en diens Etude op. 25 no. 9, beide verbluffend van eenvoud en pianistische volmaaktheid.... Ik zag Horowitz na afloop van zijn recital. In een jas gehuld hing hij in een stoel, volko men uitgeput, naar het scheen. Laten we hopen dat de zelfinductie dezen bleeken tengeren man niet vertere, tot er kortsluiting volgt. Tegen zulke spanningen is haast geen organisme be stand Maar laten we ook hopen hem hier in Haar lem eens te hooren te krijgen, wat tot nu toe nimmer gebeurde. Misschien ligt het op den weg van de afd. Haarlem van de M. t. b. d. T. of van K. a. Z. V. om pogingen daartoe in 't werk te stellen. K. DE JONG. NED. INSTITUUT VAN ARCHITECTEN. N. I. V. A. Vergadering te Amsterdam. Het Nederlandsch Instituut van Archi tecten N. I. V. A., heeft onder voorzitter schap van den heer H. Elte, zijn najaarsver gadering te Amsterdam gehouden. Met een kleine aanvulling werd het door het bestuur ontworpen concept, regelende de wijze van oplossing van geschillen tusschen opdrachtgever en aannemer, goedgekeurd en voor de leden bindend vex-klaard. Mededeeling werd gedaan, dat voor de leden certificaten beschikbaar worden gesteld, welke door hen aan hun opdracht gevers kun nen worden uitgereikt bij de oplevering van door de leden zelfstandig als architect ont worpen en geheel onder hun leiding uitge voerde werken. De ter vergadering aanwezige leden legden Op St. Katharinadag. den feestdag der Parijsche midinettes, waren Chamberlain's vredesbemoeiïngen troef. Op de foto twee hoofddeksels, die resp. zijn vlucht naar Miinchcn en zijn jongste overtocht naar Frankrijk symboliseer en. een verklaring met de kx-acht van belofte van trouw aan opdrachtgever en ambt af. Ook de afwezige en nieuw toetredende leden worden daax-toe voortaan verplicht. Des namiddags werd een excursie gemaakt xxaar „Het Amsterdamsche Bosch". De schietpartij te Ruwiel. In de maand Mei van dit jaar werd de lan delijke omgeving van het dorpje Ruwiel ter hoogte van Breukelen op ongeveer 4 K.M. ten Westen van de spoorlijn UtrechtAmsterdam, gelegen, opgeschrikt door een kort doch hevig geweervuur. Bij onderzoek bleek, dat op bevel van den officier van justitie te Utrecht met gewapend geweld de boerderij van den klei- nexx boer A. van M. was bestormd, waarbij de boer en zijn oudsten zoon ernstig werden ge wond. Aan de boerderij van den veehouder hadden zich des morgens eenige crisisambtenaren ver voegd om een onderzoek naar het op de boer derij aanwezige vee in te stellen. De boer weigerde deze ambtenaren de toe gang tot zijn bedrijf. De ambtenaren verzochten daarop de politie uit Kockengen hulp te verleenen. De boer weigerde eveneens de politie de toegaxig. Daar op werd een smid gehaald, die de gegrendelde deur op bevel van de politie wilde openbreken. Terwijl de man daarmede bezig was, klonken schotexx, die uit de woning op de in de nabij heid van de deur staande ambtenaren en veld wachters werden gelost door den veehouder en zijn oudsten zoon, kennelijk met de bedoe ling om zelfs met dergelijke middelen iedere toegang tot de boerderij te verhinderen. Aan stonds trok men zich daarop terug, waarna de officier van justitie te Utrecht werd ge waarschuwd, die de hierboven vermelde maat regelen nam. Hedenmorgen had de 60-jarige veehouder zich te verantwoorden voor de Utrechtsche rechtbank. De officier van justitie eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, door gebracht in preventieve hechtenis. U weet niet meer wat U rooken wilt? Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste. (Adv. Ingez. MedJ HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoll 26 van Rott. te Vancouver. Narenta Vancouver n. Rott. 27 te Seatle. Damsterdijk Vane. n. Rott. 28 te S. Francisco. Delftdijk Vane. 28 v. Champerico. Lochkatrine n. Rott. 28 v. Southampton. Voiendam 29 v. New York te Rotterdam. Binnendijk Rott. n. N.-Orleans p. 27 Wight. Tiradentes, n. Rott. p. 29 Dungeness. Binnendijk Rott. n. New Orleans 27, 75 mxjl van Land's End. HALCYON LIJN. Stad Maassluis 28 v. Narvik te Rotterdam. Stad Haarlem 27 v. Pepel n. Vlaardingen. Stad Amsterdam Oxelösund n. Vlaardingen, p 28 Brixnsbuttel 29 (3 n.rn. te H. v. H. verw. Stad Arnhem 1 (2 v.m.) v. Morphoubaai t« Rotterdam varwacht. Stad Amsterdam 24 v. Oxelösund te Vlaard. HOLLAND— AUSTRALIè LIJN. Aagtekerk (uitreis) 29 te Lissabon. Almkerk (uitreis) 29 te Adelaide. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk 28 van Rotterdam te Beira. Jagersfontein (thuisr.) 29 te Duinkerken. Bloemfontein (uitr.) 29 te Durban. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 29 v. Hamburg te Schiedam. Hoogkerk (uitr.) p. 28 Perirn. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles 29 van Bourgas te Antwerpen. Medea 27 van West Indië te New York. Nereus 29 van Stettin te Amsterdam. Euterpe 29 van Bordeaux te Amsterdam. Deucalion 28 van Kymassi naar Yerakini. Mars 28 van Bari naar Lixun. Merope 28 van Amsterdam te Kopenhagen. Odysseus 29 van Aarhuus te Amsterdam. Trajanus 28 van Aixxsterdam te Hamburg. Venus 28 van St. Nicholas n. Algiers. Rhea 29 van Hamburg te Amsterdam. Helder 29 v. Amsterdam naar Hamburg. Ariadne 28 v. Calamata n. Amsterdam. Cottica 29 v. Curasao n. Porto Cabello. Ajax 29 van Danzig te Amsterdam. Pluto 29 van Kopenhagen te Stettin. Alkmaar 29 van Antwerpen te Amsterdam. Perseus 29 van Gothenburg naar Aarhuus. Fauna Stamboul n. Amsterdam p. 29 Niton. Juno 19 van Savona te Palermo. MEIJER CO.'S SCHEEPVAART-MIJ. Maron 29 van Batavia te Amsterdam. Ajax Japan n. Rotterdam 28 te Hongkong. Benarty, Hongkong n. Rott. 28 te Singapore. Philocetes, Japan n. Rott. 26 te Singapore. Glenaffaric, Japan n. Amst. 26 v. Yokohama. Phx-ontis, Amsterdam n. Java 28 van Swansea via Liverpool. Rhesus 28 van Amsterdam te Liverpool. City of Dundee Cebu naar Rotterdaxxi 24 van Manilla. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak 29 van Batavia te Rotterdam. Buitenzorg (thuisr.) 29 v. Singapore. Garoet (thuisr.) p. 28 Perim. Kota Agoeng (thuisr.) 28 van Colombo. Kota Nopan (uitr.) p. 29 Perim. Sitoebonao (uitr.) 29 te Singapore. Tjikembang (thuisr.) 29 v. Londen. Indrapoera (uitr.) 29 te Singapore. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. Alhena (uitr.) 27, 30 mijl Z.O. van Niton. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix (uitr.) 29 van Port Said. Moena (uitreis) 29 te Antwerpen. Enggano (uitreis) 29 van Suez. SILVER JAVA PACIFIC LIJN. Poelau Laut 29 v. Amsterdam te Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 16