Gaat Nederland vliegtuigen in het buitenland koopen? Hulp aan Joodsche vluchtelingen. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 H A A R C E M'S D A 'GBE A' D De luchtvaart van het oogenblik maakt een snerkwaardigen tijd door, dat valt moeilijk te ontkennen. Er is weer eens gebleken, dat een groeiproces zich niet forceeren laat door al lerlei kunstmiddeltjes. We hebben hetzelfde verschijnsel kunnen waarnemen in den tijd na den wereldoorlog, toen men van de luchtvaart in betrekkelijk korten tijd iets had willen ma ken. dat grooter leek dan het wel was. Op alle mogelijke manieren hadden de verschillende landen bewapening, snelheid en bestuurbaar heid van hun vliegtuigen opgevoerd, de een wilde den ander steeds voor zijn en daarbij werden de meest eenvoudigste dingen over het hoofd gezien. Men heeft vooral den laatsten tijd zoo vaak hooren beweren, dat de luchtvaart, zooals wij die thans kennen, de kinderschoenen defini tief ontwassen is, dat we aan het begin ston den van massaal luchtverkeer en meer van die gezegden, die bij het groote publiek gretig ingang vinden. Niets is minder waar. We zul len een paar voorbeelden noemen, om dit aan te toonen. In Mei 1927 vloog Lindbergh over den Atlan- tischen Oceaan naar Parijs en het was, zuiver technisch bekeken, meer geluk dan wijsheid, dat hij er inderdaad aangekomen is. In Mei 1927 verklaarde Lindbergh, dat een geregelde luchtdienst tusschen Europa en Amerika bin nen de technische mogelijkheden van dat oogenblik lagen. En in die hoer a-stemming vond zijn profetie gehoor. De geschiedenis ^ou het anders leeren. Het toeval wil, dat diezelfde Lindbergh momenteel directeur is van een groot Amerikaansch concern, dat een geregelde luchtdienst over den Noordelijken Atlantischen Oceaan aan het voorbereiden is en het ziet er, na haast elf jaar gestadig werken, naar uit, dat die dienst binnen enkele jaren regelmatig zal gaan functioneeren. De geschiedenis heeft geleerd, dat een ontwikkelingsphase zich niet forceeren laat. Een ander voorbeeld. In Amerika vliegt een groot, viermotorig vliegtuig proef. Een vlieg tuig, waarvoor ook Nederland begrijpelijke in teresse toont. De proefvluchten verloopen, zoo als dat in de officieele communiqué's heet, naar wensch. maar intusschen blijkt het, dat er nog zooveel aan het prototype te verande ren is, dat er voorloopïg van bouw van de eer ste serie toestellen geen sprake kan zijn! Onze gedachten gaan naar de Nederland sehe vliegtuigindustrie, die vooral de laatste jaren gelegenheid heeft gehad, aan te toonen, waartoe zij in staat was. Zonder dat men ons van chauvinisme beschuldigd, kunnen we vaststellen, dat de vliegtuigen, die zij afleverde tot de beste behooren, van hetgeen de huidige markt biedt. Wij zijn zelfs in enkele opzichten die anderen vóór. Verschillende mogendheden toonen dan ook groote interesse voor Neder- landsche vliegtuigproducten en verschillende types worden in het buitenland in licentie ver vaardigd. Des te verbaasder zijn we dan ook, als we vernemen, dat Defensie momenteel in het buitenland aan het rondneuzen is, om een betrekkelijk groot aantal buitenlandsche vliegtuigen voor de Nederlandsehe luchtmacht aan te schaffen. Zij heeft daarbij een betrek kelijk geringe keuze. Vrijwel alle vliegtuigfa brieken in het buitenland van eenige betee- kenis zijn dermate met orders overstelpt, dat bestellingen van vreemde regeeringen slechts met lange levertijden geaccepteerd kunnen worden. En daar komt nog iets heel belang rijks bij. De mogendheden hebben de be grijpelijke gewoonte uitvoerverboden voor de nieuwste militaire vliegtuigen uit te vaardi gen. Dit is een troef, die men nu eenmaal al tijd graag zoolang mogelijk in de hand houdt. En geeft men eindelijk die troef vrij en legt zijn kaart op tafel, wel, men kan er zeker van zijn, dat er een andere, een nog betere troef voor in de plaats is gekomen, met andere woorden, indien een militair vliegtuig voor export is vrijgegeven, kan men er zeker van zijn, dat er beter toestellen zijn gemaakt, waardoor die vliegtuigen, die voor export zijn vrijgekomen, veel van hun waarde hebben verloren. Er zijn indertijd voor Indië enkele series Martin Bommenwerpers in Amerika besteld, omdat men van meening was, dat de Neder landsehe industrie niet op tijd zou kunnen leveren. Er moet hier direct gezegd worden, dat de aflevering van die toestellen vrij vlug is geschied. Maar intusschen had Glen Martin een verbeterden bommenwerper ge bouwd waarin de fouten, die aan het vorige type kleefden, waren weggewerkt. Er zijn toen in de luchtvaartwereld stemmen opge gaan, die de nationale vliegtuigproductie in ons land wilden vergrooten,, teneinde derge lijke bestellingen, waarmede millioenen guldens gepaard gaan, zooveel mogelijk in eigen land te geven. Onze Nederlandsehe vliegtuigbouwers hebben bewezen, dat zij moderne aan alle eischen des tijds beant woordende vliegtuigen konden leveren. Bouw de Koolhoven niet onlangs de FK 58-jager, die de fantastische duiksnelheid van haast 900 K.M. per uur heeft bereikt en staat mo menteel Fokkers laatste creatie de D 23 niet op de Parijsche Luchtvaartsalon? Er zijn op het oogenblik besprekingen gaande met verschillende buitenlandsche fa brieken. Duitschland heeft de Hs. 116 jager voor export vrijgegeven, en zoo deden ook en kele Engelsche, Italiaansche en Amerikaan- sche fabrieken. We willen den lezer niet gaan vervelen door de toestellen te gaan beschrij ven, die aangeboden zijn. Wil men vliegtuigen voor de luchtverdediging koopen, dan moeten het machines zijn die m o r g e n op de markt zullen zijnEn niet diegene die gisteren zijn ge maakt. En daarom gelooven velen aan de noodzakelijkheid de Nederlandsehe vliegtuig productie op te voeren. Bij meenen ook, dat het tijd wordt een uitvoerverbod van de mo dernste hier te lande te bouwen toestellen uit te vaardigen. J. S. Z. JUBILEUM J. N. KATTENBURG. In een vorig nummer hebben we reeds mel ding gemaakt van het feit, dat de heer J N. Kattenburg ter gelegenheid van zijn 40- jarig zaken jubileum is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dit jubileum is echter voor het personeel aanleiding geweest den directeur te huldigen. De heer J. Droese, procuratiehouder der N.V, Hollandia Fabrie ken Kattenburg en Co., heeft den heer Kat tenburg een enveloppe met inhoud overhan digd, waarbij den jubilaris verzocht werd aan het geschonkene de bestemming te geven welke zijn gevoelens van menschelijkheid hem aanwijzen. Na deze huldiging hebben nog verschillende sprekers het woord gevoerd, o.w. mr. S. J. van Lier. gemeente-secretaris van Amsterdam Tenslotte hebben alle arbeiders, ongever 1000 in getal voor den heer Kattenburg gedefi leerd en hem gelukgewenscht. Er is 4 millioen, er zou 400 millioen pond noodig zijn. Om vier uur Dinsdagmiddag is op Schiphol aangekomen de heer Louis Ruskin, de ver tegenwoordiger van de Amerikaansche groep voor de financiering van de kolonisatie van de uit Duitschland verdreven Joden in het buitenland. De her Ruskin kwam via Engeland uit Chicago om hier in Nederland met de leden van de International Colonisation Society, welke organisatie de vorige week in Den Haag is gesticht, besprekingen te voeren. De heer Ruskin heeft zich rechtstreeks van Schiphol naar den Haag begeven. Vier honderd millioen pond noodig. Na afloop van de conferentie van Evian is bij den heer D. Wolf het plan gerijpt, om het Joodsche vraagstuk op te lossen door middel van immigratie. Wat het gevolg van dit plan was de stichting van de Jewish Coloni sation Society is bekend. Het kapitaal dei- stichting, aanvankelijk een millioen gulden groot, is thans gestegen tot ongeveer 4 mil lioen gulden, mede dank zij een Fransche gift van 250.000 pond sterling. Deze mededeeling deed de heer Wolf aan een verslaggever van het A.N.P., die hem ge vraagd had, iets te vertellen over zijn pogin gen in het buitenland om dit plan uit te breiden. En Engeland, Frankrijk, België en Zwitserland heeft de heer Wolf naar hij verzekerde groote instemming voor het doel der stichting verkregen. In Londen voerde de vertegenwoordiger van deze stichting besprekingen met de heeren Rublee, Pell en Cotton, allen van de inter- gouvernementeele commissie, gevormd na de conferentie te Evian. Deze heeren toonden groote sympathie voor het Nederlandsehe plan en hebben den heer Wolf uitgenoodigd op 1 en 2 December a.s. opnieuw naar Len den te komen om voor de voltallige com missie een uiteenzetting te geven. Het spreekt vanzelf dat de heer Wolf aan deze uitnoodiging gevolg zal geven. Zooals gezegd is thans een kapitaal gevormd van 4 millioen gulden. Hoe groot het bedrag moet zijn cm de oplossing van het vluchte lingenvraagstuk te vinden, kon de heer Wolf nog niet mededeelen. Hij zeide echter, dat dit bedrag nog niet één procent is van een be drag, dat 600.000 families tot immigratie in staat zal stellen. Daarvoor is noodig 400 mil lioen pond. „Onze taak", aldus de heer Wolf, zal zich beperken tot het bijeenzamelen van een fonds dat de basis zal zijn van de totale benoodigde middelen. De bedoeling is, dat deze stichting, wat den financieelen opzet betreft, niet zal zijn aangewezen op den steun van de ver schillende regeeringen. Die steun heeft zij wel noodig voor de bepaling van het land, eventueel de landen, waarheen geïmmigreerd zal worden". Verder deelde de heer Wolf mede, dat de Jewish Colonisation Association, een doer baron Hirsch te Parijs opgerichte organisatie die al vele jaren bestaat, haar documentatie en technisch materiaal ter beschikking van de Jewish Colonisation Society heeft gesteld. Mocht dit plan niet slagen, dan krijgen allen die financieelen steun hebben verleend, hun geld terug. Slaagt het wel, dan zullen aandeelen aan de schenkers worden uitge geven. De nationale collecte. Men schrijft ons namens het Nederlandsch jeugdleiders-instituut, dat de inzameling voor uitgewekenen om geloof en ras organi seert: Wat snel georganiseerd wordt, biedt de grootste kans van slagen.De nationale inzame ling op 3 December a.s. zal dan ook alleen reeds om deze reden een succes worden. In koortsachtig tempo werken honderden vrij willigers aan de omvangrijke voorbereidingen van de grootste collecte, die ooit in Nederland gehouden is. Deze voorbereidende maatrege len moeten op zeer korten termijn getroffen worden. Meer dan IV2 millioen speldjes, 40.000 collectebussen, 40.000 propaganda-affiches, tienduizenden kussens dit alles moest niet alleen grootendeels vervaardigd, maar ook ge distribueerd worden. Voeg hierbij de noodza kelijke administratie voor een inzameling, die naar schatting in 800 gemeenten plaats vindt dan krijgt men eenigen indruk van het werk, dat in de hoofdcentrale van het Neder landsch jeugdleiders-instituut in de Vondel straat 11 te Amsterdam, verzet moet worden. Wanneer men niet van alle kanten de spontane medewerking der bevolking genoot, dan zou deze monstercollecte ten bate van hen die om hun geloof of ras vervolgd worden, tot mislukking zijn gedoemd. Die medewerking geniet het organiseerende comité echter in verblijdende mate. Het is of duizenden in den lande zaten te wachten op de gelegenheid om eindelijk iets te kunnen doen, dat hun mee gevoel met de verdrukten omzet in een har telijke daad. VERZEKERINGSVOORWAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING voor alle betalende abonnés van Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Elke betalende abonné van dit blad is, zoo!nnn zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzeilt tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden: HAARLEM-S DAGRLAD o. gedurende minstens twee weken (in abonnés gedurende een volle maand! van dit blad zijn ingeschreven; b. den I8en verjaardag gepasseerd zijn bereikt hebben; e. niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor hen het vallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van 60stcn verjaardag nog niet Artikel 2. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt ver staan de uitsluitende en rechtstreekschc oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geroken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan bet bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten a( toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkecringcn bedragen: 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtatreeksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verslaan de amputatie van twee Icdemnlcn, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet cn cén band, boven den énkel of den pols. of onher stelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid is ontstaan, nog in leven is; 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrceksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk o( uiterlijk binnen driemaal 24 uren na bet ongeval; 200 GULDEN, indien liet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige cn rechtstreekschc oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel. o(van het onherstel baar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een cn ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. Indien hel ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreekschc oorzaak is van do amputatie binnen tien dogen na den datum van bet ongeval: van beide leden van een duim 100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één lid van een duim50 GULDEN van één of twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN van één of twee leden van een anderen vinger5 GULDEN van een pols15 GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkceringcn op het hoofd van één persoon verzekerd cn om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan £2000,— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van hel lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, ■Is anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld, Het verlies of de breuk van vóór hel ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte liclioamsdcelen geeft geen aanspraak op uitkecring, terwijl vóór het ongeval reeds niet aanwezige lichaiimsdcelen evenmin in aanmerking kunnen komen bij de berekening van de totale uitkecring Heeft een ongeval hot verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkecring in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gehcelc hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkecring. mei dien ver stande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een bovcn- of onderarm of -been tengevolge heeft, de uitkecring voor verlies zal worden verleend. Andere uitkecringcn geschieden aan den abonné zclven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkecring geschieden, binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak cn het gevolg daarvan bewezen zijn ten genooge der Directie van dit blad. Artikel 5. Een uitkecring zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbcschiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitpuiling als gevolg daarvan (lenzii die operatie noodzakelijk was wegens leisel, waartegen verzekerd is); e. door ee.ie bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhanst zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, ol terwijl de verzekerde ooder den invloed van over prikkeling of somnambulisme was of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonluk om zorg voor zich zeiven e. door zelfverminking, zelfmoord ol poging daartoe. Iietzi) willekeurig ol niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; L in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming nan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten. dan wel bij pleizierreizcn buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwiclriiden. of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats: g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, ot aanvallen tegen den persoon van verzekerde of in buitenlandschen oor log f binnenlondsche onlusten Het verdwijnen, verdrinken ol door gas ot zekerde, wordt, onverminderd het hiervoor in d van deze verzekering aangemerkt als te zijn ver. het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. De vi artikel bepaald, irzaakt door s n de Directie van dit bind .'rzekering geldt echter wel voor gevnllen waarbij het ongeluk veroor zaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding vnn personen of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in stont van krankzinnigheid of ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van cenc Europeeschc haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd v»n vrede) of indien hij zich io krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop bij ophoudt zijn n dit blad te betalen o( deze courant ophoudt te verschij- in dit blad de verzekering doet eindigen, alsdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen on krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding. het venverken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine. dynamiet, naphto. acctyleengas of andere licht-ontplofbare of licht ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders cn dorgcliikcn. Zeevisschers, zeevarenden van beroep en personen van den Loodsdïcnst zijn, in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, tenzij het ongeval den dood tengevolge heeft. Op uitkecring bij overlijden kon voor hen uitsluitend annspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plants had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogcre schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on- iroffen fde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen irnak maken op uitkecring, zal in liet geheel voor alle getroffenen leza- nmex meer dan maximaal f 2000.worden uitgekeerd, te verdoelen inredigheid vnn het aantal getroffenen cn den aard van het door hen geleden letsel. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen m een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking 't elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten m allo gevallen olie bijzonderheden daaromtrent cn omtrent het bekomen letsel ipoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad, ndien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het ongeluk is geschied, zal gecncrlei uitkecring verschuldigd zijn Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is, moet kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge- offene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moei de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken 1 te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den •trolfene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs geëisclit kundige liulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewiis hetwelk de Directie van dit bind van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek :dunn werd, gegeven moeten worden. In geval van eenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Di ctie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat et ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, il elke aanspraak op uitkecring voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behnndclcnden ..■neesheer ingevulde aanvrage-formulicr tot uitkecring. en ingeval van over lijden, van dc doodsacte. kan de belanghebbende annspraak maken op de be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van 't blad. De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste van dengeno c dc uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd rijn, zullen be taalbaar zijn ten kantore "van dit blad, slechts na ontvangst van een door dc(n) rechthebbende(n) geteekende guitantie, terwijl dc verzekering bij uitbetaling in een bedraR van meer don tweehonderd gulden zal vervallen. Van Reen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in ivnllcn. waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de :rplichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen :n maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen ta benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een .jnnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bezwaring cn vervreemding van de rechten, voor een ge abonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen vnn den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben- Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze j elke verandering vnn woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of Ja, Sinterklaas zelf hj I zijn bijdrage die in die komt. Geeft hij een dj het hem onverschillig oijl en een pop van 50 centjB stuiver extra op voor de goed daarginds aan gruB Sint is mild naar dtf Eén duidelijk symptl landsche offervaardighejM organisatoren door: Drachten had reeds £j-fl een inzameling gehoudjM van de opbrengst uit dfr'B kreeg het comité f 166; jy land kwam dus het eer§ BELGIË ZENDT AGENT NAA Parlement keurtftt beleid De Belgische minister-' gistermiddag in den Sen interpellaties, die ingedii king tot het feit, dat B< woordigd bij de Nation;' Spanje. Sinds langen tijd, aldu burgeroorlog, die Spanje slag gehad op de binnen andere landen. Al gaat België#vooi] pelijlc genomen beslu men, het is toch var medewerking in de commissie niet meei is. De regeering is dt daan, dat er aanleidin der dralen onderhanc 1 knoopen, die haar in len te Burgos een gelijke positie te krij gen als die van andere mogendheden. Het economische belang van België eischt, dat men tracht met het „rechtsche" Spanje de zaken te doen, die mogelijk zijn. Bij deze kwestie moet men van partijhartstochten afzien. Het zenden van een agent naar een land beteekent niet, dat men de politiek of het regime van dat land goedkeurt. De beslissing der regeering staat vast: Woensdag zullen de onderhandelingen beginnen, die tot resultaat moeten heb ben, dat België dezelfde handelsbetrek kingen met Burgos krijgt als de andere landen. De regeering zal trachten in geheel Spanje een humanitaire taak op zich te nemen, in hét bijzonder ten gunste van vrouwen en kinderen. Als de regeering prijs stelt op het hernemen van haar vrijheid in deze kwestie, doet zij dat, omdat zij hoopt, dat een poging tot herstel van den vrede gedaan kan worden. Het oogenblik is ge komen, dat heroiek plaats moet maken voor het verstand. De Belgische regeering wenscht niet de rol van bemiddelaar: die komt toe aan een grooten staat of aan een groep van staten. Indien het tot een poging komt, zal België zijn verantwoordelijkheid aanvaarden. Spaak vroeg tenslotte het vertrouwen van het parlement. Tijdens de schorsing der senaatsbijeenkomst zijn de katholieke, liberale en socialistische fracties bijeengekomen. Roomsch-katholïeken en liberalen besloten voor de motie van vertrouwen te stemmen. De socialistische fractie besloot, dat in afwachting van het socialistische congres, dat Zaterdag bijeenkomt, niet gestemd zal wor den voor een ingediende motie, maar voor een motie, die constateert, dat de senaat overgaat tot de orde van den dag. Aan het einde der interpellaties heeft de Senaat met 88 tegen 13 stem men bij 50 onthoudingen een motie aangenomen, waarin de verklaring der regeering wordt goedgekeurd. De 13 tegenstemmers waren communisten en socialisten: degenen, die zich onthielden, waren voor het meerendeel socialisten. Artikel y. Als abonne in den :t hoofd van het serin of de samenwoning (als omschrt Besluit BevollcinRslxwIchouduig, Stbl. 1936 No. 342. bchoorende bij de Wet oi- de Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid het gezin of de samenwoning, mits aan hetzelfde adres woonachtig, is ■cwezen bii schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad- Artikel 10 De Directie van dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Leyeuslangt ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.Verlies van hand, voet of oog f 400.Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bii sDoor- of tramongeval etc. -.vorden de uitkeeringen: bi overlijden f 1000.bij invaliditeit f3000. Door deze publicatie zijr 'le uroege» gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet icplaatst, wordt de kopij den inzender nief teruggegeven. Oproep collectanten voor de vluchtelingeneollecte. Diep getroffen door het lot van vele dui zenden medemenschen, die vervolgd worden terzake van geloof of ras, vol deernis met het leed en de ellende, van zoo velen, die zonder tehuis en zonder eenig bezit rondzwerven en vooral met het lijden van rondzwervende kinderen, die trachten in ons land een veilig toevluchtsoord te vinden, heeft de geheele Nederlandsehe Jeugdbeweging zich bereid verklaard een groote nationale collecte te houden op Zaterdag 3 December a.s. Op de leden van alle jeugdvereenigingen is een beroep gedaan zich als collectant ter be schikking te stellen van de comités, die voor de regeling dezer collecte allerwegen zijn ge vormd. De leden van de Haarlemsche ver eenigingen dienen zich zoo spoedig mogelijk aan hun besturen op te geven, die deze opga ven doorzenden aan het bureau van het comité. Aangezien er evenwel een zeer groot aan tal collectanten noodig is, wordt ook een be roep gedaan op alle jongeren, die niet bij een jeugdorganisatie zijn aangesloten. Alle jon geren (en vooral meisjes) van 14 jaar en ouder kunnen meehelpen. Wij doen een dringend beroep op hun bereidheid om een klein offer te brengen voor hun lijdende medemenschen en zich vóór Donderdag op te geven als col lectant aan het centraal bureau van het Haarlemsche comité gevestigd in het gebouw van de Nutsspaarbank Jansstraat 19, tele foon 11484. Dit bureau is eiken dag van 9.30 uur tot 6 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur geopend. Men wordt verzocht naast naam en 'erzekering wordt beschouwd j adres (vooral duidelijk) geslacht en leeftijd op te geven alsmede de uren. op welke men zich beschikbaar stelt. Aan B. en W. van Haarlem is verzocht de leeerlingen van Middelbare en U.L.O. scholen die willen meecollecteeren Zaterdagmorgen vrij te geven. Aan de besturen der bijzondere middelbare scholen zal hetzelfde verzoek ge richt worden. Tenslotte zou het comité er bij werkgevers op willen aandringen aan die le den van hun personeel, die voor een ochtend gemist kunnen worden, verlof te geven mee te collecteeren. Ook kunnen velen meehelpen aan de reclame voor de collecte door groote reclameplaten, die door het bureau beschikbaar worden ge steld, aan te vragen en deze op een gunstige plaats op te hangen. Zij die reeds vóór de collecte grootere bij dragen willen geven, kunnen dit doen door storting of overschrijving op gironummer 518 0 ten name van de Nutsspaarbank te lem (Wijk aan Zee, Castricum, Alkmaar) aansluiten. (Dat duinterreinen geschikt zijn voor ont wikkeling bewijzen Scheveningen, Katwijk aan Zee, Noordwijk etc.). 1. Deze weg zal een schitterend bouwter rein openen, dat den „Staat" millioenen zal opbrengen. 2. Aan dezen weg zal zich een badterrein ontwikkelen, dat zich uitstrekt van den Hoek van Holland tot Haarlem (den Helder). 3. Hij zal een snelverbinding zijn tusschen Engeland en Amsterdam. 4. Dit alles zal lo. aan duizenden werk ver schaffen. 2o. overbevolking verminderen. 5. Het zal een werkverschaffing zijn, die voordeel aanbrengt in plaats van geld te kosten. 6. Het zal Engeland niet onwelgevallig zijn, dat wij zelf de hand uit den mouw steken ter zelfverdediging want deze' weg is ook oor- logsweg. Verholen (de duinen leenen zich daarvoor bij uitstekendheid) afweergeschut, vliegtuigen, bommenwerpers. 7. Deze groote verkeersweg zal de gezondste streek van Nederland bewoonbaar maken. De bezitters van vrijkomende bouwterreinen zullen maar al te gaarne genoegen nemen met deze onderneming. Het voorgaande „Cabinet" heb ik reeds met inhoud dezes in kennis gesteld. C. TIMMERMAN. Oud-Leeraar Hoogere Krijgsschool. Leeraar Engelsche Taal- en Letterkunde. Wassenaar, Hoogeweg 8. De werklooze leeraar Lieli. Oef. Met veel instemming las ik het artikel in Haarlem's Dagblad van Vrijdag 18 Nov. j.l. En ik roep nu „Bravo collega". Wat moet ons volk toch trotsch zijn op onzen kundigen mi nister van onderwijs, die niet alleen het heele kabinet achter zich heeft, maar wien het onderwijs zoo na aan het hart ligt-, dat hij niet kan nalaten vele malen zijn spijt te uiten over den slechten toestand er van. Waarlijk zeer jammer, dat er geen geld is, doch gedu rende de proefmobilisatie in September, was er ineens, zoo maar uit de lucht f 120 millioen voor defensie komen vallen. Het is niet waar, dat een onderwijzer ziek wordt indien hij voor een klas van 60 kinderen staat. Ongerijmd de gedachte, als zou er in zoo'n geval geen goed onderwijs en opvoeding, dat is toch de taak van de school, mogelijk zijn. Kweekscholen leveren elk jaar weer nieuwe leerkrachten af, want er mocht eens een tekort bestaan! Indien er tien auto's bij een veerpont om het hardst toeteren, komt er een schitterende nieuwe brug. Hoe belangrijk zooiets is begrijpt iedereen, want dan kan een reiziger in tand pasta weer een half uur sneller van Amster dam naar Brussel komen. Moreele herbewapening, schitterend gewoon. Maar laat men bij de jeugd, het onderwijs, en de werkloozen beginnen. Maar neen, dat ware toch te gek, dat we deze categorieën moreel bewapenden. Duizenden guldens worden be steed aan steun voor buitenlandsche vluchte lingen, huldebetuigingen e.d. Doch de Neder landers schijnen het niet noodig te hebben. Om op het onderwijs terug te komen. Daar heb je nu die moderne hobby van lichamelijke opvoeding. En het belachelijke is wel, dat die gymnastiekleeraren zich zoo wetenschappelijk voelen. Ieder verstandig mensch, immers, dus ook een onderwijzer, kan zoo maar gymnas tiekles geven, als hij maar eerst even een oefe ningenboekje inkijkt. Bovendien wordt er tegenwoordig reeds zoo buitengewoon veel aan sport gedaan, ook op het platteland, dat al 8% van de H.B.S.'ers lid zijn van een sport- vereeniging. Bij de volwassenen is dit percen tage nog hooger. Derhalve hoort dit vak met meer op de scholen thuis. Een arbeidersgezin met 3 kinderen heeft natuurlijk ook nog wel geld, om de kindei-en elk lid te laten worden van een sportvereeniging. Hetzelfde geldt voor H.B.S.'ers, die genoeg vrijen tijd over hebben om buiten de school deze waangedachte na te jagen. Opgericht werd een Vereeniging tot Bevor dering van de Harmonische#Lichaamsontwik- keling (H.LO.) die meteen den volledigen mo- reelen steun (deze voi*m van steun, een soort gesublimeerde geldelijke, zij het zeer goed- koope, doch hoogstaande aard van steun bestaat in Holland ook) der regeering kreeg. Tot overmaat van ramp verschijnt nog het z.g. „nationale plan" Graafland. Wenscht de heer Graafland nog even beroemd te worden? Lx het genoemde „plan" wordt gesproken over ontwerper's 25 jarige ervaring. Een leek als ik zou dan wat meer deskundigheid vei'wachten. Imnxei's de grondgedachte is, dat de school wordt uitgeschakeld. Sportverenigingen zullen hun velden wel beschikbaar willen stellen, evenals de ge meenten hun gymnastiekzalen, alles pro deo. Verder zullen er nog wel „loodsen en schuren" te vinden zijn. De vele werklooze gymnastiek leeraren, sportleiders e,d. mogen dan belange loos hun krachten geven: heerlijk moet dat zijn, zoo voor je vaderland te mogen werken. Weet de heer Graafland, en ook de regee ring, dat er een groot gevaar bestaat, indien alles op sport", dus eenzijdigheid e.d. wordt aangestuurd. Er is een hemelsbreed verschil tusschen sport en lichamelijke opvoeding. EEN MAN-UIT-DE-WORSTELTENT ALIAS GYMNASTIEKLEERAAR.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 17