EINDELIJK; een wegwedstrijd in Nederland. Nieuwe Uitgaven Van een illusie beroofd Geen dikte Van der Linden's Bakkerijen WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 HA'ASTE M'S D A G B E 'A 13 17 Auto-races op het circuit van Zandvoort in Juni 1939. De Prijs van Zandvoort. De K.N.A.C. schrijft ons: Het ligt in het voornemen van de K.N.A.C. in het begin van de maand Juni 1939, behoudens goedkeuring van de autoriteiten een nationale snel heidswedstrijd voor sport- en toer- wagens op een afgsloten wegcircuit te Zandvoort te organiseeren. Ziet daar eindelijk het groote nieuws waarop sportlievend Nederland, en uiteraard de spor_ tieve automobilist in het bijzonder, heeft gewacht. Van nu af zal Nederland geen uit zonderlijke positie meer innemen in de rij der vele landen, waarin het bijzonder aan de automobielrensport, mede dank zij de medewerking van de autoriteiten, zulk een belangrijke plaats is ingeruimd. Het behoeft hier geen uitvoerig betoog met hoeveel leed wezen een ieder, die de automobielsport een warm hart toedraagt, de toenemende belang stelling voor wegwedstrijden in alle landen rondom ons heeft moeten vaststellen, sterker nog hoevele malen de verzuchting is verno men, dat men steeds weer genoodzaakt was over onze grenzen te moeten gaan om een snelheidswedstrijd voor automobielen te kun- .nen bijwonen. Daaraan nu zal thans een eind komen, omdat ook hier te lande de wegwed strijd voor automobielen zijn intrede zal doen. Dat is, vóór alles het groote nieuws, waarvan wij men kan het zich voorstellen met vreugde gewag maken. Aanbod van Zandvoort. De eenvoudige oplossing van een schijnbaar moeilijk vraagstuk, heeft het buitenland ons getoond. Snelheidswedstrijden dwars door steden en op een circuit van bestaande wegen, hebben den weg gewezen, in welke richting ook in ons land op dit gebied wellicht iets was te bereiken. En het spreekt van zelf, dat de K.N.A.C. gaarne bereid was om te onderzoe ken of een door het gemeentebestuur van Zandvoort aangeboden wegcircuit in deze groote badplaats geschikt kon worden be vonden om er een snelheidswedstrijd voor automobielen te houden. Uiteraard was de K.N.A.C. ten zeerste verheugd over dit kloeke initiatief en het resultaat van het onderzoek en de daaruitgevolgde besprekingen is thans, dat begin Juni de eerste wedstrijd voor auto's op een afgesloten circuit zal worden-gehouden, van welk gebeuren de K.N.A.C. de organisatie op zich heeft genomen. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke wedstrijd alleen mogelijk zal zijn wanneer de bevoegde autoriteiten aan de K.N.A.C. ontheffing zullen verleenen van hte e.g. wedstrijdverbod. Aangezien echter de ervaring heeft geleerd, dat de autoriteiten bij de door de K.N.A.C. georganiseerde sport gebeurtenissen'steeds de grootste welwillend heid betrachten, en hier groote belangen voor een badplaats als Zandvoort, vooral wat het vreemdelingenverkeer betreft, op het spel staan, is er alle reden om te verwachten, dat de noodzakelijke ontheffing niet zal uitblijven. De aard van de race. Het ligt voor de hand, dat bij den opzet van dezen eersten snelheidswedstrijd, welke den naam Prijs van Zandvoort zal dragen, naar wij hopen de eerste van een lange reeks van dergelijke wedstrijden in de eerste plaats naar een sportief gebeuren zal worden ge streefd. Daarnaast echter moet rekening wor den gehouden met de noodzakelijkheid van een natuurlijken groei van een wedstrijd als dieze daarin het internationale karakter dus pas tot uiting kan komen, wanneer door eerste proefneming gebleven is, dat alle voorwaarden voor het slagen van een internationale race aanwezig zijn. In verband daarmede zal de Eerste Prijs van Zandvoort dus een nationale wedstrijd worden, d.w.z. daarin zullen alleen Nederlandsche rijders mogen uitkomen. En dan nog maar alleen op uitnoodiging van de Sportcommissie der K. N. A. C. Het is een systeem dat ook in het buitenland wordt ge volgd en dat de beste waarborgen biedt voor een ongestoord en sportief verloop van den wedstrijd. Weliswaar kunnen zij, die zich ge schikt achten tot deelneming, zich daartoe bij de K.N.A.C. opgeven, maar tenslotte doet de Sportcommissie der K.N.A.C. een keuze uit de lijst -van adspirant-deelmemers. Natuurlijk zullen de voorwaarden en voorschriften wor den neergelegd in een binnenkort te verschij- GEMEENTEAVOND. Op Donderdag 1 December belegt de Ned Hervormde Gemeente alhier een gemeente avond in de nieuwe consistoriekamer. Spreker is ds. D. Drop over het onderwerp „Wat ons verbindt met en wat ons scheidt van het Ka tholicisme". Aanvang 8 uur. MEJ. VAN NES SPREEKT VOOR J. C. G. O. B Dinsdag organiseerde de J. C. G. O. B. in de groote zaal van „Ons Huis" een propaganda- avond, waarvoor een zeer groote belangstel ling bleek te bestaan. Na het zingen van Psalm 103 1 opende de voorzitter deheer E. Molenaar de bijeen komst met een hartelijk welkom, in 't bijzon der tot de afgevaardigden van de verschil lende zustervereenigingen. Hierna kreeg mej. Van Nes uit Leiden het woord over het onderwerp: Drankbestrij ding nu! Spreekster betoogde, dat juist in dezen crisistijd, nu het spook van de werkloosheid naar alle kanten grijnst, nu we al onze krach ten tot onze volle beschikking moeten hebben, om de vele moeilijkheden te kunnen over winnen, we het hoofd helder moeten houden. En toch gebeurde het maar al te vaak, dat menschen in moedeloosheid naar het glas grepen, om in de bedwelming vergetelheid te zoeken voor hun vele teleurstellingen en na righeden. 't Is waar, zoo zeide spr., er zijn andere, grootere problemen, dan het alcoholvraag stuk, doch laten we niet vergeten, dat zelfs problemen als oorlog of vrede, ten nauwste samenhangen met het alcoholvraagstuk. Nadat de leden enkele liederen hadden ge zongen verscheen de heer G. Voos op he' tooneel. Met zijn declamatie van ernstige pn komische gedichten had hij veel succes. Na de pauze werd door de leden opgevoerd een tooneelstukje: De handige huisknecht. nen reglement, maar het lijkt ons' nuttig daarop ten opzichte van dit belangrijke onder deel reeds vooruit te loopen, omdat het ten duidelijkste het karakter van den snelheids wedstrijd aangeeft. Daarnaast dient tevens de aandacht te worden gevestigd op het feit, dat het een race wordt, welke alleen zal zijn opengesteld voor z.g. sport, en toerwagens, waarbij het gebruik van motoren met drukvulling (blower, com pressor enz.) niet zal zijn toegestaan. Het circuit. Voor den wedstrijd heeft de gemeente Zand voort een circuit van wegen ter beschikking gesteld, dat den vorm van een niet gesloten acht heeft, en waarvan de grootste lus het dichtst bij den Boulevard, nabij het Casino is gelegen. Het zal geheel uit een stroef ge sloten wegdek bestaan; de wegbreedte zal vrijwel over het geheele parcours 9 meter be dragen. De lengte van het circuit bedraagt 2.3 K.M., waarvan ongeveer de helft volkomen overzichtelijk is voor het publiek, dat dus de race vrijwel geheel kan volgen temeer, om dat de lengte van het circuit zoodanig is, dat er van hiaten, zelfs bij een klein veld van deelnemers geen sprake zal zijn. Op het oogenblik zijn de wegen welke het circuit vormen voor het grootste gedeelte reeds aangelegd, maar nog niet volledig van een wegdek voorzien. Op twee plaatsen moe ten de aansluitende verbindingen nog worden gemaakt. Het voordeel van deze situatie is dat men in staat is een nieuw wegdek aan te brengen, dat aan de hoogste eischen van stroefheid zal voldoen. De ligging is overigens zeer gunstig voor den aan- en afvoer van de belangstellenden; auto mobilisten zullen volop parkeergelegenheid vinden, evenals motorrijders en fietsers. En verder zullen autobussen, trams en treinen er wel voor zorgen, dat zeer vele duizenden naar de badplaats kunnen komen om er voor de eerste maal in ons land kennis te maken met een echten snelheidswedstrijd voor auto mobielen. HEEMSTEDE Het Voorbereidend Onderwijs. Bij de begrooting voor 1939 zal hierover worden beslist. Zooals bekend is, zijn er al eenige jaren plannen hangende om een gemeentelijke voor bereidende openbare school te stichten. Drie jaar geleden hebben B. en W. een onderzoek ingesteld om te beoordeelen. of er inderdaad aan zulk een „school behoefte bestaat. Bij dat onderzoek is komen vast te staan, dat een vrij groot aantal ouders openbaar voorbereidend onderwijs verlangt. Aan aller wenschen te vol doen bleek echter al dadelijk onmogelijk. De kleuters kunnen natuurlijk geen school bezoe ken op verren afstand van hun woning, maar zes of zeven openbare kleuterscholen in ver schillende deelen -van de gemeente te stich ten, gaat al evenmin. Het grootst was de be hoefte aan zulk een school in het z.g. oude dorp, dus in de omgeving van het Wilhelmina- plein. Bij de verdere uitwerking van de plannen rees de vraag, welk standpunt men bij de stich ting van een openbare voorbereidende school moest innemen ten opzichte van het bijzonder voorbereidend onderwijs. Gezien de verhou dingen onder de bevolking en de afspiegeling daarvan in <den gemeenteraad, stelde het ge meentebestuur zich op het standpunt, dat ook op dit gebied de zoogenaamde gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs moest worden doorgevoerd. Er bestond reeds lang een subsidieregeling voor het bijzonder kleuteronderwijs, waardoor de twee Roomsch-Katholieke en de twee Christelijke voorbereidende scholen tezamen ongeveer tienduizend gulden per jaar uit de gemeentekas ontvangen. De gelijkstelling zou dit bedrag intusschen veel hooger maken en deze verhooging, gevoegd bij de kosten van een openbare kleuterschool zou, zoo deelden Bur gemeester en Wethouders aan den gemeente raad mede, omstreeks twaalfduizend gulden vergen. Tot het uittrekken van dit bedrag meenden B. en W. vooralsnog geen vrijheid te kunnen vinden. B'ij de vaststelling van de gemeentebegroo- ting voor het jaar 1937 heeft de gemeenteraad besloten een z.g. memoriepost voor dit doel uit te trekken, daarmede te kennen gevende, dat in beginsel wel tot de stichting van een openbare voorbereidende school met de con sequenties daarvan werd besloten, maar dat met de ten-uitvoerlegging gewacht moest wor den, dat de benoodigde gelden gevonden kon den worden. Op de begrooting voor 1938 bleef deze memoriepost nog steeds een memoriepos* en ook de voorstanders van het openbaar voor bereidend onderwijs zagen blijkbaar geen kans om een zoo groote stijging van de uitgaven te verantwoorden. Voorstellen daartoe zijn al thans niet gedaan. Dit wil intusschen nog niet zeggen, dat de plannen geheel zijn opgegeven. De mogelijk heid is namelijk geopperd om tot de stichting- van een vooi^ereidende school over te gaan en daarbij de gelijkstelling voor de bijzondere kleuterscholen te aanvaarden, maar deze ge lijkstelling niet terstond door te voeren, doch in plaats daarvan een overgangsmaatregel te nemen, waardoor de kosten geleidelijk stijgen tot dat over drie of vier jaar de gelijkstelling geheel zal zijn doorgevoerd. In afwachting daarvan zou de bestaande subsidie regeling ge handhaafd blijven. Practisch zou deze oplos sing hierop neerkomen dat de meerdere uit gaven voor 1939 niet meer dan twee duizend gulden zouden bedragen. Deze oplossing is, naar wij vernemen, bij verschillende fracties van den gemeenteraad in goede aarde gevallen. Of B. en W. zich er eveneens mee kunnen vereenigen zal moeten blijken uit de begrooting, die binnenkort zal worden ingediend, al lijkt het niet. waarschijn lijk, dat van hun kant het initiatief zal wor den genomen. Eerder kan worden verwacht, 'at het voorstel door één of meer raadriedrn zal worden gedaan. In ieder geval staat het wel vast, dat over deze aangelegenheid bij de vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1939 een beslissing zal worden genomen. HANDSCHOENEN Vanaf 1.75 Gevoerd Geweldige keuze voor Dames en Heeren Het Amerikaansche Huis 24 BARTELJORISSTRAAT JACK MORRIS, Tel. 13439 (Adv. Ingez. MedJ CURSUSSEN OVER HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Dinsdag zijn de cursussen, georganiseerd door de commissie voor huishoudelijke voor lichtingen, waarvan mevr. Droog, voorzitster, mevr. Verlooij, (v. Merlenlaan 3) secretaresse en mevr. Hettema, penningmeesteresse is, weer aangevangen. Deze eerste cursus in het Lokaal voor Chr. Belangen betreft het knutselwerk en wordt geleid door mevr. Jacobs. Deze cursus bedoelt ook voorlichting te ge ven over dagverdeeling in het gezin; men kan schriftelijk vragen inzenden over soms moei lijke vraagstukken betreffende de opvoeding en bezig houden der kinderen. De commissie zou er prijs op stellen dat nog velen de volgende Dinsdag tusschen 1.30 en 3.30 de moeite namen ook aan den cursus deel te nemen (de kosten zijn miniem, terwijl men de niet schoolgaande kinderen mee kan bren gen, die er ook prettig worden bezig gehou den). Voor den naaicursus die Dinsdag- Donderdagavond gehouden wordt hebben zich ongeveer 50 vrouwen en meisjes aangemeld. Er staat ook een kookcursus op het pro gram, waarvoor zich een 20-tal vrouwen en meisjes hebben aangemeld. De bedoeling is om met niet te hooge kosten smakelijke en voedzame maaltijden te be reiden. HAARL. R.-K. DAMBOND. Ie klas. St. Bavo (Heemstede)T.EfP. (Haarlem) 16—4 Ontwikkeling (Lisse)T.E.P. (Haarlem) 17—3 2e klas Zuid. St. Bavo II—O.D.I. 9—9 1 partij afgebroken, vermoedelijke stand 1010. 2e klas Noord. S.D.O.St. Joseph Voorloopige stand 84 voor S.D.O. SERENADE AAN DEN HEER N. VOS. Morgen (Donderdagavond) zullen de drie plaatselijke muziekvereenigingen „Harmonie Eensgezindheid", de R.-K. Harmonie „St. Mi chael" en het fanfarecorps „Excelsior," geza menlijk een serenade brengen aan den gemeen te-secretaris den heer N. Vos, ter eere van diens zilveren jubileum als ambtenaar. Deze serenade zal uitgevoerd worden onder leiding van den heer H. W. Hofmeester, direc teur van de Harmonie- „St. Michaël", zijnde de oudste dirigêht. Om 7.30 n.m. wapdt verzamelen geblazen bij de Dreéfschool aan''hef Julianaplein, vanwaar naa rde woning der jubilaris Molenlaan 9 ge marcheerd wordt. De volgende marschen zullen worden uitge voerd: 1 „Justine Agatha Marie", 2 Death of George, 3 Feestmarsch v. d. Glas, 4 Jubileums- marsch S. Vlessing, 5 K.L.M. Marsch, 6 Vieux Camerades. MUZIEKUITVOERING FANFARECORPS „EXCELSIOR". Zaterdag 10 Dec. a.s. zal het fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer F. Torenbeek een uitvoering geven in restaurant Dreefzicht. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1 Mandora, marsch S. W. Ord Hume 2 Louise de Bettignies, ouv. dram. A. L. Doijen 3 La Fiancee du Korrigan, fant. O. Coquellet 4 Espana, suite de valles E. Waldteufel 5 Doornroosje's Bruidsvaart, Max. Rhode 6 Steadfast and True, marsch G. Teike. Het humoristische gedeelte zal worden ver zorgd door Paul Collin en Tine Labree. De avond zal besloten worden met een bal, met muzikale medewerking van The Black Jo kers en geleid door'den heer J. Bos. BLOEMENDAAL ONVERWACHTS GESTOPT. Dinsdagmiddag vijf uur had op denBloemen daalscheweg hoek Busken Huetlaan een bot sing plaats tusschen twee auto's. Een mili tair van de Motorbrigade stopte onverwachts waardoor een achter dezen wagen rijdende luxe auto bestuurd door den heer G. uit Bïoemendaal botste. De luxe auto werd zeer ernstig aan den voorzijde beschadigd. .BLOEMEND A A L'S TOONFEL" VOERT „DE LF.ELÏJKE MAN" OP. Op Zaterdag 17 December wordt door de tooneelvereeniging „Blaemendaal's Tooneel'" in hotel Vreeburg een uitvoering gegeven van ..De leelijke man", tooneelspel in 3 bedrijven van G Mossinkoff. De regisseur is J. van Dam Na afloop bestaat er gelegenheid tot dansen. BURGERLIJWF STAND. Bevallen: C. M. van Altena-van Tilburg, d. L. van der Sc'hoor-Dekker z. P. J. van de Ven-Rnoiiakkers. d Ondertrouwd: T Verknde en W, J. Mulder. M. J. van der Wilde en W. G. Volkers. Getrouwd: W. R. Fcrwerdö on J. M. Maks. W. F. van Tent en A L. Terweij. Overleden: G, J. Beliën, 1 maand overleden te Haarlem. J. Hoogergeijde 79 j. wed. van H. A. J. L, Beek. H. W. van Laar. 81 j, wed. van G. H. Prot A. Alblas, 81 j. wed. van G. Schipper, wonende te Zaandam. M. E. C. Krulder, 71 j. wed. van F. H. L. Süssmann. OVERVEEN OUDERAVOND JULIANASCHOOL. Op Woensdagavond 7 December zal er in de Juliana school een ouderavond gehouden wor den. Op de agenda staan: Het kiezen van een oudercommissie en een voordracht door het hoofd der school, den heer W. R. Jansen over: Het getuigen door schoolkinderen. SINTERKLAASFEEST. Óp Zaterdagmiddag 3 December, zal in 't gebouw Domi een Sinterklaasfeest gehouden worden, georganiseerd door de Buurtvereen Ramplaankwartier waartoe kinderen tot 13 jaar gratis toegang hebben. (Geleiders beta-1 len 10 ct. entrée). I Aanmelden voor 1 December bij mevr. Bran-1 den, Bloemveldslaan. EEN NIEUW DIERENBOEK. „Het Dier in zijn Wereld", over zicht der levensverschijnselen in het Dierenrijk; onder redactie van dr. H. C. Redeke met mede werking van: dr. H. C. Blote, dr. L. D. Brongersma, dr. H. Engel dr. K. Kuiper, dr. G. J. van Oordt en prof. dr. I. M. van der Vlerk. Uitgevers Mij. W. de Haan, N.V., Utrecht. Dat is een mooi en royaal opgezet boek. zoowel van buiten als van binnen. In zijn groen-leeren band met gouden letter vormt 't een sieraad voor de boekenkast en ook de in houd is, zoowel wat tekst als gekleurde en zwarte platen betreft, werkelijk prima ver zorgd. Dr. Bedeke heeft zich voor de samen stelling van dit boek van de medewerking van een aantal bevoegde personen verzekerd, die ieder die diergroep behandelen, waarin ze ge specialiseerd zijn. Uiteraard kan die behan deling niet zeer volledig zijn; vrijwel alle diergroepen diepgaand te bespreken, dat gaat niet in een boek van 386 bladzijden. In zijn voorwoord zegt dr. Bedeke dan ook dat het de bedoeling is „om den Nederlandschen na tuurvrienden een zij het ook beknopt over zicht te geven van de velerlei wijzen, waarop het Dier in zijn Wereld is ingepast". Het is niet een genoegelijk verhaal over de oekolo- gie der dieren, hun verhouding tot de buiten wereld, dan zou er b.v. over de Mieren al leen al een heel boek te vullen zijn doch telkens een overzicht van den bouw en de voornaamste levensfuncties als voeding en voortplanting gevolgd door een beknopt systematisch gedeelte waarin van iedere groep de voornaamste vertegenwoordigers worden besproken. Aan het slot van het boek is van prof. dr. I. M. van der Vlerk een hoofdstuk over Uitgestorven Dieren opgenomen, dat door mej. C. A. Escher met penteekeningen werd geïllustreerd, en dat nog gevolgd wordt door een literatuuropgave, een kaart betref fende de verspreiding der dieren in verschil lende geologische tijdperken en een alphabe- tisch register. De bewerkers zijn waarborg voor een goeden inhoud. Dit boek is een over zicht, zij het dan ook min of meer in vogel vlucht, op wetenschappelijken grondslag van vrijwel het geheele dierenrijk. H. A. „Drie jongens op avontuur" door J. P. Val- kema Blouw. Met vele teekeningen van Jaap Veenendaal. Uitgave Lochem, N.V. Uitgevers- Mij. „De Tijdstroom". De drie vrienden, Jan Buijs, Willem ten Oever en Geert de Landas, jongens van onge veer 17 jaar. verschillend van karakter en opvoeding, trekken er in de vacantie onder leiding van Jacob de Bruin, een ouden, tani- gen zeerob, met een oude schuit van de ree- derij Buijs en Co. op uit. Op 14 Augustus 1937 kiezen zij zee. Ze lijden schipbreuk, zelfs tweemaal, komen in Spanje terecht ten tijde van den burgeroorlog, maar weten met een vliegtuig te ontsnappen en belanden tenslotte in een onherbergzame streek van Afrika. Na tal van spannende, vaak hachelijke en soms bijna al te fantastische avonturen keeren ze behouden naar Holland terug. Een aardig boek, op prettige en vlotte wijze verteld. Ge schikt voor oudere jongens. „Psychische verschillen tusschen man en vrouw" is de titel van een werk dat, door Dr J. H. van der Hoop geschreven, bij Van Loghum Slaterus uitgeversmaatschappij te Arnhem 't licht zag. Dit boek dankt zijn ont staan aan 5 voordrachten die de schrijver in 1937 voor de Volksuniversiteit te Amsterdam gehouden heeft. Besproken worden I. de mo gelijkheid van een objectieve veroordeeling, II. de eerste invloeden van het geslachtsverschil. III. verdere ontwikkeling van de instructieve vormen, IV. de bewuste oriënteering van man en vrouw en V. mannelijke en vrouwelijke idealen. Het boek Job en het Hooglied. De zinrijke beteekenis van het Bijbelboek Job heeft reeds vele schrijvers en dichters geïnspireerd. Nu heeft Andreas Glotzbach (bij van Loghum Slaterus uitgeversmaatschappij te Arnhem) er weer een nieuwe bewerking in dichtvorm van gegeven. Tevens heeft hij een dichterlijke bewerking van het Bijbelsche Hooglied, „het lied der liederen" gegeven. Een A.N.W.B. Verkeersalbum „De Veilige Weg". Onder den titel: „De Veilige Weg" heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. een Verkeersalbum uitgegeven dat ten doel heeft de jeugd vertrouwd te maken met de regels van den weg en van het verkeer. Het album, met een verkeersteekening op den omslag, heeft een vlot geschreven tekst samengesteld door den verkeersspecialist Tom Bouws. verbonden aan de school van de Nieu we Schoolvereeniging te Amsterdam, die reeds zooveel voor de verkeersopvoeding van ons volk gedaan heeft. Het is een prettig verhaal over de erva ringen van twee schooljongens, die de lessen van een cursus in verkeersonderwijs volgen en ten slotte het verkeersdin'oma met insigne behalen en de schrijver heeft daarbij na tuurlijk ruimschoots gelegenheid gevonden door zijn verhaal de regels van den weg heen te vlechten en allerlei overtredingen van de verkeersvoorschriften te behandelen, welke de jongens en ook de ouderen nog telkens uit onbekendheid begaan. De in den laatsten tijd ingevoerde nieuwe voorschriften zijn er in verwerkt en het is dus wel zeer actueel. De teekenaar Bob Buvs heeft het album ge ïllustreerd met duidelijke teekeningen en heeft bovendien 56 verschillende gekleurde losse plaatjes geteekend. waarvoor in het album plaats is opengelaten en die tusschen den tekst geplakt moeten worden. Zoo wordt het album dan ten slotte een nuttig verkeersboek, dat stellig van opvoedkundig" waarde is. Ter propageering van de verkeersregels voegt de A. N. W. B. deze gekleurde plaatjes bij de artikelen, welke de bond verkrijgbaar stelt en om een ruimere verspreiding te krij gen is bovendien met eenige firma's overeen gekomen. dat deze de plaatjes, of daarop recht gevende bons. bij hun artikelen verpakken Te zijner tijd zal de bond een ruilgelegenheid openen voor hen die bons of dubbele plaatjes bezitten. De N.V. Wereldbiblotheek te Amsterdam verzorgde eenige herdrukken. Van „De Witte" van Ernst Claes verscheen de 44ste druk. ver sierd met aardige penteekeningen van Felix Timmermans: „De Stille lach" van Nico van •Suchtelen bracht het tol den 29en druk en „Gaspar Hauser", de vertaling uit het Duitsch van Dr. N. J. Beversen van het werk van Ja kob Wassermann tot den 4den druk. Tenslotte kwam van Het huisje aan de Een dagblad heeft een enquête gehouden over de vraag: „tot hoelang hebt u geloofd aan Sinterklaas?" Ik heb geantwoord: „tot uw enquête: hoe onpaedagogïsch van u om slapende Sinterklazen bij mij wakker te ma ken" en ik had daaraan toe kunnen voe gen: en hoe onaardig van u. Want het was prettig aan Sinterklaas te gelooven. Hot maakte gelukkig te kunnen denken, dat er- een vriendelijke meneer was in Spanje, waar de meneeren allemaal zoo onvriendelijk tegen elkaar zijn. een vriendelijke meneer met een langen witten baard, die er plezier in had, zonder iets anders voor zichzelf te vragen dan een beetje hooi en een knolraap voor zijn dak- hengst, zijn medemenschen met geschenken te verblijden. Jo Spier heeft ons een teekening gemaakt van een bejaard persoon, die geduldig bij z'n klomp aan den schoorsteen zat te wach ten: „de man wiens ouders vergeten hadden hem te vertellen dat Sint Nicolaas niet be staat". Welnu: dat was ik. Mij hadden ze vergeten het te vertellen. Toen ze het aan mijn broertje vertelden was ik net even de kamer uit en toen ik terug kwam was het te laat. Nu dat blad het met zijn ontactische enquête verraden heeft en ik weet dat-ie niet bestaat, gaan mij ineens allerlei lichten op, worden mij plotseling allerlei dingen duide lijk waarover ik mij tot nu toe eigenlijk constant verbaasd heb. Vorig jaar nogtoen groette ik heel be leefd den keurigen Klaas die in een glanzend rijtuig met twee mooie paarden bij mij door de straat reed, toen om den hoek wéér een. Klaas kwam aangereden, die er minder flo rissant uitzag: zijn mijter stond scheef en z'n baard zat vol met zwartigheid, zooals man nen hebben die baarden dragen en die prui men bovendien en ik dacht dat hij „iVoletta" zong, wat mij niet passend leek voor zulk een eerwaardige figuur. Maar mijn vrouw trok mij snel de deur binnen en zei dat dal een broer van Sinter klaas was, een soort buitenbeen. die nooit had willen deugen, een zorgenkind dat zijn oude moeder al veel verdriet, had aangedaan. Dat heb ik toen onmiddellijk geaccepteerd. En twee jaar geleden was ik ergens op Sinter klaasavond op visite en toen kwam Sint op bezoek bij de kinderen. Ik vond zijn neus nogal raar rood en er hing een zonderlinge geur van alcohol om hem. Maar pa zei, dat die lucht kwam van de sterke friction die Sint zich altijd laat geven op vermoeiende dagen, want dit frischt hem op. En toen hij een raar Hollandsch woord gebruikt, dat de kinderen nooit mogen zeggen, toen gierden de kinderen het uit van plezier, maar ma werd bleek om haar neus en toen Sint. zeer spoedig daarna, weg was (hij liep een weinig wankel, maar dat is te begrijpen voor zoo'n stokouden baas) zei Pa: „Van een ras-Spanjaard kun je niet verwachten dat hij de Nederlandsche taal beheerscht en dit rare woord heeft hij zeker ergens opgevangen, zonder dat hij wist wat het beteekende, want de Sint komt even goed bij rare als bij keurige menschen, dat pleit voor zijn goede hart En ik moet zeggen dat ik dat heel plausibel vond. Ook herinner ik me nog eens een anderen keer, dat ik Sinterklaas een robbertje zag vechten met zijn broer die niet deugen wil. Hij had z'n tabberd erbij opgetrokken en ik vond het eigenaardig, dat zoo'n rijke heer een pilo broek droeg, 't Was een reuze - hard han dig ge vecht en er vielen harde, doffe klappen. Maar ik wist dat die broer nooit had willen deugen en ik begreep dat de Sint een pilobroek droeg omdat dat gedoe op daken en in schoor- steenen ruïneus is voor heerenkleeding-naar_ maat. Maar nu heeft dat blad mij m'n mooie illusies ontnomen. Ik begrijp nu dat de das die ik altijd van hem gekregen heb van mijn eigen vrouw kwam en dat ik die dus zelf be taald heb, wat doodzonde is gezien het pa troon van die dassen (vroeger dacht ik altijd: geen wonder dat zoo'n man geen verstand van dassen heeft, want zelf draagt hij er na tuurlijk nooit een, met zoo'n lange baard). Jammer dat de poëzie van het klompje- zetten voor mij nu afgeloopen is en dat ik niet meer in m'n bed hoef te liggen luisteren naar eventueel stommelen in den schorosteen en trappelen op het dak. Zoo wordt het laatste restje van je illusies je ontnomen en dat neem ik dat blad heel erg kwalijk. Wanneer ze mij nu ook maar niet de il lusie van Zwarte Piet, de Roode Kool en het Mannetje in de Maan gaan ontnemen. Sinds ik dat over Sinterklaas heb gehoord, kijk ik er de maan heel anders op aan. Maar aan één persoon blijft ik rotsvast gelooven. Aan Klaas Vaak. Dat kan dat blad mij niet ontnemen. Integendeel! Mr. E. ELLAS. en geen moehe'd meer door VAN DER LINDEN'S Zeeuwsch volkoren brood. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM TELEF. 13882 (Adv. Ingez. MedJ sloot van Carry van Bruggen een 14e druk uit. In „Uit Gods tuin naar het heilig land" geeft Dr. P. Clausing zijn religieuze ervaringen als natuurkundige. Tot zijn 20ste jaar was hij on verschillig geweest voor de religie, en toen hij in de mobilisatiejaren ais soldaat een bijbel kocht, las hij er practisch niet in omdat zijn verstand er niet aan wilcle. Later geloofde hij alleen aan God als de alles beheerschende Na tuur, zijn gedachten waren: weg dogma's weg Christus, weg dominees. Toen kwam evenwel het keerpunt in zijn leven, kwam het ver langen naar innige gebondenheid aan God, een gebondenheid waarvan ook de levensvorm getuigt. Dit zieleproces wordt door hem uit voerig beschreven. De uitgave van dit boek is verzorgd door den uitgever J. Ploegsma te Zeist. De Amerikaansche journalist en historicus Kenneth Roberts schreef een avonturenroman over de pioniers, die in de achttiende eeuw tegen de Indianen in N. Amerika op expeditie trokken en den N.W. doorgang van de St. Laurencerivier naar de kust van de Pacific zochten. De titel van het. boek is dan ook: ,.De weg Noord-West. Het eerste deel: Majoor Ro gers verscheen in de vertaling van J. Kern- kamp-Muyderman bij de uitgeverij De Toren trans N.V. te Zeist.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 19