FRANKEN'S LUNCHROOM AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam Nieuws in het kort. De Bilt voorspelt ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING WOENSDAG 30 NOVEMB EE 193S H A A E T: E M'S D'AGBtAÖ 2 Nieuwe klacht tegen den schipper van de SCH 102. Voor de tweede maal binnen een week heeft schipper van der Z. van de ..Sch 102' voor den raad voor de Scheepvaart verant woording moeten afleggen van zijn gedra gingen als gezagvoerder op de .Maarten" Sch. 102. Betrof het onderzoek van den raad de vorige week Vrijdag de ramp van het vaar tuig voor den ingang van de Scheveningsche -haven en beschuldigde de inspecteur-gene raal hem in deze zitting van twee fouten die de stranding met al haar rampzalige ge volgen in de hand hadden gewerkt, Dinsdag behandelde de raad een klacht, die de inspec teur-generaal tegen van der Z. had ingediend en die in verband stond met het aan den grond loopen van de SCH 102 nabij Esbjerg op 22 Mei j.l. Terwijl de logger dien dag het was een Zondag door het Norman- diep nabij het Hormrif voer, liep schipper van der Z. in den vroegen morgen alleen wacht. Om acht uur werd voor anker ge gaan om den motor te verzorgen. Ongeveer een half uur later ontdekte de bemanning dat door het vallen van het water het schip geboeid raakte Eerst omstreeks vier uur des middags kwam de logger zonder hulp weer vrij. De inspecteur-generaal had nu tegen den schipper ter zake van drie overtredingen een klacht ingediend, In de eerste plaats had hij dien Zondagmorgen de wacht aan minder dan twee man overgelaten, in de tweede plaats had hij van het ongeval geen aantee- kening gehouden in het journaal en tenslotte had hij bij binnenkomst te Scheveningen de scheepvaartinspectie met gewaarschuwd. De schipper gaf de hem ten laste gelegde feiten toe Alvorens voor anker te gaan, had hij niet gelood. Desondanks was hij zeer ver rast. toen hij eenige uren later ontdekte, dat het schip stootte en later geboeid kwam te staan. Het voorval zelf had van der Z. te on belangrijk gevonden om er in het journaal melding van te maken. Om dezelfde redenen had hij later de scheepvaartinspectie niet in gelicht. De waarnemend inspecteur-generaal was van meening, dat het voorval is veroorzaakt door een zorgelooze navigatie Deze schipper zoo zeide hij is een oude bekende van den raad Reeds meer malen ls hij berispt of heeft de raad een afkeurend oordeel over zijn gedragingen als schipper uitgesproken. Het is spreker ter oore gekomen, dat schipper van der Z. steeds veel geluk heeft met visschen Dit moge waar zijn, doch spreker is van oordeel, dat hij door zijn zorgeloosheid een gevaar is voor de op varenden Daarom is een zware straf ge- wenscht. Later zal de raad uitspraak doen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Breiwerk, v. Ling, Heerensingel 105; Cein tuur"; Bakker. Rijksstraatweg 5; Handschoen; Voogt,, Rijksstraatweg 208; een paar hand schoenen; Hamersvelt, A. L. Dyserinkstraat 13; Hond, Kuyper, Tuinwijklaan 45; een paar handschoenen, Romein. Jelgersmastraat 1; Twee horloges; Bureau van Politie. Smede straat; regenjas, Koelemij, Houtvaart 8; Kano Wiinand, Schip „Johanna", Emmakade; Laars; Kroonsberg, Radbouöstraat 31; Luidspreker, Verberne, Engelszstraat 14; Alpinomuts, Hart -Z. Schalkwijkerweg 42; Parapluie, Wesstra, Barteljorisstraat 44; Passer. Huiloopen. Prins Hendriklaan 18. Overveen; Rijwielbelasting- merk. Schellekens, Maasstraat 9; Rijwielbe- lastingmerk, Bur. v. Politie, Smedestraat; Vulpotlood, v. d. Wacht, Bosch en Vaartstraat 8. Vouwwagentje; Dodenhuis. Ampzingstraat 3; Zweep, Bureau van Politie. Smedestraat (Adv. tngez. Med.J Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 326y2—IVz H.V.A. 476 1/2 Amst. Rubber 229 1/2 A.K.U. iOYz—H Beth. Steel 52 7 8—3 1 4. U. S. Steel 47 1'4—7 8 Republic Steel 16 7 '167'8. Anaconda 24 7 85.5/16. Tidewater Ass. OU 10 3 87.16. WOENSDAG 30 NOVEMBER Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Open bare vergadering Christ. Hist. Unie, 8.15 urn-. Julianakerk, Kloosterstraat: Bijeenkomst voor moreele en geestelijke herbewapening. 8 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93: Kinderrubriek TentoonsteUing, 10—9 uur. Luxor Sound Theater: „De schrik van Brim stone", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Vadertje Langbeen" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" geprolongeerd. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De terugkeer van Arsène Lupin" en „Bokser tegen wil en dank" 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De trek naar het Wes ten" en „New York-San Francisco". 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen. 2, 3, 4 en 5 uur. Speciaal jeugd programma. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Heemstede: Gebouw Protestantenbond. Trio Pasquier, 8.15 uur. DONDERDAG 1 DECEMBER Broederkerk: Ds. A. M. Berkhoff. 3 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's. Sch.otersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. (Adv Ingez. Med.) Haarlemmers iii Spanje. Terugkeer naar onze stad uitgesteld in verband met den toestand in Frankrijk. Gisteren werd het bericht ontvangen dat in Spanje strijdende Haarlemmers, die ingevolge de terugtrekking der vrijwilligers weer naar ons land zouden gaan, des morgens op het Haarlem- sche station zouden arriveeren. Naar wij thans vernemen heeft de Spaansche regeering het vertrek der vrijwilligers, die mo menteel in grensplaatsen verblijf houden, en waaronder zich ook eenige inwoners van Haar lem bevinden, uitgesteld met het oog op den toe stand in Frankrijk, welke gevaar inhoudt voor demonstraties. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.57. Berlijn 73.60. Parijs 4.80 Brussel 31.08. Zwitserland 41.76. New York 1.83-]-. 12— uur. Londen 8.57. Berlijn 73.60. Parijs 4.81. Brussel 31.08 Zwitserland 41.79 Stockholm 44.15 Kopenhagen 38.25 Oslo 43.10 New York 1.83 13/16 Praag 6.20. Italië: Vrije lire 9.72yz reislire 8.75. bankpapier 6.45 AMATEURFOTOGRAFEN. Op Donderdag 1 December zal voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeni- ging door den heer J. de Groot uit Amster dam een voordracht met practische demon straties worden gehouden over het principe i de E.D.W.A.L.-fotochemicaliën en E.D W.A.L-Fijnkorrelontwikkelaars en de voor deden van het gebruik daarvan in verband met kleinbeeldfotografie. De lezing wordt gehouden in het Vereeni- ;ingsgebouw: Gedempte Oude Gracht 104. DE INTERNATIONALE TOESTAND. Door de federatie Haarlem der S.D.A.P. wordt hedenavond in het gebouw van den Protestan tenbond een ledenvergadering gehouden, waar de heer A. Pleizier hoofdbestuurder van de V.A.R.A., zal spreken over den internationalen toestand. KINDERFEEST VAN DE TRANSPORT ARBEIDERS. Door het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders is besloten ook dit jaar weel een feest te organiseeren voor de kinderen der leden en wel op 14 December. Naast.verschillen de tractaties zullen een tweetal filmvoorstellin gen worden gegeven, waarvan een voor de kin deren 4 tot 8 jaar (met als hoofdfilm „De kip deren van den houthakker" en „Roodkapje en de wolf") en voor de kinderen van 8 tot 14 jaar „Penrod en Sam", episode uit het leven van twee kranige jongens, wordt vertoond. R.-K. MTDDENSTANDSVEREENIGING. Voor de R.-K. Middenstandsvereeniging zal Mr. H P. Marchant op Donderdag 8 December een rede houden in het gebouw Sint Bavo. Sme destraat, over „Kapitalistische Overvoeding". Te Utrecht worden pogingen in het werk ge steld te komen tot oprichting van een stand beeld van Paul Kruger. De heer D. Baardse Dzn.. de grondlegger van het kweekersbedrijf te Aalsmeer is gisteren ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan der afd. Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw gehuldigd. De heer Baardse is tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd. Bij de carrosseriefabriek Den Oudsten en Domburg te Woerden, dreigt a.s. Zaterdag een conflict uit te breken, waarbij .120 arbeiders be trokken zijn. Tegen den chauffeur H. J. C. H. en den varensgezel G. P. J. S., die in den nacht van 16 op 17 Juli jl. hebben ingebroken bij de „Haag- sche Ziekenkas" en de brandkast hebben mee genomen, is een gevangenisstraf van drie jaar geëischt. Door een brand bij den zaadhandel Vree ken te Dordrecht zijn groote hoeveelheden zaden verloren gegaan. De schade bedraagt f 60.000. Namens de R.-K. Bouwvereeniging Hippo- lytus is vanochtend te Delft in het openbaar aanbesteed het bouwen van 94 woonhuizen. Laagste inschrijver was J. van de Putten te Haarlem, voor f 174.150. De minister van Sociale Zaken heeft Dïns- daagvond een radiorede gehouden over de kin derzegels. De Haagsche gemeenteraad heeft besloten de straatbelasting met tien procent te verlagen en de asfaltbelasting op te heffen. De bandjirs op Celebes. Aantal dooden tot 113 gestegen. MAKASSAR. 30 November (Aneta- A.N.P.) Het aantal dooden tenge volge van de groote bandjirs is voor het district Polewali belangrijk hooger dan aanvankelijk werd opgegeven Hierdoor is het totaal aantal dooden thans tot 113 gestegen. Meest krachtigen tot matigen Westelij ken tot Zuidwestelijken wind. betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, regenbuien, iets kóuder overdag. BAROMETERSTAND: Hoogste 763.5 m.M. te Helsingfors. Laagste 730.8 m.M. te Malinhead. De depressie, die gistermorgen op de Noor- sche zee lag, vult verder op en verdwijnt naai de Poolzee. Een diep minimum trok ongeveer langs den 55sten breedtegraad en ligt thans ten Westen van Schotland. De sterkste baro meterdalingen werden hedenmorgen in En geland gemeld. In Ierland stijgt de baro meter weer een weinig. Na een aanhoudende stijging van den luchtdruk in den loop van den dag begon de barometer in Frankrijk in den nacht weer te dalen. De depressie in de Middellandsche Zee vult op. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Oosten neemt af. Op IJsland is het vrij koud. In Centraal Europa en in Scandinavië over het algemeen zacht. Op den Oceaan heerscht tusschen den 50sten en den 55sten breedtegraad zwaar stormweer uit West en neemt de temperatuur naar het Wes ten geleidelijk af tot 4 a 5 graden op 55 gra den N.B. en 30 gr. W.L. Bij de Azoren ligt stationair een machtig gebied van hoogen luchtdruk met zomersche temperaturen. In het binnenland van Cen traal Europa is het weer windstil en betrok ken. met mist en lage wolken. In onze omgeving zal de wind aanvan kelijk tot krachtig toenemen en later een weinig ruimen Het weer wordt regenachtig en buiïg, met later opkla ring. De temperatuur zal iets guurder worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 759 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 9.11 uur; n.m. 21.46 uur. Strand berijdbaar van 14.0019.45 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. W. KUIPERS ZN., Geclipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. Leveranciers van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) afm. 20/35 afm. 12/20 per 70 K.G. HARMENJANSWEG J67 A TELEF. 16100 2.35 o.a. a 2 (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche bioscopen helpen. De opbrengst van Donderdag a.s. komt den Comité's voor Joodsche vluchtelingen ten goede. De Nederlandsche Bioscoopbond schrijft ons: De directies van de Nederlandsche film- en bioscoopondernemingen hebben spontaan be sloten krachtdadig bij te dragen tot het wel slagen van de in ons land georganiseerde hulpverleening aan Joodsche vluchtelingen Deze directies zullen hun bedrijven als het ware voor een dag in dienst van de hulp actie stellen. Op Donderdag, 1 December a.s., zullen na melijk de ontvangsten van alle bioscoopvoor stellingen door nagenoeg de meeste bioscoop ondernemingen in ons land aan het Hoofdbe stuur van den Nederlandschen Bioscoop bond worden afgedragen, dat op zijn beurt het totaalbedrag zal overmaken aan de erkende vluchtelingen-comités, zulks ter verdeeling overeenkomstig de door de Regeering gege ven aanwijzingen. Er zal in de bioscopen géén collecte worden gehouden, noch zullen de entreeprijzen of de programma's worden gewijzigd. U gaat dus naar de bioscoop als altijd ,of U gaat een keer extra en spoort uw familie, vrienden en ken nissen aan hetzelfde te doen. De entreeprijs, welken u op dien dag betaalt is uw gift! Mogen daarom de bioscopen op Donderdag. 1 December a.s., tot de laatste en duurste plaats toe bezet zijn! In Haarlem nemen de volgende theaters aan deze actie deel: Rembrandt, Frans Hals, Luxor, Palace en Spaarne. NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. Het bestuur van de afdeeling Haarlem vgn den Nederlandschen Zionistenbond organi seert een openbare vergadering op 7 De cember a.s. des avonds te kwart over acht in café Brinkmann, Groote Markt te Haarlem, met als sprekers: Mr. Charles Polak, gewe zen secretaris van het hoofdbestuur van den Ned. Zionisten Bond, S. Gitter, vertegen woordiger van de Wetsgetrouwe Zionisten en S. Lissauer. bestuurder van het Zionistisch Socialistisch Verbond „Poale Zion". GEMACHTIGDEN VOOR HET KIES COLLEGE DER NED. HERV. GEMEENTEN. Tot gemachtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente zijn gekozen: 1. W. Dalhuisen, 2. G. Berman, 3. mr. A. Beets, 4. ds. W. H. H. Dijkman, 5. D. Franken. 6. S. Glastra, 7. W. de Graaf (1898). 8. S. F. Hack. 9. J. Hagen, 10. P. S. Hana, 11. J. G de Jager, 12. P. J. Jongejan, 13. S. H. Kuhle- mayer, 14. A. I. Ophuysen, 15. H. Oudman. 16. G. Pol. 17 L. F. Stoute. 18. C. van Unnik. 19. P. van Veller Gzn.„ 20 J. de de Vries; 21. H. van Walsem, 22. Joh. de Wijs. PROVINCIALE STATEN. Behandeling Provinciale begrootingen. (Zitting van Woensdagmorgen). Algemeene beschouwingen. Hedenmorgen half tien hebben de Provin ciale Staten van Noord-Holland de alge meene beschouwingen over de Provinciale be grootingen voortgezet. De heer Wolkers (C.D.U.) schetst de ellende van de werkloozen, die hij een gruwe lijke aanklacht jegens de samenleving noemde. Hij is het eens met den heer Kuiper van de R.K. Staatspartij, die dezer dagen ge zegd heeft, dat geen offer te groot geacht kan worden om dezen geesel des tijds, door het kapitalistische stelsel veroorzaakt te be strijden. Deze houding moest de overheid óók aannemen. Spreker beval verkorting van ar beidsduur van oudere werkkrachten (dus vervroegde pensioneering) aan. Op die manier kan de werkverruiming beter geschieden Wanneer de partijen op dit gebied samen werken, kan men ook het gevaar van het nationaal-socialisme weren. Spreker oefent ook critiek tegen de Jodenvervolging in Duitschland. Aan die vluchtelingen moet in ons land zooveel mogelijk bescherming wor den verleend. De heer Sajet (S.D.A.P.) bepleit eveneens het instellen van een schoolartsendienst voor de heele provincie en steeds intensiever be strijding van de tuberculose en de malaria. Hij vraagt, of Ged. Staten een rapport aan de Staten willen overleggen over de sociaal medische voorziening in de provincie. De heer Saai (N.S.B.) is van oordeel, dat „de zich noemende democratische partijen hun beginsel verzaken". Hij is van oordeel, dat een algemeene ontreddering van het economisch en sociaal leven in ons land het gevolg zal zijn van de leiding van Ged. Sta ten (die aan den leiband van Den Haag loo pen) bij het besturen van de provincie. De N.S.B. zal tegen deze afbraak steeds stelling nemen. De heer Saai merkte op. dat vele leden van andere partijen het eens waren met een voorstel, dat door de N.S.B. was ingediend maar omdat het van de N.S.B. was. stemden zij tegen. Spreker noemt dat een politiek van een zeer laag democratisch gehalte. Hij tart de andere partijen te bewijzen, dat de N.SB. óók zoo doet. Arbeidsverruiming moet met kracht ter hand worden genomen. Daarvoor moet men breken met het kapitalistisch stel sel. De producten uit onzen bodem moeten tot onze bevolking gebracht worden en niet naar de mestvaalt. Als de N.S.B. aan de macht komt, zal daarin verandering komen Er moet komen welvaart voor allen en niet voor den enkeling. De mensch moet niet meer ondergeschikt worden gemaakt aan de ma chine, maar de machine aan den mensch. De heer H e i 1 k e r (R.K.) heeft in de vele jaren, dat hij lid van de Staten is. steeds geconstateerd, dat er tusschen de partijen, hoe verschillend ook hun beginsel is, steeds een sfeer vaii vriendschap heerscht. De omgang was steeds vriendschappelijk. Hij heeft dat steeds op prijs gesteld. Maar sinds de N.S.B. vier jaar geleden haar intrede in de Staten heeft gedaan, is daarin verandering komen. Zij maakt in dezen een uitzondering. Spreker kan niet anders zeggen dan dat de N. S. B. een on-Nederlandsche beweging is, die in ons land nooit kans zal krijgen wortel te schieten. Hij critiseert ook de pers van de N.S.B. In de rede van de Koningin tijdens het bezoek van den Belgischen koning heeft Zij, hoewel Zij geen naam noemde, duidelijk laten blijken, dat Zij en dit zal aan de N.S.B. niet aangenaam zijn ge weest met deze beweging niets-te maken wil hebben De heer Vlekke (N.S.B.) protesteert er heftig tegen, dat de persoon van de Koningin in het debat gebracht wordt. „Dat mag hij niet doen", roept spreker, „en", zich tot den presi dent wendend, „dat mag u niet toelaten!" De President beduidt den heer Vlekke, dat de leiding van deze vergadering bij hem (Commissaris) berust. De heer Vlekke blijft protesteeren. De heer Wijnkoop (comm.): „Hou toch je mond!" (Gelach). De heer H c i 1 k e r: „Meneer de voorzitter, mag ik doorgaan?" De heer W ij n k o o p: „Ja, ga je gang maar!' (Gelach). Den heer H e i 1 k e r is het een raadsel, dat de N.S.B. in Nederland een God-belijdenden staat zou willen vestigen. Spreker brengt verder hul de aan Ged. Staten voor hun financieel beleid. De motie van de N.S.B. beoogt geen provinciaal belang. Die behoort bij het Rijk. De motie zal dus verworpen moeten worden. „Niet omdat die van de N.S.B. is', aldus zegt hij tegen den heer Vlekke. De heer C 1 ij n k (R.-K.) zou willen, dat Ged. Staten hun invloed bij de regeering willen aan wenden. wat er toe zou kunnen leiden, dat de loonen bij werkverschaffing, die eigenlijk geen „loonen" meer genoemd kunnen worden, wor den verbeterd. De heer Keulemans (A.-R.) ontzegt den heer Vlekke het recht, critiek te laten hooren op de woorden van andere sprekers, omdat hij zich in zijn rede zelf vaak niet kan beheerschen. Spreker veroordeelt verder scherp de houding van de N.S.B.. „die gelukkig nog niet zoo ver is. dat zij langs revolutionnairen weg ons Staats bestel ondersteboven zou willen gooien, want dan zou zij geen N.S.B. meer zijn". De heer Jansen (comm.) bespreekt de loo nen bij de werkverschaffing. Deze moeten beter worden en de arbeiders moeten geplaatst wor den bij werk, waar zij krachtens hun beroep bij hooren. De twee slechtste collectieve ar beidscontracten, nl. die van de bouwvak- en landarbeiders, mogen niet als basis genomen worden. De heer Groen (R.K.) bepleit eveneens nor male voorwaarden bij de werkverschaffing. De heer Stapel (lib.) bepleit een inten sieve bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Dit acht hij een groot belang voor de provincie en ook voor de volksgezondheid. Daarom hoopt hij. dat de subsidie daarvoor verhoogd kan worden. Sprekers fractie zal ook tegen het voorstel van de N. S. B. stem men, omdat zij van oordeel is, dat het bij de Prov. Staten niet thuis hoort. De heer Van Kampen (N. S. B.) beweert, dat het alleen de angst is, die sommige spre kers er toe brengt, de N. S. B. aan te vallen. Het verheugt hem. dat IJmuider werkloozen werk in Duitschland kunnen vinden, al was het alleen al omdat zij nu kunnen ondervin den dat de leugencampagne jegens dit land misplaatst is. Aan den anderen kant is het echter beter, als die IJmuidenaren weer naar de visscherij kunnen terugkeeren. Hij hoopt dat Ged. Staten bereid zullen zijn hun invloed Bezoekt op Uw Sint Nicolaas-wandeling Het is er gezellig. De consumptie is er prima. De bediening is af. En.... dat voor dien prijs. (Adv. Ingez. Med.) bij de regeering aan te wenden, opdat dit oud ste Hollandsche bedrijf weer in eere hersteldis. Verklaring van den President. De President verklaart het met den heer Vlekke eens te zijn, dat de rede van de Koningin geen onderwerp van beraadslaging in de Staten mag uitmaken. Verder verklaart spreker, dat Ged. Staten gaarne bereid zijn, te voldoen aan het verzoek van de heeren De Miranda c.s., zich tot de Sta ten-Generaal te wenden met het verzoek, de luchthaven Schip hol als centraal vliegveld aan te wijzen. Gedeputeerden antwoorden. De heer Polak (S. D. A. P.) beantwoordt de sprekers. Hij verdedigt de democratische po litiek van Ged. Staten. Wat de bestrijding der werkloosheid betreft merkt spreker op, dat met de beschikbare middelen rekening moest worden gehouden. Het college heeft op dit ge bied gedaan wat het kon. Een vierde deel van de belastingopbrengst wordt voor dit doel be steed. Hij bestrijdt den heer Vlekke, die van oordeel is. dat alles in de provincie op instor ten zou staan. „Hoe komt hij daar toch bij?" vraagt spreker. „Alles is hier kerngezond. De financiën zijn uitstekend en de bedrijven func- tioneeren uitstekend. De toestand in de zie kenhuizen laat niets te wenschen over. Ged. Staten voeren de provinciale huishouding met vaste hand. Het stort hier niet in en het is hier niet bouwvallig. De provincie is finan cieel vrij. Het college zal zich niet laten mee- sleepen noch door den heer Vlekke, noch door den heer Sneevliet. Wat zij willen, is vruch teloos. Het beleid van Ged. Staten in de afge- loopen vier jaar kan den toets der critiek glansrijk doorstaan. Zij wachten dan ook met een gerust hart den uitslag der aanstaande verkiezingen af, want alles wat Ged. Staten beloofden, hebben zij gedaan. Zij hebben een zwaar en verantwoordelijk werk te verrichten; daarom zijn ze er verheugd over. als hun 'n paar maal per jaar eens een vriendelijk woord wordt toegevoegd. Er is echter ook critiek uit geoefend, o.a.. door den heer Vlekke. die o.a. beweerd heeft, dat „Ged. Staten alleen met 'n voorstel tot belastingverlaging zijn gekomen naar aanleiding van de komende verkiezingen" Spreker ontkent dit. Ged. Staten hebben reeds lang geleden gezegd, dat tot belastingverla ging zou worden overgegaan, als dit mogelijk was. En dat is nu mogelijk, o.a. ook omdat de belastingopbrengst grooter is geworden. Spreker merkt op, dat Ged. Staten er steeds naar streven, de Provinciale schuld te ver minderen. Die schuld bedroeg een jaar ge leden nog f 100.793.600. Op 1 Januari was die schuld met tien millioen verminderd. Dit beteekent tevens een belangrijke verminde ring van uitgaven. Er was dus alle aanleiding, met een voorstel tot belastingverlaging te komen. Hierbij is er rekening mee gehouden, niet binnenkort wederom tot een belas- tingverho'oging te moeten overgaan. Als de gansche provinciale belasting werd afgeschaft, wat de heer Van Engelen zou willen, zou men alle ambtenaren naar huis moeten zenden; dan zouden Ged. Staten hun salaris moeten derven, den Commissaris uitgezonderd, want diens salaris wordt niet uit de provinciale kas betaald (gelach). Ja, dan zouden zelfs de kolen voor de centrale verwarming in dit gebouw niet betaald kunnen worden (gelach). Spreker ver dedigt de belastingpolitiek van Ged. Staten. Hij is er benieuwd naar. of de fractie van de N.S.B. tegen het voorstel tot belastingverla ging zal stemmen. Wat de subsidies voor de openbare leeszalen. Concertgebouw en H.O.V. betreft, verklaren Ged. Staten zich bereid, deze in de komende maanden ernstig te be zien. Het is verder de bedoeling van het col lege, de storting van f 500.000 in het fonds voor ontginningswerken slechts voor één keer te doen. Mocht het later noodig blijken, dat er nog meer in gestort moet worden, dan zullen Ged. Staten, wanneer de middelen dit toelaten, dit gaarne overwegen. Met de vier groote vereenigingen op het gebied van vreem delingenverkeer in Noord-Holland is over het subsidie geconfereerd. Het subsidie voor 1938 wordt aan de Nationale vereeniging uitge keerd, maar de toekomst geeft misschien een meer bevredigende regeling voor de organi saties in de provincie. De heer W i 11 e m a n (R.-K.) merkt op, dat de tijd nog niet gekomen is, om de sala rissen der ambtenaren te verhoogen. Een adres aan de regeering daarover te zenden, moet worden afgeraden. De Commissie voor Georganiseerd Overleg deelt dit standpunt. Het ligt ook niet op den weg der provincie, om ter bestrijding van de werkloosheid den arbeidstijd te verkorten en tot vervroegde pen sioneering over te gaan. Wat het voorstel- Vlekke c.s. betreft merkt spreker op, dat dit in de Staten niet thuis hoort. De provincie heeft er niets mee te maken. Het is trouwens bekend, dat de Rijksfinanciën niet toelaten om tot verlaging van de leerlingenschaal over te gaan. (De zitting duurt voort). REDDINGSBRIGADE. Deze brigade houdt een buitengewone alge meene ledenvergadering op Donderdagavond 8 December in Hotel .Royal" aan het Sta tionsplein. Op de agenda staan o.a. de vol gende punten: Benoeming afgevaardigden naar de Bonds vergadering op 11 December te Utrecht en behandeling Concept-Statuten en Huishou delijk Reglement van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2