Defensie-begrooting goedgekeurd. Avondvergadering. Kunst in Haarlem en daarbuiten. WOENSDAG 30 NOVEMBER '1938 H AA R' L' E M'S D A' G BEAD I TWEEDE KAMER Ook de post voor den vervangenden kruiser. Amendement-Moller van vele zijden bestreden. DEN HAAG Dinsdag. Nadat mevr. De VriesBruins haar voorstel tot heropening der besprekingen over de motie-Botteweg, beoogende de beslissing over een nieuw te maken Kinderziekenhuis afhankelijk te maken van de toestemming van den (begrootings-) wetgever had zien verwerpen met 3254. ging de motie zelf er door (6026). De liberalen, vrijzinnig-demo craten, sociaal-democraten en communisten stemden tegen. Nu kon Minister v. D ij k zijn rede houden ter verdediging van de Defensie-begrooting. Hij stelde voorop, dat men bij alle kritiek moet bedenken, dat men te doen heeft met een weermacht in opbouw. Dat eischt heel wat werk. Vandaar het zwoegen aan het Departement en aan de staven. Het pa raat maken en reorgani- seeren van de weermacht is, vooral ook in verband met de financieele zijde der kwestie, een geweldig probleem. We vernamen In dit verband nog, dat er heusch bij de uitgaven naar de noodige zuinigheid wordt gestreefd. De Minister constateerde met genoegen, dat de sociaal-democraten thans wel de noodzaak van een goede defensie inzien, zij het nog niet ten volle. Ten aanzien van de oud-gepensionneerden is aldus Dr. v. Dijk het redelijke ge daan, zoodat een commissie ter bestudeering van deze aangelegenheid, gelijk o.m. de heer- Th ijs sen (s.d.) had aanbevolen, volkomen overbodig is. De gedeeltelijke mobilisatie in September j.l. is volgens den Minister 'n uitstekende proef geweest, die meteen het voordeel heeft opgeleverd, dat men z'n voordeel kan doen met de ervaring opgedaan ten aanzien van aan 't licht getreden fouten. Van een Maginot-linie en dergelijke schat ten verslindende werken kan geen sprake we zen, wel van het aanleggen van bepaalde kleinere verdedigingswerken, terwijl voorts de aanleg van reeds uit anderen hoofde te gra ven kanalen, mede voor de landsverdediging bevorderdijk kan wezen. En nu de Marine. Het oorspronkelijke plan- Deckers heeft geen fundamenteele verande ringen ondergaan. Elke versterking van de vloot komt natuur lijk aan onze defensieve kracht ten goede, maar we hebben rekening te houden met de beperkte geldmiddelen en daarom: niet meer kruisers dan tot nu toe 't plan is. Een sterkte van 3 eenheden (en 2 vervangers) is, gezien alle factoren, volgens de Regeering voldoende. De Regeering is voornemens de „Tromp", in 1939 naar Indië te zenden, doch de Minister moet zich te dien opzichte de noodige vrij heid voorbehouden. De oude reserve-kruisers zullen dan in enkele Nederlandsche havens worden opgelegd. De Minister zette verder o.m. het nut van torpedo-vliegtuigen uiteen. Ook Minister v. Dijk die weer bij de weer macht hier te lande terecht kwam hunkert naar 't oogenblik waarop de kwestie van het centrale vliegveld zal zijn uitgemaakt. Want eerst dan kan de beslissing vallen omtrent de plaatsen waar de overige 2 militaire vliegter reinen zullen komen, die we behalve dat te Soesterberg en dat bij Bergen zullen krijgen; dergelijke terreinen moeten n.l. tenminste op een afstand van 25 K.M. verwijderd liggen van een internationaal (verkeers) vliegveld Na replieken en dupliek, waarbij niets van bijzonder belang meer ter sprake kwam, werd de motie-Th ij s se n (s.d.) die op 'n commis sie ter bestudeering van het vraagstuk der oud-gepensionneerden aandrong met 4532 (de rechtsche coalitie éénstemmig tegen) ver worpen. Bij de behandeling der artikelen trachtte Ir. Alba,rda (s.d.) met behulp van een amendement de post voor aanvang met den bouw van den tweeden vervangenden kruiser geschrapt te krijgen, doch behalve de sociaal democraten, de chr. democraten en de com munisten bleek de Kamer zich tegen den door Minister v. Dijk bepaald noodzakelijk genoem den aanbouw niet te willen verzetten, zoodat het amendement slechts 23 van de 78 stem men behaalde: per abuis had, generaal Ba- De tto (R.K.) het voor laten hooren. Z. h st met aanteekening van het tegen der commu nisten en chr. dem. ging de begrooting van defensie er door. Hierna kwam de begrooting van Minister Slotemaker de Briiïne weer aan de orde. Bij de afdeeling Hooger Onderwijs vond er'een gedaohtenwisseling plaats tusschen den Mi nister en den heer Schouten (AR) Het betrof een post, waarbij gelden zijn aangevraagd voor onderzoekingswerk, dienende voor zuiver-in- dustrieele doeleinden. De a.r.-spreker gaf in over weging de pest thans terug te nemen, aangezien z.i. niet voldoende nauw keurig vaststaat, waar voor eigenlijk het aan gevraagde bedrag zal worden aangewend. De j. schouten vraag rees bijv. ook, of (Anu-Rev. pokij) het instituut voor de toe gepaste wetenschap aan de Technische Hoogeschool niet een doublure zou zijn naast het Centrale Instituut voor de toegepaste natuurwetenschappen. Minister Slotemaker meende, dat voor behoorlijke begrenzing zorg gedragen kan worden, doch schrapte bovendien nog in de omschrijving van den post de woorden, waaruit viel op te maken, dat de voorgestelde outilleering alleen zou staan ten dienste van de techniek. Maar de heer Schcaiten meende, dat zulks toch niet vol doende was. Eerst moest er z.i. nog nader overleg omtrent deze aangelegenheid plaats vinden, o.m. met andere Universiteiten en Hoogescholen, alvorens het juist was gelden op de begrooting aan te vragen. Tot slot van den middag vroeg Ir. A1 b a r- d a (s.d.) verlof den Minister van Algemeene Zaken over het gevolgde vluchtelingen-beleid te mogen interpelleeren, een en ander in ver band met de incidenten, die zich de laatste dagen aan de grenzen hebben voorgedaan. Daarover zal Woensdag een beslissing vallen, evenals over den door den heer Schouten be streden post op de Onderwijsbegrooting. Voortzetting Onderwijs-debat. De Premier houdt even 'n oogje in het zeil. Geen -politieke storm op komst? Een stampvolle gereserveerde tribune, een aanvankelijk, zeker voor een avondvergadering, flink bezette vergadering. Hier en daar scheen men ministerieel bloed te ruiken. Het heette, dat op het zwijgen bij het algemeen debat over de Onderwijs-begrooting de R.K. fractie thans daden zou laten volgen, die het ministerieele leven van Minister Slotemaker de Bruine zou den bedreigen. De opzet zou wezen om te trachten dezen bewindsman ten val te bren gen zonder tevens het kabinet in zijn geheel te treffen. Bij wijze van inzet van de aan de R.K. fractie toegeschreven actie zou men dan het door Dr. Mo lier (R.K.) verdedigde amen dement met betrekking tot subsidieering van de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg moe ten beschouwen. De heer Moller stelde voor den post subsidieering Rotterdamsche Haxx- dels-Hoogeschool aldus te wijzigen, dat sub sidieering zou geschieden van Handels-Hooge- scholen dit, ten einde ook de R.K. instelling te Tilburg er onder te doen vallen en om deze bedoeling te onderstreepexx, wilde hij het uitgetrokken bedrag met fl verhoogen. Aldus hoopte hij een principieele uitspraak te ver krijgen, wat betreft de billijkheid om niet alleen de neutrale instelling in de Maasstad, maar ook de R.K. zusterinstelling in de N.- Brabantsche industriestad subsidie van Rijks wege te doen genieten. De kwestie van gelijk stelling van openbaar en bijzonder hooger onderwijs bleef hier heelemaal buiten. Jhr. Mr. de Geer (c.h.) achtte de voorge stelde methode verkeerd. Het amendement kwam z.i. eigenlijk neer op een Memorie-post en nu achtte hij het staatsrechtelijk verkeerd, dat de Kamer het initiatief tot zulk een post zou nemen. Zijn geheele fractie zou daarom stemmen tegen het amendement, indien dit gehandhaafd mocht blijven en indien dus Dr. Moller geen gevolg zou geven aan spreker's advies het amendement om te zetten in een Bouwnijverheid gestimuleerd met courantenreclame. In verschillende deelen van de Vereenigde Staten werken allerlei bedrijven, die belang hebben bij het bouwbedrijf, samen, teneinde particulieren te bewegen eigen huizen te doen zetten. De belang hebbenden lanceeren daartoe, in een groot aantal plaatsen, een collectieve reclamecampagne ixx couranten. Dinsdag 6 December wordt door de firma Frederilc Muller de kunstverzameling M. Knoops in veiling gebracht, een collectie bovenal rijk aan voorwerpen van Oostersche kunst, in jade, quartz, agaat, kristallen en andere nobele grond stoffen, doch waarbij zich ook een aantal oude en moderne schilderijen bevindt, waartoe het hierbij afgebeelde schilderij van Fantin Latour behoort. Dit is een ongezochte gelegenheid iets over dien schilder hier te vertellen. Want het heeft velen verbaasd dat op de zomerexpositie van Honderd Jaar Fransche Kunst geen enkel werk van Fantin aanwezig was. Al was het argu ment, waarmee die afwezigheid verdedigd werd: „dat zijn werk in Holland meer dan voldoende bekend was" niet geheel te weerleggen. Inderdaad was een kwart eeuw geleden Fantin Latour een der meest begeerde Fransche mees ters in den HoUandschen kunsthandel en bij zijn talrijke afnemers. Meer dan zijn figuratieve voorstellingen waren zijn bloemstukken en en kele stiUevens gezochte objecten voor de groote verzamelaars. Misschien juist daardoor is de openbare be langstelling voor het werk ietwat geluwd. Daar aUes langzamerhand in vaste handen kwam, kreeg de handel behoefte aan andere objecten voor zijn activiteit en werden de Fantins mu seum- en familiebezit. En verder heeft de tijd niet stil gestaan en is de belangsteUing eener jongere generatie in een andere richting ge voerd. Zooals immer zal ook ditmaal op de vei ling Knoops kunnen blijken, hoe het momen teel staat met de waardeering van een kunste naar die nog niet zoo heel lang geleden tot de vurigst begeerden ter kunstmarkt gerekend werd. Dat vooral in ons land en in Engeland Fan- tin's bloemstukken zoo geliefd waren is waar schijnlijk te verklaren door de verwantschap die er tusschen die werken en de HoUandsch- Vlaamsche bloemschildering der 17e eeuw be stond. Bij alle kleurpracht die hij wist te geven, bleef hij in de beelding steeds exact portrettist van Flora's kinderen, doch schilderde ze tevens in een feilloos zuivere techniek die door vak- en tijdgenooten gelijkelijk bewonderd werd. Zijn figuurschilderijen vonden hier veel later dan in Frankrijk bewondering; men kreeg ze hier eerst later te zien; bovendien kwamen zijn voornaam ste groote figurencomposities direct in Fransch bezit terecht. Want hij was een even zeldzaam portretschilder, van groepen vooral, en zijn in het oorlogsjaar 1870 geschilderd „Atelier a Ba- tignolle" waarop een aantal bevriende thans wereldberoemde schilders en schrijvers ver eeuwigd zijn, zal altijd een werk van groote be- teekenis in de kunst der 19e eeuw blijven. Meer populair zouden hem de kleinere doeken met nymphen, badend of spelend in gefantaiseerd landschap, maken, die Redon deden zeggen dat Fantin geen horizont schilderen kon, maar die toch vol charme zijn door kleur en compositie. In die, meestal kleinere doeken met nymphen etc. zal de beschouwer een invloed der groote Italianen ontwaren die bij Fantin sterker is dan bij welken anderen tijdgenoot ook. Maar even als in zijn bloemstukken is ook in die werken en werkjes zijn techniek van schilderen gaaf en NUTTIGE GESCHENKEN heeft OOSTEN, BARTEUORISSTRAAT 13—17 in groote keuze voorhanden. (Adv. Ingez. Med.) op een nader te bepalen dag in full dress debate te behandelen motie. Achtereenvolgens kwamen Mevr. Mr. B a k k e rN o r t (v.d.) Mevr. de VriesBr uins (s.d.) en Dr. Vos verklaren het thans zeker niet het moment te achten om zulk 'n amendement aan te ne men, dat de Regeering, nota bene onder de tegenwoordig toch al zoo slechte financieele omstandigheden, voor de komende jaren aan een dergelijke nieuwe uitgave zou binden. Ook Ds. Zandt (St. Ger.) moest er niets van hebben. Daarentegen viel de heer Z ij 1 s t r a (a.r.) den heer Moller bij: het was 'n eenvou dige zaak, het ging alleen maar om een uit spraak, die beoogde aan 'n bepaalde onbillijk heid een einde te maken. Minister Slotemaker de Bruine wees er op, dat de Regeering zich verleden jaar niet heeft kunnen beraden over subsidieering van het bijzonder hooger onderwijs, omdat het geld er toen niet voor was. Thans is het precies eender gesteld. Daarom voelde spr. niets voor 'n principieel debat. Ook nu had toch zeker eerst een grondige voorbereiding moeten plaats hebben. Het vraagstuk van de bijzondere han- delshoogescholen kan niet los gemaakt wor den aan dat van bijzondere universiteiten. Welaan in 1928 is hier verdedigd, dat het dogma der neutraliteit van de hooge- scholen het eenige geschikte is voor heel Nederland. Dit geldt voor de universitei ten evenzeer. Gewaakt dient er te worden tegen het maken van 'n principieel verschil tusschen universiteiten en hoogescholen. De Minister verklaarde dat het amendement geen aanbeveling verdiende. Nog even replieken en toen werd bepaald, dat Donderdag om 1 uur de stemming zal plaats hebben. Wanneer met de geheele katholieke fractie ook alle anti revolutionairen voorstemmen en bovendien gelijk 'n gerucht wil de christen-democraten, is de kans op een succes voor Dr. Moller niet gering. Maar dat beteekent nog allerminst, dat Minister Slotemaker dan een voor hem onaanvaardbare nederlaag zou lijden. We zien dan ook nog geen politieken storm op komst, al moge kapitein Colijn het wenschelijk geacht hebben vanavond eens even 'n oogje in het zeil te komen houden. Bij de afdeeling voorbex-eidexxd hooger en middelbaar onderwijs luidde vrijwel eenstem mig klacht, dat de klassen te groot, de leeraars-salai-issen te laag zijn en de 'leer- ki'achten te veel ui'en les moeten geven. De minister ontkende geenszins de juistheid tenminste in menig opzicht van de geuite klachten, maargebrek aan geld belet de Regeering op het oogenblik veraixderingeix aan te brengen ter wegneming van de bezwaren. Het zelfde gold ook alweer met betrekking tot het verlangen naar een wettelijke rege ling van het middelbaar onderwijs voor meis jes. Dr. M o 11 e r (R.K.) kwam ook nu met een amendement. Ditmaal wilde hij een post met f 1 verlagen, ten einde tot uitdnikking te brexxgen, dat het niet verantwoord is in een zelfde plaats (Leeuwarden) aan gelijksoorti ge scholen Rijks H.B.S, èn gemeente H. B. S. er een afdeeling A (z.g.n. litterair - economische afdeeling) op na te houden. De heeren Tilanus (C.H.) en Algera (A.R). vielen hem bij, terwijl mevr. Mr. BakkerNort V.D.) en Ds. Faber (SU.) den minister steun verleenden, die in herinnering bi-acht, dat bedoelde afdee ling ook reeds in 1937 bestond, toen er in de Kamer geen aanmerking op gemaakt was. Minister Slotemaker bestreed, dat de huidige situatie zooveel duurder uitkomt. Hij voelde niet voor het amendement, was* echter wel bereid de vraag nog eens te overwegen of op den duur dergelijke gevallen misschien niet meer de factor van het algemeen onder- wijsbelang dan de norm van het aantal leer lingen den doorslag zou dienen te geven. Don derdag stemming over het amendement. Diep in den nacht verdiepte de Kamer zich in de afdeeling nijvei'heidsonderwijs. E. v. R. Driehonderdjarig bestaan van den Stadsschouwburg in Amsterdam. Prinselijk Paar zal herdenking bijwonen. Naar wij vernemen zullen de Prinses en de Prins aanwezig zijn bij de herdenking van het 300-jarig bestaan van den Stadsschouw burg te Amsterdam op Donderdagavond a.s. B. en W. van Amsterdam zullen daarbij tegenwoordig zijn. Invoercontingent voor boter in België. 's-GRAVENHAGE, 29 November. Wij ver nemen van bevoegde zijde dat de Belgische re geering voor invoer van boter tot eind Decem ber een globaal contingent van in totaal 100.000 K.G. heeft vastgesteld. Het aandeel van Neder land bedraagt hierin 21 y2 pet. De betreffende hoeveelheid moet uiterlijk 31 December 1938 in België worden ingevoerd. AANVOER VAN TIJDENS DE UITOEFENING VAN DE GARNALENVISSCHERIJ GEVANGEN BIJVISCH. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is bij Kon. Besluit van 24 November 1938 no. 12 hetwelk 1 December 1938 in werking treedt, artikel 2 van het Kon. Besluit van 27 Sep tember 1938 no. 43, tot het verleenen van ontheffing van artikel 2 van het Crisis-zee- vischbesluit 1936 gewijzigd. Op grond van deze wijziging zal de door garnalenvisschei's aangevoerde bijvisch met ingang van 1 December 1938 ten minste de volgende afmetingen moeten hebben: 21 c.M. voor zoover betreft tong, schar en wijting, 23 c.M. voor zoover betreft schol, schartong en tongschar., 24 c.M. voor zoover betreft schelvisch en kabeljauw, 25 c.M. voor zoover betreft tarbot en griet, 30 c.M. voor zoover betreft hake (Merluccius) Vooi'ts zal het aan ganxalenvisschers met ingang van 1 December 1938 geoorloofd zijn een gewichtshoeveelheid visch, met uitzonde ring van tong van kleinere afmeting dan bo vengenoemd, aan te voeren, gelijk aan ten hoogste 5 pet. van het gewicht der garnalen, die zij in totaal aanvoeren. Worden vluchtelingen ternauwer nood toegelaten? Vragen aan den minister van Justitie. 's-GRAVENHAGE, 29 November. Het Tweede Kamerlid mevrouw MackayKatz heeft aan den Minister van Justitie de vol gende vragen gesteld. Heeft de minister kennis genomen van het dezer dagen uitgebracht rapport eener com missie, op initiatief van het Comité van waak zaamheid van Nederlandsche intellectueelen in het leven geroepen, teneinde een onder zoek in te stellen naar de practijk der toe lating en afwijzing van Duitsch-Joodsche vluchtelingen door de Nederlandsche autori teiten? Is het juist: ten eerste, dat in de instructies der grens- autoriteiteix is voorgeschreven, dat allen, die niet het officieele bewijs van hun recht tot blijvende vestiging in een ander land kunnen overleggen, zonder verwijl moeten worden teruggezonden, zelfs indien met groote waar schijnlijkheid moet worden verwacht, dat zij als gevolg daarvan ixx levensgevaar zul len konxexx te verkeeren; ten tweede, dat zooals de commissie ver meldt practisch van toelating van vluchte lingen ternauwernood kan worden gesproken? persoonlijk. Hij broddelt en knoeit nergens. Uiterst solide waren zijn voorbereidende stu dies geweest, als van de meeste schilders uit zijn tijd. Hij was een leerling van den befaamden Lecoq de Boisbaudran, een schilder die minder door zijn schilderijen dan door zijn oxxderricht bekendheid kreeg en die een boekje schreef over de Education de la Mémoire pittoresque" dat in veler artisten handen was. Breitner, die wat niet iedei-een weet zéér veel las en een helder denkhoofd bezat, maakte mij, jaren geleden, op dat boekje op merkzaam en ik heb er, ook als kunst-kijker veel aan gehad. Wat Breitner echter niet was, was Fantin in hooge mate: muzikaal en roma nesk. Het is dan ook niet te verwonderen dat de golf van bewondering voor de muziek van Ri chard Wagner, die omstreeks 1880 door Frank rijk ging, ook Fantin pakte. Een bewondering die hij trouwens ook voor zijn landgenoot Bei-lioz koesterde. Beider muzikale scheppingen hebben hem stof tot picturale beelding daarvan, inge geven, al kon ook daarvan Redon misschien terecht zeggen dat niet door kleuren de we reld der klanken te vertolken is, zijnde deze al leen en uitsluitend van innerlijken aard en zon der steunpunt in de realiteit der dingen. Tegenwoordig zal, meer dan vroeger over Re- don's opvatting verschil vaix meening kunnen bestaanvoor hènx was dat een waarheid, de zijne. Toch stonden beide kunstenaars elkander zeer na, niet alleen door beider Zuid-Fransche origine, Fantin was in 1836 in Grenoble ge boren, het geboortejaar ook van onzen Jacob Maris maar ook door de oprechte waardee ring die de vier jaar jongere Redon voor Fan- tin's palet had, waaruit hun gemeenschappe lijke vereering voor Delacroix bleek. Fantin heeft van zijn door de muziek be- invloede voorstellingen een groot aantal werke lijk zeer bijzondere litho's gemaakt, die nog altijd door de steeds zeldzamer woi'dende, echte prentkunst liefhebber, gewaardeerd worden en in de groote prentenkabinetten van Europa en Amerika te vinden zijn. Vaak exemplaren met eigenhandige opdrachten aan schrijvers en schil ders uit zijn tijd, want Fantin leefde in een uit- gezochten kennissenkring en een auteur als Adolphe Jullien heeft zelfs kans gezien over „Fantin et ses amitiés" een dik boekdeel te schrijven. Dat niets vergankelijker is dan de roem, is ook al weer niet heelemaal juist. In Fantin's geval blijft steeds het werk bestaan en dat verandert niet; of men het met een paar tientjes of met eexx kostbaren cheque waardeert. Die wijze van waardeering is inderdaad zeer ver gankelijk, onberekenbaar en vaak ongemoti veerd. Maar wie iets van schilderijen zien kan, zal Fantin steeds onder de meesters blijven rangschikken. Mag het ons curiositeitshalve in teresseeren als een Fantin in veiling komt. het hoog of laag van de opbrengst beduidt nooit of te nimmer een hoog of laag eener artistieke be- teekenis. J. H. DE BOIS. Moeder en zoon van brandstichting verdacht. Tegen beiden vier jaar gevangenisstraf geëischt. Een 44-jarige vrouw en haar 25-jarige zoon xxamen Dinsdag samen in het verdach- texxbaxxkje plaats onx zich wegens brand stichting te verantwoordexx voor het Am- sterdamsche gerechtshof. Het tweetal Is door de rechtbank vrijge sproken, het O.M. teekende echter hooger beroep aan. Zij zouden in den nacht van27 op 28 Juli 1935 brand hebben gesticht in hun woning in de Jan vaix Riebeekstraat, waar de inboedel vrij wel geheel in vlammen opging. Een jaar later waoxxde het tweetal ln de Hobbemastraat te IJmuiden. Weer brak onder verdachte om- staixdighedexx een felle brand uit en weer gixxg de inboedel verloren, toe verzekeringmaat schappij betaalde in beide gevallexx een schadeloosstelling uit, die echter aanzienlijk beneden het verzekerde bedrag lag. Maar nog was de brandenreeks niet beslo ten. De moeder, eeix kaartlegster besloot weer naar Amsterdam te gaan. Met haar zoon huurde zij een huis aan den Hoogeweg. Hoe wel haar zcon werkloos was en de moeder slechts een zeer geriixg ixxkomen had, huur den zij eexx huis voor een jaar tegen f 57.50 huur per maand. Weer zou eexx felle braxxd den schamelexx ixxboedel, die echter tegexx een bedx-ag van f 6000 was verzekerd, verwoestexx. Fel laaiden de vlaxxxnxen op in den nacht van 17 op 18 October 1937. Volgens de bewoon ster, die evenals iix de vorige gevallen, niet thuis was toexx de braxxd uitbrak, zou de haard ïxiet goed zijxx geplaatst. Doordat een verzameling granxofooxxplaten ixx huis was, zou de brand zoo fel zijn geweest. Moeder en zoon zijn korten tijd later ge arresteerd. Zij ontkexxden hardnekkig, iets met brandstichting te maken te hebben. Wel gavexx zij toe den beruchten de B. te kenixen, een man die van tientallen brandstichtingen wordt verdacht. Nadat de rechtbank een vrijsprekexxd von nis had gewezen werden zij in vrijheid ge steld. Ter zitting vaix het Hof hielden zij even eens hun onschuld vol. Hoofdbrandmeester Schuitemaker had in de woning aaxx den Hoogeweg twee brand haarden aangetroffexx. De procureur-generaal vordeixle zoowel te gexx de moeder als tegen haar zoon gevaxxge- nisstraffen van vier jaar. Voorts vorderde hij de gevaxxgeixneming van beide verdachten nu of bij het uitspreken van het arrest op grond van vrees voor hei'haling. Grieven van liet P. T. T.-personeel. In de te Amsterdam gehouden vergadering van P.T.T.-personeel, waarin het woord werd gevoerd door den voorzitter en tweeden voor zitter van den Centralen Bond van Neder- landsch P.T.T.-personeel werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven vaix de positie van het persoixeel en de grieven, die in toenemende mate den geest onder dit personeel verbitte ren. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin een beroep wordt ge daan op den minister van Binnenlaxxdsche Zaken om de klachten van het personeel te onderzoeken en maatregelen te treffeix, opdat aan de ergste misstanden worde tegenxoetge- komen. Prof. mr. D. van Blom overleden. Ixx den oudei'dom van zestig jaar is na een langdux-ige ziekte te Leiden overleden prof. mr. D. van Blom. gewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde en statistiek aan de Leidsche Universiteit. De overledene werd op 12 December 1877 te Leeuwarden geboi'exx. Hij bezocht aldaar het gymnasium en liet zich vei-volgens iixschrijven aaxx de universiteit te Leiden voor de studie der rechten. Achtereenvolgens behaalde hij aldaar den meester- en doctorstitel en daarna werd hij benoemd tot adjuixct-commies van het Centraal-bureau voor de statistiek te 's-Gi'avenhage. Zijix ambities richttexx zich echter op ander terrein. Hij aanvaardde nog in hetzelfde jaar de functie van hoofdredacteur van het dag blad „Het Vaderland". Zes jaar later volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft in de ecoxxomie en staathuishoudkunde. Ixx 1915 gixxg hij over tot de universiteit te Leiden. Tevens was prof. Blom buitengewoon hoog leeraar aaxx de Nederlandsche Handelshooge school te Rotterdam, lid van den Zuiderzee raad. sedex-t 1929 lid van de Konixxklijke Aca demie van wetenschappen. Van zijn hand zijn publicaties verschenen in „De Economist" en „De Gids". Dankbetuiging van koning Leopold aan de hoofdstad. In de Dinsdag gehouden vergadering van dexx Amstex-damschen gemeenteraad heeft de burgemeester dr. W. de Vlugt een door het gemeeixtebest-uur ontvangen schrijvexx voorge lezen vaix den Belgischen gezant te 's-Graven- hage, waarin deze namens Koning Leopold III dank betuigt voor de hartelijke ontvangst, welke den Konixxg der Belgen tijdens zijn be zoek aan de hoofdstad van de zijde der Am- sterdamsche bevolking ten deel is gevallen. Wielrijder door vrachtauto gegrepen. Na enkele oogenblikken overleden. Dinsdagavond omstreeks half zes is de 49- jarige wielrijder G. Bas te Uitgeest, op de knxising van den provincialen weg Amster dam—Limmen en den weg BeverwijkDorp Uitgeest, aangereden door een vrachtauto. Achter den wielrijder reed een auto, welke B. liet passeeren. Hij had evenwel niet gezien, dat er nog een tweede auto achter hem xxader- de. Hij zwenkte naar links en hoewel de be- stuux-der van deze vrachtauto uit alle macht zijn stuur naar rechts omgooide om den wiel rijder te ontwijken, werd B. toch gegrepen. Hij sloeg tegen den grond en bleef bewuste loos liggen. Het slachtoffer werd het café „Brandjes" binnengedragen, waar de genees heer Beker uit Uitgeest spoedig aanwezig was. Deze constateerde een zware hersenschud- dixxg. Voordat echter de ziekenauto uit Zaan dam gearriveerd was, was het slachtoffer reeds overleden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5