Jleeshmpm Duimelijntje dat Jp FA0LO AMEIt GARAGE „DEN HOUT" «mBREEMEN Het (taaie Ueltje „de ttitde bvauen" HET GEHEIM! WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 H A A R E E M'S D A' G B E A D 4 Onenbare vergadering van <le N. S. B. In het Gcm. Concertgebouw. De Kring Haarlem van de Nationale Socia listische beweging, hield Dinsdagavond in het Gem. Concertgebouw alhier een openbare vergadering. Toen de voorzitter van den kring de heer Berends, de vergadering opende, was de zaal ongeveer voor de helft bezet. Als eerste spreker trad de heer G. F. Vlekke op. Hij sprak over „Politiek en Katho licisme". Het nationaal socialisme beschouwt den politieken godsdienst als een vijand der volkseenheid, aldus spr. en zal dezen der halve bestrijden. Van den kansel h^ort men, aldus spr., de stelling verkondigen, dat de godsdienst het maatschappelijke leven moet doortrekken. Dit gebeurt echter niet alleen in geestelijk op zicht. Ook op materieel gebied verovert de kerk macht. Spr. ging terug in de geschiede nis, naar het punt, waarop de kerk wereld- sche giorie verkrijgt, n.l. wanneer Keizer Con- stantijn Christen wordt. In onze dagen is er geen katholiek, die democratisch zijn kan. De interne organisatie is hyrarchisch. En toch noemen katholieken zich verdedigers van de democratie. Het is omwille van de machtspositie dat de kerk de democratie verheerlijkt. De demo cratie is geen beginsel, slechts een uitvloeisel een masker. De verschillende politieke partijen stellen tegenover het fascisme allen de demo cratie. hoewel ze er ieder voor zich een andere interpretatie van kennen. De ministers van de Kroon hebben, dankzij de democratie bijna onaantastbare posities verkregen. Nationaal socialisme kan niet in Nederland komen via een coalitie. Eerst moet de meer derheid van het Nederlandsche vclk den na- tionalistlschen stellingen toegedaan zijn. Tegenover den weerstand o.a. dien van het heeft hij graag I Een Fablo Shirt De sterke, soepele weefsels de mooie, moderne dessins en bovenal de correcte pasvorm maken Fa blo Shirts bijzonder gewild. EEN PRACHTIGE SURPRISEl SHIRTS i prijzen van f 3.90 f 4.90 f 5.50 f 6.50 (Adv. Ingez. MedJ Kerstvoorstelling der Wiener Sangerknaben in Haarlem. De Wiener Sangerknaben zullen in de a.s. Kerstvacantie ons land bezoeken en voor stellingen geven in Rotterdam, Haarlent. Lei den. Den Haag. Eindhoven. Utrecht. Am sterdam, Zwolle, Leeuwarden en Groningen. Het is ruim een jaar geleden dat deze kleine kunstenaars van 12 en 13 jaren een tournee door ons land maakten. Voor deze a.s. kerst voorstellingen wordt een zeer bijzonder pro gramma samengesteld o.m. Kerstliederen van alle landen en het wereldberoemde „Stille nacht, Heilige nacht" speciaal 3-stemmig getoonzet voor de Wiener Sangerknaben. Een nog niet opgevoerde opera door de jon gens van Schubert zal met een speciale mon teering ten tooneele worden gebracht. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 29 November 1938. 1. C. H. Dreyer, koopman in schilderijen en papier, wonende te Haarlem. Van Zeggelen- straat 56, vroeger Kloppersingel 141. Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haar lem. 2. Mevr. M. J. Prins, huisvr. J. van 't Hof, zonder beroep, wonende te Haarlem, Schoter- weg 72 zw. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haar lem. Rechter-Commissaris in beide faillisse menten Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: 1. B. de Lang, handelaar in ijzerwaren etc.. wonende te Haarlem, Pleiadenstraat 18, Curatrice mej. Mr. C. H. Deknatel te Haax- lem. 2. J. Gorter, groentenhandelaar, wonende te Vijfhuizen, gemeente Haarlemmermeer, Hoofdweg 41. Curator mr. J. H. Junge te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd, wat no. 3 betreft, na ver zet, de faillissementen van: 1. M. Groenendijk, garnalenhandelaar, wo nende te IJmuiden, gemeente Velsen. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. 2. De Handelsvennootschap onder de firma Handelshuis „De Faam", gevestigd te Velsen. Curator Mr. J. Deenik te Haarlem. 3. P. R. J- van Grieken, meubelhandelaar, wonende te Haarlem. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. MET GEHEEL STALEN CARROSSERIE 4 pers. Cabrio-Coach THANS f. 1485.- Wagenweg 166168 - Tel. 12138 (Adv. Ingez. Med.) NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Het programma van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen vermeldt Maandagmiddag 12 De cember in „de Leeuwerik" vertooning van de cultuurfilm „Pandion, de vischarend" met toelichting van den heer Strijbos uit Heem stede. Vrijdagmiddag 16 December in „de Leeu werik": lezing met lichtbeelden van den heer Lode van Gent uit Utrecht over Pieter Brueghel. Dinsdagavond 17 Januari: opvoering van de operette „Het concert ten Hove" door het Residentie-tooneel Daar in het afgeloopen jaar gebleken is, dat bij ziekte of uitstedigheid van bestuursleden, de anderen overbelast waren, heeft het be stuur besloten zijn aantal wederom op ne gen te brengen. Voor de twee nieuwe plaatsen moeten dus candidaten worden gesteld. Ver der zijn aan de beurt van aftreden tin alpha- betische volgorde)Mevr. M. A. de Bruin-van Scherpenberg (herkiesbaar) en mevr. F. WillemseGiesen (die zich niet herkiesbaar stelt) Namen van candidaten kunnen worden in gezonden tot een met 31 December 1938 bij het secretariaat. KORPS MOTORDIENST. Met ingang van 1 December is de sergeant titulair kok K. F. van Akkeren bevorderd tot sergeant kok en overgeplaatst bij het Regi ment Jagers te 's-Gravenhage. Nederlandsche Yegetariërsbond. De afdeeling Haarlem van den Ned. Vege- tariërsbond organiseert elk jaar een cursus in moderne voeding, onder leiding van mevr. De JongKersbergen. Het is de gewoonte geworden, dat aan het eind van den cursus een gezellige bijeenkomst te houden, die op den duur het karakter van een propa- ganda-avond heeft aangenomen, waarbij de leden en cursisten belangstellenden kunnen meenemen. Ook dit jaar werd die traditie trouw gebleven. Dinsdagavond had de bijeen komst plaats in het gebouw der Theosofia- stichting, Nassauplein. De voorzitster, mej. H. Pothof f, opende den avond met een kort woord ter verwelkoming, waarna een orkestje, bestaande uit leden van de afdeeling Haarlem der Huisvrouwenver- eeniging het Bondslied speelde. De heer B. C. Kool, lid van het hoofdbe stuur, hield 'n propagandar edewaarin hij op wetenschappelijken grondslag de beteeken is van het vegetarisme uiteenzette. De cursusleidster, mevr. De JongKersber gen, sprak in 't kort het terrein is te uit gebreid om in een toespraak als deze dieper op in te gaan, aldus spr. over het vegeta risch koken. Zij werd daarop door de voor zitster gehuldigd. Mej. Pothof f bracht haar dank voor het vele werk dat de cursusleid ster heeft verricht en voor de groote propa gandistische waarde die deze kookcursussen voor het vegetarisme hebben. Ook een der cursisten uitte woorden van dankbaarheid voor de lessen van mevr. De Jong. De cursus leidster had bovendien een fraaie bouquet bloemen in ontvangst te nemen. Als proeve van de culinaire vorderingen van de cursisten werden door hen bereidde ver snaperingen rondgediend, hetgeen üi dub bele beteekenis bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. De verschillende toespraken werden afge wisseld door het orkestje, dat op verdienste lijke wijze eenige muziekstukken ten gehoore bracht. ZEER PASSEND HERENGESCHENK. „IN TIM A" - KRUISSTRAAT 42 TELEFOON 10311 (over de Hema). (Adv. Ingez. Med.) Titans i/eckcijpbaac bij. an%e kantteen (jtooie Uoutstcaat 93 en Saendayilein 3?: politieke katholicisme, moeten de nationaal socialisten beginselvast zijn, aldus spr. Ds. mr. L. C. W. Ekering sprak na de pauze over 't onderwerp: „Vrijheid, arbeid, brood". Wij na tionaal socialisten, aldus spr., willen vrij zijn van democratie en vrij van het stelsel. Dat be- teekent voor ons 't begrip vrijheid. In de huidi ge vrijheid bestaat de mogelijkheid 't volk naar ziel en zede te ondergraven. Wij willen de vrijheid om met dit stelsel af te rekenen. Wij willen vrij zijn van den oorlogshond, welke de Volkenbond is. We zullen niet rusten al vorens we dien bond den rug toegekeerd heb ben. Wij willen vrij zijn om ons Nederlandsche volk op te bouwen met de waarheid en de ge rechtigheid. In verband met het begrip arbeid wees spreker op de werkloosheid. Straks krijgen we in het parlement het 58ste werkloosheids - debat. Uit de practijk in mijn volkswijk in Amsterdam weet ik hoe de werkloozen lijden. Het huidige stelsel wil geen opheffing van de werkloosheid, want als er geen werkloozen meer zijn kunnen de loonen niet meer ge drukt worden. De werkloozen blijven verkom meren, maar niet eeuwig. Zij wachten op den dag, dat Mussert komt, aldus spr. Het nationaal socialisme wil het eerherstel van den arbeid. Tenslotte sprak Ds. Ekering over het „brood" uit de leuze welke zijn rede betitelde. Wie de kinderen van zijn eigen volkshuis houding naar buiten stuurt om eten te krij gen en vreemde kinderen binnen haalt, ver loochent het geloof. Wij vragen brood, niet met margarine om het grootkapitaal mach tiger te maken, doch met onze eigen Holland- sche boter. Brood en arbeid en vrijheid, dat is onze leuze. Aldus spr. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van het Wilhelmus. Coor"Btl1 A LB. Bo* 6 Caponhog.o Lachend keek ze den Koning aan. Ze knikte hem vriendelijk toe, fluisterde ja. Weg waren alle gedachten aan den tijd, die nu achter haar lag. 't Geluk was gekomen en Duimelijntje was maar al te graag bereid dit te aanvaarden. Uit alle bloemen kwamen ilu elfjes aanvliegen. En allemaal brachten zij een geschenk mede. Met oogen, wijd open van ver bazing, zag Duimelijntje alles gebeuren. O, zelf zoo te mogen vliegen, van bloem tot bloem. Hoe heerlijk zou dit niet zijn? DE SPOORLAAN IN BLOEMENDAAL. De Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten om een besluit van 1 Mei 1935, waarbij ten aanzien van de Spoorlaan in de ge meente Bloemendaal een verkeersbeperking werd gesteld, op te heffen. Het verkeer mag weer in de richting Zuid-Noord rijdea Het was of de koning haar wenschen kon raden. Want direct nadat Duimelijntje gewenscht had, ook te kunnen vliegen, werden er een paar doorschijnende vleugels van een vlieg gebracht. Deze werden aan haar schouders bevestigd enDuimelijntje kon ook vliegen, 't Was een lust om te zien, „Je moet niet langer Duime lijntje heeten", zei de koning toen. „We zullen je Maja noemen. Dat is een naam die bij je pasti" De zwaluw, die alles had gezien, wist nu, dat Duimelijntje voor goed hier zou blijven. Bedroefd zong zq een afscheidsgroet, toen vloog zq weg, terug naar 't Noorden, naar haar nestje onder het raam van een man, die sprookjes kan vertellen zooals geen ander. Die man hoorde het verhaaltje van de zwaluw en hij schreef het direct op, zoodat iedereen het later kon lezen...... (Einde), HAARLEM- HEEMSTEDE - TELEFOON 10070 TELEFOON 29280 (Adv. Ingez, Med.) JEUGDLEDEN NED. TOONEELVERBOND. Het is een algemeene klacht, dat de jeugd van tegenwoordig voornamelijk door on bekendheid zoo weinig belangstelling eoont voor het tooneel. Om hierin verbete ring te brengen, hebben enkele afdeelingen van Het Algemeen Nederlandsch Tooneelver- bond n.l. Amsterdam, 's Gravenhage en Utrecht zich in verbinding gesteld met de verschillende directies van de Nederlandsche Tooneelgezelschappen en de schouwburgen en deze bereid bevonden om aan „jeugd leden" van het Verbond bij alle gewone Ne derlandsche voorstellingen 50 pet. reductie op de toegangsprijzen op alle rangen te ver- leenen. Ook de gemeentebesturen hebben hierin hun medewerking verleend voor wat betreft de vermakelijkheidsbelasting. In Ütrecht alleen zijn thans reeds meer dan 500 jeugd leden van het Tooneelverbond. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van 't Tooneelverbond heeft één dezer dagen ver gaderd met afgevaardigden van de besturen van jeugd- en schoolverenigingen; op die ver gadering heeft de voorzitter, de heer Tjebbo Franken, meegedeeld, dat ook voor Haarlem aan jeugdleden van iet Verbond 50 pet. reductie op de toegangsprijzen in den Stads schouwburg kan weiden verleend, Burgemees ter en Wethouders meenden echter de leef tijdsgrens voor de jeugdleden te moeten stel len op 21 jaar. Op de vergadering is besloten reeds dit seizoer een proef in deze richting te nemen. Het lidmaatschap zal voor dit halve seizoen van 1 Januari tot 1 Juli 1939 gesteld, worden op slechts 50 ct. Alle jonge menschen ook zij die geen lid zijn van jeugdvereenigingen die vóór 1 Juli nog niet den leeftijd van 24 jaar heb ben bereikt kunnen jeugdlid worden van het Verbond. Zij hebben zich daarvoor onder opgave van jaartal en datum van ge boorte en adres schriftelijk aan te melden bij den secretaris, den heer J. B. Schuil, Wa genweg 72 rood, Haarlem. Het bestuur van het Tooneelverbond hoopt hierdoor bij het opkomend geslacht belang stelling voor den tooneelkunst te wekken. A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 7 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 1 DECEMBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.00 Pa rijs Radio; 10.20 Radio PTT Nord; 11.20 Parijs Radio; 12.30 Keulen. 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Danmarks Radio of Diversen. 2.50 Radio PTT Nord; 3.20 Keulen; 4.20 London Regional; 5.20 Ned. Brussel; 6.05 Deutschlandsender of diver sen; 6.20 Keulen; 7.30 Weenen; 9.20 Straats burg; 10.50 Keulen; 11.20 Danmarks Radio (of diversen) Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 Londen; 12.20 Droitwich; 2.20 London Regional. 12.20 Droitwich; 2.20 London Regio nal; 2.35 Droitwich 6.40 London Regional; 7.00 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Hollandsche artisten. 1. Als Kobus harmonika speelt, Acc. orkest met zang. 2. De zingende muis, The Ramblers. 3. Het blondje van het snelbuffet, A. de Laat. 4. Annemarie, Bob Scholte. 5. Joep la boem, Willy Derby. 6. De Zilvervloot, Apollo. 7. Standchen, A. de Booy. 8. Walspotpourri, Acc. orkest met zang. 9. Dichter en boer, Willy Derby. 10. Mina de Rumbakoningin, The Ramblers. 11. Wiegenlied van Schubert, Pierre Palla. 12. Als het orgel speelt, Acc. orkest met zang. 13. Waarom zou je kniezen, Willy Derby. 14. Trüber Samstag, Apollo. 15. Roosje op de Heide, A. de Booy. 16. Wat doe je met kapotte schoenen, A. de Laat. 17. Hojo, hojo, matrozen die zijn eenmaal zoo. Bob Scholte.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6