STAKING IN FRANKRIJK NIET ALGEMEEN. Engelsch journalist over Hitier Mussolini. en „Ik ken deze dictators WOK KSDAG 30 NOVEMBER 1938 HAAStE M'S D A G B E A D 7 Trein- en métroverkeer was vanmorgen te Parijs normaal. Socialistische fractie roept op eigen gelegenheid het parlement bijeen. Reuter meldde hedenmorgen uit Parijs: Een gedeelte van het autobuspersoneel is voornemens in de garages te blijven. Hoewel zij op hun post blijven weigeren zij te wer ken. De chefs der diensten schatten echter, dat van ochtend ongeveer zestig procent van de autobussen moet rijden. Op verschillende lijnen van de Métro zijn. de treinen normaal beginnen te loopen. Op het Gare du Nord en het Gare de l'Est, reden de treinen vanochtend vroeg eveneens ge woon. De autoriteiten hebben maatregelen genomen, tot bescherming van de voornaamste gebouwen, evenals dit in het noorden des lands is geschied. Hier worden de gemeentehuizen, stations en postkantoren door militairen bewaakt. De drukkers te Montpellier zijn slechts ge deeltelijk in staiking gegaan. Van de twee kranten is er een normaal verschenen. De andere is slechts met een editie uitgekomen. In het noorden is de toestand volgens Ha- vas als volgt: Te Rijssel heeft het geheele gemeente- personeel besloten in staking te igaan, met uitzondering van dat van den burgerlijken stand, de brandweer en de begraafplaatsen. Te Roubaix heeft de bij de C. G. T. aange sloten bond van Spoorwegarbeiders zijn le den instructie gegeven te blijven werken, Te Duinkerken wil het personeel van tram en autobus werken, doch het personeel van de gas- en electriciteitsfabrieken weigert. De dienst zal echter functioneeren om de veilig heid te verzekeren. Men denkt dat het per soneel van de haven, de banken en de waren huizen zal werken. In het gebied van Haze- brouck wordt geen staking verwacht. De spoorwegarbeiders in het station van Greno ble, die bij hun werkzaamheden afhankelijk zijn van het station Chambéry, hebben vannacht een telegram van den bij de.C.G.T. aangesloten vakbond te Chambéry ontvan gen, waarin hun wordt verzocht te blijven werken. Het trampersoneel te Bordeaux en omgeving heeft besloten het werk neer te leggen. Te Lyon zal evenwel slechts een deel van d.e bladen verschijnen, terwijl te Clermont Ferrand en Rouaan geen enkel blad zal uit komen. De werkliedenbonden van de arsenalen te Toulon en Cherbourg hebben besloten van daag te staken met bezetting van de werk plaatsen. De bij de C.G.T. aangesloten bon den van werklieden in het electriciteitsbe- drijf en, prefectuur-beambten in het departe ment van de Isère hebben besloten niet te staken en eenzelfde houding wordt aangeno men door de onderwijzers van Vaucluse. In het gebied van Valenciennes zijn op last van de regeering verscheidene fabrieken door troepen bezet. Naar aanleiding van de publicatie van een circulaire van den nationalen bond van weg werkers, waarbij de stakers werden uitgenoo- digd het werk neer te leggen, heeft het parket op last der regeering vandaag een gerechte lijk onder-zoek geopend op grond van de wet van 1845. Deze wet bedreigt met een gevan genisstraf van 3 tot 5 jaar ieder, die aan het vrije verkeer hinderpalen in den weg dreigt te leggen. De socialistische fractie heeft besloten alle Kamerleden bijeen te roepen voor een vergadering, die Vrijdag a.s. in het Palais Bourbon te Parijs zal worden ge houden, om „de afgevaardigden in de gelegenheid te stellen hun mandaat uit te oefenen". De fractie is van meening, dat het parlement zoo spoedig mogelijk bijeen- geroépen had moeten worden en bij ge breke van een officieele bijeenroeping heeft zij besloten zelf tot een oproep over te gaan. In een motie zet de socialistische fractie uit een, hoe zij is gekomen tot haar besluit. Er zou geen conflict zijn ontstaan, aldus wordt gezegd, indien het parlement den dag na de afkondi ging der wetsdecreten zou zijn bijeengeroepen, waartoe Daladier zich trouwens verplicht had. De verantwoordelijkheid rust dus geheel op Daladier, die Maandag nog alle bemiddelings pogingen, zoowel van den bond van oudstrijders als van een fractie, die in zijn regeering verte genwoordigd is, heeft afgewezen. De socialisti sche fractie is van meening, dat het conflict als het niet in zijn ontwikkeling tot staan kan wor den gebracht, in zijn gevolgen beperkt moet wor den en is daarom tot de uitnoodiging overge gaan. De fractie noodigt den bond van socialis tische gemeentebesturen verder uit de aandacht der gemeentebesturen te vestigen op „het ille gale karakter van eventueele opeisching van gemeentelijk personeel" en derhalve de gemeen tehuizen Woensdag gesloten te houden. Daladier antwoordt Blum. Het radiostation van de P.T.T. heeft gister avond het antwoord van minister-president Daladier aan Léon Blum uitgezonden. In dit ant woord wordt uiteengezet, dat wel degelijk het decreet van 6 Juni 1936 mogelijk maakt de wet van 1877 toe te passen buiten mobilisatie, Ver volgens heeft de minister-president aangetoond, dat overeenkomstig den tekst van dezelfde wet Daladier. van 1877 requisitie van personeel en diensten mogelijk is. De wetgever zelf heeft in artikel een van deze wet een uitgebreide toepassing moge lijk gemaakt en steeds is men van meening ge weest, dat dit van toepassing is op de geheele wet. Men kan dus de. regeering niet weigeren gebruik te maken van de wet tot requisitie van personeel. De minister-president is verder van oordeel, dat men niet kan betwisten, dat de ge regelde toevoer voor het leger een geregeld functioneeren van spoorwegen, postdienst, mijn- exploitatie, werk in de arsenalen enz. noodig maakt en dat het functioneeren van de open bare diensten noodzakelijk is om het buitenland een indruk té geven van de kracht en nationale samenhang van het land. Tenslotte verklaarde de minister-president, dat hij aan de wet van 1877 een draagwijdte toekende, welke Léon Blum zelf haar ook her haaldelijk heeft toegekend. Britsch-Arabische botsing eischt 43 dooden. Officieel wordt uit Jeruzalem mede gedeeld, dat In het jongste gevecht tusschen Britsche troepen en Arabie ren 43 geüniformeerde Arabieren zijn gesneuveld. Gisteren hebben de Britten, geholpen door de luchtmacht, een uitgebreid onderzoek in gesteld op het gebied van den strijd op de hellingen van den berg Karmel ten Zuiden van Haifa. Het gevecht zoo meldt Reuter is ont staan, doordat de troepen, welke het gebied zuiveren, de Arabieren langzaam insloten. De Arabieren zagen geen uitweg meer. Zij wier pen hun geweren weg en stormden met ge trokken zwaard op de hen omsingelende Brit sche troepen in om in een wanhopige poging de vrijheid te bevechten. Het gevolg hiervan was een verbitterd handgemeen, waarin weinig Arabieren wisten te ontkomen. Amerikaansche vliegtuig verongelukt. Twee der zeven inzittenden met moeite gered. Reuter meldt uit San Francisco: Volgens een rapport van de kustwacht is in het rotsgebied het wrak van een verkeersvlieg tuig der United Airlines gezien. Er bevonden zich in het toestel vier passagiers en een uit drie koppen bestaande bemanning. De kustwacht was op onderzoek uitgegaan na ontvangst van een boodschap, waarin het vlieg tuig mededeelde, dat het door gebrek aan brand stof niet de vliegvelden van San Francisco of Oakland zou kunnen bereiken. Inderdaad werd het vliegtuig gezien aan den voet van een klip in een moeilijk toegankelijke streek. Manschappen van de kustwacht werden aan touwen neergelaten om hulp te bieden aan de inzittenden van het vliegtuig, dat door de zware zeeën was vernield. Twee personen, o.w. de be stuurder van het toestel, konden worden ge red. Omtrent de vijf andere inzittenden heeft men niets vernomen. Nader wordt gemeld, dat de kust wachten alle hoop de vijf vermisten te redden opgegeven hebben. LéON JOUHAUX. de secretaris-generaal van het Fransche Verbond van Vakvereenigingen. NIEUWE UITGAVEN. De Uitgeversmaatschappij Holland te Am sterdam heeft uitgegeven het boek Peking, de stad van den verlaten troon, van Ernst Cordes in de Nederlandsche vertaling van D. Lichtenstein-Hentschel. De schrijver, die een groot deel van zijn leven in China heeft door gebracht, geeft beschouwingen over de stad en haar kunstschatten, over de bevolking en haar levenswijze en vele typische gebruiken. Het boek is met een twaalftal illustraties op gesierd. Peter Thoene behandelt in zijn boek ..De verovering van het luchtruim" de geschiedenis van het vliegen sinds de eerste pogingen in de grijze oudheid, daartoe werden gedaan. Van de legendaire figuur van Ikaros komt hij via Leonardo da Vinei en de eerste ballonvaar - ders tot de nieuwe luchtvaartgeschiedenis, waarbij o.a. de figuur van Fokker, de eerste overzee vluchten, de Poolexpedities, de Zeppe lins, de stratosfeervliegers en het zweef vliegen in behandeling komen. Een groot aantal interessante illustraties is tusschen den tekst opgenomen. Het boek is een uitgave van Scheltens en Giltay te Amsterdam. Drs. F. Koning bewerkte het en de vliegtuigbou wer Koolhoven schreef er een inleiding bij. Oom en tante van Grynszpan veroordeeld. Wegens huisvesting van hun uitgewezen neef. PARIJS, 29 Nov. De Parijsche rechtbank heeft Abraham en Chana Grynszpan, den oom en tante van Herschel Grynszpan, die den aanslag op den Duitschen gezantschajpssecre- taris Von Rath heeft gepleegd, ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, onvoorwaardelijk en honderd francs boete, wegens het verleenen van onderdak aan hun neef, hoewel deze uitgewezen was. Abraham Grynszpan, die zich evenals zijn echtgenoote, sedert 7 November in voorloopige hechtenis bevindt, gaf de beschuldiging toe. „Maar wat tonden wij; doen? Wij waren bloed verwanten van dien jemgen en zijn vader had hem aan onze hoede toevertrouwd", luidde zijn verdediging. Zijn vrouw voegde hieraan toe, dat de ge zondheid van Herschel slecht was en dat zij daarom voor hem moest zorgen. „Ik moest hem dus in huis houden, toen hij het uitwij zingsbevel ontving", aldus besloot zij. De Moro-Giafferi, die ooik den pleger van den aanslag zal verdedigen, hield slechts een kort pleidooi, omdat hij niet wilde vooruit- loopen op de groote zaak, die later aan de orde zal tomen. Hij deed slechts een beroep op de rechtvaardigheid, omdat de twee ver dachten niet anders konden handelen. Met nadruk betoogde hij tenslotte, dat de vrouw in geen geval veroordeeld kon worden. In de eerste plaats was zij niet de huurster van het perceel, in de tweede plaats mocht men niet van haar verwachten, dat zij haar man en neef zou verraden. De rechtbank vereenigde zich niet met die opvatting en veroordeelde beiden. (United Press) DONDERDAG 1 DECEMBER. HILVERSUM I, 1875 en 451.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. ll.Ot» KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8D0>9.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 be richten) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. In de pauze's: Gramofoonmu ziek). 2.00 —2.55 Handwerkuurtje. 3.00 Voor de Vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 Gramfoonmuziek. 5.00 Handenar beid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. (ca. 6.30 Berichten). 6.45 Enkrateia kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekover zicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8:00 Berichten A.NP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Arn- hemsche orkestvereeniging. 9.00 Causerie „Be strijding van werkloosheid door uitbreiding en verbetering van onze cultuurgronden". 9.30 De Eemlanders. 10.00 Berichten ANP. actueel programma. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gym nastiekles. 11.00 De Vedelaars. 11.25 Gramo foonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoon muziek. 10.50 Huishoudelijke wenken. 11.20 Orgelconcert. 12.00 AVRO-Amusementsorkest (ca. 12.15 Berichten). 12.45 Gramofoonmuziek. I.30 Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Omroeporkest. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Viool en piano. 5.00 Avro-Week-Kaleidos- coop. 5.20 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Aeolian- orkest en solist (ca. 6.25 berichten). 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05Avro dansorkest en soliste. 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededeelingen 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.05 St. Nicolaas programma. 9.35 Vervolg convert. 10.20 Reneva kwintet. 11.00 Berichten ANP. Hierna Veres Lajos' Ensemble. 11.30—12.00 Eddy Oliver's dansorkest. DROITWICH 1500 M. 12.05 Gramofoonmuziek. 112.20 Het John Mc Arthur-kwintet. 12.50 Het Gershom Par- kington trio. 1.20 Pianovoordracht. 1.352.20 Luigi Voselli en zijn Hongaarsch orkest. 3.15 Declamatie. 3.35 Stedelijk orkest van Bourne mouth en solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20. Zang. 5.50 De Westminster Players. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 BBC orkest. 7.50 Varité-programma. 8.50 Strategische cause rie. 9.20 Berichten. 9.45 Kamermuziek. 10.20 Vesper. 10.40 BBC-Theaterorkest en soliste. II.3512.20 Joe Loss en zijn Band. RADIO-PARIS 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.05 Van de Walle-orkest. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Radiotoo- neel. 5.25 Kamermuziek. 6.35 Cellovoordracht. 7.20 Derveaux-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Natio naal Orkest en soliste. 10.50 en 11.2011.35 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Omroeporkest. 7.50 Omroepkleinorkest en solisten. 9.209.50 Volksliederenconcert. 11.20 en 12.35 Omroep- dansorkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Herman Hagestedt met zijn orkest en solisten. 5.40 Gramofoonmuziek. 6.20 Verzoekconcert. 7.30 Leo Eysold met zijn orkest, solisten en piano duo. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.5011.20 Kurt Rehfeld's orkest. Balalaika-orkest, de „Wel- lensittiche" en solisten. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Cabaret-pro gramma. 1.05 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.50 Cabaretprogramma. 2.05—2.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Omroepsalonorkest en solist. 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Om roeporkest. 1.2-0—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Muz. causerie (gr. pl.) Omr. dansorkest. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Zang. 8.50 en 9.35 Omroeporkest. 10.30—11.20 Omroepdans- orkest. TSCHLAND8ENDER 1571 M. 7.30 Omroeporkest en solisten (8.00—8.30 Declamatie) 9.20 Berichten. 9.50 Karl Risten- part's Kamerorkest en solist. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. het boek van C. WARD PRICE. „Ik ken deze dictators", noemde Ward Price zijn boek over de leiders van Duitschland en Italië Die titel klinkt menigen krantenlezer wellicht wat ij del in de ooren, maar zij, die de rubriek buitenland met aandacht plegen te vol gen, weten, dat deze journalist wel eenig recht heeft zich tot de goede kennissen der beide dic tators te rekenen. Want WRrd Price neemt ten opzichte van zijn collega-correspondenten een uitzondeiTijke positie tegenover den Duce en den Führer in. Hij is een gunsteling aan de autori taire hoven van Europa. Hij stond naast Musso lini op het balcon van het Venetiaansche Paleis, toen deze den val van het Abessynische keizer rijk aan het volk bekend maakte, hij bevond zich in de auto van Hitier, toen de Führer zijn intocht in het geannexeerde Ootsenrijk deed en tallooze malen behoorde hij tot him gast bij bij zondere plechtigheden. Wij mogen dus aanne men, dat de reizende redacteur van 't den natio- naal-socialisten en fascisten niet vijandig gezin de Engelsche dagblad „Daily Mail" voldoende bevoegdheid bezit om een persoonlijken kijk op de leiders der Europeesche dictaturen te geven. En die persoonlijke indrukken vorcnen dan ook de voornaamste aantrekkelijkheid van het boek. Wij vinden ze door het geheele geschrift ver spreid, maar in een der hoofdstukken geeft de schrijver een samenvatting van zijn impressies door de twee dictators naast elkaar te plaatsen en ze te vergelijken. Dictator en dictator. „Ondanks de overeenkomst, wat betreft car rière, prestaties en positie", aldus Ward Price, „zijn er toch typische karakterverschillen tus schen de beide dictators. Dit verschil weerspie gelt zich duidelijk in beider zin voor humor. Mussolini heeft een scherpzinnigen en bijtenden geest, die in zijn politieke activiteit vrij tot uiting komt. Zijn vurige oogen worden grooter, wanneer zijn levendige geest hem een sarcasti sche opmerking over den internationalen toe stand suggereert. Hitler's humor is meer open en persoonlijk. Hij is opgewekt en geestig in den kring zijner intieme vi*ienden, maar te ernstig wat betreft zijn opvatting van staatszaken om zich daarover grappen te veroorloven. Mussolini maakt den indruk grooter vitaliteit te bezitten. Hij beschikt over een grooten leun stoel, doch leunt er zelden in. Zijn temperament is te vurig om lang stil te zitten. Van achter zijn zwaar eikenhouten schrijftafel opspringend, zal hij het gesprek gedurende een half uur staande voorzetten zijn gedrongen gestalte strekkend, de forsche beenen wijd uiteen en zijn massief hoofd zoo hoog richtend, dat zijn vierkante kin en de dikke, samengeknepen lippen agressief naar voren uitsteken. Bij persoonlijk contact met Mussolini openba ren zich niet de verwaandheid en de grootheids waan, die vele menschen in andere landen als zijn voornaamste karaktereigenschappen be schouwen, tenzij men deze uitdrukkingen bezi gen wil voor den krachtigen toon en de positieve manier van doen van iemand, die gewend is zijn opvatting aan anderen op te leggen. Zijn autoritair optreden is een echte eigenschap van aanleg en gewoonte, doch geen pose, en hij is te goedmoedig cynisch om slachtoffer van „folie de grandeur" te zijn. Zakelijk, gevat, ad rem en vlug in zijn antwoorden, maakt hij den indruk van een geslaagd man, die in zijn werk een ex pert is en daarvan geniet. Hitler's manier van optreden is geheel anders. Hij is niet zoo gemakkelijk tot het vlugge spel van vragen, antwoorden, tegenwerpingen en op merkingen te brengen als Mussolini. Een onder houd met hem lijkt eerder op een dialoog in den Socratischen vorm: de vrager raakt een onder werp aan en Hitier weidt er over uit. Wanneer meer dan twee personen aanwezig zijn, wordt geen alg'emeene conversatie gevoerd, ook al be- hooren zij tot zijn intiemen kring. Of Hitier spreekt en iedereen luistert, of allen praten met en onder elkaar en Hitier zit er zwijgend bij. Mussolini is gebrand op conversatie. Wanneer hij dengene, die hem in het Palazzo Venezia een bezoek komt brengen, reeds kent, zal hij hem soms de begroeting cadeau doen en hem een plotselinge vraag stellen, terwijl de bezoeker nog doende is de achttien meter van den marmeren vloer, van de deur tot zijn schrijftafel, te over schrijden. Hitler's manier van doen is meer vormelijk. Hij begroet zijn gasten met een handdruk, den arm naar beneden gestrekt houdend. Zijn vrien delijke glimlach wordt door stilzwijgen vei-ge- zeld, dat dengene, die voor het eerst komt, in verlegenheid brengt. Of, wanneer hij den be zoeker reeds kent, mompelt hij soms een snaaksch „Na?", een vragende uitroep, die de zware taak, het gesprek te beginnen van den be zoeker afwentelt. Terwijl Mussolini objectief en practisch is, is Hitier subjectief en mystiek van aard.. Mussolini schept behagen in gecompliceerde rapporten en officieele memoranda. Hitier verfoeit ze en ver mijdt discussies over administi-atieve details. De eene is een realist, de andere een ziener. Mussolini's gedachten worden beheerscht door feiten; die van Hitier worden geleid door ide alen. Een vooraanstaand Duitscher zei eens tegen'mij: Feitelijk kunt u beiden niet met elkaar vergelijken, de eene is rationalistisch, de andere intuïtief". Ward Price is zeer kwistig in het mede- deelen van bijzonderheden en eigenaardig heden over de beide staatshoofden. Een groot deel van de Britsche lezers Ls daar nu eenmaal altijd in hooge mate op gesteld, zoodat het ons niet behoeft te verwonderen, dat de jour nalist een uitvoerig antwoord geeft op de vraag: Wat doen zij in hun vrijen tijd? Zoo lezen wij dat Hitler's lievelingsontspanning de film Ls en dat hij de „Bengaaische Lan- ciers" drie avonden achtereen in de kaselarij liet opvoeren; dat hij groote interesse voor machinebouw heeft en dat hij zelf schetsen voor groote nieuwe gebouwen maakt; dat hij goed imiteeren en anecdotes vertellen kan en dat hij veel van honden houdt. Zelfs vernemen we, dat Hitler, die vegetariër, geheelonthouder en niet rooker is, groote voorliefde koestert voor Nudelsuppe en Russische eieren Een dag van Mussolini. Van Mussolini zegt Ward Price, dat hij door het leiden van een zorgzaam leven en ge regelde lichaamsoefening in zulk een taaien toestand is geraakt, dat hij zoowel tegen lichamelijke als geestelijke vermoeienis be stand blijkt. Overdag komt de Duce nimmer tot rust of onspanning. Zijn eenige rust is: wisselen van werkzaamheden. Men kan eenig idee krijgen van zijn onvermoeibare energie uit het volgend overzicht van zijn werkzaam heden op een snikheeten Zondag zijn vrijen dag in Juli 1937: Zijn eigen vliegmachine besturend bezichtigde hij vijf luchthavens; Bezocht de te Florence in aanbouw zijnde nieuwe luchtvaart-academie; Stapte uit bij de heliotherapeuti- sche kolonie in de nabijheid van deze stad, waar 800 kinderen in behande ling waren; Zag de proefvlucht van een nieuw vliegtuig te Pisa; Stopte om eenige boeren gade te slaan, die te San Piero a Gradp in de nabijheid van Pisa bezig waren tarwe te dorschen; Reed per auto naar Viareggio en nam een bad in de zee; Bezocht het naar zijn moeder ge noemde Rosa Maltoni-Mussolini in stituut; Vloog naar Rome terug en ten slotte: Bezocht een open-luchtconcert bij de Basilica van Maxentino en zat daarbij tusschen de menigte. Vijf uren achtereen, van negen uur des ochtends tot twee uur 's middags ontvangt Mussolini dagelijks zonder onderbreking rap porten van ministers en chefs van departe menten. Hij staat erop, dat zij zoo beknopt mogelijk worden gesteld. „Verspil geen tijd door mij over dingen te sprekendie in orde zijn waar ik over hooren wil, dat zijn de dingen, die niet in orde zijn". Aldus zijn devies bij deze consultaties. Typeerend voor de rustelooze vitaliteit van den Duce noemt Ward Price het bijna jongensachtige behagen, dat Mussolini in snelheid schept. Hij vertelt er de de volgende geschiedenis van, welke Mussolini Op de kaarsrechte straat van Ostia overkwam. De Duce schoot met groote snelheid over het plaveisel en had daarbij het ongeluk met een particuliere auto in botsing te komen. Hij ton vóór de aanrijding nog voldoende vaart minderen, zoodat andere dan materieele scha de werd voorkomen. De inzittenden van de auto gingen zich aan een hevige scheldpartij te buiten, zonder te vermoeden, dat achter de vermomming van motorkap en stofbril het gelaat van den Duce verborgen zat. Nadat de scheldlawine een paar minuten had aange houden zette de Duce zijn stofbril af, waarop de woede der autoreizigers overging in versla, genheid en ontzetting. Deze werd nog grooter, toen Mussolini een politieman opdracht gaf naam en adres van den eigenaar op te nemen naar later bleek alleen om hem eenige dagen daarna een splinternieuwen wagen van hetzelfde merk toe te zenden. Ward Price behandelt in zijn boek niet al leen de figuren der beide dictators. Ook aan het ontstaan en de ontwikkeling der fascisti sche en nationaal-socialistische partij worden uitvoerige beschouwingen gewijd, zoodat dit boek ook voor hen, die hun geheugen betref fende de moderne Europeesche historie wen- schen op te frisschen, zijn waarde heeft. In het laatste hoofdstuk geeft Ward Price zijn zienswijze weer over de problemen, welke de Middellandsche Zee in zich sluit. „Ik ken deze dictators" door G. Ward Price. Vertaling V. van der Dussen. Uitgave Fidelitas, Amsterdam. Bij het ongeluk met het Duitsclxe verkeers- toestel „Preussen" in West-Afrika, is een der bekendste Duitsche piloten, kapitein Untucht, om het leven gekomen. Vermoedelijk 20 dooden bij de mijnramp in Duitsehland. Tien dooden geborgen. WALDENBURG, 29 Nov. In strijd met hetgeen oorspronkelijk aangeno men werd, worden thans nog 10 mijn werkers vermist. Een hernieuwd on derzoek heeft uitgewezen, dat in het geheel 20 mijnwerkers in het bran dende gedeelte aan het yrerk waren. Vanmiddag heeft men nog een slacht offer kunnen bergen, waarmede tot dusverre in het geheel 10 dooden ge borgen zijn. TREIN DOOR VLIEGTUIGEN BESTOOKT. Talrijke reizigers sprongen in paniek uit de coupés. ACHT DOODEN, VIJFTIG GEWONDEN. Naar Reuter uit Madrid meldt heb ben in den nacht van Maandag op Dinsdag Nationalistische vliegtuigen nabij Martos. ten zuidwesten van Jaen, een passagierstrein aangevallen en met mitrailleurs beschoten. Ach' personen werden gedood en een vijf tigtal gewond. Men vreest, dat vele ge wonden niet zullen genezen. Talrijke passagiers sprongen in pa niek uit den trein.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9