Op hef laatste oogenblik! Wetkje vaat SdztetuZet Een geze||ig gehaakte theemuts RADOX MENU VAN DE WEEK Recept en HAAREEM'S D'A'GBEAT> m - r? H Breng) de stoomboot ons Sint Nicolaas? Het is met het Sinterklaas-vieren dit jaar een vreemd geval: het overvalt ons. Neen, misschien niet uw kinderen, die al we ken van tevoren vol geheimzinnigheid hun ka mertjes hebben afgesloten, en gewichtig met den sleutel van hun kastjes in hun zak rond liepen (en hem daaruit ook wel eens verloren). Want oude menschen kunnen soms zoo aller vervelendst in je boeltje willen rondneuzen, dus veilig is veilig. En als ze hem dan verloren heb ben, is het 't toppunt van veiligheid, dan kan er heelemaal niemand meer in de kast! Maar de ouderen, die toch ook anders graag aan het Sinterklaasfestijn meedoen, hebben zich niet duidelijk gemaakt hoe dicht het feest al voor de deur staat. Het zachte, on-Novemberachtige herfstweer zal hieraan wel voor een deel schuld zijn: aan de komst van den ouden heilige verbinden wij gure dagen, waarbij het winkelen soms zelfs wel eens in hagel- en sneeuwbuien gebeurt, of ook op een prikkelenden, eersten vorstdag. Maar dit jaar is er niets van dit alles, wel plensende regenbuien de laatste dagen, maar weinig kou en heelemaal geen zon Daardoor is het moeilijk om zich voor te stellen dat het al zoo ver in het jaar is, eind October lijkt op 't oogenblik aannemelijker dan eind November. De eenige reden is dit echter niet: er zijn mas sa's menschen, die nauwelijks weten, welk weer het eigenlijk is, die 's morgens op hun kalender kijken, en dus precies weten op welken datum zij leven. Maar de schokkende gebeurtenissen van de laatste weken, de geloofsvervolgingen, hebben het vieren van een feest op den achter grond geschoven: wie denkt er met enthousiasme aan dit typische kinderfeest, wanneer er zulke angstwekkende gebeurlijkheden plaats hebben, behalve dan de kinderen zelf, die gelukkig nog niet kunnen beseffen, hoe vreeselijk dit alles is. Intusschen staat nu het Sinterklaasfeest vlak voor de deur, en dom zouden wij zijn als wij het ditmaal oversloegen, omdat er zooveel men schen zijn die lijden, en omdat dit feest met zijn goedige verrassingen niet past in de sfeer van tragiek die deze weken kenmerkt. Inderdaad, we zouden dom zijn als we dit bij uitstek nationale feest lieten voorbijgaan zonder er notitie van te nemen. Niet alleen dat de te leurstelling der kinderen groot zou zijn, maar bovendien vraagt onze tijd om een sterken ge zinsband, die ons des te ontvankelijker maakt voor de vreeselijke nooden van gezinnen, die volkomen uiteengerukt zijn, en waar wij mis schien naar ons vermogen hulp zouden kunnen bieden. Geen enkele vervolgde om het geloof is er mee gebaat, wanneer de Hollandsche gezinnen den Sinterklaasavond lieten voorbijgaan zonder surprises, zonder inhoudlooze pakjes, zonder de vroolijkheid, en de plagerijen die de men schen aaneen bindt. Integendeel, wie het geluk van zijn eigen vrije gezinsleven voelt, zelfs wanneer er geen geld is voor cadeautjes, alleen voor surprises, die niets kosten, voelt dubbel de moeilijkheden van deze medemenschen Sluit daarom uw gezin aaneen in dit vroo- lijke Sinterklaasfeest en geniet met volle teugen van dit geluk, dat nooit anders,dan een van zelfsprekend recht is geweest, maar dat nu op eens als een voorrecht wordt bèschouwd door vele, vele anderen. Besef het geluk van het leven zooals het is, verplaats u in de verrukking van de kinderen, zelfs als er een enkele lucifer uit het groote veelbelovende pak te voorschijn komt, en geef aldus deze vrijheid van handelen door aan het opgroeiende geslacht dat op zijn beurt weer zal waken voor de zijne. Wie helpen wil, kan dat toch wel doen op de eene of andere manier, maar laat het gezins leven niet verloopen terwille van het verscheur de gezinsleven van anderen: juist nu is meer dan ooit noodig om dezen sterken band nog eens extra te bevestigen. E. E. J.-P. EEN MOOIER TEINT verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwater .Bii apothekers en erkende drogisten a f 0.90 ■per pak en f 0.15 per klein pakje.. (Adv. Ingez. Med.) SCHOONHEIDSBELOFTEN. Ik heb gemerkt dat een vrouw nooit te oud is om haar huid te verzorgen. Ennooit te jong! Toen ik veertien was kreeg ik gelukkig! last van „die akelige puistjes". Mijn moe der was zoo verstandig, niet te denken: 't zal vanzelf wel weer overgaan. Ze nam me mee naar een huidspecialist en die liet me drie beloften afleggen. lste. Nooit mijn gezicht aan te raken zon der mijn handen eerst te hebben gewasschen. 2de. lederen avond mijn gezicht te was- schen met water en zeep. 3de. Een uitstekende coldcream te gebrui ken iedere keer, dat ik mijn gezicht aan wind of zon ging blootstellen. Toen ik twintig was, had ik een uitsteken de huid. Mijn moeder verbood me eiken op maak tot twee en twintig jaar toe. Ik ge bruikte alleen wat poeder, van een zeer fijn soort, dat mijn moeder zelf had uitgekozen. En toen ik later wat rouge en lippenstift ging gebruiken, deed ik het steeds zoo bescheiden, dat ik er altijd volkomen natuurlijk uitzag. Het belangrijkste voor een goede huidver zorging is. dat een vrouw haar huid kent. Zijn huid kennen wil zeggen: de interne reacties ex-van kennen. Als mijn huid te droog of een weinig te vet dreigt te woi-den, voel ik het al aankomen voor het van buiten zicht baar is. Ik voel iedere lichte spanning in mijn huid en ook het slappe gevoel, dat aan de vorming van te groote poriën of vetwormpjes vooraf gaat. Enik behandel mijn huid precies zoo als een verstandig mensch zijn maag behan delt, d. w. z. ik geef haar wat ze noodig heeft: een koude afwassching, en flinke inwrijving met cream voor 't naar bed gaan, geheel volgens de behoefte. Dit zou iedere vrouw, die een mooie huid wil hebben-, moeten leeren! UIT BEETHOVEN'S DAGBOEK. Een groot man met kleine zorgen 31 Januari: De knecht ontslagen. 15 Februari: Een keukenmeid genomen. 8 Maart: De keukenmeid ontslagen. 22 Maart: Een knecht genomen. 1 April: De knecht ontslagen. 30 Mei: Een huishoudster genomen. 1 Juli: Een keukenmeid genomen. 28 Juli: De keukenmeid gaat weg. Vier ellen dige dagen, gegeten bij Rechenfeld. 29 Augustus: De huishoudster ontslagen. 6 September: Een dagmeisje genomen. 3 December: Het meisje gaat weg. 18 December: Een keukenmeid genomen. 22 December: De keukenmeid ontslagen. trekt. Van het vuur roeren, tot de massa dik en troebel gaat worden, dan snel overgieten in vochtig gemaakte ringen, die men op een boterhampapier zet. Na eenigen tijd de ringen rechtop zetten, en als de borstplaat koud is, voorzichtig uit den vorm nemen. Chocolade borstplaat. Benoodigdheden: 2 dl. suiker, 3 lepels water, 2 theelepels cacao. Bereiding: De cacao met de suiker en het water mee koken. Als de massa goed ingekookt is ziet men een kort dik draadje aan den lepel hangen. Koffie borstplaat. Benoodigdheden: 2 dl. suiker, 2 lepels u-a ter, t lepel koffie-extract. Bereiding: Het koffie-extract mee koken. De massa is goed wanneer zich een vrij lange dikke draad vormt Gemberborstplaat. Benoodigdheden: 2 dl. suiker, 2 lepels water, 1 lepel gemberstroop. 1 lepel gesneden gember. Bereiding: De gemberstroop meekoken, de stukjes gember er door roeren als de massa van het vuur genomen wordt. Borstplaat van essences. Benoodigdheden: 2 dl. suiker, 3 lepels water, een paar druppels essence. Bereiding: Suiker en water laten inkoken. Van het vuur de essence erdoor roeren. Speculaas. Benoodigdheden: 200 gr. zelfrijzend bakmeel, 150 gr. boter, 120 gr. lichte bastei-dsulker, zout, 10 gr. speculaaskruiden, 1 lepel melk. Bereiding: De boter met de suiker en het zout roeren, de melk, het bakmeel en de krui den erdoor kneden. De massa wordt zeer stijf. Het deeg later opstijven, dan in het rijstemeel bestrooide houten vormen (printen) drukken. Wat te veel is met een slap mes verwijderen. De koekjes uit de vormen kloppen en op een vetgemaakt bakblik leggen. Hier en daar wat stukjes amandelen er indrukken. De koekjes in een matig warmen oven gaar bakken (15 a 2o minuten). Gevuld speculaas: Benoodigdheden: voor het deeg: 300 gram bloem of zelfrijzend bakmeel, 150 gr. boter, 150 gr. bruine suiker, 10 gr. speculaaskruiden, 1 lepel melk. zout. Voor 'net vulsel: 125 gr. amandelen, 125 gr. suiker. 1 klein ei. Bereiding: Van boter, bloem, suiker, krui den, melk en wat zout een samenhangend deeg kneden. Het daarna in tweeën deelen en de helften uitrollen tot twee even groote stukken. Een stuk op het beboterd bakblik leggen. De amandelpers er over verdeelen en de tweede lap deeg er op leggen. Op het bovenste deeg met een mes ruitjes maken, met wat ei be strijken en hier en daar een amandel plakken. De speculaas in pl.m. 3/4 uur gaar en bruin bakken. Op het blik laten bekoelen, en er lange smal le stukjes van snijden. Voor het vulselde gepelde amandelen twee maal malen, suiker en ei erdoor roeren en deze massa nog eens malen. Zondag: Aardappelen Macaroni met ham Rijst met abrikozen en kaas Donderdag: Brusselsch lof Haché Gekookte eieren Roode kool Aardappelen Appelmoes Gesmolten boter Aardappelen Citroen vla. Griesmeelschotel Maandag: Vrijdag: Stamppot van snij- Gekookte vlsch. boonen met witte Winterwortelen boonen. Peterseliesaus Rookworst. Aardappelen Gebraden appelen. Ketelkoek. Dinsdag: Zaterdag: Witte boonensoep. Kalfslappen Wentelteefjes. Spruitjes Woensdag: Aardappelen Rollade Yoghurt met be- Bieten schuit en suiker VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Magere macaroni- Rijst met rozijnen, soep 3. Eierbroodjes. Stamppot van rauwe Spniitjes en kastanjes andijvie Boter Rijstkoekjes Aax-dappelen Vruchtengruel 2. Bruine boonensoep 4. Sla van roode kool, met groente appel en andijvie Aardappelen Aardappelkoekjes Kropsla Maïzena vla met bit- Botersaus tei-koekjes. Citroen vla met eieren: Benoodigdheden (4 personen): 4 eieren. 1 di. citroensap (pl.m. 3 citroenen). Vi dL. wa ter, iy2 ons basterdsuiker. Bereiding: De eidooiers met de basterdsui ker in een gaaf pannetje met dikken bodem pl.m. 5 minuten kloppen, tot ze dik en schui mig zijn. Het gezeefde sap en het water toe voegen en de massa op een klein vuur of au bain Marie laten binden. De zeer stijf ge klopte eiwitten er luchtig doorroeren en de massa nog even verwarmen, zoodat men zeker is, dat het eiwit ook gaar is en niet meer zal terugloopen, waardoor de vla dun wordt en gaat uitzakken. Biscuits er bij geven. Citroenvla met griesmecl. Benoodigdheden (4 personen): 35 gram griesmeel (fijne), sap van 3 citroenen aan vullen tot 4 d.L. water, pl.m. 75 gr. suiker. Bereiding: Het gezeefde citroensap ver dunnen met water tot men 4 d.L. heeft. De aides 4 minuten doorgekookt suiker en de griesmeel door elkaar roeren en als het vocht kookt er in strooien, Blijven roeren tot alles 4 minuten doorgekookt heeft. Dan van het vuur met een garde of zilveren vork zoolang kloppen tot alles schui mig is en geheel afgekoeld. Lange vingers of andere biscuits er bij ge ven. Halve gedraaide. Benoodigdheden: 400 gr. vleeschresten. 6 gekookte aardappelen, 2 eieren, 5 augurken, 5 uitjes. 3 eetlepels slaolie. 5 eetlepels azijn, pe per. zout. mosterd, peterselie. Bereiding: Het vleesch fijnhakken en ver mengen met de fijngemaakte aardappelen, de gekookte eieren, de gehakte uitjes en augur ken, de olie, de azijn en wat mosterd. Met peper en zout er een goed smakende, niet te droge massa van maken. Deze over doen in een omgespoelden puddingvorm, da delijk keeren en den schotel garneeren met wat peterselie. 13e toer: met geel op de eerste halve vaste der vorige toer uithaken met vasten. 14e toer: uithaken met vasten tot op 2 na de laatste gele (tegenovergestelde) steken. 2 h. v. 15e toer: wat lossen om te komen tegenover de eerste lus van dien toer bii de betr. streep op het rechtervlak. op gelijke wijze uithaken. 16e toer: met blauw alle gele vasten haken, daaxma op het blauw, nog 3 v. en 2 h. v. 17e toer: met lossen teruggaan tot op de 2e v., 1 h. v., uithaken met vasten. 18e toer: uithaken met vasten tot op 4 na de laatste blauwe vaste van het rechtervlak, hierop 4 h. v.; de bovenkant is dan bereikt en we gaan verder als voor het rechtervlak staat aangegeven. Zijn beide kanten klaar, dan stikken we ze met garen aan de verkeerde zijde tegen el kaar De rechtgehouden onderkant wordt voor een halve centimeter teruggevouwen en netjes tegengezoomd. Nu nog het aardige koord ge maakt; we zetten er 9 lossen voor op, die we tot een rondje dichtmaken. Op deze lossen komen vasten, echter niet in toeren, doch ge woon doorgaand. Daardoor ontstaat o.a. het spiraalvormige effect, waaraan echter, ook de typische vasten niet vreemd zijn. We steken hiervoor n.l. niet door de beide bovenlusen, doch slechts door de voorste. Ook met garen naaien we het koord langs de muts, echter bovenaan een eindje los latend voor het hand vat. Eerst hierna naaien we. met enkele losse steekjes, de muts op de vulling, want bij een degelijk gebruik, moet hij stellig weieens ge wasschen worden! HET heerlijk avondje van Sint Nicolaas nadert alweer met rasse schreden Het staat voor de deur, en daarom willen we U deze week een heel aar dig en smaakvol cadeautje aan de hand doen. Deze gezellige theemuts wordt gehaakt van zephir- of crèpewol in drie kleuren. Het hier afgebeelde exemplaar is uitgevoerd in ultramarijn blauw met goudgele en grijze streepen, zoodat het uitstekend past in een modern, zonnig interieur. De juiste benoodigdheden zijn: 125* gram blauwe, 50 gram gele en 50 gram grijze wol, voorts een theemutsvulling, model halve cir kel in de afmetingen 25x40 cm, en 1 haaknaald no. 2. Gehaakt wordt in vasten, waarvoor beide bovenlussen van die van den vorigen toer wor den opgenomen. Iedere kant van de theemuts wordt in tweeën gehaakt, waarvoor precies in het midden begonnen wordt; deze deelen zul len wij onderscheiden in rechter- en linker- vlak. Door de strepen krijgen we wat loshan gende draden, welke we echter niet behoeven af t.ehechten, wanneer wij ze maar steeds een paar steken meehaken enze naar den achterkant brengen. Doordat de" overtrek schuin gehaakt wondt, moeten we den onder kant recht houden door aan die zijde van het werk steeds bij eiken 5en toer 1 vaste te meer deren; dit gaat in bij de eerste streep. Meer deren geschiedt het mooist, wanneer we, in- plaats van anders één vaste, nu twee op de zelfde vaste van den vorigen toer haken. M i n- deren, door eerst een vaste half te haken, dan eveneens de daaropvolgende- en daarna de zoo verkregen 3 lusjes, die op de haaknaald staan, als één vaste af te maken. Bij het om draaien der toeren wordt altijd 1 losse ge haakt, terwijl we dan in normale gevallen de eerste vaste maken op de laatste vaste van den vorigen toer. Het, rechtervlak Opzetten met blauw 42 lossen. Ie toer: 35 vasten, 3 halve vasten. 2e toer: wat lossen om terug te gaan tot op de 33e v., 2 h. v., uithaken met vasten. 3e toer: 23 v. 2 h. v. 4e toer: wat lossen tot de 21e v., 2 h. v., uit haken van vasten. 5e toer; 14 v. 2 h. v. 6e toer: wat lossen tot de 12e v., 2 h. V-, uit haken met vasten. 7e toer: 5 vasten 2 h. v. 8e toer: in de 3e en 4e v. ieder een h. v., 2 vasten. 9e toer: met geel op alle steken vasten haken tot op 2 lossen na van het uiteinde, die met h. v. worden bewerkt; daarna 5 lossen haken. 10e toer: 2 h. v., uithaken met vasten. 11e toer: uithaken met: *2 gewone vasten, dan een vaste, waarvoor we onder de btr. vaste steken van den len gelen toer, herhalen vanaf*. Hierdoor Ontstaat een lus over 2 toe ren heen. 12e toer: in blauw 2 h. v., uithaken met vasten. 13e toer: met geel uithaken met vasten, aan het eind 1 h. v. en 5 lossen. 14e toer: 2 h. v., uithaken met vasten. 15e toer; als 11e toer (de lusjes moeten schuin boven elkaar komen i, aan het eind 1 h. v.. dan met blauw 5 lossen. 16e toer: met blauw verder gaan als voor den 14en toer. 17e toer: uithaken met vasten, aan het eind 1 h. v., 5 lossen, 18e toer: als 14e. 19e toer: geheel in vasten. De bovenkant is nu bereikt: deze moet ai' en toe geminderd worden met 1 vaste en wel bij den 20en, 24en, 31en, 36en, 37en, 38en. 40en, 41en, tot en met 46en, 48en tot en met 58en toer. Onderwijl haken we de strepen in. na elke 7 toeren blauw, volgt een dubbele streep zooals reeds beschreven, hetzij met geel of grijs en wel om de andere, zie foto. 59e toer: aan het eind 2 vasten minderen. 60e toer; aan het begin 1 v. minderen, 1 halve vaste, dan gewoon uithaken tot op 6 v. na, 2 h. v. 61e toer: met lossen tot de 2e vaste, 2 h. v.. uithaken met vasten, aan het eind 2 v, min deren. 62e toer: aan het begin 1 v. minderen, uit haken tot op 3 v. na 2 h. v. 63e toer: wat lossen tot de 2e v., 2 h. v., uit haken tot op 6 vasten na, 2 h. v. 64e toer: wat lossen tot de 3e v.. 2 h. v.. uit haken tot op 5 v. na, 3 h. v. en eindigen. Het linkervlak: le toer: aan de goede zijde beginnen met blauw tegenover de 3 halve vasten aan het eind van het opzetsel der rechter helft. We krijgen dan 3 h. v. 35 v. 2e toer; 31 v. 2 h. v. 3e toer: wat lossen tot de 25e v., 2 h. v., uit haken met vasten. 4e toer: 19 v. 2 h. v. 5e toer. wat lossen tot de 16e v., 2 h. v., uil- haken met vasten. 6e toer; 10 v. 2 h. v. 7e toer: wat lossen tot de 16e v., 2 h. v., 5 vasten. 8e toer: 2 v., 2 h. v., draad afbreken. 9e toer; met geel beginnen tegenover de 2 h. v. op de laatste 5 blauwe lossen van het opzetsel, 2 h. v., uithaken met vasten. 10e toeruithaken met vasten tot op 2 na de laatste gele vasten van de tegenovergestelde streep, 2 h. v. 11e toer: wat lossen om te komen bij de vaste, welke bij de rechterhelft met een lus over de 2 voorafgaande toeren gaat, op de zelfde wijze dezen toer haken. 12e toer: met blauw gewone vasten op alle gelen, op de laatste gele lossen van het op- zetsel, tegenover de blauwe streep, 2 h. v., daarna met geel 2 h. v. Aan den slag voor Sinterklaas Een paar fijne, beproefde speculaas- en borstplaatrecepten VOOR onze lezeressen, die graag „het heerlijk avondje" glorie willen bijzetten door wat eigen gemaakte borstplaat, laten we hier een paar beproefde re cepten volgen: Sinaasappel- of citroenborstplaat. Benoodigdheden: 2 dl. suiker, 3 lepels water. Citroen- of sinaasappelschil, een paar ta bletjes suiker. Bereiding: met de tabletjes suiker den schil van de goed gewasschen sinaasappelen of ci troenen af raspen. De klontjes van de hoeveel heid suiker aftrekken. De suiker met het water en de tabletjes la ten koken, tot de laatste druppel, die van den lepel valt, een fijne draad trekt, die niet terug- JA, u hebt gelijk: de tijd vliegt, raast voor- bi.) Nu is 't alweer bijna Sinterklaas en we hadden toch nog zóó graag veel handwerkjes, veel aardige kleine verras singen gemaakt! De groote stukken zijn af; zullen de klein tjes er weer, als ieder jaar, toch nog o^het laatste oogenblik bij inschieten? Niet wanneer u uw keus van cadeautjes be paalt op dingen, die gemakkelijk en vlug kunnen worden vervaardigd. Ziehier vijf goe de ideeën: le. Een Hongaarsche hoofddoek, in effen tint geborduurd met harde kleurtjes (groepjes kruissteken). De hoofddoek is natuurlijk ook als sjaal te gebruiken. 2e. Een stofdoekenzak van cretonne over een kleerenhangertje gemaakt. Ritssluiting met1 vroolijke kwast voor de opening en versierd met een leuke applicatie van vilt. suède of j peau de pêche Maakt u den zak wat grooter, j dan kan hij als waschzak voor de slaapkamer worden gebruikt. 3e. Een garnituur voor jonge meisjes, uit drie verschillende tinten schuine biezen ver vaardigd. U rijgt die biezen, die V/2 cM. breed moeten zijn, op den vorm van het kraagje dat in papier wordt geknipt en hecht ze dan ortzichtbaar aan elkaar. Er blijven drie einden over, die met kwastjes worden afgewerkt en een aardige verslering vormen. De ceintuur wordt op dezelfde wijze gemaakt 4e. Een leuk jabotje voor moeder of oma. omdat die gekochte fijne dingetjes altijd zoo erg duur zijn We strijken de fijne georgette in den vorm, nadat we van tevoren den onder kant hebben omgehaakt met gekleurde haak- zijde óf hebben laten plisseeren. Tot slot naaien we er nu nog een aardig versierinkje op (die kleine torretjes, vlindertjes of poppe tjes zijn tegenwoordig haast overal te krij gen!) 5e Een sportieve ceintuur van suède met een portemonnaie van dezelfde stof, die met een bandje aan de ceintuur bevestigd is. Echt iets voor een jeugdig vriendinnetje! Aardige ideetjes voor Sinterklaasverrassingen

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11